w Airbag is gevaarlijk voor baby 'Het zijn vooral hun kinderen die de vruchten plukken' 'Het spoor kan en moet beter worden benut' Binnenland Indonesische generaal niet welkom 'aktelet'oon vanaf 2000 ook e gebruiken in buitenland lartcentra wijzen patiënt p wachtlijst zelden door Vorig kabinet wist niets van deal met bank lol bliksem richt grote chade aan in Emmen DINSDAG 24 JANUAR11995 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Dienst< „België hekelt ideeën van Sorgdrager brussel Nederland is volstrekt op het verkeerde pad geraakt met zijn drugbeleid. Dat vindt de Belgische minister Johan Van- de Lanotte (binnenlandse zaken). „Nederland holt de feiten ach terna en is het slachtoffer geworden van het eigen systeem", al dus de socialist gisteren in een reactie op ideeën van minister Sorgdrager (justitie) de produktie van softdrugs eventueel te 're guleren'. Volgens Vande Lanotte zal het reguleren van de drug- produktie 'ongetwijfeld leiden tot Nederlands isolement binnen (Europa èn op wereldvlak'. V&D wil bewakers handboeien geven den haag Het warenhuisconcern Vroom Dreesmann wil zijn bewakingspersoneel met handboeien uitrusten. Dat hebben de ministers Sorgdrager (justitie) en Dijkstal (binnenlandse zaken) !de Tweede Kamer gisteren meegedeeld. De ministers willen er een einde aan maken dat ook anderen dan politiemensen hand boeien mogen dragen. Voor V&D wil de regering echter een uit zondering maken. Volgens de ministers heeft het warenhuis aangetoond dat zijn veiligheidsmedewerkers goed zijn opgeleid. Duitse politiemannen overreden lingen Twee leden van de Duitse grenspolitie zijn de afgelopen nacht omgekomen toen zij bij de grensovergang Oldenzaal- Bentheim door een bestelauto werden overreden. De auto kwam uit Nederland en werd bestuurd door een Deen. Volgens 1S de Duitse politie was de man onder invloed van verdovende middelen. De man reed na het ongeval door, maar kon later door de politie worden aangehouden. 'RIVM ontdekt vaccin tegen nekkramp utrecht» Nederlandse onderzoekers hebben een doorbraak be reikt in de strijd tegen hersenvliesontsteking (nekkramp). Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) in Bilthoven heeft als eerste ter wereld een vaccin gevonden tegen de meest voorkomende vorm van nekkramp, die wordt veroor zaakt door de bacterie neisseria meningitidis. Het middel, waar aan tien jaar is gewerkt, wordt de komende tijd getest. CAO-overleg kleinmetaal vastgelopen 'ruswijk» Hoewel er enige beweging in het werkgeversstandpunt :at, zijn de onderhandelingen over een nieuwe CAO voor de me- aalnijverheid (300.000 werknemers) gisteren zonder resultaat ifgesloten. De bonden hebben het overleg afgebroken. Volgens gen woordvoerder van de Industrie- en Voedingsbond CNV gaan lé bonden 'toewerken naar een ultimatum', dat naar verwach- ing over twee weken zal aflopen. Als de onderhandelingen dan niet zijn hervat, is de kans groot dat er acties komen. zevenaar elaine de boer Maandagmorgen 11.00 uur. Het voormalige veilinggebouw ligt er na verbouwing tot aanmeld centrum (AC) voor asielzoekers verlaten bij. „Dat is het normale beeld", vertelt directeur R. Bal- jon van het AC in Zevenaar. „In het weekeinde werkt de vreem delingenpolitie niet, zodat hier op maandagmorgen ook geen asielzoekers komen. De piek ligt hier tussen maandag- en woensdagmiddag." Zijn voorspelling klopt. Pas na het middaguur melden de eer ste asielzoekers zich lopend of per auto aan de ijzeren poort van het centrum. Een Bosnisch gezin, een Armeniër, een Ango lees met zijn vrouw en enkele Irakezen. Van ieder van hen staat vast dat zij over land naar Nederland zijn gekomen. Asiel zoekers die met het vliegtuig komen, worden op Schiphol binnen 24 uur gescheiden in zo genoemde kansrijken en kans armen. Volgens Baljon komen vrijwel alle asielzoekers met hulp van zogeheten schleppers naar Ne derland. Dat zijn mensen die té gen grove betaling de reis voor hen verzorgen. Eenmaal in het aanmeldcen trum moeten de asielzoekers zich melden bij een balie voor opgave van naam en land van herkomst. Vervolgens worden zij in een andere ruimte gefouil leerd. Daarna volgen gesprek ken met advocaten en ambte naren van Justitie. Tachtig procent van alle asiel zoekers die naar Nederland ko men, heeft geen reisdocument bij zich. „Dat gebeurt vaak op advies van degene die de reis heeft geregeld", vertelt mr. Van Lieshout van het Buro voor Rechtshulp in Arnhem. „Er is weinig mis als er van een echt asielverzoek sprake is. Maar Leiden is in last als blijkt dat de vreemdeling in eigen land geen enkel gevaar liep en zijn asiel verzoek wordt afgewezen. Justitie mag de vreemdelingen zonder reisdocument niet op het vliegtuig zetten, omdat zij eenvoudigweg niet mogen rei zen zonder papieren. Als het land van herkomst wel bekend is, kan Justitie proberen om bij de ambassade van dat land een laissez-passez (voorlopig reisdo cument) aan te vragen. Maar veel landen weigeren volgens directeur Nawijn van de Immi gratie- en Naturalisatiedienst (IND) mee te werken aan de vaststelling van de nationaliteit van een ingezetene. Zo kan het gebeuren dat een af gewezen Roemeen of Kroaat van Zevenaar naar station Am- AC's schrikken asielzoekers af zevenaar anp De twee aanmeldcentra (AC's) in het Noordbrabantse Rijsbergen en het Gelderse Zevenaar, waar kansarme en kansrijke asielzoe kers binnen 24 uur worden gescheiden, hebben een afschrikwek kende werking. Sinds oktober vorig jaar zijn elf procent minder asielzoekers naar Nederland gekomen dan de maanden daar voor. Dat maakte directeur Nawijn van de Immigratie- en Natu ralisatiedienst (IND) van justitie gisteren in Zevenaar bekend. Als die ontwikkeling zich doorzet, zal het totaal aantal asielver zoeken volgens Nawijn dit jaar met 27 procent dalen tot 40.000. Vorig jaar dienden 55.000 vreemdelingen een asielverzoek in. Van de 10.018 asielzoekers die zich vanaf vorig jaar oktober in Rijsbergen en Zevenaar hebben gemeld, zijn 8.421 naar een op vangcentrum doorgestuurd om de asielprocedure verder te doorlopen. Zestien procent (1.597) werd direct afgewezen. Zij moesten binnen 24 uur Nederland verlaten. Slechts zestig gingen tegen de afwijzing in beroep. Of die 1.597 afgewezen asielzoekers ook daadwerkelijk Nederland hebben verlaten, kon Nawijn niet hem wordt gebracht om daar de trein naar de Duitse grensplaats Emmerich te nemen. „Maar of hij ook daadwerkelijk naar zijn land van herkomst terugkeert, is allerminst zeker", aldus Baljon. „Hij kan ook de trein naar Am- Sterdam nemen of in Duitsland proberen een verblijfsstatus te krijgen." Nawijn vindt controle op asielzoekers die binnen 24 uur Nederland moeten verlaten een zaak van de politiek. „Zij moet de keuze maken of Neder land afgewezen asielzoekers toch opvangt of in bewaring stelt tot zij wel kunnen worden uitgezet." Lieshout vreest dat naarmate het probleem van de illegalen inzichtelijker wordt, de druk toeneemt om afgewezenen in bewaring te nemen. „Bewaring in een open inrichting ligt niet voor de hand, zodat de gesloten inrichting in het Groningse Ter Apel weer in beeld komt", aldus Van Lieshout. Maar ook dan zijn de problemen volgens hem niet weggepoetst. „Het is immers niet te verdedi gen dat je een Chinees twee jaar in bewaring houdt om van de Chinese autoriteiten een voor lopig reisdocument en toestem ming voor terugkeer te krijgen. De advocatuur zal zich gaan roeren en opheffing van bewa ring vragen en dan is het cirkel tje rond", aldus Lieshout. „Uit eindelijk belanden we met zijn allen bij het vraagstuk van im migratie en zullen we moeten afwegen of we economische vluchtelingen willen toelaten of niet." De zestien asielzoekers die om 14.00 uur het AC in Zevenaar met een busje verlaten, zijn voorlopig op de goede weg. Hun asielverhaal heeft de amb tenaren van Justitie overtuigd en zij worden ondergebracht in het Opvangcentrum in Zwolle. Maar het is volgens Baljon de vraag of zij het 'betere' bestaan krijgen dat zij in Nederland denken te vinden; „Hun kans op werk is klein en de aanpas sing vergt veel energie. Het zijn vooral hun kinderen die de vruchten kunnen plukken. ibruikers van een zaktelefoon tnnen vanaf het jaar 2000 'eral ter wereld bellen en ge lid worden op hun eigen tele- onnummer. PTT Telecom ieft besloten deel te nemen in marsat P, een wereldwijde obiele satellietdienst voor ktelefoons. Inmarsat zal in 99 van start gaan en een jaar er operationeel zijn. PTT Te- iorri trekt daar enkele tiental- tmiljoenen dollars voor uit. Inmarsat P zal gebruik maken n twaalf satellieten. Daarmee )rdt constant de vrijwel totale ipervlakte van de aarde be streken. Op de aarde komen twaalf grondstations die met el kaar zijn verbonden. Voor een gesprekje via de satelliet zal één tot twee dollar per minuut moe ten worden afgerekend, denkt Inmarsat. „Het grote voordeel is dat de telefoon ook gewoon is te ge bruiken op de mobiele netwer ken die er al liggen. Een gebrui ker in Nederland kan dus ge woon via het mobiele net in Ne derland bellen en gebeld wor den. Als hij naar het buitenland gaat, kan hij via de satelliet bel len en gebeld worden. Dat kan nu nog niet", aldus een voor lichter van PTT Telecom. Onderzoek consumentenbonden wijst uit: Airbags zijn levensgevaarlijk voor baby's die voorin de auto zitten op een speciaal stoeltje. Bij een botsing is er grote kans dat de airbag de baby zodanig beknelt dat de ze het ongeval niet overleeft. Dat is gebleken uit praktijk proeven die zes Europese consumentenorganisaties sa men hebben uitgevoerd. den haag anp-gpdairbag die volledig was 'opgebla zen op het moment dat hij de De proeven zijn genomen met bestuurder zou moeten be- drie vijfdeurs personenauto's; schermen. De bags bleken bo- die alledrie met twee airbags vendien alleen het hoofd van de gaan. De Gezondheidsraad advi seert minister Borst (volksge zondheid) ervoor te zorgen dat alle hartcentra op dezelfde ma nier met wachtlijsten omgaan. „Medisch gelijkwaardige pa tiënten verdienen een medische gelijkwaardige behandeling", aldus het advies. Vërder plek de raad voor de invoering van een landelijk regi stratiesysteem waarin de zie kenhuizen de aandoening van de patiënt, de behandeling en het resultaat van de ingreep weergeven. Nu vindt er tussen de hartcentra onderling nauwe lijks uitwisseling plaats over be handelingen en resultaten. Een dergelijk systeem moet aanto nen of het daadwerkelijk zo is dat het ene ziekenhuis meer ge slaagde operaties uitvoert dan het andere, aldus de Gezond heidsraad. den haag Demonstranten hebben gisteren bij het Torentje van minister-president Kok geprotesteerd tegen het bezoek van de Indonesische gene raal Faisal Tanjung. Deze werd gistermiddag ontvangen door zowel Kok als minister Voorhoeve van defensie. foto cpd cerhard van roon artcentra met lange wachtlijs- verwijzen patiënten zelden or naar een ziekenhuis met ]n kortere wachtlijst. Daardoor oeten patiënten onnodig lang achten voordat ze worden be- n! mdeld. Artsen sturen patiën- n vaak ook niet door, omdat denken dat in hun zieken- ïis de beste behandeling mo- ilijk is. Dat blijkt uit het rap id 'Hartchirurgie en cardiolo- 3 voor volwassenen' van de ?zondheidsraad. De hartcentra hanteren ver- hillende criteria voordat ze patiënt op de wachtlijst zet- n. Soms is het nog onduidelijk een patiënt moet worden ge- lereerd, maar wordt zijn lam toch alvast op de lijst ge- aatst. Bij een ander zieken- us komt de patiënt pas op de st als definitief vaststaat dat een operatie moet onder- den haag anp Voormalig minister van justitie Hirsch Bal- lin heeft nooit iets geweten van de deal uit 1992 tussen de Haagse openbare aanklager en de ABN-AMRO. Ook toenmalig minister van financiën Kok en premier Lubbers wa ren niet op de hoogte. De woordvoerder van het Haagse OM heeft gisteren bevestigd dat de inmiddels overleden procureur-generaal Kalthoff de deal tussen zijn opsporingsapparaat en de bank niet bij Justitie heeft gemeld. De ge heime afspraak hield in dat de bank drug geld van enkele Surinaamse zakenlui zou 'witwassen' en dat het OM op haai* beurt de bank niet zou vervolgen wegens heling. De bank mocht bovendien de rente-opbreng sten van het druggeld houden. De woordvoerder wees er gisteren op dat de Wet Melding Ongebruikelijke Transac ties (MOT) in 1992 nog niet bestond. Vol gens die wet zijn banken nu verplicht om verdachte geldtransacties bij Justitie te mel den. Voor die tijd kon een bank zich wèl schuldig maken aan heling als zij zwart geld aanpakte. rrïet een snelheid Van 55 km jiër uur tegen een nagebootste te genligger. In twee gevallen bleek de kracht waarmee de air bag tegen de baby vloog zo groot, dat deze de kleine passa gier zou hebben gedood. In het derde geval miste de airbag het ■babystoeltje 'op wonderbaarlij ke wijze', aldus de beschrijving van de tests in de Consumen tengids van volgende maand. De consumentenorganisaties vinden dat autofabrikanten dui delijke waarschuwingen in de auto moeten aanbrengen voor de risico's die baby's lopen door een airbag bij de passagiers plaats. Bij de tests bleken ook andere gebreken. Zo was er geen enkele minder. Gordelaanspanners die moe1 ten zorgen dat een automobilist bij een botsing meteen wordt ingesnoerd en niet naar voren vliegt, blijken ook vaak slecht'te werken. Bij de tests bleek dat'&e zo traag reageerden dat een au tomobilist toch nog met het hoofd tegen de ruit sloeg. Problemen traden ook op met de rugleuningen van de achter banken in auto's. Als er zeventig kilo bagage in de achterbak lag, bleek de rugleüning het bij een botsing te begeven. Passagiers kunnen daardoor bij een bot sing bekneld raken tussen de bagage en de voorstoelen. r nh, In blikseminslag heeft de afge- eifeen nacht tijdens een zware :n|orm grote schade veroorzaakt Emmen. Liet ging waar- hijnlijk om een zogeheten lbliksem. Mensen zagen een jurbal en hoorden direct daar- een daverende klap, waar- ior de ruiten van zeker twintig hingen sprongen. Omdat pk de stroom uitviel, raakten imige mensen in paniek. De plitie nam de vuurbal vanuit meldkamer van het bureau >k waar. njHet verschijnsel bolbliksem is beetje te vergelijken met igende schotels. Ooggetuigen i er genoeg, maar bewijzen :apdersteund met betrouwbare to's ontbreken. Toch komen it[voor. atuurkundigen omschrijven verschijnsel, dat een enkele tijdens of kort na een blik- linslag ontstaat, als een itgevende bol met een door- van tien tot twintig centi- iter. Een enkele keer is hij 'ter. De kleur is gewoonlijk wit of rood, maar ook andere kleuren zijn waargenomen. Het fenomeen duurt veelal niet langer dan een fractie van een seconde. Een enkele maal is de bol een paar minuten zicht baar. Dat kan gepaard gaan met een sissend of zoemend geluid. Soms verdwijnt het geruisloos, maar een enkele keer ontploft de bol met een luide knal in een vonkenregen. Ondanks de vele waarnemin gen blijft de bolbliksem nog een raadsel. Er zijn vele pogingen ondernomen het fenomeen na tuurkundig te bewijzen. Al meer dan tien jaar is de natuurkundi ge G. Dijkhuis uit Terneuzen sa men met de Utrechtse chemi cus K. Wevers bezig een bolblik sem te creëren om daar fusie energie uit te halen. Het is hen echter nog steeds niet gelukt door middel van kortsluiting een echte vuurbol te produce ren. Ze kwamen op het idee omdat dergelijke bollen ook zijn geconstateerd bij kortsluitingen in het elektrisch voortstuwings systeemvan onderzeeboten. Beroepsonderwijs krijgt toegang tot Internet dordrecht «anp-ap Scholen voor middelbaar be roepsonderwijs, volwas seneneducatie en het leerling wezen krijgen de komende ja ren een aansluiting op Internet, het wereldwijde computernet werk. Minister Ritzen (onder wijs) en directeur Driesen van PTT Telecom hebben daartoe gisteren een intentieverklaring getekend. Het kabinet inves teert hierin tot 1998 veertig mil joen gulden. Het is de bedoeling dat in de loop van dit jaar tien demon stratieprojecten van start gaan. Twee daarvan zijn speciaal ge richt op de gegevensuitwisse ling tussen scholen onderling en tussen scholen en ministerie. Volgend jaar moeten alle do centen in het secundair be roepsonderwijs toegang hebben tot elektronische communica tiemiddelen, in 1997 staat die mogelijkheid open voor studen ten. De krant New York Times meldde gisteren dat Internet zeer kwetsbaar is voor indrin gers, die het hebben voorzien op de bestanden van de miljoe nen gebruikers. Het Computer Emergency Response Team, een Amerikaanse organisatie voor computerbeveiliging, heeft waarschuwingen doen uitgaan. .Dat deed het team nadat met kerstmis de computer van een groot computerbeveiligingsbe drijf was gekraakt. De 'inbre kers' namen het systeem over, waardoor het een dag lang vol strekt onbestuurbaar was. De indringers doen zich voor als geautoriseerde gebruikers. den haag koos van wees Het meest opvallend in het rap port-Hermans over de Betuwe lijn is het pleidooi om het weg vervoer te 'limiteren', gedwon gen te verminderen. Daarnaast moet het rekenen op forse extra heffingen. Alleen zo kan de om slag van wegvervoer naar spoor vervoer worden gemaakt, zo luidt de conclusie. Loek Hermans, voorzitter van de commissie die gisteren een unaniem advies uitbracht vóór aanleg van de Betuwelijn, kan zich enkele uren na de presen tatie van zijn rapport de onrust in bepaalde kringen wel voor stellen. Zijn eigen partijgenoten van de WD reageerden uiterst zuinig. Maatregelen die tot doel hebben het autoverkeer terug te dringen, hebben in Hermans' partij sowieso al nooit op veel steun mogen rekenen. Hermans is er echter van over tuigd dat er geen enkel alterna tiefis. „Zonder maatregelen loopt het vrachtverkeer com pleet vast. We hebben uitgere kend dat er in 2015 via de Betu welijn dertig miljoen ton kan worden vervoerd, terwijl de lijn een capaciteit heeft van zo'n tachtig miljoen ton. Als je, weet dat het wegverkeer vastloopt, is het noodzakelijk om die capaci teit van de Betuwelijn volledig tebenutten." „Dat kap door gedwongen ver mindering (limitering) en het duurder maken van het wegge bruik. Het eerste is niet onge woon. In landen als Oostenrijk, Zwitserland en Duitsland wordt het vrachtverkeer ook al aan al lerlei beperkingen onderwor pen. Het tweede moet in Euro pees verband, maar met alleen Duitsland en België moet het Ministers De Boer van milieu en Jorritsma van verkeer zijn blij met het rapport van WD'er L. Hermans waarin wordt gepleit voor aanleg van de Betuwelijn. foto anp ed oudenaarden ook lukken. Alleen kan het niet, want dan draai je de transport sector de nek om." Hermans wil dat vervoersbedrij ven elkaar op de Betuwelijn gaan beconcurreren. „Het net kan veel efficiënter worden be nut. Vijftig procent van de wa gons komt nu leeg terug. Als er concurrentie komt voor NS-car- go wordt er veel doelmatiger ge werkt. Concurrentie is voor ons dan ook een voorwaarde. De rails blijven van de overheid, maar vervoerders zelf moeten maar uitvechten wie er gebruik van maken. Heffingen, limite ring en concurrentie zijn aan el kaar gekoppeld. Alleen dan be nut je de capaciteit van de Be tuwelijn optimaal." Hermans wijst op een staatje in zijn rapport, dat uitgaat van een verbod op wegvervoer voor af standen boven de honderd kilo meter. Vrachtvervoer gaat dan per schip of per trein, niet meer per auto. Worden er tegelijker tijd heffingen ingevoerd en de efficiency in het railververvoer bevorderd, dan gaat er 78 mil joen ton over het spoor; precies de capaciteit van de Betuwelijn. Een ander opvallend aspect ui,t zijn rapport is de constatering dat verdere aanpassingen aan het tracé niet echt noodzakelijk zijn. Het zijn weliswaar verbete ringen, maar ook zonder die aan te brengen blijft aanleg ver antwoord. Tegelijkertijd noemt de commissie vijf knelpunten, die de Betuwelijn via tunnels zou moeten passeren. Is dat niet tegenstrijdig? „Nee. We zeggen dat je die tun nels kunt doen, maar tegelijker tijd constateren we dat er op andere plekken in Nederland nog wel nijpender knelpunten op het spoorwegnet zijn. Denk aan Delft en Dordrecht. Of in het geval van de Betuwelijn bij Arnhem. Daar komen tal van nieuwe en bestaande spoorlij nen samen, wat het daar heel problematisch maakt. Wij vin den dat die 1,2 miljard gulden voor die tunnels beter kunnen worden gebruikt voor de aan pak van de problemen bij Arn hem." Hermans vindt niet dat hij met 'zijn commissie buiten de op dracht is gegaan door te verwij zen naar problemen die geheel buiten de Betuwelijnperikelen' vallen. „Je kunt misschien zeg gen dat we ons daarmee op het randje begeven. Aan de andere kant was het wat al te makkelijk geweest als we alle claims om de schade te beperken, hadden gehonoreerd. Je hebt ook te mal ken met een schaarste aan fi nanciële middelen. Natuurlijk is totale ondertunneling van de lijn beter, dat zeggen we ook in ons rapport. Maar het kost wel tien miljard extra. Leg dat maar eens uit aan de mensen die nu al overlast hebben en waartegetj niets wordt gedaan." Tijdens de presentatie van zijn rapport spreekt Hermans van een 'digitale discussie' over de i Betuwelijn: Iedereen zit muur vast in zijn eigen stellingname. Hij meent de oorzaken te kenr nen. „Ik denk dat het komt doordat eerst werd gekozen voor de Betuwelijn en de argu menten er vervolgens nog bij moesten worden gedacht. Daar door ontstond de indruk dat dfe lijn er moést komen, en dat 'j daar eigenlijk geen invloed op kon worden uitgeoefend. Wij zijn niet zozeer uitgegaan van de Betuwelijn, maar van de doelstelling dat er een omslag moet komen in het vervoer. Simpelweg omdat ons land ver stopt raakt. Ik wil ook niet wor den meegetrokken in de discus sie voor of tegen de Betuwelijn. Ik constateer dat je de lijn wel móet aanleggen als je het vrachtvervoer wilt garanderen.I

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3