Partijen bang voor 'Anton Pieckstad' Sari 'Referenda-plannen Groen Links een rare vertoning' 'Het water stijgt maar we hebben de 14 lu J Oorlogsmonument verhuist in de Kooi Uitstel busstaking afgewezen (RIJDAG 27 JANUAR11995 Leiden boos -J Leiden is boos op I J Zoeterwoude nu De renovatie van de watertoren in Ha- deze buurgemeente heeft zerswoude is begonnen besloten geen woning Waterpeil —j Deze regio houdt I de voeten droog. Het hoogheemraadschap bouw in de Grote Polder toe te staan. Onzeker is nog welke be- is in staat het waterpeil ta- stemming het gevaarte melijk nauwkeurig te rege- krijgt. len. IEF HENNY VAN EGMOND. 071-356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -356429 dienstverlening Weinig waardering voor herinrichtingsplannen binnenstad oor inwisselen alse francs lN HAAG/LEIDEN en 28-jarige Leidenaar die zich [huldig heeft gemaakt aan het Inwisselen van valse, Belgische Tankbiljetten van 5000 franc Toet als straf 240 uur onbetaald trk verrichten. Tegen de man is een half jaar cel geëist. Zijn had om een alterna te straf gevraagd wegens fa- ilie-omstandigheden. Daar rechter Timmermans ge- 'g g )or aan gegeven. De man had september 1993 samen met n bekende Leidse zanger een ntal vervalste briefjes, met n waarde van ongeveer 250 ilden per stuk, ingewisseld bij 15 9Postbank op verschillende taatsen in de regio. De bank- 24 9|ljetten waren voor 80 gulden kocht. De zanger werd eerder zes maanden gevangenis- j raf veroordeeld en is al weer 119 ij. Beiden waren verslaafd aan 25 9 caïne. De 28-jarige liet weten ids het voorval zijn leven te 32 9ibben gebeterd. Hij is clean, gf gïrkt bij zijn vader, doet weer n sport en wil bovenal met al n oude 'vrienden' niets meer maken hebben. Zijn familie 25 gezin gaan voor. ïootje redt auto De commissie volkshuisvesting heeft gisteravond ge schrokken gereageerd op de plannen voor herinrichting van de Leidse binnenstad, die ambtenaren van de dienst Bouwen en Wonen hebben ontwikkeld. Met overal gelijk soortig plaveisel en dezelfde lantaarnpalen en eenvormig straatmeubilair zou het centrum een eenheid moeten gaan vormen. LEIDEN AAP RIETVELD „Gaan we er dan niet een soort openluchtmuseum van ma ken", vroegen de raadsleden H. Baaijens (PvdA) en J.W Kradol- fer (WD) zich af. „We gaan er toch niet voor zorgen dat Leide- naars straks niet meer naar de Efteling toe hoeven te gaan", vroeg W. Egels (D66). En zijn partijgenoot A. Pechtold pleitte ervoor de afwisseling in de bin nenstad toch vooral te laten be staan. „Anders hangt daar straks zo'n gezellige Anton Piecklantaarn aan een moderne gevel", zei Pechtold. Het herinrichtingsplan voor de binnenstad is een vervolg op het besluit om de binnenstad autoluw te maken. Die autolu- we binnenstad moet er ook be ter uit gaan zien, besloot de ge meenteraad in februari vorig jaar. En da's wel nodig ook, be toogde A. Hellinga van de dienst Bouwen en Wonen. Want de Leidse binnenstad is eigenlijk maar een rommeltje. „Er is een wildgroei van geparkeerde au to's, van straatmeubilair, recla mes en uitstallingen. En het groenbeheer is ook niet goed." En omdat het zo'n rommeltje is, zei Hellinga, voelen de mensen zich ook niet verantwoordelijk voor het netjes houden van dat centrum. Maar het plan dat de dienst heeft gemaakt viel lang niet bij alle raadsleden in goede aarde. Tot verbazing van wethouder R. Hillebrand (PvdA). Hij vond alle kritiek niet terecht. „Als je het hebt over de Efteling en een open luchtmuseum en Anton Pieckstad dan denk je juist aan extra opsmuk. En dat komt er helemaal niet bij. Het wordt juist eenvormiger en rustiger." De commissie besloot de herin richting van de binnenstad, waarover op dit moment een rapport wordt geschreven, in een volgende vergadering nog eens te bespreken. jp jjj- A. Rietveld, een van de bewoners van de appartementencomplexen aan de Parmentierweg op het Schuttersveld. „Het zijn dure appartementen en je betaalt je scheel aan allerlei heffingen. In ruil daarvoor krijg je dit uitzicht." foto loekzuyderduin 15 9 EiDENEen bootje dat lag afgemeerd in de gracht ter hoogte van io 9 le Inslagstraat heeft in de nacht van woensdag op donderdag erhinderd dat een auto door de wind het water werd ingebla- en. De wagen werd 's morgens vroeg door de politie aangetrof- n, balancerend tussen wal en schip. De politie vermoedt dat de 20(9 andrem van de auto onvoldoende was aangetrokken. ,2< )ure printer gestolen iMeiden Een zeer geavanceerde printer met een waarde van Jy g 7.000 gulden is in de nacht van woensdag op donderdag gesto- 13.7 ;n bij een bedrijf aan de Nieuwenhuizqnweg. De printer zat nog t de verpakking waarin hij 's woensdags was afgeleverd. Toen werknemers de printer de volgende ochtend wilden installeren, ileek het apparaat weg te zijn. Prehistorische muziek in de X Bewoners Parmentierweg zijn chaos beu LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RUN Het komende zomerseizoen zijn ze geregeld te zien in het archeologisch Üiemapark Ar- cheon in Alphen aan den Rijn. Vanavond kunnen de liefheb bers van prehistorische muziek al een voorproefje krijgen in cultureel centrum de X aan de Haarlemmerstraat 52 in Leiden. Dan treedt de Italiaanse perfor mancekunstenaar Walter Maioli op samen met het prehistori sche orkest Archeon prehistorie sound. Walter Maioli beheert een verzameling van enkele duizen den muziekinstrumenten. De laatste jaren werkt hij samen met zijn dochter Luce, die niet alleen verschillende instrumen ten bespeelt maar ook danst. Het tweetal heeft samen met een tiental Archeonmedewer- kers het eerste prehistorisch or kest ter wereld gevormd. Het optreden van Archeon prehistorie sound begint om 21.00 uur. De instrumentenver zameling van Maioli is vanaf april te zien in Archeon tijdens de tentoonstelling 'De geluiden van het verleden'. LEIDEN ANNET VAN AARSEN De bewoners van de appartementencom plexen aan de Parmentierweg op het Schut tersveld zijn het zat om tegen de twee braakliggende stukken bouwgrond voor hun deur aan te kijken. „Het is een chaos", zegt één van hen, A. Rietveld. „Al vanaf het moment dat we hier kwamen wonen eind 1993. Helemaal eerlijk vind ik het niet. Het zijn dure appartementen en je betaalt je scheel aan allerlei heffingen. In ruil daar voor krijg je dit uitzicht." Een van de grote ergernissen van de be woners, die allemaal een parkeervergun- ning hebben moeten kopen, is dat de kan toormensen die in de omgeving werken straffeloos hun auto's op het bouwterrein kunnen parkeren. „Daar krijgen we veel te lefoontjes over", zegt een woordvoerster van de dienst Parkeerbeheer. „Ik kan me voorstellen dat de situatie voor de bewo ners, die een vergunning hebben moeten kopen, heel frustrerend is. Het vervelende is dat we daar niets aan kunnen doen omdat die stukjes bouwterrein niet onder de ge meente vallen. We hebben er geen be voegdheid." Voor de twee braakliggende terreinen be staan wel plannen. De gemeente verleende zo'n anderhalf jaar geleden een bouwver gunning voor een kantoorflat van elf verdie pingen hoog. „Er was ontzettend veel haast mee volgens het architectenbureau Van Oerle dat de aanvraag indiende", zegt L. La- mers van de gemeentelijke afdeling ruimte lijke ordening. „Maar toen we de vergun ning hadden verleend, bleek de financiering niet rond te zijn. We bellen hier de architect met de regelmaat van de klok om te vragen hoe lang het nog gaat duren. Want eerlijk gezegd is de situatie ons ook een doorn in het oog. We hebben nu de hoop dat er schot in de zaak zit. Volgens de laatste be richten zou er in maart gebouwd gaan wor den." Ook voor het andere stukje bouwgrond - op de hoek van de Schipholweg en de Will- lem de Zwijgerlaan - bestaan vergevorderde plannen. „Mijn inschatting is dat er in april- /mei gebouwd kan gaan worden." )EN WIM KOEVOET Wethouder Langenberg (D66) niet gelukkig met actie progressieven yoen Links maakt misbruik referenda. Die beschuldi- ng uit de wethouder bestuur- S ke vernieuwing, D66'er P. uigenberg. Hij reageert op het pn van de voorzitter van de jidse afdeling van Groen jiks, H. de la Mar, om handte- pingen te verzamelen voor 6e volksraadplegingen. Het [stuur van Groen Links wil op ze wijze bezuinigingen op noolzwemmen, emancipatie- jderwijs en maatschappelijke Wang tegengaan. De wethouder noemt de actie Ti het Groen Links-bestuur 'een rare vertoning', vooral om dat Groen Links zelf in het col lege zit en dus medeverant woordelijk is voor de bezuini gingsmaatregelen. Langenberg wijst er verder op dat de inspraakprocedure in volle gang is en dat het geen pas geeft om dan 'nu al met refe renda te dreigen'. „Uiteraard ben ik niet tegen referenda maar Groen Links maakt er 'fastfood-inspraak' van. Het re- ferendumonderwerp moet bij voorkeur controversieel in de stad zijn." De D66'er vindt niet dat Groen Links zich kan verschui len achter het feit dat niet de fractie of de wethouder van Groen Links referenda over de bezuinigingen op schoolzwem men, emancipatie-onderwijs en maatschappelijke opvang in gang zet maar het bestuur. „Ik mag er toch vanuit gaan dat ook bij Groen Links de neuzen de zelfde kant op wijzen en wet houder Jan Laurier heeft zich aan de bezuinigingsoperatie ge bonden. Groen Links moet wat meer in eigen kracht geloven en niet direct via een referendum zijn gelijk zien binnen te ha len." Eerder liet de SP in een brief aan het bestuur van Groen Links zich negatief uit over de referenda-initiatieven. De SP verwijt de partij dat ze twee ge zichten heeft. In het college werkt ze mee aan plannen, aan de buitenwacht vertelt ze dat ze tegen de plannen is. Ook oppositieleider A. Geert - sema (WD) heeft geen goed woord over voor de actie van Groen Links. „Er zijn 55 bezui nigingsmaatregelen. Straks gaan alle collegepartijen refe renda in gang zetten over de be zuinigingsmaatregelen waar ze eigenlijk van af willen. Raadsle den zijn gekozen volksvertegen woordigers die toch, naar ik mag hopen, ook zelf nog wel er gens een mening over hebben. Natuurlijk zijn fractie en be stuur niet identiek maar klaar blijkelijk verdedigt de wethou der van Groen Links in zijn ei gen partij het collegevoorstel niet of onvoldoende. Dat moet toch ergens tot problemen gaan leiden: binnen Groen Links of binnen het college. Of allebei." Groen Links-fractievoorzitter R. Peeters stelt nadrukkelijk dat het bestuur een eigen verant woordelijkheid heeft. „De refe rendumverordening biedt aan zowel de Leidse samenleving als aan de gemeenteraadsfracties de mogelijkheid een referen dum in gang te zetten. Als het bestuur van een politieke partij een initiatief neemt, beschouw ik dat als een actie vanuit de sa menleving." Peeters zegt ook dat ze 'niet ongelukkig' is met de referenda- initiatieven. „De fractie van Groen Links heeft nog niet inge stemd met de bezuinigingen op irandweerlieden uit de regio helpen in Limburg RN» MONICA WESSELING n stukje verderop langs de .^as staat de ploeg van Alphen 1 den Rijn en Noordwijker- [jut. Ze hebben zandzakken uld. „Kijk, hier lag 25 kuub lid en nu ligt er niet eens er genoeg voor een zandbak- |Het gaat goed", meldt de be- voerder. Het water stijgt en 3'Hr gt maar tijd voor een bakkie, kop soep. een broodje en behoorlijk natgeregend p shaggie is er wel. rn doet zijn uiterste best het gasten naar de zin te maken, plaatselijke brandweer rijdt ■t een tot cateringwagen om- louwde volkswagenbus rond. ebben jullie honger? Goed c K?ln h°or- Ontroerend is het te n hoe twee oudere damés q q|'t een piepklein pannetje :p komen aanlopen. Met zo- 8.3! ,p ;1 brandweerlieden wordt dal pr >r ieder een vingerhoedje vol. gï1 deert niet. De saamhorig- .'qrid straalt er van af. „Mooi hè. ar ben je nou brandweerman geworden", zegt een ordwijkerhouter. Bevelvoer- H. Vons laat zich de soep (5.95 aken. „Dat water stijgt heel (7.95 gzaam. We hebben de tijd." 10.95 dertussen overleggen in de 12.95 tndweerkazerne pelotons- !ji oi nman<^ant van Rijnland H. Mui 'gi en P0'^'6 met burge- p'c/ :ester Creemer van Bom over te volgen strategie. De ploeg [ggjh35 mannen en vrouwen die Snij1 het eind van de ochtend is ;onnen wordt 's avonds om it uur afgelost door 'verse epen'. De vrijwilligers van de mdweerkorpsen uit Lisse, derdorp, Leiden, Rijnsburg, ordwijk en Sassenheim zijn niddags afgereisd. Zij gaan in avonduren een nooddijk ïbrengen. ivankelijk was het de bedoe- LEIDEN GERT VISSER Woningbouwvereniging Zijl en Vliet heeft plannen om het her denkingsmonument in de Kooi te verplaatsen. Op de plaquette die aan de muur van een woon huis aan de Driftstraat hangt, staan de namen van Kooibewo- ners die de dood vonden na een razzia van de Duitsers in de wijk in de nacht van 15 op 16 mei 1944. Bij de actie van de Duitsers werden 29 mensen opgepakt en afgevoerd naar concentratie kampen. Tweeëntwintig Kooi- bewoners keerden niet meer te rug. Jaarlijks op 4 mei heeft een herdenkingsbijeenkomst bij het monument plaats waaraan en kele tientallen bewoners - onder wie de nabestaanden - deelne men. De bijeenkomst wordt ge organiseerd door de woning bouwvereniging Zijl en Vliet, de opvolger van woningbouwvere niging De Eendracht waarbij enkele van de slachtoffers werk ten. De plaquette hing aanvanke lijk op een andere plaats in de Driftstraat maar werd begin ja ren tachtig verplaatst naar de huidige plek. Zijl en Vliet wil de plaquette nu verplaatsen naar de gedenkzuil aan de Atjeh- straat die herinnert aan een ju bileum van woningbouwvereni ging De Eendracht. De nabestaanden van de slachtoffers is inmiddels om hun oordeel gevraagd over de verhuizing. Zij hebben nog tot het einde van deze week de tijd om te reageren, de eerste reac ties zijn positief. Binnenkort hoopt de woningbouwvereni ging een definitief besluit te ne men over de verhuizing die voor de herdenking van dit jaar moet zijn geschied. In afwach ting daarvan wordt de gedenk steen binnenkort verwijderd. schoolzwemmen, maatschap pelijke opvang en emancipatie onderwijs. Van twee gezichten is dus geen sprake. Ik zal niet bestrijden dat onze wethouder mede-verantwoordelijk is voor de plannen maar het zal weldra duidelijk worden dat er stevig is onderhandeld in het college en dat dankzij vooral Laurier op tal van terreinen minder is bezui nigd dan aanvankelijk de be doeling was. Verder vind ik het uiterst merkwaardig om de uit spraak over 'referenda als fast- food-inspraak' uit de mond van een D66-wethouder te moeten horen. Ik denk dat langenberg nu meer heeft uit te leggen dan wij." Oud-leden VVSL lopen door Leiden Oud-leden van de WSL trekken morgen in optocht door de bin nenstad. Ze zijn bijeen om het negentiende lustrum van hun vereniging te vieren. WSL is een studentenvereniging die in 1900 in Leiden werd opgericht, alleen voor vrouwen. Deze club fuseerde in 1973 met Minerva aan de Breestraat. De tocht van de reünisten begint om 10.30 uur bij molen De Valk en voert via Rapenburg, Levendaal en St. Jorissteeg naar de Hooglandse Kerk. Het verkeer kan enige hin der van de stoet ondervinden. Leidenaar bekent diefstal brommers In een schuur bij een woning aan de Langegracht heeft de po litie gisteravond drie gestolen bromfietsen aangetroffen. De 22-jarige bewoner heeft bekend de brommers te hebben gesto len. LEIDEN .RUDOLFKLEUN ling dat de avondploeg zou hel pen met de evacuatie van hon derd gezinnen, maar dat blijkt bij nader inzien niet nodig. Ge woon zandzakken vullen dus maar. Het werkoverleg is bijna afgelopen als H. Mostert, voor malig hoofdcommissaris van de Leidse politie en nu korpschef van het Limburgse politiekorps, binnenkomt. Hij is blij verrast: „Goh, die Leidse knakkers, die zie je toch overal. Dat geeft een goed gevoel. Vertellen jullie ze hier nou eens wat 3 oktober is. Dat krijg ik maar niet uitge legd." De 'werkers van het eerste uur' hebben net een bord frites ach ter de kiezen als de 'verversings- ploeg' de kazerne van Born te gen achten 's avonds instapt. Kreten van herkenning, schou derklopjes en meteen dikke pret. Ook ploeg twee is in de stemming. Een vreemd gezicht. De oude ploeg zit er als verzo pen, maar wel vrolijke katten bij, ploeg twee komt fris gewas sen binnen. „Nu kan ik eindelijk eens ervaren Jioe de waters noodramp is geweest. Helpen en nog eens helpen. Mooi vak hebben we toch", verzucht de Leiderdorpse A. Leemans, huis vrouw en moeder van twee kin deren. „Als ik zo eens rondkijk dan lijkt het me een zware klus. Moet je ze zien, die van van middag. Afgetobt en afgepei gerd", merkt een nieuwkomer op. De eerste ploeg vertrekt: naar de sporthal voor een duik in het zwembad en een paar uur slapen. Vanmorgen om vier uur zijn ze weer aan de beurt. Tegen half tien nadat de gou verneur van Limburg de man nen nog de nodige moed in heeft gepraat, vertrekt de nacht ploeg. Het is pikkedonker, de Maas is een grote dreigende wa termassa en er liggen nog ton nen zand te wachten. De regen gaat over in sneeuw. Water overal. VERVOLG VAN VOORPAGINA Buschauffeurs en technische dienst in Leiden deden aanvan kelijk massaal mee aan de alge mene staking. Na de uitspraak van de rechter, dat staken tij dens de spits te veel mensen zou duperen, werd totaal afge- zien van actievoeren. Motief daarvoor was het intreden van vermoeidheid na zes dagen sta ken en het bewaren van de een heid onder de FNV-leden. Maar na twee dagen werken lieten verschillende chauffeurs ook blijken het daar niet mee eens te zijn. Tijdens een door enkele tien tallen chauffeurs en leden van de technische dienst bezochte actievergadering werd gister avond besloten weer te gaan staken. Tijdens die vergadering kreeg FNV-afdelingsvoorzitter Jaap Koome kritiek van een chauffeur op het afbreken van de staking. „Denk je dan niet dat ze in Haarlem of Lisse moe waren", stelde hij. Andere chauffeurs maakten zich er zorgen over of het pu bliek voldoende op de hoogte zou zijn. „Ik wil niet dat kinde ren met de bus naar school gaan en vervolgens niet thuis komen." De suggestie om die reden de staking nog een dag uit te stel len werd echter afgewezen. De technische dienst van ZWN staakt tijdens dezelfde uren als de chauffeurs. Eerder veronder stelde de bond dat die dienst wel hele dagen zou mogen sta ken, maar dat is niet het geval. De gevolgen voor de dienstrege ling van het uitblijven van on derhoud aan de bussen zijn nog onduidelijk.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11