'Rijk moet controle op GSD afstoten' Binnenland Kok gaat de boer op nfolijn 06-8051 eerste lag al 200 keer gebeld Eerste bevrijdingsmunt Somaliërs lopen stuk op de Nederlandse cultuur Dwangsom werkt niet bij handhaving milieuwetten Euthanasievereniging kent vooral vrouwelijke leden Supermarkten willen Koninginnedag open 'Keep it simple en luister naar klant en chauffeur' DONDERDAG 19 JANUAR11995 r— \r.v ,i",h »V r t.. ,l\v.r.iv..., rr Recordaantal jongeren speelt VN na pfNHAAG» Ongeveer 3.500 scholieren komen volgende week naar Den Haag voor de 27sie conferentie van de The Hague In ternational Model United Nations (Thimun). Het aantal deelne mers is een record. Vorig jaar waren er 2.500. longeren tussen de lijftien en achttien bootsen vijf dagen lang vergaderingen van de Verenigde Naties na. Doel is jonge mensen bewuster te maken van de wereldproblemen en hen te laten nadenken over moge lijke oplossingen. Voor het eerst sinds jaren zijn er ook deelne mers uit Zuid-Afrika. Drente niet langer onder toezicht tssENDe provincie Drente staat niet langer financieel onder ezich: van het rijk. Staatssecretaris Van de Vondervoort (bin- nlandse zaken) heeft dit het provinciebestuur gistermiddag aten weten. Het departement heeft besloten de begroting van )rente over 1995 alsnog goed te keuren. Na een nadere toelieh- an de provincie concludeert het ministerie nu dat de be- jroting voor 1995 sluitend is. Drie ton verduisterd hij universiteit Bij de faculteit Letteren van de Universiteit Utrecht is forig jaar 300.000 gulden verduisterd. In verband hiermee heeft le politie een medewerker van de afdeling financieel-economi- che zaken aangehouden. De fraude kwam aan het licht tijdens e controle ter afsluiting van het boekjaar. Contant geld ileek niet afgedragen en bij de centrale kas waren ten onrechte •ldbedragen opgenomen. Woningstichting stelt orde op zaken nschede De Enschedese woningstichting Eigen Haard, die vo- igjaar door speculatie 61,4 miljoen gulden verloor, gaat orde op mken stellen. Om voor 2000 uit de financiële ellende te zijn, ver loopt de corporatie enkele honderden huizen. Bovendien de stichting minder urgent werk uit over een langere pe- iode dan ze van plan was. Uitgangspunt bij het opstellen van plan was dat de huurders daar niet onder zouden mogen lij den. De huren gaan daarom niet omhoog. Bovendien gaat dzakelijk onderhoud aan de woningen gewoon door. andelijke Veranderingsorganisatie gaat sociale diensten helpen niet uitvoering Bijstandswet e verhouding tussen gemeenten (de uitvoerders van de ijstand) en het rijk (de geldschieter en controleur) is nstig verstoord. Bovendien vraagt de nieuwe Bijstands et van de gemeenten een veel modernere manier van erken. Dat kan alleen als het rijk zijn controletaak af- aat aan een onafhankelijk toezichtorgaan. Deze moet iciale diensten belonen voor het aan de slag krijgen van jstandsgerechtigden. dacht voor het begeleiden van bijstandsgerechtigden naar de arbeidsmarkt. De LVO ging van daag officieel van start. Volgens Vrauwdêunt zit het niet goed met de relatie tussen rijk en gemeenten. Dat komt omdat het rijk de gemeenten te veel als uitvoerder behandelt. Daarmee verdwijnt de mede verantwoordelijkheid van de ge meenten voor het sociale be leid. Bovendien is het niet ge- at zegt Daan Vrauwdêunt, di- cteur van de Landelijke Ver- ideringsorganisatie (LVO). De 10 is op initiatief van de voor- siaatssecretaris Wallage -in sociale zaken opgericht. De Xganisatie moet de gemeente- e sociale diensten helpen it een verbeterde uitvoering de Bijstandswet. Daarbij it het vooral om meer aan- makkelijk de Haagse regelge ving naar de letter uit te voeren. ,,De ene verandering volgt op de andere. De sociale diensten kunnen zich daar niet snel ge noeg aan aanpassen." Als voorbeeld noemt hij de hogere eisen op controlegebied. Daarvoor moeten de gemeen ten hun bestanden koppelen aan die van de bedrijfsvereni gingen. de studiefinanciering, de belastingdienst en de zieken fondsen. Zij kunnen dat echter niet op eigen houtje doen. „De gemeenten moeten afwachten hoe en wanneer ze die informa tie krijgen." Een tweede voorbeeld is de gewenste intensievere samen werking met de arbeidsbureaus. In sommige regio's gaat dat 'fantastisch', in andere veel minder. Dat ligt niet alleen aan de gemeenten. „De arbeidsbu reaus bezuinigen steeds meer op de onbemiddelbare gevallen, op de vakopleidingen voor vol wassenen. op de talencursussen voor migranten en op de ba nenpools. Hierdoor hebben de gemeenten steeds minder mo gelijkheden om voor werklozen een activeringsplan op te stel len." In beide gevallen is het pro bleem dat het rijk de gemeen ten wel op de geleverde presta ties beoordeelt. Schieten die te kort, dan wordt een boete opge legd. Vorig jaar kregen 140 ge meenten hiermee te maken. De LVO-directeur pleit voor de oprichting van een onafhan kelijk toczichtsorgaan dat de ge meenten mi 'een modernere en betere be drijfsvoering'. Dat orgaan zou zowel 'de wortel' als 'de stok' moeten hanteren. Gemeenten die niet goed presteren, krijgen alsnog een boete opgelegd. Te gelijkertijd moeten sociale dien sten die wel mensen aan de slag helpen, een beloning ontvan gen. Dat geeft hen meer midde len om voor de diensten van ar beidsbureaus en uitzendbu reaus te betalen. Vrauwdêunt heeft ook kritiek op de inefficiënte werkwijze van veel sociale diensten. „De werk organisatie van de sociale dienst dateert nog van de oude Bijstandswet. Het gaat om op geknipte bureaucratische pro cessen met hele ouderwetse vormen van dossiervorming en archivering." Bij de herziene Algemene bij standswet. die voor volgend jaar op stapel staat, is een moderne re manier van werken onont heerlijk. De LVO-directeur wil de gemeenten daarbij helpen en denkt vooral aan het inscha kelen van externe deskundigen en aan het benutten van de nieuwe informatietechnologie. De Vrauwdêunt wil niet in gaan op de mogelijkheid dat een hogere arbeidsproduktivi- teit tot ontslagen leidt. Momen teel werken bij de sociale dien sten 15.000 mensen. „Alles hangt af van de vraag hoe een gemeente haar lokale takenpak ket invult. Het begeleiden van kansarme en onbemiddelbare werklozen kan eindeloos veel werk opleveren." e nieuwe Postbus 51-Infolijn op de eerste dag van zijn be- aan ruim tweehonderd keer I beid. Het was 'redelijk druk' I ilgens medewerkster J. Leue n het nummer 06-8051. De eeste vragen gingen gisteren ie pensioenverevening tor gescheiden mensen. Postbus 51 heeft bewust niet el aandacht willen trekken het openen van een tele- onlijn. Woordvoerder F. Kok: nders roep je kunstmatig een paalde drukte op en zakt het week weer in. We wen- n ook niet 'veel tamtam omdat t honderd procent kun- :n garanderen dat we op alle igen een antwoord hebben." De Postbus 51-Infolijn is voor alle vragen over de rijksoverheid bereikbaar tussen negen uur 's ochtends en negen uur 's avonds. De ministeries krijgen gezamenlijk 300.000 telefoon tjes per jaar binnen op hun ei gen informatielijnen. Het nieu we 06-nummer moet dit aantal tot de helft terugbrengen en een centrale wegwijzer voor de bur ger worden. Zeventien medewerkers pro beren met behulp van een com- pufersysteem de vragen te be antwoorden. Dit personeel is voor het merendeel afkomstig van de ministeries. Na een jaar zal worden besloten of het 2,5 miljoen gulden kostende pro ject wordt gehandhaafd. utrecht Koningin Beatrix heeft gisteren in het gebouw van De Ne derlandse Munt in Utrecht de eerste officiële slag verricht van het zil veren vijftig-gulden-muntstuk 1995. De munt wordt geslagen ter her denking van het feit dat Nederland vijftig jaar geleden werd bevrijd van de Duitse bezetter. Het muntstuk is vanaf vandaag tegen nomi nale waarde (vijftig gulden) verkrijgbaar bij postkantoren en banken. De voorzijde van de munt toont het portret van koningin Beatrix en op de keerzijde staat de muntwaarde 50 G met op de achtergrond het grote getal 50 en de tekst: Vijftig jaar bevrijding 1945-1995. Het ont werp is van Gerard Unger. toto anpruudHOF? Koepel FSAN gaat problemen te lijf amsterdam De Somalische gemeenschap in Nederland heelt op bijna alle fronten problemen met de aan passing aan de Nederlandse cultuur. De Somaliërs botsen met de taal. de buraucratie. de gezondheidszorg, het onderwijs en het arbeidsproces. Ook bin nen de Somalische gezinnen groeit de spanning. Veel Soma lische mannen kauwen meer qat (roesmiddel) dan wenselijk is en veel jongeren raken geïso leerd door hun onderwijsach terstand. Dit bleek gisteren in Amster dam bij de presentatie van de Federatie van Somalische Asso ciaties in Nederland (FSAN). Deze organisatie wil de 23 be slaande Somalische gemeen schapsorganisaties in Neder land samen bundelen. De So malische gemeenschap bestaat uit ongeveer 20.000 mensen, verspreid over het hele land. Volgens de FSAN grijpt werk loosheid diep in op de Somali sche man, die als kostwinner gewend was aan een druk leven buitenshuis. Hier zit hij meestal de hele dag thuis zonder zicht op werk. Doordat hij zijn eigen waarde verliest, komen in de Somalische gemeenschap rela tief veel echtscheidingen voor. En doordat de kinderen vaak sneller ingeburgerd raken dan hun ouders onstaan ook daar door conflicten binnen het hu welijk. De Nederlandse hulpvei leners kunnen daarbij weinig soelaas bieden doordat zij wei nig weet hebben van de Somali sche cultuur en gewoonten, al dus de organisatie. FSAN wijst ook op het gevaar van buitensporig qatgehruik. Qat (blad van een plant) is on der de Somalische mannen een gangbaar genotsmiddel. De mannen verslechteren geestelijk en lichamelijk en komen in geldproblemen. Het verbieden van qat ziet I SAN echter niet als een oplos sing. In de Scandinavische lan den gebeurde dit, maar toen gingen de Somaliërs over op al cohol, een tot dat moment voor hen onbekend genotsmiddel. De gevolgen waren rampzalig. Volgens I SAN moet via goede voorlichting het overmatig qat gebruik worden bestreden. panningen» Premier Kok was gisteren de hele dag op werkbezoek in de provincie Limburg. Hij liet zich niet alleen informeren over de grillen van de Maas, de werkgelegenheid en de onveiligheid in de grote steden, maar kreeg tijdens een bezoek aan een varkensfokkerij in Panningen ook alle ins en outs van de ammoniakproblematiek te horen. foto anp koen suyk Onderzoeker: 'Overheden zijn te bang den haag gpd sprake van in de Hinderwet (sinds 1981) en de Wet Algeme ne Bepalingen Milivuln gieoe (1990). Voor de dyvangsom be staat geen maximum. Het kan gaan om tien gulden per dag, maar net zo goed om een mil joen. I let bedrag moet alleen in 'redelijke' verhouding staan tot de milieu overtreding. De dwangsom moet ook ten doel hebben een misstand te corri geren, niet om de betrokkene te straffen' Jaarlijks worden naar schat ting enkele honderden dwang sommen opgelegd maar in nc gentig procent van de gevallen nooit geïnd. Het is alleen een dreigmiddel. De Evaluntiecom missie meent dat de dwangsom daarmee verworden is tot een loos gebaar en een ongeloof waardig middel om het milieu beleid te handhaven. Het ministerie van VROM is het daar niet mee eens. „Be stuursdwang of sluiting van een bedrijf worden ook nauwelijks toegepast. Deze handhavlngs middelen moet je alleen zien als dreiging. Op die manier wordt er vaak al een einde aan de situ atle gemaakt", aldus een woordvoerder. „Een slappe hap." Zo kenmerkt professor F. Michiels de Haagse departementen, provincies, ge meenten en waterschappen. Aanleiding voor zijn uitval vormde een onderzoek naar het gebruik van dwangsommen om bedrijven en burgers die de milieuwetten aan hun laars lap pen, te dwingen met die praktij ken op te houden. Michiels, hoogleraar staats- en bestuursrecht aan de VU in Amsterdam, onderzocht op ver zoek van de Evaluatiecommis sie Wet Milieubeheer het ge bruik van dwangsommen. Het rapport dat de commissie giste ren uitbracht, leidde eigenlijk tot een wat vreemde conclusie. De dwangsom is prima, maar werkt voor geen nieter. „Het instrument is in theorie goed, maar de overheden moe ten het gewoon durven le ge bruiken. Er bestaat veel angst. I let is een heel gedoe om er toe over te gaan. De procedures zijn lang. Het kan jaren duren voor dat een opgelegde dwangsom wordt betaald", aldus Michiels. In de Wel Milieubeheer is de dwangsom sinds 1 maart 1993 geregeld. Daarvoor was er al den haag gpd leven. Zestig procent van de le den en 57 procent van de niet leden vindt dat men ook de be schikking moet krijgen over middelen om zelf een eind aan het leven te maken. Uit de enquête hlijkl verder dat de politieke voorkeur van de NWL leden in de eerste plaats uitgaat naar de WD, gevolgd door de PvdA en D66. CDA en Groen Links zijn onderverte genwoordigd. Toch ziet de NV VE een groeiende belangstelling vanuit )A hoek voor euthana sie. De NWE heeft ongeveer 80.000 leden. Tweederde van de leden van de Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie (NWL) bestaat uit vrouwen. De helft van de leden is afkomstig uit de Randstad en is gemiddeld 67 jaar oud. Dat blijkt uit een enquête die de NWE onder haar leden heeft gehouden. Ook deden zo'n 1.500 niet-leden aan het onder zoek mee. Beide groepen vin den in meerderheid dat ieder mens het recht heeft te beschik ken over het eigen lichaam en [LBDI •en loman leefmans Alle grote supermarkten wil den dit jaar op Koninginnedag ipen. In 1995 valt 30 april op ten zondag. Daarom wordt ie viering van Koninginnedag ar zaterdag 29 april ver schoven. De Vereniging van jrootwinkelbedrijven in Le- ■jpr vensmiddelen (VGL) heeft alle gemeenten in Nederland aan- geschreven met de vraag of de winkels op die zaterdag !och de deuren mogen ope- jen tussen 8.00 en 17.00 uur. i Bij de VGL zijn alle grote iupermarktketens aangeslo- en zoals Albert Heijn, Digros. )ekaMarkt, FIEMA, Hoog vliet. lamin, Edah en Dag- markt. De voornaamste reden voor het verzoek is volgens VGL-secretaris R. Jacobs de vrees voor een derving van omzet. „Daar zullen we niet hypocriet over doen. het gaat om het geld", aldus Jacobs. De aanvraag van de VGL heeft echter nog een tweede achtergrond. De supermark ten zullen korte tijd na Konin ginnedag nog een paar maal dicht moeten. In verband met de dodenherdenking vervalt de koopavond op 4 mei in ge meenten waar op donderdag koopavond wordt gehouden, en op 5 mei wordt de vijftigste bevrijdingsdag gevierd, het geen ook betekent dat de winkels gesloten zijn. Tegelijkertijd met de brief van de' VGL is bij de meeste gemeenten een brief binnen gekomen van de Nederlandse Vereniging tot Bevordering van de Zondagsrust en Zon dagsheiliging. Die organisatie vraagt de plaatselijke overhe den om de winkels op zonda gen juist gesloten te houden. Door een verandering in de Winkelsluitingswet hebben gemeenten meer dan vroeger zeggenschap over de ope nings- en sluitingstijden van winkels. Dat is ook de reden dat beide instanties niet lan ger kunnen volstaan met een brief aan het ministerie van economische zaken maar alle gemeenten afzonderlijk moe ten aanschrijven. Vancom denkt over vijf jaar groot deel Nederlands openbaar vervoer in handen te hebben amsterdam ton v Het schoolbestuur van South -1 Jollancf, in de Ameri kaanse staat Michigan, had midden jaren twintig een probleem. Hoe kreeg het de kinderen uit de afgelegen landbouwstreek naar school? De Nederlandse emigrant Terry van der Aa wist raad. Met steun van school en staat startte hij een busdienst, die aanvankelijk alleen zijn eigen negen kinderen aan boord had. In ruim zestig jaar groeide zijn Vancom uit tot een van de grootste particuliere stads-, streek- en schoolbuson dernemingen van de Verenigde Staten, met zesduizend werknemers, vijfduizend voertuigen en vorig jaar een omzet van een kleine driehonderd miljoen gulden. Een onderneming die nu terugkeert naar de Nederlandse roots. De stad Groningen en een deel van Limburg zijn al bezweken voor de formule: „Keep it simple, luister meer naar je klant. En vergeet vooral je chauffeurs De afgelopen week zijn diverse gesprekken gevoerd met stads- en streekvervoerders die willen weten hoe Vancom werkt. I let Nederlandse tevens Europese experiment van Vancom houdt niet op bij het gemeen telijk busbedrijf van Groningen en bij een deel van het Limburgse VSL-traject. Ook België en Frankrijk hebben belangstelling. De huidige arbeidsonrust in het Nederlandse streekver voer heeft Van der Aa niet afgeschrikt. Ook het woord staking valt niet verkeerd. ..In Amerika hebben we op veel plaatsen diensten en management overgenomen van veel regionale organisaties die zwaar in de proble men zaten. Simpelweg omdat ze weten dat wij die pro blemen aan kunnen. Hoe slecht een organisatie ook draait, we zullen moeilijkheden nooit afwentelen op het personeel. Je chauffeurs zijn je grootste goed, die moet je koesteren." Tijdens zijn bezoeken aan Nederland heeft hij kennis gemaakt met bestuurders van AbvaKabo en Vervoers- bond FNV. „Ik ben niet voor of tegen bonden. Onze mensen zijn mondig genoeg om te beslissen of ze lid van een bond willen zijn of niet. Als ze zich organise ren, doe ik graag zaken met htin organisatie. Ik ben een pragmaticus. Heel simpel." CAO-problemen verwacht de ras-Amerikaan van Ne derlandse origine niet wanneer volgende maand het door Vancom overgenomen Groninger Vervoerbedrijf gaat draaien. Van der Aa streeft op zo kort mogelijke termijn naar een aparte regeling of CAO voor het Van- npen Interesse voor spoorwegen of andere vervoersdiensten heeft Vancom niet. „Bussen, schoolbussen en bustaxi diensten, dat is onze activiteit. We kijken wel naar spoorwegen, maar dal blijft voorlopig bij studeren." Wel heeft het bedrijf een .'tweede' divisie, waar de brber van Van der Aa zich op het hoofdkantoor in Chicago mee bezig houdt: liefdadigheid. I Jet Amerikaanse bedrijf begon halverwege 1993 de Ne derlandse markt te verkennen. De commissie Brokx, die in opdracht van de regering adviezen moest geven om het stroeve openbaar vervoer te verbeteren, stelde privatiseringen en concurrentie voor als enig heilzaam middel. Via contacten in Nederlands-Amerikaanse kring ver nam Van der Aa van de opening van de Nederlandse' markt. Spoorslags reisde de Amerikaan af naar Den Haag. waar hij onder meer sprak met de huidige minis ter Jorritsma. toen nog kamerlid. ..De Nederlandse busmarkt kwam op mij over als rede lijk ontwikkeld en potentieel winstgevend. Niet de el geld kunt verdienen, maar dat is in rvoer hoe dan ook onmogelijk." n in contact met de gemeente Gronin gen, die hel verlieslijdende stedelijk Busbedrijf wilde re organiseren. Vancom, inmiddels voorzien van een Ne derlandse directeur (afkomstig van de Noordhollandse streekvervoerder N/ll), gaat het management voeren. De vrees voor het schrappen van diensten of het verlies van arbeidsplaatsen wil Van der Aa onmiddellijk weg nemen. „Luisteren naar je klanten en de mensen die daar elke dag mee omgaan, je chauffeurs dus, dat is de essentie van beter openbaar vervoer", vindt hij. I lij denkt aan de instelling van een chauffeurs- en/of passagiersraad om een goed platform voor verbet erin gen te krijgen. „En dat betekent misschien wel dat je eens een bus op een bepaald uur schrapt. Of kleinere bussen inzet. Maar als de klant dat wil, wat dan nog?" Vancom schreef ook in op een deel van het I.imburgse VSL-net, dat vrijgegeven wordt voor concurrentie. Van com won die strijd. Verschil met Groningen is dat de Amerikanen hier chauffeurs en materieel, ter waarde van zo'n vijf miljoen, overnemen. In Groningen gaat Vancom alleen het management voeren. De namen V si Verenigd Streekvervoer Limburg) en frontager Vervoerbedrijf worden mogelijk gehandhaafd. Van der Aa verwacht binnen nu en vijf jaar een groot deel van de Nederlandse markt in handen te hebben „Amsterdam, het stedelijk vervoersbedrijf daar, dat lijkt me heel interessant voor ons. Of Rotterdam. Maar éën wens wil Van der Aa in ieder geval vervullen. In Brabant ligt het riviertje de Aa. ,.l let zou heel mooi zijn als daar over enkele jaren regelmatig een Vancom-bus overheen rijdt." Criminaliteit is laatste tien jaar amper gestegen DEN HAAG GPD De totale criminaliteit in Neder land Is de laatste tien jaar maar in geringe mate toegenomen. De grote stijging van het aantal misdaden heeft zich in de vijf tien jaar daarvóór (1970-1984) afgespeeld. Tot die conclusie komen het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Wetenschappelijk Onderzoek en Documentatiecentrum (WOI)C) van Justitie. Volgens beide ondorzoeksbu reaus hebben bij het relatief constante niveau van de crimi naliteit wel steeds meer mensen aangifte gedaan. Dat is ook door de politie geregistreerd. Daar door zou bijvoorbeeld in de po litie statistici en een flinke stij ging zijn te bespeuren, terwijl de criminaliteit niet explosief steeg De geweldscriminaliteit is de laatste tien jaar wèl toegeno men. Dat wil volgens de onder zoekers echter niet zeggen dat er zich ook meer gewelddadig heden hebben voorgedaan, maar dat 'meer situaties als ge weldscriminaliteit zijn ervaren en gerapporteerd'.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5