Leidsch Dagblad r. Sociale Dienst 'eist geld terug Chauffeurs willen blijven staken Studentenvereniging SSR dicht op last brandweer Schedels potvissen in Leiden Door weer en wind Buldert os miskoop De Klerk dreigt regering Zuid-Afrika op te blazen PC DISCOUNT LEIDEN Schone zee en kraakheldere grachten GAMES GOED NIEUWS VRIJDAG 20 JANUARI 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR 40677 LOSSE NUMMERS 1,65 Financiële supermarkt 2 De RABO-bank experi menteert met zelfbe diening op beelschermen, maar ook oma met auto- matenvrees blijft welkom. Betuwelijn 3 Een kamermeerderheid houdt vast aan aanleg van de Betuwespoorlijn, hoewel de commissie- Hermans anders adviseert. Twee jaar Clinton 7 Bill Clinton is vandaag precies twee jaar presi dent van de Verenigde Staten. De meeste Ameri kanen haten hem. 'otuierden uitkeringstrekkers voor de rechter De Sociale Dienst in Leiden is begonnen met een inhaal- lactie bij cliënten die ten onrechte te veel geld hebben pntvangen of niet aan hun betalingsverplichtingen heb- en voldaan. De komende maanden krijgt het kantonge- echt in Leiden naar alle waarschijnlijkheid zo'n twee honderd extra terugvorderingszaken te verwerken, is de ichatting van H. Brouwer van de Sociale Dienst. „We hadden te weinig capaci teit om bij te blijven en nu heb ben we tijdelijk wat extra mens kracht gekregen. De inhaalactie betekent overigens niet dat we straks helemaal bij zijn. We zul len slechts iets minder achter lopen met onze werkvoorraad." Volgens Brouwer gaat het bij de terugvorderingen slechts voor een klein deel om gevallen van fraude, in de meeste zaken heb ben mensen op een andere ma nier een schuld bij de dienst op gebouwd. Volgens verantwoordelijk ij de rechtbank in Den Haag ent de Sociale Dienst daar- ongeveer evenveel zaken t, die te maken hebben met de zogenaamde verhaalplicht. Het gaai om ex-echtelieden die niet voldoen aan hun onderhouds- - plicht. In totaal zou de Sociale Dienst zo'n vier-, vijfhonderd an dergelijke zaken in haar be tand hebben. „We zijn bezig met een in haalslag", zegt H. Brouwer van de Sociale Dienst desgevraagd. wethouder J. Laurier (sociale za ken) betekent de actie niet dat de dienst een heksenjacht is be gonnen. „Het probleem is eer der omgekeerd. We hebben een achterstand en dan krijg je van het rijk te horen dat je die moet inhalen." De kantonrechter krijgt gedu rende de komende maanden telkens twee keer zo veel terug vorderingszaken te verhapstuk ken. „In de normale situatie be handelt de kantonrechter enke le tientallen zaken per maand, de komende maanden zullen er telkens ongeveer evenveel bij komen." De eerste lading dos siers is inmiddels naar het kan tongerecht verzonden. Aan de hand daarvan zijn inmiddels twee extra zittingdagen ge pland. Pagina Leiden: 'Kantongerecht moet extra hard aanpoten'. utrecht/leiden leiden loman leefmans Op last van de brandweer de Leidse studentenvere niging SSR aan de Hogewoerd onbepaalde tijd worden gesloten. Het pand van de ver eniging heeft volgens de nieuwste voorschriften te wei nig (brand)uitgangen. Die ten eerst worden aangc- voordat SSR haar deur voor de leden weer mag ope- „En dat is vreselijk voor continuïteit", zegt voor zitster I. Poessé. De vereniging was in 1992 al op de hoogte van de voor schriften. De brandweer voer de echter onlangs een controle het pand, waar bijna da gelijks enige honderden leden vertier en ontspanning zoeken. monica wesseung De overgrote meerderheid van de chauffeurs in het streekvervoer die lid zijn van de Vervoers- bond FNV willen de stakingen voortzetten. Rond het middaguur zou het bestuur van de Vervoers- bond een standpunt bepalen. Bij het ter perse gaan van deze editie was de verwachting dat de meeste streekbussen ook dit weekeinde niet zul len rijden. Het is zeer waarschijnlijk dat VSN Groep, de verenigde streekvervoermaatschappij- en, reageert met een kort geding in een poging een einde te maken aan de stakingen. Intussen spint de Vervoersbond FNV garen bij de staking. In Leiden alleen al stapten elf leden van het CNV de bond die al heeft ingestemd met een nieuwe CAO en daarom tegen de staking is over naar de 'concurrerende' bond. Het CNV telt in Leiden nu nog maar zes leden. Bo vendien besloten dertig Leidse buschauffeurs hun ongeorganiseerde graad op te geven en toch maar lid te worden van de FNV. Ook vandaag, de tweede dag van de staking, rijden er nagenoeg geen bussen in en om Leiden. Vanmorgen reden er tien bussen uit, vooral ge contracteerde diensten waarvoor niet mag wor den gestaakt. Leiden is een speerpunt: bijna ner gens wordt zo 'goed' gestaakt. Deugdelijke kunst q Deugdelijke moder- I 27 ne kunst toont de expositie van Marijke Ver hoef in het Leidse Cen trum Beeldende Kunst Schultz naar vierde ronde MELBOURNE ANP leiden De schedels van twee van de drie potvissen die vorige week op het strand van Den Haag aanspoel den, zijn gisterochtend in het Leidse Nationaal Natuurhistorisch Museum getakeld. De vijf meter lange sche dels wegen twee ton per stuk en konden niet door de poort van het museum aan de Raamsteeg. Het karwei nam enkele uren in beslag. De komende dagen worden de schedels geprepareerd om vervolgens een vast plekje te krijgen in het Natuurmuseum in Rotterdam en Natura Docet in Denekamp. tuithielcokuiper Brenda Schultz is bij de Austra lian Open doorgedrongen tot de vierde ronde. De als twaalfde geplaatste Heemsteedse tennis ster won vanmorgen van de ls raëlische Anna Smashnova met 6-2 6-2. Schultz stuit in de vier de ronde op de Amerikaanse Davenport, die vandaag l esiud in twee sets versloeg. 6-3 6-4. kristie Boogert werd vanmor gen uitgeschakeld door de Spaanse Wimbledon-winnares om hlta Martinez, 6-3 2-6 6-3. Bil de mannen kan alleen [ac co Fltingh, morgen tegen Mus ter, Schultz nog nadoen. Deng Xiaoping ligt in coma PEKING/HONG KONG Rtr/AFP/DPA/ANP De Chinese leider Deng Xiao ping ligt in coma in een /.it-ken huis in Peking. Hoge regerings functionarissen en militairen hebben opdracht gekregen in de hoofdstad te blijven om voorbereid te zijn op zijn even tuele dood. i >.u neboen renten in Hong Kong vanmorgen ge meld De koersen op diverse effee ten beurzen in het Verre Oosten zijn vandaag scherp gedaald na het nieuws over Deng. Het ministerie van buiten landse zaken in Peking proheer- de gisteren nog de onrust over de Deng weg te nemen. „Voor een 90-jurige is hij in goede ge zondheid", aldus een woord voerder. De dochter van de lei der, Deng Rong. heeft daarentc gen in een interview met de New York Times gezegd dat „zijn gezondheid met de dag achteruitgaat". De laatste keet dat Deng Xiaoping in het openbaar was te zien, was februari vorig jaar. 'l ij dens zijn bezoek aan de stad Sjanghai bleek hij zwak en niet in staat zonder hulp te lopen. Met onmiddellijke ingang moest het pand voor alle acti viteiten worden gesloten. „Dat gaat bijvoorbeeld ten koste van onze tweede kennismakings- tijd, die net in deze periode zou worden gehouden. We zul len zoveel mogelijk activiteiten proberen door te laten gaan, maar dan op andere locaties", aldus Poessé. SSR laat zo snel mogelijk een tekening maken door een ar chitect. Daarna worden er in ieder geval twee extra brand- uitgangen in het pand ge maakt. De voorzitster hoopt dat dit bij elkaar niet langer dan een maand zal duren. Mocht echter een bouwver gunning nodig blijken, dan is de studentenclub waarschijn lijk nog langer gesloten. Milieudefensie: Schiphol zaait verwarring richard mooyman 'ANC is ongeduldig en bazig i runa hellinga correspondent Vice-president F.W. de Werk Zuid-Afrika overweegt op te stappen als het ANC vasthoudt een regeringsbesluit om een geheime amnestieregeling voor 3.500 politiemannen on geldig te verklaren. De Werk noemde het ANC, dat de meer derheid heeft in de regering van nationale eenheid, gisteravond 'ongeduldig en bazig'. In maart en april vorig jaar hebben 3.500 politieagenten en een aantal hooggeplaatste poli tici de toezegging gekregen dat ze niet zullen worden vervolgd voor acties tegen tegenstanders van het apartheidsregime. De amnestieregeling werd geheim gehouden en kwam vorige week bij toeval aan het licht. Het ANC, de grootste partij in de regering, liet daarop weten een dergelijke regeling niet te erkennen. Spoedoverleg tussen De Klerks Nationale Partij en het ANC woensdagavond heeft geen enkele oplossing gebracht. De rel komt aan de voor avond van het federale congres van de Nationale Partij, dat gis teravond begon. In zijn ope ningstoespraak op het congres zei De Klerk dat de NP niet van plan is over zich te laten lopen. Hij blijft bereid tot samenwer king in de regering, maar eist wel dat het ANC de wat hij noemde 'onrechtvaardige aan val op de integriteit van de NP' stopzet en verontschuldigingen aanbiedt. Computer - koopjesbeurs Groenoordhallen londen De winter lijkt weer naadloos te zijn overgegaan in de herfst. Een bezoeker van het Royal Opera House in Londen trotseert regen en wind, als hij het standbeeld passeert van een ballerina, die al bijna tot haar enkel in het water staat. foto reuter kevin i amarque Voorhouter ontwikkelt 'juiste cocktail van bacteriën voorhout roza v SEGA-stand met wedstrijden Kraakheldere Amsterdamse grachten met veel vis en water vogels, waar je lekker in kunt zwemmen. Dat is de ultieme droom van directeur C. Moole- naar junior van het gelijknami ge Voorhoutse bollenbedrijf W. Moolenaar en Zonen. Een juiste cocktail van bacteriën is het ge heime wapen waarmee deze droom volgens Moolenaar wer kelijkheid kan worden. De in Sassenheim wonende Moolenaar houdt zich, naast het verkopen van bollen, bezig met het zoeken van oplossingen voor milieuproblemen. In de eerste plaats voor de hem na a^n het hart liggende bollensec- tor. maar ook voor algemeen in Nederland voorkomende over last door bodem-, lucht- en wa tervervuiling. Daarbij wordt ge bruik gemaakt van de bioche mie: micro-organismen die ver vuiling afbreken. Moolenaar werkt daarvoor sa men met een in de biochemie gespecialiseerd Frans laborato rium, dat een methode heeft ontwikkeld waardoor bacteriën minder gevoelig worden voor zaken als temperatuur, hoeveel heid zuurstof en voedingsstof fen. Bacteriën legden onder niet optimale omstandigheden te snel het loodje, waardoor ze hun werk niet meer konden doen. De eerste successen met de nieuwe methode zijn er inmid dels. „We kunnen elk soort olie vervuiling de baas. Met de juiste cocktail van bacteriën wordt de olie afgebroken tot onschadelij ke stoffen. Olie in zee, die niet meer op het water drijft en waar veelal niets meer aan wordt ge daan. kan door bacteriën wor den afgebroken", aldus Moole naar. Andere succesvolle toe passingen zijn het bestrijden van stank van composteerin- stallaties en waterzuiveringen, schonen van dichtgeslibde rio leringen, zware metalen uit de grond halen en schoonmaken Voor de bollen- en bloemen- sector wordt onder andere ge zocht naar een methode de al om gevreesde bollenziekte vuur onder de knie te krijgen. Maar ook nieuwe grondontsmetting en een voorbenandelingsmiddel voor snijbloemen, waardoor een einde komt aan stinkende en groenuitgeslagen vazen met voortijdig verlepte bloemen, staan op de rails. „Nadeel is nog wel dat bacte riën minder goed werken bij een lage temperatuur zoals in een Nederlandse winter", aldus Moolenaar. „Bovendien werken ze voor een heel specifiek pro bleem, terwijl je bijvoorbeeld met chemische grondontsmet ters een veel breder scala van ziekten kunt aanpakken. Daar tegenover staat dat deze metho de met normale, in de natuur voorkomende bacteriën noch voor mens, noch voor milieu schadelijk is." Bij de directie Noordzee van Rijkswaterstaat is de methode van het Franse laboratorium in middels bekend. „We blijven de ontwikkelingen nauwgezet vol gen." Schiphol heeft het terrein van het Bulderbos niet nodig voor de aanleg van de vijfde start- en landingsbaan. Het perceel grond van Milieudefensie langs de IJweg in Vijfhuizen hoeft niet te worden onteigend, aldus woordvoerder R. Wever van de luchthaven Schiphol. Milieude fensie houdt vol dat het door duizenden actievoerders ge plante bos wèl moet worden onteigend. Het Bulderbos is volgens Schiphol een miskoop. Volgens Wever is de grond eerder door de vorige eigenaar aan de lucht haven aangeboden. „Wc waren toen niet geïnteresseerd, omdat we het niet nodig hebben. Het ligt meer dan vijftig meter van *jc nieuwe baan. Er komt gr W. Duyvendak van de Vereni ging Milieudefensie houdt vol dat driekwart van het Bulderbos binnen het tracé van de geplan dc vijfde baan ligt. „Ik heb geen aanleiding om te twijfelen dat we goed zitten/' I lij beschuldigt Schiphol ervan bewust verwar ring te zaaien. De Projectgroep Mainport en Milieu Schiphol (PMMS) be klemtoont dat er nog geen defi nitieve uitspraak kan worden gedaan over het al dan niet onteigenen van het Bulderbos. „De definitieve begrenzing vindt pas plaats bij een aanwij zing in het kader van de Lucht- HET WOORD IS AAN Jiddische levenswijsheid Geluk zonder verstand is een zak vol gaten. VANDAAG PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie/Beurs - Familieberichten Feiten en meningen Gesprek van de dag Info Programma's Randstad Regio Religie Sport VANDAAG OOK SMAAK PAGINA 8 HET WEER Verwachting tot morgen Morgen mogelijk storm Vannacht opklaringen en nog een enkele bui Minimumtemperatuur van 4 graden aan zee tot om het vnespunt in het binnenland Over dag toenemende bewolking, ge volgd door regen Middagtcmpe- ratuur ongeveer 6 graden Wind uit zuid tot zuidwest, overdag toe nemend tot krachtig, 6. Milieudefensie langs de Viifhui zerweg ligt wél op net geplande tracé voor de nieuwe baan, zo erkent Schiphol. De luchthaven zal dit stuk grond hoe dan ook moeten onteigenen voordat een begin kan worden gemaakt met de aanleg van dc vijfde haan. Milieudefensie is van plan om dit terrein in het voorjaar te be planten met grotere bomen, die zijn aangekocht door maat schappelijke organisaties en in stellingen. Dit is ook de plek waar de door de gemeente Ix'i- den aangekochte boom zuil wor den neergezet, aldus Duyven dak Door de actie van Milieude fensie kan de vijfde baan waar schijnlijk pas in het jaar 2003 in gebruik worden genomen, ook als het huidige Bulderbos op de verkeerde plaats ligt. Het kabi net neemt volgende maand een besluit over het uithreidings plan van Schiphol. KEUKENBLADEN MATRASSEN 35r Nieuw, 1 pers 80x200 LEGERDUMP BOOGERT NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN OE irgtng) Na de eerste 2 weken betaal Ik ml|n abonnement: Per maand automatisch 8 vla acceptgiro 31.05) automatisch f 3o.of») Q Per kwartaal vla acceptgiro i 07,70) HjjrëHtoh 06,70)

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1