'Nieuwe stad' naast Utrecht Randstad Dolle stier laat zich niet stoppen Gebruik illegale software helpt werklozen aan baan Rotterdamse politie sluit seksclubs Nordholt schorst agent na valsheid in geschrifte Staking parkeerwachters gaat volgende week door Opgravingen in Den Haag SM! Helikopter voor zieken Eerstejaars op universiteit krijgen bindend studieadvies SieMatic SieMatic Keukencenter Leiderdorp VRIJDAG 20 JANUARI 1995 chef gtrtvisser.o Drukste snelweg van Nederland moet worden overdekt zal /.ij n da Bos, wijdse Dakdromen heet de video waarmee de plannenmakers van de nieuwe stad" Leidsche Rijn de boer op gaan. De titel slaat de spijker op z'n kop, want behalve over 30.000 huizen dromen Utrecht en Vleuten-De Meern over een dak op rijksweg A2. Sterker nog, het hele plan staat of valt met een verplaatsing en 'overkluizing' van een stuk van de drukste snelweg van Nederland. van Rijkswaterstaat ook ook nog eens twee keer zo breed wor den. Daarom wilde de project groep onder leiding van stede- bouwkundige Riek Bakker aan vankelijk de A2 opschuiven en in een tunnel stoppen, maar dat bleek al snel te duur. In het jongste plan, dat is op gesteld jn opdracht van de ge meenten Utrecht en Vleuten-De Meern, schuift de snelweg toch een stuk op naar het westen en krijgt die over een lengte van l ,5 kilometer een soort dak op aar den wallen. Op de zestig meter brede, vijf meter hoge bult die dan ontstaat, zijn groenvoorzie ningen en bebouwing mogelijk. Milieu Het milieu speelt in de ambi tieuze plannen een grote rol. Zo zal voor het eerst in ons land op grote schaal sprake zijn van „duurzaam" bouwen, met milieuvriendelijke materialen voor bij voorbeeld kozijnen en daken. In het Masterplan krijgt de duurzaamheid verder vorm door een eigen gesloten water huishouding, behoud van waar devolle stukken landschap, be- scherming van archeologische vindplaatsen, een vertakking naar het Groene Hart en een in frastructuur die treinen, bussen en fietsen ruin\ baan geeft. De len van de „nieuwe stad" zullen autoluwzijn. Niettemin reageert de milieu beweging uiterst kritisch. Het Milieuoverleg leidsche Rijn (MOL), waarin verschillende milieuclubs samenwerken, wijst tie verschuiving van de A2 af. Directeur Nico Salm van de Stichtse Milieufederatie: „Met DaLbleek donderdag bij de pre sentatie van het voorlopige plan voor de Vinex-bouwlokatie Leidsche Rijn, direct ten westen van de stad Utrecht. Het wordt de grootste woningbouwlokatie van het land. I let gebied (2550 hectare) is vergelijkbaar met steden als Delft en Leeuwarden en moet uiteindelijk bijna 100.000 mensen herbergen. Behalve in ruimte voor 30.000 huizen, voorziet hel Masterplan aaJ park dat groter hel Amsterdamse attractiepark. De totale kos ten bedragen 2,3 miljard gul den. De aanleg duurt twintig Iziidsche Rijn is een van de Vincfx-plannen waarmee het Rijk de woningnood te lijf wil en tegelijkertijd de automobiliteit indamt. Tot 2015 komen er 500.000 woningen in en bij de grote steden. Barrière Compactheid is een sleutelbe grip van dat beleid. En omdat het grootste deel van Leidsche Rijn bij Utrecht gaat horen, wil len de plannenmakers de Domstad en haar nieuwe stads deel zo goed mogelijk met el kaar verbinden. Maar de A2 en het Amsterdam-Rijnkanaal sa- overkomelijke barrière". liet kanaal ligt de plannen makers niet in de weg. Geschei den van de A2 biedt net op bei de woningbouw a snelweg hinde De ri volgens studies Celstraf geëist wegens ontucht Haarlem Officier van justitie mr. R. Smits heeft donderdag bij de rechtbank in I laarlem wegens ontucht twee jaar celstraf, waarvan acht maanden voorwaardelijk, geëist tegen een 31 -jari ge ex-verpleegkundige van het Waterlandziekenhuis in Purmer- end. De man heeft toegegeven dat hij in 1993 en 1994 seksuele handelingen verrichtte bij negen patiëntes. De ontucht werd ge pleegd in de uitslaapkamer van het ziekenhuis, waar de slachtof fers bijkwamen uit hun narcose na een operatie. De vrouwen die aangifte deden, ontvingen ieder 1500 gulden schadevergoeding van tie verdachte. De verpleegkundige werd op staande voet ontslagen. I lij wil zelf nooit meer in de gezondheidszorg werken. Almere: 10.000 huizen in Umeer almere In navolging van Amsterdam gaat nu ook Almere waar schijnlijk een deel van het IJineer inpolderen. Dat blijkt uit een nog vertrouwelijke ambtelijke notitie. In dit deel van het Umeer, direct tegenover de toekomstige woonwijk Amstcrdam-Nieuw- oost, moeten 10.000 woningen komen. Deze inpoldering maakt ook een raillijn naar Amsterdam rendabel. KLM profiteert van winst Northwest st. paul De KLM krijgt steeds meer plezier van haar deelneming in de Amerikaanse partner Northwest Airlines, die jarenlang al leen maar verlies opleverde. Northwest, nummer acht op de we reldranglijst, maakte donderdag bekend over het afgelopen jaar een recordwinst te hebben geboekt van 295,5 miljoen dollar na een verlies van 115,3 miljoen dollar in 1993. De KLM nam in 1991 een belang van 20 procent in Northwest en vergrootte dat vorig jaar september tot 25 procent. I let rendement voor de KJI.M zou circa 150 miljoen bedragen. ROA moet ruzie Schiphol beslechten Amsterdam De raad van het Regionaal Orgaan Amsterdam (ROA) moet op 31 januari een einde maken aan het conflict tus sen een aantal deelnemende gemeenten rond de zeggenschap over Schiphol. Lr liggèn twee modellen op tafel. Het zogenoem de Mainportmodel houdt in dat de toekomstige stadsprovincie de volledige zeggenschap krijgt over de ontwikkelingen rond Schiphol, maar ook over de haven en andere grote zaken. In het Streekplan-plus-model ligt de beslissingsbevoegdheid in de eer ste plaats bij de lokale bestuurders. I Iet dagelijks bestuur van de ROA is vertjeeld. Wanneer het eerste model wordt gekozen, dreigt de gemeente Haarlemmermeer af te haken. hoofddorp* Illegaal gebruik van computer programmatuur gaat lonen. Niet voor de wetsovertreders zelf, wel voor werkloze systeem- appliceerders. pc-deskundigen en andere briljante jongeren op computergebied zonder baan. De Amerikaanse producent Mi crosoft gaat een deel van de op brengsten die voortvloeien uit het opsporen van illegale pro- grai etten de haanlozen. Vol- choling gende maand gaat de eerste groep van zestien aan de studie. Met goede uitzlchtep op een Grote producenten lijden jaarlijks honderden miljoenen guldens schade doordat minder betrouwbare handelaren illega le programma's in omloop brengen. Strijd tegen dit onei genlijke gebruik heeft de hoog- Plan Leidsche Rijn voorziet in 30.000 woningen bij Utrecht Drie kogels en verscheidene verdovingspijltjes waren nodig om een dolle stier in Rotterdam tot staan te brengen. Het beest van 300 kilo ontsnapte donderdag bij een slager in de wijk Pernis, die de stier wilde slachten. De slager ging er op zijn fiets achteraan, even later ge volgd door de politie. Tijdens de tocht vernielde 2n enkele volkstuintjes. Een politieman schoot twee kogels door de kop, maar daar trok het beest zich niets van aan. „Onvoorstelbaar, ik heb de kogels duidelijk' zien inslaan, vol op z'n kop. Maar hij rende ge-; woon door", zo verklaarde de agent later. Les' den van de hondenbrigade vuurden daarna een serie verdovingspijltjes af. Ook hiervan trok de stier zich niets aan. Na een uur arriveerde een lid van het arresta-i tieteam met een karabijn. Een zeer grote kogel uit dit wapen was voldoende om de stier af te maken. De stier werd per vrachtwagen weer te rugbezorgd bij de slager, met kogels en al. dit plan roep je nieuwe autobe wegingen op, terwijl Utrecht in de stad juist auto's weert. Dat is schizofreen." In Leidsche Rijn moeten op termijn zeker 30.000 een baan vinden. De plannen makers mikken vooral op hoog waardige bedrijvigheid zoals la boratoria, service-centra, as- semblagebedrijven en drukke rijen. Die moeten een plek krij gen in lage paviljoens en verza melgebouwen. Ook komt er in de wijk een hypermodern net werk van kabels waardoor bij voorbeeld telewerken dig wordt. Een speciaal politieteam van de Rotterdamse po litie heeft twee sexclubs waarin pedofiele mannen tegen betaling ontucht konden plegen met min derjarige jongens gesloten. Er zijn twaalf aanhou dingen verricht. Dat heeft de politie donderdag meegedeeld. Onder de twaalf verdachten zijn negen klanten, onder wie een Belg en een Amerikaan, van een 33-jarige Rotterdammer die in de Maasstad een seksclub en een escortbureau runde. Hij beschik te voor een klantenkring van pedofiele homofie len over enkele tientallen, overwegend minderja rige jongens. De jongens werden op commerciële basis geëxploiteerd. De Rotterdammer werd al op 19 december aangehouden. Hij wordt verdacht van mensenhandel en het bevorderen en plegen van ontucht met minderjarigen. Tijdens het onderzoek van het openbaar terie en een speciaal geformeerd rechercheteai kwam vast te staan dat de man samenwerkte twee plaatsgenoten diè elders in de stad ook seksclub exploiteerden voor betaalde contactf tussen pedofiele homofielen en minderjarige joi gens. De 39-jarige eigenaar van de club en diei 45-jarige assistent zijn inmiddels aangehoude Ook zij worden verdacht van mensenhandel het bevorderen van ontucht met minderjarif jongens. De clubs zijn gesloten. Medewerkers van het rechercheteam hebbe tot nu toe twaalf minderjarige slachtoffers gi hoord. Een psycholoog is ingeschakeld v begeleiding van de jongens en hun ouders. C negen „klanten" zijn na voorgeleiding aan de off cier van justitie voorlopig op vrije voeten gesteld. AMSTERDAM De Amsterdamse hoofdcommissaris Nordholt heeft donderdag een 41-jarige agent buiten functie gesteld, omdat hij wordt verdacht van het plegen van valsheid in geschrifte „in de privésfeer". De agent is werleïaam bij van het wijkteam Surinameplein. Aanleiding voor de maatregel van Nordholt vormt de arrestatie van de man door de rijksrecherche afgelopen woensdag. Eerder stelde dé hoofdcommissaris al drie Amsterdamse politiemensen buiten functie, omdat zij worden verdacht van ongewenste contacten met één of meer mensen met een criminele achtergrond. In deze geval len gaat het om een agent van bureau Warmoesstraat en twee hoofdagenten van de centrale recherche. De parkeerwachters in Rotter dam zullen volgende week doorstaken. Dit heeft een woordvoerster van de AbvaKa bo donderdag bekendgemaakt, na een mislukt overleg met de gemeente. De acties van de par keerwachters zijn nu afgekon digd voor onbepaalde tijd. Aan vankelijk zou de staking, die maandag begon, tot en met vrij dag 20 januari duren. De onder handelingen met de gemeente zitten volgens de bonden echter De raad is tegen het dragen van wapenstokken en handboeien door parkeerwach ters. Het conflict gaat om de handboeien en wapenstok die de parkeerwachters moeten in leveren van de gemeente. De parkeerwachters zeggen zich echter niet veilig te voelen op straat door toenemende agres sie van foutparkeerders. De ge meente heeft een betere verbin ding beloofd met de politie voor het verlenen van assistentie, maar daar nemen de stakers geen genoegen mee. I De afdeling archeologie van de Haagse gemeentedienst Stadsbeheer is druk bezig met opgravingen aan de Bleijenburg. Volgens archeoloog Erik Jacobs zijn het fundamenten van goedkope, eenvoudige huisjes uit de periode 1570 tot 1616. Op het terrein, tegenover de Duitse evangelische kerk, stonden in de zes tiende eeuw vijf of zes pandjes. Elders in de residentie zijn nog meer delen van de Haagse geschiedenis blootgelegd. Zo wordt er achter de huizen aan het Lange Voorhout al weer enkele weken gewerkt aan het in kaart brengen van een eetzaal van een klooster dat daar stond van 1403 tot 1583. foto cpd ROTTERDAM Experiment komend studiejaar van start ent i 'bin- ste prioriteit gekregen. Een strijd, waarvan onder meer Mi crosoft toch ook weer vruchten plukt. Inmiddels is menig juridische procedure aangespannen. Der gelijke zaken hebben geleid tot schikkingen of rechterlijke uit spraken, die bepalen dat ge bruikers illegale software moe ten vervangen door officiële programmatuur. In veel geval len zijn ook nog boete's opge legd. Deze opbrengsten heeft Microsoft een onbekend maar niet onaanzienlijk reservefonds bezorgd waarmee werkloze computerdeskundigen nu aan werk worden geholpen. In de Benelux gaat op 13 februari een eerste cursus van start. Micro soft investeert daarin f 250.000. In totaal zijn al 150 kandidaten geselecteerd. Vooralsnog zijn slechts zestien plaatsen be schikbaar. Een expei dend' studieadvies voor eerste jaars studenten van de Leidse Rijksuniversiteit begint waar schijnlijk komend studiejaar. Dat betekent dat eerstejaars in 1995/1996 hun studieresultaten moeten laten zien en dat ze tij dig te horen krijgen of ze wor den toegelaten tot de 'doctoraalfase'. Pas een jaar la ter, het studiejaar 1996/1997, wordt het nieuwe selectiesys teem definitief ingevoerd. Als studenten van de Leidse univer siteit hun propaedeuse dan niet vertrekken. Dat blijkt itit 'stuurgroep' die zich bezig houdt met de toekomst universiteit. De stuurgroep ver wacht dat veel meer studenten dan nu hun eerste jaar zullen halen als het 'bindend' advies wordt ingevoerd. Het aantal rie studenten dat nu na een jaar doorstroomt naar de doctoraal fase is laag: 30 tot 50 procent. De Leidse universiteit wil in de toekomst alleen 'goede en ge motiveerde studenten' behou den. Nu mogen studenten twee jaar over hun propaedeuse doen, straks horen ze binnen een jaar of ze in Leiden mogen blijven. Het bindend studiead vies gaat ook voor avond- en deeltijdstudenten gelden, maar zij krijgen waarschijnlijk wel meer dan een jaar tijd om hun propaedeuse te halen. Nieuw talent Uit reacties op het 'Strategisch Plan' van de stuurgroep blijkt dat veel medewerkers zich zor- r het iantal vaste aanstellin gen voor wetenschappelijk per soneel te beperken. De Leidse universiteit wil nieuw talent een kans geven zich te bewijzen. Nu krijgen jonge getalenteerde on derzoekers zelden een baan in Leiden omdat de weg wordt 'versperd' door oudere onder zoekers met een vaste aanstel- ling. Maar de faculteiten zijn bang r"Al dat jonge begaafde onderzoe- kers niet voor Leiden zullen kie- zen, als zij elders wel meteen een vaste aanstelling kunnen krijgen. Volgens de stuurgroep wegen de voordelen van een kleiner aantal vaste contracten echter op tegen dit risico. Om door te stromen naar een vaste baan is de kwaliteit van onder wijs en onderzoek van een jon ge wetenschapper doorslagge vend, zo stelt de stuurgroep. Het Strategisch Plan wordt de komende maanden uitgewerkt door verschillende werkgroe pen. Het definitieve plan wordt in maart verwacht. Het zou richtlijnen moeten bevatten voor de komende tien jaar. Het Academisch Ziekenhu Rotterdam (AZR) gaat de ko mende drie maanden patiënte vervoeren per helikopter. En stig zieke mensen die streekziekenhuizen in Brabar en Zeeland naar het AZR ten, komen voor het vliegend transport in aanmerking. Ee woordvoerder spreekt ve unieke proefin Nederland. „Tc nu toe werden alleen te vroe geboren kinderen met helikop ters naar ziekenhuizen vervoer waar op intensive care afdelin gen plaats voor hen was", aldi de woordvoerder. De patiënten moeten tenmii ste vijftig kilometer van het AZ in eén ziekenhuis liggen en zeer ernstig aan toe zijn will» zij kans maken op een plek de helikopter. Het voordeel va het transport via de lucht gens het ziekenhuis dat patiën ten niet meer uren onderwef zijn in de ambulance en een arts meevliegt. Het AZc hoopt dat na drie maanden duiL delijk is voor welke groep pi tiënten helikoptervervoer g< schikt is en of het financiei1 haalbaar is. In de nieuwste SieMatic showroom krijgt u het beste I D. van uw keuken. Nog geen idee van uw nieuwe keuken? Wij ook niet. Daarom gaan' we eerst goed naar u luisteren Pas dan komen we met ons LD het 'individueel Design. Een tekening va een SieMatic keuken die speciaal voor u is ontworpen. Rekening hou- dend met al uw persoonlijke omstan digheden. wensen en kookgewoon- ten. SieMatic biedt u keus uit 42 keukenseries in 18 prijsgroepen, dus ook voor uw budget. Kom even langs Het SieMatic keukemdeeënboek ligt voor u klaar, 't üelst een SieMal Meubelplein 9, Leiderdorp, tel. 071-412615 (1' etage Mijnders Meubelen) Openingstijden: ma. 13.00-17.30, di. t/m vrij. 9.30-17.30, zat tot 17.00 uur, do. avond koopavond Alle SieMatic keukens kunnen kookklaar geïnstalleerd worden.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 16