Buitenlandse invasie op filmfestival Cultuur Kunst 'Herbegrafenis Rietveld onzinnig en smakeloos' Mark Rietman excelleert in Timon van Athene LEIUbE JAZZWEEK Jazzdrummer van formaat in spannend muzikantentournooi Overtuigend eerbetoon aan Chet Baker Schilderij op rommelmarkt dijkt werk van Israëls Rosenberg Trio in Taffeh-zaal (DINSDAG 24 JANUAR11995 chef annemiek ruygrok, 071 -356471plv.-chef jan rijsdam, 071-356472 maal toen Truus Schroder zich in 1986 naast hem liet begraven. Rietvelds verhouding met haar vormde aanleiding voor een langdurige vete tussen zijn kin deren en de familie Schroder, die slechts in kleine kring be kend was. Volgens Mulder hebben de zoons van Rietveld de wraakge voelens van Bep Rietveld jegens Truus Schroder en haar vader altijd in toom weten te houden. „Zij hadden de relatie geaccep teerd. Maar Bep heeft het nooit kunnnen verkroppen. Nu de broers er niet meer zijn, heeft ze alsnog haar zin doorgedreven." Administrateur Nout van Den en Rust zegt dat tot 1984 de on derhoudskosten van Rietvelds graf door één van de vier zoons werden betaald en dat hij ook regelmatig het graf verzorgde. „Ik weet niet welke zoon het was. Het gebeurde in het diepste geheim want de overige familieleden mochten er abso luut niets van weten", aldus de administrateur. Het blijkt zoon Wim te zijn geweest, die in 1984 overleed. Sindsdien is er nooit meer iemand van de Rietvelds bij het graf waargenomen en zijn ook de onderhoudskosten niet meer betaald. Mulder wil het er niet bij laten zitten. Hij zint op de mogelijkheid het in middels geruimde graf van Riet veld in Bilthoven te kopen en er een gedenksteen te plaatsen. Mark Rietman (midden), als Timon van Athene'veranderd van een onbaatzuchtige weldoener in een boosaardige mensenhater. foto gjjs haak Ingetogen regie Pierre Audi bij Toneelgroep Amsterdam THEATER RECENSIE. MAX SMITH Voorstelling: Timon van Athene van William Shakespeare. Vertaling: Gerrit Komnj. Regie: Pierre Audi. Met Mark Rietman. Joop Admiraal, Pierre Bokma, Kees Hulst, Gijs Scholten van Aschat e.v.a. Gezelschap Toneelgroep Am sterdam. Gezien. 21/1, Transformatorhuis. Amsterdam (première). Alleen daar te zien:t/m 18/2 (beh. zo/ma). Aangemoedigd door het ovationeel slotap plaus voor met name Mark Rietman duwen beurtelings Pierre Bokma en Titus Muize- laar hem ettelijke keren naar voren, waarna het geklap en bravo-geroep hernieuwd aan zwellen. Mark Rietman heeft een lovens waardige invulling gegeven aan de rol van Timon van Athene. De steenrijke Atheense edelman is ge wend zijn rijkdom en voorspoed royaal te delen met zijn (parasitaire) vriendenschare. Hij betoont zich een ideale begunstiger van kunstenaars. Wanneer hij echter door een te verkwistend huishouden en door zakelij ke tegenvallers bankroet raakt, is niemand bereid hem bij te staan. Alleen zijn hof meester (Joop Admiraal) blijft hem trouw en de door de senaat geschoffeerde leger aanvoerder Alcibiades (Pierre Bokma) neemt voor hem wraak door Athene te ver overen. Timon is uit tomeloze teleurstelling van een-onbaatzuchtige weldoener in een boos aardige mensenhater veranderd, die zich verwilderd en naakt in het bos voor ieder een en alles afsluit. De enkeling die zich daar alsnog zijn oprechte vriendschap komt betuigen koopt hij af met goud omdat hij zich aan niets meer wil verplichten. In het woud heeft hij een verborgen schat gevon den. Vermoedend dat Timon helemaal niet armlastig is geworden, maar dat hij hen op de proef heeft willen stellen, proberen zijn 'afvallige relaties nogmaals bij hem in de gunst te komen. Tevergeefs. Met onuitwis bare haatgevoelens sterft Timon in volledi ge afzondering en in het besef dat uitslui tend de dood verlossing kan brengen in zijn existentiële eenzaamheid. Timon van Athene is een zelden gespeel de tragedie van Shakespeare. De structuur is brokkelig, de karakters te schetsmatig en de intrige ontwikkelt zich nauwelijks. Het stuk inspireerde indertijd Karl Marx tot het schrijven van een essay, waarin hij wees op de verderfelijke invloed van het geld op het individu. Toneelgroep Amsterdam onder kent in dit toneelwerk een specimen van menselijk egoïsme. Waarbij halen, halen en zo min mogelijk terugdoen des te kenmer kend is voor deze tijd. Pierre Audi, artistiek leider van de Nederlandse Opera, die ge vraagd is voor de regie, ziet verwantschap met het werk van Beckett, zeker aangaande de desolaatheid inherent aan het menselijk bestaan. In zijn regiedebuut bij Toneelgroep Am sterdam heeft Audi voor een sobere uilbeèl- ding gekozen. Door het vele en grote talent dat dit gezelschap in huis heeft, klinkt de li teraire en metrische tekst nergens gefor ceerd. Desondanks is het eerste gedeelte ta melijk saai en taai. De gebeurtenissen en uitbundige feesten- ten huize van Timon hebben een gestileer de enscenering. Met bijvoorbeeld niet meer dan een rode vloerkleed wordt de. luxueuze eetzaal aangeduid. De kostumering is zeer fraai in haar eenvoud. Acteurs vertolken alle personages, ook de vrouwelijke. Het is leuk om te zien hoe de oppeppende geilheid van hoeren door opgedirkte mannen wordt na gebootst. Het is verbazend dat Toneelgroep Am sterdam van zo'n 'onbespeelbaar' stuk een interessante en bezienswaardige voorstel ling heeft weten te maken. Niet in het minst dankzij zulke toneel-kanjers als bijvoor beeld Pierre Bokma, Joop Admiraal, Kees Hulst, Gijs Scholten van Aschat, Rik van Uf- felen en Titus Muizelaar. Voor Mark Riet man klap je aan het eind uit pure bewonde ring dubbel zo hard. Behalve als roemruch te opera-regisseur heeft Pierre Audi in ons land nu ook bewezen een begaafde toneel regisseur te zijn. Gitaar Kurt Cobain geveild new york Een pakket van zes zeldzame Beatles-platen heeft op een veiling van rock roll-at tributen bij het Newyorkse veiling huis Guernsey's 32.000 dollar opgebracht (54.000 gulden). Een stukgesmeten gitaar met bloedsporen van wijlen Nirvana-voor- man Kurt Cobain ging van de hand voor 15.000 dollar (ruim 25.000 gulden). Een jaarboek van Presley van de middelbare school, met daarin onder meer foto's van Elvis als basketballer, bracht 5.000 dollar (bijna 8.500 gulden) op. In totaal werden 5.000 artikelen ter veiling aangeboden. Volgens Guernsey's was het de grootste rock roll-veiling uit de geschiedenis. Jazzprijs conservatorium naar Utrecht amsterdam De Utrechtse groep Norman and the Rhythmkings heeft in de Beurs van Berlage in Amsterdam het eerste concoprs voor jazzstudenten aan Nederlandse conservatoria gewonnen. In de finale wonnen de zes Utrechtse musici van twee groepen studenten aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag, het Edgar van Asselt Trio en het Jacob Frandsen's kwartet. De prijs van de eerste DC (Dutch Conservatory) Award bestaat uit opna- ine-apparatuur. Aan de voorronden werd deelgenomen door twaalf conservatoriumbands uit het hele land. De jury bestond uit Joop van Zijl, Mathilde Santing en Jeroen de Valk. CD van koren uit Lisse lisse Het christelijk mannenkoor Davict'en het christelijk ge mengd koor De Lofstem, beide uit,Lisse, hebben samen met het christelijk gemengd koor Advendo en het christelijk jeugdkoor Bid en Zing, uit Nieuwe Tonge, een cd opgenomen. Het reper toire bestaat uit psalmen en geestelijke liederen. Vanaf half i maart zal de cd/mc te koop zijn bij Baaij's Boekhandel in Lisse en bij boekhandel Het Baken in Katwijk. Op 24 februari wordt de cd officieel gepresenteerd tijdens een concert in de Grote Kerk in Dordrecht. ^Charlotte Mutsaers in De Burcht ,ujLEIDEn» ITet oorspronkelijk op 27 oktober geplande gesprek, in |De Burcht, met Charlotte Mutsaers vindt plaats op donderdag (26 januari. Anton Korteweg, dichter en directeur van het Haags Letterkundig Museum spreekt met de schilderes/schrijfster. jVanaf 20.15 uur in De Burcht, Burgsteeg 14 in Leiden. De kaar- iJten kosten 10 gulden en zijn onder meer verkrijgbaar bij Boek- latjhandel Kooyker. Donateurs van Kunstkring De Burcht hebben jgratis toegang. Famke Janssen als vijandin van 007 lal londen In de door Rolls Royce afgedankte fabriekshallen even buiten Londen is begonnen aan de verfilming van de nieuwe Ja- Imes Bondfilm 'GoldenEye'. Tegenspeelster van agent 007 is de Nederlandse actrice Famke Janssen die de rol speelt van de Rus- sische spionne Xenia. Haar charmes zullen levensgevaarlijk blij- ,a"ken. ;h|)INSDAG 24 JANUARI e.rnnle'S verjaardag Basily, 21.00 uur. DE branderij I Robert Nolan Kwartet, 21.00 u KJheduke I Tom Beek Kwartet, 21.30 uur. muziek recensie. dick hermsen Concert: Info Opleiders Jazz Talent Award 1995 met Rob Carree. drums (Kees van Zomeren, contrabas; Heyn Linger, gitaar). Gehoord: 23/1De Waag Leiden. „Heel verstandig om nu alvast voor een knaak naar de talenten te komen kijken. Over zo'n tien jaar ziet u deze mensen alleen nog maar op het North Sea Jazz of in De Kuip voor hele dure kaartjes". Rob Carree, het talent van gisteravond in De Waag, kan best nog wel eens gelijk krijgen. Als je hoort wat er zo nu en dan aan genomineerden 'langs fietst', moet je constate ren dat er in het gevestigde cir cuit zat muzikanten rondlopen die aan dit niveau niet kunnen tippen. Op de derde avond in het ka der van het 'Info Opleiders Jazz Talent Award 1995' is het podi um dit keer voor een trio. Drummer Rob Carree wordt ter zijde gestaan door contrabassist Kees van Zomeren en Heyn Lin ger op gitaar. Carree is vierde jaars aan het Koninklijk Conser vatorium van Den Haag. De pas 21-jarige slagwerker manifesteert zich als een drum mer die vooral de creativiteit zoekt. In ballads en medium tempo stukken uit zich dit in het zoeken naar mooie kleuren. Zowel met brushes als stokken komt hij tot prachtige klankmo menten. Zo heel nu en dan dreigt hij zichzelf echter te ver liezen in deze 'klankschilderin gen'. Zijn spel wordt dan te vol en het geheel daardoor wat troebel. Nummers in up tempo slaat hij zeer strak, met een ste vige drive. Hier valt geen speld tussen te krijgen. In stukken waar de, overigens meesterlijk spelende, gitarist scheurend uitpakt, is het zonde dat de slagwerker niet meegaat in die groove. Hij blijft dan te veel hangen in het wat luie swingpatroon, waardoor de kracht van het gitaarspel niet optimaal wordt uitgebuit. Los van deze kritische noten kan worden geconstateerd dat Carree een jazzdrummer van formaat is. Ook hij doet een goede gooi naar een hoge note ring in dit spannende muzikan tentournooi. Nog twee kandida ten treden voor het voetlicht. Zaterdagmiddag valt de beslis sing. Rotterdam verwacht 250.000 bezoekers Het Filmfestival Rotterdam verwacht een invasie uit het buitenland. Meer dan 900 buitenlandse regisseurs, jour nalisten en producenten zullen het tiendaagse festival, dat morgen begint, bezoeken. Dat zijn er zo'n 200 meer dan vorig jaar en bijna twee keer zoveel dan in 1993. Volgens festivaldirecteur Emile Fallaux loopt vooral de belang stelling voor de Cinemart bijna uit de hand. Op deze parallel aan het festival lopende markt kunnen filmmakers geldschie ters ontmoeten. Een gevolg van de toenemen de belangstelling uit het buiten land is dat Rotterdam op weg gaat om het Engels tot voertaal van het festival te verheffen. Er komt een Engelse dagkrant en veel films krijgen een elektroni sche Engelse ondertiteling. In Rotterdam zullen 250 speelfilms, 25 korte documen taires en een groot aantal korte experimentele films en video's te zien zijn. Naar verwachting komen 250.000 bezoekers op het festival af. De 24e editie van het festival opent morgen in het Luxor The ater met de première van 'De ath of a Maiden' van Roman Polanski. De regisseur is daarbij aanwezig. Fallaux zegt een half jaar achter deze film aangeze ten te hebben. Hij is vooral zo gecharmeerd van dit geënga geerde produkt omdat de festi valstaf het afgelopen jaar maar weinig films heeft kunnen vin den met een politieke lading. Andere prominente gast is Jacques Tati's dochter Sophie Tatischeff, die ervoor gezorgd heeft dat er na bijna vijftig jaar alsnog de door haar vader be doelde kleurenversie van Jour de Fête is gekomen. De film wordt op het festival vertoond. Voor de drie Tiger Awards, de nieuwe prijzen op het Interna tional Filmfestival Rotterdam, zijn zestien films geselecteerd. De prijzen, elk 10.000 dollar, zijn bedoeld voor de eerste of tweede lange speelfilm van be ginnende filmmakers. De festi valorganisatie wil daarmee nieuw talent naai' voren halen dat in het grote aanbod dreigt onder te sneeuwen. Festivaldirecteur Emile Fal laux zegt dat er lang is gespro ken over de vraag of competitie binnen een festival als het Rot terdamse wel kan. Rotterdam was het laatste non-competitie ve filmfestival ter wereld. „Om dat wij stammen uit de egalitai re jaren zestig," zei Fallaux. Maar omdat de filmmakers er zelf steeds op aandrongen is Rotterdam 'om' gegaan. Behal ve de Tiger Awards zal een pu blieksprijs van 10.000 gulden worden toegekend. recensie «ken vos Tribute to Chet Baker, een film van Bruce Weber met optreden van het Huub Weij- ers Kwartet met John Engels en gast Tom Beek. Gezien: 23/1, LAKtheater, Leiden. Als er één jazzmuzikant is die zowel romantici als nieuwsver- kopers of roddelbladen aan spreekt dan is dat Chet Baker (1929-1988). Begonnen als een James Dean die alles kon spelen op zijn trompet, fotogeniek was en binnen de kortste tijd een grote ster werd, eindigde hij als een langs de concertzalen zwer vende verslaafde met een on voorspelbare persoonlijkheid die nog steeds uniek was op zijn instrument. Het maakte hem tot een aansprekende onder werp voor een muziekdocu- mentaire. De Amerikaan Bruce Weber had medewerking van het 'toeval, want in hetzelfde jaar waarin deze bijna twee urn- durende, openhartige film werd gedraaid, overleed Baker in Am sterdam. Aan bod komen niet alleen concertbeelden en intieme in terviews met Baker, ook twee van zijn vrouwen, een vriendin en medemusici. Ze verbazen zich over zijn tomeloze muzika liteit en doen uitspraken over zijn onbetrouwbaarheid als drugsverslaafde. Dat de film in contrastarm zwart-wit werd op genomen, maakte het mogelijk dat naadloos en op natuurlijke wijze stukken werden opgeno men van oude films, zelfs speel films, waaronder B-films uit het Italië van de jaren vijftig en zes tig waarin hij als acteur op treedt. De lange duur van deze boei ende documentaire maakte het Huub Weijers en zijn voor deze gelegenheid samengestelde kwartet niet gemakkelijk. Van begin tot eind duurde het vier uur en het is de verdienste van de musici dat het overgrote deel van de bezoekers zo lang bleef kijken en luisteren. Na de eerste helft van de film werd overtuigend in het ver lengde van Chet Bakers werk gemusiceerd, met Huub Weijers in de rol van een zoekende en lyrische Baker. Drummer John Engels stal echter de show met zijn natuurlijke swing en schijn baar moeiteloze techniek die het handelsmerk zijn van grote jazzartiesten als Chet Baker. Frans van der Hoeven bleef de hele avond competent op de achtergrond, behoudens een mooie solo in 'My Funny Valen tine', waarin Weijers helaas geen trompet speelde. Dat de twee laatste stukken, 'All Blues' (Miles Davis) en 'Little Sunflo wer' (Freddie Hubbard), weinig meer met Baker te maken had den, kon dankzij het overtui gende musiceren niet meer voorkomen dat de avond een gevoelsmatig en intellectueel zeer bevredigend einde had. 'De Nederlandse actrice Famke Janssen poseert met acteur Pierce Irosnan die de rol van James Bond zal spelen. foto anp in bezoeker van een rommel- arkt in Eelde heeft voor vijf- 'n gulden een schilderij van zef Israëls gekocht. Het doek n 40 bij 50 centimeter, waar- een vrouw met een kind op arm staat afgebeeld, verte- inwoordigt een waarde van •500 gulden. H. Hake, direc- tir van het organisatiebureau talis in Emmen heeft dat gis- en bevestigd. De vraagprijs or het schilderij was 20 gul- n, maar de koper wist vijf gul- nafte dingen. De koper uit Giessendam, die oniem wil blijven, vermoedde dat hij een echte Israëls'op de p had getikt. „Hij was nogal gewonden", vertelt Hake. Vaarom wisten we niet. We chten dat hij een schilderij uit aël had gekocht." Afgelopen zaterdag liet de man hem ech ter een taxatierapport en een bewijs van echtheid zien; zijn vermoeden was bevestigd, het werk was een originele Israëls. Jozef Israëls (1824-1911) is één van de vertegenwoordigers van de Haagse School. Hij werd geboren in Groningen, waar hij tot 1844 woonde. Later trok de kunstenaar naar Parijs en Am sterdam. Het Rijksmuseum, het Kröller-Müllermuseum, Boy- mans-van Beuningen, maar ook de National Gallery in Londen hebben zijn werk in de collectie. Het schilderij van de rommel markt, maakte hij waarschijnlijk in Groningen. Het schilderij werd waar schijnlijk aangeboden door een particuliere standhoudster. Mo gelijk vond zij het werk op zol der. De vrouw heeft zich nog niet gemeld. „Onzinnig en smakeloos." Dat vindt de Utrechtse architect en auteur B er lus Mulder (61) van de herbegrafenis, vorige week, van de architect en meubelont werper Gerrit Thomas Rietveld (1888-1964) in zijn geboortestad Utrecht. Ook de Stichting Riet veld Schröderhuis voelt zich „zeer ongemakkelijk" over wat er is gebeurd. Bertus Mulder, de schrijver van een onlangs verschenen biografische schets over Riet veld, verbleef deze week in het buitenland. Gisteren, bij zijn te rugkeer, las hij tot zijn verbijste ring over de herbegrafenis. „Je kunt Rietveld helemaal niet her begraven. Wij, zijn familie, vrienden en honderden belang stellenden, hebben hem in 1964 in Bilthoven begraven. Dat kun je niet overdoen." Omstreeks 1920 kreeg Riet veld een relatie met Truus Schroder, voor wie hij in Utrecht het Rietveld Schröder huis ontwierp. Sinds 1958 woonde hij met haar samen. Met name zijn vrouw en twee dochters hebben Rietveld zijn relatie met Schroder nooit kun nen vergeven. Truus Schroder bepaalde in 1964 dat Rietveld op Den en Rust in Bilthoven zou worden begraven. Het graf is de familie Rietveld altijd een doorn in het oog geweest, hele- leiden 'Jazz at the Temple' is al acht jaar een vast onderdeel van de Leidse Jazzweek. Tijdens de achtste editie van het stijlvolle gebeuren in de Taffeh-zaal van het Rijksmuseum van Oudheden trad gisteravond The Rosenberg Trio op. Stochelo, Nous'che en Nonnie Rosenberg brach ten onder meer nummers van hun laatste cd 'Caravan'. foto loekzuyderduin

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7