Bedrijven in de knel Ex-ambtenaar doet aangifte van gestolen brief f Leiden Regio 'Wat kan dat nou wezen?' Weer Eco-teams van start in Leiderdorp CHTERGROND IJ DAG 20 JANUAR11995 ntgmond.071 3 Rhijnfrontgebied kun oplossint; bieden Bedrijven in de bebouwde kom van Oegstgeest kunnen steeds moeilijker uit de voeten. Verplichte hinderwetver gunningen en klagende buren zijn daar debet aan. De gemeente kan weinig aan deze situatie doen. maar gaajt wel onderzoeken er een oplossing kan komen als het Rhijnfrontgebied een bedrijventerrein wordt. Dat kan echter nog jaren duren, zodat de bedrijven voorlopig met problemen blijven kampen. oegstgeest loman kwar i de j Botsing op Engelendaal leiderdorp» Doordat de motor afsloeg van de auto van een 23-ja- rige Leidse vrouw onstond gistermiddag om kwart voor twaalf - 'een ongeval op de Engelendaal. De vrouw reed bij de Vronken- llaan de doorgaande weg op en kwam plotseling tot stilstand. - Een 42-jarige automobilist botste op de stilstaande auto. De Leidse moest voor onderzoek naar het AZL worden overge bracht. "Taxatiedag Christie's in kasteel Oud Wassenaar -< r Wieman op zijn terrein dat is ingeklemd tussen de hui olgens hem in zestien jaar geen sprake v Van twee firma afgelopen maand die proble men aan het licht. De firma Van Leyden gebruikt een pand aan de Zonnebloemlaan al jaren als hoofdkwartier voor de versprei ding van folders en huis-aan- huisbladen. Het bedrijf moest een milieuvergunning aanvra gen waarin stond op welke tij den er gewerkt mocht worden en hoeveel vracht- en bestelwa gens wekelijks het bedrijf aan mogen doen. Van Leyden kon zich niet met de regels verenigen. Als de voor schriften niet soepeler zouden worden, stevende het bedrijf volgens de directie rechtstreeks op het bankroet af. Een poging om de milieutouwtjes te laten vieren vond weliswaar gehoor bij de gei valsbasis voor zijn werkzaam heden op diverse locaties. Ook hij moest een milieuvergunning bij de gemeente aanvragen maar kon met de daarin gestel de regels best leven. De problemen voor Wieman kwamen daarna: ..Ik heb veer tien buren. Toen ik een keer hierachter een legale verbou wing had die inderdaad overlast opleverde, heb ik na afloop banketletters uitgedeeld. Zo daar geen heil in tag bin en de Raad van State nenkori een oordei Een soortgelijk geval deed aan de luffermansstraat. ..Zes tien jaar lang geen klacht ge had", /egt de ondernemer. Ach ter zijn woonhuis heeft hij een opslagterrein met een stenen gebouwtje ingeklemd tussen de huizen. Dat gebruikt hij als uit leiderdorp» judy nihof Zes konijnen gedood voorschoten Zes konijnen werden gistermiddag dood aange troffen bij een konijnenhok op het Roerdomperf in Voorschoten. De bewoners vonden de dieren naast het hok. Mogelijk is een hond verantwoordelijk voor het doodbijten van de konijnen. Eén nieuw F.co-team is opge staan in Leiderdorp en er zijn plannen voor twee of drie ande re groepen. Dat is het resultaat van een woensdag op het Lei- derdorpse gemeentehuis ge houden informatie-avond over het Eco Team Programma. De avond werd door ongeveer 45 belangstellenden bezocht. Een Eco-team wordt door gaans gevormd door een clubje kennissen, vrienden of buren. Door te werken met een spe ciaal programma, kunnen de deelnemers na verloop van tijd dan een milieuvriendelijker huis houden voeren en zo hun steentje bijdragen aan een schoner milieu. Elk team krijgt daarbij begeleiding van een coach of een Eco-team-meld- punt. Leuke bijkomstigheid is dat de Eco-teamers vele hon derden guldens per jaar goed koper uit zijn doordat ze beter letten op ondermeer verbruik van elektriciteit, gas, benzine en Leiderdorp is in 1993 begon nen met Eco-teams. Volgens contactpersoon M. Elshoud zijn er inmiddels drie teams in Ix'i derdorp klaar met het program ma. Een daarvan is een groep bewoners van de Huygensdreef. „Die groep bespaart nu per jaar 10.000 kilowattuur. Dat gulden per persoon. E hebben we het alleen nog over elektriciteit." Volgens Elshoud zijn de men sen die deelnemen 'pioniers'. „Ze hebben hun voelhorens uit staan voor nieuwe dingen en zijn al vrij goed geïnformeerd over de milieuproblematiek. Op den duur hopen we ook andere groepen te bereiken als het pro gramma meer bekendheid heeft. Maar dat is een groeipro /assenaar erna straatsma 6 )e hoeveelheid getaxeerde nsterbankkunst' neemt met jaren steeds verder af. „Een zw aar jaar geleden kwamen hier "peendag zo'n 300 bezoekers, an wie we er 250jneteen weer r huis konden sturen," zegt medewerker van Christie's. ojMaar tegenwoordig zit er niet ).0leer zo'n troep tussen." Het iternationale veilinghuis was isteren op bezoek in kasteel Jud Wassenaar om geheel vrij- ilijvend kunst van kitsch te on- irscheiden. i'Het is druk in de sfeervolle, ofeiaar voor taxaties nogal on praktische zaal in het Wasse- laarse kasteel. Vanwege het ge- 0 inge dag- en kunstlicht hebben 0. e kunstexperts zaklantaarns 1 odig om schilderijen op hun liste waarde te schatten. In een 0 laastgelegen zaal zitten bezoe- 1 ers met weekendtassen, kar- ft annen dozen en met dekens 0 imhulde doeken te wachten op 2 un taxatiebeurt. Ondanks de 7 rote belangstelling blijft het re- itief stil in de koffie- en thee- hoek. De gevraagde consump tieprijzen blijken niet zelden een probleem bij het in bontjas en parelketting gehulde publiek „Oh, moet je betalen voor de thee. Nou laat dan maar, want ik heb geen geld bij me." aanL^WWofa", degenen die veel verstand heb ben van schilderkunst. Doeken uit de 19de eeuw worden in groten getale aangeboden ter taxatie. De meeste eigenaars nemen hun bezit na bestude ring weer naar huis. „We heb ben dit werk geërfd en willen nou wel eens weten hoeveel 't eigenlijk waard is," zegt een vrouw tegen haar wachtende ta- felgenote, die ook een schilderij heeft meegebracht. De medewerkers van Chris tie's zijn vlak voor het einde van de dag redelijk tevreden over het resultaat van hun werk. Er zijn dan naar schatting 200 be zoekers over de vloer geweest. Tussen hun spulletjes blijken heel wat 'aardige dingen' te zit ten. Kostbare negentiende schilderijen, zilveren kandelaars en nog zo wat. Wassenaar is een goede voe dingsbodem voor Christie's. Uit de bejaardenflats direct naast het kasteel komen heel wat be zoekers. „Daar wonen heel ka- pitaaïkVachtige bejaarden, voor wie het heel gemakkelijk is om hier te komen. Ze kunnen hier met hun spullen gewoon naar toe lopen." Naast Wassenaar gaat het in Amsterdam zetelen de veilinghuis regelmatig op naar plaatsen als Bus- i Heemstede. „Tja, we het natuurlijk toch van de rijken hebben. Al komen in Wassenaar bijvoorbeeld ook mensen uit Maassluis." In de hal van het kasteel meldt een vrouw zich met een verzameling aardewerk. Ze wil graag weten wat die 'ronde schaal' en die 'asbakjes' voor stellen. „Misschien is 't wel niks, maar ik wil 't gewoon eens we ten," zegt ze enigszins veront schuldigend. Een keramiekex- pert zegt dat ze Gouds plateel bezit, uit de jaren '20 of '30 van deze eeuw. „Daar zijn er dui zenden van." Wat de aardc- Veel schilderijen werden gisteren ter taxatie aangeboden in kasteel Oud Wassenaar, werkjes voorstellen kan de ex pert niet zeggen. „Dit lijkt wel een kandelaar," zegt hij, wij zend op een hoog blauw ding. „Maar zeker weel ik het niet. Tja, die bakjes zijn misschien asbakjes, 't Geheel zou geschikt zijn voor een smoking session. Afijn, de waarde is in ieder geval niet groot." Een beetje geneerd pakt de vrouw haar spulletjes weer in. „Ach, dat maakt me lie FOTO DICK HOGEWONING lemaal niets uit. Ik vraag me al leen al jaren af: wat kan dat nou wezen?" Met een volle bood schappentas loopt ze de zaal door: Henny van Egmond Leefbaar Leiderdorp over de schreef q eelhaarLeiderdorp.de o lichting die ooit door Riet 0 )ekkers werd opgericht uit mvrede over het gemeentelijk teleid, is nooit wars geweest 21 ran luidruchtige acties. Maar de Q latste jaren behaalde Dekkers Q /el enige successen. Ze vocht 0 egen de komst van een o tortplaatsinhetDoesgebied. haalde boven tafel dat de o emeente Leiderdorp miljoenen weinig ontving voor grond in luitenhof - een affaire die 0 vethouder Veldstra de kop ostte. Ze ontdekte dat een Cfmbtenaar van de afdeling ondzaken zichzelf meer grond id toebedeeld dan waar hij echt op had. En ze bracht'de Q vanorde op de afdeling Q iurgerzaken aan het licht, een )s die al zo'n tien jaar ond. liet Dekkers is nooit geliefd ijveest in het Leiderdorpse imeentehuis. Sterker nog: ze is enige burger voor wie peciale regels zijn ontworpen bezoek aan het jemeentehuis. Maar wat je ook lenkt over Dekkers, ze heeft aken aangeroerd, die erantwoordelijke bestuurders schaamrood op kaken cht. 'egenwoordig lopen de i6i Jèzichten alleen nog maar rood woede als de wekelijke >ost van de stichting op de leurmat van de raadsleden >ïoft. „Betreft: samenzwering, Het begon met frustatie over de sloop van een te grote keukenuitbouw. Het werd een stichting die de ene na de andere Leiderdorpse affaire boven water haalde. De laatste maanden houdt de stichting Leefbaar Leiderdorp zich vooral bezig met minder fraaie zaken. In brieven worden politici van van alles en nog wat beschuldigd. En deze week schond de stichting zelfs het briefgeheim. corruptie en onbehoorlijk bestuur", luidt de aanhef van het epistel dat begin januari werd bezorgd. De raadsleden zijn 'eigenbelangers van het stompzinnige soort' met uitzondering van een aantal raadsleden dat met name wordt genoemd. Die noemt de stichting 'gluiperds van het ergste soort met echter allen een ding gemeen, namelijk: achterbaks', zo begint Dekkers de brief die ook is ondertekend door secretaris Hylke Postma van de stichting. De brief is één grote scheldkanonnade, waarbij de grenzen van het fatsoen vele malen worden overschreden. Het is zelfs de vraag of Dekkers en companen zich niet schuldig maken aan laster en smaad. Zo betitelt zij de partij Burger Belangen Leiderdorp van haar oude vriend en medestrijder Arnold van Dijk (inmiddels wethouder) als 'het ergste dat Leiderdorp is overkomen sinds de Tweede Wereldoorlog'. Van Dijk, die haar ooit nog hielp de affaire van de grondverkopen uit te zoeken, krijgt nu ook van alles naar zijn hoofd geslingerd. „Als er een prijs was voor de grootste onbetrouwbare van principes afstappende geslepen rioolrat, had ons inziens Arnold van Dijk deze onherroepelijk in de wacht gesleept." Het is verbazingwekkend dat Leiderdorpse politici dit zomaar over hun kant laten gaan. Een gang naar de rechter om aan dit soort brieven een eind te maken lijkt voor de hand te liggen. De laatste actie van de stichting leidt er vermoedelijk wel toe dat Dekkers en de stichting zich voor de rechter moeten verantwoorden. Begin deze week verspreidde Dekkers een brief die D66-fractieleider Grootaarts aan de ontslagen ambtenaar grondzaken had gestuurd. De brief was nooit bij hem aangekomen. Dekkers ontkende de brief te hebben gestolen. Dat zal justitie vermoedelijk ook nooit kunnen bewijzen, maar wel dat ze zich schuldig heeft gemaakt aan het schenden van het briefgeheim door de brief te openen en te verspreiden. En dat is een strafbaar feit. De stichting is daarmee duidelijk over de schreefgegaan. ROTTERDAM-ZUID Stadion weg 39C - Tel 010/4827765 WERELDS GROOTSTE SPECIALIST IN LEDEREN ZITMEUBELEN hier elkaa Maar één bewoner, die hier la ter is komen wonen, heeft er fa natiek werk van gemaakt. Door een uitspraak van de Raad van State mag ik feitelijk niets meer buiten doen. Als een plank te lang is om binnen te stallen, kan ik 'm niet meer in tweeën zagen." De gemeente kent de probic men van bovengenoemde en andere bedrijven in de bebouw de kom. I'och stelt de gemeente Oegstgeest in een verklaring dat vrijwel alle bedrijven inmiddels ergunning hebben en dat er 'frequent wordt gecontro leerd ol de bedrijven zich aan de regels houden'. In diezelfde verklaring wijst de gemeente echter ook de het gebied Rhijnfront. tussen Al l en Oude Rijn. aan als mogelijk toekomstig bedrijventerrein. „Maar wat heb ik daaraan. Ik heb mijn werk achter mijn huis en dat is juist een voordeel. En als feitelijk niemand last heeft, zou het toch absurd zijn als ik weg zou moeten", aldus Wie TELEFOONNUMMER In het artikel over de cursus 'verkoop en auuisitie' van de Kamer van Koophandel en het centraal in stituut voor hel midden en kleinbedrijf stond woensdag een verkeerd telefoonnummer. Informatie over de cursus is te verkrijgen bij J. van der Burg, te lefoonnummer 25.05.00. VRIJE TIJD LEIDEN Duivenbeurs. In het clubgebouw van de LP(wordt morgen voor het eerst in de regio een duivenbeurs gehouden. I )e beurs wordt gehou den in het clubgebouw van de 1 .PC aan de Voorschoterweg en vanaf 14.00 uur is iedereen welkom. Koonwaar moet één uur van tevoren worden aangeleverd. De volgende oeurzen zijn op 18 februari en 4 Bingo/Dansant. Speeltuinvereniging Prinses Beatrix organiseert1 en 28 januari een ouder- en kinderbingo/dansant. Morgen is er voor volwassenen een bingo/dansant. De avond begint om 20.30 uur. )p zaterdag 28 januari is ei vooi de jeugd van zeven tot en met twaalf jaar een bingo van 19.00 tot 21.00 uur. De speeltuinvereniging Prin ses Beatrix zit aan de Schubertlaan in Leiden. Prestatieloop. AVI lolland organiseert zondag 22 januari een pi esta tieloop in de Leidse I lout. I )e afstanden variëren van 2,1 tot 15,8 km en de start is om 11.00 uur. Onder de deelnemers wordt een aantal prijzen verloot. Kleedgelegenheid en douches zijn aanwezig. In schrijven kan vanaf 10.00 uur in de kantine van de atletiekbaan. I let inschrijfgeld is 3 gulden voor deelnemers tot veertien jaar, vanaf veertien jaar kost het 4 gulden. De atletiekbaan is te vinden aan de Anthony Duyklaun. Voor verdere informatie: 071-768733. Koopjesmarkt. 1 )e Spoorbumpers organiseert samen met bet buurt huis 't Spoortje een koopjesmarkt op zondag 22 januari. Iedereen is tussen 9.00 en 15.30 uur welkom. I let buurthuis zit aan de Bern hardkade 40 in Leiden. 1 Iet telefoonnummer is 220866 of210649. Multimedia database. Studenten van de opleiding hoger informati ca onderwijs van de I logescbool Rotterdam presenteren zondag 22 januari een multimedia database over I-eidse bruggen in de Centrale Bibliotheek. Iedereen die belangstelling beeft voor techniek, fotogra fie, de historie van Leiden, bruggen of informatica kan tussen 12.00 en 16.00 uur de Centrale Bibliotheek aan de Nieuwstraat 4 bezoeken. inn verdere informatie 071 111079 Sprookjes. In verteltheater 't Voorkamertje van jeugdboekhandel Sil vester worden zondag 22 januari winterse sprookjes uit ïrimm ver leid door Anne Brands. Bas de Wilde speelt klarinet. Kinderen vanaf zeven jaar zijn welkom vanaf 15.00 uur. I )e toegang is 5 gulden. I let theater zit aan het Rapenburg 17 in leiden. Voor verdere informatie: 071-128658. Hollandse pot. In bet internationaal trefcentrum /Al IRA wordt maandagavond 23 januari hutspot gemaakt. I Je kosten zijn 5 gulden voor leden en 7,50 voor niet-leden. I let begint om 19.30 uur. Aan melden via tel. 94272 of in het centrum aan de Ruisdaelstraat 57a in i elden LEIDERDORP Cursussen. De Leiderdorpse Volksuniversiteit (LVU) start eind janu ari weer met vele cursussen. Naast de cursussen die de I.VU in net voorjaar herhaalt, zijn er ook vele nieuwe cursussen bijgekomen, zoals: elektriciteit in buis, natuurgeneeskunde van huisdieren, tekst verwerker WP 5.1inleiding christendom en twee magnetrondemon straties. Ook de cursussen over kunst bieden veel verscheidenheid: de Vlaamse primitieven, de moderne klassieken en reizen langs Eu ropese steden. Aanmelden kan vanaf 2 januari van maandag tot en met donderdag van 9.30 tot 12.00 uur aan de I leemraadlaan 67 in Leiderdorp (gebouw Sjelter). Voor informatie: 071 111732. WARMOND Klndeructlvitcit. ximmunicallc Warmond gaat morgen een rat e nips maken voor kinderen van vijf tot zeven jaar, en een draak ma ken voorkinderen vanaf zeven jaar in 't Meerpunt In Warmond. Ie dereen moet zich vooraf inschrijven via de telefoonnummers: 01711 11410 of 01711 -11916. De kosten zijn 3 gulden voor leden en 6 gul- •or niet leden. OEGSTGEEST Discussie-avond. IJ66 c Jegstgeesl houdt maandag 23 januari een discussie-avond over de sociale zekerheid en over het basisinkomen. De bestuursleden Rob Adriaanse en Paul van Benkering zullen een inleiding houden. De discussie begint om 20.30 uur in hotel I let Wil te Huis. VOORSCHOTEN Concert. Sinfoniëtta Voorschoten geeft zondag 22 januari een con cert onder leiding van Malcolm Davies. Het concert van bet kamer orkest begint om 12.30 uur in het Ambachts en Baljuwhuis aan de Voorstraat 12 te Voorschoten. I )c toegang is gratis. Voor verdere in formatie: E.M. Driessen, tel. 071 -615372. Verkooptraining. Instituut Rhetorica verzorgt maandag23 januari in Voorschoten een informatieles over de mondelinge cureus >mi merciële Gommunlcatie/Verkooptraining. De les begint om 19,30 uur in een zaal van Innovam Opleidingscentrum, Rouboslaan 30. Belangstellenden kunnen deze les vrijblijvend bijwonen. De politie in Leiderdorp heeft inmiddels een aangifte binnen van de diefstal van een brief die D66-fractievoorzitter E. Grootaarts naar een ex-ambtenaar grondzaken had gestuurd. De bewuste brief kwam nooit aan, maar belandde op vreemde wijze in handen van de stich ting Leefbaar Leiderdorp. Voorzitter Riet Dekkers ontkent de diefstal stellig, maar wil niet zeggen hoe ze er dan wel aan is gekomen. Politiewoordvoerder H. Boeser beves tigt de aangifte. „Er is proces-verbaal op gemaakt en dat gaat naar justitie. Daar wordt beslist of er verder onderzoek moet komen." Op de inhoud van de aangifte wil Boeser niet ingaan. Het moet de ex-ambtenaar zijn geweest die naar de politie is gestapt. D66'er Groot aarts heeft zelf geen aangifte willen doen. „Ik sta op het standpunt dat niet ik de eigenaar ben-van de brief, maar dege ne naar wie hij is gestuurd. Maar als de politie rnij vraagt om een getuigenis af te leggen dan zal ik dat doen." Afgelopen maandag zag Grootaarts tol zijn grote verbazing en woede dat de stichting Leefbaar Leiderdorp een door hem geschreven brief tijdens een raads vergadering had uitgedeeld aan politiek en pers. De brief was volgens leefbaar Leiderdorp een bewijs dat sommige col lege- en raadsleden nog steeds nauwe banden hebben met de voormalige me dewerker en dat is haar een doorn in het oog. Volgens de stichting houden de po litici de man te vriend omdat ze bang zijn dat hij anders 'gaat praten'. Dat zou hun ondergang betekenen. Grootaarts zegt dat de brief gestolen móet zijn. „Je kunt deze brief op geen enkele manier rechtmatig hebben ver kregen." Maar de democraat moet om het hele geval ook wel een beetje lachen. „D-cfbaar Leiderdorp wekt de- suggestie dat ik intensief contact heb met de atnb tenaar. Maar het was het eerste contact dat ik in tijden nu t hem had In het korte 'gestolen' briefje, dat weer een ant woord was op een brief van de ex-amb tenaar, legt Grootaarts uit waarom hel 'in de context van destijds' goed was dat 1)66 wethouder J. Veldstra aftrad.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13