eiden richt blik >p Grote Polder Zoeterwoude: geen alternatief Valkerhout Leiden Regio ctiegroep bekladt huis irecteur Genepharming Bevoorrading Haarlemmerstraat in de knel Beukenhof wint derde prijs Oppositie fel tegen 'btw-truc' Voorschoten Voorschoten niet akkoord met verdeling Brandweerman hangt na 22 jaar slang in de wilgen Onderzoek weg naar jeugdgevangenis 27 JANUAR11995 13 chef henny van egmond, 071-356414, plv -chef hans koenekoop. 071-356429 ile kritiek op standpunt Zoeterwoude Ld gemeenteraad van Zoeterwoude heeft met zijn 'nee' en woningbouw in de Grote Polder de toorn van de dse gemeenteraad over zich afgeroepen. „Zoeterwou- moet z'n leergeld gaan halen in een andere gemeen- zei CDA'er A. van Bochove gisteravond in de com- èsie volkshuisvesting, verwijzend naar de affaire rond Broek- en Simontjespolder in Oegstgeest. H. Baaijens de PvdA noemde de beslissing van de buurgemeente wethouders van Leiden en terwoude waren met hun 's van de vier andere ge- in de Leidse regio tot reenstemming gekomen de keuze van een grote 'locatie. De Leidse regio al jaren op de bouw van duizend woningen op het gveld Valkenburg om de vvo- _gnood voor het komende ennium te lenigen. Maar de s dat het ministerie van de- ;ie Valkenburg vrijgeeft voor \n linzielig'. aad rietveld woningbouw is miniem. Voor het geval de bouw van de woonwijk Valkerhout niet doorgaat hebben de wethou ders van de zes regiogemeenten een alternatief gekozen: bebou wing van de Grote Polder in Zoeterwoude. Dat is weliswaar in strijd met het Groene Hartbe- leid van het Rijk, maar de regio ziet geen andere mogelijkheid. „Als wij niet spreken over de grenzen van het Groene Hart", zei Van Bochove, „begint voor deze regio het perspectief van een soort Singapore-aan-de- Noordzee in beeld te komen. Dan spreken we over dichthe den van vijftig woningen per hectare." Om een beslissing over een grote bouwlocatie niet einde loos uit te stellen hadden de wethouders van de gemeenten in de Leidse regio een limiet ge steld. Als in 1995 nog geen dui delijkheid bestaat over het be bouwen van Valkenburg moet woningbouw in de Grote Polder serieus overwogen worden, schreven zij in een conceptbrief aan de provincie. De gemeente raad van Zoeterwoude gaat met die brief echter niet akkoord. „En wij moeten nu niet langer zwijgen over bebouwing van de Grote Polder, alleen om Zoeter woude te ontzien", vond Van Bochove. Voor wethouder R. Hillebrand (PvdA/volkshuisvesting) was de beslissing van de Zoeterwoudse raad aanleiding om meteen Raad wil een 'brede discussie met de bevolking' zoeterwoude mark beekhuis De raad van Zoeterwoude wil een 'brede discussie met de bevolking' over de vraag of er wel of niet in de Gro te Polder mag worden gebouwd. Daartoe werd gister avond een motie van Progressief Zoeterwoude aange nomen. Als reactie op het Streekplan Zuid-Holland West schrijft de raad echter 'dat Zoeterwoude niet als alternatief voor Valkerhout kan worden beschouwd'. De gemeente is tegen bebouwing 'omdat het een principiële breuk betekent met het tot nu toe gevoerde Groene-Hartbeleid' van Rijk en provincie en omdat 'een dergelijke grote bouwlocatie de ruimtelijke kwali teit van het Zoeterwoudse veenweidegebied in ernsti ge mate aantast en de natuurwaarden daarvan vernie tigt'. In het plan voor Valkerhout zouden 8000 a' 10.000 woningen worden gebouwd. Bij het niet door gaan van die plannen zou Zoeterwoude een deel van die woningen moeten bouwen. Volgens A. de Lange (PZ) verzwakt de discussie de gemeentelijke inspraakreactie op het streekplan niet, maar 'met het schrijven van een brief zijn we er nog niet'. „In feite staan we aan het begin van de streek planherziening waarin het beleid voor de komende 10 tot 15 jaar wordt vastgelegd. PZ hecht grote waarde aan een kwalitatief goede afronding van de overgang van het Groene Hart naar stedelijk gebied. Dat kan door zowel versterking van het groene karakter in de Grote Polder, maar mogelijk ook door beperkte be bouwing daarvan", zegt De Lange. De CDA-raadsleden Van der Hulst en Van der Salm kunnen zich als enigen in de raad niet verenigen met het plan voor de discussie. Van der Hulst: ,,'t Moment is verkeerd. Het wekt de indruk dat wij een wankel moedige gemeente zijn." Maar De Lange is het daar niet mee eens: „Niks wankelmoedig. Wij willen ons al leen niet als een struisvogel gedragen. Natuurlijk: we hebben niet voor niets een eigen reactie op het streek plan, omdat we aan het regiostandpunt niet voldoen de hou vast hadden (de regio gaat akkoord met bou wen in Zoeterwoude. red). We moeten ons actief op stellen, alle zaken in eigen hand houden. Als blijkt dat we moeten bouwen en heel nadrukkelijk: dat willen we niet, maar als het moet, dan kunnen we dat beter zelf doen. Wij moeten als gemeente niet gaan afwach ten wat anderen over ons beslissen." „Het gaat hier om de heel principiële vraag waar we met de gemeente naai' toe willen en waar de grens van het Groene Hart komt te liggen. Nu nog wordt die grens op kaarten gestippeld, hij ligt nog niet vast," zegt wethouder A. Ringersma (PZ/volkshuisvesting). Door gebrek aan woonruimte wijken veel jonge men sen uit naar andere gemeenten, waardoor Zoeterwou de vergrijst. „Als we het huidige beleid doorzetten dan kan de gemeente wel eens een heel dure gemeente worden en zal er wel een hakker dicht moeten en een sporthal moeten sluiten door gebrek aan belangstel lenden", denkt de wethouder. „Het CDA sluit daar voor de ogen en ziet zelfs het erover praten als een be dreiging." „Ik schrik hier wel van", zegt Van der Hulst, „want een beetje bouwen bestaat niet. Je weet wat daar in de praktijk van terechtkomt." Even probeerde wethouder R. Hogenelst (CDA) de discussie nog naar het huidige raadsbeleid toe te trekken met de opmerking dat hij wel wat ziet in 'een discussie om bouwstenen aan te dragen voor het Groene-Hartbeleid'. maar VVD en PZ floten hem direct terug: „Het moet een echte open discussie worden." Als opzet zal nu een discussiestuk worden geschreven, met daarin de verschillende sce nario's. Daarin worden alle onderwerpen die op de bebouwing betrekking hebben 'zonder sturende ele menten', dus zo neutraal mogelijk uiteengezet. Met deze discussienota wordt daarmee een voorschot ge nomen op het voor later dit jaar geplande volkshuis vestingsplan. Volgens de motie zal de discussie nog voor de zomervakantie moeten worden afgerond. maar het gezamenlijk stand punt van de Leidse regio te ver laten en de provincie een eigen Leids geluid te laten horen. eroving in restaurant assenaar Een 37-jarige Amsterdammer heeft gisteravond voor nodige opschudding gezorgd in een restaurant aan de Zijde- :g in Wassenaar. De man gedroeg zich opvallend en stootte op gegeven moment een tafel om waardoor lichte paniek uit- ak. Daarvan maakte hij gebruik door van één van de gasten ;n tas te stelen en door te geven aan een handlanger. Ondanks it duw- en trekwerk wisten de twee zich uit de voeten te ma- De Amsterdammer werd echter later op de avond door de aagse politie aangehouden en door zijn slachtoffer herkend. estolen auto weer terecht assenaar De 21-jarige Wassenaarder die afgelopen zondag- 'ond dacht zijn auto voor het laatst te hebben gezien, heeft ge- k. Zijn wagen is gisteren door de Belgische politie onbeheerd ngetroffen in de Vlaamse badplaats Blankenberge. De auto as uit Wassenaar meegenomen nadat de dief eerst de sleutel- :s had gestolen uit de woning van de man. Vandaag reist de ei- ;naar naar België om zijn voertuig weer op te halen. hoofdletsel na botsing gstgeest Twee auto's zijn zwaar beschadigd door een botsing de kruising van de Warmonderweg met de Rijnsburgerweg. ;n 28-jarige man uit Rijnsburg reed omstreeks middernacht maf de Warmonderweg naar de T-kruising. Daar verleende hij ien voorrang aan de auto van een 58-jarige Leidenaar. Die oest na de daaropvolgende botsing naar het AZL worden ver- iërd met hoofdletsel; in de ochtenduren besmeurd met verf en lijm. Over de daders is niets bekend. Het huis aan de Voorstraat was enkele maanden geleden ook al het doelwit van ELF en in de verklaring zegt het front met soortgelijke acties door te gaan. Behalve het huis van de directeur werd in het verleden ook een groot aantal banden vernield van auto's die bij een garagebedrijf stonden geparkeerd. De directeur van Genepharming heeft geen aan gifte gedaan bij de politie. 5rschoten loman leefmans 'oerders van het Earth Li- ation Front (ELF) hebben ermorgen het huis van de ecteur van het bedrijf Genep- 1 ming Europe aan de Voor- lat in Voorschoten beklad, zegt in een verklaring die deze krant werd afgegeven i de actie een protest is tegen genetische modificatie die bedrijf toepast op de inmid- beroemde stier Herman. )e gevel van de woning werd voorschoten joost panhuysen „Het mag dan juridisch niet verkeerd zijn. maar het riekt naar een handelswijze waar je je als overheid niet aan zou moe ten wagen." „Fiscaal en juri disch valt er geen speld tussen te krijgen, maar het geheel blijft mé het gevoel geven dat we niet echt netjes bezig zijn." Uitspraken van respectievelijk S. Harlaar (PvdA) en M. Breu- nesse (PvdA) over het voorstel om belastingadviseurs te laten uitzoeken hoe de gemeente Voorschoten via ingewikkelde sale-lease-back-constructies geen BTW meer hoeft te betalen over de investering in en exploi tatie van accommodaties die de gemeente de komende jaren wil realiseren. Hieronder vallen on der andere de nieuwe Kimshoe- ve, het nieuwe gebouw voor Open Jongeren Werk en de uit breiding van buurthuis Vlietwijk. Een meerderheid van D66, CDA en WD was wel be reid 58.750 gulden te steken in een dergelijk onderzoek. Veel gemeentes zijn Voor schoten al voorgegaan in het 1den» De herinrichting van het kruispunt Haarlemmerstraat met de Pelikaanstraat heeft grote gevolgen voor de bevoorrading van de winkel raat. Door de aanleg van nieuwe perkjes in de middenberm van de Pelikaanstraat kunnen vrachtwagens de draai naar de Haarlemmerstraat al- sen met de grootste moeite maken. En nu, tijdens de aanleg van die perkjes, is het afslaan helemaal onmogelijk omdat hekken de middenberm Schermen. Voor het laden en lossen van de winkels aan de Haarlemmerstraat zijn slechts enkele toegangswegen. Bij het begin van de stfaat nabij de lauwpoortsbrug, halverwege bij de Lange Mare en bij de Pelikaanstraat. De gemeente wil dat de aan- en afvoer van goederen in de binnenstad nde toekomst door kleine bestelwagens gebeurt. Daarvoor wordt aan de rand van de stad een zogeheten stadsdistributiecentrum (sdc) ge pend waar vrachten van grote vrachtauto's in kleinere wagens kunnen worden overgeladen. Die 'kleintjes' kunnen makkelijker en economi- lO.fcher het centrum in. Dat sdc is er nog niet, maar onbedoeld heeft de gemeente er nu wel voor gezorgd dat de bevoorrading van de Haarlemmerstraat een stuk 'oeilijker voor lange vrachtwagens is geworden. Volgens ambtenaar K. Forouzand van de afdeling stedebouw heeft de aanleg van de perkjes "el te maken met de bevoorrading. „Er komen speciale insteekhavens bij de kruising zodat de Haarlemmerstraat bereikbaar blijft. Maar het ge- eurde regelmatig dat vrachtwagens in de middenberm van de Pelikaanstraat gingen staan om daar te lossen en te laden. Dat wordt op deze lanier voorkomen", aldus Forouzand. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Maar dat ging de meeste com- Kradolfer. „Ons standpunt en Hillebrand liet zich overre- vast te houden aan het eenmaal missieleden te ver. „Wees stevig dat van Zoeterwoude zijn bij de den. Hij beloofde de commissie ingenomen standpunt. „Wij en hou vast aan het bereikte provincie bekend. Dit zijn in fei- dat hij de andere gemeenten in zullen de andere vier gemeen- compromis", zei WD'er J.W. te achterhoedegevechten." de Leidse regio zal vragen om ten nog eens bellen." Houders van een zogeheten Dinner Card, een creditcard speciaal voor restaurants, hebben De Beukenhof in Oegstgeest uitgeroepen tot het op twee na beste restaurant van Nederland. Zij deden dit aan de hand van het invullen van een vragenlijst, die de marketing organisatie Free For One aan hen had toegezonden. De Beukenhof ontving voor het behalen van de derde plaats een speciale oorkon de. Eerste en tweede op de lijst waren respectievelijk de restaurants De Leest in Vaassen en De Zwaan in Oirschot. Bij Free For One zijn ongeveer 250 restaurants aangesloten. gebruik van sale-lease-back- constructies, die het Rijk finan cieel benadelen maar de ge meente tonnen kunnen sche len. „Voor ons staat het belang van de Voorschotense burgers voorop", stelde WD-raadslid S. Holland-Dalmeijer. „We willen de zaak puur zakelijk benade- reit" „Ik vind het zeer vervelend dat nu deindruk wordt gewekt dat we op een geraffineerde, quasi-legale manier bezig zijn", reageerde H. van Eyk (CDA). Wethouder Ten Have (financi en) sprak van een 'zakelijk en moreel verdedigbare zaak'. Hij benadrukte dat de gemeente Voorschoten eventuele con structies zal voorleggen aan de belastingdienst. „Wij ontduiken geen BTW, maar kiezen in alle openheid voor een goedkope methode om accommodaties te realiseren. Ik vraag me af wat het doorslaggevende argument is om zoiets niet te doen. Dat het om een ingewikkelde con structie zou gaan wil niet zeg gen dat het een verdachte zaak is. We hebben wel vaker inge wikkelde constructies gebruikt. oegstgeest Een rijtje 35-jaar oude eiken aan de Lijtweg blijkt onherstelbaar ziek te zijn. Dat heeft een onderzoek in opdracht van de gemeente uitgewezen. De bomen zouden moeten worden vervangen maar omdat het vooralsnog onduidelijk is wat er met het nabij gelegen parkeerter rein gaat gebeuren, blijven ze voorlopig staan. Raadslid P. Wuisman-Sleeboom (Leefbaar Oegstgeest) kaartte de treurige aanblik van de bomen aan. De eiken werden onderzocht en bleken een genetische afwijking te hebben. De bomen zijn 35 jaar geleden uit Oost-Europa geïmporteerd uit een gebied met een landklimaat. Het zee klimaat in Nederland heeft nu het groeiproces verstoord. Er is sprake van zogeheten 'dwarrels', hetgeen betekent dat de stam niet goed 'door loopt'. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Omstreden regionale richtlijnen nieuwe koopwoningen voorschoten joost panhuysen De Voorschotense gemeente raad gaat vooralsnog niet ak koord met de regionale richtlij nen over de verdeling van nieuwbouw koopwoningen. Volgende maand zal in een ge combineerde commissieverga dering van welzijn en openbare werken de regionale verdeling opnieuw aan de orde worden gesteld. De omstreden richtlijnen ver schaffen inwoners van de Leid se regio meer toegang tot de nieuwbouwwoningenmarkt van bijvoorbeeld de gemeente Voor schoten. Waar het woningen van onder de 156.000 gulden betreft hebben 'buitenstaan ders' zelfs de voorrang boven Voorschotenaren, mits ze een huurwoning van onder de zes honderd gulden achterlaten. Met deze nieuwe regel had W. Valkenburg (CDA) gisteravond weinig moeite. „Het zal om klei ne aantallen mensen gaan." Zijn bezwaren spitsten zich toe op de richtlijnen over de wonin gen boven de 156.000 gulden. Weliswaar krijgen daar de be woners van Voorschoten de voorkeur, maar alleen als ze een huurwoning van onder de zes honderd gulden achterlaten. Is dat een duurdere huurwoning, dan komen ze op de derde plaats van de ranglijst terecht. Nog achter de regiobewoners die een goedkope woning ver ruilen voor een dure koopwo ning. Valkenburg wilde deze achterstelling van Voorschote naren ongedaan maken. Hij sprak de vrees uit dat de richt lijn de markt voor huurwonin gen zou ondergraven. Hij vroeg zich ook af of oudere Voorscho tenaren nog wel een plek zou den kunnen vinden in het wo ningbouwproject Laurentius- hof. De stemmen staakten toen zijn voorstel aan de orde kwam. De wethouders Van de Poel (VVD)*, Smit (D66) en Ten Have (CDA) en de fracties van PvdA, D66 en Groen Links stemden tegen. Van de Poel (openbare werken) benadrukte dat de mo gelijkheden van Voorschoten om greep te houden op de ver deling van woningen beperkt zijn. „En de regio zal het Voor schoten niet in dank afnemen als we de oude toer opgaan", al dus de wethouder. warmond wim koevoet De functie van ondercomman dant bij de Warmondse brand weer is vacant nu G. Sikking af gehaakt. Vanavond is zijn af scheidsreceptie op het gemeen tehuis. Sikking zit sinds 1 januari 1973 bij het vrijwilligerskorps. De Warmonder stopt ermee omdat hij 55 jaar is geworden. In een afscheidsinterview in een loods op een jachtwerf aan het personeelsblad noemt hij de de Waagdam, vorig jaar, zal hij brand bij scheepswerf De Leede niet licht vergeten. Bij deze aan de overkant van het park brand had Sikking de leiding. Groot Leerust in 1980 de meest Dankzij zijn optreden en dat memorabele. Ook de brand bij van de andere spuitgasten kon worden voorkomen dat het vuur oversloeg naar omringen de bebouwing. Volgens Sikking doet zijn vrij willigerskorps niet onder voor professionals en moet War mond altijd zijn eigen spuitgas- tenleger houden. Ook de spe ciale blusploeg van het Lage Land moet intact worden gela ten, meent de scheidende on dercommandant. oegstgeest/sassenheim» brenda filippo Sassenheim houdt zich bezig met de vraag waar de weg van en naar de nieuw te bouwen jeugdgevangenis bij de Klinken bergerpias moet komen. Er zijn voorlopig twee mogelijkheden. De gemeente zelf denkt aan het verbeteren van een reeds be staande weg onder, de A44 door naar de Rijksstraatweg. Een om wonende daarentegen vindt een alternatief - een weg langs de A44 naar de Oegstgeestse Haar lemmertrekvaart - beter. „Als er straks nog meer auto mobilisten gebruik gaan maken van de Rijksstraatweg leidt dat tot een onaanvaardbare ver keersdruk". luidt het argument van bedenker F. Neuman. „Bo vendien zijn er geen bushaltes in de buurt." In het plan van de Sassenheimer rijdt de automo bilist vanaf de Haarlemmertrek vaart het recreatiegebied in. De weg moet links van manege De Poelruiters komen en loopt evenwijdig aan het al aanwezige fietspad langs de A44. In het plan van de gemeente loopt de toegangsweg tot de jeugdgevan genis via de weg die in 1989 is aangelegd ten gerieve van de firma Korswagen. Dat bedrijf haalde zand uit de plas en stort te er puin in. Hoewel er werd geklaagd door omwonenden over de overlast van vrachtwa gens, dienden ze geen bezwaar schriften in. De gemeente ver zekerde destijds dat de weg er slechts tijdelijk lag. De vergun ning liep op 19 december 1994 af, maar de activiteiten gingen gewoon door. Dat de weg er straks wellicht definitief ligt, is een doorn in het oog van de buurt. De Sassenheimse wet houder A. VVagemakers (ver keer) stelt dat Korswagen de weg niet meer mag gebruiken. Maar volgens haar is er nu 'be wust' gekozen voor die ontslui ting. via de Rijksstraatweg, om dat 'de weg niet in conflict komt met de recreatie'. De gemeente gaat echter Neumans alternatief ook onderzoeken. De omwo nenden hebben niet alleen be zwaar geuit tegen de ontslui- tingsweg, maar ook tegen de komst van de jeugdinrichting zelf. De gemeenteraden van zo wel Sassenheim als Oegstgeest delen die bezwaren niet.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13