Ik heb bewezen dat ik meetel' 'Deze stad is niet echt paardminded' geeft op Aaron Krickstein Sport afié volgt Ten Cate op Loopbaan Cantona onzeker tlJDAG 27 JANUAR11995 chef willem spierdijk, 071 -356464. plv.-chef rob onderwater, 071 -356463 'enter gpd Grasshoppers wint nu wel katwijk» just blom basketbalmedewerker Drie keer eerder ontmoetten de basketballende vrouwen van Grasshoppers en Den Helder elkaar dit seizoen al. Drie keer ook ging de ploeg uit de kop van Noord-Hol land met de eer strijken. Gis teravond was het dan einde lijk de beurt aan de Katwijk- sen. In eigen huis won Grasshoppers met 48-38 in de kwartfinale van de Neder landse beker. Een mooi ca deau voor de jarige coach La ce Strong. Tijdens de laatste ontmoe ting tussen de twee ploegen, de verloren finale van de fi- nal-four, begon Grasshop pers goed. Op het moment dat Marie-José Allers door haar enkel ging was de wed strijd toen echter snel ge speeld. Allers liet in het duel van gisteravond opnieuw zien hoe belangrijk zij voor haar ploeg is. Bijna in haar eentje zorgde zij ervoor dat Den Helder al na vier minu ten tegen een dikke 17-4 ach terstand aankeek. Liefst 15 van de 17 Katwijkse punten kwamen uit de handen van Allers. Geschrokken probeer de Den Helder door wisse lende verdedigingen iets aan de achterstand te doen. Het enige effect dat werd bereikt was dat Grasshoppers niet verder uitliep. Bij rust was het 30-16 en konden de Kat- wijksen wat rustiger dan in voorgaande wedstrijden de kleedkamer opzoeken. Ook in het tweede bedrijf kwam de thuisploeg eigenlijk niet echt meer in gevaar. Den Helder kwam nog wel terug tot 39-31, maar vooral Petra Weeda (vrijwel de gehele tweede helft met vier fouten spelend) zorgde er in sco rend opzicht voor dat de voorsprong niet verder slonk. Het hecht verdedigende Grasshoppers hield voor sprong en kon na de 48-38 overwinning eindelijk jui chen na een duel tegen Den Helder. Scores Grasshoppers: Al lers 19, Weeda 15. het niet is uitgesloten dat we naar een andere baan moeten uitwijken." Agassi keek met plezier uit naar de titanenstrijd van zon dag, tegen landgenoot Pete Sampras. ,,Het kan niet anders of het wordt een 'groot' duel. Al le ingrediënten zijn aanwezig. Hij heeft een dag meer rust ge had. Normaal gesproken zou ik daardoor in het nadeel zijn. Dit keer gun ik Sampras dit voor deel. Hij heeft zoveel inspan ningen moeten leveren, hij ver dient een dag meer rust." Het noodweer was begonnen tijdens de finale van het vrou- wendubbel, waar Novotna en Sanchez-Vicario met 6-3 6-7 6-4 wonnen van het favoriete kop pel Zvereva en Fernandez. Op zich was dat niet zo'n pro bleem. De wedstrijdleiding be sloot het dak over het centre court te laten schuiven, hetgeen op de kop af 27 minuten in be slag neemt. De baan werd daar na drooggeveegd, het spel leek zonder problemen te kunnen worden hervat. Een half uur na de „overstro ming" op het centre court be sloot de organisatie tot een diepgaand onderzoek over te gaan. Pas later op de dag zal worden bekendgemaakt, in hoeverre het centre court het komende weekeinde nog bruik baar is. Het programma voor de rest van de dag is inmiddels af gelast. Indoor Leiden wil evenement publieksvriendelijker maken leiden rob van der zanden Leiden is tot en met zondag weer even het hippisch centrum van Nederland. Vooral omdat de Groenoordhallen zo'n per fecte locatie vormen voor springruiters en hun paarden. Maar voor de publieke belang stelling zou Indoor Leiden ei genlijk moeten verhuizen. „De ze stad is niet erg paardenmin- ded," zegt Henk Drabbe, wed strijdleider en directeur van het concours. De Wereldruiterspelen waren in Den Haag en dezer dagen wordt het toch niet onbelangrij ke winterkampioenschap van de Nationale Federatie voor Springruiters afgewerkt in Lei den. In feite moeten dit soort wedstrijden in het oosten van het land worden gehouden, meent Drabbe. „Daar is het pu bliek paardengevoelig. En daar maakt het ook niet uit wanneer en hoe je een concours plant. Een WK schaatsen of iets derge lijks op tv als concurrent maakt dan helemaal niet uit." Drabbe en zijn organisatiebu reau CHemp bv uit Arnhem (dat ook de World League-wed strijden van de nationale volley- balploeg regelt) hebben ko mend weekeinde overigens geen last van concurrerende sportevenementen. Maar hij heeft niet de illusie dat het ko mende dagen storm zal lopen in de Groenoordhallen. Twee maanden geleden trok jumping Amsterdam 41.000 mensen, dat waren er een jaar eerder nog maar 33.000. Maar het evenement in de hoofdstad heeft meer uitstraling en in houd dan Indoor Leiden. „In Leiden schommelen we met de aantallen zo rond de 2500 in vier dagen. En dan moet er niet zoiets geks gebeuren als twee jaar geleden. Toen was het op zondag zo mistig dat niemand de auto durfde te pakken. Er zat geen kip op de tribune. Ik krijg nog wel eens rillingen als ik aan die dag denk." In de begroting van het eve nement (ongeveer 220.000 gul den) wordt de recette dan ook niet meegenomen. Drabbe: „Ik vind loges en vips een te duur woord voor ons, maar de men sen die in die units zitten dra gen natuurlijk wel Indoor Lei den." Drabbe heeft er samen met Groenoordhallen-directeur An- dré de Jong alles aan gedaan om Indoor Leiden dit jaar pu blieksvriendelijker te maken. „We hebben de piste verplaatst. Die ligt nu dwars en aan één kant van de hal. Daardoor komt het opwarmterrein beter te lig gen voor de toeschouwers. Ze kunnen dan eens van dichtbij zien hoe topruiters als Piet Ray- makers en Rob Ehrens hun paarden preparen voor een wedstrijd." Drabbe roemt de Leidse locatie, die geknipt is voor dit soort wedstrijden. „De Groenoordhallen is voor Neder landse begrippen een perfecte plaats. Je hoeft hier bijna niets aan te bouwen. Alles kan onder een dak en dat is praktisch ge zien een enorm voordeel." De ruiters die in Leiden aan de start verschijnen verdelen samen een prijzenpot van 45.000 gulden. Het deelnemers veld voor het winterkampioen schap ziet er behoorlijk uit. „Sinds drie jaar is Indoor Leiden nu het officiële winterkam pioenschap van de Nederlandse Federatie voor Springruiters. Daarvoor was Leiden een van de vele concoursen hippique. Een goede bezetting is nu gega randeerd. Startgelden betalen we trouwens niet. De ruiters ko men vanzelf." Met namen als Raymakers, Albert Voorn, Rob Ehrens, Jennie en Albert Zoer kan Indoor Leiden voor de dag komen. Drabbe: „Al is het wel zo dat Raymakers bijvoorbeeld niet met zijn beste paarden komt. Hij houdt zijn toppers op stal en gebruikt Leiden om on ervaren, jonge springpaarden te testen." Daarom doet Rayma kers ook niet mee aan het zwaarste onderdeel. Indoor Leiden heeft vandaag, zaterdag en zondag niet alleen een wedstrijdelement. Het pu bliek wordt ook vermaakt met springlessen van bondscoach Hans Hom, er is een kinderdorp naast het promodorp en verder is er elke avond een show van Yasmine Smart. Drabbe: „Het show-element is niet onbelang rijk." I red Filippo trainer van Leiden jiDENFred Filippo wordt de nieuwe trainer van Leiden. De za- ?rdagvierdeklasser legde de huidige jeugdtrainer van UVS voor en jaar vast. Filippo speelde betaald voetbal bij AZ'67. Daarna peelde hij weer bij UVS, waar hij na het oplopen van een zware nieblessure jeugdtrainer werd. tij Leiden maakt Jules van Harssel, die begin dit jaar John Ma- juputty opvolgde, het seizoen af als trainer van de selectie, —jaarna wordt hij weer trainer van het tweede van Leiden. 4aijer blijft in Nederland ien haag De 21 -jarige pitcher Anthony Raijer keert dit seizoen otiet terug bij zijn Canadese werkgever Montreal Expos. De Al- ?(fienaar geeft de voorkeur aan z'n maatschappelijke loopbaan Nederland, omdat het bestaan als honkballer in de Noor- reamerikaanse profcompetitie door de staking nog steeds uiterst Ijizeker is. Raijer, ooit actief voor Alphians, gaat weer spelen bij vvjjn oude club Data Circuit ADO. al d^unstskiër Van Rijn op eerste plaats ltenmarkt Guido van Rijn uit De Kaag is eerste geworden bij irb Europa Cup freestyle (skiën) op het onderdeel aerials. In het Oostenrijkse Altenmarkt bleef de kunstskiër internationale con- Oirrentie uit Wit Rusland en Slovenië voor. Van Rijn bezet in het °|gemeen klassement de zesde plaats. fans van Wijnen overleden ec >rjiEEKHans van Wijnen is woensdagnacht op 57-jarige leeftijd ^verleden aan de gevolgen van een slopende ziekte. Van Wijnen geelde voor fameuze clubs als REVA en AMVJ en werd tussen y58 en 1965 maar liefst 79 keer uitverkozen voor het Neder- inds volleybalteam. Hij nam deel aan de Olympische Spelen an 1964 in Tokyo. 0,ls trainer maakte hij van het Friese vrouwenvolleybal een bol- VVjerk. Hij leidde het Dokkumer DVC naar vier titels (1979-82) en 3e| februari 1982 naar een zilveren medaille in het Europa Cup- oiernooi. Het Sneker Olympus bracht hij zonder onderbrekin gen van de tweede- naar de eredivisie om vervolgens zeven keer 3ee landstitel te veroveren (1982-91). 1 n/an den Burgh in ploeg Van der Ploeg n%pENDe Leidse triatleet Casper van den Burgh is opgenomen a3 de Trek USA-ploeg van kopman Jacob van der Ploeg. Met die diloeg kan Van den Burgh voor het eerst uitkomen in de landelij- erfe triathloncompetitie. Daarnaast werkt de 22-jarige Leidenaar it jaar drie wedstrijden afin Duitsland. ed)rejev behoudt de leiding ^juk aan zee De tweede finalepartij in het Hoogovens-schaak- iUiernooi tussen de Russen Alexej Drejev en Jevgeny Barejev is Jsteren in remise geëindigd. Drejev leidt, met nog twee partijen 'gaan, met 1 1/2-1/2. In het Zwitserse toernooi verloor Zoltan )0lmasi, de leider van het eerste uur, van Sergej Tiviakov, die ejerdoor meteen de koppositie overnam, ed JWK alpine ski een jaar verschoven vatRRA nevada De wereldtitelstrijd alpine ski, die van 30 januari »t 12 februari in de Sierra Nevada in Spanje zou worden gehou- pn, is afgelast. De Internationale Ski Federatie nam dit besluit egens de aanhoudend hoge temperaturen in het gebied en de larechte weersvoorspellingen. arjet evenement is verplaatst naar 1996 in dezelfde periode, we- onerom in de Sierra Nevada. ge Zoeterwoudenaar Jeroen Straathof mag met Ritsma en Zandstra naar WK Fafié volgt Henk ten Cate op oefenmeester van Go Ahead des. Gisteravond sloot hij ',n(jt het bestuur van de Deven- au eredivisieclub een overeen- jnst voor anderhalf jaar. Fafié a*|int maandag met zijn,werk- eimheden; assistent-trainer ia4ight Lodeweges neemt zon- or§ nog de honneurs waar in de wedstrijd tegen Feyenoord. _flat Fafié gisteravond in recht zijn jawoord had gege- 1, kreeg Ten Cate te horen thij is ontslagen. - bhn Oude Wesselink meent Finj Fafié de meest geschikte 6-4|ner is om GA Eagles uit het Wob te halen. „Hij heeft bij FC r secht met dit bijltje gehakt", 3d/ klaarde het bestuurslid tech- che zaken. „Fafié heeft een irme staat van dienst. Hij :/VAnde per slot van rekening clubs als AA Gent, AEK js/fjene en Feyenoord. Het viel g^.1 voor honderd procent mee zei hij allemaal over ons elftal (Nt." 16wlude Wesselink verklaarde Dö'r hij gisteravond in goed »rleg afscheid heeft genomen k Henk ten Cate. „Sans ran- ne", verwoordde het be- lirslid de aard van het ge ek. Oude Wesselink beklem - nde dat het bestuur „uit gvuldigheid" lang heeft ge- „Zoeterwoude zal nu wel op zijn kop staan." Jeroen Straathof kan het, liggend op zijn hotelbed in Inns bruck, nog nauwelijks be vatten. Niet Bart Veld kamp, niet Martin Hers man, niet Ids Postma maar hijzelf maakt deel uit van het Nederlandse supertrio dat deelneemt aan het we reldkampioenschap schaatsen in Baselga. Na een afgetekende overwin ning in de selectiewedstrijd op de kunstijsbaan van Innsbruck mag de 22-jarige Zoeterwoudenaar op 11 en 12 februari aanschuiven bij de schaatsgroten Rintje Ritsma en Falko Zandstra. innsbruck/leiden tim brouwer de koning Straathof voelde zich gister avond na zijn doorbraak als all- rounder al door de twee Friezen in hun midden opgenomen. „Rintje en Falko feliciteerden mij met de woorden: 'leuk dat jij meegaat'. Ook mijn concur renten (behalve Veldkamp, Her sman en Postma ook Gianni Romme en Arjan Schreuder) wensten mij geluk. Veldkamp (reserve in Baselga, red.) en Hersman zeiden het meteen al in de kleedkamer: „Het zal nu wel feest zijn in Zoeterwoude." Eén Zoeterwoudse had haar woonplaats verlaten om in Innsbruck getuige te zijn van de machtsgreep van Straathof. Zijn moeder („Zij logeert hier ver derop in een hotelletje") zag hem eerst de 1500 meter (1.54,56) met groot verschii winnen en vervolgens een knappe 5000 meter (in 6.59,48 derde achter Veldkamp en Her sman) rijden. „De eerste vreug de heb ik na afloop gedeeld met mijn moeder", zei Jeroen Straathof, die na zijn krachtsin spanning de slaap maar niet kon vatten. „Ik doe voorlopig geen oog dicht. Daar ben ik te vermoeid voor." Jeroen Straathof (links) wordt ondersteund door zijn 'nieuwe' ploegmaat Rintje Ritsma. Na de selectiewedstrijd ver zette Straathof zijn zinnen met een smakelijke maaltijd. „Daar had ik wel trek in: kip met nasi en een lekker toetje. Dat eet ik wel vaker, maar vanwege het vreemde tijdstip van de wed strijd hadden we ook 's middags op een ongebruikelijke tijd ge geten. Bovendien smaakt alles beter na zo'n succes. Daarna ben ik naar mijn hotelkamer ge gaan om lekker naar Holland te bellen. Ik heb gelukkig ook mijn vriendin Evelyn nog kunnen spreken. Zij kon niet hier aan wezig zijn vanwege de colleges die zij moet volgen." De gevolgen van zijn indruk wekkende optreden in Inns bruck kon Straathof vannacht nog nauwelijks overzien. „Ik ben erbij tijdens het WK in Baselga. En maandag ga ik naar Gelderswoude om me vervol gens zo goed mogelijk voor te bereiden op dat toernooi. Voor mij betekent plaatsing voor het WK een hoogtepunt uit mijn carrière. Tot nu toe stond ik vooral bekend om mijn goede 1500 meter, maar ik heb nu be wezen dat ik ook als allrounder meetel." Dat hij een goede vijf kilome ter kan rijden, wist Straathof al sinds hij bij wereldbekerwed strijden in Heerenveen 6.53,82 op de klokken kreeg. Maar op beslissende ogenblikken kwam het er vaak niet uit bij de num mer negen van de olympische 1500 van vorig jaar in Lilleham- mer. In Innsbruck volgde in een rechtstreeks duel met de Sas- senheimse EK-ganger Martin Hersman de ommekeer. Straat hof: „We hebben een eerlijke selectiewedstrijd afgewerkt. Na elke rit op de 5000 meter is er gedweild. Hooguit kan de één (Veldkamp, red.) iets meer last van de wind hebben gehad dan de ander. Maar we hebben het vanavond getroffen, want nu onweert en regent het alweer." De relatief gunstige omstan digheden op het Oostenrijkse kunstijs rechtvaardigden het overhaaste vertrek van de Ne derlandse kernploeg uit het Zwitserse kuuroord Davos. Daar was de natuurijsbaan, die een dag tevoren als plaats van han deling had moeten dienen, in een onbegaanbaar sneeuwveld veranderd. Het dagje uitstel van de selec tiewedstrijd betekende voor Straathof geen afstel van zijn plan om ooit als allrounder te slagen. In Baselga kan hij zich, wellicht op alle vier klassieke af standen, meten met de wereld top. wacht voordat Ten Cate van zijn ontslag op de hoogte werd ge steld. Sinds maandagavond heeft hij in onzekerheid ver keerd over zijn nabije toekomst. „We wilden eerst voor honderd procent alle mogelijkheden on derzoeken. We konden Ten Ca te wel ontslaan, maar wat dan? We stonden voor een dilem ma." Het bestuur heeft Ten Cate eerst gepolst voor een andere functie binnen de club. Hij wees dat van de hand en hield vast aan zijn lopende contract voor anderhalf jaar als hoofdtrainer. Het bestuur bestudeerde ver volgens de financiële mogelijk heden en zocht eerst een opvol ger voordat Ten Cate aan de dijk werd gezet. De veertigjarige trainer had aanvankelijk succes met zijn aanvallende spelconcept. Sedert een jaar kwam geleidelijk de klad in de prestaties van GA Eagles, dat momenteel een zorgwekkende zeventiende plaats op de ranglijst inneemt. Het bestuur van GA Eagles schrok twee weken geleden op, toen routinier Gijs Steinmann verklaarde dat de trainer weinig steun meer genoot vanuit de spelersgroep. Afgelopen zater dagavond besloot het bestuur definitief in te grijpen, toen GA Eagles met 2-0 verloor van Vo- lendam. manchester De karatetrap van Eric Cantona naar een supporter heeft het Engelse voetbal bijna volledig in de greep. Ongehoord. Nog nooit vertoond in meer dan honderd jaar Brits voetbal. Schandalig. Zo reageer den de kranten op de actie van de 28-jarige Fransman. Cantona is inmiddels in staat van beschuldiging gesteld, voor de aanval op de supporter en het toebrengen van schade aan het Britse voetbal. Bij het verla ten van het veld woensdag sprong Cantona, die enkele minuten eerder de rode kaart had gekregen, over de omheining en gaf een fan van Crystal Palace een karatetrap in de buik. De Franse bond heeft al laten weten Cantona waarschijnlijk te schrappen als international. foto ap Aaron Krickstein heeft door een blessure aan de lies in de halve finales van de Australian Open tegen André Agassi opgegeven. Hij stond toen met 0-3 achter in de derde set en 0-2 (4-6 4-6) in sets. De Amerikaan, die een ronde eerder Jacco Eltingh uit schakelde, voorkwam daarmee een debacle. Door hevig nood weer boven het laaggelegen centre court van Flinders Park stroomde een fractie later het water via de zij-ingangen bin nen. In enkele minuten stond de baan volledig blank. Krickstein stapte gisteren zwaar aangeslagen van de baan: „Ik ben in de loop van de jaren gewend geraakt aan dit soort dingen. Maar het is wel erg frus trerend dat het juist op zo'n be langrijk moment weer misgaat." Wanneer de blessure precies ontstond, wist ICrickstein niet meer. „In elk geval in één van de drie eerste games. Ik wist vanaf dat moment dat ik kans loos was. Heel vervelend. Ik was hier in Melbourne in m'n beste vorm sinds jaren. Dit komt heel hard aan. Had Krickstein de strijd niet gestaakt, dan had het noodweer slechts enkele minuten later verder spelen onmogelijk ge maakt. De partij had dan ook niet op vrijdag kunnen worden uitgespeeld. Daartoe was de ra vage op Flinders Park te groot. Het wassende water maakte van het centre court een baan waar op roeiwedstrijden konden wor den gehouden. Natalia Zvereva, die even eerder in de finale van het vrouwendubbel had ge speeld, nam als eerste een ver frissende duik. De schade van de onweersbui boven Flinders Park bleef niet tot het centre court beperkt. Ook de onderste verdieping van het betreffende gebouw kwam volledig blank te staan. De kleedkamers waren nauwelijks nog toegankelijk, in de mediar- uimte brandden computers door en viel de stroom uit. „Het lijkt Wimbledon wel zei Agas si. De Amerikaan, nummer twee van de wereld, keek met ge mengde gevoelens terug. „Het is nooit leuk op deze manier te winnen. Ik vind het ook heel vervelend voor Krickstein, om een geweldig toernooi zo te moeten afsluiten. Aan de ande re kant, had hij niet opgegeven, dan hadden we zaterdag verder moeten spelen. Dat was voor één van ons zeer nadelig ge weest, met het oog op de finale van zondag." Agassi zei in een vooruitblik op de finale angst te hebben voor de toestand van het centre court. „Er is water onder de vloer gekomen. Dat is heel lastig weg te krijgen. In Key Biscayne heb ik ooit iets dergelijks mee gemaakt. Neem van mij aan dat ;n_ iiwsgierig 'neuzen' in de Groenoordhallen. Indoor Leiden is gisteren weer in Leiden neergestreken. foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21