Levensstroom naar groter onderkomen Kerk Samenleving Wie is wie in de bijbel VRIJDAG 20 JANUAR11995 buitenland kort Politiek De rooms-katholieke bis schoppen in Azië hebben de economische politiek in een aantal Aziatische landen ver oordeeld. Met nastreven van zuiver economische groei heeft de dood van arme mensen tot gevolg, aldus een verklaring van de federatie van Aziatische bisschoppen conferenties, die in Manilla is gepubliceerd. De bisschop pen veroordelen het steeds groeiende consumentisme, dat er volgens een woord voerder toe leidt dat zij 'meer willen hebben, meer willen eten en meer willen verspil len'. Negatieve gevolgen van de markteconomie zijn ook de wereldwijde groei van het toerisme, (kinder)prostitutie en de handel Anti-abortus De Amerikaanse bisschop pen zijn diep verdeeld over de demonstraties bij abor tusklinieken na de recente aanslagen op voorstanders van abortus. Binnen enkele maanden zijn bij vijf schiet partijen, onder meer in Bos ton, viif mensen om het le ven gekomen. Kardinaal Ber nard Law, aartsbisschop van deze stad aan de Amerikaan se oostkust, is voor stopzet ting van de demonstraties. I.aw, overigens een verklaard tegenstander van ahortus, wil dat de Amerikaanse bis schoppenconferentie een verklaring met die strekking uitgeeft. F.en woordvoerster van de bisschoppen noemt het 'onwaarschijnlijk' dat zo'n verklaring er zou ko men. De behoudende aarts bisschop van New York, kar dinaal John O'Connor, meent dat de geweldloze de monstraties in zijn bisdom moeten doorgaan totdat er geen abortussen meer plaatshebben. Gebedswake Bisschop Thomas Dailey van Brooklyn, een wijk in New York. liet weten dat hij blijft meedoen aan demonstraties bij abortusklinieken. Zijn col lega Kenneth Angell van Bur lington heeft daarentegen voorgesteld de protestmars op 22 januari te vervangen door een gebedswake. Op die dag wordt herdacht dat in 1973 abortus in de Verenigde Staten werd toegelaten. Frank Favone van de anti- abortusorganisatie Priesters voor het Leven is tegen het voorstel van kardinaal Law. Juist in deze tijd is het ge weldloze protest belangrijker dan ooit. ,.I let zou onverant woord zijn als wij niet meer zouden demonstreren." Geloofsgemeenschap blijft in Leiderdorp De levensstroom Gemeen te vertrekt uit het pand aan de Touwbaan, maar blijft in Leiderdorp. Op 200 me ter afstand van het huidige onderkomen wordt een momenteel leegstaand be drijfspand betrokken, waar de geloofsgemeenschap rond evangelist Jan Zijlstra de beschikking krijgt over een vloeroppervlak van zo'n 5500 vierkante meter (verdeeld over twee verdie pingen). In de grote zaal kunnen straks ongeveer 2000 mensen de diensten bijwonen. LEIDERDORP PICK VAN DER PLAS De bijeenkomsten van de Le vensstroom Gemeente trekken sinds I992 een gestaag groeiend publiek. Alle mogelijkheden om uit te breiden in het bestaande pand aan de Touwbaan 3 zijn in de afgelopen periode uitgeput. ,,ln onze grote zaal kunnen we nu zo'n 500 mensen hebben en elke zondagmorgen zit het stampvol", zegt Zijlstra. Ook in de kinderzalen kan de toeloop niet meer worden verwerkt. F.r moesten lokalen van een school worden gehuurd om de jeugd te kunnen opvangen. In het nieuwe onderkomen heeft de gemeente niet alleen de beschikking over een grote zaal maar ook over een kapel (met ongeveer 350 zitplaatsen) en een groot aantal zalen voor seminars, kinderwerk, jeugd- meetings, een Bijbelschool. al lerlei workshops en vergaderin gen. In de grote foyer komt een uitgebreide boekenshop. Het pand bevat verder kantoorruim ten en audio- en videostudio's. Naast het gebouw is ruime par keergelegenheid. Over de hoogte van de inves tering laat Zijlstra zich (nog) niet uit. In een folder over de aanstaande verhuizing wordt echter gesproken over de totale grondoppervlakte van het com plex (6792 vierkante meter), waarvoor per meter 250 gulden e*,.. Een voorlopige 'artist impression' van het ex- en interieur van het niet we onderkomen van de Levensstroomgemeente. tekening nodig is. Daarmee zou de totale investering uitkomen op bijna 1,7 miljoen gulden. Zijlstra: „Voor dinsdag 4 april zal de niet geringe koopsom er moeten zijn, waarna in de loop van dit jaar de verbouwing en inrich ting zal plaatshebben." Een deel van die koopsom be staat uit de opbrengst van het huidige onderkomen. Verder zal een bedrag moeten worden ge leend. Zijlstra rekent verder ook op giften van de gelovigen Een monument voor Gods glorie moet het nieuwe 'huis' van de Levensstroom-familie worden, zo houdt Zijlstra hen in de kleurrijke folder voor. Wie deel wil uitmaken van dit wonder kan 'eeuwigheidswaarde aan zijn geld geven' door te investe ren in dit project: niet alleen door het overmaken van een geldbedrag, maar ook in de vorm van arbeid. De Levens stroom Gemeente houdt op za terdag 4 maart een bijeenkomst om de werkzaamheden voor het nieuwe gebouw te regelen. Er worden vrijwilligers opgeroepen om tijdens een vakantieweek, op vrije avonden en op de za terdag mee te helpen met met selen, timmeren, tegelzetten en stucadoren. beroepingswerk Dode-Zeerollen-expert op VU Jong NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Ederveen: G.C. te Sliedrecht. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Bedankt .1 l- C A. van Dieren te Stolwijk. De Israëlische bijbelwetenschapper dr. Emanuël Tov, expert op het gebied van de Dode-Zeerollen, zal dit najaar doceren aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Hij is benoemd tot bijzonder hoogle raar op de wisselleerstoel Grensgebieden van de theologie. boekbespreking Zakenlui, politici en leden van de rechterlijke macht hadden er al één. Maar nu hebben ook bijbelse perso nen uit het Oude Testament, het Nieuwe Testament en de apocriefe boeken hun eigen 'Wie is wie'. Acht jaar na de Engelse editie en twee jaar na de Duitse, is bij Callen- bach de Nederlandse uitgave verschenen. Auteur Peter Calvocoressi behandelt in dit boek 450 be kende en minder bekende namen uit de christelijke ge schiedenis. Het is een selec tieve verzameling geworden omdat een 'Wie is wie' nu eenmaal geen encyclopedie is. Van ie- Voor wie niet (meer) zo bij belvast is, kan 'Wie is wie in de bijbel' een houvast zijn. Wie is wie in de bijbel Peter Calvocoressi. - Nijkerk Cal- lenbach, 1995. - 253 p. ISBN 90-266-0412-2. Prijs 49,50 gulden. Psalmen in de nacht Als ondertitel voor zijn bundel 'Psalmen in de nacht' koos de Leidse hoogleraar dr. A. van de Beek voor Overwegingen over de menselijke omgang met God'. Hii zoekt daarmee aan sluiting bij 'de enkele mens, die in deze wereld staat met een chaos van gevoelens, die auwelijks Wit IS WIE IN Dt BIJBEL zwart/wit) kunstwerken, waardoor 'Wie is wie in de bijbel' er uitstekend verzorgd uitziet. Calvocoressi beperkte zich overigens niet alleen tot per soonsnamen. Hij nam ook families, stammen en volken (zoals de Israëlieten, de Ama- lekieten en de Filistijnen) op, evenals personen van wie de bijbei de naam niet noemt: de heks van Endor, Longinus, de Verloren Zoon en de ko ningin van Scheba. Ook en kele algemene onderwerpen als Assyrië en Babyion, Egyp te, de Farizeeën, de Zeloten, Profeten en Richters komen aan bod. De auteur beschrijft op hel dere wijze hoe hij bij de sa menstelling van dit naslag werk heeft gehandeld en wel ke keuzes er door hem zijn gemaakt. Het boek bevat ver der de stambomen van be kende bijbelse geslachten, overzichtskaarten van onder andere Palestina, een register en een uitgebreide bronnen- verantwoording. donkere r.v.n kanten van het leven. Maar de nacht is volgens Van de Beek ook de tijd van de diepste inti miteit. „Het is de tijd van in- 1 nabijheid en van grote de Van de Beek hand van de psalmen woorden te vinden om 'onze gevoelens uit te drukken, om onszélf uit te drukken'. Woorden die troost bieden, de weg wijzen of nieuwe moed geven. „In de psalmen wordt niets verklaard, maar ze reiken ons woorden aan die het leven uitspreken", meent hij. De teksten van Van de Beek waren eerder te beluisteren in de NCRV-radiorubriek 'Woord op Zondag. In de bundel 'Psal men in de nacht' zijn ze inte- f;raal opgenomen, inclusief de ezingen en de liederen. Want die bepalen volgens de auter mede de toon en de inhoud van deze overdenkingen. Psalmen in de nacht over denkingen over de menselijke omgang met God dr. A. van de Beek:. - Nijkerk Callen- bach, 1994. - 74 p. ISBN 90- 266-0418-1. Prijs 14,95 gul- Uiterst wisselvallig OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1deel van een uurwerk; 5. aure ool; 9. vierhandig zoogdier; 10. nageslacht; 12. gedwee; 13. bol gewas; 14. stuwende kracht; 15. muzieknoot; 17. keurig; 19. gleuf; 22. eens; 24. enig in zijn soort; 26. onbemand ruimtevaar tuig; 27. gevangenis; 28. che misch element; 29. persoonlek vnw.; 30. oppervlaktemaat; 31. landbouwwerktuig; 33. groente; 35. jongensnaam; 38. bloem; 40. hi|swerktuig; 42. oningewij de; 44. schattig; 45 jongens- m; 47. rooms-katholiek; 49. devies; 50. laatstleden; 51. elec- trisch geladen deeltje; 53. man nelijk dier; 54. biljartstok; 55. hertachtig dier; 56. vergelding. Verticaal: I. lekkernij; 2. liefkozing; 3 langspeelplaat; 4. jongensnaam; 5 bouwval; 6. americium (scheik.); 7. clown; 8 go-cart; IIpunt van een lijst: 16. dans: 18. solarium; 20. voegwoord; 21watering; 22. vrouwelijk dier; 23. idem (afk.); 25. af; 26. krachtig; 32. warmte-eenheid; 34. Nederlandse rivier; 36. vreemde munt; 37. accident; 39. selenium; 41uitroep van schrik; 43. verflaag van een schilderij; 45. vaatwerk; 46. waterkering, 48. toverheks; 50. bijb. figuur; 52. achter; 54. bazige vrouw. OPLOSSING CITAAT Horizontaal: 1. bruin; 2. spook; 3. april; 4. krant; 5. schuw; 6. mikado; 7. basta; 8. clown; 9. marot; 10. plaag; 11. polka; 12. moker; 13. agenda; 14. bijbel. Het citaat is van Thomas Moore ..Op aarde is geen smart die de hemel met kan helen". DE RECHTER DB (=T2-AaJSEM DOB/J v/AST A1EE AANJ W€~r europees KAMPiOet-JSCHAP, V/OL6E>JD JAAR R Ni c>e weDsTR'jc TeserJ MeoERl-AAlD WAR-ers/ -ze vjeec. iM BAt-ae^r. Mr. Jesse van Muylwijck VOL£>erJD JAAR. Z^M ZE. i/J re DER. GEv-m- iAJ 6 A UL-A DORBEZ iT. HEINZ BOES Boven Europa zijn de tegenstellin gen in de afgelopen dagen verder toegenomen. Terwijl in ons land geen spx>or van de winter te ont dekken valt. hield de kou zich bo ven Midden- en Oost-Europa staan de Dat is opmerkelijk, want de At lantische depressie-machine draait momenteel op volle toeren. Een eerste golf zachte oceaanlucht kwam boven Centraal-Europa tot stilstand en bracht zelfs een ver sterking van het koude-reservoir te weeg. Langs een breed front, van Oslo via Berlijn naar het zuiden, viel op uitgebreide schaal sneeuw; zelfs tot m Noord-ltalië werd het wit. Ook het uiterste westen van Europa had soms nogal wat winter se verschijnselen; een nieuwe stormdepressie bracht boven Ier land en Schotland een tijdelijke sneeuwjacht. Tussen beide gebieden in joeg een sterke straalstroom vanuit het zui den tot het zuidwesten over onze omgeving. Zachte lucht werd door een smalle corridor boven de westrand van Europa naar het noorden geperst In de avonduren stond boven onze westelijke kust strook een stormachtige zuid wind met oplopende temperatuur tot 8 a 9 graden. Herfst en winter blijven nog wel j een paar dagen voor tumult zorgei boven grote delen van het conti nent. voorlopig lijkt de zachte lucht aan de winnende hand. Varv daag trekt de regen langzaam n het oosten weg, gevolgd door e< weertype met stapelwolken, opkla ringen en een regen- of hagelbui. Een volgende depressie baant ziel tijdens het weekeinde een weg naar het hart van het continent, zo dat ook de Centraal-Europese w ter terrein moet prijsgeven Bij ons blijft het uiterst wisselval lig. Er zijn perioden met flink wat regen en veel wind, mogelijk zelfs enige tijd storm. Tijdelijk komt no iets zachtere lucht naderbij; wel licht wordt 10 graden bereikt. Be gin volgende week komt er wat meer rust in de lucht, waarbij het langzaam kouder wordt. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dagtemperatuur Oenemarken: Vandaag half tot zwaar be wolkt en enige tijd regen. Morgen afwisselend buien en opklaringen. Vandaag Maxima net ie vriespunt. Engeland. Schotland, Wales en Ierland: Vandaag wisselend bewolkt en buien, mogelijk met een winters karakter. Mor gen snel toenemende bewolking, ge volgd door regen en een stormachtige wind. Middagtemperatuur ongeveer 5 graden. België en Luxemburg: Vandaag eerst veel bewolking, wind en enige tijd regen, later ook enkele opkla ringen. Morgen eerst opklaringen en een enkele winterse bui, later op de dag on afgebroken regen. Maxima van 5 graden in de Ardennen tot 9 elders, morgen Noord- en Midden-Frankrijk: WEERRAPPORTEN Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind Vandaag ii sop vi nog regen en op de toppen van de Jura en de Vogezen later kans op sneeuw. Morgen rustig weer met af en toe zon, later in het westen bewolking en regen. Middagtemperatuur van 10 graden in de Vende'e tot 4 rond Straatsburg. In de Jura en Vogezen temperatuur op 1000 meter stijgend naar plus 7 graden, mor gen weer dalend naar iets boven nul. Spanje: Vandaag wolkenvelden en plaatselijk re- ZATEROAG 21 JANUARI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 08.36 Zon onder Maan op 22.59 Maanonde Waterstanden Katwijk Hoog water 06.01 18.10 Laagwater 01.36 14.11 Maxi i plaatselijk elders droog en tamelijk zonnig, na meest tussen 9 en 14 graden, e Costa's van 14 graden bij Gerona tot rond 17 ten zuiden van Benidorm. Canarische Eilanden: Perioden met zon. vooral morgen aan de noordkant van de eilanden wolkenvel den. maar waarschijnlijk droog. Middag temperatuur circa 21 graden Zuid-Frankrijk: Vandaag van het westen uit half tot zwaar bewolkt en enige tijd regen, in de Franse Alpen en de Pyreneeën boven de 1000 meter sneeuw, voorafgegaan door regen. Morgen op de meeste plaatsen droog en van tijd tot tijd zon. Middag temperatuur ongeveer 10 graden. Tem peratuur op 2000 meter oplopend naar iets boven het vriespunt, morgen dalend naar ongeveer min 5 graden. Italië: Vandaag flink wat zon. maar in het noor den wolkenvelden. Morgen c 1200 n Duitsland: Vandaag m het zuidoosten aanvankelijk nog zon. Overigens veel bewolking en plaatselijk buiige neerslag, in de Duitse Alpen boven 1200 meter kans 'op sneeuw Middagtemperatuur vandaag rond 7. morgen omstreeks 4 graden. In het noordoosten kouder. Temperatuur in het middelgebergte op 1000 meter van daag rond 6. morgen omstreeks 2 gra- iespunt. Zwitserland: Vandaag in Tessin en Graubünden nog flink wat zon, overigens veel bewolking en vooral morgen plaatselijk neerslag, sneeuwgrens dalend naar 1000 meter. Temperatuur op 2000 meter dalend van min 1 naar min 6 graden. Oostenrijk: Vandaag perioden met zon, vooral in de noorden en oosten van het land. Vanuit het westen, en morgen in het hele land toenemend bewolkt en kans op neer slag; boven 1000 meter sneeuw. Tem peratuur vandaag rond min 2 graden, morgen dalend naar min 5 graden Weerrapporten 19 januari 19 u Eindhoven regen Maastricht zwaarbew Bordeaux Brussel Cyprus Kopenhagen sneeuw Luxemburg zwaar bew z8 htbew no 2 15 8 Q COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgever^ Darmate bv DIRECTIE BM Essenberg.GP Arnold (adj), HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor. Frans NypeH. Henk var der Post (adj) OMBUDSMAN RD Paauw. tel dag 9 30- HOOFDKANTOOR 5. of per post Rooseveltstraat 82.2321 BM Li Postbus 54.2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties071 -323508 Fam beochten 071-323506 Redact*071-321921 ADVERTENTIES ma -vnj van 08 30-17 C Tetefoon07i-356230 Telefoon 071-143545 pe* maand 31,05 per kwartaal 1 87,70 per jaar 337.55 3 VERZENDING PER POST Nederland per kwartaal 134.50 ovenge landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/mvr^ 18 00-19 30 uur zat 1000-12 00 uur Tel 071-128030

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12