Ook oma met vrees voor automaten blijft welkom Frankrijk zit wat Algerije betreft tussen twee vuren Heineken-scenario dreigt voor Vervoersbond FNV Feiten Meningen Espana toont Europa trots haar tilde VRIJDAG 20 JANUAR11995 NIEUWSANALYSE Wel een CAO-akkoord, maar toch een sta king De busreiziger begreep er gisteren niet al te veel van. En ook vandaag is het maar de vraag of de bus rijdt. De FNV-leden on der de chauffeurs staken immers 48 uur. De Vervoersbond FNV overweegt er zelfs een schepje bovenop te doen als zij haar zin niet krijgt. De bond wil de staking verlen gen. desnoods voor onbepaalde tijd. Het is maar zeer de vraag of de rechter daarvoor toestemming verleent. Voor het sluiten van een CAO zijn twee partijen nodig, en daaraan hebben de streekvervoerders van de VSN woensdag voldaan. Zij hebben een akkoord gesloten met de Vervoersbond CNV. Dat slechts 2.500 van de pakweg dertienduizend chauf feurs lid is van het CNV, doet daar voor de wet niets aan af. Als nu de FNV de staking wil verlengen, zal de VSN de rechter in kort geding vragen dat te verbieden met het argument dat er een legitieme CAO is. De kans dat de streekvervoerders vervolgens in het gelijk worden gesteld, is zeer reëel. Dat hebben voorbeelden uit het verleden bewezen, on der meer vorig jaar bij Heineken. Daar komt bij dat de rechter het maatschappelijk belang van het openbaar vervoer zeker zal meenemen in zijn afweging. Het streekvervoer is zeker niet de enige met een 'minderheids-CAO'. Twee jaar ge leden nog sloten de Spoorwegen een CAO met de l'SV en de vervoersbond CNV, en stond de Vervoersbond FNV met lege han den. In de zuivel gebeurde in 1993 nage noeg hetzelfde. I let is bovendien maar de vraag of de fnv-leden wel bereid zijn langer te staken, i )c ;nv ca( komt namelijk voor een zeer belangrijk deel ook aan hun eisen tege moet. De werkgever betaalt de gewenste prijscompensatie (2,25 procent) en geeft bovendien de garantie dat tot halverwege 1998 iedere chauffeur verzekerd is van werk. Dat is een belangrijke concessie, want volgens schattingen zullen de komende ja ren enige honderden banen in het streek vervoer overbodig worden verklaard. Voor de onderhandelaars van de Ver voersbond FNV is de werkgarantie niet vol doende. Zij willen een vierdaagse werkweek invoeren als werkgelegenheidsmaatregel. Het is de vraag of de FNV-leden voor dat doel langere tijd willen staken. Daar komt bij dat over het belangrijkste knelpunt in de onderhandelingen - het flexibiliseren van de roosters - de verschil len tussen de bonden vooral ideologisch van karakter zijn. Het CNV is ermee ak koord gegaan dat de lijst met voorwaarden waaraan de roosters moeten voldoen uit de CAO is gehaald. De christelijke bond heeft echter wel bedongen dat de ondernemings- i.i.i.l .ilnjii dm instemming moet worden gevraagd. Dat is de FNV-bond in het verkeerde keelgat gestoken. Deze bond heeft traditio neel een haat liefde verhouding met onder nemingsraden, omdat zij deze als een con current ziet in de belangenbehartiging. Het is de vraag of chauffeurs dat punt van vol doende gewicht vinden om de acties te ver- lengen, Er is een parallel te trekken met de situa tie vorig jaar bij bierbrouwer Heineken. Ook daar stond de FNV, in dit geval de Indus triebond. na enkele dagen staken alleen. De collega's van de Unie BLHP en het CNV te kenden een akkoord, toen Heineken bereid bleek aan de looneis tegemoet te komen. De FNV zette de slaking door. Al snel bleek de bond zijn hand te hebben overspeeld. De rechter stelde Heineken in het gelijk. Enkele weken later besloot de bond de CAO alsnog te tekenen. Dat scenario doemt nu ook op voor de Vervoersbond FNV. Hoe het conflict ook uitpakt, de schade zal groot zijn. De sfeer binnen de bedrijven maar ook de verhouding tussen de bonden gaat er vast niet op vooruit. Tenslotte is er maar weinig kans dat het reizend publiek veel waardering zal kunnen opbrengen voor een verlenging van de staking. UTRECHT PI ETER COUWENBERGH RABO experimenteert met zelfbediening op beeldschermen Na de wekelijkse boodschappen nog even met de volle winkelwagen naar de bank. Doel: het af sluiten van een pee-elletje (persoonlijke lening) of een hypotheekadvies op een van de multifunc tionele beeldschermen in de hal. De financiële supermarkt als bankkantoor-van-de-toekomst: fic tie of werkelijkheid? Pinnen is voor steeds n Inwoners van de modale Roermondse nieuwbouw wijk Donderberg die klant zijn van de RABO-bank, hebben al een paar maan den ervaring met de Fi nanciële supermarkt. Het Filiaal in het gelijknamige winkelcentrum is sinds 1 oktober proefproject voor de landelijke RABO-orga- nisatie. Dat was voor de verwende klant wel even wennen. Hij moet alle handelingen (sparen, le nen, overboeken, verzeke ren) als het even kan zelf verrichten. Maar ook oma van 80, behept met een overdosis automaten- vrees, blijft van harte wel kom. Een van de voorma lige baliemedewerkers staat haar desgewenst ter zijde, in de hoop overi gens dat ze het de volgen de keer alleen kan. Lang wachten op assis tentie is er in het fraai ge stileerde proefkantoor niet bij. Wie ook maar even treuzelt, wordt direct heel gewoon. Maar vooral ouderen zijn nog wel e benaderd dooreen gast vrouw. De klant die meer wil en zich bijvoorbeeld afvraagt wat hij kan doen met een zojuist geërfd ka pitaaltje, krijgt discreet advies in een afgescherm de ruimte. Zonder de priemende ogen van een rij wachtenden in de rug. 'Bediende zelfbediening' noemt J. Rutten van de RABO-bank Roermond (acht vestigingen en twee honderd medewerkers) het. Met de nadruk op be diend. De RABO-bank, met 1.950 kantoren pro minent aanwezig in den lande, wil koste wat kost voorkomen dat het kan- toor-van-de-toekomst wordt gekenschetst als een kille automatenhal. Volgens directeur H. Scheepers van RABO Roermond wilde de bank tien jaar geleden de klant zo snel mogelijk de deur uitwerken. ,,Dat werd een succes. Zozeer zelfs, dat we er nu alles aan doen om hem weer naar bin nen te lokken", zegt hij. De bank zoekt haar toege voegde waarde nu juist weer in persoonlijk ad vieswerk. Scheepers: Door basishandelingen zoveel mogelijk te auto matiseren, blijft er meer tijd over voor de klant". Aangezien volgens de RA BO tachtig procent van de klanten de bank alleen nog bezoekt voor simpele basishandelingen, zoals storten en opnemen van geld, denkt Scheepers daarop aanzienlijk te kun nen besparen. Dat ge beurt door de klant zelf aan het werk te zetten op beeldschermen. Het per soneel kan dan worden ingezet voor ingewikkel der maatwerk. De plaatselijke coöperatie, op zoek naar de juiste toe komstformule, ontwikkel de het concept voor het proefkantoor in samen werking met het Duitse automatiseringsbedrijf EBS, dochter van de Zwit serse multinational As- com. Per 1 oktober heeft RABO Nederland de opzet geadopteerd. De eerste er varingen zijn positief. Zes andere aangesloten co öperaties (Ede, Utrecht, De Bilt, Midden-West- land, Baarle-Nassau en Leiden-Oegstgeest) begin nen binnenkort een eigen proefproject. Niet dat er al een defini tief concept is ontwikkeld. Zo is de bank nog niet uit de vraag of (en met welke middelen) de klant het beste kan worden geïnfor meerd over ingewikkelde diensten en produkten. Hoofd basisvoorzieningen B. Mertens van RABO Ne derland: „Momenteel moet een bankemployee 84 produkten in zijn hoofd hebben, plus de produkten van de concur rent. Dat kan worden op geslagen in een kennissys teem". Opvallend in het proef kantoor is de afwezigheid van de kassier. Baar geld zit achter gesloten deuren. Die zijn stuk voor stuk voorzien van een tijdslot. Voor bankovervallers wordt het RABO-filiaal daarmee volgens Rutten aanzienlijk minder inte ressant. „De buit bedraagt hooguit 1.500 gulden, het maximale bedrag dat met een pin-pas uit een auto maat kan worden ge haald." Bediende zelfbediening heeft echter ook een keer zijde: de werkgelegenheid neemt af. Naar verwach ting zal het aantal banen (zo'n 2.500) bij de zeshon derd aangesloten banken de komende jaren met ten minste vijftien procent dalen. Dat gaat met name ten koste van laag opge leid personeel. Dat verlies aan banen is een optel som van plussen en min nen. Voor middelbaar en hoger opgeleiden komen gespecialiseerde 0 PHOTOS DE BOER OLAF KRAAK adviesfuncties beschik baar. Tevens worden de openingstijden uitgebreid, wat ook extra werkgele genheid creëert. Het kan toor in Roermond heeft zijn openingstijden in middels met twintig pro cent verlengd. Of de zelfstandige RABO- banken in den lande het proefproject ook allemaal overnemen, is nog de vraag. Gezien de coöpera tieve structuur van de or- ganisatie kunnen de aan gesloten banken daar zelf over beslissen. Manager Margot van der Linden- Veneman, die het bank- halproject in Roermond coördineert, is optimis tisch. „Het blijft natuurlijk vrije keuze, maar we ma ken het concept zo aan trekkelijk dat de aangeslo ten banken het waar-, schijnlijk maar al te graag willen invoeren." Vier jaar lang heeft de Europese Unie geprobeerd de Spaanse til de het karakteristieke slange tje op de letter n van het toetsenbord van de Europese computer te weren. Maar nu is Madrid zo vermetel om zijn ge liefde tilde, als deel van het logo voor het Spaanse voorzitter schap dat in juli begint, aan eer uitgebreide EU op te leggen. Het accent ligt de Spanjaarden even na aan het hart als de Fransen van de cedille hou den en de Duitsers van de Um laut. Het logo, dat vorige week is onthuld, toont een buitenpro. portioned grote tilde als kroon op de E voor Espana (of Europa) omringd door de twaalf sterren van de Unie. Het is moeilijk het belang de tilde voor de Spaansspreken de wereld te overschatten. Toen Brussel Madrid in 1991 vroeg di n van de Spaanse toetsenbor den te verwijderen om zich zo te conformeren aan de Europe se markt zoals die is vastgelegd in het Verdrag van Rome, wart de protesten tot in de hoogste kringen van het land te horen. (Die protesten werden aange kondigd met een omgekeerd uitroepteken maar dat is ee ander verhaal.) De Colombiaanse schrijver en Nobelprijswinnaar Gabriel Gar cia Marquez en de Peruaanse schrijver Mario Vargas Llosa hebben een manifest getekend waarin de tilde wordt verdedigt als het voornaamste symbool van de Spaanse taal, en de Ko ninklijke Spaanse Academie heeft haar hele gewicht in de schaal gelegd om deze vitale component van het nationale erfgoed te redden. Najaren van heldhaftige strijd heeft Spanje op 16 april 1993 uiteindelijk een decreet aange nomen waarmee de tilde v plicht werd op de Spaanse toet senborden, een beslissing die door de EU is geaccepteerd en goedgekeurd in het Verdrag vai Maastricht. De tilde staat niet alleen leuk, maar is 'misschien het enige zichtbare teken dat Spanjaar den in Europa een identiteit geeft', aldus de ontwerper van het logo, Josep Maria Mir, uit Barcelona. Flet accent heeft ooi de belangrijke eigenschap dat het lezers in staat stelt onder scheid te maken tussen woor den. Een cana, bij voorbeeld, is een klein glas bier, terwijl een cant in Zuid-Amerika bargoens is voor politieagent. Een cono is een kegel, maar cono roep je uit als je op je duim geslagen hebt. De n is iets heel anders dan de en heeft ook in het woorden boek een eigen rubricering. Maar er is toch sprake van enig 1 ironie in het rood gele ontwerp van Mir. Taalkundig gesproken hoort de tilde uitsluitend bij de letter n: dus niet bij de E. Daar hoort-ie net zo min als in het Nederlands een puntje op de z. ELIZABETH NASH MADRID THE INDEPENDENT Fundamentalisme Fundamentalisme is, na de ondergang van andere ideologieën, een populaire stroming geworden in is lamitische Derde Wereld landen. Fundamentalisten regeren Iran en Sudan en bedreigen Algerije. Euro pa maakt zich zorgen. Vandaag het derde deel van een serie over het isla mitisch fundamentalisme. Eerdere delen zijn ver schenen op 16 en 18 janu ari. De opluchting in Frankrijk na de be vrijding van het door Algerijnse fun damentalisten gekaapte toestel van Air France is snel weggeëbt. De drei gementen van radicale moslims met aanvallen op Franse belangen hebben Parijs met de neus op de feiten ge drukt. Het geweld in Algerije kan niet los worden gezien van Frankrijk. In theorie is Frankrijk neutraal. In de praktijk steunt Parijs echter nog steeds het militaire regime in Algiers, dat bekend staat als wereldlijk, op Frankrijk gericht, uiterst bruut en cor rupt. De junta stelt zich tot doel het islamitisch extremisme uit te roeien, maar heeft zich met zijn keiharde op treden gehaat gemaakt bij de bevol king en het gevreesde fundamentalis tische monster gevoed. Behalve diplomatieke en economi sche steun heeft Frankrijk militair materieel naar Algerije gestuurd, i loe- wel Parijs de omvang van de zendin gen als onbeduidend afdoet, dienen de wapens wel in de repressiemachi ne. Deze draait sinds eind oktober, toen de 'dialoog' tussen het bewind en het Islamitisch Heilsfront (FIS) mislukte, weer op volle toeren. De omvang van de terreur in Algerije blijft verborgen omdat corresponden ten geen visa meer krijgen en extre misten de plaatselijke journalisten vo gelvrij hebben verklaard. De pers is daardoor volledig verlamd. Algemeen wordt echter aangenomen dat per maand gemiddeld 2.500 doden vallen. Beide kanten moorden en plegen on telbare gruwelddaden. De Franse steun aan Algiers wordt in gegeven door de angst voor een over winning van het fundamentalisme en de stroom vluchtelingen die daarvan het gevolg zou zijn. De Algerijnse ge meenschap telt in Frankrijk anderhalf miljoen mensen, die veelal tot de so ciale onderlaag behoren. Parijs vreest een toename van racisme en sociale problemen als er daadwerkelijk een grote vluchtelingenstroom op gang komt. Frankrijk kiest vooralsnog voor hand having van de status quo, maar zit met de handen in het haar. Nooit is een vroegere kolonisator zo gevangen geweest in de verwrongen politiek van zijn ex-kolonie. Fransen zijn het eerste doelwit van de extremisten: eenderde van de 78 vermoorde bui tenlanders in Algerije was Frans. „Frankrijk is ziek van Algerije", schreef de krant Lt' Afo/ide onlangs. Parijs krijgt altijd de schuld van wat er op de andere oever van de Middel landse Zee misgaat. „Onbewust gaan politici in Algerije ervan uit dat Frank rijk met opzet alles doet om de*zaken te verpesten." Beschuldigingen van 'neo kolonialisme' of'inmenging' lig gen op de loer. 1 loudt Frankrijk zich op afstand, dan klinkt het verwijt dat het onverschillig is. De fundamentalisten menen dat de oplossing voor 'hun' oorlog evengoed in Parijs als in Algiers ligt. Daarom heeft de GIA. de Gewapende Islami tische Groep, met de kaping een over winning geboekt: „De nieuwe oorlog is de Middellandse Zee overgesto- De opluchting in Frankrijk na de bevrijding weggeëbt. ken", aldus Le Monde. Leiders van het FIS ontkennen dat zij de oorlog naar Frankrijk willen ver plaatsen. Maar in pamfletten van het FIS is 'de oorlog tegen Frankrijk een legale plicht'. Ook de militaire tak van fi het door Algerijnse fundamentalisten gekaapte toestel van Air France is snel het FIS. het Islamitische Reddingsle- ger (AIS), zegt 'Frankrijk in eigen huis te kunnen treffen'. Uit vrees voor verdere acties heeft Pa rijs na de kaping de Franse verbindin gen met Algerije opgeschort. Berich- FOTO ANP ten dat het FIS en de GIA in Frankrijk recruteren in de arme buitenwijken van de grote steden, waar vooral Noordafrikanen wonen, leidden tot verscherpte veiligheidsmaatregelen. Bij razzia's vond de politie wapens en arresteerde tientallen De Franse minister van binnenlandse zaken, Pasqua, is ervan overtuigd dat fundamentalisten de islamitiscf meenschap hebben geïnfiltreerd. Dat de regering afgelopen zomer liet we ten dat moslim-meisjes op school geen hoofddoekjes mogen dragen, moet hem deugd hebben gedaan. Toch is binnen de regering niet ieder een blij met deze aanpak. Minister juppé van buitenlandse zaken ziet in dat Frankrijk zich zo nog meer de woede van de fundamentalisten op de hals haalt. Hij uitte kritiek op het bewind in Algiers, dat hij opriep tot een nieuwe dialoog met het FIS. Frankrijk kan een grote rol spelen bij het op gang brengen van een gesprek „Maar dat heeft alleen zin als Parijs zijn economische hulp afhankelijk maakt van vooruitgang in die richting en als de mensenrechten worden geëerbiedigd zegt de Franse Alge- rije-deskundige Séverine Labat. Klinkende initiatieven vallen nu. drie maanden voor de Franse presidents verkiezingen, echter van premier en presidentskandidaat Balladur niet te verwachten. Als hij onderhandelinget zou organiseren, zou dat gezien woi den als een concessie aan de funda mentalisten. Dat kan de val van het regime in Algiers inluiden met alle ge volgen van dien. Ontwikkelingen die hem fataal kunnen worden. DEN HAAG HELEN GORTER

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2