Aantal ontsnappingen in 1994 lager dan ooit m Binnenland Intelligente postrobot kent alle kamerleden bij naam 'Alleen wie zich als een christenhond beschouwtkan zich beledigd voelen Justitie stuurde 4.000 "outieve bekeuringen Story rectificeert artikel Grote uitkeringsfraude in grensgebied 'Koningin moet komen op bevrijdingsdag Indonesië' Bezoek uit Nieuw-Zeeland -VRIJDAG 27 JANUAR11995 n Nederlands Persbur icieerde Pers Diensti „Van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat postvakjes vullen, dat is gewoon vervelend werk", zegt G. de Gier, chef Postzaken in het gebouw van de Twee de Kamer. Sinds vorig jaar doet een ro bot de interne post in de postvakjes van de leden van de kamer. Vijftigdui zend stukken verwerkt hij elke week. De Gier is apetrots op zijn machine. „Hij is heel intelligent." De eerste stap op weg naar het post vakje begint achter de computer. De medewerkers van de postkamer voeren in hoeveel vellen de zending bevat en voor wie die is bestemd. De naam van een der vaste Kamercommissies is ge noeg; de robot weet zelf precies welke kamerleden er bijvoorbeeld in de com missie voor buitenlandse zaken of jus titie zitten. Een parlementariër die lid is van meerdere commissies is ook geen probleem. De robot heeft de gegevens van iedereen op een rij. De computer stuurt de gegevens ver volgens naar de robot, die tussen twee kasten met postvakjes staat opgesteld. De machine heeft laden, die de mede werkers handmatig moeten vullen. Het apparaat doet de rest. Hij pakt de la, zuigt er een velletje af, grijpt het beet en legt het op een transportbandje. Blindelings rijdt de robot naar de ach terkant van het juiste vakje en schiet het papier erin. „Zelfs aan elkaar geniete vellen kan hij verspreiden", zegt De Gier trots. Groe ne post kamerjargon voor aankondi gingen van vergaderingen en dergelijke komt in een apart bakje. Als de robot te weinig papier heeft gekregen, meldt hij keurig wie er nog niet aan de beurt is gekomen. Het idee voor de robot werd in de post kamer geboren. In samenwerking met allerlei bedrijven werd het apparaat vervolgens gebouwd tot het een jaar geleden op de afdeling werd geïstal- leerd. „Aan het begin was de kracht van de machine te groot", vertelt De Gier. „Bovendien was de veiligheid nog niet optimaal, omdat een mens veel te dicht bij de machine kon komen en de robot geen noodrem had. „We hebben de machine juist gebouwd om de arbeidsomstandigheden van de medewerkers te verbeteren", aldus de chef. „De constante armbeweging tij dens het verspreiden van de interne post was monotoon en slecht voor de gezondheid van de medewerkers. Om in die toestand verbetering te brengen, moesten we een veilig apparaat bou wen. Het zou heel wrang zijn als je een ongeluk met de robot zou krijgen." De kinderziekten zijn nu voorbij en de robot kan aan het werk om de investe ring terug te verdienen. De Gier: „We hebben het personeel de afgelopen ja ren niet uitgebreid, zodat we geen mensen hoefden te ontslaan door de komst van de robot. Een werknemer kost vijftig mille per jaar. Die besparing heft de investering in het apparaat weer op." De robot neemt niet al het werk op de postkamer over. „Hij vangt de pieken op", vertelt de chef. „In piekuren krij gen we enorme stress en maken we fouten. Niets is zo vervelend als een ontevreden klant." De robot moet minstens een jaar of ze ven meegaan. Of de postkamer er dan nog hetzelfde uit ziet als nu, betwijfelt De Gier. „Misschien gaat de berichtge ving dan wel via de elektronische snel weg." Belediging van het christelijk volksdeel, onder de dekmantel van het humanisme. Daaraan maakte Theodoor Holman zich volgens officier van justitie mr. H. de Graaff op 2 juli 1994 schuldig, met het Parool-artikel waarin de columnist een schets geeft van zijn humanistische opvoeding. Wat het Openbaar Ministerie betreft moet Holman daarvoor 1.000 gulden boete betalen. Namens de beledigde partij en, waaronder de Amsterdamse politie-inspecteur F. Tieleman, eiste mr. W. Hendriks een sym bolische schadevergoeding van één gulden per persoon. Holman ontkende dat hij het christelijk volksdeel beledigde in zijn column. „Cabaretiers en columnisten moeten satirisch en beledigend kunnen zijn." In het stuk 'Het humanisme be staat niet meer' schreef Hol man: „En wij bestreden fel alle godsdiensten en dat vind ik nu nog terecht. Nog steeds vind ik iedere christenhond een misda diger, bidden iets kinderachtigs en de kerk een poppenkast, hoewel ik niemand het recht wil ontzeggen een misdadiger of kinderachtig te zijn, of van pop penkast te houden." Die regels ontleent Holman voor een belangrijk deel aan Multatuli, zegt hij. Hij 'monteerde' ze tot een eigen va riant om een schets te geven van zijn humanistische jeugd. Hij kan zich niet voorstellen dat christenen zich beledigd voelen door zijn uitlatingen, „tenzij ze zichzelf als christenhonden be schouwen". Onder christenhonden ver staat Holman mensen die zich aan weerzinwekkende misda den schuldig maken. Op het verzoek van de rechtbankpresi dent om dat nader te precise ren, verklaarde Holman na eni ge aarzeling dat „het grenst aan het misdadige" als politieke partijen homoseksuele docen ten voor de klas willen weren en vrouwen niet als lid toelaten. Ook het niet toestaan van con doomgebruik in dit AIDS-tijd- perk noemde hij misdadig. Hogere eis in beroepszaak 'Epe ni' arnhem Tegen de moeder van de drie Veluwse kinderen die ja renlang seksueel misbruikt werden (de zogeheten zaak-Epe III) is voor het Arnhemse gerechtshof gisteren vier jaar gevangenis- straf geëist. Procureur-generaal mr. L. van der Laan eiste drie M jaar cel tegen de vader van de slachtoffers. Beiden kregen eerder van de rechtbank in Zutphen drie jaar opgelegd. Drie van de ze ven verdachten die deze week voor het Arnhemse hof staan, hebben ook een rol gespeeld in de Eper incestaffaire, die bekend is geworden door slachtoffer Jolanda. Politie Flevoland weert blanke man den haag Een aantal Nederlandse politiekorpsen neemt alleen j nog vrouwen en allochtonen aan. Het korps Flevoland bijvoor- beeld neemt sollicitaties van blanke mannen van Nederlandse i origine niet meer in behandeling. Dat stelde het GPV-kamerlid j Schutte gisteren. Hij wil dat minister Dijkstal (Binnenlandse Za- 1 ken) erop wijst dat deze handelwijze niet door de beugel kan. De politie heeft opdracht bij de werving van nieuwe agenten de i voorkeur te geven aan vrouwen, Antillianen, Surinamers en ge- 1 naturaliseerde allochtonen. Dat betekent echter niet dat origine- 1 le Nederlanders moeten worden geweerd. 1 Zes jaar voor uitlokken moordpoging 1 den bosch De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren een 42-ja- rige vrouw uit Geldrop tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld, i] Samen met haar vriend heeft de vrouw in juli vorig jaar een 4 moordaanslag uitgelokt op haar 48-jarige echtgenoot. De 29-ja- j rige minnaar van de Geldropse kreeg in november al negen jaar 4 gevangenisstraf. De vrouw had hem verteld dat ze wilde schei- 1 den waarop haar minnaar zei dat haar man beter dood kon zijn. j De twee huurden een 20-jarige Helmonder in om de echtgenoot te doden. Deze overleefde de aanslag. Hij werd getroffen door J acht kogels en is nog niet genezen. Gehandicapten vergeten door RDW den haag De Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) is verge ten gehandicapten met een aangepaste auto mee te delen dat zij een jaar extra de tijd krijgen hun vervoermiddel te laten keuren. Ook de APK-stations die de keuringen moeten uitvoeren, en de instellingen voor gehandicapten-voorzieningen wisten van niets. Begin dit jaar bleek dat aangepaste auto's van gehandi capten bij de APK werden afgekeurd als er geen aantekening van de aanpassing op het kentekenbewijs stond. Extra keuring kost de eigenaar niet alleen geld, maar in veel gevallen moet de ge handicapte ook een vervangend vervoermiddel huren. Tiendui zenden gehandicapten werden op die manier benadeeld. Eis: vier jaar cel en TBS voor moord den bosch Bij de rechtbank in Den Bosch is gisteren vier jaar celstraf geëist en TBS met dwangverpleging tegen een 29-jarige man uit Eindhoven. Hij heeft bekend dat hij in-januari 1994 zijn 21-jarige ex-vriendin in een caravan in Veldhoven om het leven heeftgebracht. Hij begroef het lijk in een jachtgebied op de Oir- schotse heide, waar het na drie weken op zijn aanwijzing werd gevonden. Verkeerde codes ingevoerd in computer et Centraal Justitieel Incasso Jureau (CJIB) in Leeuwarden \eeft in de afgelopen week on- jeveer vierduizend bekeuringen oerzonden waarin onjuiste ge gevens zijn opgenomen. Het )etreft administratieve boetes lie zijn opgelegd wegens ver- ceersovertredingen. In de be keuringen waren de omschrij ving van de overtreding of het >edrag van de boete onjuist ver- neld. De fout is ontstaan als gevolg in de inwerkingtreding van de ïieuwe Wegenverkeerswet. Daardoor zijn de zogenaamde aaieitcodes gewijzigd. De feitco- les hebben betrekking op de imschrijving van de verschil- ende verkeersovertredingen. Een aantal politiekorpsen heeft na het installeren van de nieu we programmatuur nog zaken uit het afgelopen jaar ingevoerd. Hierdoor zijn uiteindelijk de on juiste bonnen verstuurd. Door de geautomatiseerde verwer king is dit niet onmiddellijk op gemerkt. Het CJIB heeft inmiddels alle zaken waar het om gaat kunnen achterhalen. Nog vandaag zal het CJIB alle betrokkenen door middel van een brief persoon lijk op de hoogte stellen. De on juiste bekeuringen zijn inge trokken en eventueel al betaal de bedragen zullen worden te ruggestort. De betrokkenen kunnen wel een nieuwe bekeu ring met de juiste gegevens te gemoet zien. Melkert: Verlagen tekort minder belangrijk 'Belastingmeevallers inzetten voor versterken koopkracht' Minister Melkert (sociale zaken 'n werkgelegenheid) wil een ieel van de belastingmeevallers nzetten voor het versterken van de koopkracht. Dat zei hij giste- en voor de KRO-radio. Door de aantrekkende economische jroei kan zijn collega Zalm (fi- lanciën) rekenen op forse be- astingmeevallers. gstt In het regeerakkoord is afge sproken dat deze tot 1998 moe- lllen worden besteed aan het ver flagen van het financieringste- cort tot 2,7 procent van het bru to binnenlands produkt. Pas daarna ontstaat er ruimte voor lastenverlichting en voor het 'ersterken van de economische structuur. Melkert wil al eerder ;eld reserveren voor andere za ken dan het terugdringen van het financieringstekort. Liefst zou hij dat dit jaar al zien ge beuren, anders moet het bij de begrotingsvoorbereiding van 1996. Daarbij denkt hij in de eerste plaats aan het goedkoper ma ken van laaggeschoolde arbeid via 'gerichte lastenverlichting'. In de tweede plaats wil hij extra middelen uittrekken voor koop krachtondersteuning. Deze aan wending van eventuele belas tingmeevallers staat niet in het regeerakkoord. De PvdA-minis- ter vindt evenwel dat de burger in zijn portemonnee nog te wei nig merkt van de goede econo mische vooruitzichten. Pas in de derde plaats noemde Melkert de verdere verlaging van het financieringstekort. Bouwvakkers werken in Duitsland en hebben uitkering in Nederland enschede gpp In het Duits-Nederlandse grens gebied wordt op grote schaal gefraudeerd met uitkeringen. Van de Nederlandse bouwvak kers op Duitse bouwplaatsen blijkt dertig procent in Neder land een uitkering te ontvan gen. Via Nederlandse koppelba zen werken in Duitsland veel Britse bouwvakkers van wie zelfs veertig procent in Enge land een uitkering geniet. Dat maakte Oberstaatsanwalt (hoofdofficier van justitie) H. J. Wagner uit Münster gisteren bekend op een themadag van de Enschedese Sociale Dienst over grensoverschrijdende frau debestrijding. Nederlandse en Duitse mede werkers van uitkeringsinstanties noemen internationale bestrij ding van uitkeringsfraude een probleem waar te weinig aan dacht aan wordt besteed. Door de hardere aanpak in eigen land dreigt een deel van de fraudeurs uit te wijken naar het Duitse grensgebied. Daar wordt 'wit' of 'zwart' verdiend, terwijl in Ne derland een uitkering wordt ge noten. Internationale uitwisseling van gegevens lost slechts ge deeltelijk iets op. „Er bestaat dan kans dat de fraude in het zwarte of criminele circuit ver dwijnt", aldus fraude-analist J. Speulman van het algemeen coördinatiepunt van het GAK in Arnhem. Zijn dienst ontwikkel de het computerprogramma Suspect waarmee fraudeurs sneller kunnen worden opge spoord. In Duitsland wordt inmiddels systematisch gecontroleerd in bedrijfstakken waar veel fraude voorkomt. Dat is in de praktijk vooral de bouw. In Nederland wordt nog niet systematisch ge controleerd. „Het is hier moei lijker door de privacy-wetge- ving", aldus regiomanager Gel derland/Overijssel G. de Goeij- en van het GAK. Èr is om die re den weinig bekend over Duitse uitkeringsgerechtigden die in Nederland 'bijverdienen'. Procureur-generaal mr. dr. G- Steenhuis, in Nederland belast met de fraudebestrijding, uitte forse kritiek op de opsporing door Nederlandse uitkeringsin stanties. „Het stemt mij niet be paald gelukkig dat de Sociale Verzekeringsbank jaarlijks voor 43 miljard gulden aan uitkerin gen uitbetaalt, maar slechts 10 miljoen gulden aan opsporing van fraude uitgeeft", aldus Steenhuis. Het roddelblad Story betaalt 25.000 gulden voor de publika- tie over prins Claus. Het blad plaatst tevens een rectifcatie. Daarmee gaat Story in op de ei sen van landsadvocaat mr. J. de Wijkerslooth. In een recent nummer legde Story een ver band tussen de depressies van Claus en de vermeende zelf moord van zijn vader. De finan ciële genoegdoening gaat naar het Rode Kruis. „We voelen niets voor een kort geding", motiveerde hoofdredacteur Santegoeds de beslissing van Story. Het week blad erkent daarmee de feitelij ke onjuistheid van de publika- tie. Over de inhoud ervan had gisteren nog overleg plaats. De Wijkerslooth had Story gedreigd •met een kort geding als het blad niet instemde met schadever goeding en rectificatie. De hoofdredacteur van Story verklaarde dat het verhaal uil nummer 2 van dit jaar (5-11 ja nuari) voornamelijk berust op een publikatie van het concur rerende roddelblad Weekend uit 1983. Santegoeds: „Daarop is destijds door het Koninklijk Huis niet gereageerd. Weekend voegde er destijds nog aan toe dat de vader van Claus wegens die zelfmoord in een hoekje van het kerkhof was begraven." Het weekblad Story schreef dat de vader van prins Claus in decem ber 1953 tijdens een jachtpartij zelfmoord pleegde. Zijlstra: We moeten schoon schip maken De PvdA-woordvoerder voor het veteranen beleid, M. Zijlstra, vindt dat koningin Beatrix de Indonesische bevrijdingsdag op 17 augustus mee moet vieren. Hij vindt het 'gezocht' dat de koningin de voormalige ko lonie wel in augustus bezoekt, maar na die speciale datum. „We moeten schoon schip maken", zo zegt Zijlstra in een interview met enkele regionale bladen. Zijlstra wijst erop dat Nederlandse verte genwoordigers al vele jaren op 17 augustus de officiële viering van de Indonesische on afhankelijkheid bijwonen. Het bevreemdt hem dan ook, dat het kabinet met de keuze voor eind augustus als bezoekdatum een soort tussenweg wil bewandelen. Premier Kok liet onlangs weten dat die keuze 'grote symbolische waarde' heeft, omdat Nederland ermee erkent dat de on afhankelijkheid van Indonesië in augustus 1945 begon en niet pas bij de officiële soe vereiniteitsoverdracht in 1949. Maar de ko ningin woont het feest op 17 augustus niet bij en dat vindt Zijlstra vreemd. Zijlstra pleit er verder voor dat de konin gin op haar reis naar Indonesië enkele vete ranen meeneemt. „Dat zou heel goed zijn om afstand van het verleden te nemen", zo denkt hij. Bovendien zou premier Kok een soort ronde-tafelgesprek moeten voeren met Indië-veteranen, waarin hij duidelijk maakt dat hen als groep niets te verwijten valt. Een debat ziet hij niet zitten. Ruim 5.300 verdachten vrijgelaten wegens cellentekort Vorig jaar zijn slechts 21 gevangenen ontsnapt. Dat is minder dan ooit tevoren. Tien van hen zijn inmiddels weer opgepakt. Dit blijkt uit cijfers die minister Sorgdra- ger (justitie) de Kamer gisteren heeft gestuurd. Ruim 5.300 verdachten werden vorig jaar vrijgelaten, ruim dui zend meer dan in 1994. De oorzaak hiervan is cellente kort ondanks de toename van het aantal cellen. tien met geweld. Vorig jaar wa ren er drie gewelddagige ont snappingen. De voortdurende daling wordt toegeschreven aan betere beveiliging. Bovendien zitten sinds twee jaar vluchtge vaarlijk geachte gedetineerden in extra beveiligde inrichtingen. In haar brief herhaalt Sorg- drager dat zij zich grote zorgen maakt over het voortdurende cellentekort en het daardoor Het aantal ontsnappingen blijft door de jaren heen dalen. Zo ontsnapten in 1984 nog 118 ge detineerden op een totaal van 3.823 cellen. Het aantal ont snappingen daalde gestaag tot 44 in 1992, terwijl er toen 6.500 cellen waren. In 1993 was er een geringe stijging naar 59 ont snappingen, waarvan toen der- toenemend aantal heenzendin gen van verdachten. Sorgdrager wijt deze ontwikkeling aan de toename van gewelddadige cri minaliteit, waardoor langere straffen worden gegeven. Sorg drager kondigde daarom in de cember aan dat zij meer geld wil voor extra cellen, dan is af gesproken in het regeerakkoord. Hoeveel is nog niet bekend. De minister bestudeert of het mogelijk is meer gevangenen samen in één cel te zetten. Nu gebeurt dat alleen bij gedeti neerden die vast zitten omdat zij een boete niet konden of wil den betalen, en bij vreemdelin gen die wachten op uitzetting. In het laatste kwartaal van vo rig jaar zijn drie verdachten heengezonden die behoorden tot de zwaarste categorie. Het betrof verdachten van delicten waar meer dan anderhalf jaar gevangenisstraf op staat. In 1993 nog dwong een boze Tweede Kamer af dat dergelijke verdachten nooit en te nimmer mogen worden vrijgelaten. Sorgdrager heeft het vrijlaten van de drie hoog opgenomen. De hoofdofficier van justitie die twee van de drie bewust heeft heengezonden, moet op het matje komen bij de hoogste baas van het openbaar ministe rie, Doctors van Leeuwen. Het derde geval betrof een drugs dealer, die door een misver stand is vrijgekomen. Hij is nu veroordeeld en zit weer vast. Prins Bernhard begint ietwat aan te sterken den haag anp Heel langzaam begint prins Bernhard een klein beetje aan te sterken. De spieroe- feningen werpen hun vruchten af. Soms eet en drinkt hij zelf. Hij heeft in middels voldoende kracht in zijn handen om een kop je vast te houden. Maar vol gens de Rijksvoorlichtings dienst betekent dat niet, dat hij bijna weer op de been is. Het ziet er volgens de RVD naar uit dat dat nog 'een hele tijd' zal duren. Hoe lang is onbekend. Nog steeds ligt de 83-jari- ge prins op de intensive ca re en nog steeds wordt hij af en toe beademd. De art sen zeggen dat dit normaal is in een dergelijk geval. Als het proces doorzet, kan prins Bernhard volgens hen helemaal de oude worden, aldus de RVD. In november verwijderden de doctoren een tumor uit de darmen van de prins. De operatie verliep succesvol, maar kort erna kreeg de patiënt com plicaties. den haag Koningin Beatrix tijdens een onderonsje met de minister-president van Nieuw-Zeeland, James B. Bolger. De Nieuwzeelandse premier was gisteren voor een officieel bezoek in Nederland. foto jerry lampen reuter bil Jt 1 m VROM-ambtenaren beetje traag den haag Minister De Boer wacht met enkele ambtenaren buiten het ministerie van VROM totdat de kust weer veilig is. Een niet aangekondigde ontruimings oefening heeft gisteren alle 3.200 ambtenaren van het departement de straat op gedreven. De bedoe ling was dat alle aanwezigen bin nen een half uur het gebouw uit waren. Dat is volgens een woord voerder niet gelukt. foto anp frans vanderlinde

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5