Sassenheim stemt in met jeugdgevangenis |3| opent pand hulpstichting Peru VERBIJSTEREND Van Dijk geeft fout in kwestie Beukenschans toe Leiden Regio Leiden 2 voor 50.- 2 voor 50.- de Bijenkorf PINSDAG 24 JANUAR11995 1f CHEF HENNY VAN EGMOND, 071 -356414, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -356429 1egstgeestse omwonenden Klinkenbergerpias tegen plan ■pt nder luid boegeroep van bezwaarmakers uit onder an- se-ftere Oegstgeest en Warmond hebben de Sassenheimse Hiolitici gisteravond unaniem ingestemd met de komst n [an een gesloten jeugdinrichting in recreatiegebied Klin- :enbergerplas. Mits aan een aantal voorwaarden wordt roldaan, heeft de politiek geen bezwaar, zo bleek tijdens :en gezamenlijke commissievergadering. Concreet gaven :e B en W toestemming om bij de provincie om onthef ing van het geldende bestemmingsplan te vragen. Maar het gebouw niet op de Klinken- rij ierst komt het plan ter inzage te liggen. Wanneer is ech- bergerpias kunnen uitkijken. a|jer nog onbekend, ii+jj dat het dorp meer heeft dan het aantal aanwezi gen. Wel eisten de commissiele den dat zij straks de concept overeenkomst met de Frentrop Stichting kunnen bekijken voor dat er definitieve besluiten val len. Ook wilden zij dat de jon gens vanuit de klaslokalen in ASSENHEIM/OEGSTGEEST )p Sassenheims grondgebied 'il de Lissese Frentrop Stich- ng een gesloten jeugdinrich- ng bouwen voor 72 jongens an twaalf tot achttien jaar. ooral omwonenden zien dat iet zitten. Zij begrijpen niet dat e gemeente kan instemmen iet de komst van zo'n instel- ng in een recreatiegebied. „Re- reanten moeten zich daar vrij v oelen. De geestelijke belevenis ^rordt sterk aangetast door de retenschap van en het zicht op penitentiaire inrichting", ïeende mevrouw Flellman na- ïens de bewoners van het (egstgeestse villapark De Clinc- enburgh. Ook het Oegstgeestse Wil- imshof was vertegenwoordigd. Ie buurt droeg direct een ande- locatie aan: een kavel van ,76 hectare aan de Wassenaar- i Rijksstraatweg die de rijks overheid te koop aanbiedt. Me vrouw Klaversteijn: „Het is dus niet zo dat er geen andere loca ties zijn. Dit stuk land ligt ook langs de A44." De aanwezigen lieten gisteren massaal hun ontstemming blij ken toen al snel duidelijk werd dat de commissieleden geen echte problemen met het plan hadden. De politiek meent dat de veiligheid gewaarborgd is, de komst van de jeugdinrichting waarschijnlijk een forse impuls aan de werkgelegenheid geeft en het bouwwerk niet storend hoeft te zijn in het recreatiege bied. Vooral het betoog van WD'er P. Vogels maakte veel gejoel los onder de aanwezigen. Hij meende - evenals andere politi ci - dat Sassenheim moet bij dragen aan de maatschappelij ke verantwoordelijkheid. „We hebben alle plussen en minnen op een rij gezet, en ik heb een hoop minnen gehoord. Maar ik hoor het merendeel van de Sas- senheimers niet", erop wijzend CDA'er P. Berg stelde voor om alle ramen van matglas te voor zien. Zowel D66 en WD vroegen of het mogelijk was om te voorko men dat de Frentrop Stichting in de toekomst uitbreidt. De in richting neemt namelijk maar twee hectare in beslag. Sassen heim is bereid mee te werken mits de overige drie hectare als recreatiegebied worden inge richt. Het gehele perceel is nu nog eigendom van Korswagen. G. Koot (D66) stelde voor om de drie hectare aan de provincie over te dragen zodat er in de toekomst wellicht minder mak kelijk om een ontheffing van het bestemmingsplan kan worden gevraagd. Het college zal die mogelijkheid bekijken. Kruising Schuttersveld/ Schipholweg stad-in tijdelijk afgesloten Van donderdag 26 januari 13.00 uur tot en met maandag 30 januari 13.00 uur is de kruising Schuttersveld/Schipholweg gedeeltelijk voor verkeer geslo ten. Dit in verband met de werkzaamheden voor de Stationspleintunnel. Het Schuttersveld is dan stad-in niet meer toegankelijk. Alternatieve verkeers- routes worden met borden aangegeven. Meer informatie: de heren B.H.A. Smits en J.P. Trijsburg van het Ingenieurs bureau, tel.: 071 - 66 11 26. De gesloten jeugdinrichting is gepland in de hoek van de zandvlakte (linksonder de kleine plas) waar rijksweg A44 en de spoorlijn elkaar 'kruisen'. De rest van het zandterrein wordt ingericht als recreatiegebied. foto picturepartners/fransrombout 'linister Pronk van ontwikke- ngssamenwerking heeft giste- ^n het nieuwe pand van de Jrassenaarse stichting Vrienden an Adesa offitieêl ge o p n dDe lichting verricht ontwikkelings werk in Peru. Het gaat de stich- ing steeds beter, zodat men ans zag van het flatje aan de erweerlaan naar een zelfge- Dcht rijtjeshuis aan de Rijks- raatweg te verhuizen. Adesa, een afkorting van de jaanse woorden voor 'Organi- itie ter Ontwikkeling van de Gezondheid', werd in 1986 op richt door Ada van der Horst, i woonde op dat moment Jn ;ru en wilde iets doen aan de moede en ellende die ze om ch heen zag. Ruim acht jaar ter weet de Stichting Vrienden in Adesa zich verzekerd van ;n wisselend aantal zeer ge- iotiveerde vrijwilligers, trouwe Dnateurs en een goede afzet- iarkt bij wereldwinkels en bra- ïrieën. „We verlenen medi- he, sociale en educatieve hulp Peru", vertelt de enige be- alde kracht van de stichting, ither Dwars waard. „Zo heb- ïn we in de hoofdstad Lima. :n ziekenhuis en een kinder- igverblijf gebouwd, verkopen e Peruaanse kunstnijverheid Nederland, helpen mensen m het werk en adopteren eeskinderen". Minister Pronk, die volgens warswaard 'via via is gere ild', kijkt verdwaasd rond in it nieuwe pand dat is volge- ouwd met mutsen, sieraden, ollen truien, beeldjes, kaarten, Dassen van 100% zijde, in vele kleuren en dessins. Dress shirts, uni, streep of ruit, in actuele modekleuren, 'Herenmode' Minister Pronk opent het nieuwe pand van de stichting Vrienden van Adesa, die hulp verleent in Peru. foto dick hogewoning vazen, manden, muziekinstru- met dia's gehouden, beneden pand verlaat, krijgt een klein ner. Het pand van de stichting menten en vele andere prul- kopen mensen of bezoeken de aandenken in de vorm van een Vrienden van Adesa is in ge laria. Boven wordt een lezing fototentoonstelling. Wie het goudkleurige, blikken briefope- bruik. Auto verdwenen VRIJE TIJD apegaai e combinatie van anafrenil, li- ium en alcohol was een onge- kkige. De 27-jarige Leidse ver- ichte zegt dat de cocktail van edicijnen en alcohol hem ■k' maakte. Op 17 november 193 was hij zo door het dolle :en dat hij inbrak in een fiet- nwinkel aan het -Noordeinde daar een papegaai het zwij- in oplegde. Hij draaide het er de nek om. Gisteren moest man zich verantwoorden )or de politierechter, j kan 't nog steeds niet begrij- in dat hij het gedaan heeft. „Ik 'b zelf ook dieren." Dat hij in- ak in de fietsenwinkel van in Dam had wel een duidelij- reden. Een paar dagen er- ior was zijn fiets gestolen en i had een nieuwe nodig. „Oog n oog en tand om tand," zegt vocaat G. Bos. Leidenaar was ten tijde van inbraak danig in de war. Slik- verschillende medicijnen om iuton n geestelijke problemen de f j as te worden. Op de avond n 17 november had hij ook n flinke slok drank achter zijn ïzen. „Ik ben daardoor heie aal doorgeslagen. Heel stom in mezelf. Ik was helemaal NAGERECHT gek, begrijp nu nog niet waar om ik 't in jezusnaam heb ge daan." Politierechter S. Mellema vind 't een raar verhaal. „In jezusnaam zegt u, maar u bedoelt natuur lijk uw eigen naam. Trouwens, u hebt die vogel ook nog in de prullenmand gegooid toen hij dood was. Dat is ook nogal dra matisch." De Leidenaar zegt dat hij een paar dagen na de mislukte in braak telefonisch zijn excuses heeft aangeboden aan fietsen handelaar Ed van Dam. Tot een schadevergoeding is het niet ge komen. Waarom niet, wil de of ficier van justitie weten. „U 'zegt dat u zich rot schaamt, maar waarom heeft u dan niet de schade vergoed?" De verdachte antwoordt dat dit idee niet in hem is opgekomen. „Het is alle maal .langs me heengegaan." De man werd drie weken later opnieuw betrapt bij een poging tot inbraak in een bloemenwin kel aan de Haarlemmerstraat. Direct daarna heeft hij zich vrij willig laten opnemen in psychi atrisch ziekenhuis Endegeest. De eigenaar van de om zeep ge holpen papegaai Paco is er als 'beledigde partij'. Hij eist een schadevergoeding omdat de verzekering hem niet alles heeft vergoed. Van Dam vertelt dat hij na de inbraak en de daaropvol gende krante-artikelen - ook een landelijk ochtendblad be steedde aandacht aan de 'brute vogelmoord' - veel reacties kreeg. „Er is heel leuk gerea geerd door veel mensen die hun afschuw uitspraken over het ge beurde. Van een papegaaien handelaar kreeg ik een nieuwe papegaai. Helaas is die na drie maanden ook doodgegaan." De officier van justitie spreekt over een 'buitengewoon kwalijk gebeuren'. De labiele geestelijke toestand waarin de verdachte verkeerde, speelt voor hem geen rol. Uit een verklaring van de psychiater blijkt volgens de officier niet dat de Leidenaar 'ontoerekeningsvatbaar' is. Hij eist twee maanden celstraf, waarvan een voorwaardelijk. De andere maand kan worden om gezet in dienstverlening. De vordering van de beledigde par tij wil hij toewijzen. Advocaat Bos stelt dat zijn cliënt wel ontoerekeningsvat baar is. „Zijn eigen fiets was net gestolen en hij wilde een nieu we moutainbike pikken. Bij de inbraakpoging werd hij opge schrikt door de papegaai in de zaak. Mijn cliënt was doodsbe nauwd om door de vogel verra den te worden en heeft zijn nek omgedraaid.- Een heel extreme maatregel om het dier stil te krijgen. Normaal doe je dat na tuurlijk niet." Bos zegt dat de Leidenaar lijdt aan een borderline-syndrponi „Als ik het goed heb begrepen is dat een samengaan van diverse psychische aandoeningen. Het heeft tot gevolg dat je niet nor maal kunt functioneren." Bos concludeert dat de uitspraak 'ontslag van rechtsvervolging' moet zijn. Politierechter Mellema vindt niet dat uit de informatie van de psychiater blijkt dat de Leide naar ontoerekeningsvatbaar is. Hij veroordeelt de verdachte tot een maand voortwaardelijke ge vangenisstraf en vijftig uur dienstverlening. De vordering van de beledigde partij wordt toegewezen. De dader moet Van Dam 843,67 gulden scha devergoeding betalen. ERNA STRAATSMA Terwijl een 21-jarige Wassen aarder zondagavond op zijn zolderkamer aan de Kerkstraat huiswerk zat te maken, hoorde hij buiten een bekend geluid: het starten van zijn auto. Toen hij zijn hoofd uit het dakraam stak, zag hij nog juist hoe zijn Volkswagen Golf de straat uit verdween. Damtoernooi. In de Rembrandt Scholengemeenschap aan de Noachstraat 2 wordt morgen het jaarlijkse damtoernooi voor basis scholen in Leiden gehouden. De aanvang van het toernooi is om 13.30 uur. De prijsuitreiking geschiedt rond 16.00 uur. ALPHEN AAN DEN RIJN Computeravond Multi Computerclub Halfje Wit houdt morgen een open computeravond. Iedereen is tussen 19.00 en 22.00 uur welkom in het buurtcentrum Halfje Wit aan de Van Brakelstraat 1-3 in Al phen aan den Rijn. De entree is gratis. LEIDERDORP. JUDY NIHOF „Ik ben te optimistisch geweest." De Leiderdorp- se wethouder A. van Dijk (ruimtelijke ordening/BBL) gaf gisteren tijdens een commis sievergadering toe dat hij de Algemene Woning bouwvereniging Leiderdorp (AWL) toezeggingen had gedaan die achteraf niet waargemaakt kon den worden. Dat zat een aantal commissieleden behoorlijk dwars. Sinds september vorig jaar heeft de AWL plan nen voor verbouwing en uitbreiding van wonin gen aan de Beukenschans. Daaivoor moet het be stemmingsplan worden gewijzigd en dat loopt via de gemeente. De AWL wees de gemeente erop dat er haast was geboden met de behandeling omdat er per 1 april twee blokken woningen leeg komen. Dan wil de woningbouwvereniging direct beginnen met de werkzaamheden om kraakacties of hoge kosten vanwege leegstand te voorkomen. De wethouder drong bij de AWL aan op snelle in diening van de plannen, maar liet later weten de ze niet in behandeling te kunnen nemen door ge brek aan personeel. Van Dijk voerde gisteren als verontschuldiging aan dat de gemeente eind vo rig jaar 'veel dingen om handen had'. De plannen voor de Beukenschans - die niet in de planning zaten - kwamen daar nog eens tussendoor. De wethouder bleef de zaak echter van de zonnige kant bekijken. Doordat hij bepaalde zaken alsnog naar voren had geschoven, hoopte de wethouder de datum van 1 april toch nog te halen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13