/EIDEN Terrein bij veehallen gaat op slot IEL NU 2990-37071 Toen Links weer ►nder vuur PvdA Stressbal mee naar de Merenwijk EIDEN Onenigheid in PvdA over bezuinigingen 'Opstelling Leiden in discussie over Schiphol is onduidelijk' ATERDAG 28 JANUAR11995 hef henny van egmond. 071 -356414. plv -chef hans koenekoop. 071 -356429 Eenden /i -J Buren van een een- I J denbakkerij in Lei derdorp kunnen de lucht niet verdragen. Zij willen dat de vergunning wordt ingetrokken. Enge plek s* a HetDijkslootpad, 11 overdag druk ge bruikt door voetgangers en fietsers, is in het donker de engste plek van Al phen. Theater 1 Q Het v'aamse gezel- I Z7 schap de Blauwe Maandag Compagnie speelt dinsdag en woens dag het stuk 'O'Neill' in de Leidse Schouwburg. iden wim koevoet Mar. Stomverbaasd en ook geïr riteerd ben ik nu ik begrijp dat Peeters geen enkele afstand neemt van zijn actie. Ik meen toch te hebben begrepen dat de Groen Links-wethouder zich aan de bezuinigingsplannen heeft gebonden." Koek verwijt Peeters ook dat ze uit de school heeft geklapt over de besloten college-verga deringen. Peeters zei in deze krant van gisteren dat 'haar' wethouder weliswaar heeft in gestemd met de bezuinigingen maar dat het vooral zijn ver dienste is geweest dat de sociaal zwakkeren in Leiden toch zo veel mogelijk worden ontzien. Koek: „De verleiding om nu op mijn beurt uit de school te klappen uit de collegevergade ringen is erg groot. Ik zie daar toch maar vanaf omdat ik deze riskante ontwikkelingen niet nog eens wil verergeren." j/dA-wethouder Hennie Koek gisteravond tijdens de le denvergadering van haar partij •jl uitgehaald naar de fractie- porzitter van Groen Links, ilianne Peeters. Koek verwijt peters dat zij het akkoord ris- eert dat het college van burge meester en wethouders heeft preikt over de bezuinigings- peratie van 18 miljoen gulden. [Koek reageert hiermee op uit- Itingen van Peeters over drie (ferenda die de afdelingsvoor- jtter van Groen Links, H. de la lar, in gang wil zetten door mdtekeningen op te halen. De Mar wil met deze referenda cele onderdelen van het be- inigingsplan tegengaan, mek: „Toen ik hoorde van deze innen dacht ik dat ze deel uit- iakten van een cabareteske it van oud-wethouder De la "icir orumdiscussie over reclame •idenReclame is het onderwerp van een forumdiscussie die londerdag 2 februari wordt gehouden in grand-café De Leids- :hen Salon aan de Steenstraat 2. De discussie spitst zich toe op ie vraag of reclame schadelijk is voor kinderen. In het forum zit ten: M. Wolff (Consumentenbond), J. Dekker (Kindemet) en L. [erfontain (Ouders van Nu). Voorzitter is K. Wertsema van 'emar Marktonderzoeken. De bijeenkomst, die wordt georga- iseerd door de Leidse Communicatie Salon, begint om 18.00 Figuranten gezocht voor intocht 5 mei iiden Voor het bevrijdingsfeest op 5 mei zoekt de Leidse stich- ing Taptade Evenementen figuranten voor de historische in tocht. Ze zijn nodig om mee te lopen in de hongeroptocht of een rol te spelen in de voedseldropping bij Valkenburg. Andere figu- iten moeten zich voordoen als verzetsmensen of als leden van le binnenlandse strijdkrachten. Taptade heeft zich aangeboden m voor het 5 Mei Comité de intocht en de taptoe te organise ren. De taptoe levert weinig problemen op, maar de intocht is :en ander verhaal. Behalve figuranten zoekt Taptade ook ver- 'oermiddelen uit de oorlogstijd zoals fietsen, handkarren, step- ien, kruiwagens, oude kinderwagens of zelfgemaakte vehikels, /lelkbussen, voedselblikken, oude radio's, kleding en hoofddek sels uit die tijd zijn ook welkom. Wie zich wil opgeven als figu rant of bruikbare attributen wil uitlenen, kan contact opnemen et T. Bakker (312232), B. Truyers (141108), R. van de Ham 24524) of E. van de Vliet (318045) foto henk bouwman Wijkagent Busscher voor het laatst in zijn kantoortje: „Busscher gaat weg, maar als hij zich omdraait, is hij er weer." Wijkagent Busscher trekt deur bureau Antillenstraat achter zich dicht leiden annet van aarsen Het was een gezellig kantoortje, niet direct wat je je van een po litiepost voorstelt. Kinderteke ningen, vaantjes en talloze fo to's aan de muur; het staatsie portret van koningin Beatrix en prins Claus en het Wilhelmus ingelijst aan de schouw boven een gloeiend gaskacheltje; een volle pot verse koffie in het klei ne keukentje. Precies twaalf jaar hield wijk agent Aldert Busscher hier do micilie. Gisteren trok hij - met een beetje heimwee in het hart - voor het laatst de deur achter zich dicht van de politiepost aan de Antillenstraat. Zijn aller laatste spreekuur in de Kooi. De vele jaren dat hij werkte vanuit zijn post, verzuimde hij slechts twee keer een spreekuur. Voor de rest zat hij elke woensdag en vrijdagavond achter zijn bu reau en zag hij duizenden men sen aan zich voorbijtrekken. „Het heeft me veel moeite ge kost om de mensen hier binnen te krijgen", zegt Busscher. „Nu komen ze eindelijk binnen maar moet ik hier weg." Bus scher verhuist naar het kantoor in de Merenwijk. Met zo'n 25 collega's vormt hij daar het wijkteam, een team dat Leiden- Noord en de complete Meren wijk krijgt te verhapstukken. „Een mooi kantoor", zegt Bus scher. Maar zo knus als zijn post aan de Antillenstraat zal het niet worden. „Ik kan al die dingen, die hier in de loop der jaren zijn opgehangen, niet meenemen. Er moeten meer mensen gebruik maken van het kantoor." „Maak er maar een mooi ver huisbericht van", zegt Busscher. Want anders dan sommige mensen geloven is hij niet ver loren voor de wijken in Leiden- Noord. Busscher blijft 'contact medewerker' voor het gebied dat hij nu al zo lang onder zijn hoede heeft. „De mensen lopen let gemeentebestuur van iden heeft begin januari een reeks bezuinigingsmaatregelen [oorgesteld met een totale -dmvang van 18,6 miljoen Iden. Het geld is nodig im tekorten te dekken en nieuw beleid te betalen van de BV Leiden. Veel istellingen en activiteiten krijgen - als de gemeenteraad de maatregelen van het college overneemt - inder of zelfs helemaal geen geld meer. De lomende weken laat het idsch Dagblad zaken de evue passeren. Vandaag molenmuseum De Valk. 'ee zomers achtereen stond (ij molenmuseum De Valk een asje waar bezoekers nog- en konden uitblazen. De irste keer werd de bediening na erzorgd door betaald ersoneel. Het museum moest r geld op toeleggen. Het jaar aarop zorgden vrijwilligers oor de drankjes, maar ook toen iverde het terras niet meer dan weeduizend gulden op. Er valt Ij ij De Valk niet veel geld te alen, zegt directeur H. van der elie. „Cultuur kost nou enmaal geld. Dat moet je rvoor over hebben." ts och willen burgemeester en wethouders laten onderzoeken 5! fhet jaarlijks verlies van 40.000 gulden op de molen an worden weggewerkt. Van d er Lelie is best bereid aan dat n nderzoek mee te werken. Maar e e directeur vindt het tekort van jm] ijn museum zelf heel anvaardbaar. „Op een w escheiden begroting van P 40.000 gulden halen wij 00.000 gulden binnen. In de museumwereld doen we het aarmee extreem goed." De Valk is nou eenmaal een Duinrell of Efteling, geen winstgevende toeristische attractie. Maar zo wordt het molenmuseum door de politiek vaak wel bekeken, denkt Van der Lelie. „Misschien denken ze iets te gemakkelijk dat hier ook winst te maken valt. Maar zelfs als we 70.000 bezoekers per jaar trekken, in plaats van de huidige 35.000, hebben we het gat nog niet gedekt." Van der Lelie is blij dat burgemeester en wethouders niet hebben besloten tot afstoten van de korenmolen uit 1743. „Want dan was 'ie voor molenland verloren geweest. Dan wordt het een vreettent, een party-centrum, weet ik veel. Als dat al zou kunnen, want er mag hier natuurlijk niet zoveel. Het is een rijksmonument. De enige achttiende eeuwse stadskorenmolen met molenaarswoning, met niets te vergelijken." Van der Lelie vindt het al een hele concessie aan de commercie dat hij er, na veel vijven en zessen, toe over is gegaan Delfts Blauw te verkopen. „Ik vind het rommel, maar ja, het wordt verkocht en het levert toch 10.000 gulden per jaar op." Een enorme aantrekkingskracht heeft de molen niet. En het enige wat Van der Lelie en zijn mensen daaraan kunnen doen is de wieken laten draaien. Dan komen er meer mensen op af. Verder deint het museum mee op de golven van de belangstelling voor andere attracties. „Ons topjaar was het jaar dat de dinosaurussententoonstellingin Leiden stond. Toen kwamen er 43.000 bezoekers. Andere jaren zitten wij meestal rond de 35.000. De molen heeft geen grote aanzuigfunctie. Maar het oordeel van de bezoekers is zonder uitzondering positief. En dat zullen zij laten meewegen in hun totaaloordeel over Leiden." De eerste zorg van de molenaar/directeur is dat het molenmuseum wordt opgeknapt. Dat dat hard nodig is was bij het regenachtige weer van de laatste dagen overduidelijk. Bij een paar ramen druppelt de regen stug naar binnen. Op sommige plaatsen komt het stucwerk los. Antiek meubilair staat tegen natte muren. „En dat kan echt niet", zegt Van der Lelie. „Als aan dat verval niets gedaan wordt komen je individuele bezoekers misschien nog wel, maar de groepen blijven op den duur weg." Het museum mag dit jaar 250.000 gulden investeren in achterstallig onderhoud. Dat geld stond al gereserveerd voor het museum en staat los van de bezuinigingen. „Daar ben ik hartstikke blij mee, kunnen we veel voor doen." Op korte termijn wil Van der Lelie wel een voorzichtig begin maken om iets van die 140.000 gulden terug te verdienen. „Een fris verfje, wat toeters en bellen, een nieuw bord, wat vlaggen neerzetten. Als het meer mensen trekt, waarom niet? Maar die 140.000 gulden is gewoon een reëel tekort. Er komt hier echt geen filantroop die zegt: noem het maar het Pietje Pukmuseum en dan neem ik de kosten wel voor mijn rekening." grote kans dat ze een andere agent voor hun neus krijgen als ze naar het bureau in de Meren wijk komen. Maar als ze naar mij vragen, dan sta ik gewoon paraat. Wijkagent Busscher gaat weg, maar als hij zich omdraait, dan is hij er weer." De man kent als geen ander Leiden-Noord en zijn bewoners. Ook in het weekend is hij al vele jaren in het stadsdeel te vinden. Als scheidsrechter fluit hij jeugdwedstrijden bij Rooden- burg. „Vandaag politieagent, morgen de scheidsrechter", zegt hij. „Bij Roodenburg voet balt de jeugd uit deze buurt." De bewoners van de Kooi en het Noorderkwartier noemen hem liefkozend 'bromsnor'. Vanwege de imposante snor, die hij vanaf zijn trouwdag - 25 jaar geleden - heeft laten staan. Maar eigenlijk is de wijkagent van Noord een stuk aardiger als de veldwachter uit Swiebertje, al meende deze mopperpot het diep in zijn hart ook niet kwaad. Busscher is altijd op zoek naar het verhaal achter de kleine dra ma's die zich soms in zijn ge bied voltrekken. De televisie en videorecorder in zijn kantoortje aan de Antil lenstraat gebruikte hij bijvoor beeld om jonge collega's ook eens aan het denken te zetten. „Als ze hier kwamen, liet ik ze wel eens een paar fragmenten zien uit 'Buren' (een VPRO-serie over burenruzies, red.). Ze heb ben ooit opgenomen in de For- mosastraat. Ik zei dan tegen mijn collega's dat zo'n knallen de burenruzie niet allen het ver haal van dat moment is, dat je ook een beetje de achtergron den moet kennen." Het staatsieportret en het Wilhelmus neemt hij mee naar het nieuwe kantoor. Net als de rood-gele stress-bal, die altijd op zijn bureau in de Antillen straat lag. „Daar heb ik veel ple zier van gehad", zegt Busscher. „Ik drukte die bal altijd bij men sen in de hand die hier hele maal over de rooie binnenkwa men. Zaten ze in die bal te knij pen maar dan kwam het verhaal er wel een stuk rustiger uit." Leiden: einde aan 'ongewenste handelingen Als de Groenoordhallen dicht zijn, moet het terrein eromheen ook voor het publiek op slot. De maatregelen die de gemeente Leiden daartoe wil treffen kosten 350.000 gulden. leiden wim koevoet Aanleiding voor het afsluiten van het gebied is een schietpar tij met dodelijke afloop, afgelo pen zomer. Uit gesprekken met de omwonenden kwam naar voren dat het niet pluis is op het terrein van de veehallen. Burge meester en wethouders hebben het in hun raadsvoorstel over 'allerlei ongewenste handelin gen op het terrein'. Er wordt il legaal vuil gestort, jan en alle man repareert er zijn auto en loost olie in het riool en autorij scholen laten hun leerlingen er ongecontroleerd slippen. Ook maakt de gemeente zich zorgen over de veiligheid van de kassier. „De toegang tot de vee markt en de inning van markt- gelden is op een ouderwetse manier geregeld." Extra reden om de boel op slot te gooien, is ontsnapt vee dat in de stad 'le vensgevaarlijke situaties' ver oorzaakte. De gemeente denkt al deze problemen te kunnen oplossen door de plaatsing van een dub bele toegangssluis met twee be veiligde kassagebouwtjes erbij. De opstelstroken van 50 bij 15 meter worden voorzien van handbedienbare slagbomen. Rondom de sluis komen hekken en het bestaande hekwerk, dat op tal van plaatsen is verbogen of verwijderd, wordt volledig ge repareerd. Door deze maatregelen kan het verkeer alleen op veemarkt dagen het terrein op en moeten alle veemarktdiensten bij de nieuwe kassa's - direct bij het betreden van het terrein - wor den afgerekend. leiden wim koevoet In de Leidse PvdA-afdeling is grote onenigheid ontstaan over de bezuinigingsoperatie van 18 miljoen gulden. Het plan dat het college heeft gemaakt en dat door de twee PvdA-wethouders wordt gesteund, valt slecht bij de achterban, zo bleek gister avond tijdens de ledenvergade ring. Een scheuring kon alleen maar worden voorkomen door de discussie over de bezuini gingsmaatregelen uit te stellen naar de volgende ledenvergade ring in februari. Afdelingsvoorzitter Tan Toan Hok wilde aan het begin van de vergadering een motie indienen die de PvdA-wethouders en - raadsleden dwingt al de bezui nigingen in te trekken die 'de minst draagkrachtigen in de stad' treffen. Tan, die deze mo tie op persoonlijke titel wilde indienen, heeft hierbij vooral de bezuinigingen op het Instituut Burgerraadslieden, maatschap pelijke opvang, vrouwenop vangcentra, migrantenvoorlich ting en de gemeentelijke afde ling woonruimteverdeling op het oog. De PvdA-wethouders H. Koek en R. Hillebrand en de raadsle den S. de Vreeze en R. van Opijnen probeerden Hok met man en macht van het indienen van de splijtende motie af té houden. Zij menen dat de ledeil de bezuinigingsnota niet goed genoeg kennen om op dit mo ment een fatsoenlijke discussie te kunnen voeren en is er nog voldoende gelegenheid voor de ledenvergadering om de fractie te beïnvloeden. De Vreeze zette Tan zelfs een beetje voor schut. „Stel je voor dat Felix Rottenberg, de voorzit ter van de landelijke PvdA, tij dens het congres op persoonlij ke titel een motie indient tegen de Miljardennota, die nog nie mand heeft gezien. Dat kan toch niet." Tan hield de vergadering voor dat de inspraakprocedure voor het bezuinigingsplan al is be gonnen, dat er stadsdebatten aan zijn gewijd, dat de kranten er al vol van hebben gestaan en dat bij Groen Links zelfs al wordt gewerkt aan referenda over enkele bezuinigingsvoor stellen. „En bij de PvdA moet de discussie nog beginnen Onder druk van prominente leden van de PvdA-fractie trok Tan zijn motie toch maar in. Vervolgens werd toch nog even over het bezuinigingsplan door gepraat. Duidelijk werd dat Tan niet. alleen staat in zijn opvat ting dat de PvdA niet mag mee werken aan bezuinigingen op 'sociaal zwakkeren'. TimHDAK Dakpanplaat Finish Pkofilis j~~y q Tijdelijke toevoeging chloor aan drinkwater Duinwaterbedrijf Zuid-Holland (DZH) heeft besloten aan het drinkwater, afkomstig van het pompstation Scheveningen, tij delijk een lichte dosis chloor - 0,05 milligram per liter - toe te voegen. Een deel van Leiden, Voorschoten en Wassenaar krijgt via de Energie- en Water voorziening Rijnland drinkwa tervan het DZH. De maatregel is donderdag 26 januari ingegaan, na overleg met de Inspecteur voor de Volksgezondheid. In drie van de achttien snelfilters op het pompstation Scheveningen zijn 'Campylobacter' (bacteriën af komstig uit de darmflora van dieren) waargenomen. Die bac teriën worden door de chloor- toevoeging onschadelijk ge maakt. De bacterie geeft geen gevaar voor de volksgezondheid. De toevoeging van chloor is vol gens het DZH nauwelijks merk baar in het drinkwater. De molen laten draaien is een van de weinige dingen die directeur H. van der Lelie kan doen om meer publiek naar De Val k te trekkenfoto hielco kuipers aad rietveld leiden hans koenekoop Het Project Mainport en Milieu Schiphol (PMMS), de club die de inspraak regelt voor de uitbreidingsplannen van de luchthaven, kan niet uit de voeten met het dubbele standpunt van de gemeente Leiden. Dat blijkt althans uit een brief die projectdirecteur J. Teders van PMMS heeft geschreven aan het Leidse college van B en W. Teders verwijt Leiden een onduidelijke opstelling in de discussie over de uitbreiding. Enerzijds heeft de gemeente Leiden een stukje Bulderbos gekocht als protest tegen de uitbrei ding en heeft ze in de inspraakreactie - die is op gesteld in het Samenwerkingsverband Milieu Leidse Regio - ernstige bezwaren geuit tegen een groter Schiphol. Anderzijds is Leiden helemaal niet tegen de uit breiding van Schiphol. Dat leidt Teders af uit de stemming in de gemeenteraad van afgelopen dinsdag 18 januari. Toen spraken alle partijen uit - op de SP en Groen Links na, dat zij veel econo misch voordeel verwachten van het grotere Schiphol. Teders vraagt het college daarom met een aanvulling te komen op het standpunt dat is onderschreven in de inspraakreactie.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11