Brandweer luidt noodklok Extra geld voor minima in Alphen ekVatertoren krijgt wellicht woonbestemming Rijn Veenstreek leeuws stopt samenwerking iet huisartsen Leimuiden Expositie historisch museum tIJDAG 27 JANUAR11995 CHEF HENNYVAN ECMOND, 071-356414, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356429 tood-lichtcamera remt automobilist phen aan den run» De verplaatsbare camera, die automobilisten etrapt die door rood licht rijden, heeft in de afgelopen zeven ïaanden precies 2237 keer geflitst. Dat is volgens de politie een mmerkelijke afname van het aantal overtreders. De camera ordt wisselend opgesteld bij de Eisenhouwerlaan, Prins Ber- ardlaan en de weg naar Bodegraven. tan rijdt tegen boom nthuizen» Een 36-jarige Rotterdammer is gisteravond de lacht over het stuur van zijn auto kwijtgeraakt toen hij op de ogeveenseweg in Benthuizen reed. De auto ramde eerst een chtmast en kwam vervolgens tegen een boom tot stilstand. De otterdammer kwam met de schrik vrij. 'ietser breekt kaak uzerswoude-dor» PEen 18-jarige inwoner van Hazerswoude- orp hield gisteren een gebroken kaak over aan een botsing met ;n bromfiets. Op het fietspad langs de Roemer dook de brom- ïer plotseling op en reed de Hazerswoudenaar ondersteboven. Iet een kaakfractuur en verwondingen aan het gezicht is de ian naar een ziekenhuis gebracht. De bromfietser is na het on geval doorgereden. .lie Garage in Roelofarendsveen wordt steeds slechter haag/leimuiden sbureau cerberus isarts Sleeuws uit Roelo- endsveen zal tot 1 mei nog arnemingsdiensten draaien it zijn collega's Lardenoije en a Blooijs uit Leimuiden. 1 arna stapt de huisarts over kar de waarnemingsgroep van J^isartsen in Alkemade. )e twee Leimuidense huisart- Lardenoije en Van Blooijs den met een kort geding bij rechtbankpresident .hinderen dat Sleeuws hun e nenwerkingscontract zou op- jen. Het enige dat zij tijdens Tzitting in Den Haag wisten te eiken was dat de huisarts uit elofarendsveen vier maanden cht met het verbreken van h luisarfs0Sleeuws wilde eigen- met ingang van dit jaar al insten gaan draaien met de llega's uit Alkemade. Hij had twee huisartsen uit Leimui- ryi al verschillende keren van tyi voornemen op de hoogte gracht. Sleeuws vond de sa- beide andere praktijken in Lei muiden, niet logisch. Boven dien werken de artsen uit Alke made intensiever met elkaar sa men, met meer overleg. Dat sprak huisarts Sleeuws toch meer aan dan het losse samen werkingsverband met de huis artsen uit Leimuiden. Lardenoije en Van Blooijs wa ren bang dat zij overbelast zou den raken als zij met z'n tweeën diensten moesten gaan draaien. Daarom vroegen zij de Haagse rechtbankpresident mr. A. van Delden tijdens een kort geding de arts uit Roelofarendsveen aan zijn waarnemingscontract te houden. Maar de Haagse rechtbankpresident vond de be zwaren van de Leimuidense art sen niet zwaarwegend genoeg. Hij zei dat hij huisarts Sleeuws hooguit voor een beperkte pe riode wilde verbieden met de collega's uit Alkemade samen te werken. In de tussentijd zouden de Leimuidense artsen samen werking kunnen gaan zoeken met artsen uit Woubrugge en pnwerking, gezien de relatief Langeraar.-Beide partijen spra- ite afstand tussen zijn prak- ken daarop af dat zij nog tot l in Roelofarendsveen en de mei met elkaar doorgaan. De brandweer in Roelo farendsveen luidt opnieuw de noodklok. In een brief aan de gemeenteraad dringt commandant B. Dekker aan op een zo'n spoedig mogelijke verhui zing naar een ander pand in de buurt van de huidige garage aan de Stationsweg. ,,De brandweergarage wordt steeds slechter", schrijft Dekker. Hij bena drukt dat de nieuwe garage beslist niet aan de over kant, ten noorden van de Alkemadelaan, mag ko men. roelofarendsveen marieta kroft Aanleiding voor de brandbrief zijn de plannen van de gemeen te om de toegang tot het cen trum opnieuw in te richten. Daarin werden drie mogelijke locaties voor de brandweergara ge weergegeven. Van één daar van: het Splotsz-DOSR-terrein, wil de brandweer echter niets weten. „Deze ligt aan de over kant van de Alkemadelaan", legt Dekker uit. „De meeste brandweerlieden moeten van deze kant komen. Oversteken van de drukke weg met de ver keerslichten kost te veel tijd. De uitruktijden zouden daarom onverantwoord lang worden." Andere plekken Al eerder leefde binnen de ge meente de gedachte om de leegstaande doe-het-zelfzaak van Mooren aan de Korte Goog te kopen. Gelukkig gebeurde dat niet, schrijft Dekker. Twee andere plekken in het en treeplan: die bij het gemeente huis en die op de dijk naast De Alkeburcht hebben wel zijn goedkeuring. De Veense brandweer klaagt al jaren over de slechte behui- De brandweergarage aan de Stationsweg wordt steeds slechter. Hoe eerder de brandweer kan vertrekken, hoe liever het haar is. zing aan de Stationsweg. Niet alleen is de garage te klein, ook zienderogen achteruitgaat." Als het aan Dekker ligt, heeft de de toestand van het gebouw zelf brandweer uiterlijk in 1997 een hard achteruit, klaagt de nieuw onderkomen. commandant. „Hoe langer we er blijven zitten, hoe meer geld dat kost. Om te voorkomen dat de brandweerwagens door de ventilatieroosters zakten, moes ten onlangs al noodreparaties worden uitgevoerd. De schoor steen vertoont gaten en de deur aan de Spoorstraat is erg slecht. Het houtwerk is aan het verte ren. De gemeente houdt het schilderwerk goed bij, maar het voorkomt niet dat het pand „De financiën vormen nog al tijd een groot probleem", rea geert burgemeester A. Meer burg op de brandbrief van Dek ker. „Het gaat al gauw om een half miljoen gulden tot zeven ton dat hiermee is gemoeid. Het heeft onze aandacht." Geld beschikbaar weergarage samen met een po litiebureau nog de meeste kans. Hij hoopt daarover 'binnen en kele jaren' meer duidelijk te hebben. Over een exacte ter mijn laat hij zich niet uit. „Het hangt ervan af hoe snel wij geld beschikbaar kunnen hebben. Als wij de gronden in het en- treegebied goed kunnen verko pen of als de bouw inderdaad kan samengaan met die van het politiebureau, scheelt dat in de kosten. Dat kan de verhuizing weer bespoedigen. Anders weet ik ook niet zo gauw waar we het geld vandaan moeten halen." FOTO BEN DE BRUYN De burgemeester zegt overi gens 'begrip te hebben voor het argument van de brandweer om niet naar de overkant van de Alkemadelaan te willen'. Toch sluit hij de verhuizing naar die kant niet helemaal uit. „De be reikbaarheid is voor mij ook het belangrijkste argument bij de keuze voor een andere locatie. Het zou echter kunnen dat het beeld zich in de toekomst wij zigt, dat er op het moment dat het besluit wordt genomen, juist meer brandweerlieden aan de overkant van de Alkemade laan wonen." Commotie over ambtswoning Vroegindeweij ter aar roderick de smit Als tijdens een raadsvergade ring zaken worden bespro ken waar een raadslid per soonlijke belangen bij heeft, is het gebniikelijk dat het desbetreffende raadslid de vergadering even verlaat, tot dat het onderwerp is bespro ken. PAK-raadslid E. Kraak verzocht gisteravond de voorzitter van de Teraarse raadsvergadering, burge meester W. Vroegindeweij, om de raadszaal tijdelijk te verlaten. Immers, er moest een voorbereidingsbesluit genomen worden voor de bouwvergunning van een te bouwen ambtswoning aan de Hoogerheijdestraat. De burgemeester weigerde en er werd een schorsing in gelast, waarna bleek dat ze formeel gezien mocht blijven zitten. De raad was het er over eens dat de burgemees ter spoedig in Ter Aar moet komen wonen, maar het be zwaar van omwonenden dat minder groen en een belem merd uitzicht het woongenot vermindert, kon vooral bij de PAK-fractie weerklank vin den. WD-wethouder H. Ruy- grok toonde begrip voor deze bezwaren, maar hij blijft van mening dat daar toch een ambtswoning moet komen. Het stuk grond waar het huis gepland is, is nu nog gereser veerd voor groenvoorziening. De gemeente moet bij de provincie een verzoek indie nen om de bestemming te veranderen. PAK-voorzitter A. Deudekom vroeg zich af of de gemeente nu ook moet assisteren als andere bewo ners van Ter Aar iets willen doen dat volgens de bestem mingsplannen niet kan. Wet houder Ruygrok zei daarop dat alleen voor de burge meester een uitzondering wordt gemaakt. hen aan den rijn ruud sep ihenaren die moeten rondko- van een minimumloon of ider, kunnen dit jaar hon- :d gulden terug krijgen op [gaven voor sport, recreatie, Ituur en onderwijs. Vorig jaar md het maximum nog op 35 len. Burgemeester en wet- iders hopen dat door de ver- Iging van de bijdrage het aan- I mensen dat van de regeling jerjbruik maakt zal toenemen. Le|rig jaar werd slechts 14.000 (lden uitgekeerd, terwijl in het zogenoemde declaratie fonds. Dat fonds bestaat in zijn hui dige vorm pas sinds juli vorig jaar. Daarvoor konden Alphena- ren met een minimumloon al leen 35 gulden korting krijgen op een zwemabonnenement. Op aandringen van de cliënten raad werden de mogelijkheden lO.OOO gulden beschikbaar was. fors uitgebreid. Ook een kaartje voor een concert in het plaatse lijke jongerencentrum, een abonnement op Archeon en een lidmaatschap van de Con sumentenbond komen nu voor vergoeding in aanmerking. Ondanks de uitbreiding, kwa men de Alphense minima niet massaal met hun bonnetjes naar de sociale dienst. Nog geen 500 Alphenaren maakten ge bruik van de regeling. Volgens wethouder F. Dales (D66/socia- le zaken) heeft dat te maken met de onduidelijkheid rond de regeling van vorig jaar en met het relatief geringe bedrag dat de mensen konden krijgen. Daarom hebben B en W het be drag fors verhoogd, zodat de ge meente nu ook flink bijdraagt in bijvoorbeeld het lidmaatschaps geld van een voetbalclub. In een gezin dat van één mi nimum inkomen moet leven, komen alle gezinsleden voor de regeling in aanmerking. Voor kinderen ligt het maximum op 75 gulden. Mocht de regeling nu wel een succes worden, dan gaat het voor de gemeente flink in de papieren lopen. Daar is echter op gerekend. Naast de 100.000 gulden die voor dit jaar op de begroting staat, kan de sociale dienst ook beschikken over de 86.000 gulden die vorig jaar niet werd uitgegeven. Maakt echter net als vorig jaar slechts een klein aantal Alphe naren gebruik van het declara- tiefonds, dan zal de regeling volgend jaar zo goed als zeker worden afgeschaft. Wethouder Dales kan in elk geval niet ga randeren dat het fonds de aan staande bezuinigingen zal over leven. VRIJE TIJD 2erswoude-runduk. ruud sep iarvoor de watertoren in de v\ :komst gebruikt gaat worden le i n Peter van der Krogt nog niet ;;enggen. Misschien wordt het /er n kantoor of een restaurant, sschien wordt het een wo- e d tg- De onzekerheid over de n stemming was geen reden ne i nog niet met de restauratie e dn het tachtig jaar oude monu- Vai int te beginnen. Want er zijn wij n heleboel zaken die moeten keiPrden aangepakt, a d [tinjDrie weken geleden is het dan emaal echt begonnen. De ve- ma waterpijpen die de toren vul- g n zijn verwijderd en de werk- mers van Van der Krogts be- irenovatiebedrijf MTS zijn lie gonnen met de grootste klus: jen t verwijderen van het aange- log>te beton. Dit wordt vervan en n door een speciale, met oinststoffen versterkte mortel, go de oude toren is door het heel wat schade aange- g n ht. „Het beton dat ze inder- derd hebben gebruikt is beton- )d betonhard", weet Van der ig iiogt inmiddels. „Maar het be del nijzer ligt hier en daar te dicht uit n de oppervlakte. Door kleine zieiatjes is er water bij het ijzer komen, waardoor de boel uk is aangetast." Van der Krogt heeft de water- ren begin vorig jaar via de ge- P. Beente Rijnwoude voor één sch lden gekocht van het water- drijf WZHO. Met die aankoop hoedde de Hazerswoudse on- memer het bouwwerk voor slopershamer. Het waterbe- I ijf wilde niets liever dan slo- n en er waren geen andere leuze kandidaten voor de to- J. De nieuwe eigenaar van de ren kreeg van gemeente en ovincie bij elkaar 175.000 gul- n subsidie, maar de restaura- kosten waren begroot op een elvoud van dat bedrag. Met >rie\n hetonrenovatiebedrijf ach- zich, zag Van der Krogt er ïl heil in. Als investering, maar ik als manier om wat meer naamsbekendheid te krijgen. In de spookachtig donkere kelder van de watertoren wijst de ondernemer op de tekening. „Kijk, het oude reservoir is zes- eneenhalve meter hoog. Die be tonnen bak kan niet weg, om dat het een onderdeel is van de constructie. Maar we kunnen er wel gaten in maken, liefst acht, zodat je licht hebt door alle acht de ramen. De onderste vloer moet vervolgens een stukje om hoog en halverwege de bak komt een tweede vloer. Boven het plafond blijft dan nog een bergruimte van ongeveer an derhalve meter hoog." Een oud idee om aan de bui tenkant van de toren een glazen liftkoker neer te zetten om zo doende op een gerieflijke ma nier boven te komen, is hele maal van de baan. „Veel te kost baar en bovendien onmogelijk, omdat de watermaatschappij niet toestaat dat er naast de to ren nog iets wordt gebouwd", weet Van der Krogt nu. De lift stamt nog uit de tijd dat de nieuwe eigenaar ver wachtte dat de toren een twee de leven zou kunnen krijgen als restaurant. Dat idee is nog steeds niet helemaal van de baan. Maar de gedachten gaan nu toch meer in de richting van bewoning. „Ik ben met de ar chitect in conclaaf over de mo gelijkheid hier twee woningen van te maken: één boven en één beneden. Met de ruimte direct onder het reservoir er bij, heb je boven drie verdiepingen. Bene den kunnen we binnen de be tonconstructie er een verdie ping bovenop zetten. Samen met de begane grond en de kel der kom je dan ook op drie ver diepingen." Voorlopig zal het nog acht tot negen maanden duren voordat de toren volledig is opgeknapt. Dan kan ook de overkapping van het voetpad langs de water toren worden weggehaald. Die houten kap beschermt passan- Een groot aantal stambo men en oude foto's van Teraarse families en een verzameling veldnamen. Deze zijn binnenkort te be zichtigen in de tentoonstel lingsruimte van het histo risch museum in Ter Aar. De werkgroep 'archief en genealogie' van de histori sche vereniging houdt van af 4 februari tot en met 17 april de expositie 'Op zoek naar families in Ter Aar'. Ook is het mogelijk om het archief van de voormalige gemeente Vrijhoeven, dat nu bij Ter Aar behoort, te bekijken. De opening van de expo sitie is op 4 februari om elf uur. Ter gelegenheid hier van presenteert de werk groep een nieuw gemaakte kwartierstaat van een voor aanstaand echtpaar dat in de jaren twintig van deze eeuw een melkfabriek in Ter Aar heeft opgericht. Het museum is geopend op woensdag-, zaterdag- en zondagmiddag van twee tot vier uur. De entree bedraagt twee gulden voor volwasse nen en één gulden voor kinderen. Het opknappen van de oude watertoren in Hazerswoude is begonnen. ten al enkele jaren tegen stuk ken beton die naar beneden zouden kunnen vallen. Wan neer het markante bouwwerk een nieuwe functie krijgt, valt nog niet te zeggen. „Het kan dat we daar al snel aan gaan wer ken. Maar nadat ik de toren heb gekocht, heb ik de hele zaak eerst eens helemaal van me af FOTO BEN DE BRUYN geschoven. Ik heb daardoor nog helemaal geen contact gehad met mensen die eventueel in de toren zouden willen wonen. We zullen wel zien hoe het loopt." BRANDJE - Een 25-jarige man en een 18-jarige vrouw uit Al phen zijn gisteravond met ademhalingsmoeilijkheden naar het Academisch Zieken huis Leiden overgebracht. Ze kregen problemen met de luchtwegen toen er brand uit brak in een cd-zaak in winkel centrum de Ridderhof. De brandweer had het vuur binnen twintig minuten onder controle, ondanks het feit dat de blus werkzaamheden door een rol luik werden bemoeilijkt. LEIDEN Naailes. Betsy Zonneveld geeft op donderdagochtend en -avond naailes in buurthuis Cornelis Joppensz aan de Oppenheimstraat 6a. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. Voor meer informatie: tel. 132462 of 223226. Voor kinderopvang wordt gezorgd. Nieuwjaarsbal. Folkloregroep FETA houdt zaterdagavond een nieuwjaarsbal in FETA's danshuis aan de Middelstegracht 8. Aan vang is 20 uur, entree zeven gulden. Voor verdere informatie: tel. 071-215650 of 121639. Toppop herleeft. In het Antonius Zalencentrum wordt zaterdag een feest gehouden voor dertigers. De hele avond wordt er muziek uit de periode 1975-1985 gedraaid. De toegangsprijs is 10 gulden per per soon. Aanvang 20.30 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij Frans Corba, Sumatrastraat 42 in Leiden, tel. 223869 of bij Shannon Ooms, H. Da- vidswegöl in Leiden, tel. 314863. CD-beurs. In het Antonius Zalencentrum, Lange Mare 43, Leiden heeft op zaterdag een internationale platen- en CDbeurs plaats. De beurs is van 10-16 uur. Rondleiding. In de Centrale Bibliotheek van Leiden, Nieuwstraat 4, wordt op zondag vanaf 14 uur een rondleiding gegeven. Rommelmarkt In het LDM-gebouw aan de Middelstegracht 38 wordt zondag een rommelmarkt gehouden van 11-16 uur. Voor in formatie over standplaatsen: tel. 071-128533. Open dag. Kinderboerderij Merenwijk houdt zondag een open dag rond het thema 'Melkveehouderij'. Iedereen is van 13-16 uur wel kom aan Parkzicht 100 in Leiden. Ruildag. De Leidsche Vereniging van Postzegel Verzamelaars houdt zondag van 10.30-16.30 uur een ruildag in het restaurant van het zwembad 'De Zijl' aan de Paramaribostraat 66. Voor inlichtingen/ta- felhuur: tel. 071-761726. ALPHEN AAN DEN RUN Schaaktoernooi. De Alphense Schaakclub ASC organiseert zaterdag het ASC Januari Toernooi in De Bron, Troubadourweg 2 in Alphen. Het toernooi, waaraan 150 schakers kunnen meedoen, begint om 9.30 uur. Er wordt in twee groepen gestreden: groep A KNSB en pro motieklasse en groep B overigen. Het inschrijfgeld bedraagt 15 gul den voor groep A en 10 gulden voor groep B. Aanmelden bij: G. Moon, tel. 01720-22662. Kinderrommelmarkt. Speeltuin- en buurtvereniging Vreugdeoord organiseert zaterdag een rommelmarkt voor kinderen aan de Vorse- lenburgstraat in Alphen. De markt is van 14-16 uur geopend. Vanaf 13 uur kunnen kinderen naar de speeltuin komen om hun spulletjes uit te stallen. Een verkoopplekje kost 1,50 gulden voor leden en een rijksdaalder voor niet-leden. Activiteitenprogramma. De Flobby Computer Club (HCC) organi seert zaterdag vanaf 13 uur een bijeenkomst in de aula van het 'Groene Hart Lyceum' aan de Tolstraat 11 in Alphen. Voor informa tie: J. Gouma, Havixhorst 157, Alphen, tel. 01720-45217. Aziatische maaltijd. De Gilde Kookclub verzorgt zondag een Aziati sche maaltijd voor de bezoekers van het buurthuis Westerhaven, Emmalaan 45, Alphen. De kosten zijn 17,50 per persoon. Opgeven via tel. 01720-75744. Het buurthuis is vanaf 16 uur geopend. Hobby-/kunst- en creatiefbeurs. In de grote zaal van Vogelpark Avifauna wordt zondag van 10.30-17 uur een hobby-/kunst- en crea tiefbeurs gehouden. Toegangsprijs vijf gulden, kinderen onder de tien half geld. HAZERSWOUDE Vogelexcursie. De Vogel werkgroep Koudekerk/Hazerswoude en omstreken organiseert zaterdag om negen uur een excursie naar de Wijde Aa in Hoogmade/Woubrugge. Het startpunt is de parkeer plaats bij de witte boogbrug. De wandeling duurt twee uur. ZOETERWOUDE De Corsetto's. In Don Bosco/de Meester aan de Zuidbuurtseweg 57/58 in Zoeterwoude treedt zondag om 21 uur de band De Corset to's op. De toegang is gratis. LEIDERDORP KoppelJdaverjassen. Drumfanfare Tamarco (Splinterlaan 89a, Lei derdorp) organiseert zondag om 14 uur een wedstrijd koppelklaver- jassen. Toegang 10 gulden per koppel. Voor 3,50 gulden per persoon kan er ook gesjoeld worden. OEGSTGEEST Win terwandeling. Het IVN-Leiden organiseert zondag een bomen- wandeling door Oegstgeest. Vertrekpunt is het gemeentehuis aan het Wilhelminapark. Voor informatie: tel. 174175. WASSENAAR Gospeldienst. Het gospelkoor Together uit Houten treedt zondag om half vijf op in de Zijllaankerk in Wassenaar. Voor verdere infor matie: C. van Laar, tel. 01751-11558.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15