Leiden Koopavond centrum blijft op donderdag 'Bomen moeten in Leiden meer gewicht krijgen' Nieuwe start lijkt nog er weg voor inbreker Totale leegte aan Oranjeboomstraat Kantongerecht moet 'extra hard aanpoten' Wachten op de bus die maar niet komt Ambtenaren vrezen water en brood RIJ DAG 20 JANUAR11995 Vluchtweg A K Werknemers van de I D bedrijven in de Gro te Polder in Zoeterwoude willen dat er een tweede vluchtweg komt. Dolle stier A Drie kogels en en- I O kele verdovingspijl- tjes brachten een dolle stier in Rotterdam pas tot staan. Griepgolf A 7 Het is rustig aan het I griepfront. Het In- fluenzacentrum heeft nog geen griepgolf van bete kenis gezien. DEN^ aap rietveld pdanks het bestaan van een jmennota, én de uitspraak in de gemeenteraad dat het intai bomen in Leiden moet is het groen in de eutelstad nog onvoldoende ischermd. Dat vinden althans oprichters van de Bomen- ind. „Als er in de stad ge- Dinvd wordt is groen altijd het -elt", zegt Harry de oprichters, er gewicht ijgen in de besluitvorming." Een bond met vertegenwoor- igers in elke buurt van Leiden, Leidenaars richten speciale bond op istad. Nee B reestraat, tan groen? die allemaal goed opletten wat er in hun omgeving met het groen gebeurt: dat is het ideaal van de Bomenbond in oprich ting. „Want de landelijke Bo- menstichting wil best in alle ste den de bomen in bescherming nemen, maar dat kan natuurlijk niet", zegt Schoch. „En ik heb het idee dat i behoud van groen v maakt kunnen worden." Omdat hij wel weet dat ook een Bomenbond niet alles in één keer kan veranderen, heeft Schoch vooralsnog een heel simpele doelstelling: houden wat we hebben. Want eindeloos blijven bouwen in de stad leidt volgens hem tot een trek naar groene nieuwbouwwijken. „Op zich is het niet zo'n gek idee om in de stad te bouwen ders te sparen. Maar al: stad steeds meer groen ver dwijnt krijgen mensen het be nauwd en vluchten ze naar bui ten. En dan bereik je precies het omgekeerde van wat je wilt." Het beleid van de gemeente Leiden om bij bouwplannen de projectontwikkelaar te laten be talen voor het verlies van groen pol- werkt volgens Schoch maar ma tt de tig. „Het idee is dat bomen minder snel worden gekapt als er een prijskaartje aanhangt. Maar voor een groot bouwpro ject zijn enkele tienduizenden guldens voor het kappen van groen natuurlijk maar een schijntje. Daar is een project ontwikkelaar niet van onder de indruk." Bovendien leidt de compen satieregeling ertoe, dat oude bomen worden vervangen door kleine, jonge bomen. „En jonge bomen zijn minder waardevol dan oude. Oude bomen zuive ren veel meer lucht en er huist Taag of die jonge bomen erker alte he als door die bouwerijen de groei- omstandigheden van het groen slechter worden is het maar de groenbeleid. W« gangspunt moet zijn, dat heel Leiden groen en leefbaar wordt. Want daar mankeert volgens de oprichters van Bomenbond nog heel veel aan. „Vooral in de bin int daar non la, een paar leilindi zijn net skeletten." Maandagavond peilen de op richters van de Bomenbond voor het eerst de belangstelling van I ei den aars voor hun initia tief. Dat gebeurt tijdens een bij eenkomst in liet mllieu-infor- matlecentrum aan de Mors straat 43. die om acht uur 's avonds begint. Vinkels in buitenwijken mogen open op vrijdagavond e koopavond in Leiden blijft definitief op donderdag, lethouder J. Walenkamp (CDA) zei gisteravond in de ladscommissie economie dat hij de discussie over een erschuiving naar de vrijdag wil 'afkaarten'. Wel wil de ethouder winkelcentra in de wijken buiten het stads- ntrum in de gelegenheid stellen de koopavond op vrij- ag te houden. dat hij door een verschuiving van de koopavond de concur rentiepositie van winkelcentra in de Leidse buitengewesten kan verbeteren. Die verliezen dikwijls de slag om de Leidse klant die op kleine afstand van regiogemeenten als Oegstgeest en Leiderdorp woont. In deze gemeenten is de et winkelcentrum de Koper den in de Merenwijk heeft als ste om zo'n verschuiving ge- lagd. Walenkamp zal de ge- -enteraad, na overleg met vJOV en Kamer van Koophan- 'oorstellen het verzoek te De wethouder denkt aar cel geëist tegen Leidenaar 1 haag/leiden or maar liefst tien inbraken autodiefstallen stond een 20- rige Leidenaar gisteren terecht de Haagse rechtbank. Een inge lijst die in de toekomst iet verder zeil groeien, daarvan de verdachte overtuigd, „ik ga euwe start maken", be- ofde hij rechter E. Timmer- ans. Als het aan officier van istitie J. de Waardt ligt, moet i eerst een celstraf uitzit- en voordat hij aan zijn kan beginnen. Hij isteren anderhalfjaar es maanden voorwaardelijk een proeftijd van twee jaar aftrek van voorarrest. Bo- lien moet hij de schade van jna 600 gulden betalen die hij oebracht aan een auto. De man ekende alle feiten op één na: ontkende dat hij in augustus auto in Leiden had gesto- n. Volgens de verdachte had auto geleend van een £nnis uit Hoofddorp. Hij wist iet dat de wagen, waarin hij :ed toen de politie hem aan- vas gestolen. Wel gaf hij toe in oktober '94 twee keer te hebben ingebroken in een woning in Leiden. Ook stal hij twee auto's en bescha digde hij er een bij een poging tot diefstal. Begin november pleegde hij een autokraak in Noordwijkerhout en brak hij in in vakantiewoningen in Noord wijkerhout en Katwijk. Rechter Timmermans en offi cier van justitie De Waardt had den niet veel vertrouwen in het schone schip dat de man zei te willen maken. „Diverse keren heb je al voor de kinderrechter gestaan. Ook dat heeft niets ge holpen", wreef Timmermans hem onder de neus. De Waardt betichtte de Leidenaar van het tonen van 'onmaatschappelijk, onsociaal en onfatsoenlijk ge drag'. „Je hebt geen rekening gehouden met wat je de slacht offers aandeed." Advocaat van de verdachte, D. Lasschuit, pleitte voor een la gere straf. Zelf dacht hij, gezien de jonge leeftijd van de ver dachte, aan een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf van zes maanden. De rechter doet op 2 februari uitspraak. 'Ik zoek zelf wel een officier' den haag marieta kroft Het Joegoslavië-tribünaal moet wel een erg vreemde indruk hebben gekregen van ons Nederlandse justitieel apparaat. Pre cies op de dag dat de leden een bezoek brachten aan het Paleis van Justitie in Den Haag en dus ook een strafzaak bijwoonden, was de officier van justitie in geen velden of wegen te bekennen. Klokslag twee uur, precies op tijd, zitten de meer dan twintig juristen uit alle hoeken van de wereld klaar voor een zaak die smeuïg belooft te worden. De verdachte Leidenaar heeft immers wel tien strafbare feiten op zijn kerfstok. Voor een groep rechters op excursie een alleraardigst uitje. Maar de minuten verstrijken zonder dat er ook maar iets ge beurt. De rechters zitten keurig op hun plek, de advocaat van de ;verdachte staat al klaar achter zijn tafel en de verdachte staat in een aanpalend zaaltje te wachten om naar binnen te worden ge leid. Alleen de plek van de officier blijft leeg. Tien over twee. Rechter Timmermans wordt ongeduldig. „Binnen vijf minuten moet ik een officier hebben, maakt me niet uit wie", briest ze naar de griffier die zojuist komt zeggen dat de officier 'onderweg zou zijn'. Timmermans staat op en loopt met grote passen de rechtszaal uit. „ik ga zelf maar op zoek, dat maakt wellicht meer indruk", roept ze de gniffelende leden van het oorlogstribunaal nog na. en minuten later stapt ze de zaal weer binnen. „Ik heb ie mand gevonden verklaart ze triomfantelijk. De verdachte wordt binnengeleid en enkele minuten later stormt er dan toch een officier binnen. Officier van justitie, mr. J. de Waardt. de red- ïr in de nood - helaas volledig onvoorbereid. Vijfentwintig minuten later dan gepland, kan de zaak dan toch beginnen en wordt het lange wachten beloond. Alhoewel... De officier heeft nog maar amper de hem volslagen onbekende aan klacht voorgelezen of achter uit de zaal klinkt een luid gesnurk op. Voor ten minste één van de tribunaal-rechters is het alle maal te veel geworden. koopavond op vrijdag. In een wijk als de Leidse Merenwijk is het winkelcentrum op de don derdagse koopavond mede daardoor zo goed als uitgestor ven. Weinig winkels doen mee en de klant blijft thuis of gaat naar de Leidse binnenstad. Op vrijdagavond zijn veel Meren- wijkers aan te treffen aan de Lange Voort in Oegstgeest of in de Leiderdorpse Winkelhof. Walenkamps mededeling dat donderdag de koopavond voor de Leidse binnenstad blijft, komt niet geheel onverwacht. De wethouder probeert al een paar jaar naar de vrijdag te ver huizen maar heeft daar nooit veel handen voor op elkaar ge- kregen. Uit een twee jaar oude en quête bleek dat mensen uit de regiogemeenten belangstelling hadden voor een Leidse koop avond op vrijdag mits er dan ook markt was. Walenkamp wil de door zo'n omzetting de re giogemeenten concurrentie op hun eigen vrijdagse koopavond aandoen. De winkeliers in de binnen stad zijn echter fel gekant tegen een markt op de koopavond. Walenkamp heeft hen nooit van de voordelen kunnen overtui gen en gooit nu de handdoek in de ring. Eindhovenaar gaat winkelen met eigen gestolen cheques Een 30-jarige Eindhovenaar, die woensdag in Leiden aangifte deed van beroving, is gisteren in Amsterdam aangehouden wegens het doen van een valse aangifte. De Eindhovenaar deed woensdagoch tend aangifte van beroving. De man vertelde dat zijn belager Euro cheques had buitgemaakt. Een goed signalement van de dief kon hij niet geven omdat hij 'zijn contactlenzen niet in had'. Naar nu blijkt heeft de Eindhovenaar direct na zijn 'beroving' diverse goe deren gekocht, die hij betaalde met de 'gestolen' cheques. De goe deren verkocht hij weer en het geld vergokte hij. De man viel in Amsterdam door de mand toen hij in een winkel onhandig reageer de bij het betalen met een cheque. De man is een gokverslaafde. leiden Voorgevel, zijmuren en dak staan er nog, maar verder heeft de bouwer aan de Oranjeboomstraat de totale leegte gecreëerd. En zo lijkt het monumentale fabriekspand De Vooruit, waar woningbouwvereniging Zijl en Vliet zijn nieuwe kantoor vestigt, nu van de achterkant meer op een filmdecor. Bij de 'verbouwing' van het pand, waarin vroeger een bakkerij was gevestigd, gebruikt Zijl en Vliet oude archieftekeningen. „De gevel komt er weer uit te zien zoals hij er vijftig jaar geleden uitzag", zegt directeur Kees Noort van de corporatie. Het nieuwe kantoor, waar Zijl en Vliet na een fusie met woningbouwvereniging Voorschoten behoefte aan had, is vermoedelijk In juni of juli klaar. Achter het kantoor bouwt Zijl en Vliet dertien ouderenwoningen. Daarvan vermoedt Noort dat ze in november klaar zijn. „In leder geval nog dit jaar." FOTO»HOL VAS'MARKi ami AS leiden vervolg van voorpagina Het kantongerecht in Leiden verwacht de extra zaken wel aan te kunnen. „Het is veel werk. Maar met extra hard aanpoten en het beleggen van extra zit tingsdagen moet de hoeveel heid weg te werken zijn," zegt woordvoerder Kras van het kan tongerecht. Hij vermoedt overi gens dat het om een groter aan tal zaken gaat dan de geschatte 150 van Brouwer. „Uit gesprek ken met de sociale dienst heb ik begrepen dat het ook nog wel eens om 500 extra zaken naast de normale hoeveelheid zou kunnen gaan. De inhaalactie bij het kanton gerecht (voor de terugvorderin gen) en bij de rechtbank (voor de verhaalsplicht) is een wette lijke verplichting. H. Brouwer van de dienst: „Terugvorderingszaken voor 1992 hebben eei ringstermijn van vijf jaar. I-aten we het lopen dan accepteert het ministerie dat niet. Dan zeggen jullie eigen ïaks- ten jullie het ver- :elf opbrengen'." treft de verhaals- aciale dienst ver te ondernemen. ze daar 'het is heid, dus mot lies ook maar j Ook wat be plicht is de si plicht zijn om mensen aan te spreken op hun onderhoudsplicht. „Vaak weigeren mensen hun bescheiden op tafel te leggen. Wij leggen dan ambtshalve het maximumbedrag op. Vervol gens komt het voor de rechter en komen alle papieren wel op tafel." Volgens wethouder I-au- rier zouden de achterstanden na de inhaalactie niet opnieuw verder oplopen. „We hopen met een iets andere werkwijze een groei van de werkvoorraad te voorkomen." erja- Voor de dienst blijkt hel lastig te HUUR i? 1 H 1, 1 ijt |H ,j m 1 ■f fly* c| Zonder Ineke II i rjj en haar meiden ff J UI wordt het water ml 1 jij en brood In ||J| Lelden A SLir I dus «Jllll/Ï !^K¥fr: M ".O,, ^!,nt 1 '"'ivC" k J J SB leiden Leidse gemeente-ambtenaren op het stadhuis vrezen dat ze op water en brood worden gezet als de kantine van Ineke de Vries en haar personeel wegens de bezuinigingsmaatregelen wordt gesloten. De overheidsdienaren uiten hun bezorgdheid op felgekleurde affiches waarmee ze het hele stadhuis hebben volgehangen. Aan de actie is door 'de meiden van de kantine' een enquête gekoppeld. Dat onderzoek zal ongetwijfeld uitwijzen dat de ambtenaren hun kantine niet kunnen missen. Het alternatief bestaat namelijk uit het oppeuzelen van zelf meegebrachte boterhammetjes of een lunch in een van de veel duurdere gelegenheden buiten het stadhuis. De bezuinigingsmaatregel moet een kwart miljoen gulden opbrengen. Behalve de kantine, die vanaf 1 juli dicht dreigt te gaan, zijn ook de koffierondes wegbezuinigd en is de automatenkoffie in prijs verhoogd. FOTO HOLVAST monica wesseling/sandra passchier De acties in het openbaar vei voer gaan hun tweede dag in. Maar nog steeds staan bij de bushaltes in Leiden mensen moedeloos in de verte te turen, wachtend op de bus die niet komt. In ile stad rijden grote aantallen particuliere personen busjes die als alternatief voor de bus worden ingezet. Het aantal fietsers is zichtbaar groter dan Vanmorgen zijn 10 van de B6 bussen de garage van de vei voermaatsi Itappij ZWN aan de Rijnsburgerweg uitgereden; evenveel of weinig als gisteren. Tegen het middaguur reed er nog slechts een handjevol bus sen. (.eidschendam lag heli- maal plat en in Lisse ging van morgen maar één bus de garage uit, weet Jaap Koome, voorzitter van de Leidse afdeling van de i HIJ Is dik tevn den Volgens Koome heeft de Leld- se afdeling van de FNV de afge lopen dagen een flink aantal nieuwe leden ingeschreven. Diegenen die tijdens de slaking de kant van de FNV kiezen kun nen aanspraak maken op een uitkering uit de stakingskas van 60 gulden per dag. Stakers die al langer lid zijn van de bond krij gen 75 gulden per dag. Het publiek laat de acties bij na gelaten over zich heen ko men. Er wordt nauwelijks ge klaagd. De ZWN-telefoniste heeft nog geen enkele scheld- kannonade 'in ontvangst' hoe ven te nemen en slechts een tiental abonnementhouders hebben hun geld terug ge vraagd. Bij de taxistandplaats achter het NS-station rijden de taxi's de hele dag af en aan. Bij de halte voor de treintaxi staat een rijtje mensen te wachten. Er is weinig gemopper en veel begrip voor de actie van de buschauf feurs Ze moeten toch opko men voor hun loon", meent een reiziger schouderophalend. Als er een treintaxi komt voorrijden, stormen de reizigers op de auto al. „Wie was er eerst", vraagt de chauffeur. Het wordt tweemaal Katwijk. Hen oudere dame die naar I rider dorp wil, tl /viller nale ook niet te krijgen. Na tien kou de minuten wordt ze opgehaald door een andere treintaxi. Maar haar geduld en begrip blijft groot. „Ik heb alle tijd en ik kom liet zijn goede dagen voor de taxi's. Bijna alle taxibedrijven hebben extra auto's Ingezet en hebben hun werknemers eerder laten beginnen. Rustig hun krantje lezen en een bakkie doen is er voor de chauffeurs niet meer bij. „Wij hebben het razend druk. We maken vier kei- als t Voor de treintaxi moeten de wachten", vertelt een woord voerder van taxibedrijf F.ltax. „Ik rijd vanaf vanmorgen half negen en Ik heb aan één stuk door klanten gehad", bevestigt een chauffeur van taxicentrale Oegstgeest. Ook de fietsenstalling bij hel station 'maakt gouden dagen'. Door de staking zijn de mensen massaal op de fiets naar het sta tion gekomen. „Fr staan 1000 in plaats van de gebruikelijk 500 fietsen: de rijwielen staan tot aan het plafond", vertelt een medewerker van de fietsenstal ling. Een op drie bromfietsen niet in orde Afgaande op een controle die de politie gisterochtend heeft uiige voord op de Willem de Zwijgerlaan en Oegstgeesterweg is een op de drie bromfietsen niet in orde. Bij de controle tussen 7.30 uur en 14.30 hielden agenten 76 brommers aan. In totaal werden 24 bon nen uitgeschreven omdat de tweewielers niet aan de wettelijke ei sen voldeden. Daarbij moesten nog eens zeven brommers naar het politiebureau worden gebracht voor een nader onderzoek.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11