/EIDEN Zuydtwijck centrum voor demente ouderen jpHi^ps SP: 'Groen Links zaait verdeeldheid' 'In kleine kampjes wordt het grote ellende' Vakbonden: extra banen gemeente gebakken lucht V rou wengevangenis ;s geen monument' inokkio in de problemen oor gebrek aan personeel Jniversiteitsraad akkoord iet keuze voor kwaliteit Minder geld voor lustrum universiteit JlNSDAG 24 JANUAR11995 IEF HENNY VAN EGMOND, 071 -356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356429 Jeugdgevangenis A o Onder boegeroep I J heeft politiek Sas- senheim gisteravond inge stemd met de komst van een jeugdgevangenis. Scholieren 1 a Scholieren met pro- I blemen kunnen te recht bij het Zorg- en Ad viesteam (ZAT) dat werk zaam is in de Bollenstreek. Vijf mei A De Oranjevereni- I J gingen in Zoeter- woude en Stompwijk krij gen extra geld voor de fes tiviteiten op 5 mei. jeeltuinvereniging weer dupe inbraak iden Het gebouw van speeltuinvereniging Noorderkwartier is jpnieuw bezocht door inbrekers. Onder meer een cd-speler en vvaali' flessen drank werden tussen 19 en 23 januari gestolen, •nkele weken geleden werd ook al ingebroken in het vereni- ingsgebouw aan de Anna van Saksenstraat. Ook toen kwamen e daders binnen via het raam. "d-,speler en plaatjes gestolen Een cd-speler en veertig compact discs waren gisteren buit van een inbraak in een woning aan de Sumatrastraat. De lief kwam binnen door te flipperen: het deurslot werd openge maakt via de brievenbus. Inbrekers in kruidenierswinkel iden» In een kruidenierswinkel aan de Groenesteeg is vanoch- ind vroeg ingebroken. Uit de winkel zijn vermoedelijk sigaret- in weggenomen. De precieze buit was vanochtend nog niet be- end. egatief advies Leiden aan rijksdienst )en hans koenekoop aak van de voormalige vrou- mgevangenis, het verpauper- pand naast het Pesthuis in geen monument. Dat /vies heeft de gemeente Lei- m gegeven aan de Rijksdienst ^,or de Monumentenzorg. Vol- is de gemeentelijke monu- intencommissie heeft het ge- uw uit 1863 nauwelijks histo- che betekenis. Bovendien is door de eeuwen heen zo ak verbouwd dat er geen rake meer is van een uniek Ituurgoed. )e rijksdienst had om het ad- s gevraagd omdat bij haar verzoek ligt om de oude tuwengevangenis, waarin ook even de Reinwardt Acade- |e huisde, tot beschermd mo- nent aan te wijzen. Het ver zoek is afkomstig van het Cuy- persgenootschap, een groepe ring die opkomt voor het be houd van cultuurgoed uit de negentiende en twintigste eeuw. Het genootschap wil voorko men dat de vrouwengevangenis ten prooi valt aan de slopersha mer. In de plannen voor een nieuw Nationaal Natuurhisto risch Museum (NNM), dat moet verrijzen aan de andere kant van het Pesthuis aan de Dar- winweg, is namelijk geen plek meer voor het verwaarloosde gebouw. Zolang de Rijksdienst voor de Monumentenzorg het verzoek in behandeling heeft, mag niet worden gesloopt. Binnenkort zal een keurmeester van de dienst zelf een blik werpen op Het pand. )en caroline van overbeeke Leidse universiteitsraad 3ft gisteravond in grote meer heid ingestemd met de 'stra- ienota' waarin de koers van universiteit wordt uitgezet )r de komende tien jaar. Dat :ekent dat de onderwijsinsteh l meer de 'diepte' ingaat en izes maakt waarbij de hoge (aliteit van onderwijs en on- zoek voorop staat. Het ge- g is dat minder belangrijke tudeerrichtingen ên onder- iksvarianten in Leiden zullen dwijnen. Criteria voor die izes zijn nog in de maak. ierstejaar studenten zullen in toekomst in Leiden hun pro- ]ïdeuse in één jaar moeten len, zo stelt het college van ;tuur voor. Als dat niet lukt, leten ze opstappen. Het we- ischappelijk personeel krijgt :er een tijdelijke aanstelling zal eerst talent moeten laten n. Het reilen en zeilen van de organisatie, zo'n 5000 rknemers, moet professione- Dat betekent dat de onder- 'en wendy huuboom ;el-o-theek Pinokkio is in de iblemen geraakt nu zich geen willigers meer aanmelden bij de instelling te werken, iet voorjaar gaat er weer een willigster weg en zal er een groter tekort aan personeel staan. Pogingen van Pinok- om nieuwe mensen aan te eken zijn tot nu toe mislukt. jin december heeft de el-o-theek advertenties ge- atst en affiches opgehangen, ar daar zijn geen reacties op nengekomen. Van een drei- ide sluiting van de speel-o- ek aan de Bernhardkade, die ie ochtenden en middagen leiden aad rietveld Verpleeghuis Zuydtwijck in Leiden verandert langzaam van een tehuis voor bejaarden met lichamelijke gebreken in een tehuis voor geestelijk zieke ouderen. Dat is omdat het aantal dementerende ouderen in de Leidse regio steeds groter wordt. In februari opent de tweede afdeling voor 25 zogeheten psychogeriatrische patiënten. In 1996 komt er een derde afdeling bij. leiden hans koenekoop Doordat het aantal bedden voor demente bejaarden toeneemt, vermindert het aantal bedden voor ouderen met lichamelijke klachten, de zogeheten somati sche patiënten. Over twee jaar telt Zuydtwijck 75 psychogeria trische bedden en 81 somati sche bedden. Nu is die verhou ding 25 om 131. „Toch betekent dat niet dat wij patiënten het huis uit gooien. Dat zou natuur lijk te cru zijn. Die omvormin gen worden zorgvuldig voorbe reid. Voor de afdeling die in fe bruari open gaat, hebben wij een half jaar lang geen nieuwe patiënten opgenomen. Op die manier komen langzaamaan bedden vrij", vertelt T. Stoffels, hoofd van de behandeldienst. Het feit dat Zuydtwijck zich meer en meer gaat toeleggen op de verzorging van demente ou deren, kan alleen doordat ande re tehuizen meer plek krijgen voor somatische patiënten. „Je zou kunnen zeggen dat de ver deling in onze regio een beetje scheef ligt. Er zijn te weinig bedden voor demente ouderen en er is een overschot aan so matische bedden. In de komen de jaren wordt er zodanig met bedden verschoven dat in die situatie meer evenwicht komt." Met drie afdelingen van 25 psychogeriatrische patiënten is Zuydtwijck er nog niet. In 1997 krijgt het verpleeghuis aan de Aaltje Noorderwierlaan er een dependance bij. Dan zal het aantal bedden voor demente bejaarden stijgen tot 120. Daar na komt er nog eens een depen dance voor 60 demente oude ren bij 't Hofflants Huys in Voorschoten. De omvorming van een tehuis voor somatische patiënten tot tehuis voor de mente ouderen betekent ook dat Zuydtwijck het personeel moet omscholen. „Dat vergt ook een behoorlijke investering. Nu al zijn wij druk bezig met in terne opleidingen en laten we verpleegkundigen stages lopen in andere geriatrische tehui- De SP begrijpt niets meer van het standpunt van Groen Links Leiden. In college en gemeente raad gaat die partij akkoord met 18,6 miljoen aan bezuinigingen, maar het bestuur van Groen Links probeert intussen met drie referenda een aantal van die bezuinigingen te torpede ren. „Onduidelijk en niet conse quent", noemt SP-fractieleider C. Vergeer die opstelling van Groen Links. Voor de SP zijn de kortingen die burgemeester en wethou ders voorstellen op onder meer sport, noodopvang, onderwijs, buurtwerk en bibliotheek stuk voor stuk 'onverteerbare en on aanvaardbare aanslagen op waardevolle voorzieningen'. „Van jullie kant is geen enkele steunende ambtenaren hun werkwijze moeten veranderen: moeten aanpassen aan de wen sen van de organisatie. Het geld dat voor deze veran deringen nodig is, komt vanzelf wij, aldus het college van be stuur. „Omdat een groot deel, de helft, van het wetenschappe lijk personeel binnen 10 a 15 jaar afvloeit. Dit is allemaal na tuurlijk verloop en heeft met de relatief hoge leeftijdsopbouw te maken", aldus voorzitter L. Vre devoogd. De concrete uitwer king van de voorstellen in de nota gebeurt de komende maanden, zo liet het college van bestuur gisteravond weten. De faculteiten hebben met name kritiek op het voorgestelde 'flexibele' personeelsbeleid dat nieuwe werknemers in de toe komst veel minder zekerheid biedt dan nu het geval is. Daar- naast zetten ze hun vraagtekens bij het 'bindend studieadvies'. Zij vragen zich af of het haal baar is om de studenten na het eerste jaar al te selecteren op hun vaardigheden. Gedeputeerde Stolker (tweede van rechts) op bezoek in het woonwagencentrum aan het Trekvaartplein. „Er zal nog veel gepraat moeten worden. Want veertig standplaatsen is het uit gangspunt van de provincie." foto henk bouwman Bewoners Trekvaarplein krijgen jaar de tijd voor alternatief plan leiden annet van aarsen per week geopend is, is volgens M. Hofkes nog geen sprake. „Momenteel werken acht vrij willigers ieder een dagdeel. We hebben nu twee mensen bij de uitleen staan en dat zouden er eigenlijk drie moeten worden. Met zijn tweeën is het echt te druk, maar aan een sluiting denken we nog lang niet", aldus M. Hofkes, vrijwilliger bij de speel-o-theek. De vrijwilligers van Pinokkio staan niet alleen bij de uitleen service, maar zij houden zich ook bezig met het aanschaffen van het speelgoed, de admini stratie en het bijhouden en het schoonmaken van het speel- Een overleggroep van het woonwagen centrum aan het Trekvaartplein en de gemeente Leiden gaan samen proberen een nieuw plan op te stellen voor de toe komst van het kamp. Gedeputeerde L. Stolker - verantwoordelijk voor het pro vinciaal woonwagenbeleid - zegde giste ren tijdens een bezoek aan het Trek vaartplein toe het bewonersoverleg en de gemeente een jaar de tijd te geven om met een alternatief te komen voor het plan van de provincie. Volgens dat concept provinciaal woonwagenplan moet het centrum aan het Trekvaartplein verdwijnen. In plaats daarvan zou er een nieuw woonwagen centrum in de Broek- en Simontjespol- der moeten komen, dat ruimte biedt aan veertig standplaatsen en veertig wonin gen voor de woonwagenbewoners. En dat is iets wat de bewoners abso luut niet zien zitten. Zij willen blijven aan het Trekvaartplein en het liefst daar nog uitbreiden. Want ook de talrijke jon geren op het kamp zijn toe aan een plek je. Verhuizen naar een woning wil nie mand. „Honderdtwintig standplaatsen", was de diepe wens van N. van Esch, één van de bewoners die met velen naar buurthuis de Rolleman waren gekomen. Het kan er bij hem en de andere bewo ners niet in dat er „tachtig goede plaat sen zomaar moeten worden afgebro ken". „Dat is nogal een verschil met de veertig waarvoor de staatssecretaris toe stemming heeft gegeven", reageerde Stolker. „Er zal nog veel gepraat moeten worden. Want veertig is het uitgangs punt van de provincie." Ze had een zware kluif aan haar be zoek. Want één ding was overduidelijk: de woonwagenbewoners van het Trek vaartplein hebben al jaren geen vertrou wen meer in 'bestuurders'. „Wij hebben er nooit om gevraagd om hier naar toe te komen, we zijn gedwongen", maakte F. van Esch haar duidelijk. „Er wordt al 25 jaar met ons gezeuld. Eerst moesten we met zijn allen naar grote kampen, ver volgens moet er weer gedecentraliseerd worden... Ik vraag me wel eens af hoe lang we dit nog kunnen volhouden. Er wordt altijd óver ons besloten en dat zijn we zat." Stolker kon de gevoelens van de bewo ners van het Trekvaartplein wel enigszins begrijpen. „Het is waar dat de overheden tientallen jaren plannen heb ben gemaakt en beloftes hebben gedaan. Het klopt dat de plannen telkens veran derden en dat die beloftes niet werden nagekomen. Ik heb me echter voorgeno men mijn beloftes na te komen. Als de overheid zich fatsoenlijk gedraagt, dan gedraagt de woonwagenbewoner zich ook fatsoenlijk." Voor de drang van de provincie om grote kampen te verkleinen en her en der kleine kampjes de grond uit te 'stam pen' - want op die manier zouden de woonwagenbewoners en de burgers in de ogen van de provinciale bestuurders beter integreren - hebben de bewoners van het Trekvaartplein geen begrip. Met talrijke praktijkvoorbeelden verhaalden zij gisteren over de ellende van mensen die naar zo'n kleiner kamp verhuisden. Mensen die naar het kleine kamp in de Stevenshof vertrokken - vijftien stand plaatsen zonder belangrijke voorzienin gen als een clubhuis - kwamen met 'hangende pootjes' terug. Ze hadden in het kleine kamp weinig aanspraak en durfden hun kinderen niet door de wijk te laten lopen. „In de woonwagens in de Stevenshof wonen nu burgers", merkte één van de bewoners op. „We hebben slechte ervaringen met kleine kampjes", verklaarde Annie Offenberg. „Ik heb er totaal geen geloof in", zei ook F. van Esch. „Dit clubhuis hier aan het Trekvaartplein is voor ons ons be staan. Mensen uit de stad komen hier gezellig bingo spelen, voetballen en wij worden uitgenodigd voor feestjes in de stad. Als wij straks in die kleine kampjes worden gedrukt, waar geen clubhuis is, dan wordt het grote ellende. Dan zijn we weer tien jaar bezig voordat we een klein beetje worden geaccepteerd." Zijn broer N. van Esch waarschuwde ervoor dat het afbreken van het Trek vaartplein, gevolgd door het opbouwen van relatief dure standplaatsen rampza lig zou zijn. „Als ik dan een optelsom ga maken - huur van de wagen, huur van de standplaats, gas, water en licht - kom ik op twaalf-, dertienhonderd gulden per maand uit. Als we naar dure vakken moeten, gaat de woonwagenbewoner weer terug naar af. Weet u wat we dan gaan krijgen. Dan kruipen er weer men sen in een caravan. We hebben het hier prima naar ons zin, de kinderen zitten allemaal op school, rhaar wat gebeurt er met hun opleiding als de mensen weer gaan zwerven?" reserve of voorbehoud over de bezuinigingsvoorstellen ge hoord", schrijft Vergeer in een open brief aan Groen Links. Het bestuur van Groen Links echter kondigde vorige week op een ledenvergadering aan, drie referenda te willen uitlokken over bezuinigingsplannen van B en W. Over kortingen op het schoolzwemmen, emancipatie onderwijs en noodopvang zou de Leidse bevolking zich in een referendum moeten kunnen uitspreken, vindt het bestuur. De SP vindt de drie onder werpen die Groen Links koos voor een referendum 'volstrekt willekeurig'. „Jullie opstelling zaait verdeeldheid tussen ver schillende groepen getroffe nen", aldus Vergeer in zijn brief. „Wordt het niet eens tijd dat Groen Links zelf laat zien waar het staat?" Lezing over nieuwe oosterse geneeswijze Dirk Oellibrandt, directeur van en leraar aan de Internationale Shiatsu School (ISS) afdeling Nederland begint donderdag 26 januari om 20.00 uur aan een lezing over en een demonstratie van Shin-Tai, een nieuwe oos terse geneeswijze. De lezing en de demonstratie worden gehou den in het conferentie- en re creatiecentrum Korte Vliet, Vlietweg 5 in Leiden, tel: 071- 766940. Voor verdere informa tie: 071-225129. leiden caroline van overbeeke De Leidse universiteitsraad wil het bedrag halveren dat jaarlijks wordt gereserveerd voor het lustrumfeest van het jaar 2000. Niet twee ton per jaar maar één ton mag voor dit feest worden apart gehouden. Daarnaast moet het college van bestuur nog eens goed kijken naar de manier waarop kan worden be zuinigd op de mensae, het Sportcentrum en het Leids Aca demisch Kunstcentrum (LAK). Daarover moet worden over legd met deze instellingen. Voor kinderopvang voor werknemers van de universiteit moet boven dien 50.000 gulden extra ko men. Dat is de uitkomst van de dis cussie over de begroting van de Leidse Rijksuniversiteit gister avond in de universiteitsraad. Collegelid J. Waldus kondigde aan nog eens goed naar de ver schillende bezuinigigingsmoge- lijkheden te kijken. Waldus wil nog dit jaar twee miljoen gulden bezuiningen, maar daarbij het onderzoek en onderwijs van de universiteit ontzien. Waldus waarschuwde wel voor de penibele financiële situatie waarin de Leidse uni versiteit in de nabije toekomst dreigt terecht komen. „Dit is geen opzettelijke 'tekort-begro ting' voor minister Ritzen. We zijn echt structureel aan het vastlopen. De situatie is zorge lijk." De Leidse universiteit teert nog op financiële 'reserves' van zo'n 80 miljoen gulden. Dit spaarpotje raakt echter hoe lan ger hoe leger. Volgens een me dewerker van de afdeling finan ciën is dit geld binnen twee jaar op. en» aad rietveld Weinig geloof in werkgelegenheidsplan Leiden de", beet zij Halfwerk toe. Maar Halfwerk was bepaald de enige niet, die zich kritisch uitliet over het werkgelegen heidsverhaal van de gemeente. W. Deelen van de ambtenaren bond Novon vroeg zich af, waarom B en W in hun voorstel geen rekening houden met de 'opbrengst' van die 1600 extra banen. De gemeente betaalt tien procent van elke sociale uitkering en zou door al die ex tra banen bijna drie miljoen gulden per jaar besparen. Maar dat bedrag is in de nota Investe ren in werk niet terug te vinden. „We wilden ons niet bij voor baat rijk rekenen", zei wethou der Koek. Halfwerk hechtte in ieder ge val weinig waarde aan de belof te van meer werk. „Ongeacht deze bezuinigingen komen er toch nieuwe werkgelegenheid, bijvoorbeeld bij het station en het Medipark. Als je dat uitsluit, wat blijft er dan over van die 1600 banen", wilde hij weten. „Het is te vroeg om onze plan nen nu al dermate sarcastisch en cynisch uit te leggen", vond wethouder Koek. Maar Half werk merkte koeltjes op, dat hij nog helemaal niet sarcastisch was geweest. Zekere ontslagen Ook op een bijeenkomst die gis teravond in het stadhuis werd gehouden plaatsten insprekers kanttekeningen bij het werkge legenheidsbeleid. ,,U ruilt onze kere arbeidsplaatsen in voor ze kere ontslagen", zei directeur A. Flapper van de Leidse Welzijns organisatie, die 400.000 gulden moet inleveren bovenop de be zuinigingen die toch al waren afgesproken. Dat kost zonder meer banen, aldus Flapper. En directeur W. Brandhprst van de stichting Werkgelegen heid constateerde dat de bezui niging die de gemeente zijn club wil opleggen - 175.000 gul den - hoger is dan de subsidie die de stichting ontvangt. „Dan lijkt het erop dat wij de ge meente gaan subsidiëren. Dat zal wel niet de bedoeling zijn. Want dat zou voor ons het ein de betekenen. En wij helpen wel 150 a 200 mensen per jaar aan een baan." Maar zelfs bij een lagere be zuiniging, zei Brandhorst, kun nen de gevolgen voor de stich ting desastreus zijn. „Voor elke gulden die de gemeente ons geeft legt het Europees Sociaal Fonds er maximaal een gulden bij. Een bezuiniging van de ge meente telt voor ons dus dub bel." Hij vroeg zich af of daar mee rekening was gehouden bij het opstellen van de plannen. Geen van de vijf aanwezige wet houders kon daar antwoord op geven. Wethouder J. Walenkamp zei slechts, dat B en W de stichting Werkgelegenheid hadden 'aan geslagen', omdat dat zo'n sterke organisatie is. „Een hoop maat regelen in ons bezuinigingsplan durven wij voor te stellen, om dat we weten dat de organisa ties waar wij op korten dat kun nen opvangen." Zowel de stichting Werkgele genheid en de LWO als de orga nisaties voor noodopvang Bin nenvest, Cortana en Cassandra gaven echter aan, dat zij de klappen die de gemeente Lei den wil uitdelen niet zonder schade kunnen opvangen. „U wilt iets doen aan de opvang van dak- en thuislozen, maar dat wordt weer beknibbeld op crisisopvang. Maar daar bestaat al een enorm capaciteitspro bleem", zei W. Bots van de stichting Binnenvest. De orga nisaties voor noodopvang zou den samen 200.000 gulden min der krijgen. „Dat is niet zo'n handige zet van de gemeente", zei Bots.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11