Congres VS dreigt hulp Mexico tegen te houden 'God van vergiffenis, vergeef de moordenaars niet' Griekse minister niet in Auschwitz Buitenland Israëlische generaal berispt voor seksistische uitlatingen Zeven nonnen vermist in Sierra Leone Ecuador cn De laatste Auschwitz-getuigen herdenken hun vennoorde volk Dver jungle Hulp aan burgers nu hoofdtaak VN-militairen linkse steun Foor Balladur Üpinnenalarm Sydney pRIJDAG 27 JANUAR11995 Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbure. DPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Di Independent RTR Reuter U De humanitaire verzorging van de in nood verkerende burger bevolking in Bosnië is de ko mende maanden de belangrijk ste taak van de ongeveer 23.000 daar gestationeerde VN-militai- it Protest tegen regering Wit-Rusland ;oj minsk De vakbonden in Wit-Rusland hebben gistermiddag tienduizenden op de been gebracht om tegen de economische J politiek van de regering te protesteren. In Minsk eisten tussen de |ar] 20.000 en 30.000 demonstranten een betere betaling voor hun v| werk. Ook in drie andere grote Witrussische steden hadden be- n togingen plaats. President Loekasjenko zei, voor de televisie, ge- t krenkt te zijn door de manifestaties, oj Iberia vraagt nieuwe overheidssubsidie in8 brussel De Spaanse luchtvaartmaatschappij Iberia heeft de Eu ropese Unie gevraagd akkoord te gaan met een nieuwe over- heidssubsidie voor het bedrijf. Naar verluidt gaat het om een be- drag van 130 miljard peseta (ongeveer 1,7 miljard gulden). Iberia [(J heeft laten weten dat een reorganisatieplan uit 1992, waaraan de Spaanse regering toen 120 miljard peseta (ruim 1,5 miljard gul- lirqden) heeft bijgedragen, is mislukt. Li Drie miljard mark voor werklozen bonn» De Duitse regering wil de komende vier jaar drie miljard mark (ruim 3,3 miljard gulden) uittrekken om langdurig werklo zen aan een baan te helpen. Voorzitter Dieter Schulte van de overkoepelende vakcentrale DGB hoopt dat met het plan, dat voorziet in loonsubsidies, 180.000 werklozen aan de slag kun nen. ;ee Samenwerking Jordanië en PLO ^jj amman PLO-leider Arafat en de Jordaanse premier Sharif Bin 'shaker hebben gisteren een samenwerkingsakkoord onderte- kend, dat een einde moet maken aan de slechte verhoudingen van het afgelopen jaar. De overeenkomst bevat verscheidene onderdelen die betrekking hebben op de economische, culturele en politieke betrekkingen. Clinton moet eigen partij overhalen voor hulpplan Het Amerikaanse financiële hulpplan voor Mexico dreigt ernstig in gevaar te komen. In Washington wordt ge vreesd dat een meerderheid in het Congres zich komen de week zal uitspreken tegen president Clintons voorstel dat de VS zich garant stellen voor leningen tot een be drag van 40 miljard dollar. Clinton probeert wanhopig de Congresleden op andere gedachten te brengen. van Afgevaardigden en Senaat volgende week over het steun- plan stemmen. De tegenstan ders zijn dezelfde die zich ruim een jaar geleden zo fel verzetten tegen het Noordamerikaanse vrijhandelsakkoord (Nafta) tus sen de VS, Canada en Mexico. Dat werd toen, vooral dankzij hulp van de Republikeinen, toch goedgekeurd. Tijdens een hoorzitting van de commissie voor financiën in het Huis van Afgevaardigden bleek deze week echter geen enkel lid het plan te steunen. Men vreest dat garanties al gauw het karakter van giften zullen krijgen. Clinton heeft zijn ambassa- washington hans de bruun correspondent Een groot aantal Democraten voelt er niets voor om Mexico met veertig miljard dollar te hel pen. De nieuwe Republikeinse meerderheid staat daar positie ver tegenover. Maar de opposi tieleider in de Senaat, Robert Dole, waarschuwde woensdag dat de Republikeinen Clinton niet alléén zullen helpen. Als Clinton er niet eens in slaagt zijn eigen partij achter zijn be leid te krijgen „dan hoeft hij op onze steun ook niet te reke nen", zei Dole. Waarschijnlijk zullen Huis deur in Mexico, Jim Jones, te ruggeroepen om de Congresle den om te praten. Jones is een ex-Congreslid en ex-voorzitter van de commissie voor financi ën van het Huis van Afgevaar digden. De regering probeert de tegenstanders over te halen door strenge voorwaarden te verbinden aan de garanties, vooral op het punt van het be perken van de illegale immigra tie vanuit Mexico en het aan pakken van de drughandel. Daardoor zouden de VS in vloed krijgen op de manier waarop Mexico zijn grenscon troles uitvoert. Bovendien wil Washington Mexico eisen stel len over het financieel-econo- mische beleid van de regering van president Zedillo. Maar mi nister van buitenlandse zaken Christopher waarschuwde dat dit soort voorwaarden het Con gres ertoe kunnen brengen nieuwe eisen op tafel te leggen, waardoor het Nafta-verdrag als nog zou worden uitgekleed. De veertig miljard zijn overi gens geen leningen, maar ga ranties voor leningen die Mexi co op de geldmarkt zal moeten afsluiten. Kan het die niet aflos sen, dan treden de garanties pas in werking, zei Clinton dinsdag. Minister van financiën Rubin verklaarde dat Mexico bereid is al haar inkomsten uit de olie winning als onderpand aan te bieden, voor het geval het de le ningen niet zou kunnen terug betalen. Maar dat aanbod wordt niet serieus genomen. „Je kunt je toch niet voorstellen dat wij hun miljarden gaan afpakken die zij, als hun economie zo slecht is dat zij de leningen niet kunnen aflossen, juist hard no dig hebben om hun bevolking te voeden", zei het Democrati sche Congreslid Joe Kennedy. Ook in Mexico is er veel verzet tegen het aanbod van president Zedillo. Een Israëlische generaal is giste- rên 'streng berispt' door zijn su perieuren wegens seksistische uitspraken over vrouwelijke sol daten. Tijdens een toespraak voor middelbare scholieren in Jeruzalem had generaal Haco- hen beweerd dat 'de mannen te allen tijde krijgers en de vrou wen hoeren zijn geweest'. De commandant van de 7de gepantserde brigade, een van de meest prestigieuze onderde len van het Israëlische leger, voegde eraan toe: „Vrouwelijke soldaten worden meestal als se cretaresses ingezet, en op een gegeven moment zal het zonder meer mogelijk zijn hen door computers en antwoordappara ten te vervangen". De vrouwelijke leerlingen, die binnenkort voor dienst worden opgeroepen, verlieten veront waardigd het klaslokaal en in formeerden de media over de affaire. Van de krijgsraad kreeg de generaal een dubbele beris ping „wegens het beledigen van vrouwelijke soldaten en vrou wen in het algemeen en omdat hij zonder toestemming een le zing heeft gehouden", aldus een legerwoordvoerder. De generaal heeft zijn excuses aangeboden en gezegd dat zijn woorden niet zijn gedachten weerspiegelden. De Russische autoriteiten heb ben vanmorgen Sergej Kovaljov verhinderd plaats te nemen in het vliegtuig dat een delegatie van de OVSE, de Organisatie voor Veiligheid en Samenwer king, vanuit Moskou naar het oorlogsgebied in Tsjetsjenië moet brengen. Kovaljov is voor zitter van de mensenrechten commissie en de belangrijkste woordvoerder van de tegen standers van de Russische inter ventie van Tsjetsjenië. Volgens een radiostation in de Russische hoofdstad was het de bedoeling dat Kovaljov de delegatie zou begeleiden. Een woordvoerder van het Russi sche ministerie van defensie zei over deze kwestie 'geen infor matie' te hebben. Minister Gratsjov van defensie had eer der fel uitgehaald naar de men senrechtenactivist. Hij noemde hem een verrader en een volks vijand. De OVSE-missie, die hoopt te kunnen bemiddelen in het con flict tussen Moskou en de lei ders van de opstandige Tsjetsjeense republiek, heeft donderdag gesprekken gevoerd in Moskou en bezoekt naburige regio's alvorens ze zondag naar de Tsjetsjeense hoofdstad Groz ny gaat. FREETOWN Rtr Zeven buitenlandse nonnen die deze week in de Westafrikaanse staat Sierra Leone werden ont voerd, zijn nog niet terecht. De regering maakte gisteren be kend dat de zes Braziliaanse zusters en de Italiaanse non wa ren teruggekeerd in een zieken huis voor poliopatiënten in de noordelijke stad Kambia, maar zij trok deze mededeling vol gens de Britse omroep BBC la ter in. De Katholieke Missie, waar voor de zusters werken, had eerder gezegd het bericht van de regering niet te kunnen be vestigen. Pater Ennio Casalucci zei tegen verslaggevers dat som migen hebben gezien dat de zusters samen met enkele Sier- raleoners werden meegenomen. „Als zij nog niet zijn opgedoken, roepen wij de ontvoerders op de zusters vrij te laten die in Sierra Leone zijn om kinderen te hel pen die aan polio lijden". ioii ren. Daarnaast zullen de blauw helmen hun best doen een duurzame vrede in Bosnië te bewerkstelligen op basis van het staakt-het-vuren dat op 1 janu ari voor vier maanden inging. Dit heeft de Britse generaal Rupert Smith gisteren gezegd bij zijn aankomst in de Bosni sche hoofdstad Sarajevo. Smith nam deze week het commando over van generaal Michael Rose. Maar terwijl Smith nog sprak, kwamen er uit de moslimencla ve Bihac, in het uiterste noord westen van Bosnië, berichten over nieuwe artillerie-aanvallen door de Bosnische Serviërs. De stad Bihac is beschermd gebied onder VN-vlag. In de binnen stad ontploften gisteren zeker zes zware granaten. Daarbij raakte zeker één burger zwaar gewond. Waarnemers houden het erop dat de belangrijkste taak van de 51-jarige Smith is VN-troepen te stationeren tussen rivaliserende groepen van de Bosnische mos limregering en van de Bosni sche Serviërs. De VN-militairen zouden ervoor kunnen zorgen dat de gevechtshandelingen te velde op een laag pitje blijven en zo een bijdrage leveren aan het hervatten van de vredesbe sprekingen. Kovaljov mag van Moskou niet naar Grozny MA-QUITO Rtr-DPA Jndanks een internationale op- pep om een openlijk grenscon- uct te voorkomen, is de span- ling tussen Peru en Ecuador 3,ianmorgen verder opgelopen. |jen helikopter van de Ecua- 3joraanse strijdmachten be schoot vanochtend vroeg een ï>gerpost in Peru. Eerder maak- 2^ Quito al melding van een ge- 2/apend treffen met Peruaanse 3foepen op Ecuadoraans grond gebied. Of er doden vielen is sjiet duidelijk. Het kwam deze maand al eer- sier tot schietpartijen aan de ens tussen beide landen, die Elkaar al jaren het bezit van een Huk jungle betwisten. In Lima owam de Nationale Veiligheids- tad onder leiding van presi- :nt Fujimori bijeen om de si- latie te bespreken. Beide lan- jen hebben hun leger in het "fensgebeid in staat van paraat- 3euneid gebracht. Peru voerde van- aag nieuwe troepen aan. De buurlanden en de Vere- ligde Staten riepen beide lan en op tot een dialoog. Argenti ne, Brazilië, de VS en Chili latïe garant staan voor het grens- prdrag van 1942 zonden de Bgeringen in Quito en Lima isteren een boodschap waarin latjaat dat besprekingen de enige latyeg zijn 'om escalatie van de Destand te voorkomen'. I Het territoriale conflict tussen ELDeru en Ecuador betreft het ver- jop van de 1000 km lange ^Vens en een 340 km2 groot 'inglegebied waarin goudvoor- aden worden vermoed. 1IARSEILLE AFP-Rtr 17i j)e linkse burgemeester van Jarseille, Robert Vigouroux, leeft zich gisteren uitgesproken 0,(por de presidentskandidatuur 2fin de gaullistische premier I3blladur. Vigouroux zei tegen jurnalisten dat „Balladur niet kandidaat van één partij is dat de oude politieke Cheidslijnen niet meer van de- tijd zijn", j Frankrijk heeft volgens hem '|en rustige, gerespecteerde en indenkende man" zoals Bal- ijdur nodig. Hij is de eerste 'ioraanstaande linkse politicus zich uitspreekt voor de pre- jdentskandidatuur van de con- 4rvatieve Balladur. Deze maakt lcplgens de opiniepeilingen van afgelopen maanden een zeer Tote kans in april en mei te |orden gekozen tot opvolger $n de huidige socialistische Resident Mitterrand. ambulancedienst in de listralische deelstaat New t)uth Wales heeft vandaag ge- jaarschuwd voor twee soorten ftige spinnen die in hun paar- 4d met name de Sydney teiste- 'jn. De spinnen, de Redback en Funnel Web, houden zich hder andere in schoenen en jeding in kasten schuil. Giste- In werden twee zusjes van 6 en l, en een tachtigjarige vrouw tbeten. Alledrie werden in het ekenhuis opgenomen. Een Pet van de spinnen is zeer ijnlijk en kan dodelijk zijn. Rails naar de dood. Meer dan een miljoen mensen werden via dit spoor naar de gaskamers van Auschwitz gebracht. AUSCHWITZ-BIRKENAU MAURICE WILBRINK Waar ze eens als opeengeperst vee in doodsangst onder de poort van concentratiekamp Birkenau door werden gereden in goederenwagons, richting de SS'ers, de honden, richting de gaskamers aan het eind van het lugubere terrein, om het nooit te overleven, om nooit te kun nen getuigen daar liepen ze gisteren. De overlevenden, de getuigen van de luguberste massamoord uit de hele ge schiedenis van de mensheid. Met stokken schuifelden ze on der de poort door, kromme li chamen die een ondraaglijke last torsen van de geschiedenis. Maar ook de sterken, die hun wonden na vijftig jaar nog steeds trots weten te verbergen. Broze overlevenden die elkaar in een oogopslag herkennen, ook al hebben ze elkaar nog nooit ontmoet omdat ze het zelfde lot delen, een zelfde ver haal dat zich nooit werkelijk aan een buitenstaander laat uitleg gen. Ze liepen gisteren het ste nige pad af, vanaf de poort met de stompe toren langs de spoorlijn, waar meer dan vijftig jaar geleden hun trein stopte. Langs de Rampe waar ze uit hun wagon werden geslagen en waar SS-arts Joseph Mengele zijn selectie maakte: wie direct, en wie wat later de dood moest vinden. Ze liepen richting de crematoria, die de nazi's vlak voor de bevrijding opbliezen in een vruchteloze poging alle sporen van hun misdaad uit te wissen. Bij crematorium 2, waar hon derdduizenden zich moesten uitkleden en de gaskamers be traden, werd gisteren halt ge houden. Omstuwd door hon derd camera's die tot in alle uit hoeken van de wereld lieten zien hoe de laatste overleven den 'beroeps-overlevenden' heten ze nu de herinnering proberen levend te houden op deze verdoemde plaats. Op 26 januari 1945, schrijft Pri mo Levi, die de herinnering aan Auschwitz-Birkenau ongeëve naard precies heeft verwoord, „lagen wij neer in een wereld van doden en schimmen. Het laatste spoor van beschaving, om ons en in ons, was verdwe nen. Het werk van verdierlij- king, door de triomferende Duitsers begonnen, was door de verslagen Duitsers voltooid". Primo Levi was een van de zeer weinigen die, omdat ze ziek en stervende waren, door de Duit sers waren achtergelaten toen ze met de gevangenen die nog konden lopen naar een ander kamp wegtrokken. Acht dagen lang bracht hij door in een spooktoestand. Levi realiseerde zich dat hij geen mens meer was, omdat hij elk gevoel voor grenzen had verloren en zijn bed moest de len met een overledene. Omdat hij had afgewacht tot zijn bed genoot was gestorven om hem een stuk brood af te nemen. Toen de volgende dag, op 27 ja nuari 1945, de Russen kwamen „sloeg voor ons het uur van de vrijheid met een zware, verstop te klank". Voor de oude overle venden die gisteren bij de ver woeste gaskamer bijeen ston den, is deze klank nog altijd zwaar en verstopt. Hoewel we weten dat God ge nadig is, alstublieft God, heb geen genade met degenen die dit hebben gecreëerd", riep overle vende, schrijver en Nobelprijs winnaar Elie Wiesel uit. „God van vergiffenis, vergeef de moordenaars van onze joodse kinderen niet. Vergeef de moor denaars en hun handlangers niet. Gedenk de nachtelijke pro cessies van de kinderen. Meer kinderen. En nog meer kinderen. Bang en stil. Zo stil en zo mooi. Ons hart zou breken als we er één zouden zien. Heeft deze aan blik de harten van de moorde naars niet gebroken?. „God, genadige God, heb geen genade met degenen die geen ge nade hadden met de kinderen. Als we niet vergeten, bestaat dankzij onze joodse herinnering de hoop op een betere wereld waarin kinderen lachen, zingen, elkaar bij de hand nemen en zeggen: 'Een nieuwe morgen, een nieuwe dag'. Een nieuwe mor gen. een nieuwe dag voorde mensheid. Maar wie kan nog voortleven als hij de processies van die kinde ren, op weg naar de gaskamer, heeft gezien? Er was geen keus, zegt de oud-gevangene. Er moesten getuigen overblijven, er moest worden verteld welke misdaad er was gepleegd. Het lot, slimheid, geluk, het toeval, kracht liet sommigen in leven. En de allerlaatsten van hen Wegens Macedonische vlag De Griekse minister van buitenlandse za ken Papoulias heeft vanmorgen niet deel genomen aan de herdenking van de bevrij ding van Auschwitz. Papoulias heeft zijn reis naar het zuiden van Polen afgelast, om dat de Poolse autoriteiten de vlag van de voormalige Joegoslavische republiek Mace donië tijdens de herdenking lieten wappe ren. President Gligorov van Macedonië be hoorde vanmorgen tot de talrijke hoog- waardigheidsbeldeders die in Auschwitz bij een waren. Griekenland heeft een handelsembargo tegen Macedonië afgekondigd om de rege ring in Skopje te dwingen de naam van het land te wijzigen, de vlag te laten vallen en de grondwet te herzien. Voorzitter Nissim Maïs van de Raad van Joodse Organisaties in Griekenland zegt 'ontevreden' te zijn dat „Griekenland ervoor heeft gekozen bij zo'n plechtigheid afwezig te zijn, terwijl onze ge meenschap bijna geheel in Auschwitz is uit geroeid". De nazi's hebben in Auschwitz-Birkenau en andere kampen meer dan 60.000 Griekse joden om het leven gebracht, zo'n 80 pro cent van de totale joodse gemeenschap. FOTO JONCKEL FINCK moeten het nog altijd op zich nemen om woorden te zoeken voor het onzegbare. Gisteren en vandaag luistert de wereld. En als de zes miljoen vermoorde joden, zigeuners, communisten, homo's en alle anderen zouden kunnen luisteren, dan zouden de overlevenden van Auschwitz opnieuw woorden te kort ko men. Tot hen sprak Maurice Goldstein, de voorzitter van het Internationaal Auschwitz Comi té: „Hoe kunnen we jullie uit leggen dat antisemitisme en ra cisme opnieuw de mensen ver giftigt? Hoe etnische zuiverin gen nu in Europa plaats vinden? Dat jongeren zich aansluiten bij neonazi-groepen, die het be staan van de gaskamers ontken nen? Doden van Auschwitz, ver heft uw stemmen!" Grijs was gisteren de lucht, loodgrijs, toen de joden het kaddisj aanhieven. Het eeuwenoude gebed voor de doden, dat sinds vijftig jaar de namen bevat van de vernieti gingskampen. Mensen huilden toen de hartverscheurende klaagzang over Birkenau woei, door het prikkeldraad, langs de bakstenen schoorstenen van de verdwenen houten barakken en tot in de resten van de gaska mers, waar het ongelukkige volk haar einde vond. 'Laat hen in vrede rusten, daar waar hun resten zich bevinden. Vergeten zijn zij niet. En nooit zullen zij vergeten worden. i '1 <s

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7