Genetische selectie rukt steeds verder op Congres moet kroon op werk van Fini zetten Feiten Meningen Naiëf Euro-beleid kost veel geld 'Als ik nu inkoop, voel ik me schuldig' noe mms- 0 «er m «issujiem tm w<*q ve. teroviZüM weer ie Moopmeu,,. DINSDAG 24 JANUARI 1995 NIEUWSANALYSE „In één zin samengevat is de oorzaak dat we altijd het braafste jongetje van de Brus selse klas zijn geweest en ons te gezeggelijk hebben opgesteld." De uitleg die een hoge Nederlanse diplomaat meer dan een jaar geleden al gaf van de gestaag stijgende con tributie aan Europa, liet aan duidelijkheid niets te wensen over. Nederland betaalt een hoge prijs voor het zwakke Europa-beleid van de kabinetten-Lubbers. De Tweede Ka mer mort over de miljarden-rekening, maar er valt niets aan te veranderen, zo blijkt uit een nota die minister Zalm (financiën) gis teren naar de Kamer stuurde. Tot voor kort toonden Nederlandse poli tici nauwelijks belangstelling voor 'Brussel'. De Europese eenwording vonden we een nobel streven, waar bovendien onze handel van profiteerde. Alle verhalen over fraude waren natuurlijk schandelijk. Maar zo lang we er aan verdienden, maakten we ons niet zo druk. Dat tijdperk der onverschilligheid loopt ten einde. In 1992 betaalde Nederland voor het eerst een paar honderd miljoen meer aan de EU-schatkist dan ze er direct voor terugkreeg. De rekening zal verder oplopen tot netto 6,2 miljard in 1999. WD en CDA hebben 'grote moeite' de contributie-rege ling goed te keuren. Maar ze is een voldon gen feit is. De EU-contributie werd in december 1992 in het Schotse Edinburgh door de re geringsleiders voor zeven jaar vastgelegd. Alle Tanden volgden daarbij hun eigen agenda. De 'Club Méditerranée' van Grie kenland, Portugal, Spanje, Italië, waarbij ook Ierland zich aansloot, vocht met succes voor goedgevulde steunfondsen. De Duitse kanselier Kohl sleepte geld in de wacht voor de voormalig Oostduitse deelstaten. Pre mier Major wist de speciale Britse kortings regeling te behouden; president Mitterrand liet geld reserveren voor de Franse boeren. Alleen op de Nederlandse agenda voor Edinburgh was weinig ruimte voor welbe grepen eigenbelang: premier Lubbers con centreerde zich op Joegoslavië en de benoe ming van Van den Broek. De 'schade' van Edinburgh voor de Ne derlandse schatkist werd destijds op ruim 1,5 miljard gulden geschat. Inmiddels be loopt de rekening dit jaar al netto 4,4 mil jard en is de Kamer verontrust dat het einde daarmee niet in zicht is. De oorzaken van de stijging zijn simpel. Nederland profiteerde altijd enorm van het landbouwbeleid, waarbij de prijzen kunst matig hoog werden gehouden. Nu Brussel de prijzen Iaat zakken en in plaats daarvan de boeren direct inkomenssteun geeft, blijkt Nederland buiten de boot te vallen. Ook bij de verdeling van de subsidies uit de EU-'structuurfondsen' aan arme gebie den komt Nederland er uiterst bekaaid van af. De 'gelijkmatige verdeling van de wel vaart' wordt graag trots als verklaring opge voerd voor het ontbreken van diepe armoe de als in Zuid-Italië. De Brusselse criteria zijn bovendien zo strikt, dat alleen Flevoland in aanmerking kwam voor steun. Maar wie ziet dat ook Denemarken, België en zelfs het rijke Luxemburg geld uit deze potten krijgen, kan zich afvragen waarom Den Flaag niet wat harder heeft gevochten voor bijvoorbeeld Oost-Groningen. Op papier kan de Kamer het verdrag waarin de contributie-regeling vasüigt, af wijzen. Maar dat is een bom in de porse leinkast: het touwtrekken tussen de inmid dels 15 EU-landen begint dan immers op nieuw. Binnen de 160 miljard omvattende EU-begroting valt er evenmin veel te schui ven: de meeste uitgaven liggen vast. Wel hebben de Brusselse diplomaten inmiddels opdracht „bij alles wat geld kost aan de rem te hangen". In 1999, wanneer Europa opnieuw praat over de nationale bijdragen, wil Nederland pleiten voor een 'plafond' aan de nationale bijdragen. En de peperdure steun aan de boereninkomens zouden alle landen dan maar uit eigen zak moeten betalen. Het zijn ideeën waarvan de haalbaarheid onduide lijk is. Maar het is al heel wat dat Den Haag nu duidelijk een eigen agenda opmaakt. BRUSSEL PETER DE VRIES Kabinet wil voorspellende keuringen beperken In de Verenigde Staten gebeurt het al op groter schaal, maar in Nederland overkomt het nog slechts de beter gesitueerden: discriminatie op basis van erfelijkheid. Wie een levensverzekering boven de 200.000 gulden wil afsluiten of een WAO-verzekering boven de 60.000 gulden mag genetisch worden getest. Bij keuringen voor een baan is erfelijk onderzoek verboden, stelt minister Borst van volksgezondheid. Maar hoe lang nog? De Tweede Kamer debatteert deze week over deze heikele kwestie. Zijn broer leed aan de ziekte van Gaucher, een erfelijke stofwisselingsaandoening. Zelf onderging hij een genetische test waaruit bleek dat ook hij drager van de ziekte is. Maar er waren geen symptomen dat hij de ziekte zelf zou krijgen. Toen hij solliciteerde naar een baan bij de overheid werd hij ech ter afgewezen, enkel en alleen omdat hij drager is van een erfelijke afwijking. De man om wie het hier gaat, is Amerikaan. Zijn zaak staat beschreven in een studie over een kleine honderd gevallen van gene tische discriminatie. In Nederland is het nog ongebruikelijk dat iemand op basis van erfelijke gegevens een bepaalde baan niet krijgt. Gezien de ontwikkelingen in de Vere nigde Staten is er echter alle reden voor scepsis. Minister Borst (volksgezondheid) wil dit soort praktijken zoveel mogelijk te gengaan en bepleit een verbod op DNA- tests bij aanstellingskeuringen. In de praktijk gaat het overigens subtieler dan het eisen van een test. Zo worden vra gen gesteld over de gezondheid van de ou ders en andere familieleden. Daaruit kun nen erfelijke afwijkingen of ziektes naar vo ren komen. En die kunnen voor een werk gever weer aanleiding zijn om de sollicitant te weigeren, al mag dat officieel niet. Waar borgen tegen genetische discriminatie zijn dus moeilijk te geven. De minister wil medische keuringen voor een baan aanzienlijk beperken. Alleen als er een verband is met het werk, mag er voort aan nog worden gekeurd. Een boekhouder mag bijvoorbeeld niet meer worden getest op zijn hart, omdat dit van geen enkel be lang is voor het werk dat hij gaat doen. Een piloot mag wel op hartafwijkingen worden onderzocht, omdat het vliegtuig kan neer storten als hij onderweg een hartaanval krijgt. Wordt de boekhouder in dit voor beeld toch gevraagd naar de toestand van zijn hart, dan kan hij een klacht indienen. De vraag is echter of dat iets uithaalt. De werkgever kan immers altijd op grond van andere overwegingen besluiten de sollici tant niet aan te nemen. Borst gaat er vooralsnog van uit dat het niet zo'n vaart zal lopen. Ze vertrouwt er sterk op dat verzekeraars dit zelf goed zullen re gelen omdat ze niet zijn gebaat bij misstan den. Niettemin is het Verbond van Verzeke raars fel tegen de voorstellen van de minis ter. Volgens de verzekeraars suggereert het wetsvoorstel immers dat er iets niet pluis is bij keuringen. Bij verzekeringen ligt de zaak ook veel ge voeliger dan bij sollicitaties, omdat geneti sche discriminatie in de assurantiewereld al voorkomt. Wie een levensverzekering wil afsluiten boven de 200.000 gulden is ver plicht gegevens te verstrekken uit eventueel eerder verricht erfelijk onderzoek. Hetzelfde geldt bij een arbeidsongeschiktheidsverze kering van 60.000 gulden of hoger. In deze gevallen is ook een AIDS-test toegestaan, of beter: een test op het HIV-virus dat AIDS kan veroorzaken. Het vorige kabinet wilde toestaan dat men sen geen verzekering konden afsluiten als in hun familie de ernstige erfelijke ziekte van Huntington of myotone dystrofie voor komt. De PvdA, toen nog regerend met het CDA, steunde die opvatting. De huidige minister van volksgezondheid, een D66'er, voelt daar helemaal niets voor en ze krijgt nu vermoedelijk steun van die zelfde PvdA. Hierdoor wordt de situatie zo danig dat hoofdzakelijk mensen met hogere inkomens, ruwweg vanaf 65.000 gulden bruto per jaar, te maken kunnen krijgen met genetische discriminatie. Bijvoorbeeld als ze een hypotheek van meer dan twee ton willen afsluiten op basis van een levens verzekering. Er zijn meer ontwikkelingen die doen ver moeden dat uitsluiting op basis van een on derzoek steeds meer ingeburgerd zal raken. Twee zaken zijn daarbij essentieel. De eer ste is dat de kennis over erfelijkheid in rap tempo toeneemt. Er wordt al voorzichtig gesproken over het genetisch paspoort van de mens, waarin alles staat wat er in zijn of haar leven met lichaam en geest zal ge schieden. De tweede reden is dat het voor werkgever en verzekeraars steeds aantrekkelijker wordt om uitsluitend in zee te gaan met I mensen die gezond zijn en dat tot in lengte van dagen blijven. Zoals bekend lijden I werkgevers door recente overheidsmaatre gelen flinke financiële schade als een werkj nemer ziek wordt of arbeidsongeschikt. Voor verzekeringsmaatschappijen geldt in feite hetzelfde: hoe gezonder een verzeker de, hoe voordeliger. Werkgevers en verzekeraars hebben er dus belang bij zoveel mogelijk te weten over del gezondheid van hun werknemers en cliën ten. Informatie die kan voorspellen of ze geestelijke of lichamelijke kwalen krijgen, i daarom van harte welkom. Gevolg is dat mensen 'met een vlekje' steeds vaker buite de boot vallen. DEN HAAG DICK HOFLAND De Utrechtse coffeeshop-hou der Ed Lancee vindt alles wat hij er het afgelopen weekeinde over heeft gelezen en gehoord 'nog maar hartstikke vaag'. Hoeven de leveranciers straks niet meer met een deken over hun hoofd via de achterdeur bij hem naar binnen te komen als minister Sorgdrager haar zin krijgt? Of gaan straks de le veranciers van nederwiet door de voordeur en blijven die van de uit het buitenland binnen gesmokkelde hasj stiekem ach terom komen? De bedrijfsleider in hasj en ne derwiet vertelt dat zijn oudste klant inmiddels 92 is. De hoog bejaarde rookt hasj. De laatste weken heeft hij een paar keer verstek laten gaan. Stuurt hij zijn zoon ook al aardig op leeftijd even bij langs voor een grammetje. De zaak in hartje Utrecht is de hele week door twaalf uur per dag open. Over zijn omzet wil bedrijfsleider Lancee niet pra ten, verder maakt het hem niet veel uit. „Maar op persoonlijke titel hè, dat moet je wel even duidelijk in de krant zetten." „Kijk, ik ben 38. Ik heb thuis een vrouw en twee kinderen. Dan wil je toch wel een beetje vastig heid. En die is er niet echt als je altijd in het geniep je voorraad softdrugs op peil moet brengen. Lullig hoor! Je houdt altijd dat nare gevoel dat de zaak nog eens op last van de gemeente kan worden gesloten, en dat je dan in de WW terechtkomt. Kijk, ik doe heel gewoon mijn werk. En ik betaal trouw inkom stenbelasting. Maar als ik in koop, kan ik me soms behoor lijk schuldig voelen. Niet alleen hijzelf maar ook de klant zou er op vooruit gaan als in de toekomst ook de bevoor rading zou worden gedoogd of zelfs bij wet zou worden toege staan. De prijs zakt dan. De be drijfsleider: „Want nu zit er ook een stuk gevarengeld in de prijs die onze leveranciers rekenen." Aanvoer van zowel hard- als softdrugs is streng verboden. Dus hebben criminelen zich op die markt gestort. De bedrijfslei der volgt een eenvoudige rede natie. Drugcriminaliteit bestaat, geeft hij toe. „Maar heus, dan draait het niet om softdrugs. Als je de aanvoer niet meer straf baar stelt, kun je geen enkele le verancier meer een crimineel noemen. Ze overtreden niet lan ger de wet en je hebt kans dat zij in de toekomst hun inkom sten bij de fiscus gaan opge ven." De voorraad in zijn zaak mag nooit meer dan een kilo zijn. Hij verzekert dat hij daar streng de hand aanhoudt, net als aan de leeftijdsgrens van zijn klanten: achttien jaar. „Jonger zou ik ze ook niet eens willen hebben. Ik heb geen trek in dat kleine grut dat hier op een brommertje la waai komt maken." Zo af en toe krijgt hij controle van politiemensen van de afde ling Bijzondere Wetten. Of die dienders de softdrugs bij con trole op de weegschaal leggen? „Er komt geen weegschaal aan te pas. We hebben de handel in allemaal kleine hoeveelheden in zakjes zitten, van een halve gram tot drie gram. Die politie mensen kijken even om de hoek van de deur en zien in één oog opslag of het alles bij elkaar een kilo is of meer. Of we al eens een bekeuring hebben gehad? Nee, een kilo is een kilo, zo zijn we ook wel weer." Meer dan een portie van dertig gram van het een of ander mag hij een klant niet in één keer verkopen. Zijn verkoop, zegt hij, bestaat voor zestig procent uit nederwiet en voor veertig pro cent uit hasj. De prijs is zo'n beetje hetzelfde: een tientje per gram. De bedrijfsleider hoopt het wel, maar gelooft niet dat de leverantie van hasj ooit in de gedoogsfeer terechtkomt, van nederwiet misschien wel. „Er was dit weekeinde toch de no dige spraakverwarring. Luister: nederwiet kun je heel makkelijk volkomen legaal maken. Want het wordt in Nederland gepro duceerd. Maar iemand die vanuit het buitenland met hasj aan komt zetten en het hier in de handel brengt, heeft zich na tuurlijk al in het buitenland aan een strafbaar feit schuldig ge maakt. Ik vraag me met mijn boerenverstand af wat de over heid daarmee heeft te maken, maargoed..." Wat hij er tot dusver over heeft gelezen en gehoord, vindt Lan cee 'allemaal nog maar hartstik ke vaag'. En de in december 1993 opgerichte Bond van Cannabis Detaillisten, die 120 leden telt, kan hem ook niet veel verder helpen. Want bij monde van woordvoerder Wolf liet die bond intussen ook al :en de hele discussie op dit ment nog 'buitengewoon onduidelijk' te vinden. Vraag aan de coffeeshop-hou der: misschien straks voor je ge moedsrust alleen maar neder wiet in de aanbieding? Want dat verkoopt nu al beter dan hasj. Of zou de vraag naar hasj straks naar nederwiet overstijgen als nederwiet wel volkomen wordt gelegaliseerd en hasj niet. „Kijk, er is weer eens een balle tje opgegooid, zo moet je het i te beginnen zien. Het is een oud onderwerp. Helemaal stop pen met de verkoop van hasj, nou nee. Zelfs in nederwiet heb je verschillen. Er komen hier Surinamers die naar nederwiet vragen die uit hun eigen land moet komen. Dan heb je het wel over spul uit Suriname. Ei genlijk is het allemaal knap las tig-" UTRECHT JOHAN CARBO Ook de klant vaart wel bij het gedogend van de bevoorradinj i softdrugs. De prijs zakt dan. archieffo WIM STEVENHAGEN Italiaanse neo-fascisten nemen afscheid van verleden De dagen van de Movimento Sociale Ita- liano (MSI) zijn geteld. De Italiaanse neo-fascistische partij zal tijdens een congres, dat morgen begint en duurt tot en met zondag, overgaan in Nationale Alliantie. Het geesteskind van de charis matische partijleider Gianfranco Fini wil een 'nette rechtse partij' zijn, zonder banden met het fascisme. Sceptici vra gen zich echter af hoe oprecht deze ge daantewisseling is. In het ten zuiden van Rome gelegen kuuroord Fiuggi is alles gereed voor de triomfmars van Fini. De afgelopen we ken hebben alle partijafdelingen in den lande met enthousiasme hun goedkeu ring gegeven aan de weg die Fini nog maar anderhalf jaar geleden insloeg en die er toe leidde dat de MSI, met hulp van Berlusconi, van politieke paria ver anderde in een heuse regeringspartij. Bijna 96 procent van de 2.300 congres gangers is voor opheffing van de 48 jaar oude MSI. De overigen, 'nostalgici' zoals de weduwe van Giorgio Almirante, op richter van de MSI, denken echter niet aan de oprichting van een nieuwe fas cistische partij. Dit tot ongenoegen van Fini, die een afscheiding kan gebrui ken als een soort democratisch garantie zegel voor zijn Nationale Alliantie. Fini heeft er alles aan gedaan om de 'dis sidenten' en natuurlijk ook alle bin nen- en buitenlandse waarnemers, er van te overtuigen dat NA een moderne rechtse partij zal zijn. In het i tuut staat geschreven dat de 'historische fase waarin de MSI zich als alternatief presenteerde voor het democratische systeem is afgesloten' en dat NA 'zal strijden voor politieke vernieuwing en de hervorming van de Italiaanse staat'. Fini beschouwt zijn partij 'niet als een dochter van het fascisme' en wil voort borduren op 'de rechtse idealen en waarden die bestonden voor de opmars van Mussolini'. Hij omarmt de democra tie en heeft zelfs in het statuut laten op nemen dat het Italiaanse verzet een fun damentele bijdrage leverde 'aan de te rugkeer van de democratische waarden die door het fascisme werden onder drukt'. Ook wordt het corporatisme, een van de pijlers van het (neo)fascisme, ver vangen door de principes van het kapita lisme. Deze twee punten hebben al geleid tot protest van de 'nostalgici' maar ook van Mirko Tremaglia, voorzitter van de par lementaire commissie van Buitenlandse Zaken en grote vriend van Fini. Tremag lia heeft een amendement ingediend op de paragraaf die betrekking heeft op het verzet. Ook valt het voor hem moeilijk te verteren dat Fini tot de 'founding fathers' van de Italiaanse republiek ook Gramsci rekent, de communistische voorman die stierf in een cel tijdens de fascistische dictatuur. Fini stelt alles in het werk om zijn nieu we partij een modern aanzien te geven, maar velen vragen zich af hoe de ver houding is tussen oprechtheid en poli tiek opportunisme. Graag wordt in her innering geroepen dat Fini zelf nog maar een jaar geleden Mussolini de grootste staatsman van deze eeuw noemde. Het afscheid van het (neo)fascisme is inder daad in een sneltreinvaart beklonken en zonder dat er een al te kritische analyse heeft plaatsgevonden van het verleden. Dit in tegenstelling tot de communisti sche PCI, die na tien jaar interne discus sie zich, in 1991, omvormde tot een soci aaldemocratische partij, maar ook moest toezien hoe een groep overtuigde com munisten zich afsplitste. De ommekeer van Fini werd vooral inge geven door de crisis van de oude rege ringspartijen. Fini, die terecht doorgaat voor een van de talentrijkste Italiaanse politici, zag zijn kans schoon en bedacht zich geen moment toen Berlusconi hem voorstelde een coalitie te vormen met zijn Forza Italia. Het bleek een gouden zet, want MSI-NA ging bij de laatste ver kiezingen van 6 naar 15 procent en mocht vijf ministers leveren aan het nieuwe kabinet. Fini is uitgegroeid tot een ster, die met zijn Brits aandoende flegma steeds meer harten weet te veroveren. Het is ook lo gisch dat Fini binnen de MSI-Nationale Alliantie op vrijwel geen kritiek stuit: ie dereen ziet in dat Fini een winnende strategie heeft en niemand wil een pai verlaten die het gebracht heeft tot de r gering, een gegegen dat tot voor kort voor MSI-leden volstrekt ondenkbaar De regeringscrisis en de geboorte van het kabinet-Dini hebben nu echter eei p lelijke streep gehaald door de plannen van Fini. Zijn partij is opnieuw in de positiebanken beland en Fini vreest al h geen ander een terugkeer naar 'het po il tieke isolement'. Dit verklaart ook Fini felle aanvallen op president Scalfaro, Berlusconi verving door Dini en zich daarom, volgens Fini, schuldig heeft gjoi maakt aan een 'witte staatsgreep'. Dit soort uitspraken hebben critici er ovei n gens toe gebracht hardop te twijfelen aan het democratische gehalte van de 'post-fascist'. Fini zal morgen niet als leider van een regeringspartij het MSI-congres openf n Een forse tegenvaller, maar het zal wa e schijnlijk niet van invloed zijn op de p n sitie en de strategie van Fini. De ex-ka meraden bereiden een groot feest voo en zijn ervan overtuigd dat hun leider over niet al te lange tijd het premier schap zal veroveren. De echte discussi over het fascistische verleden kan nog wel even wachten. ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2