Leidsch Dagblad Limburgse dorpen geëvacueerd Eén chipkaart voor van alles en nog wat AB 11® ;.L| BEL: 071-128030 eidse chauffeurs staken vellicht morgen weer TERUG Met plezier op de borrelbus Afwijzing bouwplan Hoge Rijndijk kost 2,5 miljoen NORMAAL GOED NIEUWS (ONDERDAG 26 JANUAR11995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR 40682 LOSSE NUMMERS 1,65. /eidse brandweer laar Limburg éden/regio» me brandweer uit de Leidse re- $o schiet de slachtoffers van e overstroming in Limburg te ^ilp. Vanmorgen vroeg zijn ■er spuitauto's en een com- Sandowagen, bemand met 26 ♦and weer mannen en -vrou wen, naar het zuiden afgereisd, jok een trailer met boot is aeegenomen. Naar verwach- f|ig zijn de brandweerlieden i "?gen het middaguur met de -ulpwerkzaamheden begon- Ek 1 De brandweerkorpsen van eiden, Katwijk, Alphen aan en Rijn en Noordwijkerhout ebben elk een bemande wa- en geleverd. Brandweercom- ïandant van de regionale randweer Rijnland, F. van losten, is ervan overtuigd dat et missen van vier auto inclu- ief bemanning de brandbe- [rijding in de regio absoluut iet in gevaar brengt. „We ebben nog meer dan vol- pende materieel en man- racht achter de hand." jietsklemmen n dubbeldekker flarlem theo van der kaal) ie Nederlandse Spoorwegen jjn bereid meer passagiers met etsen in de trein toe te laten, te eginnen op het drukke traject jaarlem- Maastricht. Er zijn Jannen om speciaal daarvoor en dubbeldekker om te bou ten. Benedendeks maken de anken plaats voor fietsklem- Jen, de fietsers kunnen boven- eks gaan zitten. iHet is de bedoeling dat de fetstrein een vaste uurdienst rijgt die in de nieuwe dienstre- Éling per 1 juni wordt vermeld. I de zomer van '94 is al een roef gedaan in Friesland. Frans doet stapje terug 7 Het Frans is niet langer de enig toegestane taal bij de dagelijkse persconfe renties van de Europese Commissie. Nog geen abonnee? Waterstand Maas nadert kritieke punt van 45.50 meter In het Limburgse Borgharen en Itteren is vanmorgen de evacuatie van zo'n drieduizend bewoners voortgezet. De afgelopen nacht zijn al vijfhonderd inwoners op eigen houtje vertrokken naar familie en kennissen. Itteren is in middels alleen nog met legertrucks te bereiken. Rond het middaguur werd het kritieke punt van 45.50 meter ver wacht. ïiet minister Ritzen maastricht.gpd ij het artikel over het voorstel kn minister Ritzen van onder lijs het collegegeld met vijf- pnderd gulden te verhogen is jsteren abusievelijk een foto &n kamerlid (en oud-minister) Iirsch Ballin geplaatst in plaats in een portret van minister jtzen. Onze verontschuldigin- :n daarvoor. De redactie. Voor komende dagen wordt door de aanhoudende zware re genval in Frankrijk en België re kening gehouden met een wa terstand die mogelijk dertien centimeter hoger ligt dan tij dens de overstromingen van 1993. Dit hoogste punt zou morgenavond kunnen worden bereikt. Het water in de Maas steeg vanmorgen zeven centimeter per uur. Vanmorgen vroeg lie pen de toegangswegen naar Borgharen en Itteren onder wa ter. Als het water het kritieke punt bereikt, kunnen de bewo ners van de twee dorpen alleen nog per boot uit het gebied worden gehaald. Op diverse plaatsen in Borgharen en Itte ren viel vanmorgen de stroom uit. De 3.600 inwoners van de twee dorpen werden gister avond via een brief van de Maastrichtse burgemeester en hoofd van het crisisteam Ph. Houben dringend opgeroe pen de woningen te verlaten. Daarop ontstond op de toe gangswegen naar de dorpjes een kilometerslange file. Hou ben hield de bewoners voor dat de komende dagen mogelijk geen, of niet tijdig, hulp kan worden geboden aan degenen die zijn achterblijven. Ook zal de bevoorrading van de bewo ners zeer moeilijk worden en gas en licht niet meer goed wer ken. De bewoners is gevraagd voor enkele dagen kleding mee te nemen, toiletartikelen, medicij nen, bankpassen en waardepa pieren, ziekenfondskaart en een identiteitsbewijs. Huisdieren en klein vee (zoals geiten en kip pen) zijn ondergebracht in het asiel. Houben verzekerde hen dat de politie en de ME, zo no dig met behulp van boten, de verlaten huizen in de bedreigde gebieden zullen bewaken. Intussen hebben ook de bur gemeesters van Stein en Meers- sen de bewoners opgeroepen hun huizen te verlaten. Het crisisteam verwacht dat ook delen van de stad Maas tricht en plaatsen meer noorde lijk in Limburg gevaar zullen lo pen als de waterstand verder oploopt. Het team heeft afgelo pen nacht bekeken welke verde re maatregelen zij zal nemen. Bij het sluiten van deze editie waren die verdere maatregelen (zoals het afsluiten van bruggen in Maastricht) nog niet bekend. Ook in België en Duitsland kampt men met wateroverlast. De Maas in België bereikte van morgen al het kritieke punt van 45.50 meter. De burgemeesters van de Maasgemeenten hebben de eerste fase van het rampen plan afgekondigd. In diverse Duitse steden zijn de rivieren Main en Saar buiten hun oevers getreden. Straten en kelders lie pen onder en het scheepvaart verkeer is lamgelegd. Het ge meentebestuur van Koblenz meldde dat ook het waterpeil van de Rijn blijft stijgen. Drakestein was model voor Bommelstein baarn gpd Paleis Soestdijk heeft model gestaan voor het buiten van Markies de Cantecler, kasteel Drakestein is slot Bommelstein en het Baarnse Bos is niet an ders dan het Donkere Bomen Bos waar Marten Toonder heer Olivier B. Bommel en Tom Poes menig avontuur liet bele ven. Dat is de conclusie van de Baarnse bioloog en Bom melkenner Co Weijman (47) na het lezen van Toonders auto biografie. De in het Ierse dorp Greystones wonende stripteke naar/schrijver heeft Weijman inmiddels schriftelijk laten we ten dat hij inderdaad dierbare herinneringen aan Baarn en het Baarnse Bos heeft. „Er moet werkelijk iets magisch in dat woud hebben gezeten", schrijft Toonder aan Weijman. Verlies Eltingh en Haarhuis ingecalculeerd melbourne «anp Tennissers Jacco Eltingh en Paul Haarhuis zijn in de halve finale van het dubbelspel op de Australian Open uitgeschakeld. De titelverdedigers, als eerste geplaatst, verloren van het Amerikaanse duo Reneberg/Palmer in vijf sets, 3- 6 4-6 7-6 6-4 5-7. Het verlies kwam niet geheel onverwacht. Het koppel speelde op Flinders Park niet op z'n best. In het mannenenkelspel won Pete Sampras vrij gemakkelijk van zijn landgenoot Michael Chang: 6-7 6-3 6-4 6-4. Hij speelt zondag de finale tegen de winnaar van de ook al Ameri kaanse ontmoeting tussen Agassi en Krickstein. In het vrouwen-enkelspel drong Mary Pierce door tot de finale door te winnen van Con- chita Martinez (6-3 6-1). Ze stuit nu op Arantxa Sanchez Vicario, die Werdel versloeg (6-4 6-1). HET WOORD IS AAN Huguette de Backer Liefdesverklaring: ik heb je over schat, maar dat is over, schat. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur pden» rudolf kleun kans is groot dat morgen bk in de regio Leiden weer 'ordt gestaakt in het streekver- ber. Vanavond besluiten bus- hauffeurs van de Leidse vesti- tng van het streekvervoersbe- tijf ZWN of ze alsnog gehoor pven aan de oproep van de [ervoersbond FNV om buiten spitsuren te staken. Ook is Jet mogelijk dat de technische nenst van het bedrijf weer gaat iken. Dat kan al heel snel ge- blgen hebben voor de dienst- egeling, ook in de spitsuren. De Vervoersbond ziet nog prschillende mogelijkheden ook in het spitsuur actie te beren en zo de werkgevers on er druk te zetten. Daarbij kan pder andere worden gedacht an stiptheidsacties. „Maar we [ebben mogelijk nog meer in zegt voorzitter Jaap [oome van de Leidse afdeling a de Vervoersbond. De Leidse hauffeurs gaven dinsdagavond, adat de rechter stakingen in de spitsuren verbood, in eerste in stantie geen gehoor aan de sta- kingsoproep van hun bond. Gisteren viel volgens de Ver voersbond FNV het streekver voer in Nederland na 10.00 uur op veel plaatsen stil. De werkge vers houden vol dat op veel lij nen bussen bleven rijden. Het conflict tussen VSN en de Vervoersbond FNV gaat om ver soepeling van dienstroosters en werktijden, waar de bond tegen is. Een ander heikel punt is het uitsmeren van arbeidstijdver korting over de hele werkweek en vermindering van het aantal vrije dagen. De Vervoersbond CNV heeft daarmee wel inge stemd. De stichting Overkoepelend Studenten Overleg (OSO) in Vlissingen wil een massale schadeclaim indienen bij streekvervoerbedrijf ZWN Groep. Pagina Leiden: Actiebereidheid groeit weer onder busperso- neel. leiden «aad rietveld NIEUW: BECEL LIGHT NU OOK IN KLEIN KUIPJE. Becel Light is er nu ook in een handig 250 grams kuipje. Tot 31 maart 1995 krijgt u f 1,- korting portokosten (f 0,70) terug. Plak de streepjescode van het Becel Light 250 gr. kuipje op een brief kaart en stuur deze - met vermelding van uw naam, adres en giro- of banknummer - naar Becel, Postbus 40038, 6203 BX Maastricht. Maximaal 1 inzending per gezin, adres of rekeningnummer. Bewust O Becel leiden De buschauffeurs van ZWN werkten gisteravond in Leiden hun kater van de door de rechter verboden staking weg. Ze reden met plezier de borrelbussen langs de verschillende kroegen in de stad. De jaarlijkse kroegentocht, onderdeel van de Leidse Jazzweek was een succes. Het was in sommige cafés zo druk dat be zoekers buiten in de rij stonden te wachten. Pagina Leiden: Kroegentocht weer te vroeg afgelopen. FOTO HENK BOUWMAN Als hij geen 28 appartementen mag bouwen in de tuin van het militair invalidenhuis aan de Leidse Hoge Rijndijk lijdt de Katwijkse bouwer Van der Plas een schade van 2.482.342 gul den. Dat blijkt uit een door de Oegstgeester makelaar Proper opgesteld taxatierapport. Een schadeclaim van het bouwbe drijf wordt actueel, als de Leidse bevolking in een referendum het bouwplan voor de Hoge Rijndijk verwerpt. De aannemer uit Katwijk knapte in 1992 het voormalig invalidenhuis op en verbouwde het tot 21 goedkope huurhui zen. Van der Plas leed er verlies op. Dat zou de gemeente goed maken door hem 28 apparte menten te laten bouwen in de tuin van het monumentale pand. Maar het referendum op 8 maart kan die compensatie voor de bouwer onmogelijk ma ken. En dan staat de gemeente Leiden, die de bouwvergunning al heeft verstrekt, een schade claim te wachten. De hoogte van de schade claim staat nu vast, zegt tijdelijk alphen aan den run/vianen Weg met de pinpas, de airmilespas, de parkeerkaart en de telefoonkaart. Weg met de strippenkaart en nooit meer zegeltjes plakken. In de loop van volgend jaar hoeft heël Nederland nog maar één chipkaart op za)c te hebben om te betalen en te sparen. Primeur Card BV wil zijn alles-in-één kaart in het najaar van 1996 lande lijk introduceren. Maar daarop vooruitlopend krijgt Al phen aan den Rijn op 1 februari de primeur. Zo'n vijftig Alphense winkels waaronder Hoogvliet, Blokker, C &A en Hema hebben zich inmiddels aangemeld voor de Primeur Card. Voor de winkeliers heeft de chipkaart onder andere het voordeel dat het systeem bijna drie keer zo goed koop is als het betalen met de traditionele pinpas. „De bestaande systemen kosten zo'n veertig cent per trans actie. De Primeur Card kost per transactie niet meer dan vijftien cent", verklaart M. Hoogvliet van de gelijk namige supermarkt het enthousiasme van de winke liers. Hoogvliet is als grootaandeelhouder van Primeur Card BV één van de stuwende krachten achter het nieuwe betaalmiddel. Nog een voordeel voor de winkeliers is dat zij straks feilloos in staat zijn hun vaste klantenkring in kaart te brengen. Directeur M. Peekei van Primeur Card BV be seft dat het daarbij om privacygevoelige informatie gaat. „De gebruikers van de kaart moeten er-expliciet toestemming voor geven dat de winkeliers de beschik king krijgen over die gegevens. En de winkeliers mogen de informatie alleen gebruiken om de klanten voordeel te geven", verklaart hij. Naast het alles-in-één karakter van de chipkaart, die Programma's- Randstad Regio Religie Sport VANDAAG OOK WEG EN WIEL PAGINA 23 HET WEER Verwachting tot morgen i Winterse buien Vannacht winterse buien, mogelijk met onweer. Overdag perioden I met zon en op de meeste plaatseri I droog. Minimumtemperatuur iets j boven nul, middagtemperatuur 5 graden. Wind, noordwest tot west, matig, aan de kust hard, kracht 7. Referendum kan bouwer fikse schade bezorgen wethouder R. Hillebrand (PvdA- /volkshuisvesting). Hij gaat er van uit, dat ook de Katwijkse bouwer zich neerlegt bij het oordeel van taxateur Proper. „Wat mij betreft is dit het be drag waar beide partijen aan gebonden zijn", zegt hij. Burgemeester en wethouders hebben steeds gezegd dat de hoogte van de schadeclaim be kend moet zijn voordat het refe rendum wordt gehouden. De kiezers moeten weten wat de Fi nanciële consequenties zijn als zij in meerderheid het nieuwe bestemmingsplan afwijzen en daarmee de bouw van de 28 ap partementen verhinderen. „Wij zullen dat dan ook goed aan de bevolking duidelijk maken", al dus Hillebrand. De taxatie van Proper valt overigens aanmer kelijk lager uit dan de schatting die wethouder T. van Rij een paar maanden geleden deed. Hij zei ervan uit te gaan dat Van der Plas een rekening van bijna vier miljoen gulden op het bordje van de gemeente legt als de bouw niet doorgaat. Pagina Leiden: Geen argumen ten op stembiljet referendum. DAGEN Je komt toch ook! vrijdag a.s. van 19.00-21.00 uur zaterdag a.s. van 10.00-12.00 uur Holtlant College, tel. 071-315151 NIMA -A en -B in één jaar Bel Instimar. 01711-13273 Lcidsch lTiigblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. I" Ja, dat is goed nieuws 1 Dus neem ik j I nu een abonnement, i i Te'i j (l.v.m. controle bezorging) j Na de eerste 2 weken I betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch I via acceptgiro 31,05) I automatisch 30,05) j Per kwartaal I via acceptgiro 87,70) I O automatisch 86,70) Nr. bank/giro: een tientje kost, moeten die extra voordeeltjes de kracht worden van de nieuwe kaart. In Alphen heeft een aantal zaken zijn bestaande zegelactie omgezet in puntenacties voor de Primeur Card. Anderen hebben nu voor het eerst spaaracties opgezet. Deze card is bijzonder, zegt ook beleidsmedewerker J. de Ridder van de Consumentenbond. Hij vraagt zich echter af hoe groot de voordelen zijn voor de consu ment. „Die moet er immers voor betalen. En dat is vreemd, omdat deze kaart juist veel voordelen biedt voor de detailhandel. Verder is het de vraag in hoeverre gegevens van de consument worden opgeslagen en je hebt kans dat de consument wordt overladen met re clame-drukwerk." Pagina 21: Stap voorwaarts begint in Alphen. Of bel 071-128030

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1