PTT verliest zaak over bellen met 06 'Als ze hun sokken maar niet vergeten' chade watersnood nog niet landelijk geregeld Overstromingsgevaar was bekend ',vf| Binnenland Vertrouwelijke babbel in de trein UDAG 27 JANUAR11995 n Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Dienst» $nde ruzie over Europol in zicht tus-den haag Europol, de Europese politie-organisatie in Den iag, krijgt wellicht komende zomer meer armslag. Dat is het iultaat van informeel overleg van de betrokken vijftien minis- s van justitie van de aangesloten EU-landen in Parijs. Begin tart in Brussel kan mogelijk een definitief akkoord worden be- |kt. De tweespalt ontstond over de vraag wie toegang zou krij- tot de centrale Europol-computers. Een Frans compromis (arin een en ander precies wordt afgebakend, lijkt ieders goed- uring te kunnen wegdragen. jacht over wissen filmmateriaal 11 haag De TROS en de journalistenvakbond NVJ hebben bij Justitie een klacht ingediend over vernietiging n journalistiek Filmmateriaal. Het wissen van een filmband d plaats na de huiszoeking eind december bij de TROS en bij tmalist Peter R. de Vries. De inval gebeurde in het kader van li onderzoek naar de herkomst van diskettes met vertrouwelij- jinformatie, waarop De Vries beslag had weten te leggen. De ral werd vastgelegd door medewerkers van het programma \adline. Die band is gewist. fraude met scharreleieren haag» Er wordt in de EU op grote schaal gesjoemeld met Van de dertig miljoen die dagelijks worden ver- komen er maar acht miljoen van kippen die daadwerke- rondscharrelen. Bij het bedrog zijn producenten uit Neder- )d. België, Frankrijken Duitsland betrokken, aldus het Duitse I-programma Wiso gisteravond. Omdat scharreleieren meer k-brengen en de inkoop van gewone eieren veel lager is, verdie- n handelaren miljoenen guldens per dag extra. Tonnenbad uit de rode cijfers üweschans Het tot voor kort noodlijdende bronnenbad Fon- ta in het Groningse Nieuweschans is uit de geldzorgen. Dat gisteren bij de presentatie van de jaarcijfers. Het kwijnen- kuuroord denkt weer voorzichtig aan investeren. Dit jaar ekt eigenaar Beheer Koop Tjuchem drie miljoen gulden in erkapping van het medische kuurbad en in een directe ver- jding met het nabijgelegen hotel. elgië niet blij met nieuwe Asielwet is atjuiï De Belgische minister Vande Lanotte (binnenlandse za- fi) is ontevreden over de Nederlandse uitleg ten aanzien van terugsturen van asielzoekers uit zogenoemde veilige landen. beschuldigt Nederland ervan via de nieuwe Asielwet de ver- twoordelijkheid van de opvang van asielzoekers af te scfiuiven n omringende landen. Staatssecretaris Schmitz (justitie) heeft pi laten weten dat Nederland altijd overleg zal plegen. et/itwas-verdachte met dood bedreigd erp-ERDAMDe in Rotterdam wonende Hindoestaanse hande- i- r die wordt verdacht van het op grote schaal witwassen van l païnegelden via de ABN AMRO-bank in Rotterdam, is onlangs e-|t de dood bedreigd. De Rotterdamse politie heeft dit gisteren i'estigd. De juwelier kreeg twee weken geleden 'bezoek' van kele gewapende mannen die hem«te verstaan gaven geen na- ;n uit de drugwereld aan politie en Justitie door te spelen. Torenhoge rekening voor nooit gepleegde telefoontjes PTT Telecom heeft gisteren voor het kantongerecht in Winschoten een belangrijke zaak verloren. De kanton rechter oordeelde dat de PTT niet voldoende heeft kun nen aantonen dat een abonnee uit Scheemda een kolos sale telefoonrekening heeft opgebouwd door zelf met 06- nummers te bellen. winschoten anpblijkt dat een rapport van de KEMA over de betrouwbaarheid van telefoonrekeningen een be langrijke rol heeft gespeeld bij de beoordeling door de rechter. Het onderzoek dat de KEMA enige jaren geleden in opdracht van de Geschillencommissie PTT had de man voor de rech ter gesleept omdat hij weigerde zijn telefoonrekening te betalen. Hij zegt de dure telefoontjes nooit te hebben gepleegd. Het ging in dit geval om een nota van tweeduizend gulden. A. Claessen uit Ewijk, een van de initiatiefnemers van de lan delijk werkgroep 06-gedupeer- den, reageerde gisteren opgeto gen op de uitspraak. Daaruit Post en Telecommunicatie heeft gedaan, heeft als belang rijkste conclusie dat PTT Tele com niet continu in staat is sto ringen te traceren. Dat betekent volgens de werkgroep dat ook Fiscus schrapt voor miljoenen lastenaftrek amsterdam anp De Belastingdienst heeft vorig jaar bij de aan gifte over 1993 voor honderden miljoenen aan aftrekposten wegens buitengewone lasten ver minderd of geschrapt. Dat leverde een extra belastingopbrengst van 180 miljoen gulden op. Staatssecretaris Vermeend (financiën) liet gis teren weten dat de dienst ook bij de aangifte over 1994 extra waakzaam zal zijn bij buitenge- wone-lastenaftrek. Bij vier van de tien aftrekposten wegens bui tengewone lasten greep de behandelend amb tenaar naar het rode potlood. Buitengewone lastenaftrek omvat uitgaven wegens ziekte, in validiteit, bevalling, adoptie, arbeidsonge schiktheid, ouderdom en overlijden. In de regeling zitten echter fikse drempels: De ziektekosten moeten bijvoorbeeld bij een onzuiver inkomen tussen de 22.000 en 90.000 gulden meer belopen dan 12,2 procent van dat inkomen. Wie in de buurt van de drempel zit, komt in de verleiding de grens te passeren met enige kunstgrepen. De Belastingdienst is dan onverbiddelijk. Universiteiten zijn akkoord met collegeld den haag anp Het voorstel van minister Ritzen van onderwijs om de gewraakte verhoging van het collegegeld met duizend gulden te beperken tot de helft, is voor de HBO-raad (hogescholen) en VSNU (universiteiten) acceptabel. Ze hebben vandaag een gesprek met de bewindsman. Ritzen heeft het financiële gedeelte van het oor spronkelijke plan aangepast. De lagere collegegeld verhoging heeft onder meer tot gevolg dat de be windsman ruim zeventig miljoen gulden extra no dig heeft. Ritzen wilde gisteren nog niet aangeven waar hij dat geld vandaan haalt. Universiteiten zijn in elk geval bereid ruim twintig miljoen gulden bij te dragen. Ook het kabinet vergadert vandaag over het voorstel van Ritzen. Daarna vindt nog het overleg plaats tussen de PvdA-bewindsman en de VSNU en de HBO-Raad. De studentenvakbonden blijven bij hun standpunt dat de collegegelden hoe dan ook niet omhoog mogen. Ze sluiten wel een ak koord met Ritzen en de instellingen over verbete ring van kwaliteit van het hoger onderwijs. gevallen van fraude niet kunnen worden geconstateerd. Claessen vindt de uitspraak van de kantonrechter een door braak omdat nu voor het eerst in een civiele procedure iemand met een enorme telefoonreke ning wegens het bellen met 06- nummers in het gelijk is gesteld. Bij de werkgroep, die in sep tember vorig jaar werd opge richt, hebben zich inmiddels negenhonderd mensen aange sloten. Zij hebben allemaal te kampen met enorme telefoon rekeningen als gevolg van het bellen met 06-nummers, terwijl ze dat niet gedaan zeggen te hebben. Soms is er zelfs gebeld op momenten dat ze daar hele maal niet toe in staat waren. den haag»jan kuys ,,Goh, jij ook hier." Blij verrast begroet de jovia le jongeling zijn medereiziger in de NS-coupé. Er volgt een vriendelijk^ uitwisseling van weetjes voor 'bekenden-onder-elkaar'. „Wat doe jij? Ontwikkelingssamenwerking? Leuk. Zin in? Ik? Wat ik doe? Ik doe tegenwoordig weer drie dingen tegelijk. Momenteel ben ik gedeta cheerd bij de enquêtecommissie opsporings methoden." De halve coupé spitst de oren. Klinkt interes sant. Is dat niet die parlementaire commissie die zich bezig houdt met de werkwijze van poli tie en Justitie bij de opsporing van de georgani seerde misdaad? En is die commissie niet met allerlei zware veiligheidsmaatregelen omgeven? Inderdaad, de man legt het nog even uit. „Het is allemaal strikt vertrouwelijk wat wij doen." Dat klopt. De werkzaamheden van de com missie zijn zwaar beveiligd. Er is een speciale ruimte vrijgemaakt in het gebouw van de Eer ste Kamer, waar de commissie haar onderzoek doet. Alleen speciale pasjes geven toegang tot de onderzoeksvertrekken. En de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) zou volgens de verha len alle geselecteerde medewerkers onderzoe ken op betrouwbaarheid en strafrechtelijk ver leden. Vermoedelijk is de babbelziekte bij deze ene treinreiziger nog niet onderzocht. Het belang van de functie streelt blijkbaar zijn ijdelheid. „Ik zit in een voorbereidingsgroep van zo'n twintig, betrekkelijk jonge mensen, die allemaal deskundig zijn op hun eigen gebied. Ik ben ge vraagd voor mijn kennis van het strafrecht." Dan met zelfspot: „Ze hadden een egg-head nodig. Iemand die wat ideeën levert. Maar het is buitengewoon interessant, want het gaat niet alleen over het gebruik van richtmicrofoons en afluisterapparatuur, maar ook bijvoorbeeld over de vraag of je bij de bouw van een pand in de spouwmuren al apparatuur mag inbou wen". Station Den Haag Centraal. De boeiende rit is ten einde. Het college over de commissie-werk zaamheden wordt abrupt afgebroken. Het toe val wil dat een bankje verder WD-Tweede Ka merlid Otto Vos, tevens lid van de enquêtecom missie, het hele gesprek woordelijk heeft ge volgd. „Ik vond het hoogst onaangenaam en onaanvaardbaar. Ik ga dit zeker in de commis sie aankaarten", meldt Vos. De enquêtecommissie onderscheidde zich eerder, door dat tijdens de eerste besloten ver gadering de beraadslagingen per ongeluk ook buiten de vergaderruimte te horen waren. De microfoons binnen waren kennelijk aangeslo ten op luidsprekers buiten de vergaderzaal. Het zou geen overbodige luxe zijn wanneer de commissie de eigen beveiliging nog eens goed onder de loep zou nemen. DG PTT" WIL DG POöTBGSDGUGQS GGN UUR ZGCx T TGtxEN DG HOND LATER LADEN BE6HNNUK P Brengt de gezondheid ernstige schade toe. k.b. 4.10.1994 Stb.720. jaag anp1 f—7" de watersnood van een jaar iiÉèn nog vers in het geheu- bereidt Limburg zich op- jw voor op het ergste. Hoe de inwoners van de be- injjde plaatsen langs de Maas :zig zijn gewaarschuwd om raad naar zolder te slepen ieiuto's en levende have naar :n ggelegen gebieden te bren- ng zal het water ook nu zijn - Jsen. chi weer zeggen de Neder- verzekeraars dat van hun geen uitkering is te ver- De schade is immers gedekt door de inboedel- of mlalverzekering. Overleg tus- ligtie verzekeraars en de over- r over het vormen van een fvefonds heeft nog steeds ï- i resultaat opgeleverd, H. van Ommen van pkeringsmakelaar Lugt Sob- den Amsterdam biedt als ver- van het verze- ligsconglomeraat Lloyd's of don als eerste in Nederland 5 een Catastrofe Risico Polis De premie bedraagt mini- II 250 gulden per jaar. De ivehie voor een woning van ïg 000 gulden met een inboe- een ton in bijvoorbeeld is 361,50 gulden per rekent Van Ommen voor. [erste tweehonderd verzeke- en zijn volgens Van Ommen gesloten. Hij verwacht dat it jaar nog eens zo'n tien- end bij komen. verzekering biedt naast -irisico van overstromingen dekking aan tal van andere pen die in de kleine letter- van de gewone verzekerin- i zijn uitgesloten. Aardbe- j, een wolkbreuk, een vlieg- bom uit de Tweede Wereld Dg, inductie bij bliksemin- lichamelijk letsel bij een verloop jaarlijkse piekafyoeren, van de Maas bij Borgharen 1910 1920 1930 1940 1950 1960 1970 1980 1990 Ravenstein Ucien Groesbëek. v - Cuijk^^.. Gennep BoxmeerpA. ""J- Wateroverlast Limburg in beeld i OjNteuw Bergen Q r^.i-Vkj>weri Venray I I S '.öAncen HorstQ) Grubbfenvorst^ '/las Baarlo 0f^Cilegelen Panningerr ToBaJfeld ^R^uver dü &/~r" I Weert S JSWalmen Wessfm Roermond BELGIË- I NEDERLAND Maas Julianakanaal den haag gpd „Men zal moeten accepteren dat het wonen in het winterbed van de Maas periodiek water overlast met zich meebrengt." Dat schreef Rijkswaterstaat Limburg al in 1985 in de nota 'De Maas is uit'. Daarin worden suggesties gedaan om water overlast te beperken door plaat selijke dijkjes aan te leggen, be staande dijken te verhogen, wa terhoogten beter te voorspellen en geen huizen meer te bouwen in de uiterwaarden van de Maas. In de nota staat ook dat de Limburgers, nadat het Maaswa ter in België stijgt, maar zes uur hebben om te reageren. Dat is veel te kort. Een dijk langs de hele Maas of de aanleg van stuwmeren wordt als 'econo misch onhaalbaar' afgewezen. In maart 1994 laat de Techni sche Adviescommissie voor de Waterkeringen liet kabinet we ten, dat de Maasdijken 'onver wijld' moésten worden ver sterkt. Dit naar aanleiding van de wateroverlast eind 1993. De commissie constateert overi gens dat alle verschijnselen van de ramp zich al in het voorjaar van 1988 voordeden, toen de Maas ook buiten zijn oevers trad. Volgens de commissie moet vee een graasverbod krijgen op de Maasdijken, omdat ze te veel schade aanrichten. De werking van afsluit- en inlaatsluizen deugt niet, en de voorlichting aan burgers moet beter. Ook de voorspelling van de waterhoog ten moet beter. In april 1994 stelt Rijkswater staat Limburg in het rapport 'De Maas slaat toe' dat de ge meenten langs de rivier de bouwrisico's in de uiterwaarden sterk hebben onderschat. Om sneller te kunnen reageren op hoog water wordt aanbevolen aansjuitjng ,të zoeken bij het Belgische hydrologische meet net. Dat geeft een tijdwinst van enkele uren. Op 11 mei 1994 kondigt mi nister Maij (verkeer) in een brief aan de Kamer drie onderzoeken aan. Nagegaan moest worden hoe de waterstand beter geme ten en voorspeld kan worden; de aansluiting bij het Belgische meetsysteem moet worden be keken en er is onderzoek nodig naar het voorspellen van hoog water tussen Roermond en Sambeek, het traject waar het eind 1993 is misgegaan. Voor verdere dijkversterkin gen worden 'handreikingen' ge maakt. In afwachting van be sluitvorming over het rapport- Boertien wordt 'terughoudend heid' betracht bij het bouwen in het winterbed van de Maas, al dus Maij. Dat heeft ze tenmin ste van de provincie Limburg begrepen. DEN HAAG GPD-ANP roofoverval, terroristische acties of een medische fout. Al deze ellende is in de polis opgeno men. Na de aardbeving in 1992 in Limburg kwam de discussie over de verzekering van natuur rampen op gang. Na de waters nood van vorig jaar is tussen verzekeraars en overheid inten sief overlegd over de haalbaar heid van een nationale rampen verzekering. Tot nu toe zonder resultaat. De verzekeringsmaat- VVD-vragen over schadevergoeding wateroverlast verantwoordelijk voor rampenbestrijding. Europees commissaris Van den Broek, gisteren op bezoek in het getroffen gebied, beloofde alvast dat gedupeerden weer een beroep kunnen doen op Europese hulpfondsen. De EU-commissaris wil op Europees niveau praten over de waterover last. Na minister Jorritsma reist vandaag minister De Boer (VROM) af naar Zuid-Limburg. Zij praat met de regionale vertegenwoordigers over twee hoofdthema's; welke schade ondervindt het milieu van de wateroverlast en wat moeten we doen om aan 'droge' bouwlokaties te komen. Limburg krijgt maandag ook nog de vaste kamer commissie voor verkeer en waterstaat op bezoek. De WD wil duidelijkheid over hoeveel geld het kabinet denkt uit te trekken voor schadevergoe ding aan de slachtoffers van de wateroverlast in Limburg. Vorig jaar stelde het kabinet 36 miljoen gulden beschikbaar aan particulieren. Het Lim burgse WD-kamerlid Van Rey wil weten of dat nu ook weer gebeurt. Van Rey wil van minister Jorritsma van verkeer en waterstaat bovendien weten hoe zij geld denkt vrij te maken voor de versnelde bouw van zestig schappijen stellen dat dit risico betrouwbare risico-analyse be- meter kade in de Maasvallei. Van minister Dijk- wegens de onvoorspelbaarheid staat volgens de assuradeuren stal (binnenlandse zaken) wil hij weten hoe de ervan niet volgens de geldende niet. hulpverlening is geregeld. Dijkstal is ondermeer normen is te verzekeren. Een oners uit Itteren worden geëvacueerd. FOTO ANP RAYMOND RUTTING maastricht gpd Slager H. Balduin heeft zijn winkeldeur tot kniehoogte gebarricadeerd. Maar Borgharenaren zijn lenig dezer dagen en komen tóch wel binnen. Potjes groenten, hammen en hoofdkaas vliegen over de toonbank. Of ze hamsteren, weet Balduin niet. Hij weet wel dat zijn zaak weer onder water komt, net als vorig jaar. Het ge broken tegelwerk had hij nog niet vervangen. „Eigenlijk wel een troost." „Een mens vertrekt niet zo gauw van z'n stek", legt een boer in Geulle uit. Daarom geven veel inwoners van de bedreigde Maasdorpen ook geen gehoor aan de oproep hun heil elders te zoeken. Ook de dringende oproep van de burgemeester van Maastricht, Houben, in het Journaal van acht uur sorteert geen effect bij de boer en zijn vrouw. Hij heeft zijn twee paarden al naar hoger gelegen plekken gebracht en 130 ton aardappelen uit voorzorg naar de fabriek gebracht. Dat scheelt duizen den guldens aan, niet-verzekerde, 'bewaarvergoeding'. Maar de koe staat nog op stal. ,Die zetten we gewoon op een paar pallets als het water komt." Aan de 'goede' kant van Itteren is de sfeer in café Darts home ondanks het naderende onheil gezellig. Enkele stamgasten denken niet aan vertrekken. „Ik heb twee duiventillen, die kan ik toch niet alleen laten?", zegt een man. Hij heeft samen met zijn broer wel voorzorgmaat regelen genomen. Ze hebben een grote zak aardappels bij zich die deel uitmaken van de noodvoorraad. In het lager gelegen Oud-Itteren heeft supermarkt Kerkhofs geen klanten meer. Ze zijn vertrokken of zit ten thuis af te wachten en hebben al in en eerder stadi um gehamsterd. De enige winkel van het dorp blijft de komende dagen gewoon open. „Je kunt de mensen toch niet in de steek laten", zegt de eigenares. De meeste bewoners hebben hun inboedel veilig ge steld en zitten binnen, met zandzakken voor de deur. De politie komt aan het einde van de middag huis-aan- huis langs en geeft de bewoners een laatste kans. ,,U kunt nu nog meekomen of helemaal niet meer." Maar net als het merendeel van de 1.065 inwoners van Itte ren slaat ook de familie Theunisse het aanbod af. De le gertruck rijdt door zonder hen. Wijs geworden door de overstroming van vorig jaar hebben ze geen halve maatregelen genomen. De deu ren zijn van de hengsels gehaald, ingepakt en op een tafel gelegd. De deurgaten zijn tot op kniehoogte afge schut en dichtgekit. De tafel staat met ingepakte poten op bakstenen. Al het serviesgoed is ingepakt in dozen en naar boven gebracht. Daar staat ook de elektrische apparatuur, met uitzondering van de koelkast. De keuken is sinds het drama vorig jaar demontabel ge maakt en ook verwijderd. Zo houden Nico, zijn vrouw Angeline en hun dochter Shirim het wél uit, denken ze. „Kijk, als je weggaat dan is alles verloren. Nu kunnen we het nog in de gaten houden." „Als straks de stroom uitvalt, dan heb je de poppen aan het dansen", voorspelt coördinator R. Giesen van de vrijwillige Reddingsbrigade uit Bergen. „Dan wordt het koud en donker. Let maar op, dan wil iedereen heel snel weg." Vanaf woensdagmiddag zit zijn team van twaalf man klaar. Maar zolang de evacuatie nog met vrachtwagens kan doorgaan, heeft hij niets te doen. De gemoedstoestand van de hulpverleners en de eva cués anno 1995 is een stuk rustiger dan ruim een jaar eerder, meldt coördinatrice R. Fredrix van het Rode Kruis. „In '93 kwamen de mensen met bussen vol naar binnen. We moesten de telefoons nog aansluiten. I let overviel iedereen. Nu weten we wie hulpbehoevend is. Die bellen we op en adviseren dan om vast een tas in te pakken met pillen, incontinentieluiers, brillen, een schone onderbroek en sokken. Want ruim een jaar ge leden hebben we stapels sokken moeten kopen, omdat mensen die waren vergeten."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3