Bruggehoofd bedrijfsleven in Cuba Klacht tegen Legio-Lease in hoger beroep vernietigd RTL wint geding om 06-11 Weekend Amsterdam moet nog jaren wachten op groene koepel Randstad Concurrent voor Fokke Aanleg metro Amsterdar valt fors duurder uit 'Zuid-Holland blijft eei van grootste provincies Nieuw rijbewijs wordl in Haarlem gedrukt Mijlpaal Scliipholscoop VRIJDAG 27 JANUAR11995 CHEF GERT VISSER. 071 -356439.PLV -CHEF PAUL VAN DER KOOIJ. 071-3! Initiatief Kamers van Koophandel De Kamers van Koophandel van Amsterdam en Rotter dam en het Nederlands Centrum voor Handelsbevorde ring gaan een steunpunt voor Nederlandse bedrijven ves tigen in de Cubaanse hoofdstad Havana. Dit zal gebeu ren volgens het concept Holland Trade Bridge, dat zijn waarde al bewezen heeft in Rusland, China en Japan. leiden gpd De klacht wegens misleidende reclame tegen de spaarleasefol- ders van Legio-Lease, een in Leiden gevestigde financieel be middelingsbureau, is in hoger beroep vernietigd. Het College van Beroep vindt dat het bedrijf voldoende aangeeft dat 'spaar- leasen' een vorm van beleggen is, met de daaraan verbonden In eerste instantie had de Re clame Code Commissie (RCC) de klacht van de Nederlandse Bond van Belastingbetalers (NVB) tegen Legio-Lease toege Brochures voor spciarleasen niet misleidend wezen. De commissie vond dat de brochures onvoldoende dui delijk maken wat spaarleasen precies is. Bovendien krijgt de consument te weinig informatie over de nadelige financiële ge volgen van voortijdige beëindi ging van een spaarleasecon- tract, oordeelde zij. Nadat de commissie de be zwaren van de NVB had geho noreerd, heeft nu het College van Beroep deze beslissing ver nietigd. Onder meer op grond van het feit dat 'het van algeme ne bekendheid is dat het beleg gen in aandelen het risico van waardedaling inhoudt Het verschijnsel spaarlease, waarmee Legio-Lease honderd duizenden brievenbussen in Nederland belaagt, is in feite AMSTERDAM ANP Een Trade Bridge is bedoeld om de deelnemende bedrijven te helpen bij het opbouwen van zakenrelaties. Het kantoor kan de bedrijven vertegenwoordi gen bij de autoriteiten en Cu baanse klanten. Bovendien kan HTB voor een Nederlands be drijf gericht marktonderzoek doen. Cuba blijkt in toenemende mate een interessante markt te zijn voor veel Nederlandse be drijven. Het economisch kli maat op het Caribische eiland is de afgelopen jaren op een aan tal punten geliberaliseerd. Zo zijn joint ventures mogelijk waarbij het buitenlandse bedrijf tot 49 procent kan deelnemen. Als de activiteit belangrijk is voor de Cubaanse economie zijn de autoriteiten echter ook bereid een buitenlands meer derheidsbelang toe te staan. Sinds enige tijd mogen boe ren een deel van hun produktie zelf op de markt verkopen. Te vens hebben de boeren stukken land gekregen voor eigen ge bruik. Volgens de Amsterdamse Kamer van Koophandel liggen er op Cuba (11 miljoen inwo ners) vooral mogelijkheden op het gebied van het toerisme, openbaar vervoer en basisvoe dingsmiddelen. Het Amsterdamse bedrijfsle ven verwacht dat er in de toe komst zeker een opening komt naar de Amerikaanse markt. Momenteel bestaat de Ameri kaanse boycot van het commu nistische regime op Cuba nog steeds. Diverse Nederlandse onder nemingen zijn al actief op Cu ba. meestal in joint ventures met lokale bedrijven. Het gaat daarbij onder andere om Gist- brocades. Unilever, Golden Tu lip en Cebeco. In totaal zijn er in Cuba 35 joint ventures met Nederlandse deelneming. Cafébezoeker in eigen auto naar huis Amsterdam Met een flinke slok op toch met de eigen auto naar huis zonder zelf te hoeven chaufferen. Dat kan in Amsterdam, waar sinds kort de 'Auto Thuisbreng Service' (ATS) bestaat. De sendee werkt heel eenvoudig: in het café belt de bezoeker het ATS-telefoonnummer. Eén medewerker rijdt de klant in zijn ei gen auto naar huis, een ander rijdt er met een ATS-auto achter aan om zijn maat weer mee terug te nemen. De tarieven lopen uiteen van 35 tot 50 a 60 gulden binnen Amsterdam tot drie gul den per kilometer daarbuiten. Oud-wethouder Amsterdam overleden Amsterdam Voormalig wethouder van Amsterdam Wim Sinnige is op 60-jarige leeftijd overleden. Sinnige werd in 1970 gemeen teraadslid voor de PvdA en was enige tijd fractievoorzitter. Van 1973 tot aan 1980 vervulde hij de wethouderspost financiën en legde de basis voor een gezondere financiële huishouding in de hoofdstad. Hij was ook een van de stuwende krachten achter de bouw van het nieuwe stadhuis/Muziektheater. Gladheid kost mensenleven delft» Een verkeersongeluk als gevolg van gladheid heeft vrij: dagmorgen op de A13 (Rotterdam-Den Haag) een mensenleven geëist. Ter hoogte van Delft-Noord botsten ten minste vijf auto's op elkaar. Verscheidene bestuurders liepen verwondingen op en er is sprake van aanzienlijke blikschade, aldus de politie Haag landen. De gladheid trad op nadat natte sneeuw was gevallen. Van de snelweg richting Den Haag was door de bergingswerk zaamheden slechts één rijstrook begaanbaar. schiphol» Schipholscoop, het bezoekers- en informatiecentrum van de luchthaven Schip hol, ontving deze week zijn honderdduizend ste bezoeker. Het centrum opende in juli 1994 zijn poorten. De heer Óffenberg (rechts) uit Amstelveen en zijn vrouw (links) kregen uit handen van luchthaven-directeur Hans Smits twee tickets voor een reis naar Londen of Parijs. De prijswinnaars mogen zelf kiezen of zij met het vliegtuig of de trein gaan. De Amstelvener Óffenberg zei zich weinig te sto ren aan het vliegtuiggeluid rond Schiphol. Wel maakt hij zich zorgen over de luchtkwali teit rond de luchthaven. amsterdam anp RTL5 mag het programma 06-11 Weekend blijven uitzenden. De curator van de faillie te uitgever, J. Schoutsen, had onmiddellijke stopzetting geeist van het programma rond het landelijke alarmnummer. De president van de rechtbank in Am sterdam, mr. R. Gisolf, bepaalde donderdag in kort geding dat RTL geen inbreuk maakt op het auteurs- en merkenrecht. Ook is er geen sprake van kwade trouw van de com merciële omroep ten aanzien van de vroe gere uitgever. De curator van de uitgever, mr. K. Cerutti, is veroordeeld tot de kosten van het geding. RTL5 brengt 06-11 Weekend iedere maandag op het scherm. Het bevat korte reportages rond het landelijke alarmnum mer. De kijkers zien politie, brandweer en andere hulpverleners aan het werk na een melding. Betrokkenen lichten de beelden toe. Van 06-11 Weekend zijn tot op heden vier afleveringen uitgezonden. De reeks be staat uit veertien programma's. Gisolf stelde dat het programma op vrij wel alle punten afwijkt van het idee dat Schoutsen bij RTL indiende. RTL baseerde het programma op de Amerikaanse serie Rescue 911. Sinds 1990 ondernam uitgever Schoutsen tal van activiteiten die moesten leiden tot een televisieprogramma. Hij de poneerde 06-11 Magazine als merk bij het Benelux Merken Bureau in Den Haag. De rechtbankpresident wilde niet aanvaarden dat een ander dan de overheid het Alarm nummer door middel van een merkdepot monopoliseert. Schoutsen onderhandelde voor de pro duktie van het televisieprogramma met een aantal omroeporganisaties. Hij kreeg een contract van RTL. Omdat hij geen bankga rantie van ruim 1,1 miljoen gulden kon overleggen, is die overeenkomst niet gete kend. Sinds 25 augustus 1994 is hij failliet. Restauratie ronde Lutherse kerk nadert voltooiing amsterdam gpd Eeuwenlang was het een ver trouwd gezicht voor de Amster dammers: het groen geoxydeer- de koepeldak van de Ronde Lu therse Kerk. Daaraan kwam twee jaar geleden een eind toen een felle brand het dak van de Koepelkerk aan het Singel ver woestte. De restauratie nadert nu zijn voltooiing. Sinds kort is de koepel bedekt met een nieuw bruin-rood koperen dak en dat is nog even wennen. Honderden mensen vergaap ten zich op die derde februari 1993 aan de uitslaande brand. De brandweer stond vrijwel machteloos. De vuur was boven in de koepel uitgebroken en zo goed als onbereikbaar voor de waterstralen. Enkele uren later stortte de daklantaarn met daarin de antieke windzwaan, met een daverende klap naar beneden. Na een bijna twee jaar duren de restauratie zal het monu ment op 7 april feestelijk wor den opgeleverd aan de eige naar, de Evangelische Lutherse Gemeente. Die op zijn beurt draagt het gebouw weer over aan de exploitant, het Renais sance Hotel. De kerk zal dan opnieuw onderdak bieden aan congressen en culturele evene menten. Een functie die de kerk sinds 1975 vervult. De oorzaak van de brand is nooit komen vast te staan. Mi- chèle Lainé van het Renaissance Hotel: „De brand begon in de lantaarn. En omdat die totaal verwoest werd, was de oorzaak niet meer vast te stellen. Des kundigen houden het erop dat het kortsluiting is geweest". De ronde Lutherse kerk, voorlopig nog met een rood-koperen dak. foto cpd De Koepelkerk werd tussen als de Amsterdamse school van verwijzing naar het Parthenon vier jaar later weer de lantaarn 1668 en 1671 gebouwd als de Hollandse classicistische ba- in Rome. bovenop de koepel. Nieuw Nieuwe Lutherse Kerk, naar een rok. Een bouwstijl die terug- In 1822 werd de kerk door daarin was de koperen wind- ontwerpvanAdriaenDortsman. grijpt op de klassieke oudheid, een brand vrijwel compleet ver- zwaan, symbool voor Maarten Het bouwwerk wordt aangeduid Zo is de koperen koepel een woest. Na de herbouw prijkte Luther. En in 1834 kon het om zijn klank zo befaamde Batz-or gel in gebruik worden geno men. Samen met het orgel van de Domkerk in Utrecht, is dit Batz-orgel het laatste in Neder land overgebleven klassieke or gel van dit formaat. Door het bluswater liep het Batz-orgel, een officieel monu ment, flinke waterschade, op. Het instrument ligt sindsdien te drogen bij restaurateur Flentrop in Zaandam. De antieke wind- zwaan is nog een verhaal apart. Na de brand was het kunstvoor werp aanvankelijk spoorloos verdwenen. Enkele dagen later vond de politie hem terug. De zwaan bleek te zijn gestolen door een man die zich had uit gegeven als verzekeringsagent. Het zeventig kilo wegende dier bleek door de val zwaar bescha digd. Naar het voorbeeld van het verkreukelde exemplaar werden in Frankrijk nieuwe mallen gemaakt en een replica gegoten. Inmiddels prijkt de windzwaan weer in een nieuwe lantaarn op het dak van de koe pel. Volgens exploitant Renaissan ce Hotel bestaat in binnen- en buitenland grote belangstelling voor het houden van conferen ties in de sfeervolle kerk. Met de boekingen loopt het inmiddels goed. „Sommige afspraken zijn al voor 1999 vastgelegd. Voor 1996 en '97 loopt het ook al aar dig en voor dit jaar zijn drie maanden vrijwel dagelijks vol- Amsterdam zal nog wel moe ten wachten op de fraaie, groe ne oxydatielaag op de koepel. Dat kan nog zeker zes jaar du ren. een constructie om met geleend geld aandelen te kopen. Daarbij vormt de rente van de lening een aftrekpost voor de belastin gen. In beginsel zit de klant vij- fien jaar vast aan een spaarlea- se-contract. Legio-Lease-directeur P.H. Bloemink is tevreden met de uitslag van het hoger beroep, te meer daar de gewraakte brochure al geruime tijd niet meer in omloop is. Overigens biedt Legio-Lease in zijn jongste brochures aanzienlijk meer in formatie over het feit dat spaar leasen een vorm van beleggen is, met de daaraan verbonden risico's. Aan de grond schiphol» bill meyer De KLM heeft woensdag 1 vloot van zes Fokkers 100 gens technische storingen v de grond moeten houden, leidde tot groot ongemak passagiers. Velenmoesten andere vluchten worden o geboekt. De KLM zelf slechts een beperkte reserv paciteit. De problemen me Fokkers hebben te maken slecht onderhoud door de 1 ge gebruiker Air Littoral, achterstallig onderhoud is i de drukte niet ingehaald. Bedrijf richt nu oog op Azië Fokker en eigenaar Dasa krijgen er een sterke concurrent bij. British Aerospace (BAe) en de Frans-Italiaanse combinatie ATR hebben donderdag een ge zamenlijke onderneming opge richt voor de verkoop van vlieg tuigen voor regionaal verkeer. Het moet zich ook richten op de ontwikkeling van nieuwe ma chines. ATR en British Aerospace on derzoeken eveneens of een ver dergaande samenwerking mo gelijk is. BAe, ATR-partners Alenia en Aerospatiale krijgen elk een derde van het aandelen kapitaal in handen. Het hoofd kantoor komt in de Franse stad Toulouse te staan. De coöperatie is een klap in het gezicht van Fokker. Fokker wilde eigenlijk met British Aero space een nieuw straalvliegtuig met 120 zitplaatsen ontwikke len. De turboprop Fokker-50 zou ondergebracht moeten worden bij ATR. Die plan kan Fokker nu wel vergeten. De Amsterdamse noodlijc de vliegtuigbouwer richt nu oog op Azië. „In Azië zijn di se landen die de ambitie ben om vliegtuigen te bouw Er zijn aanknopingspunten vinden in Korea, Indonesië, pan, China en Japan." Volgens betrouwbare br nen binnen Dasa gaat het c cem nauw samenwerken de Chinese vliegtuigindus Ook Fokker zal bij het nie samenwerkingsverband woi betrokken. DASA wil offit het bericht ontkennen noch vestigen. Volgens een wot voerder is er wel sprake van op handen zijnde overeenko met een Aziatisch land. Welk hij niet zeggen. DASA zegt politieke redenen te wi wachten met de aankondig Bovendien wordt er nog meer Aziatische landen ges] ken. amsterdam anp De aanleg van de ondergrondse Noord-Zuidlijn en de IJ-rail in Amsterdam kost zeker 700 mil joen gulden meer dan was ge raamd. Dat staat in een uitge lekte vertrouwelijke brief van directeur B. Smit van het Ge meentevervoerbedrijf (GVB) aan het college van B en W. Mi nister Jorritsma van verkeer en waterstaat is op de hoogte van de kostenstijging. Volgens een woordvoerder van het ministe rie zijn de hogere kosten in de eerste plaats het probleem van Amsterdam. „De stad krijgt in het kader van de Vinex (vierde nota ruim telijke ordening extra) voor de komende jaren al een fors be drag van 2,6 miljard gulden voor projecten op het gebied van het openbaar vervoer. Als blijkt dat dat niet voldoende is, moet Amsterdam zich toch eerst zelf beraden op een oplos sing. De Noord-Zuidlijn is de binding tussen Amsterd; noord en Schiphol waarvoo 1997 de eerste spade in grond gaat. De kosten voor bouw waren geschat op 1,2 i jard gulden, maar bedragen gens Smit eerder 1,5 mil gulden. De IJ-rail, die Ams dam in de toekomst verbi met de in het IJ-meer te b wen wijk IJburg (voorin Nieuw Oost), zou in plaats 790 miljoen gulden, 1,2 miIj kosten. Het college maakt zich gi zorgen over de kostenstijging^ Volgens de woordvoerster i ren de oorspronkelijke betj gen gebaseerd op zeer glob F' ramingen en is een „bijstellii niet ongebruikelijk bij dergel omvangrijke projecten. Het meentebestuur gaat er vai J dat de uitvoering van beide nen niet in gevaar komt. Zei den haag anp Wie praat over de „levensvat baarheid" van „de rest van Zuid-Holland" na de vorming van de stadsprovincies Rotter dam en Haaglanden, weet niet goed waar hij het over heeft. Met 1,2 miljoen inwoners en 61 van de huidige 95 gemeenten binnen zijn grenzen, heeft het nieuwe Zuid-Holland straks nog draagvlak te over. Dat zei com missaris van de koningin J. Leemhuis donderdag in haaf nieuwjaarsrede. Ze reageerde daarmee op „kleinerende" opmerkingen van politici over de toekomst van de provincie als in 1998 Rotterdam en Haaglanden zich hebben afgesplitst. Ze wees er op dat Zuid-Holland zonder die twee gebieden nog ruim 1,2 miljoen inwoners overhoudt. „Dat is meer dan in Groningen, Friesland, Drenthe, Overijssel, Flevoland, Utrecht, Zeeland Limburg." Leemhuis ziet de toekoi van de in veler ogen de" bestuurslaag absoluut somber in. Wel benadrukte dat ze het nieuwe Zuid-Holli als de „minimumvariant" z Daarom volgt de komei maanden nauw overleg met i der meer het Rijk, gemeen en waterschappen over wat zich voorstellen van het taki pakket van haar provincie. Zelf vindt ze dat Zuid-Holla in de toekomst meer voor gemeenten moet opkomen zich meer moet richten op menwerking met andere ov heden. Volgens haar heeft T provincie zich tot nu toe n< weinig opgeworpen als „coöl nator" tussen het Rijk en deK meenten. Waar nodig is Zuid-Holland meer dan v< heen knopen durven doorl ken, aldus de commissaris de koningin. haarlem» bill meyer Het nieuwe rijbewijs, dat vanaf januari 1996 wordt afgegeven, za Haarlem worden gedrukt. Het ministerie van verkeer en waterst heeft de order gegund aan Sédas, een samenwerkingsverband Joh. Enschedé BV en de voormalige staatsdrukkerij SDU. Mei order is tot het jaar 2000 een bedrag van twintig miljoen gulden| moeid. Het rijbewijs is volledig aangepast aan de nieuwe Wej verkeerswet 1994 en de Europese richtlijnen betreffende rijbi zen. Het ontwerp is van Sédas. De contracten voor het drukken het rijbewijs zijn door Sédas ondertekend en liggen nu in Den bij het ministerie. Sédas verwacht dat het ministerie binnenkoi documenten ondertekent. In totaal zullen zo'n tien miljoen rijbewijzen worden gedrul wordt momenteel hard gewerkt om het rijbewijs met de laatste veiligingstechriieken te voorzien. Met de order mag Sédas zich recht huisdrukker van de Nederlandse staat noemen. Ook het n we paspoort, andere reisdocumenten, het papiergeld en staatsl' worden bij de combinatie Enschedé-SDU gedrukt. 2 personen rdag tfm *onck9 of Parijs n 2 dagen vai London I of per treir weekend I per vliegtu.g

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 16