SLEUTE Rijnsburg onderzoekt leverancier vuilsysteem Zorg en Adviesteam helpt leerlingei Regio 071-143545 HAAG/NOORDWUK. PERSBUREAU CERBERUS Een 20-jarige Noordwijkerhou- ter is gisteren door de Haagse politierechter tot 40 uur dienst verlening en twee weken voor waardelijke gevangenisstraf ver oordeeld voor een brutale fiet- senroof. Op 3 juli vorig jaar wachtte hij in de Van Panhuys- straat in Noordwijk met twee vrienden 'de eerste de beste Dienstverlening na meppartij fietser die langskwam' op om die vervolgens van zijn rijwiel af te slaan. De jongelui sloegen eerst ie mand van zijn fiets af die hen bleek te kennen. „Wat doen jul lie nou, riep dat slachtoffer. Toen de daders zagen dat hij hen herkende, lieten zij hem gaan. Maar de volgende die langskwam, werd een tand uit zijn mond geslagen en moest zijn fiets afstaan. „Kun je wellicht nog een enigszins steekhoudende ver klaring geven waarom dit alle maal is gebeurd", vroeg politie rechter, mr. L. Verheij, op cyni sche toon aan de verdachte die nog nooit eerder met Justitie in aanraking kwam. „Nee, ik be grijp nog steeds niet hoe ik zo iets heb kunnen doen". Hoewel dit antwoord de rechter wat on bevredigend voorkwam, besloot hij toch de eis van de aanklager om te zetten in een alternatieve straf. Officier van justitie, mr. D. Kuipers, had om vier weken cel, waarvan twee weken delijk gevraagd. Wethouder schrikt van inval bij Rutte De gemeente Rijnsburg is flink geschrokken van de inval bij het afvalverwerkingsbedrijf Rutte in Halfweg. Het bloemendorp heeft het oog laten vallen op het onder grondse inzamelsysteem voor afval dat het constructie bedrijf van deze firma op de markt heeft gebracht. De ge meente laat nu uitzoeken of ook dit onderdeel van Rutte onder justitiële verdenking staat. ringsslib. Voor de Rijnsburgse wethouder W. Glasbergen is dat reden,zijn ambtenaren naar de leverancier van het onder grondse inzamelsysteem te la ten kijken. „We moeten zeker weten dat we met een betrouwbaar bedrijf De politie deed vrijdag een grootscheepse inval bij het Hoofddorpse bedrijf. Justitie verdenkt Rutte van oplichting, valsheid in geschrifte en het ille gaal verwerken van rioolzuive- in zee gaan voordat we een de finitieve beslissing nemen. Op zich hebben we nog de gelegen heid voor zo'n onderzoek. De contracten zijn nog niet gete kend. Alle opties zijn nog open", aldus Glasbergen. Daaruit mag volgens hem niet worden begrepen dat Rijns burg nu overweegt om Rutte te laten varen. „In Nederland is ie mand pas schuldig als de rech ter hefn veroordeelt. Zo ver is het nog lang niet. Bovendien wordt er gesproken over ver denkingen tegen het vuilver- werkingsbedrijf. Wij hebben te maken met het constructiebe- U KUNT NIET ZONDER /rijdagvan 8.30-17.00 u Te koop aangeboden PM PROJECT MEUBILAIR, veel soorten kantoormeubi lair op voorraad tegen scherpe prijzen, o.a. tek.kasten, brandkasten, stoelen en verschillende werkplekken; ook gebruikt Tel. 071 -618513 of 01720-37220. Profiteer van onze grandioze UITVERKOOP. Feije Brinks, juwelier, Breestraat 114 C, Leiden. Onderhoud en reparatie (Kooreman), 4 stoelen met rieten zitting, prachtige ta fel, 120 cm rond, 50 cm uit- sch.b., dekenkist hoekta- fel 60x60 cm. Alles i.z.g.st. totaal 600,-, 071-613979. Afvoer verstopt Bel Barthen B.V. Tel.: 071-222688. drijf van Rutte. Dat lijkt me wat anders. Maar goed, dat moeten de ambtenaren nog maar eens goed onderzoeken. Rutte levert volgens Glasber gen bovendien alleen de instal laties. „De afvoer van het vuil houden we in eigen hand. DaaT zal Rutte niet voor verantw delijk zijn. Was dat wel zo weest, dan komt de zaak tuurlijk al-meteen anders te gen." De Rijnsburgse politiek buigt zich eind deze maand de finitief over het contract met Rutte. Voor die tijd moet er dui delijkheid zijn over de banden van het constructiebedrijf met de onder verdenking staande vuilverwer- ker. C. van Noort van Ge meente Belangen Rijnsburg - de partij keerde zich vorig jaar tegen het onder grondse vuilsysteem van Rutte, onder meer omdat het zich volgens haar nog on voldoende in de praktijk had bewezen - il nu nog geen oor deel geven. „Wij wa ren als enige tegen. Dan kunnen we nu roepen: zie je wel, maar dat vind ik erg makkelijk. We wach ten liever eerst het onderzoek af." Het Zorg- en Adviesteam moet voorkomen dat leerlingen met grote problemen van school verdwijn VOORHOUT CONNY SMITS Dennis heeft problemen op school. Er is haast geen vat op hem te krijgen en zijn cijfers hebben een plotselinge daling te zien gegeven. Dennis kan zich moeilijk concentreren in de klas, omdat hij de problemen thuis maar moeilijk van zich af kan zetten. Zijn ouders staan op scheiden, en dat geeft de nodige spanningen. Dennis zou een van de leer lingen kunnen zijn die onder de hoede worden genomen van het zogenaamde Zorg- en Ad viesteam (ZAT) dat sinds drie jaar werkzaam is voor de KTS Don Bosco in Voorhout en Sas- senheim en het Beroepencolle- ge Rijnmond in Katwijk. Bedoe ling van dit team is ervoor te zorgen dat leerlingen als Dennis zo snel mogelijk de meest ge schikte hulp krijgen en te voor komen dat zij vroegtijdig van school verdwijnen. Volgens T. van Oort, adjunct leerlingbegeleider i Voorhout, is het 1 Nederland uniek project dat de afgelopen jaren zijn nut al heeft bewezen. „Een schoolarts van de GGD, Riagg, maatschappelijk werk, een leer- directeur van de KTS ZAT een vo- plichtambtenaar en schoolbe- geleider komen elke zes weken bij elkaar om de leerlingen met grote problemen te bespreken. Op die manier kan sneller en adequater hulp worden gebo den dan vroeger, toen je als leerlingbegeleider elke keer weer zelf contact met de instel lingen moest opnemen. Soms kwam het dan voor dat je ach teraf alleen nog maar de brok ken bij elkaar kon vegen." Het ZAT-team komt in actie bij problemen van allerlei aard. Zo kan het zijn dat een leerling moeilijkheden heeft in de om gang met leeftijdgenoten of leerkrachten, een pestkop is of juist een zondebok, of dat er spanningen zijn binnen het ge zin. Ook komt het voor dat een leerling helemaal geen zin meer heeft in school, in de put zit, slaapstoornissen en eetproble men krijgt of wegloopt van huis. Ook problemen rondom versla ving, incest of overlijden van een familielid kunnen reden zijn tot verwijzing naar het Tijdens de zeswekelijkse ver gadering bepalen de deskundi gen samen wie van hen de leer ling het best verder zou kunnen helpen. In de praktijk blijkt dat in verreweg de meeste gevallen het Riagg te zijn. Van Oort: „Je ziet dat met name het aantal psychische problemen als ge volg van spanningen binnen het gezin de laatste jaren is toege nomen. Die springen er echt uit. Dat is niet alleen bij ons op school, maar in de hele maat schappij een duidelijk gegeven. Er wordt tegenwoordig nu een maal meer gescheiden dan pak weg twintig jaar geleden." Hetzelfde geldt voor ver schijnselen als toegenomen vandalisme en verslavingen. Van Oort: „Hoewel je dat ook niet moet gaan overdrijven. In mijn hele loopbaan heb ik slechts één leerling meege maakt die het vanwege zijn ver slaving aan drugs niet meer kon bolwerken op school." Van Oort benadrukt overigens dat de school zelf vaak al van al les heeft gedaan voordat een leerling wordt doorverwezen naar het Zorg en Adviesteam. „Als je merkt dat een kind pro blemen heeft, probeer je dat als docent eerst zelf op te lossen binnen de lessen en door ge sprekken met de leerling of zijn ouders. Als dat niet helpt gaat de leerlingbegeleider van de school nog eens praten en eventueel maatregelen nem Pas als die ook geen suo heeft, kan met toestemm van ouders en leerling het Z worden ingeschakeld". Uiteindelijk is het dan c maar een klein percentage -1 rig jaar 18 van de totaal i leerlingen - cfat bij het te< wordt aangemeld. Opvallend dat het vooral gaat om leerl gen van 14, 15 jaar oud en er verhoudingsgewijs veel le lingen bijzitten die halverwc hun schoolloopbaan van scht veranderden. Van Oort noei het ZAT een paradepaardje vc deze regio en verwacht dat o andere scholen van de dienst van een dergelijk team gebn zullen gaan maken. „Ik ho w^l van ganser harte dat bezi nigingen' bij de verschillen hulpverleningsinstellingen ge roet in het eten zullen gooit Nu al hoor ik wel eens geluid bij met name het Riagg dat soort hulp in het gedrang a kunnen komen. Wij zouden als school heel erg vinden, oi dat we hebben gezien dat hulpverlening aan leerling die in de knoop zitten, ZAT veel sneller op gang k komen dan vroeger." Waar moet u zijn voor flitsende prijzen? Het laatste nieuws op het gebied van auto- en zakte lefoons staat in uw Business Center volop in de felle lampen. Diverse, zeer geavanceerde draagbare toe stellen zijn op dit moment voorzien van opzienba rende prijskaartjes. Een toestel geschikt voor het netwerk ATF-3 heeft u al voor f 748,-. En voor nog geen dertig gulden per maand heeft u een abonnement. Een GSM-toestel heeft u vanaf f 850,-. En in dat geval heeft u voor nog geen vijfenveertig gulden al een abonnement. Kortom, haast u naar uw Business Center en profi teer van al die flitsende prijzen... Pocketline Vespucci. Pocketline Columbus plus. Een voordelige 'no nonsense' zaktelefoon met Deze zaktelefoon heeft 99 alfanumerieke een uitstekende prijs/prestatieverhouding. geheugenplaatsen en verandert met behulp Beschikt over 49 alfanumerieke geheugen- van een carkit plus 6 Watt booster in i plaatsen. waardige autotelefoon. Van f 1.020,- voor f 748,-.* Van f 999,- voor f 850,-.* Pocketline Keivin. De voordeligste zaktelefoon die geschikt is voor het GSM-net. De Kelvin is bovendien geschikt voor het ontvangen van tekstbe richten (sms)Levert hoge prestaties voor een ongekend scherpe prijs. Van f 999,- voor f 850,-.* HESS Pocketline da Vinei. Een uiterst praktische GSM-zaktelefoon, geschikt voor de ontvangst van tekst berichten (sms). Met behulp van een carkit te gebruiken als handsfree toestel. Extra optie: radio-mute (tegen meerprijs). Pocketline Darwin. Dit GSM-toestel is voorbereid op datatrans missie. Het kan tekstberichten ontvangen en verzenden (sms) en er is een carkit beschikbaE voor handsfree gebruik. Radio-mute als extra optie (tegen meerprijs) Van f 1.299,- voor f 999,-.* Van f 1.899,- voor f 1.499,-.' DE ZAAK VOOR ONDERNEMERS

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14