'Kerk verlegen met slachtoffer geweld' Kerk Samenleving DINSDAG 24 JANUAR11995 BUITENLAND KORT Werkgroep wil specifiek 'crisispastoraat' Terrorisme Paus Johannes Paulus II heeft het bloedbad in Tel Aviv een 'verschrikkelijke daad van terrorisme' ge noemd. Bij de aanslag kwa men zondag negentien Israë liërs om het leven en raakten 62 mensen gewond. De ver oordeling door de paus blijkt uit een telegram, dat kardi naal-staatssecretaris Angelo Sodano gisteren aan de apostolische nuntius in Is raël, aartsbisschop Andrea Cordero di Montezemolo, heeft verstuurd. In het tele gram verzoekt de paus de autoriteiten op de hoogte te stellen van zijn veroordeling van de aanslag. Hij belooft voor de gewonden en de fa milieleden van de slachtof fers te bidden. Verder spreekt hij de hoop uit dat het vre desproces in het nabije oos ten ondanks alle hindernis sen voortgaat en dat alle be trokkenen de zinloosheid van het geweld inzien. Kritiek De Konferentie van Europese Kerken (KEK) weigert op nieuw kritiek te leveren op de nationalistische houding van haar Servisch-orthodoxe lidkerk. In een gisteren in Genève gepubliceerde brief aan de lidkerken over de si tuatie in het voormalig Joe goslavië, stelt de KEK wel dat de dialoog hierover binnen haar organisatie gestimu leerd moet worden. In de brief refereert de KEK voor het eerst aan de aanhouden de controverse in haar orga nisatie over de houding ten opzichte van de Servisch-or thodoxe Kerk. ,,In de oecu menische gemeenschap is het mogelijk en soms ook nodig, eigen leed of woede, onbegrip of isolatie uit te drukken." Ook sluit de KEK niet uit 'verantwoording af te leggen van medeplichtigheid aan onrecht en geweld door wat men gezegd of niet ge zegd, gedaan of niet gedaan heeft'. Auschwitz De Poolse bisschoppen heb ben ter gelegenheid van de vijftigste herdenking van de bevrijding van Auschwitz op geroepen 'tot een duidelijke afwijzing van iedere vorm van minachting van mense lijke waardigheid, racisme, vreemdelingenhaat, antise mitisme en een anti-Poolse houding'. Dat schrijven zij in een gisteren in Warschau openbaar gemaakte verkla ring. De enige garantie daar voor is volgens de bisschop pen vorming tot wederzijdse eerbied, tolerantie en liefde. AMSTERDAM ANP Kerken gaan verkeerd om met gemeenteleden die slacht offer zijn van een geweldsmisdrijf. „Predikanten reageren soms met: Oh. Ja ja. Jij ook al?", vertelt oprichter E. Mathies van de werkgroep Kerk en Geweld. „Van zo'n antwoord knapt een slachtoffer helemaal af." gemeente in de Westerkerk in Amsterdam, merkte dat er bin nen de protestantse kerken geen opvangmogelijkheden zijn voor getraumatiseerden na een bedreiging, een beroving of een inbraak met geweld. Op zijn verhaal werd doorgaans op de verkeerde manier gereageerd, terwijl men er vaak na een keer informeren niet meer op terug kwam. Samen met twee anderen richtte Mathies een werkgroep op die zich tot doel stelde 'de kerken toe te rusten tot dit spe- Hij De werkgroep hield gisteren in de Bijlmermeer in Amsterdam haar eerste vergadering, be doeld om te inventariseren wel ke initiatieven kerken ontplooi en om slachtoffers te helpen. Dat is tot nog toe zeer mager, zo concludeerden de zestien aan wezigen in kerkgebouw De Nieuwe Stad. Mathies - inmid dels vier keer overvallen - ont dekte dat al eerder. De Amsterdammer, die lid is van de Nederlands Hervormde cifieke crisispastoraat', schrijft nu, in opdracht van het Samenwerkingsorgaan Pasto raat van de Samen op Weg-ker- keri, een brochure over dit 'hete hangijzer'. Het liefst zou hij een meld punt zien dat na aangifte van bijvoorbeeld een beroving de predikant van het slachtoffer waarschuwt. Die kan dan con tact opnemen met het onfor tuinlijke gemeentelid, en deze verder begeleiden. Mogelijk kan er samen gebeden worden en, in een later stadium, gesproken worden over Jezus' moeilijke opdracht om zelfs je vijanden lief te hebben. ,,Ik wil dat de kerk begeleidt op de manier die lijkt op rouwverwerking bij overlijden." 'Buitenissige' predikant Van Ginkel overleden DEN HAAG/KATWIJK. De hervormde predikant Barthold van Ginkel is afgelo pen vrijdag op 83-jarige leeftijd in zijn woonplaats Amsterdam overleden. Aanvankelijk be hoorde hij tot de behoudende Gereformeerde Bond in de Ne derlandse Hervormde Kerk, maar in de loop der jaren werd hij steeds vrijzinniger. Van Ginkel studeerde theolo gie in Utrecht. Hij diende ach tereenvolgens de gemeenten van Renswoude (1934), Wezep (1937) en Katwijk aan Zee (1942). In 1949 werd hij predi kant in de hervormde gemeente rond de Bach-zaal in Amster dam-Zuid. Met collega's als Buskes zorgde hij ervoor dat de kerken in de hoofdstad meer dan twintig jaar tjokvol zaten. In 1963 nam Van Ginkel het werk onder buitenkerkelijken onder zijn hoede. In. datzelfde Lezingenserie: Profeten die nog spreken? bijbelboek lijnen naar de toe komst. De lezingenserie - de 45-ste sinds 1974 - wordt gehouden in de Streekschool voor B.B.O. aan het Lammenschanspark 1 in Leiden. De bijeenkomsten be ginnen steeds om 20.00 uur. Na de toespraak is er gelegenheid tot het beantwoorden van vra gen. De toegang is gratis. De vootjaarsserie van de lezin genreeks 'Visioenen van de eindtijd' heeft dit keer als thema 'Profeten die nog spreken?'. D. Steenhuis uit Nijverdal gaat tij dens vier bijeenkomsten op de vrijdagen 27 januari, 24 februa ri, 17 maart en 17 april in op de teksten van de profeet Zacharia en trekt vanuit het gelijknamige jaar hield hij een serie voor drachten voor de VPRO onder de titel 'Twistgesprekken met God'. Van 1960 tot 1980 was Van Ginkel docent aan de pas- toraal-psychologische leergan gen aan de Utrechtse Universi teit. Van 1969 tot 1973 was hij tevens voorganger van de afde ling Bloemendaal van de Ne derlandse Protestantenbond. Hij maakte ook enkele jaren deel uit van het hoofdbestuur van die bond. Priester Van der Boog gestorven Genootschap Nederland-Israël bijeen in Katwijk aan den Rijn. De bij eenkomst begin om 20.00 uur. De afdeling Leiden van het Genootschap Nederland-Israël komt eveneens morgenavond bijeen, maar dan in de synago ge aan het Levendaal 14 in Lei den. Mevrouw Y. Meyler uit Amsterdam houdt een lezing over de joden in de voormalige Sovjet-Unie en de opvang van Russische joden in Israël. Van niet-leden wordt een bijdrage van 2,50 gevraagd. De bijeen komst begint om 20.00 uur. KATWUK/RUNSBURG/LEIDEN Dominee Joh. Heule spreekt morgenavond voor de afdeling Rijnsburg en omstreken van het Genootschap. Nederland-Israël over 'Het belang van het be staan van een afdeling Neder land-Israël in 1995'. Heule heeft zich door de jaren heen inge spannen om het wederzijdse begrip tussen christenen en jo den te bevorderen. Het genoot schap komt bijeen in het Dorpshuis aan de Kerklaan 10a De voormalige rector van het rooms-katholieke zorgcen trum Roomburg in Leiden - A.F.J.L. van der Boog - is op 83-jarige leeftijd overleden. Van der Boog was prieste van het bisdom Rotterdam Voor zijn komst naar Room burg was hij onder mee ken van Schiedam en Zoeter- woude en werkte hij aan het groot-seminarie in War mond. Voor zijn werkzaam heden ontving Van der Boog een koninklijke onderschei ding. Hij werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oran- je-Nassau. De emeritus-rector wordt komende donderdag begra ven. De plechtige uitvaart heeft plaats in de Lodewijk- kerk aan de Steenschuur. Rond 12.45 uur is de begrafe nis op het priestergraf op het R.K. kerkhof bij de Zijlpoort. Kerktorens bepalen al eeuwenlang het silhouet van dorp en stad. De oerdegelijke, robuuste, massieve architectuur als eerbetoon aan God houdt ook in deze tijd van secularisatie stand. De kerk mag dan hebben geleerd een toontje lager te zingen, het klokgelui klinkt op zondagmorgen niet minder dominant. Het instandhouden houden van deze bouwwerken is allang geen exclusieve plicht meer van een kleine groep gelovigen, maar wordt gezien als een zaak van algemeen belang. In deze rubriek wordt het werk van oude bouwmeesters gezien door de lens van fotograaf Loek Zuyderduin. Vandaag in De Spits: de toren van de hervormde Dorpskerk in Zoeterwoude-Dorp. In zijn huidige vorm dateert de kerk uit 1615. De meest recente restauratie werd aan het begin van de jaren negentig uitgevoerd. OPGAVE 4 6 8 2 5 5 8 6 5 2 6 10 2 5 6 7 6 6 5 2 3 10 5 9 1 6 7 2 10 9 2 6 5 6 10 6 2 1 2 3 4 5 6 7 SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De let ters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Ver ticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutel woord? Horizontaal: 1. helderwit; 2. tak van sport; 3. vrouwelijk beroep; 4. erfelijk heidsleer; 5. lichamelijk straffen; 6. steenvrucht; 7. voeden; 8. il lustratie. Excuses Door een fout bij het is gisteren een gedeelte van de dagelijkse puzzelopgave wegge vallen. Daardoor was het onmo gelijk het woordraadsel op te lossen. We bieden de trouwe puzzelaars voor deze hinderlijke vergissing onze welgemeende DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck HEINZ HET WEER Regenbuien De winter van 1995 kan gerust on der het rijtje van 'lastige' winters worden geplaatst. De afgelopen vier weken zagen we een hele rits oceaandepressiés op Europa afko men. Hoewel de winter bij ons tot dusverre aan de zachte kant was, is op wat ruimere schaal bezien een alsmaar voortslepende strijd gaan de. Steeds als de winterse kou zich wil vestigen, wordt er schoonmaak gehouden door wilskrachtige Atlan tische storingen. Tijdens het voorbije weekeinde werd de kou boven Centraal-Euro- pa definitief opgeruimd. Dat ging niet van harte, blijkens het ontstel lend slechte weer in veel landen met op uitgebreide schaal storm, overvloedige regenval in West- en Midden-Europa en sneeuwstormen boven Scandinavië. In de loop van deze week probeert de winter weer terrein terug te winnen. Gebeurt zoiets onder een regime van hoge- druk boven Noordoost-Europa, dan mogen schaatsliefhebbers in Ne derland hun voorbereidingen tref fen. Maar ook nu ziet het er naar uit, dat de uitvalletjes van Koning Thialf onmiddellijk worden beant woord door opdringend depressie- Voorlopig lijkt de Europese winter dus voort te kwakkelen en daarmei de onstandvastigheid. Het open 1 weer van de afgelopen 36 uur met* stapelwolken en opklaringen loopt ten einde. De wind krimpt van- 1 avond naar zuid tot zuidoost en neemt af. 'Krimpers zijn stinkers') en inderdaad: een jonge loot van de depressie-familie komt recht o Nederland af. Rond middernacht kan het flink gaan regenen, vooral in het noorden en oosten is natte sneeuw ook mogelijk. Morgen overdag duurt het nog ge ruime tijd voordat het neerslagge- bied het land uit is. Het wordt waterkoude dag met slechts ei graad of vijf. In de buurt van de la(l gedrukkern zal het met de wind wellicht meevallen. Donderdag staat een nieuwe storing op de stoep, zodat het na een korte peri de met droog weer opnieuw begin te regenen met kans op natte sneeuw. Vrijdag komt de weg vrij voor enkele winterse buien uit het noordwesten, terwijl op de c een nieuwe depressie in de start blokken staat. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Morgen in on. Middag en +2 gra pnel afnemende wind en en toe regen of sneeuw. Morgen op de meeste plaatsen droog en vooral in het zuiden flinke opkla ringen. Middagtempera- TlO ir t zuiden Schotland, Engeland, Wales en Ierland: Eerst perioden met zon, maar vooral langs de west kusten ook enkele winter se buien. Vanmiddag var westen toenemende bewolking, later ge volgd door regen of motregen, JV—/ -3 2Ë» 1 1 21 ..J&Êz bewolkt SjjS, on regen sp opklaringen ha Tlagedruk h( H hogedruk 19 peratuur '1°°0' hectoptt den in Schotland tot 10 i van Engeland en Ierland. België en Luxemburg: Wisselend bewolkt en enkele winterse buien. Morgen meer bewolking en perio den met regen. Middagtemperatuur van 7 graden in België tot 3 graden in Luxemburg, morgen zachter. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag af en toe zon, maar in het oos ten eerst nog enkele buien. In de Jura en Vogezen vanaf 900 meter overgaand westen toenemende bewolking gevolgd door regen. Morgen trekt de regen naar het oosten, de sneeuwgrens stijgt daar tot boven de 1500 meter. Middagtem peratuur oplopend tot 11 graden mor gen. Spanje: In het noorden en midden tamelijk be wolkt en af ën toe regen. In het zuiden perioden met zon en droog. Middagtem peratuur rond 15 graden; aan de Costa's van 17 graden in het noordoosten tot 20 graden in het zuiden. tuur circa 23 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag opklaringen.-Verder overwe gend bewolkt en perioden met regen, bij de Pyreneeën en mogelijk ook aan de Middellandse Zee-kust overwegend droog. Sneeuwgrens in de Alpen morgen stijgend naar ongeveer 1800 meter. Middagtemperatuur vandaag ongeveer 12 graden. Morgen wordt het iets zach ter en aan de voet van de Pyreneeën loopt het kwik door föhn op tot circa 18 graden. De temperatuur op 2000 meter loopt in de Alpen op van -5 graden van daag tot rond het vriespunt morgen. In de Pyreneeën stijgt de temperatuur mor gen tot +4 graden. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN WOENSDAG 25 JANUARI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 08.31 Zonondi Maan op 02.46 Maan onder 12 Waterstanden Katwijk Hoog water 09.29 22.01 Laag water 04.36 17.05 Weerrapporten 23 januari 19 ui station sop v i de fc 5 gra den plaatselijk in het noorden tot rond 17 ten zuiden van Rome. Temperatuur op 2000 meter vandaag tijdelijk enkele graden onder nul; daarna weer stijgend. Duitsland: Wisselend bewolkt, in het uiterste zui den nauwelijks zon. Enkele winterse buien, boven 400 meter alleen sneeuw en hagelbuien. Er waait een stevige wind. Morgen vanuit het westen zachte lucht en meer bewolking. Enige tijd re gen, sneeuwgrens oplopend tot 1800 meter. Middagtemperatuur ongeveer 6 graden, morgen van het westen uit zach ter. Temperatuur op 1000 meter van daag -3 graden, morgen oplopend tot +5 graden. Temperatuur op 1500 meter in de Zuidduitse Alpen rond -6 graden, morgen oplopend tot enkele graden bo- Klagenfurt Kopenhagen Zwitserland: westen neerslag, sneeuwgrens oplopend tot ongeveer 1800 meter. Temperatuur op 2000 meter loopt op van -6 graden tot rond het vriespunt. Oostenrijk: Wolkenvelden en af en toe sneeuw, van daag later enkele opklaringen. Morgen van tjet westen uit opnieuw neerslag, sneeuwgrens stijgend naar 1700 meter. In de bergen veel wind. Temperatuur op 2000 meter ongeveer -6 graden, mor gen oplopend tot rond het vriespunt. COLOFON Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE: B.M. Essenberg, G.P Arnold (adj), HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Maioor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj). Advertenties071-323508 Fam. berichten 071-323508 071-128030 bij vooruitbet (mcl per acc.giro per maand 31,05 per kwartaal 87,70 per jaar 337,55 3!f VERZENDING PER POST Nederland :jjer kwartaal 134,50 KLACHTEN BEZORGING*6 ma t/m vrij: 18.00-19.30 uur, zat. 10.00-12.00 uur. Tel. 071-128030

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12