Beraad over prijs medicijnen mislukt Binnenland Voortgezet onderwijs krijgt 109 miljoen extra Precisie vereist Hirsch Ballin verkiest de rust van de Senaat I Weinig 'knakenjagers' na beursgang KPN Nieuwe rol voor jarige 'Frau Antje PvdA voelt weinig voor vrijstelling premieplicht e PHILIPS VRIJDAG 20 JANUAR11995 AJf-rmcrn NodcUnd* Prnbur**u CPO Cwvxiffidf Pi Jongeren willen Bevrijdingsdag houden Amersfoort» De meeste jongeren willen Bevrijdingsdag als offi ciële feestdag blijven vieren. Dodenherdenking kan bij hen op nog grotere steun rekenen. Dat blijkt uit een onderzoek door de jongerenkrant Primeur. Het blad ondervroeg vijfhonderd jonge ren in de leeftijd van dertien tot negentien jaar. Driekwart wil Bevrijdingsdag blijven vieren, ruim negen van de tien noemen de Dodenherdenking zinvol. Aanleiding van het onderzoek was een gesprek van kroonprins Willem-Alexander met buitenlandse journalisten. Daarin zette hij vraagtekens bij voortzetting van de 5 mei-viering. Brand in jachthaven Arnemuiden arnemuiden Een grote brand heeft gistermorgen voor meer dan een miljoen gulden schade aangericht in jachthaven Oranjeplaat in het Zeeuwse Arnemuiden. Zeker vier boten die in de winter- berging stonden, zijn door de brand volledig vernield. De brand is vermoedelijk veroorzaakt door een gasexplosie. Prins "zeer geleidelijk' vooruit den haag Prins Bernhard gaat nog steeds 'zeer, zeer, zeer gelei delijk' vooruit. Dat heeft directeur Voet van de Rijksvoorlich tingsdienst gisteren gezegd. De 83-jarige prins ligt nog op de in tensive care-afdeling van het Academisch Ziekenhuis in Utrecht. Hij heeft ook nog 'af en toe' beademing nodig. Prins Bernhard werd eind november geopereerd aan een tumor in de darmen en kreeg daarna longontsteking en een zogenoemde shocklong. Iatrosofe veroordeeld zonder straf Amersfoort De kantonrechter in Amersfoort heeft gisteren een iatrosofe veroordeeld voor het onwettig uitoefenen van de ge neeskunst. De rechter legde echter geen straf op. De officier van justitie eiste twee weken geleden 15.000 gulden boete. De vrouw had een ongeneeslijk zieke Amersfoortse kankerpatiënte behan del met homeopatische middelen. De vrouw overleed in 1993. Helft Marokkanen doet geen eindexamen Amersfoort Bijna de helft van de Marokkaanse leerlingen maakt de middelbare school niet af. Bij Turkse en Antilliaanse jongeren is dat één op de drie. Bij Surinamers en Nederlanders één op de vijf. Dat blijkt uit een onderzoek dal is uitgevoerd door de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Allochtonen die in Nederland zijn geboren, de zogeheten tweede generatie, doen het wel beter dan hun ouders. Betrokkenen vrezen dat overheid nu gaat ingrijpen den HAAG cpd Medicijnenfabrikanten, groothandelaren, apothekers en verzekeraars zijn er door onderlinge meningsverschillen niet in geslaagd afspraken te maken over de prijs van medicijnen. Alle betrokkenen gaan er nu van uit dat de overheid zal ingrijpen. veel meer concurrentie krijgen. Medicijnen zullen ook buiten hen om mogen worden ver kocht. bijvoorbeeld via super markten, apotheken van verze keraars en ziekenhuizen, huis artsen en speciale commerciële bedrijven. Het 'openbreken' van de markt moet tot lagere prijzen leiden. Medicijnen worden momen teel vergoed via de AWBZ. Als dit budget wordt overschreden, draait de overheid voor 85 pro cent van het nadeel op. De ove rige 15 procent verdelen de ver zekeraars onderling. Het feitelij ke risico is dan nog geen drie procent. Pas bij een groter eigen Medicijnen die 'te duur' worden geacht, zullen niet meer op de markt worden toegelaten. Nor men daarvoor worden door ambtenaren van diverse depar tementen opgesteld. Zij hebben daarvoor tot maart de tijd. Verder bestaat het plan om met ingang van 1996 veel meer medicijnen voor rekening van de patiënt zelf te laten komen. Het aantal geneesmiddelen dat voor vergoeding via het Zieken fonds of de AWBZ in aanmer king komt, zal drastisch worden beperkt. De apotheker moet daarnaast financieel risico zullen verzeke raars bereid zijn iets aan de kos ten te doen. zo verwachten de groothandelaren. Een zegsman van Zorgverze keraars Nederland meent dat een betere marktwerking de medicijnprijs omlaag kan bren- groter financieel rM de eker i allee epteren, als zij in vloed hebben op die markt. „Als wij zelf kunnen bepalen welke medicijnen wij voor welke prijs verzekeren", aldus de woord- voerdei Bij de apothekersorganisatie KNMP reageert men gelaten. „De hoge prijs wordt door de industrie en de groothandel ver oorzaakt. Daar zit de pijn," De apothekers willen wel besparen door medicijnen per regio groot te gaan inkopen en dure medi cijnen te vervangen door goed kopere. Voor een modern personeelsbeleid DEN HAAG Staatssecretaris Netelenbos (onderwijs) stelt over een pe riode van vijf jaar 109 miljoen gulden beschikbaar voor het voortgezet onderwijs. Dat geld moet scholen meer armslag geven bij het voeren van een modern personeelsbeleid. De staatssecretaris maakte dit gis teren op de Nationale Onder wijs Tentoonstelling (NOT) in Utrecht bekend. Netelenbos voegt de 109 miljoen vanaf het komende schooljaar toe aan het zogehe ten schoolprofielbudgei. Dat is een budget dat scholen zowel in het basis- als voortgezet on derwijs krijgen bovenop de 'normale' personele bekosti ging. Voor het voortgezet on derwijs gaat het om een be drag van 155 miljoen gulden per jaar. 1 let schoolprofielbud get is bedoeld voor zaken als flexibilisering van de arbeids verhoudingen. versterking van het personeelsbeleid en ver nieuwing. Netelenbos geeft de extra financiële steun met het oog op de onderwijskundige en organisatorische verande ringen die mi hel voortgezet onderwijs afkomen. Het be treft onder meer de invoering van de basisvorming, de ver nieuwing van het onderwijs- Iirogramma in tie hoogste Jassen van HAVO en VWO en van de inrichting van het \i en ia onderwijs. Die veranderingen maken het des te meer fnoodzakelijk om de juiste man of vrouw op de juiste plek binnen de school te Mflen Volgens berekeningen van het ministerie levert de toe voeging een brede scholenge meenschap (van VBO tot VWO) met twaalfhonderd leer lingen in het schooljaar 1995/1996 ruim 50.000 gulden extra op. Een zelfstandige MAVO met vijfhonderd leer lingen krijgt ruim 13.000 gul den bovenop het schoolpro fielbudget. RAI: Steeds meer forensen pakken de auto DIN HAAG CPD Meet dan 2.2 miljoen mensen pendelen als full time forensen meer dan vier dagen per weelc plaats cn Wfri procent daarvi half miljoen m auto. Slechts gaat per openba De orkei Ruim zeventig i, ruim ander- usen. neemt do estien procent ,'oor ile auto is den haag» Oud-minister Hirscfi Ballin van justitie verkiest de rust van de Senaat (Eerste Kamer) boven het lidmaatschap van de Twee de Kamer om weer actief te kunnen worden in de juristerij. Hij staat op de tiende plaats van de CDA-kandidatenlijst voor de Eerste Kamer, waarover het par- aitijbestuur morgen een beslis sing neemt. Ik wil wel als volksvertegen- woordiger mijn werk voorzet ten, maar ook een combinatie kunnen maken met wat er ver der in de samenleving is te doen. Bij voorbeeld in de rechtspraktijk. Daarnaast heb ik mijn hoogleraarschap in Til burg", zo verklaarde Hirsch Bal lin gisteren zijn kandidatuur. Met een tiende plaats op de kandidatenlijst voor de Senaat is Hirsch Ballin uit de schijn werpers verdwenen. Vorig jaar omstreeks deze tijd stond de politieke vlag er voor*hem heel anders bij. Toen leek hij nog op weg naar een glansrijke politie- Maar juist de minis ter die de bevoegdheden van de politie fors uitbreidde om de criminaliteit aan te kunnen pakken en elke uitbreiding vast legde in wetten, werd gehouden aan de handhaving van die wet ten. Zijn eigen verhaal over nor men en waarden werd toege past op zijn eigen politiemen sen en leden van het openbaar ministerie in de IRT-afïaire. Het OM had zonder zijn me deweten toestemming gegeven voor opsporingsmethoden, waarvoor een ander deel van het OM geen verantwoording wilde nemen. Bovendien maak ten politiemensen in Amster dam en Utrecht samenwerking binnen een interregionaal re chercheteam (IRT) onmogelijk. Terwijl het kabinet al demis sionair was, maakte de Tweede Kamer de minister vleuggellam door een motie aan te nemen volgens welke hij zich niet lan ger met de interregionale re chercheteams en de bestrijding van georganiseerde misdaad mocht bezighouden. Hirsch Ballin begreep de boodschap en vertrok. nal het gevolg van de uit» tocht .ui bewonen ven de ste den naar woonkernen in de re- gio, aldus de RAI. Deze organi satie van de auto industrié heeft ile ontwikkeling van lu i aantal pendelaars op een rij ge zet. De groei van het aantal foren sen (nog los van part-timers en onregelmatige reizigers) is eep royale verdubbeling ten opzich te van begin jaren zeventig. I let aandeel van de fiets als toren- senvervoermiddel is sinds 1971 stabiel gebleven op tien pro cent. Maar de dertien procent die in 1971 nog met de brom mer naar zijn werk ging, doel dat nu met de auto. Volgens het Tweede Strui> tuursi hema Verkeer en Vervoer mag het autogebruik tot 2010 nog met maximaal tien procent Kroelen ten opzit hte van 1988 De RAI signaleert echter dat het aantal forensen in de nabijé toekomst 'alleen maar verdei zal toenemen' CNV wil af van WAO-hcrkcuring OEN HAAG ANP De vakcentrale CNV wil dat er een einde komt aan de herkeu ring van mensen met een WA( uilkering. Die gaat volgens vice- voorzitter A. de Geus steed* meer lijken op een 'meedogen loze technocratische inkomens korting'. Er komen steeds meer berich ten van formeel correcte, maar sociaal absurde uitkomsten van de herkeuringen. Veel mensen die al jaren in de WAO zitten, worden plotseling gedeeltelijk goedgekeurd, maar voor hen is g,.,. erk I )c .cos, die gisteren voor ik NV afdeling Kapelle sprak, pleit ervoor om na 1995 te stop pen met «ie herkeuringen, i 160.000 WAO'ers van Jl tot f>0 jaar, die volgend, jaar aan da beurt zijn, wordt dan een gang naar de bijstand besnaard. De CNV bestuurder dringt er bij liet kabinet op aan om meer energie te steken in het voorge nomen nieuwe WAO systeem, waarbij de werkgever de keuze krijgt het WAO risico zelf te dra gei eker De westerbork In de bebouwde kom van het Drentse Westerbork is gisteren een vijftig meter hoge graansilo opgeblazen. Het vakmanschap v gevaarte op de bebouwing terechtkwam. vindt het opmerkelijk dat over dit veranderingsproces nog nie( met werknemers is gesproken. i dén haag gpd-/I I In totaal hebben vorig jaar juni ongeveer 190.000 particuliere beleggers en werknemers van Koninklijke PTT Nederland (KPN) vorig jaar juni aandelen KPN gekocht. Zij kregen op de introductieprijs van 49,75 een korting van 2,50, maar de ge vreesde massale verkoop van aandelen om die korting snel te verzilveren is uitgebleven. Het aantal 'knakenjagers'. zoals ze op de beurs werden genoemd, viel mee. Het ministerie Verkeer en Waterstaat is 'uiterst tevre den' over de beursgang van KPN. Niet alleen omdat het aantal knakenjagers meeviel, ook de lage rekening van het bankensvndicaat onder leiding van ABN-AMRO stemt tot tevre denheid. De banken kregen voor de KPN-beursgang 186 miljoen gulden. Dat is slechts 2,7 procent van de totale op brengst. De opbrengst van dertig pro cent van de aandelen van het voormalige staatsbedrijf bleek uiteindelijk goed voor 6,8 mil jard gulden. Van de opbrengst wordt ongeveer 600 miljoen gulden besteed aan investerin gen, de rest wordt gebruikt om de staatsschuld te verkleinen. De promotie van Nederlandse kaas in Duitsland wordt op andere leest geschoeid. Het collectief aanprijzen van 'Kase aus Holland' is niet meer voldoende om de concurrentie het hoofd te bie den. Frau Antje, het hoogblonde Nederlandse kaasmeisje, krijgt een nieuwe rol toebedeeld. Gisteren is in Berlijn de jaarlijkse Griine Woche van start gegaan, veruit de belangrijkste levens middelenbeurs van Duitsland. Traditiegetrouw is ook Nederland in Berlijn vertegenwoordigd. Het is zelfs feest in het Nederlandse paviljoen omdat Frau Antje dit jaar haar 40ste verjaardag viert. Duitsland is voor Nederland een kaaskoper van' formaat. Ongeveer 42 procent van de Nederland se kaas-export gaat naar de oosterburen. Dat is goed vooreen bedrag van 1,7 miljard gulden. Bo vendien groeit de export nog steeds. Volgens voorlopige cijfers ging er vorig jaar 213.000 ton Nederlandse kaas naar Duitsland, dat is drie pro- ent meer dan in 1993. Maar de concurrentie groeit navenant, zegt di recteur B. van Schaik van de Duitse vestiging van het Nederlandse Zuivelbureau. Zowel in Duits land zelf als in andere Europese landen neemt de produktie van kaas toe. Vooral Gouda en Edam mer, ooit typisch Nederlands produkten, worden massaal geïmiteerd. Bovendien krijgt ook de kaasfabricage een beetje te maken met de negatieve beeldvorming die de Nederlandse land- en tuinbouw in Duits land al heeft; grootschalig en industrieel. De klei ne, kromgegroeide maar ambachtelijke keuter boer ligt veel beter bij de nostalgisch geaarde I JllilM'lS Na de Nederlandse tuinbouw start nu ook de zuivel een campagne om liet imago van het pro- dukt te verbeteren. 'Aus Holland' mag niet langer een synoniem zijn voor massale standaardkwali teit. l iet Holland-logo moet worden geassocieerd met het individuele, zorgvuldige gemaakte pro- dukt. Van Schaik heeft jaarlijks vijftien miljoen gulden te besteden aan kaaspromotie in Duits land. „I rau Antje blijft haar belangrijke rol ver vullen. Ze is van grote symbolische waarde. Dat willen we niet kwijt", stelt hij. „Maar ze krijgt wel een andere rol. Ze gaat niet langer alleen Këse aus Holland verkopen maar moet ook duidelijk maken dat we in Nederland een groot assort i ment hebben." Het ambachtelijk karakter van de kaasproduk tie staat daarbij voorop, aldus Van Schaik. „in Nederland zijn we kaasmeesters, die kaaskunst bedrijven. Met die boodschap richten we ons op de Duitse markt. Het feit dat de kaas in Neder land op natuurlijke wijze wordt gerijpt, is daarbij een sterk punt." PvdA kamerlid Van Zijl voelt er weinig IOOI mensen met een kleine baan. die geen aan spraak maken op een WW- of Ziektewetuitkering, vrij te stel len van het betalen van sociale premies. Dat voorstel lanceer de topambtenaar Sepers van Economische Zaken woens dag. Hij verwacht dat bedrij ven hierdoor meer deeltijd werkers in dienst nemen, om dat de loonkosten dalen. Ook D66 ziet veel 'haken en ogen' aan het plan, maar prijst liet dat Sepers nadenkt over 'drastische methoden om de werkgelegenheid aan de on derkant te vergroten'. Van Zijl vreest dat door pre mievrijstelling 'het draagvlak van het sociale zekerheidsstel sel wordt versmald'. AJs ie mand geen recht meer heeft op WW als hij zonder werk komt te zitten, komt hij meteen terecht 'in de gure omstandigheden van de hij stand', aldus de l*vdA'er. Dat is vooral vervelend voor eigen woningbezitters, die dan hun Kuis moeten verkopen. Bi) mensen met een werkende partner komt dc klap nog har der aan, omdat die een lagere of helemaal geen bijstandsuit kering ontvangen. D66-kamerlïd Bakker denkt dat premievrijstelling, zoals voorgesteld döor Sepers, kan leiden tol een algemene pre mieverhoging, en daarmee tot een verlies van banen. Ook is hij er geen voorstander van als werknemers bij ziekte geen uitkering meer ontvangen. De VVD fractie en minister Melkert van sociale zaken hebben niet gereageerd op het voorstel van Sepers. Doven zijn slagvaardiger door mode rite communicatiemiddelen nu tijdelijk luxe KADos bii philips zonnehemels. 'Alsof plotseling een nieuwe wereld voor je opengaat' Wile u verzekerd zijn van een gezonde bruine kleur, dc hele winter door? Kies dan voor één van dc zonnehemels van Philips. Die staan voor een prettige, veilige manier van bruinen cn zijn uiterst comfortabel. Dc aanschaf van een Philips zonnehemel is nu extra aantrekkelijk. Want tijdelijk verrassen wij u hij drie types nnchemcU/met een prachtig Philips-kado*. Gratis! Ga snel naar uw Philips dealer cn haal dc zon in hui den haag wang an oe Philips drudkiu idefoon (TD 9241) Grant Philipt portable CO-tpckr 'AZ 6821) Grant Philipi pon able digitale urrto-rjaJxV 349. b,| de Philipt HPA-xonnehemel i f 299 bi, de Philip HPA ronncbemel ^«ettapefc- VHi'M f l~9. b„ de I winkelpui» f 2 599,-. HB 812. «tinkrlpei|t f 1.899.- PSilipi jonnefcemrfWB MO. wmkelpnjtf999. I lerman Scheper was tien jaar geleden een van de eerste doven die er dankzij de tekstte lefoon zeeën van tijd en vrijheid bij kregen. Met dit apparaat kan hij over en weer schriftelijke boodschappen uitwisselen met andere gebruikers van een teksttelefoon. .(Dat was een enorme verandering, alsof plot seling een nieuwe wereld voor je opengaatvertelt hij opgeto gen. „Zonder teksttelefoon moest alles per brief of via fami lie en buren die telefoontjes voor mij wilden plegen. Dat ging ten koste van mijn privacy en maakte me afhankelijk. Het kwam ook voor dat ik af en toe maar in de auto sprong in de hoop dat iemand gewoon thuis Thuis en op zijn werk beschikt de directeur van de Stichting Maatschappelijke Dienstverle ning aan Doven (Madido) sinds een paar jaar ook over een fax. De Ziekenfondsraad heeft een advies uitgebracht aan staatsse cretaris Terpstra (welzijn) over de vergoeding van communica tiemiddelen aan doven en slechthorenden. Voor de tekst telefoon was al een vergoeding mogelijk. Nieuw is dat de raaa een keuzemogelijkheid tussen zo'n telefoon cn een fax wil in- heperv ongelukkig idee. Hij wil een pakket met voorzieningen. waarbij een dove of slechtho rende vergoed krijgt wat bij hem past. Soms kan dat én een fax én een teksttelefoon zijn. Ook slechthorenden die genoeg hebben aan een versterker op een gewoon telefoontoestel, gaan erop vooruit als zij er een fax bij krijgen. Van een keuze is geen sprake. „I lorenden gaan toch ook niet kiezen voor een fax in plaats van een telefoon. Een fax is een middel om informatie uit te wisselen. Zo weet jc als je faxt niet meteen of de ander thuis is. Met een teksttelefoon kun je veel directer contact hebben", onderstreept hij. Geroutineerd geeft Scheper een kleine demonstratie van de teksttelefoon. I lij wil een af spraak aan het einde van de middag verzetten en slaat vlotjes de toetsen van het appa raat aan. Op het scherm van zijn toestel verschijnt de mede deling dat de telefoniste hem gaat doorverbinden, gevolgd door een rij puntjes. „Zo weet ik dat ik even moet wachten", zegt hij. Even later meldt de persoon zi< li. mei wie hij wil overleggen Na het over en weer versturen van drie korte teksten door hem en zijn gesprekspartner is de zaak binnen enkele minuten ge regeld. Zijn droom is dat er ooit op elk NS-station een teksttelefoon komt. „Het is prettig ais ook wij een afhaler kunnen laten weten dat de trein vertraging heeft omdat er een koe op de rails staat." Op Schiphol is het al zo* ver en ook op politiebureaus en in ziekenhuizen in een aantal grote steden zijn de toestellen te vinden. I loc wijder verspreid, hoe beter. Ook in zijn auto zou Scheper een teksttelefoon wensen. „Soms ben ik jaloers als ik an deren in de file telefonisch van alles zie regelen." I let aller mooiste lijkt hem de invoering van de beeldtelefoon waarbij tic gesprekspartner op een scherm is te zien. I lij kan dan zelf meteen spreken door de hoorn en omgekeerd via liplezcn de ander volgen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5