Kobe brandt nog Buitenland Motorrijders winnen strijd tegen Europese Commissie Niemand kent opvolger Mitterrand Aardplaten schuiven en schuren In de puinhopen zoeken naar privacy Toch joods gebed 'kaddisj' bij herdenking Auschwitz PONDERDAG 19 JANUARI 1995 Idon p Aj;rntu' CRD Prr% (Vm Royale steun voor nieuwe Commissie straatsburg Met een royale meerderheid heeft het Europees Parlement in Straatsburg gisteren de nieuwe Europese Gommis sie goedgekeurd. De ploeg van de Luxemburgse premier Santer kreeg 416 van de 578 uitgebrachte stemmen. Tegen waren 103 Europarlementariërs; 59 onthielden zich. Santer zelf noemde de uitslag'uitzonderlijkcomfortabel'. Paus tegen discriminatie vrouwen Sydney Paus Johannes Paulus II heeft zich vandaag op de twee de dag van zijn bezoek aan Australië uitgesproken tegen de dis criminatie van vrouwen. Volgens de paus moet men begrijpen dat de rol van de vrouw in het gezin, de samenleving en de kerk „trouw aan de waarheid van het evangelie moet zijn". Algerije verwerpt 'akkoord Rome' ^lgiers De Algerijnse regering verwerpt het akkoord dat de be langrijkste politieke partijen vrijdag in Rome hebben gesloten om tot een oplossing van de crisis te komen. „Het Contract van Rome was niet hetgeen waar Algerije op zat te wachten. Het alle gaartje dat men in dit zogenaamde contract brengt, verwerpen wij in grote lijnen en in detail", zo zei regeringswoordvoerder Ahmed Attaf gisteren. „De discussies die in Rome zijn gevoerd en het document dat er uit voort is gevloeid, blijven van geen belang." Belgische VN-militair veroordeeld pRUSSELEen militair tribunaal in Brussel heeft een 20-jarige Belgische commando gisteren veroordeeld tot vijfjaar gevange nisstraf. De militair had een Somaliër doodgeschoten na een ge schil over een illegale wapentransactie. Dat gebeurde in 1993 toen hij deel uitmaakte van de vredesmacht van de Verenigde Naties in Somalië. Behalve de commando heeft het tribunaal nog vier militairen veroordeeld wegens wangedrag in Somalië. £ij kregen geldboetes en voorwaardelijke gevangenisstraffen. Saddam Hussein verijdelt couppoging nicosia In Irak zijn twee weken geleden twintig officieren uit de luchtmacht en het leger geëxecuteerd omdat ze een aanslag op Saddam Hussein, zijn familie en topfunctionarissen uit zijn regering zouden hebben beraamd. Dat hebben reizigers uit Irak gisteren gezegd. Het verhaal van de reizigers, van wie een nauwe banden heeft met hoge Iraakse autoriteiten, volgde op berichten van het Iraanse persbureau IRNA dat een poging om Saddam en zijn oudste zoon Odai om te brengen eerder deze maand was verijdeld. Belgische premier met dood bedreigd brussel De Belgische premier Jean-Luc Dehaene is in twee brieven met de dood bedreigd door Groupe Islamique Armé, de gewapende tak van het moslimfundamentalistische Algerijns Reddingsfront FIS. Speciale politie-eenheden vonden bij een on derzoek van de privé-wagen en dienstauto van de premier giste ren echter geen spoor van de bommen waarmee de briefschrij vers hadden gedreigd Dehaene die in het buitenland verblijft op te blazen. Zuid-Afrika: Geen amnestie ministers pretoria De Zuidafrikaanse coalitieregering is gisteren tot de conclusie gekomen dat er nooit een algemene amnestie aan twee ministers en 3.500 politie-agenten is verleend. De betrok kenen beweerden dat hen was toegezegd dat zij niet zouden worden vervolgd voor mogelijke politieke misdrijven, begaan tij dens het apartheidsbewind. Vorige week maakte minister Omar (justitie) bekend dat in de weken voor de eerste algemene ver kiezingen in april vorig jaar, duizenden mensen in het geheim amnestie hadden gevraagd en gekregen. Zijn verklaring veroor- zaakte grote politieke opschudding. 'Superbikes' mogen blijven rijden straatsburg correspondent Europese liefhebbers van grote motorfietsen mogen er voorlo pig weer op los ronken. De Eu ropese Commissie heeft giste- i onder druk van het Europe- Parlement een voorstel inge- 1 trokken om het maximale ver mogen van motorfietsen tot 100 pk te beperken. Met dit voorstel dreigden alle zogeheten super- 1 bikes boven 650 cc van de Eu- 3' ropese wegen te worden ver- 33 bannen. i na twee jaar strijd de overwinning te vieren! maakte de Britse Europarlementariër en motorfanaat Roger Barton giste- op zijn superbike een tri omftochtje door Straatsburg. De verliezer, de Duitse Euro-Com missaris voor industrie Martin Bangemann. wilde de kleinste niet zijn. Hij nam met al zijn imposante 130 kilo's 'On langs heb ik er 250 gram vanaf weten te krijgen' achter Bar- ,ton plaats op het duozitje. Barton heeft in de afgelopen twee jaar in het Europarlement !het protest tegen het voorstel geleid. Dat deed hij niet alleen om zijn eigen hobby veilig te stellen, maar ook uit angst voor het voortbestaan van de Britse motorenindustrie. De Britse fa briek Triumph is een van de laatste grote Europese fabrikan ten van supermotoren. Behalve het Europarlement hebben ook duizenden motor rijders in Europa de afgelopen twee jaar, onder andere in Den Haag en Brussel, zeer hoorbaar geprotesteerd tegen de voorge nomen beperking van het mo torvermogen tot 100 pk. Vol gens hen klopte er niets van de redenering van de Commissie en de Europese verkeersminis ters dat een verbod op super bikes de verkeersveiligheid ten goede zou komen. Helemaal van de baan is het verbod op superbikes overigens nog niet. De Europese Commis sie moet in de komende twee jaar samen met onafhankelijke deskundigen onderzoeken of de superbikes inderdaad de ver keersveiligheid in gevaar bren gen. Mocht dat alsnog blijken, dan komt de Commissie met een nieuw voorstel terug. Gestresste moeder stopt lastig zoontje in droger Russen blijven Grozny bestoken GROZNY-GENÈVE Een Zweedse moeder die haar tweejarig zoontje vorig jaar een tijdje in een wasdroger sfopte om hem rustig te krijgen, heeft tegen de politie verklaard dat ze ..geloof het of niet" van haar kind houdt. De moeder 3 vertelde tegenover de krant Ex pressen gestresst' te zijn ge weest. Het jongetje had irritant zitten doen totdat ze hem ten slotte had opgepakt, in de was droger had gestopt en de ma chine had aangezet. Na twee omwentelingen echter had de 26-jarige vrouw de wasdroger veer uitgezet. Sinds het inci dent vorig jaar wordt het jonge tje door paniek bevangen bij de aanblik van een wasdroger, al dus Expressen. De moeder moet voor de rechter verschij nen wegens mishandeling. Op de begane grond en balkons van het stadhuis van Kobe, dat midden in de nacht fel is ver licht, liggen honderden mensen in dekens gehuld. Het stadhuis is een van de weinige gebouwen in het centrum van deze haven stad die electriciteit heeft. Rode ogen die lusteloos uit de som bere gezichten staren, ontmoe ten de verlegen blik van een nieuwsgierige verslaggever die zojuist uit Tokyo is aangeko- Een gezin probeert een mee lijwekkend stukje privé-gebied af te bakenen door muren om zich heen te bouwen van kar tonnen dozen. Buren uit een nabijgelegen flatgebouw van tien verdiepingen, dat bij de aardbeving van dinsdag voor ernstige schade gespaard is ge- hij bleven, brengen de nacht door in het voorportaal. Zij zijn bang naar huis terug te keren voor het geval er nog een aardbeving komt. Een van hen, een man van middelbare leeftijd, laat me zijn gezwollen voeten zien die hij heeft gesne den aan glasscherven omgevallen lamp toe zijn zoon rende om h schermen in hun heen en weer zwaaiende flat. Hij had geluk. Ik moest den ken aan de 33-jarige vrouw op het eiland Awaji, die in een van de witte houten doodskisten lag waarover boeddhistische pries ters begrafenisliederen zongen. Zij had zich over een drie-jarig kind geworpen. De moeder werd gedood toen een zware la- denkast op haar viel, maar het kind heeft het overleefd. Toen ik om 2 uur 's nachts in Kobe aankwam, baande ik me i te be- PORTRET: EDOUARD BALLADUR Russische strijdkrachten heb ben de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny gisteren opnieuw zwaar bestookt. Artillerievuur, mor tiergranaten en bombardemen ten maakten duidelijk dat er van een bestand, zoals eerder dinsdag nog gesuggereerd, geen sprake was. Volgens de Russische rege ringsvoorlichtingsdienst zijn twee Russische tankeenheden bij het presidentieel paleis van de Tsjetsjeense leider Dzjochar Doedajev gearriveerd. Het prin cipe-akkoord dat twee afgevaar digden uit Grozny zeiden te hebben bereikt met de Russi sche premier Tsjernomyrdin, bleek niet te bestaan. Behalve het geweld in Grozny wezen ook uitlatingen van de Russi sche president Jeltsin hierop. Hij sloot uit dat er direct wordt onderhandeld met Doedajev. Wie is Hdouard Balladur nu ei genlijk? Die vraag is niet een voudig te beantwoorden. De 65- jarige Franse premier, die zich gisteren officieel kandidaat stel de en een zeer goede kans maakt het in mei tot opvolger van president Mitterrand te schoppen, is geen man die zich makkelijk laat kennen. Aan anekdotes ontbreekt het niet. Dat Balladur een haast En gels gevoel voor stijl en de corum heeft en een voorliefde voor dure, Italiaanse sokken, en dat hij niet het type is dat na een vergadering nog even gezel lig een biertje gaat drinken, we ten de Fransen wel. Maar wat hij echt denkt en wie hij is, blijft voor velen een mysterie. Het dagblad Le Monde deed vo rige week een poging een por tret van Balladur te schetsen aan de hand van gesprekken met mensen die de afgelopen dertig jaar met hem werkten. De tilel van de serie. I wee of drie dingen die ze van Edouard Balladur weten', is veelzeggend. Dat hij intelligent is en een groot analytisch vermogen heeft, staat voor iedereen bui ten kijf. Dat hij niet van conflic ten en hoog oplopende debat- -ten houdt, eveneens. Balladur geeft de voorkeur aan consen sus en overleg. De Franse samenleving is zijns inziens aan grondige hervor mingen toe. maar niet aan aardschokken. Hervormingen moeten volgens Balladur plaats vinden in een rustig klimaat, na uitvoerig overleg met alle be trokkenen en nadat zo veel mo gelijk mensen van de noodzaak Breed lachend toont Balladur zijn vertrouwen in een voor hem goe de afloop van de verkiezingen. foto reuter eric caillard zijn overtuigd. Die 'Methode Balladur' heeft hij de afgelopen twee jaar als pre mier met wisselend succes toe gepast. Op economisch gebied maakte Balladur een voortva rende start met de geslaagde privatisering van een aantal grote staatsbedrijven. Maar el ders haèlde hij bakzeil. Pogin gen om het onderwijssysteem een andere financiële basis te geven en om het minimum jeugdloon af te schaffen voor bepaalde categorieën jongeren, moest hij na groot maatschap pelijk verzet intrekken Voor zijn critici bevestigde dat de theorie dat Balladur geen ruggegraat heeft en als het er op aan komt voor confrontaties wegloopt. De premier hield er de veelzeggende bijnaam 'Bal- lamou' ('dur' betekent hard, 'mou' zacht) aan over. Maar afgelopen Kerstmis, tij dens de kaping van een toestel van Air France in Algiers, toon de hij een heel ander gezicht. Vriend en viiand moesten na de succesvolle bestorming van het toestel door Franse comman do's toegeven dat Balladur die heikele zaak uitstekend en doortastend had behandeld. Hij gaf persoonlijk opdracht voor de commando-actie, terwijl een beruchte 'houwdegen' als mi nister Pasqua van binnenlandse zaken dat risico niet aandurfde. Zelfs Jacques Chirac, die Bal ladur al dertig jaar kent en die zichzelf tot voor kort als een goede vriend van hem be schouwde, is er pijnlijk achter gekomen dat hij de echte Edou ard niet kent. Chirac zorgde er voor dat zijn belangrijkste advi seur in april 1993 premier werd. Balladur mocht van Chirac twee jaar 'op de winkel passen' zodat Chirac zich in alle rust op het presidentschap zou kunnen voorbereiden. Blijkbaar hield Chirac het niet voor mogelijk dat zijn 'boezemvriend' zelf am bities in de richting van het Ely- sée zou kunnen hebben. Chirac en de zijnen roepen nu dat Bal ladur hen heeft bedrogen. De premier ontkent dat. Chirac heeft hem simpelweg nooit rechtstreeks gevraagd naar zijn ambities, zegt hij. PARUS HANS GERTSEN Dodental aardbeving Japan blijft stijgen In de Japanse stad Kobe zijn opnieuw felle branden uit gebroken. Volgens de gemeente zijn meer dan 1.600 brandweerlieden ingezet om de circa 250 vuurhaarden te blussen. Gisteren verklaarden de autoriteiten nog de meeste problemen onder controle te hebben. De bran den ontstaan mede doordat er nog duizenden gasleidin gen lekken. Door gebrek aan bluswater, een sterke noor denwind en extreme droogte kan het vuur makkelijk overslaan. Tokyo Rtr-AFP-DPA-UPiden. Experts vrezen nog dagen lang naschokken, mogelijk met sterktes van rond de 6 op de schaal van Richter. De aardbe ving van dinsdag had een kracht van 7.2. Zeker 22.000 ge bouwen zijn volledig verwoest. De levensomstandigheden in het verwoeste Kobe zijn cata strofaal. De stad. met anderhalf miljoen inwoners een van de grootste van Japan, beschikt stroom- en gasvoorzieningen. Telefoonleidingen zijn uitgeval len of hopeloos overbelast. Ko be kampt met tekorten die zijn inwoners tot nu toe alleen uit geschiedenisboekjes kenden. De ruim 230.000 dakloze in- De brandweer slaagde er in een grote brand in de winkelwijk Sannomiya. die uitbrak na een enorme explosie, te bedwingen. De vuurzee verzwolg zeker 20 gebouwen. In de woonwijk Na- gata ging bijna 50 hectare in vlammen op. Het aantal doden van de aardbeving in Japan is inmid dels opgelopen tot 3.289, ruim 16.000 mensen zijn gewond ge raakt. De meeste slachtoffers zijn gevallen in Kobe. Het aantal vermisten bedraagt 869. De red dingswerkers krijgen waar schijnlijk op korte termijn hulp van twaalf Zwitserse speurhon woners brachten hun tweede nacht door in de circa 620 noodonderkomens in scholen en openbare gebouwen. Tien duizenden zijn de stad per auto. fiets of te voet over volledig ver stopte wegen naar het achter land gevlucht. Ondertussen groeit de kritiek op het trage verloop van de red dingswerkzaamheden en het puinruimen. Reddingsdiensten hopen vandaag 260.000 mensen van voedsel te kunnen voorzien, maar veel slachtoffers klagen dat de hulp hen niet snel ge noeg bereikt. „Niemand heeft ons iets te eten gegeven sinds de aardbeving. De autoriteiten reageren vreeetUk traag", ngt de Britse Emma Lavatt. Premier Murayama verzeker de dat hulp onderweg is. Ik zal ervoor zorgen dat tie noodvoor raden de slachtoffers bereiken", zei hij kort voor vertrek naar Kobe. De regering heeft inmid dels 13.000 soldaten en 27.000 politie-agenten extra naar het rampgebied gestuurd. Bij Japan komen drie aardschollen samen. De P^ifische plaat schuift per jaar ca. 10 cm onder de Filipijnse plaat en de Eurayatlsche plaat. Ook de Filipijnse plaat schuift langzaam (ca 7 cm per jaar) noordwesten. Beroofd van huis en haard zoeken oma en kleinzoon beschutting en warmte in dekens, terwijl ze bij het zie kenhuis van Kobe wachten op noodhulp. foto reutir kimimasa mayama eerst door zijstraatjes een weg langs brandweerwagens en am bulances in de richting van het Oriental Hotel, vroeger een van de beste hotels in Japan. Afge zien van loeiende sirenes en het krakende glas van gebroken rui ten onder mijn voeten, was alles rustig. Ik herkende het vernielde postkantoor alleen maar aan het uithangbord. Het oude stad huis was in het midden inge stort. Een ander hoog gebouw had een gevaarlijke bult en kon ieder moment veranderen in een lawine van glas en beton. Voor de ramen van de eerste verdieping van het Oriental Ho tel zijn stukken plastic gehan gen. In de hoteitoren zit een flinke scheur en de straat ligt vol gevallen siertegels. „Het zal moeten worden afgebroken, net als de helft van de gebouwen hier", zegt een nachtwaker met tranen in zijn ogen. STEVE CONNOR THE INDEPENDENT De aardbeving in Japan was volgens seismologen vooral zo vernietigend omdat ze dicht onder de aardoppervlakte plaatsvond. Het epicentrum lag bijna direct onder een stad met traditionele hou ten huizen met daken van zware dakpannen. Die storten gemakkelijk in en doordat tal van gaslei dingen braken, ontstonden leven verwoestende branden. Volgens een Britse seismologe, Alice Walker, is een aardbeving van 7,2 op de schaal van Richter niet zwaar. „Daarvan hebben we er in de hele we reld ongeveer 20 per jaar", aldus Walker. Maar de beving deed zich slechts 30 kilometer onder het aardoppervlak voor, waardoor seismische golven de oppervlakte van de aarde hevig in beweging brachten. „Gewoonlijk vinden de aardbevingen in lapan op een grotere diepte plaats en hebben ze dus niet zoveel gevolgen voor het aardoppervlak", aldus Walker. De laatste grote aardschok die Japan trof, In 1923, had een kracht van 8,2 op de Rlaita schaal. Er vielen 143.000 doden. Volgens Scott Steedman, directeur van een Brits ingenieursadviesbureau, zijn de steden in Japan met name kwetsbaar doordat er veel oude houten huizen staan. Die worden gemakkelijk versplin terd en vatten al snel vlam. Steedman, net terug uit Japan, denkt dat dat land beter dan enige anaere natie is voorbereid op aardbevingen I r wordt ook gewerkt aan een pro gramma om de oude houten huizen te verstevi gen, „Het probleem is dat dat tijd kost. Het duurt generaties voordat het hele gebouwenbestand in veisteikt Bij Japan komen drie tectonische platen de Pa cifische. Eurazlatlsche en Filipijnse platen bij elkaar. langzaam schuiven die platen bovendien over elkaar heen. Dit zorgt voor spanningen in het gesteente en die ontladen zien van tijd tot tijd in de vorm van aardbevingen. De belangrijkste bewegingen worden veroorzaakt doordat de Pacifische plaat vanuit het oosten on derde Euraziatische plaat in het westen schuift (dat heet subductie). Aan dit geologische proces dankt lapan niet alleen aardbevingen maar ook zijn hele bestaan. Doordat gesmolten gesteente naar de oppervlakte stijgt, ontstaan er vulkani sche aardlagen die boven het zeepeil zijn uitgeko men. Zo zijn de Japanse eilanden gevormd. In Japan worden elk jaar 1.500 aardbevingen ge registreerd, maar slechts een kwart daarvan is sterk genoeg om aan de oppervlakte te worden gevoeld. Aardbevingen dit* vernielingen aanrich ten komen minder vaak voor; echt zware bevin gen slechts eens In de tien tot dertig jaar. Pogingen om aardbevingen te voorspellen lelden meestal niet tot resultaat. I loewel seismologen kunnen schatten waar zich waarschijnlijk een aardbeving gaat voordoen, kunnen ze geen tijd stip of datum geven, zodat hun voorspellingen in de praktijk waardeloos zijn, disj zou zeggen als het door de Poolse regering niet op het pro gramma werd gezet. Wiesel woont de herdenking bij na mens het Joods Wereldcongres, dat joden in 80 landen verte genwoordigt. Volgens het nu bereikte com promis zullen tijdens de cere monie in het voormalige vernie tigingskamp Auschwitz-Birken- au rouwgebeden worden uitge sproken door vertegenwoordi gers van zes godsdiensten joods, katholiek, orthodox, lu thers, calvinistisch en islami tisch. De voorzitter van het or ganisatiecomité, Bohdan Ry maszewski. zegt dat er nooit enige twijfel over is geweest dat het joodse gebed als eerste zal worden uitgesproken. Na maandenlang geharrewar over de vijftigste herdenking van de bevrijding van het con centratiekamp Auschwitz is er een beslissing gevallen. Een rabbi zal tijdens de herden- kingsplechtigheid het joodse gebed voor de doden, kaddisj, uitspreken. Joodse groepen hadden grote bezwaren tegen de manier waarop de Poolse regering de herdenking (volgende week) wilde aanpakken, in het bijzon der tegen haar plannen om pas na het vertrek van de hoge gas ten gelegenheid te geven voor het uitspreken van de kaddisj. F.lie Wiesel. winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede en overlevende van de kampen, zei dinsdag dat hij persoonlijk kad- Proces Simpson begint maandag LOS ANGELES RU Af P De rechter in het proces tegen O.J. Simpson heeft gisteren In sloten gegevens, waaruit blijkt dat de film- en fbothalhler zijn toenmalige vrouw Nicole Brown mishandelde, als bewijs toe te taai Ra hta Ito bapmlrto to vens dat de opening van het proces tegen Simpson, die ver dacht wordt van de moord op Brown en een vriend, wordt uit gesteld tot maandag. De bewijsstukken zijn een zware slag voor de verdediging, die steeds had betoogd dat deze elementen slechts bedoeld wa ren om Simpson in diskrediet te brengen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7