'Zielzorg in leger op oorlogssterkte' Jfe Kerk Samenleving Vrouwelijke bisschop in Denemarken Leidraad voor het leven VRIJDAG 27 JANUAR11995 979 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 -356443 BUITENLAND KORT Armoede De Lalijnsamerikaanse Raad van Kerken (CLAI) heeft scherpe kritiek geuit op de vrije markteconomie. De neo-liberale economie- en van de meeste landen op het continent leiden tot een tweedeling van de samenle ving en tot grotere armoe de. Dit zei secretaris-gene raal Felipe Adolf gisteren bij de opening van de assem blee van de CLAI in Con- cepción (Chili). Ruim 500 afgevaardigden van bijna 150 (niet-katholieke) kerken uit negentien landen in Midden- en Zuid-Amerika komen daar tot woensdag 1 februari bijeen onder het thema 'Wedergeboren tot een levende hoop'. Verder vroeg Adolf de gedelegeer den na te denken over de betrekkingen met de Rooms-Katholieke Kerk. De CLAI heeft ditmaal geen rooms-katholieke waarne mers uitgenodigd; bij de twee vorige assemblees wel. Nonnen ontvoerd Rebellen in Sierra Leone hebben eerder deze week bij een aanval op de noor delijke stad Kambia zes Braziliaanse nonnen en een Italiaanse zuster ontvoerd. Ook ongeveer honderd in woners van de stad zijn gekidnapt, meldt het bu reau van de katholieke mis sie. Het Vaticaan heeft de ontvoerders opgeroepen de zusters en de andere inwo ners van Kambia vrij te la ten. Door de ontvoering is het aantal buitenlanders dat in het Westafrikaanse land door rebellen of ban dieten wordt vastgehouden, tot 16 opgelopen. De auto riteiten gaan ervan uit dat de nonnen zijn ontvoerd door het Revolutionair Ver enigd Front (RUF), dat sinds 1991 in Sierra Leone actief is. Dui veluitdrij vers Het Duitse predikanten echtpaar Iris en Ekkehard Höfig is gisteren door de rechtbank in Neurenberg wegens duiveluitdrijving veroordeeld tot tweeën twintig maanden gevange nisstraf. De voorgangers van een pinkstergemeente hebben zich schuldig ge maakt aan vrijheidsbero ving en seksueel misbruik van een vrouw, zo oordeel de de rechter. Het echtpaar werd bovendien veroor deeld tot ongeveer 15.000 gulden schadevergoeding aan de 34-jarige vrouw, die in 1989 tegen haar zin van demonen moest worden bevrijd. Zingevingsvragen komen niet bij mooi weer HAVELTE GPD De rekensom lijkt eenvoudig. Als de krijgsmacht de helft kleiner wordt, kan ook de geestelijke verzorging flink te rug. Aalmoezenier Marius van der Aa van de Johannes Postkazerne in Havelte waarschuwt tegen deze logica! „Het oefenleger wordt omgevormd tot een operatieleger met activiteiten in oorlogs- en rampgebieden. In oorlogs tijd werd vroeger het aantal geestelijk verzorgers verdub beld. Zo ver wil ik nu niet gaan, maar wij moeten wel op oorlogssterkte zijn Tot voor enkele jaren bleef de taak voornamelijk beperkt tot aanpassings- en heimweepro- blemen van dienstplichtigen. Met de afschaffing van de dienstplicht en de overgang naar een beroepsleger met heel veel laaggeschoolde achttien en negentienjarigen verandert de situatie volgens de vijftigjari ge inwoner van het Overijsselse Tuk drastisch. Het bewaren of afdwingen van vrede en hulp verlening bij humanitaire mis sies in landen als Rwanda grij pen diep in in de levens van de Bovenop de lopende 15 procent bezuiniging op de zielzorg in de krijgsmacht is deze week nog eens een korting van 10 miljoen gulden aangekondigd. De aal moezeniers, predikanten en hu manistische begeleiders lopen zowel bij vredesacties van de Verenigde Naties (VN) als in ei gen land op hun tenen. Volgens Van der Aa is geesteszorg eigen lijk maar een fractie op de be groting van defensie, waar 'nau welijks winst te halen valt'. uitgezondenen. Wie nu als 'be roeps' tekent, is zeker van uit zending. Van der Aa gaat zelf in 1996 ook. „Het oude woord zielzorger is weer meer van toepassing ge worden. Het meemaken van be dreigende oorlogssituaties kan het beste maar ook het slechtste in mensen oproepen. Oorlog verloedert, kan uit de klauw lo pen. Haal je te veel geestelijke zorg weg dan snijd je de ziel uit de krijgsmacht. De discussie over ons Indië-verleden laat zien in wat voor druksituaties uitgezonden militairen komen en wat voor ernstige en langdu rige nasleep dat kan geven. Dat beseft het volk vaak niet." Volgens de roomskatholieke geestelijk verzorger keert nie mand onveranderd terug van een missie onder oorlogsdrei ging. „Zingevingsvragen komen meestal niet bij mooi weer. maar juist in zo'n crisissituatie." GENEVE EPD De 44-jarige predikante Lise- Lotte Rebel wordt de eerste vrouwelijke bisschop in de Lu therse Kerk van Denemarken. Zij wordt op 2 april tot bisschop van Helsingör gewijd. Dit heeft de Lutherse Wereldfederatie in Genève bekend gemaakt. Met 950 om 695 stemmen versloeg zij de theoloog Viggo Mortensen, werkzaam bij de Lutherse Wereldfederatie. In de wereldwijde lutherse gemeen schap is zij de vierde vrouw die bisschop wordt. Maria Jepsen in Hamburg was de eerste. BEROEPINGSWERK Christelijk boekenweekgeschenk door CLK te licht bevonden HAARLEM/KAMPEN ANP Het boek 'De rand van het heelal' van auteur Mance ter Andere is te licht bevonden om dit jaar als christelijk boe kenweekgeschenk te dienen. Onder protest van vooral re formatorische boekhandels heeft het Christelijk Lektuur- contact het actieboek terugge trokken, bevestigt een woord voerstervan het CLK. Het CLK, een bundeling van christelijke uitgevers en boek handels, brengt sinds een jaar of tien elk voorjaar een actie- boek op de markt, dat veel christelijke boekhandels als al ternatief voor het 'wereldse' boekenweekgeschenk presen teren. De bezwaren uit orthodoxe hoek hebben betrekking op de strekking en stijl van de novel le. God zou in het verhaal een te lijdzame rol spelen. J. Wag ner van uitgeverij Kok, die het boek op de markt brengt, vindt de kritiek veel te zwaar aangezet. „Het is een mooi, integer verhaal." Door de afwijzing door het CLK-bestuur zal er dit jaar geen christelijk alternatief zijn voor het CPNB-boekenweek geschenk, geschreven door Leon de Winter. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Hendrik-ldo-Ambacht: J 't Lam te Dirksland; te Zevenhuizen (ZH); G.J. van Beek te Almkerk. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepern te Gorinchem: C. Sonne- velt te Krimpen aan den IJssel; te Emmeloord: B. van der Heiden te Hardinxveld-Giessendam, die be dankte voor Westkapelle. Bedankt: voor Genemuidem C.A. van Dieren te Stolwijk; voor Rilland-Bath: A.J. Gunst te Tholen; voor Lethbrid- ge: C.A. van Dieren te Stolwijk. Nederlander Kruijssen voorzitter internationaal katholiek netwerk OEGSTGEEST ANP Drs. Hans Kruijssen, directeur van de Samenwerking Vasten- aktie/Cebemo in Oegstgeest, is gekozen tot voorzitter van de CIDSE. De Cooperation Inter nationale pour le Developpe- ment et la Solidarité is een in ternationale koepelorganisatie van veertien katholieke ontwik kelingsorganisaties in Europa en Noord-Amerika. Kruijssen (50) volgt mgr. Nor- bert Herkenrath op, directeur van het Duitse Misereor. De be noeming geldt in principe voor drie jaar. Kruijssen was sinds 1989 al lid van het dagelijks be stuur. BOEKBESPREKING „Aisja heeft gezegd: De Profeet kuste mij altijd als hij vastte, maar wie van jullie kan zijn lid zo goed beheersen als de Pro feet?" Dit citaat is niet afkom stig van een ongelovige die spot met de islamitische vas tenmaand ramadan, maar stamt uit een verzameling tek sten waaraan moslims na de koran het meeste gezag toe kennen: de tradities van Mo hammed. Een week voor het begin van de vasten maand pre senteerde uitgeverij Bulaaq de eerste Ne derlandstali ge bloemle zing uit deze tradities ('hadieth'). Het zijn meestal kor te berichten over wat Mohammed heeft ge- Leidraad voor het leven daan of stil zwijgend heeft goed gekeurd. Ze hebben de vorm van ooggetui genverslagen, die mondeling zijn overgeleverd en aan een tijdgenoot van de profeet wor den toegeschreven. Soms spreken verschillende tradities elkaar tegen; ze weerspiegelen dan discussies uit de begintijd van de islam over bijvoorbeeld de interpretatie van een ko ranvers. Wim Raven, arabist en is lamoloog aan de Vrije Univer siteit in Amsterdam, stelde de bloemlezing samen onder de titel 'Leidraad voor het Leven'. Hij putte uit de beroemde ne- gende-eeuwse verzamelingen van Boechari en Moeslim. De gekozen tradities bevatten in structies, discussies en verha len over uiteenlopende onder werpen als voorbeschikking en vrije wil, gebed, huwelijk en geslachtsverkeer, zeden en ge woonten en paradijs en hel. De weldadigheid van vasten wordt bijvoorbeeld in verhe ven termen beschreven: „De Profeet heeft gezegd: Als ra madan begint, worden de poorten van het paradijs ge opend en de poorten van de hel gesloten, en de Satans worden in ketenen geslagen." Minder verheven klinkt de tra ditie over gapen en niezen: „God houdt van niezen en heeft een hekel aan gapen. Als iemand niest en hij zegt: 'Lof zij God!' dan is het de plicht van iedere moslim die het hoort hem goeds toe te wen sen. Gapen echter komt van de satan; onderdruk het zoveel mogelijk. Als iemand 'haah' zegt bij het gapen, lacht de sa tan." Raven selecteerde 823 tradi ties uit de ongeveer vijfdui zend door Boechari en Moes lim overgeleverde teksten. Daarbij heeft hij zijn 'persoon lijke fascinatie' gevolgd en vooral mooie verhalen geko zen. „Een moslim zou bij de samenstel ling meer de aven noden van de gemeen schap in het oog gehou den hebben, ik heb vooral op de lees baarheid ge let", zegt hij. De bloemle zing bevat zowel klas sieke teksten over islami tische ritue len, ethiek en recht als tra dities, die ge richt zijn te gen scherp- slijperij. De profeet blijkt een soepele omgang met bijvoorbeeld de vaste gebedstijden voor te staan: ,,Als iemand 's nachts opstaat en zo slaperig is dat hij de koran verbastert en niet weet wat hij zegt, laat hij dan liever gaan slapen." De uitgever mikt met de Ne derlandse vertaling van de tra dities niet alleen op Nederlan ders die in de islam zijn geïn teresseerd, maar ook op Turk se en Marokkaanse moslims van de tweede en derde gene ratie, die het Nederlands vaak beter beheersen dan hun moedertaal. Volgens Raven behoren de tradities tot het standaardpak ket van een islamitische op voeding, maar komen mos lims ze meestal versnipperd en met een vroom sausje over goten tegen in preken, trak taatjes of 'Lieve Lita-rubrie- ken' in kranten. Moslimstu denten die zijn colleges vol gen, schrikken vaak van de oorspronkelijke teksten, heeft Raven gemerkt. „Die zeggen vaak heel andere dingen dan ze van huis uit hebben meege kregen. Daar hing om de tradi ties altijd een vroom aura." Leidraad voor het leven de tradi ties van de profeet Mohammed Wim Raven. - Amsterdam Bulaaq, 1995. - 256 p. ISBN 90-5460-010-1. Prijs39,90 gulden. ANP. Kruiswoordraadsel Horizontaal: 1. brandkast; 5. kerf; 9. vaartuig; 10. door; 12. meisjesnaam; 13. afstandsmaat; 14. ontvangka mer; 15. de onbekende; 17. knaagdier; 19. devies; 22. zwaardwalvis; 24. netvleugelig insekt; 26. afdruk; 27. roem; 28. jong dier; 29. slee; 30. bijb. fi guur; 31. persoonlijk vnw.; 33. vluchtige stof; 35. kloosterlinge; 38. voetlijst; 40. nuance; 42. garstig; 44. schattig; 45. dwaas; 47. editie; 49. slingerplant; 50 dwarsmast; 51. nachtvogel; 53. kunstwerk; 54. bijb. figuur; 55. vloeistof; 56. sein. Verticaal: 1. Geneeskrachtige plant; 2. jong dier; 3. United Kingdom; 4. naaldboom; 5. onderaardse ruimte; 6. rivier in Siberië; 7. cij fer; 8. muziekgezelschap; 11. geestdrift; 16. komkommerachti ge vrucht; 18. vooraanstaand; 20. vogelprodukt; 21. Sociaal- Economische Raad (afk.); 22. fa milielid; 23. boksterm; 25. mid del; 26. rank; 32. vogel; 34. meisjesnaam; 36. Spaanse uit roep; 37. achterdocht; 39. Frans lidwoord; 41. bolgewas; 43. deel van een bijenkorf; 45. insekt; 46. hinder; 48. projectieplaatje; 50. ankerplaats; 52. legerrang; 54. maanstand. OPLOSSING CITAAT Horizontaal: 1. klank; 2. karwei; 3. Kreta; 4. masker; 5. credo; 6. sloot; 7. Praag; 8. stola; 9. bizon; 10. sleep; 11. graaf; 12. Noors; 13. graan; 14. anker. Het citaat is van E. Howe: „Nie mand gelooft dat hij er zo oud uitziet als hij is". DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck WAAR. MOET PAT FfEEN flET DE CRiMiMAUTElT STA A hl DE RECHTERS M'iET MACHTELOOS AlERKWAARDie iK Zie DE HELE KWESTIE iM éébJ KLAP ANDERS. V jses m -É HEINZ BOES HET WEER Veel regen Een actieve depressie die gisteren langzaam van de Britse Eilanden langs de Wadden oostwaarts trok, heeft bar slecht weer afgeleverd. Daarbij ging het kwik als een jojo op en neer. Niet alleen ons land, maar grote delen van West- en Midden-Europa kregen voor de tweede keer binnen een week met overmatige neerslag te kampen. In Noord-Frankrijk en België is in ja nuari plaatselijk al meer dan 200 millimeter gevallen. In onze eigen regio meldde Santpoort 17 milli meter en Leiderdorp 23 millime ter. Aan de achterzijde van de lage- drukkern (980 millibar), trok in de loop van gistermiddag een scherp koufront van noord naar zuid over het land. De verschillen aan weerszijden wa ren aanzienlijk. Zuid van het front stond een harde zuidwester met in Brabant en Limburg zeer hoge maxima van 10 tot 12 graden. Op het zelfde tijdstip joeg een harde tot stormachtige noordenwind nat te sneeuw over de noordelijke pro vincies bij slechts 1 a 2 graden bo ven nul. In de loop van de avond kwamen talrijke winterbuien vanaf de Noordzee afzakken. Na een korte rustpauze met wat zon en minder buien schuift va avond in ijltempo een volgend frontaal systeem vanuit het we Nederland binnen. In de koudf luchtmassa valt eerst sneeuw c natte sneeuw, maar als in de nj de wind omslaat van zuid naar gaat het regenen en loopt de te peratuur op naar een graad of z Ook het doorweekte stroomgeq van de Maas krijgt weer 10-30 millimeter neerslag te verwerki Morgen klaart het in een krach westelijke stroming op, maare kunnen nog een paar buien val Er blijft een harde zuidwesten westenwind staan. Boven Scan dinavië lijkt de winter zich te h ben gevestigd; ondertussen dr< de krachtige westelijke stromir de oceaan door. Nieuwe storinj ontwijken het Noord-Europese de-bastion en worden gedwong een zuidelijke route te volgen. Zondag komt een volgend neer slaggebied bij Bretagne het va< land op en bezorgt de door wat nood getroffen gebieden opnie (veel) regen. Begin volgende v\ waagt de koude lucht een nieui uitbraak in het Noordzeegebiec Dan wordt de regen verruild voi winterse buien. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Vandaag in het oosten en midden eerst nog opkla ringen. Overigens veel be wolking en af en toe sneeuw, vooral langs de kust en in het zuiden. Middagtemperatuur rond het vriespunt in het zuiden en westen, elders matige vorst, tot -12 graden in het uiterste noorden. Zweden: Vandaag in het zuiden op klaringen. verder in het al gemeen veel bewolking en vooral morgen perioden met sneeuw. Middagtem peratuur uiteenlopend van enkele graden onder 0 in het zuiden tot circa -11 in het noorden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag in Engeland en Schotland eerst nog enkele opklaringen, in Ierland en Cornwall en later ook el ders regen, plaatselijk eerst sneeuw. Maxima in Ierland omstreeks 9 graden, elders vandaag van 3 graden in Schot land tot 8 in het zuidwesten, morgen iets zachter. België en Luxemburg: Vandaag eerst perioden met zon, later toenemend bewolkt maar tot de avond droog, Morgen 's nachts veel regen, in de Ardennen mogelijk ook sneeuw, over dag vanuit het westen wisselend bewolkt en buien. Maxima van 5 graden aan de kust tot 2 in Luxemburg, morgen zach ter. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag eerst perioden met zon, later vanuit het westen regen, 's Avonds of 's nachts in Jura en Vogezen sneeuw, later overgaand in regen. Morgen wisselend bewolkt en enkele regenbuien, boven 1000 meter kans op sneeuwbuien. Spanje: In Galicië en aan de noordkant van het Cantabrisch gebergte af en toe regen, op de hoogste toppen ook sneeuw. Elders perioden met zon, afgewisseld door wol kenvelden. Canarische Eilanden: Droog en veel zon. Middagtemperatuur circa 23 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag perioden met zon, later vanuit het westen toenemende bewolking maar op de meeste plaatsen droog. Middag temperatuur tussen 6 en 13 graden. Op 2000 meter tussen -4 in de Dauphine' en -10 in de Haute Savoie. Morgen plaatselijk wat regen, in de Alpen boven 1200 1500 meter sneeuw. Tempera tuur in het laagland rond 13 graden, op' 2000 meter circa 5 graden warmer dan vandaag. Berlijn Italië: Boedapt Perioden met zon, maar vandaag langs Bordeau de Adriatische kust en morgen in het Brussel noordwesten ook wolkenvelden. Op veel Cyprus plaatsen droog. In het uiterste noorden D"blin vandaag föhn. Maxima vandaag van 8 Frankfui graden in het noorden en plaatselijk ^e"èv® langs de oostkust tot rond 16 bij Rome Helsinki en op Sicilië; morgen in het noorden iets lnnsDrui kouder. Temperatuur op 2000 meter in het noorden vandaag enkele graden on der nul, morgen iets erboven. Duitsland: Vandaag in het zuiden en zuidoosten eerst nog bewolkt en regen of sneeuw; Locarno verder wisselend bewolkt en vooral in Londen het noorden enkele winterse buien. Mor- Luxembi gen veel bewolking en perioden met re gen, mogelijk voorafgegaan door sneeuw. Middagtemperatuur eerst rond 3 graden, morgen iets hoger. Tempera tuur op 1000 meter in het Middelge bergte vandaag circa -5 graden, morgen boven nul; op 1500 meter in de Zuid- Duitse Alpen loopt het kwik vandaag tij delijk terug tot -10 graden, morgen loopt het kwik er op tot rond het vries- Zwitserland: Vandaag vooral in de bergen eerst opkla ringen en droog. Daarna opnieuw be wolkt en met name in het westen en noorden perioden met regen, sneeuw grens tijdelijk stijgend naar 1800 me ter. Temperatuur op 2000 meter van daag rond -13 graden, morgen aanmer kelijk hoger. Oostenrijk: Vandaag vooral aan de zuidflank flink wat zon. Verder veel bewolking en met name morgen perioden met regen, sneeuwgrens tijdelijk stijgend naar 1800 meter. Temperatuur op 2000 me ter vandaag aan de noordkant van de Al pen rond -13 graden, morgen aanmer kelijk hoger. Neerslagkans Mimmumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN ZATERDAG 28 JANUARI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 08.27 Zon onder 17. Maan op 06.05 Maan onder 14. Waterstanden Katwijk Hoogwater00.28 12.52 Laag water 08.16 21.21 Weerrapporten 26 januari 19 uur De Bilt Deelen Barcelona onbew. Istanbul Klagenfurt Kopenhagen sneeuw Las Palmas onbew. Lissabon licht be onbew./ zzw31 10 Malaga Mailt :a licht bew. windst 22 12 Rome half bew Split zwaar bew. Stockholm zwaar bew. Warschau half bew zzw4 10 -1 Wenen Buenos Aires onbew./ Casablanca licht bew Johannesburg onbew half bew Los Angeles New Orleans New York COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE: B M. Essenberg, G P Arnold (adj), J Kiel (adj), HOOFDREDACTIE. Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN R D. Paauw, tel. dag 9.30- 11.30 uur 071 -356215. of per post. HOOFDKANTOOR: Rooseveltstraat 82,2321 BM Leiden Telefoon071-356356. POSTADRES: Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX: Advertenties071-323508 Fam berichten 071-323508 Redactie 071-321921 ADVERTENTIES ma.-vrij van 08 30-17 00 uur: Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma -vrij, van 8 30-17 00 uur Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel. 071-128030 bij joruitbet (ind. BTW) per acc.giro autom.b ƒ31,05 87.70 337,55 per maand per kwartaal VERZENDING PER POST Nederland per kwartaal 134,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING ma t/m vrij 18 00-19.30 uur, zat. 10.00-12 00 uur. Tel. 071-128030 ƒ30 86. 336,

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12