"Extra geld om 5 mei ke vieren VERBIJSTEREND Rijn Veenstreek Stompwijkse school mag uitbreiden Ter Aar heft commissie sociale vernieuwing op Ome Dirk mag blijven 'Dierbaar kunstwerk is zo maar zoekgemaakt' Vrachtwagen schaart: 7 kilometer file Lastige prooi de Bijenkorf (2^) dinsdag 24 januari 1995 orith ligtvoet le Oranjevereniging Stompwijk oudt een tentoonstelling over e bevrijding. De vereniging rerkt hiervoor samen met de emeente-archivaris en maakt ^'ebruik van materiaal van bur gers. Mensen die tijdens de oor- )gsjaren het een en ander heb- en verzameld, kunnen zich og bij de vereniging aanmel- ïn. De expositie wordt vijf mei eopend in de sporthal en zal 'aarschijnlijk vanaf 8 mei in et gemeentehuis te zien zijn. ond het sporthalterrein wor- r' en op bevrijdingsdag ook an- ere activiteiten zoals kinder- 'e pelen, een ringrijderij en mu- iekoptredens gehouden. Ook de verenigingen in Zoe- irwoude-Rijndijk en Zoeter- vGoude-Dorp organiseren tal an festiviteiten. Zo ontbijten e inwoners van Zoeterwoude- )orp in de Klaverhal, terwijl be- roners van Zoeterwoude-Rijn- dijk hetzelfde doen in de Een- dekooi. Rond beide gebouwen worden vervolgens allerlei kin deractiviteiten georganiseerd, zoals oud-hollandse kinderspe- len en het optreden van clowns. Verder treden her en der bandjes op en zullen de drum fanfares van zich laten horen, 's Avonds wordt in de Eendekooi het Oranjebal gehouden. In be jaardenhuis Emmaus en in het gemeentehuis zijn tentoonstel lingen te zien die de bevrijding als thema hebben. De besturen van beide Oran jeverenigingen hebben de ge meente verzocht voor een be drag van 15.000 gulden garant te staan. Het college vindt dat bedrag te hoog en wil slechts voor 10.000 gulden garant staan. De Stichting Oranjefees ten Stompwijk krijgt waar schijnlijk 7.500 gulden subsidie voor de activiteiten die rond be vrijdingsdag wordén gehouden. Daar komt nog eens 3.500 gul den voor de tentoonstelling bo venop. alphen aan den rijn» Heel oud, heel degelijk en bijna niet kapot te krijgen. Dat is de oude dakpannenfabriek van Van Oordt in Alphen aan den Rijn. Al maanden wordt er gewerkt aan de sloop van het complex en het zal nog tot half mei duren voor de laatste herinnerin gen aan de ooit bloeiende bedrijfstak zijn ver dwenen. Want het bakstenen hoofdgebouw met zijn ovens en zijn machtige schoorstenen is geen gemakkelijke prooi voorde slopers. Om het gebouw tegen de vlakte te krijgen, moest een enorme kraan omhoog worden ge hesen. Die is nu al weken bezig om het bouwwerk van boven naar beneden stukje bij beetje af te breken. Maar het meest spactacu- laire werk moet nog komen: de sloop van de schoorstenen. De twee kleintjes - hoogte der tig meter - worden gewoon met de slopers kogel geveld. Maar voor de twee vijftig meter hoge giganten moet er dynamiet aan te pas komen. Als alles goed gaat, worden deze twee pijpen op zaterdag 25 maart vakkundig opgeblazen. Voor deze klus is speciaal een zaterdag uitgekozen om het publiek de kans te geven op waardige wijze afscheid te ne men van de laatste Alphense dakpannenfa briek. FOTO BEN DE BRUYN Dief stoort zich niet aan barricade alphen aan de rijn» Hoewel een bewoner van de Alphense Kraai enhorst de deur van zijn woning had gebarricadeerd, wist een inbreker afgelopen nacht toch binnen te dringen. De bewoner had zijn voorzorgsmaatregelen-genomen, omdat een onbekende gisteravond een fiets uit zjjn tuin had gestolen. Met de fiets ver dween ook een sleutel van de woning. Om drie uur vannacht was het inderdaad raak. De zoon des huizes hoorde gerommel tóen ging beneden kijken. Plotseling zag hij een inbreker uit het toilet komen. Door de barricade had de onbekende de voordeur niet kunnen openen. Daarom had hij het raam van het toilet ge forceerd. De inbreker ging er als een haas vandoor. Later werd iduidelijk dat hij nog drie portemonnees met 165 gulden had -L kunnen meenemen en een wandkast had doorzocht. f Motor uit boot gestolen oud ade Uit een boot die afgemeerd lag in de haven van de Wa- tertuin in Oud Ade is gisternacht een motor gestolen. De boot werd losgemaakt en versleept naar de overzijde van het water. Daar werd de motor met een lier uit de boot getakeld. SP-raadslid stopt ermee alphen aan den run Het Alphense SP-raadslid E. Smit-van Eer den verlaat na bijna vijfjaar de gemeenteraad. Zij wordt opge volgd door R. Pleij, die op dit moment al lid is van de commissie uitvoeringszaken, in een brief aan burgemeester M. Paats geeft Smit aan met haar raadswerk te stoppen wegens gezinsomstan digheden. Smit werd in 1990 gekozen als het tweede Alphense raadslid van de Socialistische Partij. Daarvoor zat alleen G. Har mes namens die partij in de raad. Bij de laatste verkiezingen ver dubbelde de SP haar aantal zetels naar vier. Giromaat vernield nieuwkoop» Onbekenden hebben vannacht de geldautomaat bij het postkantoor aan de Achterweg in Nieuwkoop vernield. Vol gens de politie heeft men bewust de automaat willen slopen. Voorzover bekend is er geen geld gestolen. Na bijna twee jaar zoeken, üeeft de Teraarse burgemees ter Vroegindeweij een een plekje op het oog waar ze zou willen wonen: op de Hooger- aeijdestraat in Aardam-West, met uitzicht op het weiland. Burgemeester wil in Aardam wonen Voordat ze mag bouwen, moet wel het bestemmingsplan worden gewijzigd. Nu ligt er nog een bestemming 'verkeer' en 'groenbestemmingen' op de strook grond. Zijzelf en de wethouders zijn echter bereid zichzelf/haar de helpende hand te bieden en stellen de raad daarom donderdag voor om medewerking te verlenen. Vroegindeweij, sinds 1 juni 1993 de eerste burger van Ter Aar, woont nog altijd in Den Haag. Als ook de provincie ak koord gaat en er geen be zwaarschriften tegen de bouw worden ingeleverd, kan de bouwvergunning over een maand of twee, drie worden verleend. 'Een uit de hand gelopen hobby voorhout roza van der veer Bollenbedrijf Moolenaar uit Voorhout heeft zich op de bio logische bestrijding van oliever vuiling en stankproblemen bij waterzuiveringen gestort. De di recteur van de gelijkname on derneming noemt het een 'uit de hand gelopen hobby'. „Maar \vel een interessante hobby met toekomst en commercieel haal baar. Uiteindelijk gaan er mil jarden om in de milieusector." Moolenaar maakt zich allang sterk voor milieuproblemen in de bollensector. Daar is hij op het idee gekomen om op te zoek te gaan naar alternatieven voor verboden chemische be strijdingsmiddelen en grond ontsmetters. „Anderhalf jaar ge leden werd Captafol, waarmee schimmel bij lelies wordt be streden, verboden. Wij liepen al rond met de gedachte dat biolo gische bestrijdingsmiddelen de toekomst hadden. In de ogen van het publiek zijn bacteriën en schimmels enge beestjes, maar zij kunnen juist heel goed schadelijke schimmels en bac teriën bestrijden. Vervolgens hebben we contact gelegd met een Frans laboratorium, opge zet door een wetenschapper die uit de farmaceutische industrie. Hij vreesde dat zijn werk onvol doende benut zou worden want met chemische middelen is ontzettend veel geld gemoeid." Het Franse laboratorium heeft inmiddels patent op zijn vinding. Het voorziet de bacte riën van een koraalachtig huisje waardoor ze minder gevoelig zijn voor zuurstof, temperatuur, zuurgraad, en voedingsstoffen. Hierdoor blijven de bacteriën langer leven en doen hun werk beter. Inmiddels heeft het laborato rium een 'uitgebreide gereed schapskist met bacteriën sa mengesteld' waaruit voor speci fieke problemen de juiste cock tails worden bereid. In Duits land en Frankrijk wordt er op grote schaal gebruik van ge maakt. In Nederland heeft Moolenaar-dochter Bio Chemi cal Technologies (BCT) het pa tent verworven en gaat voor zichtig de markt op. Moolenaar: „Er zijn grote belangen gemoeid met de milieumarkt. Wij kun nen ons geen misser veroorlo ven. Vandaar dat we ervoor hebben gekozen om ons te rich ten op een aantal speerpunten, onder meer uit de landbouw. Ik heb hiernaast een kast vol or ders van bedrijven die geïnte resseerd zijn in verschillende toepassingen. Maar daar komen we nog niet eens aan toe. Voor lopig leggen wij concrete pro blemen voor en voeren praktijk proeven uit. Maar de cocktail of het recept wordt in Frankrijk gemaakt." Het Franse laboratorium wil ook voor de Nederlandse agrari sche sector werken. BCT levert daarvoor kapt en klare proble men met monsters aan. Inmid dels staan de eerste lelies in de kas bij het Voorhoutse bedrijf. Ze zijn afkomstig van de oogst 1993 en zijn al die tijd in de koelcel bewaard. Juist deze le lies zijn vatbaar voor schimmel. De met een schimmelremmend biochemisch middel behandel de lelies zien er een stuk gezon der uit en zijn groter. Een mid del om bolbloemen resistent te maken tegen de gevreesde ziek te bevindt zich nog in het labo ratorium. Ook wordt gewerkt aan een methode om minder mest te gebruiken. Tegelijkertijd wordt ook gezocht naar een ver vanger voor zilverthiosulfaat. Daarmee blijven de vaten van bloemen open. en blijven de bloemen langer mooi. „Alleen aan zilverthiosulfaat wordt jaarlijks tien tot vijftien miljoen uitgegeven. Als wij daar eens tien procent van krijgen met een alternatief, waardoor bloemwater schoon blijft en niet meer gaat stinken, dan is dat heel aardig. En dan te be denken dat aan vuurbestrijding nog veel meer wordt uitgege ven", schetst Moolenaar de commerciële toekomst van de biologische middelen. alkemade marieta kroft vervolg van voorpagina In de jaren vijftig benaderden de toenmalige burgemeester Kolfschoten en enige raadsle den Rooderkerk met de vraag of hij in de bestaande lijst met kroon, waarin het schilderij van koningin Wilhelmina had geze ten, een staatsieportret van de nieuwe vorstin wilde maken. Rooderkerk had in de jaren '40 de dagopleiding tekenen en schilderen aan de Rotterdamse Academie van Beeldende kun sten gevolgd. Bekend was de schilder verder van de Kunst kring Alkemade, waarvan hij een van de oprichters was. Later is hij naar Friesland ver huisd. Geregeld kwam hij echter nog op bezoek in Alkemade. Doordat kennissen hem nogal eens vroegen waarom zijn staatsieportret niet in het muse um van Alkemade hing, wendde hij zich met die waag tot de ge meente. Zo kwam men achter de verdwijning. De oud-inwoner van Alkema de vindt het heel erg dat het hem zo dierbaar geworden stuk werk zomaar is zoekgeraakt, zo ter aar»zitters kaarten hun wensen di rect aan bij de betreffende por- De commissie sociale vernieu- tefeuillehouder in plaats van dat wing in Ter Aar moet met in- die eerst aan de commissie so- gang van 1 februari worden op- ciale vernieuwing worden voor- geheven. Dat stellen B en W van gelegd. Daarnaast worden door Ter Aar donderdag voor aan de de portefeuillehouder sociale raad. Reden van de opheffing is vernieuwing, burgemeester W. de veel gehoorde klacht uit de Vroegindeweij, ook rechtstreeks wijkprojectgroepen dat de tijd initiatieven ondernomen, tussen het idee, onderzoek en daadwerkelijk uitvoering te lang In september.1991 besloot de is. De oorzaak daarvan is dat gemeente Ter Aar tot de oprich- het proces over te veel schijven ting van de commissie sociale loopt. Dit probleem kan, aldus vernieuwing. Diverse initiatle- B en W, worden opgelost door ven zijn sinds die tijd genomen, de commissie sociale vernieu- zoals de inzet van banenpoolers wing er tussenuit te halen. op basisscholen, een milieu-ac- Voortaan worden de activitei- tie op scholen, een nieuw plat ten direct door de wijkproject- tegrondbord, een extra brieven- groepen aangestuurd. De voor- bus en de buurt-oproep-bus. alphen aan den run/den haag met zijn kraam aan de Lijster laan. De bloemenkraam van Ome De bloemenkraam van Dero- Dirk mag blijven staan op het gee is een aanhangwagen die Lauraplein in Alphen. De Raad naar alle kanten uitgevouwen van State heeft twee omwonen- wordt, waardoor een grote tent den in het ongelijk gesteld die ontstaat. „Dat vinden ze ordi- bezwaar hadden aangetekend nair", weet de bloemkoopman, tegen de vergunning voor de „hun huis zou er minder waard bloemenkraam. De twee bewo- door worden en het belemmert ners van de Van Lennepstraat hun uitzicht. Maar bij één van vonden dat de bloementent de die twee staan er allemaal bo- parkeerplaats van het Laura- men voor de deur. Die kan mijn plein ontsiert. kraam helemaal niet zien. De twee bezwaarmakers mo- „Ik geloof dat ik vorige week gen dan door de Raad van State wel 500 keer ben gefeliciteerd", in het ongelijk zijn gesteld, ze vertelt bloemenkoopman houden nog wel mogelijkheden (Ome) Dirk Derogee. „ledereen om tegen de bloemenkraam te spreekt er schande van dat die vechten. Na de Raad moet ook twee bezwaar maken tegen de gemeente zich nog een keer mijn kraam. Niemand begrijpt buigen over de bezwaren tegen er iets van. Toen ik hier in 1991 de vergunning. En de twee bu- kwam, zei iedereen: Ome Dirk, ren hebben ook al bij de ge- wat fijn. Nou hoeven we lekker meente geprotesteerd omdat niet meer naar het dorp om naar hun mening Derogee zich bloemen te halen." Derogee niet aan alle vergunningsvoor- stond voor 1991 acht jaar lang waarden houdt. blijkt uit zijn brief. „Het kwam tot stand in samenwerking met de Rijksvoorlichtingsdienst die ongeretoucheerde foto's voor mijn werk beschikbaar stelde", schrijft hij het Alkemadese ge meentebestuur. „Na het nodige voorwerk, kwam na ruim 200 uur creatieve arbeid een zeer uitgewerkt kunstwerk tot stand, waarvan geen tweede bestaat." Rooderkerk meent dat het toenmalige gemeentebestuur bij het verstrijken van de rege ringsperiode van koningin Julia na, hem als creatief eigenaar had moeten vragen wat er ver der met het schilderij zou moe ten gebeuren. „Of het mij doen toekomen, in plaats van het op te bergen." Dat laatste wordt echter niet gedeeld door het huidige colle ge van B en W. „Het schilderij is in 1958 aan de gemeente ge schonken en de schenking is door de gemeenteraad van 30 mei 1958 aanvaard", schrijft het college aan Rooderkerk. „Om dat aan deze schenking geen nadere voorwaarden waren ver bonden, staat het de gemeente vrij te handelen." B en W vermoeden dat een slechte inventarisatie en contro le op de kunstwerken van de ge meente de oorzaak is van het zoekraken, In elk geval hebben ze hun lesje wel geleerd. „Mede naar aanleiding van uw brief zijn wij van plan ook nadere maatregelen te nemen voor kunstwerken die wij in eigen dom hebben", Iaat het college Rooderkerk weten. LEIderdorp/hoocmade Een zeven kilomeier lange file ontstond gistermiddag op de rijksweg A4 ter hoogte van Leiderdorp en Hoogmade als gevolg van een geschaarde vrachtwagen. De chauffeur reed rond vier uur in de richting van Amsterdam. Toen hij een politiewagen liet invoe gen, lette hij even niet op. Te laat had de vrachtwagenchauffeur in de gaten dat er langzaam rijdend verkeer voor hem opdoemde. Om een bot sing te voorkomen stuurde hij naar links en kwam met een vaart tegen de vangrail aan. De ravage was groot, maar er vielen geen gewonden. De Maerten van de Veldeschool aan de Dr. van Noortstraat in Stompwijk wordt wellicht nog dit jaar vergroot. De school heeft al eerder bouwplannen in gediend bij de gemeente, maar kreeg tot nu toe nul op het re kest. Burgemeester en wethou ders hebben de bouwaanvraag voor de uitbreiding met circa 150 vierkante meter dit keer wel goedgekeurd. De school wil graag een aula en een speellokaal voor de jong ste kinderen. Het uit 1958 stam mende gebouw heeft nu geen gemeenschappelijke ruimte. De school moet voor gezamenlijke activiteiten uitwijken naar het Dorpshuis. Ook een speellokaal, waar de kinderen bijvoorbeeld kunnen spelen als het regent, wordt node gemist. Hoe de nieuwbouw er uit komt te zien is nog niet precies bekend. De school zal haar wensen binnenkort voorleggen aan een architect. )e Oranjeverenigingen in Zoeterwoude en Stompwijk rijgen dit jaar extra geld voor het organiseren van festi- iteiten rond bevrijdingsdag. Omdat het dit jaar vijftig tar geleden is dat Nederland werd bevrijd, pakken de erenigingen de viering groots aan. Motorjack van soepel lams- leer, In zwart, 36 t/m 44. Van 450.- Voor 249.- 'Leer Suède' IMoscoatI

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15