De twintig lange levens van een kolossale zesdeurs Koken en timmeren voor de apen Griepgolf blijft uit Stof Het Gesprek van de Dag j)e wereld e mens is verandert, dwalende lUDAG 20 JANUAR11995 een kat negen levens heeft, n zesdeurs 'Amerikaan' ninstens twintig. Bijna jaar- •erandert zo'n kolossale an eigenaar, leren de erva- ;en in studentenstad leiden, de zesdeurs Chevrolet jala, die in september 1993 f landen kwam van het ne- koppige bestuur van de stu- erenigingNjord. dames en heren hadden een 1) nodig in het lustrumjaar 3/1994, vol nationale en in- ïationale wedstrijden. Hen zich konden ;er opvielen. Een auto ook allemaal in konden, tot bijstering van de omgeving, afgelopen weken stond de lar oude kolos te koop langs Leidse Lammenschansweg. ensdagochtend sloegen jgse autohandelaren toe. Ze den hem gaan opknappen, >r het zelfde geld keert bak aan het begin van het uwe studiejaar terug naar studentenbesturen ben in die periode nieuwe d's nodig waarmee ze zich n vertonen in het jaartje dat ze op het pluche zitten. En de prijs van de bakken trekt dan „Ga r Ne derland zijn zo'n 120 zesdeurs en verlengde vierdeurs, met eveneens drie zitbanken. Daar van rijden er in Leiden al gauw drie rond: bij Minerva, bij Njord en soms ook bij Quintus", legt oud-bestuurslid Steven van der Werff van Njord uit. Globaal genomen, zo meldt hij, kosten de kolossen tussen de 2 en 10.000 gulden, afhankelijk i de a de van de Che- „we hebben an boord 160 •gereden" - al- vas ronduit sdeu- van de s motor. De motor vrolet was goed - met negen man kilometer per uu leen het uiterlijk 'scharrig'. Met flinke, ken, links en rechts. Konden de studenten niet ma noeuvreren met een wagen die twee meter langer en anderhalf maal breder is dan een 'gewo ne' personenauto. „Nee hoor, het waren steeds ónderen die tegen de geparkeerde auto aan reden. En zich dan niet gewoon bekendmaakten." En dus moest Njord leuren met de beschadigde bak en hem uit eindelijk met verlies verkopen. Volgens van der Werff was dat verlies 'te overzien', maar in de tails wil hij niet treden: .Andere studentenbesturen lezen mee." Bovendien kocht het nieuwe Njord-bestuur een andere Im pala, 'slechts' 17 lentes jong. De kosten van het oudje waren overigens te overzien. De wagen mocht dan 1 op 4 rijden, hij deed dat wel op voordelig auto- gas. De motorrijtuigenbelasting viel daardoor wel wat hoger uit, 1200 gulden per kwartaal. Maar gelukkig kon dat bedrag door negen (mee)rijders worden ge deeld. Bovendien wordt de auto over twee jaar 25 en hoeft de ei genaar helemaal geen motorrij tuigenbelasting meer te betalen. Geïnteresseerden moeten wel bedenken dat onderdelen vaak moeilijk te krijgen zijn. Toen er het afgelopen jaar een baksteen door de voorruit van de Impala vloog, moesten de geachte be stuursleden een maandje wach ten tot er vanuit Duitsland een 'nieuwe' tweedehands arriveer de: „En ondertussen zeilden we nog meer over de wegen." twee gelijken meent Ignaas Spruit. „Wij zijn gelijkwaardig. Het zijn onze neven en nich ten", zo ziet Ignaas Spruit, directeur van Pro Primates, de relatie tussen mens en aap. Een aap is een individu met waarden en rechten. Zo luidt het standpunt van de Leidse stichting en daarmee start zij een Apen Adoptie Plan. Helaas, dit is niet zoiets als het Foster Parentsplan voor apen. Hierbij wordt geen fo tootje opgestuurd van een geadopteerde chimpansee en er is al helemaal geen correspondentie mogelijk. Het gaat om projecten in Afrika, Azië en Amerika die geadopteerd kunnen wor den en waarmee de apen worden geholpen. Projecten en geen dieren. De stichting is een jaar gele den gestart met een tryuut, een proef, in Zambia. Zestig mensen zijn voor een tientje per maand adoptielid ge worden en helpen hiermee de aapjes in het opvangcen trum aldaar. Hiervoor terug krijgen de mensen drie keer per jaar een nieuwsbrief waarin ze op de hoogte worden gehouden van de ontwikkelingen in Zambia. Na Zambia zijn er nog een vijf projecten bijgekomen, waarbij de relatie tussen de apen en de plaatselijke be volking voorop staat. Dit noemt Pro Primates de zo geheten „Benefit for Both- formule". „Boeren moeten daar worden geïnformeerd over andere manieren van landbouw, waarbij de apen met rust gelaten kunnen worden. De apen kunnen het beste beschermd wor den in samenwerking met de lokale bevolking. De be volking moet leren inkomen te verwerven uit natuurbe scherming in plaats van handel en nat uurvernieti ging", vertelt Spruit. Om deze projecten in stand te kunnen houden zijn vrij willigers nodig. De stichting heeft een hele handige ma nier om deze vrijwilligers daar te krijgen. Via reisorga nisatie Wolftrail kunnen liefhebbers voor veel geld een natuurreis boeken naar een project. Voor drie we ken naar bijvoorbeeld Thai land betalen de toeristen 1300 gulden. Voor 300 gul den meer kan men twee maanden verblijven. Het grote verschil zit 'in in de begeleidingskosten. De toeristen krijgen geen romantische strandvakan- tie, maar worden eco vulen- teers, oftewel eco-vrijwilli- gers. Ze moeten hard wer ken; hokken schoonmaken en uitwerpselen van de apen opruimen. Kooklief- hebbers kunnen het voer maken, klusjesmannen kunnen timmeren. Reizigers die wat langer blijven (drie maanden tot een halfjaar) mogen meehelpen de apen bestuderen en een steentje bijdragen aan de welen- schap. Als je geluk hebt, mag je een baby-aap de fles geven. Maar deze activiteit kan niet geclaimd worden. „Er komt steeds meer be langstelling voor deze ma nier van vakantie houden. Mensen met interesse voor de natuur en apen komen hier op af. Dit gaat verder dan eco-toerisme. Mensen zonder een gespecialiseerde achtergrond kunnen hier toch kennis maken met de wetenschap. Anderen willen liever helpen tie plaatselijke bevolking te informeren. De mensen willen dat. Ze vin den het leuk. En voor ons is het een noodzaak, anders zou er geen geld zijn om de ze projecten te financie- Met deze nieuwe vorm van ontwikkelingssamenwer king, hoopt Pro Primates veel medesoorten te helpen; apen, de lokale bevolking en liefhebbers die kunnen 'eco-volenteren'. Spruit legt het liever zo uit: „Het gaat om normen en waarden, waarbij de aap voor ons de hoofdrol speelt." SANDRA PASSCHIER |e knokte twintig jaar voor een j er milieu maar zag de aarde /a der zijn voeten verloederen. schreef twee decennia gele ekt in opdracht van de over- d een milieuplan maar moet tstellen dat in Den Haag het 2 ontbreekt om het uit te voe- u i. Jarenlang waarschuwde hij p. Dphoudelijkvoordeproduk- g( itijging in de landbouw en nu met lede ogen toe hoe land vervuilt en vermest kt. En desondanks bleef hij blijmoedig, optimistisch en enslustig mens. o Potma (62), milieuactivist het eerste uur en onder er oprichter van het.Cen- voor Energiebesparing 79), presteert het. Jarenlang hij namens de PPR de hor- in de Voorschotense politiek ar inmiddels woont deze rktuigbouwkundig ingenieur het rustieke en vooral groene igeiland. Alle teleurstellingen spijt, is hij nog steeds met Ie overtuiging actief in de ei ieuwereld. Het Milieu-edu- ie en Voorlichtingscentrum ,aI|fGeine Aarde eert hem daar- met de Groene Pluim, een derscheiding die tot nu toe chts aan een handjevol m ieupioniers is uitgereikt, ben gefascineerd door de turele verandering die zich in maatschappij moet gaan vol- De wereld verandert, nsen zijn dwalende; de ker- 9s i lopen leeg, maar ideologi estromingen krijgen een 1 eds grotere aanhang. De atschappij is in beweging en geldt ook voor het milieube- ledereen weet dat het roer moet. Iedereen weet dat het fnlijk al vijf over twaalf is, niemand durft." ideeën van Potma zijn sim- j) Laat de economie gewoon milieugebruik duur en arbeid goedkoop. Goed voor de werk lozen en goed voor het milieu". Als het dan allemaal zo simpel gebeurt dat dan niet, Potma? „Zulke veran deringen betekenen dat we niet oneindig méér kunnen blijven produceren. Kwaliteit moet voorop staan, niet kwantiteit. Maar dat is niet in het belang van de overheid. Die heeft steeds meer geld nodig en profi teert van de economische groei." Een stapje terug in de econo mie, voelen de burgers onmid dellijk in hun portemonnee. „En de laagste inkomens heb ben het grootste gelijk van de wereld dat ze daar niet mee in stemmen." Juist deze r worden volgens Potma c als de Nederland milieuvriende lijker wordt. „Zij gebruiken hun geld voor eerste levensbehoef ten en niet voor milieuvervui lende zaken als vliegvakanties, autorijden en kasten van hui zen. Ga je dat soort zaken belas ten dan tref je automatisch de hogere inkomensgroepen. Potma weet het zeker, het kan lang duren maar ooit krijgt hij gelijk: „Óf we wachten met z'n allen tot het gierend uit de hand loopt zoals bij de grote rampen met de chemische industrie, óf we grijpen in voor het écht te laat is." Alleen het moment waarop, dat is nog de grote vraag. Ondertussen laat de milieuman zich niet ontmoedigen. Pijnigde hij vroeger zijn hersens over technische oplossingen voor milieuproblemen, nu intrigeert hem vooral het geestelijke as pect van de ommezwaai. „Dat is eindeloos peinzen en pieke ren over de vraag waarom men den hun vervuilende gedrag handhaven en niet massaal op de milieutoer te gaan. De tijd is toch voorbij dat milieu iets voor de freaks was. De mens is onbe- grijpclijk." MONICA WESSEUNG Milieuactivist Theo Potma: „ledereen weet dat het roer om moet. Niemand durft." FOTO HINK BOUI I let is deze winter rustig aflh het griepfront. Sterker nog, net na tionaal influenza centrum heeft nog geen enkele griepgolf van betekenis gezien. „Ook in de landen om ons heen is het rus tig", weet woordvoerder E. Toch durft hij niet te voorspel len of het zo stil blijft. „Griepgolven laten zich niet voorspellen", meldt hij on heilspellend. Wel weet de 'grle- poloog' dat sommige soorten griep zich vaak nog in februari- maart laten zien. „En juist dan blijken veel men sen weinig weerstand te heb ben", meldt de Lissesc apothe ker mevrouw M. Baumgarten. „De winter heeft veel energie gekost en het lichaam kan net kwakkelende weer niet meer bijbenen. Zeker wanneer we wat te weinig vitamienties bin nen krijgen, te weinig slapen, niet veel bewegen en noem nog maar wat andere griepgevaren op." Een griepprik helpt in 95 pro cent van de gevallen, maar har de garanties zijn nooit te geven. Je loopt altijd de kans dat net een virus toeslaat, waar de 'griep-cocktail' niet op is bere kend. Toch merkt de l.issese apotheker mevrouw M. Baumg arten dat steeds meer mensen zo'n griepprik halen bij de huis arts. Veel mensen krijgen zo'n prik vergoed via ziekenfonds of particuliere verzekering: zoals ouderen, suiker-, hart- en long patiënten, voor wie griep extra gevaarlijk kan zijn. Er zijn ook mensen die zelf 24,75 gulden neertellen voor zo'n cocktail: „Zoals een bollenboer die trouw elk jaar komt omdat hij zich geen dagje ziekte kan veroorlo- En als je 'm wilt, krl]g je zo'n prik. Je moet er alleen bij som mige doktoren een heel of half consult bij betalen. Wie nu nog een prik wil, is pas begin febru ari echt beschermd. Het duurt namelijk altijd even voordat het lichaam voldoende anti stoffen eft .i.H Vandaar dat de laatste jaren steeds meer reclame wordt ge maakt voor een jaarlijkse Inen tingsgolf, in november. 'Vaste klanten' worden automatisch uitgenodigd, terwijl ook andere 'risicogroepen' steeds makkelij ker uit de computer van de huisarts gevist kunnen worden. Al met al ontvangt I op de 10 Lissenaren jaarlijks een griep prik, meldt de apotheker: „Al blijven er altijd mensen die ei genwijs zijn, principiële bezwa ren hebben of bang dat ze juist ziek worden van de griepprik. En inderdaad, in uitzonderings gevallen kun je je de eerste dag wat lamlendig voelen. Maar mij lijkt dat beter dan wanneer je een hele week doodziek in bed ligt met je hele gezin. Of dat er, zoals je weieens hoort, verbor gen ziektes boven komen tij dens een griepaanval." Reacties en suggesties voor "Gesprek van de Dag" Telefoon 071-356444 of Postbus 54,2300 AB te Leiden Bruikbare tips worden beloond met een cadeaubon van 25 gulden.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17