Provincie blijft met Rutte werken 'Nog even en de Postbank gaat in hasj handelen' Randstad Ouders aangehouden na ontucht met kinderen Rechter houdt ontslag bij school geleidehonden tegen Rotterdam roept Schiebroek tot de orde Kamerlid Vos: universiteit moet beter samenwerken met industrie Eis vier jaar en tbs vooi doden zoon Jan Cremei Negen miljoen aan drugs verstopt tussen theezakjes DINSDAG 24 JANUAR11995 975 071 -356439,plv -chef paul van der kooij, 071 -356 Vijf jaar geëist voor bankoverval den bosch De officier van justitie bij de rechtbank in Den Bosch heeft maandag vijf jaar gevangenisstraf geëist tegen een 23-jari- ge Amsterdammer. De man heeft bekend dat hij een gewapende overval heeft gepleegd op een filiaal van de Rabo-bank in Hel mond. Ook gaf hij een inbraak in een huis in Blerick toe. Bij de overval in maart vorig jaar dwong de man een cliënte van de bank op de grond te gaan liggen door haar een vuurwapen tegen het hoofd te zetten. De buit van de overval, circa 55.000 gulden, gebruikte hij om schulden te betalen en zijn excessieve drugsge bruik te bekostigen. Politie haalt lijk man uit water Amsterdam De Amsterdamse politie heeft maandag het lijk van een nog onbekende man uit het water van de Reinier Vinkeles- kade gehaald. Het lichaam van de ongeveer 60-jarige man ver toonde uiterlijk geen tekenen van geweld. De politie is begon nen met een onderzoek. Ondanks onderzoek van justitie Milieugedeputeerde G. de Boer wil de relatie tussen de provincie Noord-Holand en het composteringbedrijf Rutte in Halfweg voortzetten. De Boer ziet in het onder zoek van justitie en politie naar mogelijke milieudelicten door het bedrijf geen aanleiding de banden te verbreken. HAARLEM ALLARD BESSE RICHARD MOOYMAN Rutte composteert met toe stemming van de provincie ge scheiden ingezameld groenafval uit Noordhollandse gemeenten, een belangrijke activiteit naast het verwerken van zuiverings slib. Het composteringsbedrijf wordt er onder meer van ver dacht deel te nemen aan een organisatie die het oogmerk heeft strafbare feiten te plegen. De wetsovertredingen zouden zijn begaan bij het illegaal ver werken en exporteren van riool- zuiveringsslib. Justitie besloot tot het onderzoek nadat provin cie-ambtenaren hierover infor matie hadden doorgespeeld. Vrijdag deed de politie een inval bij vestigingen van het bedrijf in Halfweg, Amersfoort en Bruns- sum en op de privéadressen van twee directeuren. Daarbij wer den overigens geen aanhoudin gen verricht. Groen Links wil de kwestie Rutte tijdens de statenvergade ring van maandag in een inter pellatie aan de orde stellen. Het statenlid M. Hisschemöller wil weten waarom het bedrijf, on danks de zware verdenkingen, niet is stilgelegd. De provincie moet overwegen de vergunning van Rutte in te trekken, aldus Groen Links. Eerder heeft D66 zich uitgesproken voor een tij delijke sluiting van het compos teringsbedrijf. Leidse koffieshophouder ziet weinig in gelegaliseerde inkoop soft-drugs leiden «rudolf kleun Natuurlijk, hij heeft er ook baat bij als de inkoop van hasj en weed door legaal zou kunnen worden georganiseerd. Het had hem bijvoorbeeld een veroorde ling van een maand voorwaar delijke gevangenisstraf ge scheeld die hij onlangs aan zijn broek kreeg toen hij voor de deur van zijn zaak door de poli tie werd betrapt op het bezit van 70 gram stuff. Maar verder ziet eigenaar Gradus Smal van de Leidse koffieshop Twins aan de Haarlemmerstraat niets in het idee van minister Sorgdra- ger van justitie om de inkoop van softdrugs door de overheid te laten controleren. Sorgdrager hoopt op die ma nier de softdrugshandel uit de criminele sfeer te halen. Nu staat de overheid toe dat men sen softdrugs kopen bij koffie shops die worden gerund als bedrijven en die ook als zodanig door de belasting worden aan geslagen. Ook Gradus Smal be taalt belasting over zijn winst. De f§.ade mag dan door de over heid worden gedoogd, de keer zijde is volgens de minister dat een koffieshop afhankelijk is van criminele toeleveranciers. Daar wil ze een einde aan ma ken. Gradus Smal is bijna beledigd door de suggestie. ,,Ja natuurlijk lees ik ook berichten over het onderscheppen van partijen van 30.000 kilo. Maar die partij en zie ik nooit. Ik koop niet in bij criminelen maar bij gewone mensen. Die hebben ineens de oogst van wat ze gekweekt heb ben op hun slaapkamer of op de wc. Vijf kilo heb'je al gauw van een klein hokje, dat rook je niet zelf op. Anderen zijn naar Marokko geweest en komen met een plak hasj terug. Dan spreek ik af dat ik dat koop. Niet alles in een keer, want dat is ook voor mij te veel, maar in twee of drie keer. Officieel mag ook ik niks in huis hebben, er is alleen een richtlijn van justitie dat be zit van minder dan 30 gram niet wordt vervolgd." Breed aanbod De inkoop levert volgens Smal nooit problemen op. Er is een Koffieshopeigenaar Gradus Smal: „Ik koop in bij gewone mensen, niet bij criminelen." breed aanbod: naast Neder landse weed en hasj, ook pro- dukten uit exotischer oorden als Thailand, verschillende Afri kaanse landen, Marokko, Tur kije, Libanon, Afghanisan, Pakistan. Soms komt de stuff uit explosieve gebieden en is ze af komstig van verzetsgroepen, zoals de Koerden. „Die kopen er vast wapens van, maar dat is dan voor het goede doel." Ieder land heeft een eigen specialiteit en iedere gebruiker heeft zijn of haar eigen voor keur. Daarin schuilt ook het probleem bij het idee van Sorg drager om een onderscheid te maken tussen min of meer te legaliseren kweek uit eigen land en de illegaal blijvende import. „Daarvoor is het kleurrijke bui tenlandse aanbod van belang. Dat verdwijnt als uitsluitend de weg wordt vrijgemaakt voor Ne derwiet." Legaliseren is prima, vindt Gradus Smal, maar dan met hetzelfde aanbod, tegen dezelf de prijs. „Als de overheid er tus sen gaat zitten, willen ze er straks ook belasting op heffen. Ik hoef geen handel van de overheid. Straks komen er ook nog grote bedrijven bij, Shell of de Postbank... Hasj en marihua na zijn al 7000 jaar bekend. Het gaat om een plant, hennep, die heel veel nuttig gebruik heeft, ook medicinaal. Ik praat mis schien als een oude hippie, maar het is altijd een stof ge weest van alle mensen. Daar komt dan een einde aan." Smal, die Sorgdrager prijst voor het feit dat ze haar nek uit steekt, verwacht overigens niet dat er snel iets verandert. „Het buitenland zal dit nooit toe staan. En ach, er zijn toch veel grotere problemen. Voorlopig kunnen ze Europa nog niet eens besturen." Wijnkenner Smal praat liefdevol over de in koop. „Ik koop het liefst biolo gisch geteelde weed, bio-weed. In de loop van de jaren herken je wat er wordt bijgemengd. Henna wordt al jaren toege voegd aan hasj. Er is geen oplei ding om dat te zien, maar je ontwikkelt je tot zoiets als een wijnkenner." Zijn zaak Twins heeft volgens dat softdrugs uitsluitend tussi 16.00 en 22.00 uur mogen wc den verkocht. Mocht de poli komen controleren, dan fu geert Twins als studiecentrq en is de stuff studiemateria „En soms komen de mens iets ophalen wat ze gisterj hebben gekocht en roken daar ook van." Maar in de pr< tijk controleert de politie n volgens Gradus Smal omdat c ondoenlijk zou zijn. Jonger onder de achttien jaar heeft nooit toegelaten, de bepali daarover is volgens hem bodig. „Als zij per se willen, i ken ze maar op een andere n nier aan weed moeten zien komen. Dat houdt het spannend." foto henk bouwman hem buurthuis-achtige trekjes. Buurtbewoners hebben hem geaccepteerd, zegt hij. „Sommi gen komen hier ook. De winke liers in de buurt zijn misschien niet allemaal blij met me, maar mijn klanten komen ook bij hen. Ze zeggen in ieder geval niet in mijn gezicht dat ik weg moet." De bizarre inrichting van Twins was voor Gradus Smal aanleiding om nog een andere naam te hanteren: 'Leids muse um voor rare zaken'. Het ge meentelijk sluitingstijdenbeleid zorgde voor nog een derde naam: 'Studiecentrum voor rookmagiërs'. De gemeente heeft om scho lieren te beschermen bepaald 'Hennep naar de veiling' AMSTERDAM ANP R. Elzinga, voorzitter van Bond voor Cannabis Detai listen zit nog steeds te wacli ten op een uitnodiging va Den Haag om eens over zij branche te komen prater Maar als die brief op zij deurmat ploft heeft hij al ee voorstel gereed, om een her nepveiling op te richten, na; het voorbeeld van de Aal< meerse bloemenveiling. De voordelen zijn legic somt Elzinga op: er is een bc tere controle mogelijk op c kwaliteit van de koopwaa de koffieshophouders heb ben een prachtig overzie! van het - legale - aanbod de henneptelers in het lan hoeven niet meer met hu kweek langs de koffieshop te leuren. Kortom, het pai prachtig in het plan van m nister Sorgdrager van justiti om de inkoop van soft drug te regelen, meent Elzinga. E zinga noemt de uitsprake van minister Sorgdrager or de bevoorrading van kol fishops uit de illegale sfeer I halen 'baanbrekend en durfd'. ALKMAAR ANP Een regionaal recherche bij standsteam heeft drie personen aangehouden op verdenking van het plegen van ontucht met vijf jonge kinderen. Dat heeft de Alkrnaarse persofficier van justi tie mr. W. Groos maandag be kendgemaakt. Huiszoekingen in Arnhem, Breda, Hillegom en Wieringer- werf leidden tot hun aanhou ding. De kinderen variëren in leeftijd tussen één en acht jaar. De verdachten zijn de moeder (31), haar ex-vriend (30) en de vader (45) van de kinderen. Het drietal is in verzekering gesteld. Zij zouden de kinderen jaren lang hebben misbruikt. Het Openbaar Ministerie in Alkmaar wil in het belang van het lopende onderzoek geen nadere mededelingen doen. AMSTERDAM GPD tot een staking van de werkne mers van de hondenschool en een demonstratieve optocht waaraan tientallen blinden deelnamen. 'Hondenmens' l'A- bee is'populair bij de blinden. Ze heeft nieuwe opleidingsme thoden geïntroduceerd op de hondenschool waarover de blinden erg tevreden zijn. Ze zijn daarentegen minder te spreken over De Groodt, die slecht kan opschieten met l'A- bee. De Groodt is financieel be kwaam maar zou te weinig ver stand hebben van het opleiden van honden en de betekenis er van voor de blinden. Het Koninklijk Nederlands Ge leidehonden Fonds (KNGF) mag het hoofd opleiding A. l'A- bee niet ontslaan. De kanton rechter in Amsterdam heeft dat gisteren bepaald. Het KNGF-bestuur en direc teur H. de Groodt wilden l'Abee ontslaan omdat ze zich achter de eisen van het personeel over arbeidsvoorwaarden heeft ge schaard. Daarnaast vindt het bestuur de sfeer op de honden school in Amstelveen slecht sinds de komst van l'Abee in 1991. De rechtbank acht ontslag op deze gronden echter niet aanvaardbaar. l'Abee werd in december ge schorst nadat ze in het conflict over de arbeidsvoorwaarden partij koos voor de perso neelsleden. De schorsing leidde Actievoerders maakten tij dens de druk bezochte rechts zitting vorige week duidelijk hoe ze over de 67-jarige De Groodt dachten. Ze droegen buttons met de tekst 'l'Abee rentree, De Groodt aow'. Een bewoonster van de Rotterdamse wijk Overschie voert het woord tijdens een voorlichtingsavond over de tijdelijke huisvesting van verslaafden in Overschie. Zo'n 25 bewoners van het voormalige Perron 0 hebben tot ongenoegen van een aantal bewoners een slaapplaats toegewezen gekre gen in containers in die plaats. foto anp ROTTERDAM GPD Een meerderheid in de Rotter damse gemeenteraad steunt het plan van burgemeester en wet houders om de drugsopvang in Schiebroek desnoods door te drukken tegen de zin van de deelgemeente. Dit blijkt uit een peiling onder raadsfracties. Van de 45 raadsleden zijn er 23 voorstander van zo'n dwang maatregel, een zogeheten aan wijzing. De fracties van de PvdA, het CDA, GroenLinks en de Stads partij, samen goed voor 23 ze tels, scharen zich in deze zaak achter het college van b en w. D66 (zeven zetels) twijfelt nog, maar lijkt in het uiterste geval ook met het college mee te gaan. De VVD is als enige grote partij tegen het opzijzetten van de deelgemeente. Van de ande re raadsleden is het standpunt nog niet bekend. In december maakte het col lege bekend dat er in Schie broek een ruimte moet worden ingericht voor 25 dakloze drugs verslaafden. Na fel verzet uit de wijk besloot de deelgemeente Hillegersberg/Schiebroek om alle medewerking te weigeren. Ook wil de deelgemeente niet uitzien naar een andere ge schikte plek binnen het grond- Hennepplantage in Amsterdam opgerold AMSTERDAM ANP De politie van Amsterdam ontmantelde gisteren een hennepplantage in een wo ning aan de Zamenhofstraat. Drie mensen werden gear resteerd. Tijdens de actie trof de politie drie vuurwapens aan. In het huis stonden 1836 hennepplanten, 47 lampen, 47 schakelkasten, vijftien ventilatoren, zes transforma toren en een hoeveel ge droogde toppen van de plan- LEIDEN/NOORDWUK MONICA WESSELING Fokker Space Systems Leiden en het Katwijkse bedrijf Satellite Service moeten, net als de an dere bedrijven die produkten maken voor de ruimtevaart, het op een akkoordje gooien met de universiteiten. Alleen door een commerciële samenwerking, kunnen de ruimtevaartindustrie en -wetenschap in Nederland op peil blijven. Voorwaarde is dan wel dat ook de overheid be reid is geld te steken in die ruimtevaart. Dat betoogde gistermiddag Tweede-Kamerlid H. Vos (PvdA), voorzitter van de Vaste Kamercommissie voor Econo mische Zaken, tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst in het Noordwijkse Space Expo van de Netherlands Industrial Space Organisation (NISO), de vereni ging van bedrijven werkzaam voor de ruimtevaart. Volgens Vos gelden voor de ruimtevaartindustrie exact de zelfde 'regels' als voor de gewo ne industrie. „Om een indus trietak gezond te houden is meer nodig dan de handels geest om 's morgens een doos frikandellen bij de Macro in te slaan om die 's avonds tegen een veel hogere prijs tijdens een voetbalwedstrijd aan de man te brengen. Om je in een Europa zonder grenzen staande te hou den moet je haantje de voorste zijn." Aan die bereidheid tot sa- menwerking schort het nogal eens, vindt het Kamerlid. "Een vertegenwoordiger van de Leid se universiteit wees een paar weken geleden mijn idee voor samenwerking resoluut van de hand. Wetenschap moest vol gens hem puur blijven. Com mercieel denken is besmet. Jammer, want samenwerking met de industrie kan de univer siteiten grote opdrachten bren gen. Specialisatie is volgens de PvdX'er het toverwoord. „We hebben rasspecialisten nodig die veel weten over weinig. Die krijg je door een intense samen werking'tussen industrie en we tenschap waarbij de overheid zorgt voor een gunstig onderne mersklimaat." Vandaar ook dat hij geen voorstander is van een klein nationaal ruimtevaartpro gramma, maar liever meedoet in het grote Europese geheel. Dan kan Nederland zich op één heel klein vakgebiedje speciali AMSTERDAM ANP Officier van justitie mr. C. Strack heeft maandag voor de rechtbank in Amsterdam vier jaar gevangenisstraf en tbs ge- eist tegen een 20-jarige inwoner van Duivendrecht. Deze schoot op 23 april van het vorig jaar met een zwaar kaliber revolver de 30-jarige Clinton Cremer, zoon van schrijver/kunstenaar Jan Cremer, dood. Na klachten van buurtbewo ners over stankoverlast vond de politie het in verregaande staat van ontbinding verkerende lijk van Cremer op 9 mei vorig jaar in zijn woning in Amsterdam- Zuidoost. Hij'bleek tweemaal in de rug en tweemaal in het hoofd te zijn geschoten. Een groot aantal persoonlijke bezit tingen was uit de woning ont vreemd. Uit onderzoek bleek dat Cre mer rond de 23e april moest zijn doodgeschoten. Een buurt en contactenonderzoek leidde de politie onder meer naar de man uit Duivendrecht. Hij werd aanvankelijk als getuige ge hoord. Hij had Cremer leren kennen doordat hij diens draag- bare computer ooit had ge kocht. Ook vertelde de man dat Cremer voor hem een vwo-di- ploma had vervalst, nadat hij was gezakt voor het eindexa men op het Luzac-college. De politie hield de man daar op aan, op verdenking van het plegen van valsheid in gesch te. Hij had het vervalste dip ma gebruikt om zich in te h nen schrijven voor een rechtt studie aan de Vrije Universil van Amsterdam. Cremer bl< ook een propaedeuse-diplo te hebben nagemaakt. Tenslotte werd duidelijk i de man op 23 april in de ning van Cremer was gewei Hij bekende dat hij Cremer h doodgeschoten, doch legde i kens wisselende verklaringen over het hoe en waarom zijn daad. Ook ter zitting van rechtbank gaf hij op deti weer een nieuwe versie van geschiedenis. Een van de lez gen is dat de twee ruzie krej over de betaling van het ven singswerk waarbij de dodeli schoten werden gelost. Na de schietpartij is de dachte tot driemaal toe terug weest in de woning van Crern Telkens nam hij spullen m waarvan een groot deel bij h Üiuis is teruggevonden. De pi tie vond ook 13.000 gulden, mogelijk van afpersing afko stïg zijn en een op het Luz college gestolen rijbewijs. Gedragsdeskundigen mei dat de verdachte moet won beschouwd als sterk verm derd toerekenbaar. Hij zou tensief moeten worden beh> deld in een tbs-kliniek. De o cier van justitie nam dit adi over. De rechtbank doet i spraak op 6 februari. seren, „En daar zijn we goed in." Nederland heeft, met de vestiging van het technische ruimtevaartsonderzoekcentrum Estec in Noordwijk, een flinke vinger in de Europese ruimte vaartpap. Binnenkort moet het kabinet beslissen of en hoeveel geld er wordt besteed aan zoge heten aardobservatiestations, satellieten die in een baan om de aarde draaien om gegevens door te geven. „Daar moeten we aan meedoen. Aardobserva tie is noodzakelijk om de ^milieuvervuiling en problemen als de klimaatsverandering te kunnen bestrijden. Meedoen betekent ook dat onze Neder landse ruimtevaartindustrie en - wetenschap in het buitenland voor vol wordt aangezien, dat we meetellen in de wereld." ROTTERDAM ANP De Rotterdamse rivierpolitie en de douane hebben giste ren tweeduizend kilo mari huana onderschept. De soft drugs zaten verborgen in een container met theebuiltjes uit Zuid-Afrika. Dat heeft de re giopolitie Rotterdam-Rijn mond bekendgemaakt. De container stond in de haven. De politie wist dat er vermoedelijk softdrugs in zat verstopt. Een chauffeur, die volgens de politie te goede trouw was, haalde de contal ner maandagochtend op ei reed er mee over de rijkswe richting Amsterdam. De mal werd halverwege de rit aange houden. De pakketjes marihuana la gen tussen de balen thee. I de loop van de ochtend ver brandde de gemeentelijke rei nigingsdienst alle drugs. D marihuana had een straat waarde van ongeveer nege miljoen gulden.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 16