Kamer houdt vast aan Betuwelijn pBloed van hoerenlopers r is niet langer gewenst Binnenland Herdenking deportatie Apeldoornse Bosch Rijke Nederlander in België wordt voorlopig nog even met rust gelaten 'Politie te druk bezig met boeven vangen' Duits-Nederlands pact bij weren asielzoekers 'Meer kanker in Weurt kan toeval zijn' JVRIJDAG 20 JANUARI 1995 Dodelijk ongeluk na negeren sein maassluis Op een spoorwegovergang in het Zuidhollandse Maassluis zijn gisteren twee mensen gedood. Volgens de politie staken ze de overgang vlakbij het station Maassluis-centrum over toen een trein passeerde. De spoorwegovergang heeft een automatische beveiliging met halve bomen. De politie vermoedt dat de twee langs de spoorbomen zijn gelopen. De identiteit van de slachtoffers is nog niet vastgesteld. Giro 777 voor hulp aan Tsjetsjenië den haag Het Nederlandse Rode Kruis heeft het gironummer 777 geopend voor giften ten bate van de toenemende stroom Tsjetsjeense vluchtelingen. 1 let geld wordt besteed aan voedsel, kleding en medicijnen. Sinds het uitbreken van de oorlog ver leent het Nederlandse Rode Kruis samen met de Russische zus terorganisatie en het Internationale Rode Kruis hulp aan de Tsjetsjeense vluchtelingen. Gezinnen die ontheemden opvan gen, krijgen kleding, eten en medicijnen. Het Nederlandse Rode Kruis heeft al meer dan een miljoen gulden besteed. Meer treinkaartjes door controle utrecht De Nederlandse Spoorwegen hebben de eerste twee weken van januari ongeveer 450.000 kaartjes meer verkocht dan over dezelfde periode in 1994. En dat terwijl in de eerste dagen een kwart van de kaartjesautomaten buiten werking was. In de trein daarentegen daalde de kaartverkoop van 160.000 kaartjes in de eerste twee weken van '94 naar 20.000 nu. Dit is het gevolg van de nieuwe reisregels die sinds 1 januari gelden. De NS han teert daarbij twee tarieven: een normaal tarief bij loket en auto maat en een veel hoger tarief in de trein. Cel voor dodelijke aanrijding den bosch De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren een ille gaal veroordeeld tot vier jaar cel voor het doodrijden van een vrouw. De man veroorzaakte in september in Helmond een on geluk terwijl hij tijdens een wilde rit probeerde aan de politie te ontkomen. De man was op de vlucht omdat hij agenten geen verblijfspapieren kon laten zien en niet kon vertellen waar de TV en stereo in zijn auto vandaan kwamen. Hij schepte hij een 34- jarige vrouw die meteen overleed. Jongste 109-jarige overleden hardenberc» Marchien Jantje Zwitsers, de jongste van Neder lands vier 109-jarigen, is overleden. Dat heeft een woordvoerster van bejaardenhuis Oostloorn in Hardenberg bekendgemaakt. Zwitsers werd op 3 december 1885 in Lutten geboren op de boerderij van haar ouders. Na hun overlijden is zij daar met een zuster blijven wonen tot ze in 1970 naar het bejaardenhuis ging. De andere 109-jarigen zijn: Ann Jemima Flower uit Rheden die teven de oudste Nederlandse is, Johanna van Dommelen-Ha mer uit Groesbeeken Cornelia Hendrikse-Maas uit Roosendaal. GroenLinks kraakt metaal-CAO straatsburg Europarlementariër N. van Dijk (Groen links) wil dat er stappen worden ondernomen tegen de nieuwe metaal- CAO in Nederland. De overeenkomst, die mannen uitsluit van de het recht op gesubsidieerde kinderopvang, is volgens haar strijd met Europese richtlijnen. Brussel moet bevorderen dat werkgevers voor zowel mannen als vrouwen bijdragen kosten van kinderopvang, aldus Van Dijk. Massale import frites-aardappelen den haag De komende maanden worden miljoenen kilo's aard appelen geïmporteerd uit de VS en Egypte. De fritesfabrieken zrjrï Hiertoe ndödgedwbngen overgegaan vanwege de slechte aardappeloogst van afgelopen jaar. Voor de produktie van frites zijn grote aardappelen nodig, maar de Nederlandse opgst lever de juist kleine en vaak glazige aardappelen op. De inkoopprijs van een doos voorgebakken patat bedraagt normaal 12 tot 13 gulden, maar momenteel moet de snackbar soms zelfs het dub bele betalen. De meeste snackbarhouders durven door de vaak grote concurrentie de duurdere inkoop niet aan de klant door te berekenen. n z. den haag Het College voor Bloedtransfu- wil dat mannen die het afge lopen jaar een prostituée heb ben bezocht, geen bloed bij een bloedbank. De kans dat zij besmet zijn met HIV. het virus dat AIDS veroor zaakt, vindt het college te groot. Deze nieuwe richtlijn ligt bij het ministerie van VWS (volksge zondheid, welzijn en sport) commentaar. /Ms de richtlijn van kracht wordt, betekent dit dat bloed willen geven wagen zullen moeten beant woorden over hun seksleven toe het geval recteur M. de Bruijn van de Fe deratie van Rode Kruisbloed- banken verwacht dat dit met name voor mensen die al jaren Ise bloed geven een probleem kan zijn. ,,Aan mensen die al twintig jaar donor zijn kun je niet op- Jat Verzekering tegen natuurrampen op Franse maat Commissie-He mums adviseert anders Een Kamermeerderheid houdt vast aan aanleg van de Betuwelijn. Volgens de Kamer leveren andere routes voor het goederenvervoer tussen Rotterdam en Duitsland veel meer nadelen op. Dat staat haaks op het advies van de commissie-Hermans, die mogelijke alternatieven voor de spoorlijn onder de loep nam. veel vaker door de bebouwde arnhem «gpd-a ie-Hermans komt maandag met de resultaten van haar onderzoek. PvdA, D66 en CDA zijn echter nu al overtuigd van de noodzaak van de Betu weroute. De nog twijfelende WD verwacht dat partijgenoot Hermans (commmisaris van de koningin in Friesland) bruikba re alternatieven aanlevert. Volgens regeringspartijen PvdA en D66 en oppositiepartij CDA levert een intensiever ge bruik van de huidige goederen- lijnen onvoldoende resultaat op. Bovendien zou dat een on aanvaardbare toename van de overlast voor de omwonenden opleveren. Dit geldt voor zowel de lijn Rotterdam-Breda-Til- burg-Eindhoven-Venlo, als voor Utrecht-Amersfoort-Deventer- Enschede-Hengelo of Utrecht Arnhem-Zevenaar. In alle geval len gaan de goederentreinen kom dan na aanleg van de Be tuwelijn. Ook aan de 'IJzeren Rijn', een grotendeels door Bel gië lopende spoorlijn van Ant werpen naar Mönchenglad- bach, kleven te veel nadelen. En de binnenscheepvaart kan slechts een deel van de ver voersstroom overnemen, zo menen de fracties. De woordvoerders van PvdA, D66 en CDA kunnen zich moei lijk voorstellen dat de commis sie-Hermans na haar onderzoek tot een ander oordeel komt dan de politiek tot nu toe heeft ge veld. Wel zal Hermans met nieuwe voorstellen komen om de aantasting van bepaalde ge bieden te beperken, zo is de verwachting. Ook wordt niet uitgesloten dat de commissie een gefaseerde aanleg van de spoorlijn aanbeveelt om de kos ten van die aanpassingen te spreiden. Apeldoorn In de nacht van 21 op 22 janna ri 1943 deporteerden de Duitsers twaalf honderd patiënten en vijftig personeelsle den van de psychiatrische inrichting Het Apeldoornse Bosch naar het concentratie kamp Auschwitz/Birkenau. Gisteren werd slachtoffers van dit feit in Apeldoorn herdacht. Op de foto Van patiënten t luisteren leerlingen van een plaatselijke ba doornse Bosch - sisschool geconcentreerd naar rabbijn Ja- men. cobs, die een gebed uitsprak voor de vele tie Tweede Wereldoorlog! personeel van Het Apel erd nooit meer iets vemo- Plusrekening'. Vanaf dat Plusrekening. Met cei rente (4%*), terwijl apeldoorn gpd eens vragen: en meneer, bent u het afgelopen jaar nog naar de hoeren geweest? Toch willen we dit weten. We moeten een ma nier vinden waardoor deze groep zich niet beledigd voelt en afhaakt. Het komende jaar zullen we daarom nieuw voor lichtingsmateriaal moeten ont wikkelen en onze artsen en ver pleegkundigen goed voorberei den op dit soort gesprekken", zegt De Bruijn. Volgens haar zijn prostituées de laatste jaren een steeds gro tere risicogroep geworden. ,,Er zitten druggebruiksters tussen. En er komen steeds meer vrou wen bij uit risicogebieden als Afrika en delen van Azië", aldus De Bruijn. Mensen die nu al geen bloed mogen geven, zijn i vanaf 1980 ooit seksueel c hebben gehad met een andere man. druggebruikers en men sen die gevreeën hebben met mensen uit risicolanden of met een (voormalig) drugspuiter. Ook vrouwen die seks hadden met een biseksueel mogen geen bloed geven. Bloed van mensen die een seksuele relatie hebben of hebben gehad met iemand die seropositief is, wordt ook geweigerd. zojuist uw dertiende maand ontvangen en weet u nog niet direct wat u daarmee gaat doen? •In zo'n geval is het zonde om dat geld zomaar op uw girorekening te n. U kunt immers ook profiteren van een aantrekkelijke rente. Een thuisbankier zonder girospaar rekening pakt dan zijn giroboekje, vult een bedrag in en schrijft 'van girorekening steeds over uw spaargeld kunt beschikken. En heeft u al een Plusrekening, een Sterrekening (4,25%*) of bijvoorbeeld een I>eeuwrckening (4,75%*) of een Kapitaalrekening (5,25%*), maand natuurlijk daar op. Meer informatie? Bel Postbank Sparen: (020) 591 82 20. Op werkdagen bereikbaar tot 21.00 uur en op At» zaterdag tot 12.00 uur. POSTBANK Sparen doe je gewoon bij de Postbank. brussel gpd beneden-leeuwen Tussen Nederland en België is een patstelling ontstaan over de aanpak van rijke Nederlandse belastingplichtingen die net over de grens in België wonen. België wil Nederland alleen te gemoet komen wanneer ons land op zijn beurt iets doet voor Belgen, die hier werken en als gevolg van een recente wijzi ging van sociale premies soms honderden guldens per maand duurder uit zijn. De doelgroep betaalt in het eigen land alleen belasting en die is gelijk geble Dat is gisteren gebleken tij dens een overleg in Brussel tus sen staatssecretaris Linschoten van sociale zaken en zijn Belgi sche collega De Galan. Teke nend voor de patstelling is dat het overleg eindigde zonder nieuwe afspraak om verder te praten. De Nederlandse regering ziet al geruime tijd met lede ogen aan hoe vermogende gepensio neerden uit Nederland om fis cale redenen naar België ver huizen. Zij voegen zich daar bij de vele gefortuneerde landge noten die, in talloze dorpen langs de grens profiteren van het feit dat België geen vermo gensbelasting kent. Nederlan ders die in België wonen èn werken ondervinden overigens nauwelijks fiscale voordelen. Nederland wil het belasting verdrag met België wijzigen, zo dat iets gedaan kan worden aan de kapitaalvlucht. Die eis zette de Nederlandse delegatie giste ren kracht bij door te weigeren in te gaan op de problemen van de Belgische grensarbeiders. Linschoten weigert compensa tie te verlenen voor het extra nadeel dat genoemde categorie Belgen ondervindt in de sociale premiesfeer. Ambtenaren van beide lan den gaan nu inventariseren wel ke regelingen en verschillen er allemaal bestaan op het gebied van sociale verzekeringen en belastingen. De Belgische rege ring gaat bovendien bekijken of ze zelf wat aan het probleem van de grensarbeiders kan doen in de belastingsfeer. Ook zal na der worden gekeken wat Brussel moet doen met de door Den Haag gelegde koppeling met de genoemde kapitaalvluent, Belgische woordvoerdi PTT/ING pressen postagentschap Postkantoren BV misbruikt haar monopoliepositie door de dui zend postagentschappen in het land ile 'Postkantoor-Winkel' op te dringen. Dat schrijft MKB Nederland, de werkgeversorga nisatie in het midden- en klein bedrijf, in een brief aan de Tweede Kamer. Postkantoren BV, een geza menlijke onderneming van PTT Nederland en ING, zet een win kelformule op, ile Postkantoor- Winkel BV. Winkeliers die te vens een postagentschap heb ben, krijgen bij het aflopen van hun contract het verzoek om zich aan te sluiten bij de winkel formule. Voor hulp aan burgers is geen lijd hulpverleningsrol nadrukkaMflt moeten profileren. Alleen ihx>r hulpverlening kun de politie haar imago op peil brengen aldus Acton. Ook burgemeester Gt I lendrickx V'laar van het Noord' brabantse Asten hield een wurm pleidooi voor de hulpverle ningstaak van de politie .Justi tie is geneigd om zeer veel |xjli* tietijd ie claimen voor de straf rechtelijke handhaving van da rechtsorde en dan met name tri bestrijding van de grotere crimi naliteit. Behandelen en afhan delen van de veel voorkomende criminaliteit wordt gezien als een overbelasting van het justi. tic-apparaat." Dat is vreemd, al» dus I lendrickx, want 'het veilig heidsgevoel van de burger neemt niet toe door een politie die zich in overwegende mate richt op criminaliteitsbestrij ding'. /.ij waarschuwde voor een tweedeling binnen de poli tie: de mensen die zich bezig houden met de zware criminali teit en di- 'geitewollensokken- collega's' die /i< h met de veel voorkomende criminaliteit be moeien en als vernield maat schappelijk werker worden ge zien „Hulpverlening moet nooit geïsoleerd worden van de andere politietaak: het daad werkelijk handhaven van de rechtsorde." De politie moet de rechtsorde handhaven maar ook hulp vei lenen aan burgers. Deze twee taken zijn even belangrijk, aldus de Politiewet. Maar in de prak tijk slaat de balans, onder druk van Justitie, steeds meer door naar de bestrijding van de (vooral zware) misdaad. Met de hulpverlening aan burgers kan de politie nauwelijks meer sen ren. terwijl dit juist een taak is die in de komende jaren ook zal Tijdens het gisteren in Apel doorn gehouden congres 'I lulp- verlening door de politie, waar ligt de grens?' voorspelde de chef van de jeugd- en zedenpo litie in Utrecht, G.E. Acton, dat in de toekomst steeds meer mensen hulp zullen verwachten van de politie. Niet alleen wnr den steeds meer mensen slacht offer van criminelen, ook kun nen burgers in toenemende mate niet meer terecht hij an dere instanties omdat deze lan ge wachttijden hebben of als gevolg van bezuinigingen min der hulp kunnen leveren, aldus Ancton. Volgens haar is er geen grens aan de hulp die de politie moet bieden. „VVil de politie een ge loofwaardige en gezagvolle plaats in de samenleving inne men, dan zal zij zich in haar erken bonn anp De Duitse regering wil n met Nederland samenv om de stroom asielzoekers naar heide landen te reguleren. F.en betere afstemming van pa trouilles langs de grens en gro tere samenwerking tussen poli tiekorpsen zijn enkele voorbeel den van zo'n gezamenlijke aan pak. Dat heeft de buitenlandsadvi seur van Kohl, j. Bitterlich, gis teren tegen een delegatie van Nederlandse kamerleden ar zegd. Bonn wil ook gezamemij ke arrestatieteams opzetten, waarhij de Duitsers niet de Br voegdheid krijgen om over de grens aanhoudingen te verrlch ten. Met andere buurlanden (België, Denemarken) zou de regering Kohl tol soortgelijke afspraken willen komen. Neder land krijgt meer asielzoekers sinds Duitsland in 1993 zijn asielwetgeving heeft aang< scherpt. aldus Dij maatschappijen ligt, komt er rek een verzekering Epidemiologe Van Leeuwen vindt dat gemeente onnodig paniek zaait den haag sigrid van iersel Leeuwen nog helemaal niets als er geen uit leg volgt. Die ontbreekt in Weurt. Als in één straat of plaats op een gegeven moment meer mensen kanker krijgen, is de kans groot dat een onderzoek bevestigt dat er daar meer dan gemiddeld kankerpatiënten waren. Maar afwijkingen van het landelijk gemiddelde komen wel vaker voor. waarbij net in het ene geval meer en in andere geval minder patiënten betreft. Zeker bij onder zoek onder een kleine bevolkingsgroep als in Weurt is de kans heel groot dat het om zo'n 'normale' toevalstreffer gaat. De GGD weet nog niet op welke manier zij verder onderzoek gaat doen. Volgens Van Leeuwen moeten er bij vervolgonder zoek strenge voorwaarden worden gesteld. Er moet sprake zijn van één type kanker of en wang an oe Bij bezorgdheid in een regio over opvallend veel kankerpatiënten is doorgaans sprake van toeval. Als de autoriteiten daar de be volking onvoldoende op wijzen, vergroot dat onnodig de ongerustheid. Dat stelt epi demiologe F. van Leeuwen van het Neder lands Kanker Instituut in Amsterdam in re actie op de berichtgeving over een ver hoogd aantal kankergevallen in Weurt bij Nijmegen. De GGD maakte woensdagavond bekend dat zowel bij mannen (1,5 maal zoveel) als bij vrouwen (1.3 maal) bepaalde vormen van kanker vaker voorkomen dan elders in het land. Maar zo'n cijfer zegt volgens Van van twee vormen die eenzelfde oorzaak kunnen hebben. ..Kanker is niet één ziekte. Zeker als er verschillende typen bij zo'n ver hoogd aantal gevallen zitten, kun je er ver gif op innemen dat er sprake is van toeval." In Weurt is bij mannen bijvoorbeeld een bijna dubbel aantal gevallen van dikke darm- en longkanker aangetroffen ten op zichte van de landelijke cijfers. Maar bij darmkanker is niet bekend dat milieu-in vloeden een rol kunnen spelen, terwijl dat bij longkanker wèl zo kan zijn. Een verband tussen de luchtvervuiling in Weurt (door de daar gevestigde afvalverwerkingsinstallatie) en longkanker zou wel mogelijk zijn, meent Van Leeuwen. Maar het kan ook zijn dat er in Weurt meer rokers wonen. Dat moet vol gens haar eerst worden onderzocht. STECDó M£NS£N N£M£N UINtNe» OM ÉCN ALT40 kXif/f/CN KOPÊN v MCNOZMZNZC ezx doodcopém t> vpsvier Brengt de gezondheid ernstige schade toe. k.h 4.10.1994 Stb.720.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3