Leidsch Dagblad Hermans wil wegvervoer duur maken P -Werkgevers eisen einde Staking buschauffeurs Advocaten zetten proces O.J. Sïmpson op z'n kop Zandzakken blijven vooralsnog droog in Zuid-Limburg Naar een veiliger oord Mysterie rond Deense pornozender ontrafeld Schilder eist opsporing portret Juliana 'Ik werd meegezogen in de GOED NIEUWS OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40680 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 Airbag 3 Airbags zijn zeer ge vaarlijk voor baby's die Ïiioorin de auto zitten, zo blijkt uit onderzoek van de Consumentenbond. Betuwelijn moet wegen ontlasten De kosten per kilometer voor het containervervoer over ie weg moeten omhoog. Het wegvervoer over afstanden joven honderd kilometer moet worden verboden. Om te voorkomen dat de Nederlandse wegen compleet dicht- ilibben moet meer vrachtvervoer over het spoor. Daarom moet de Betuwelijn er snel komen. nden haag anp IMuzikantentournooi In de Waag lopen nu muzikanten rond die over tien jaar alleen nog op het North Sea Jazz te zien zullen zijn. ipoorlijn goed is voor de e en de werkgelegenheid, lotterdam ziet zichzelf met de :omst van de spoorlijn 'econo- nische spil' van het land wor- len. bieden. Kort geding tegen Vervoersbond FNV utrecht anp le werkgevers in het streekver voer (VSN Groep) eisten van- iorgen in kort geding voor de iresident van de rechtbank in Itrecht dat er onmiddellijk een linde komt aan de acties van de 'ervoersbond FNV. Mocht de (echter geen verbod vonnissen, lan eisen de werkgevers een verplichte afkoelingsperiode of len beperkt actieverbod van de luschauffeurs ip ochtend en ivond. Bij het ter perse gaan van deze editie was nog niet iuidelijk wanneer de rechter ïitspraak zou doen. De FNV-bond voert voor de :esde dag actie voor een CAO waarin veel minder vergaande tfspraken over flexibeler werken staan dan in het contract dat /SN vorige week met de Ver voersbond CNV sloot. Ook vanochtend reden de -NV-chauffeurs massaal niet lit. De bussen die reden waren wel beter bezet dan op eerdere washington hans de bruun Correspondent lieuwe, verrassende ontwikke- ingen hebben gisteren het be- in van het nu al geruchtma- inde proces tegen de Ameri- lanse football-ster O.J. Simp son verhinderd. Simpsons ver- iedigers onthulden tot ieders verbijstering dat zij wellicht een ilibi voor hun cliënt hebben. Voorts kwamen zij onverwacht net een waslijst met 34 nieuwe [etuigen en nieuw ontlastend lewijsmateriaal. Tenslotte twam O.J. Simpson met het op zienbarende verzoek om als lerste de jury te mogen toespre ken. Het proces had gisteren moe- en beginnen, maar rechter -ance Ito moest het vanwege leze gebeurtenissen wel met en dag uitstellen. Vanavond >m zeven uur Nederlandse tijd zullen de openbare aanklagers beginnen met hun openingsbe- toog, gevolgd door Simpsons verdedigers. Het hele proces zal volgens rechter Ito's verwach ting vier tot vijf maanden gaan duren. O.J. Simpson, een zwarte 47- jarige voormalige football-held en filmster, wordt verdacht van de moord op zijn ex-vrouw Ni cole Brown (35) en haar vriend Ron Goldman (25), op 12 juni vorig jaar. Simpson werd op 17 juni gearresteerd na een bizarre, urenlange achtervolging op.de snelwegen rond Los Angeles, waarvan de TV-beelden de hele wereld overgingen. Simpson ontkent Brown en Goldman te hebben vermoord. Het meest verrassend was de bewering van zijn verdedigers, dat er een getuige is die kan verklaren dat 'O.J.' op het tijd stip van de moorden thuis was. De milieuorganisaties zijn niet blij, omdat Hermans het iat concludeert de commissie- niet nodig vindt geld uit te trek- 3jHermans in haar advies over de ken voor knelpunten. Alteratie- 2 Betuwelijn, dat gisteren werd ven als deels ondergrondse aan- aangeboden aan de ministers leg worden als 'te duur' van de orritsma van verkeer en De hand gewezen. Commissaris loer van milieu. De commissie Terlouw van Gelderland vindt mderzocht in opdracht van het wel dat er extra geld moet ko- abinet de noodzaak van een men voor de knelpunten, spoorlijn tussen Rotterdam en De Betuwelijn moet lopen via iet Duitse achterland. de Rotterdamse haven, Gor- De grootste fracties in de kum, Geldermalsen en Zeve- Tweede Kamer zijn positief, naar naar het Duitse Ruhrge- 'elfs de WD, die tot dusver bied. Aanleg kost 7,4 miljard wijfelde over nut en noodzaak gulden. Hermans adviseert van de spoorlijn, is positief. De naast het spoor ook het vracht - jartij ziet alleen niets in heffin- vervoer via kust- en binnen- ;en. Het CDA is voor. Rege- vaart op te voeren om zo het ingsfracties PvdA, D66 en WD milieu te sparen. De binnen- villen kijken of extra geld nodig vaart is vooral van belang (bulk om knelpunten in de voorge- en containers) voor bestemmin- itelde route te ontlasten. gen in het westen van Duitsland werkgeversorganisaties en Zwitserland. De routes naar /NO en NCW, de Nederlandse Oost-Europa, Zuid-Duitsland, ipoorwegen, de verladersorga- Frankrijk, Oostenrijk en Italië lisatie EVO, Koninklijk Neder- zijn veel moeilijker of zelfs niet ands Vervoer en de Rotterdam- per binnenschip bereikbaar, e haven zijn blij, omdat de Hier moet het spoor uitkomst Het wassende water van de Maas heeft al bezit genomen van de weilanden rond Itteren en Borgharen. borgharen/itteren anp De zandzakken in de Zuidlimburgse dorpjes Borgharen en Itteren zijn afgelopen nacht droog gebleven. Het wassende water van de Maas bleef een paar centimeter onder de kritieke grens van 45.10 meter boven Normaal Amsterdams Peil (NAP). In de dorpen en in Maastricht zijn crisiscentra en hulpposten ingericht. De bewoners laten het allemaal betrekkelijk gelaten over zich heen komen. Van opluchting is geen sprake, want een woordvoerder van Rijkswaterstaat laat er geen misverstand over bestaan dat het gevaar nog niet is ge weken. Gaat het de komende dagen in de Belgische Ar dennen of in Noord-Frankrijk opnieuw hard regenen, dan is het water onmogelijk te keren. Borgharen en Itteren boden vanmorgen een merk waardig verlaten aanblik. Tientallen inwoners hebben hun auto uit voorzorg in veiligheid gebracht op verder weg gelegen dijken. De wagens staan er bumper aan bumper. Op tal van plaatsen liggen hopen zand die zijn achtergebleven na het vullen van de zandzakken waar mee provisorische waterkeringen zijn aangebracht voor tal van huisdeuren en luchtroosters. In de straten patrouilleert de politie, in busjes, op motoren en in een enkel geval te voet. Buitenstaanders die er niets te zoeken hebben, mogen de dorpen niet in. stakingsdagen. VSN schatte, evenals op eerdere dagen, dat op iets meer dan de helft van de lijnen bussen reden. In Leiden en omgeving was de staking nog vrij algemeen. Gunstiger dan de afgelopen dagen was het beeld in rond Gouda (waar vrij wel alles reed) en op de as Hil- versum-Alphen aan den Rijn. In heel Zuid-Holland waren wat minder bussen op de weg dan op voorgaande dagen. Honderden chauffeurs hiel den vanochtend in Maarssen een actiebijeenkomst. Ze kwa men met gehuurde bus sen. Op de Nederlandse snelwe gen stond op dat tijdstip de ge bruikelijke ochtendspits. De ongeveer een miljoen rei zigers die dagelijks worden ge troffen door de staking van de buschauffeurs laten de acties vrij gelaten over zich heen ko men. Toch is bij hen de rek er wel uit, zo taxeerde woordvoer ster P. Wièrtz van reizigersvere niging Rover gisteren. 'Piratenslot heeft niet gewerkt' grozny Ijsbloemen bedekken het raam pje van de bus waar mee een oude man de door Russische bommen zwaar geha vende Tsjetsjeense hoofdstad Grozny verlaat. Pagina 5: 'Jeltsin weet dat hij met Doedajev moet praten'. FOTO REUTER OLEG POPOV alkemade marieta kroft Alkemade staat voor een raad sel: het staatsieportret van oud-koningin Juliana is ver dwenen. Het schilderij van 1.20 bij 1.80 meter hing van 1958 tot aan het einde van haar regeerperiode (1980) in de raadzaal. Schilder H. Rood- erkerk, oud-inwoner van Alke made, kwam er onlangs achter dat het portret is zoekgeraakt. Hij eist nu van de gemeente Alkemade 'een krachtdadige aanpak en een passende oplos sing voor deze onverkwikkelijk zaak'. Burgemeester en wethou ders zitten met de handen in het haar. In antwoord op de boze brief van Rooderkerk bie den zij hun excuses aan. Een onlangs gehouden onderzoek, waarbij alle medewerkers en diverse oud-medewerkers aan de tand werden gevoeld, heeft, aldus B en W, tot niets geleid. „Op uw vraag hoe een schilde rij met dergelijke afmetingen kan zoekraken, moeten wij he laas het antwoord schuldig blijven." Pagina 15: 'Dierbaar kunst werk is zomaar zoekgemaakt'. leiden loman leefmans Noch de voor de kabel-TV ver antwoordelijke wethouder P. Langenberg, noch de EWR, be heerster van het kabelnet, weet hoe het kan. Feit is dat sinds en kele weken de Deense porno zender Eurotica in de Leidse re gio 's nachts uitzendt op het TV-kanaal waar doorgaans de Turkse zender TRT te zien is. Nu nog alleen met een aankon diging, maar per 1 februari moeten de programma's begin nen. Daar wordt echter een stokje voor gestoken. Vanaf 1 januari zijn 's nachts op de frequentie van TRT niet de bekende, gekleurde test beeld-strepen te zien, maar een soort kabelkrant bestaande uit drie wisselende pagina's. Daar op kondigt het in Kopenhagen gevestigde kanaal The Adult Channel/Eurotica aan komende maand met uitzendingen te be ginnen, dagelijks van 0.25 uur tot 5.25 uur. Het Leidse WD-raadslid A. Geertsema was een van de eer sten die tijdens een slapeloos moment 'al zappend' de Deen se zender opmerkte. Hij meldde dat bij de verantwoordelijk wet houder, maar die moest het antwoord schuldig blijven op de vraag waar Eurotica zo opeens vandaan kwam. Ook woord voerder J. van der Erf van de Leidenaar raakt bijna vingers kwijt leiden caroline van overbeeke „Ik ben me het apezuur geschrokken", zegt hij, terwijl hij zijn zwaar gekneusde vingers laat zien. Woedend was Leidenaar A. de Kleijn op de ABN-AMRO-bank aan de Bree- straat. Zaterdagavond brak hij bijna zijn vingers tijdens een worsteling met een postbus van de bank. „Ik werd erin meege zogen: dat ding is levensgevaarlijk. Moet je je voorstellen wat er gebeurt als kleirte kin deren hun handjes erin stoppen." Inmiddels kan hij er weer een beetje om lachen. De Kleijn bracht die avond zoals hij wel vaker doet de omzet van zijn boekwinkel aan het Kort Rapenburg weg. Een bijbehorend stortingsformulier stopte hij in de speciale postbus op de hoek van de Diefsteeg. „Ik deed dat zorgvuldig, stak mijn hand een beetje in de smalle gleuf, want het regende en waaide nogal hard. Vervolgens werd mijn hand meegezogen en zat ik klem. Ik moest echt flink hard trek ken, wel een keer of drie, om mijn vingers weer terug te krijgen. Vervolgens heb ik de hele avond met mijn hand in een zak ijs ge zeten. Mijn nagels zijn nog blauw." De Leidenaar vindt de bus van de bank ronduit gevaarlijk. „Ik ging er maar een klein stukje in met mijn hand en ik werd meteen meegetrokken door wieltjes. Mis schien is een dergelijk systeem bedacht voor de veiligheid van de bank, maar veilig voor mensen is het in elk geval niet." De Kleijn heeft het bankfiliaal aan de Bree- straat inmiddels een boze brief geschreven met een afschrift aan de Consumenten bond. „Als ik Amerikaan was, had ik een paar miljoen schadevergoeding gevraagd. Want ik kon de dagen erna mijn rechter hand niet goéd gebruiken voor mijn werk. Maar ja, dit is Amerika nu eenmaal niet. Ik wil wel dat er iets aan die bus wordt ge daan." De Kleijn heeft de indruk dat de gevaarlij ke bus er nog niet zo lang is. „Ik denk dat ze die van binnen met rollende wieltjes heb ben beveiligd om te voorkomen dat dieven erin hengelen." Hij verwacht een snelle re actie van de bank. „Ik neem geen genoegen met een antwoord in de trant van: 'Wij doen dit in het belang van de klant'. Ik denk er ook nog over om aangifte te doen bij de politie." Woordvoerder F. Meeren van de ABN- AMRO in Amsterdam is bekend met het in cident, waar hij echter niet gedetailleerd op in wil gaan. „De bus heeft inderdaad een 'anti-vis-voorziening'. We gaan na of er iets moet gebeuren." HET WOORD IS AAN Seneca Arbeid is het meest beproefde middel om ondeugden te verdrij- VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Religie- Sport HET WEER Verwachting tot morgen Nu en dan regen Vannacht opklaringen en overwe gend droog. Minimumtempera tuur 2 graden. Overdag bewolkt en nu en dan regen. Middagtem- peratuur ongeveer 5 graden. Wind zuidelijk en matig, kracht 3 tot 4. Een agent aan de rand van een watervlakte rondstam- pend om warme voeten te krijgen, weet precies hoe het allemaal komt. „Het is de schuld van de Belgen. Die hebben alle sluizen wagenwijd opengezet. Daardoor zitten wij hier nu met al dat water." Het waterpeil in de Ardennen is vandaag gezakt. Het Belgische deel van de Maas staat nu drie centimeter onder de kritieke grens. Het hoogwater in Zuidwest- Duitsland heeft voorlopig niet de recordhoogte bereikt van Kerstmis 1993. Het noodweer van de afgelopen da gen heeft in Europa elf levens geëist. Muilkorf voor asielzoekers gebruiksklaar den haag gpd EWR weet van niets. „De tijd dat piraten andere zenders wegdrukten, bestaat niet meer. Maar hoe dit kan, weten we niet", aldus Van der Erf. Alle gemeenten in de Leidse regio bepalen samen in het overlegorgaan Gem-reg wel ke zenders de mast in Oegst- geest 'uit de lucht plukt'. De ge meenten bekijken daarna indi vidueel welke pakket zij doorge ven. TRT wordt vanaf de TV- mast naar vrijwel elke plaats doorgeseind, maar op datzelfde kanaal zit nu ook een porno zender. Secretaris F. van Vugt van Gem-reg was aanvankelijk eveneens onwetend van Euroti ca. „Dat moet iemand toevallig opvallen die in de nacht zit te kijken." Inmiddels is het hem wel gelukt het mysterie te ont rafelen. „De satelliet zendt dit programma uit op dezelfde fer- quentie als 'TRT. En het 'piratenslot' dat ongewenste zenders buiten moet houden, heeft niet gewerkt. Maar binnen enkele dagen is het probleem Het ministerie van justitie wor stelt met de vraag of een door TNO ontwikkelde 'muilkorf voor agressieve asielzoekers kan worden ingevoerd. Volgens een welingelichte bron bij TNO ziet staatssecretaris Schmitz niets in het idee, maar de woordvoerder van Schmitz benadrukt dat nog geen beslissing is genomen. Vanochtend werd bekend dat de 'muilkorf van TNO inmid dels gebruiksklaar is. In het grootste geheim heeft de mare chaussee op Schiphol al prak tijkproeven genomen. Die zou den bevredigend zijn verlopen. Oud-staatssecretaris Kosto schakelde TNO in, nadat een Roemeense asielzoeker bij zijn uitzetting op Schiphol een her senbeschadiging had opgelo pen. De man verzette zich toen zo heftig dat de marechaussee zijn mond met tape afplakte om het spugen, gillen en bijten te beletten. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws Dus neem ik nu een abonnement. Noren brekebenen Ondanks hun sportieve imago blijken Noren, en dan vooral de vrouwen, enorme brekebenen. Een op de drie Noorse vrouwen breekt een maal in haar leven een been. „De Noren zijn we reldkampioen beenbreuken", zo rrieldt het blad van de uni versiteit van Oslo. Ziekenhuizen in het Scandinavische land ver wachten dit winterseizoen het recordaantal van tienduizend patiënten met een botbreuk. Deskundigen wijten de toena me vooral aan slechtere voe ding, gebrek aan beweging en gebruik van nicotine. Eltingh-Krickstein rechtstreeks op TV hilversum «anp De NOS doet morgenochtend rechtstreeks verslag van het ten nisduel tussen de Jacco Eltingh en Aaron Krickstein. De kwartfi nale van de Australische kam pioenschappen is vanaf 09.00 uur te zien op Nederland 3. I Voorletters:- Tel:- I (I.v.m. controle bezorging) Na de eerste 2 weken I betaal ik mijn abonnement: j Q Per maand automatisch I via acceptgiro 31,05) I automatisch 30,05) j Q Per kwartaal I via acceptgiro 87,70) I automatisch 86,70) I Nr. bank/giro: I I I Handtekening:. naar; Leidsch Dagblad, ee-MTvlce, Antwoordnummer Of bel 071-128030

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1