oodse Bevriezing bouw nederzettingen lijkt meer op fikse dooi Feiten &Meningen Onnodig dubbel werk in de zaak-Chabot i Q 'Junk jobs' in opmars j Nationale partij zoekt nieuwe rol gcn ons DONDERDAG 19 JANUAR11995 NIEUWSANALYSE Heeft het zin een arts voor het Medisch Tuchtcollege te dagen als de strafrechter in dezelfde zaak tot in laatste instantie al een oordeel heeft geveld? 'Moet dit nu?', vroeg advocaat mr. Li. Sutorius dinsdag in Amster dam, waar het Medisch Tuchtcollege de zaak behandelde tegen de Haarlemse psy chiater B. Chabot, die iemand hielp bij zelf doding. Over straf- en tuchtrecht en onno dig dubbel werk. Wie een ander pijn of letsel toebrengt, bijvoorbeeld met een mes, pleegt al snel een strafbaar feil. Toch zijn er Nederlanders die dagelijks dingen doen die een strafrech telijk karakter lijken te hebben, maar des ondanks vrijuit gaan. Medici hanteren het mes, of veroorzaken pijn bij een injectie. Ze moeten wel. want het belang van de patiënt is ermee gediend, hen medicus die profes sioneel handelt, hoeft geen strafvervolging te vrezen. „Strafzaken tegen artsen vinden zelden plaats", schrijft I I.M. Beets in het boek 'Aes- culaap in de greep van Themis'. „Door overleg tussen de officier van justitie en in specteur voor de volksgezondheid wordt vaak van berechting 'op twee fronten' afge zien. Wordt tot vervolging besloten, dan prevaleert meestal het tuchtrecht." Tuchtrecht heeft betrekking op leden van een bepaalde groep. Soms valt men op vrij willige basis onder tuchtrecht, in andere ge vallen is er een wettelijke grondslag. Dat laatste is voor medici al sinds 1928 het ge val. Bedoeling is de bewaking van de kwali teit van het medisch handelen. Mensen moeten vertrouwen kunnen hebben in de medische stand. De wet geldt voor artsen, tandartsen, ver loskundigen en apothekers. In Nederland zijn vijf tuchtcolleges, met daar boven een Centraal Medisch Tuchtcollege in Den Haag. De instellingen bestaan uit beroeps beoefenaren, met een juridisch geschooide voorzitter. Taak van de colleges is te bezien of een medicus het vertrouwen in de stand der ge neeskundigen heeft ondermijnd, dan wel door nalatigheid ernstige schade heeft ver oorzaakt bij een patiënt. Ook kan er worden opgetreden indien een betrokkene in de uitoefening van zijn beroep blijk heeft gege ven van grove onkunde. Een tuchtcollege legt geen straffen op. maar maatregelen. Dat kan variëren van waarschuwing, berisping, een geldboete van ten hoogste 10.000 gulden tot schorsing voor maximaal een jaar. Daarnaast is ook definitieve ontzegging mogelijk van de be voegdheid het beroep uit te oefenen. Terug naar het strafrecht. Medici worden, zoals gezegd, weinig door justitie vervolgd. I let gebeurt een enkele keer bij zeer grove beroepsfouten. Het gebeurt de laatste tijd ook bijvoorbeeld indien een arts seksuele contacten heeft met een patiënt, wat een zelfstandig strafbaar feit is. De zaak van de Ilmuidense huisarts is daar een voorbeeld Die zaak laat ook zien dat tuchtrecht en strafrecht naast elkaar kunnen worden ge bruikt. Nog voordat de Haarlemse recht bank in de strafzaak met een veroordeling kwam, was de arts door het Medisch Tucht college al een jaar geschorst. Strafrecht wordt vooral gebruikt bij zaken die maatschappelijk in discussie zijn. De abortus-discussie is uitgewoed, maar eu thanasie en hulp bij zelfdoding spelen volop. Het was ook de strafrechter die met de eerste zorgvuldigheidsnormen kwam. Had een arts zich daarnaar gedragen, dan ging hij vrijuit. Inmiddels is er een wettelijk kader, maar er blijven vragen over de pre cieze grenzen. De zaak-Chabot draait hier ook om. De Haarlemse psychiater hielp in 1993 een vrouw uit Ruinen bij haar zelfdoding. De zaak diende tot bij de Hoge Raad. Ons hoogste rechtscollege vond dat de arts weliswaar de wet had overtreden, maar leg de hem in een uitvoerig gemotiveerd arrest geen straf op wegens zijn verder zorgvuldi ge werkwijze. Ook het Medisch Tuchtcollege gaat de zaak nu toetsen. Vraag is in hoeverre dat zinvol is nu er al zo'n gemotiveerd oordeel van de hoogste strafrechter over het toe laatbare handelen van de arts ligt. Deskun digen plaatsen vraagtekens bij de procedu re. „Waar strafrecht op zijn plaats is. moet niet een tuchtrechtelijke procedure worden gevolgd", schreef prof.dr. H.J. Leenen al in 1981 in zijn boek 'Gezondheidszorg en recht'. De inspecteur voor de gèestelijke volksge zondheid in Noord-Holland, de indiener van de klacht, wil duidelijkheid. Maar te vrezen valt dat de onduidelijkheid voor arts en patiënt alleen maar kan toenemen. Ten zij het tuchtcollege de visie van de Hoge Raad volledig overneemt. Maar dan rijst di rect de vraag waartoe al dat dubbele werk heeft gediend. HAARLEM ARTHUR MAANDAG Rptterd ■^EKiZe ><3 JAjApÉNbTDlC k Arbeidsmarkt krijgt Amerikaanse trekjes v krijgt steeds meer Amerikaanse trekjes. Tenminste één miljoen mensen werkt op basis van een flexibel arbeidscontract. Dat is bijna eenzesde deel van de werkzame beroepsbevolking. Daarnaast komen er steeds er freelancers en mensen met een klein baantje van min der dan twaalf uur de arbeids markt op. Ook groeit de groep, die al dan niet noodgedwongen ir zichzelf begint, varen al eerder aanwijzingen dat de Nederlandse arbeids markt in rap tempo flexibili- rt. De Enquête Beroepsbe volking 1994 die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren heeft gepubliceerd le vert daar de cijfermatige onder bouwing bij. De eerste schreden op weg naar een meer Ameri kaans getinte arbeidsmarkt lij ken te zijn gezet. Ten eerste is het verschijnsel 'junk jobs' in opmars. Eind ja ren tachtig telde Nederland 570.000 mensen met een baan tje van minder dan twaalf uur per week, bijvoorbeeld als pizza-koerier, hulp-iVi-de-huis- houding, vakkenvuller, kranten bezorger of wat dies meer zij. Anno 1994 telt het CBS 772.000 i dit soort werknemers. Dat betekent een groei van 200.000 en paar jaar tijd. Het CBS vermoedt dat vooral scholieren en studenten op de- manier een zakcentje probe- i bij te verdienen. Maar die kunnen geen groei bewerkstelli gen van 50.000 baantjes, alleen al in 1994. Het CBS gaat nu on derzoeken wat de oorzaak is in de groei van het aantal klei- e baantjes. Zeker is dat dit soort 'pulpba- i', zoals de vakbeweging ze noemt, een wijd verbreid ver schijnsel zijn in de supermark ten. Daar werkt volgens een schatting van de bonden de helft van het personeel twaalf r per week of minder. Op die manier houden werkgevers de kosten in toom. Want oproep en hulpkrachten krijgen geen extra loon als ze op zaterdag of tijdens koopavond werken. Opvallend in de enquête, waar- ir het CBS jaarlijks 100.000 nsen interviewt, is de groei met 30.000 in 1994 van het aan tal werknemers met een flexibel contract. Onder flexibel verstaat het CBS alle dienstverbanden minder dan een jaar, zon der dat er een toezegging is ge daan voor een vaste baan. Da gelijks verdienen 425.000 werk- ners op deze wijze hun brood. Maar op jaarbasis zijn dat er volgens het CBS twee a 'flexi-werkers' in deeltijd, op af roep of slechts een deel van het jaar actief zijn. Zo komt het CBSj aan één miljoen flexi-werkers. De uitzendbureaus verwachten overigens dat deze trend zich voortzet. Voor 1995 rekent deze branche met een groei van twintig a 25 procent van het aantal uitzendkrachten. Dat komt voor een deel omdat de economie aantrekt, maar ook omdat bedrijven steeds meer mensen van buiten inhuren, veelal via uitzendbureaus. Bij machinefabrikant Stork bij voorbeeld is dertig procent van het werknemersbestand inge huurd via detacherings- en uit zendbureaus. Bij scheepsbou wer IHC Holland en fietsenfa- brikant Batavus ligt dat zelfs op eenderde van het totale perso neelsbestand. Ook de Wavin (kunststofprodukten) mikt in de toekomst op een kleine kem van vaste werknemers, die wordt aangevuld met tijdelijke krachten. De land- en tuinbouwsector doet nog een stap verder. Vol gens de Voedingsbond FNV ne men uitzendbureaus tegen woordig met de regelmaat van de klok het héle personeelsbe- I stand van bedrijven in die sec tor over. Werknemers verruilen noodgedwongen van de ene op de andere dag hun vaste con tract voor een uitzendbaan. De daling van het aantal vaste banen in 1994 met 70.000 - I waarvan het CBS gisteren ook melding maakte - is dus niet al leen te wijten aan het slechte economische tij. Het is ook een structureel verschijnsel dat vas te banen worden verdrongen doorflexi-banen. Voor wie geen vaste of flexi- baan kan vinden, is het begin nen van een eigen bedrijf een steeds vaker terugkerend alter natief. Opnieuw is het aantal freelancers en mensen, dat werkt in hun eigen bedrijf, ge groeid en wel met 35.000 in 1994 tot 698.000. Het CBS heeft aanwijzingen dat steeds meer werklozen op deze manier hun geluk op de arbeidsmarkt be proeven. Alles bij elkaar opgeteld stijgt j het aantal mensen met een niet-traditioneel arbeidscon tract explosief. Ofwel omdat 2 minder dan twaalf uur per wt werken (772.000 mensen), ofwe omdat ze een flexibel contract hebben (1 miljoen mensen), of wel omdat ze hun eigen werk gelegenheid creëren (698.000). WIM STEVENHAGEN I let lijkt erop dat de Israëlische regering Washington en de PLO een rad voor ogen heeft gedraaid door de bouw in bezet gebied de laatste jaren grotendeels over te laten aan particulieren. Premier Rabin onthulde dinsdag in het parlement dat de bouwstop, op grond waarvan Washington hem in 1992 tien miljard dollar aan kredietgaranties toezegde, alleen geldt voor overheidsinvesteringen buiten 'Groot-Jeruzalem'. Hij zou president Bush destijds hebben verteld dat particuliere activi teiten van de bevriezing zijn uitgesloten. Palestijnen hebben Israël gedreigd met een nieuwe opstand, of 'intifada' als de bouw van nieuwe nederzettingen op De afgelopen twee jaar is bij de bouw in bezet ge bied het accent snel verschoven van de overheids sector naar het particulier initiatief. Kolonisten hebben bouwcoöperaties gevormd, waarvoor ze fondsen werven in Israël en in het buitenland, met name in de Verenigde Staten. Rabin en zijn minis ter van volkshuisvesting, Benjamin Ben-Eliezer, la ten het afgeven van vergunningen in veel gevallen over aan plaatselijke kolonistenraden. Volgens de Israëlische vredesbeweging 'Vrede Nu' is de Israëli sche bouw op de Westelijke Jordaanoever in 1994 toegenomen met 70 procent in vergelijking met het Ben-Eliezer zal het Israëlische kabinet zondag een rapport aanbieden over de nederzettingenbouw. Inmiddels is uitgelekt dat hij zal aankondigen dat de overheid alleen al dit jaar voor een bedrag van 72 miljoen shekel (bijna 40 miljoen gulden) zal be steden aan bouwprojecten in de bezette gebieden. Een nog groter bedrag zal worden geïnvesteerd door kolonisten-organisaties, met kennelijk goed vinden van de regering. Na de geruchtmakende Givat Hatamar affaire in december, waarbij kolonisten uit Efrat met toe stemming van de overheid een nieuwe nederzet ting probeerden te bouwen in de buurt van hun woonplaats, heeft de linkse regeringspartij Meretz gevraagd om een onderzoek naar de bouwsituatie op de YVestelijke Jordaanoever. Ben-Eliezers rap port is daarvan het resultaat, maar Meretz neemt geen genoegen met de conclusies en aanbevelin- Minister en partijleidster Shulamit Aloni zei eerder deze week al dat de plannen voor massale bouw in de buurt van Jeruzalem niet alleen in strijd zijn met wat de PLO is beloofd, maar ook met wat het kabi net in het verleden heeft besloten. In juli 1992 be loofde Rabin de Amerikaanse regering dat de Israë lische bouw in de bezette gebieden zou worden be vroren. Alleen in aanbouw zijnde huizen zouden worden voltooid. De Israëlische regering maakte destijds een uitzon dering voor de bouw in Oost-Jeruzalem en in delen van de Westelijke Jordaanoever die krachtens de zogenoemde 'Jeruzalem-wet' bij de stad zijn inge lijfd. Bij wijze van sanctie heeft de Amerikaanse re gering daarom een klein deel ingehouden van de tien miljard dollar aan kredietgaranties die Israël op grond van de bouwstop van Washington ontvangt. In een poging een crisis over de nederzettingen te bezweren heeft Rabin Meretz gisteren beloofd dat er zonder toestemming van het voltallige kabinet geen nieuwbouwprojecten op de Westoever meer zullen worden begonnen. Voor elke nieuwe bouw activiteit, ook als deze door particulieren wordt on dernomen of als het om renovatiewerkzaamheden gaat, is voortaan toestemming nodig van het kabi net, zei Rabins woordvoerder Oded Ben-Ami. In een vraaggesprek met de Israëlische radio beves tigde minister Ben-Eliezer eerder nog dat de neder zettingenbouw in wat hij omschreef als 'Groot-Je ruzalem' zal worden opgevoerd. Dat houdt volgens hem onder meer in dat de nederzetting Maaien Adumim ten oosten van de stad, nu al de grootste op de Westelijke Jordaanoever, wordt vergroot. Hetzelfde geldt voor Givat Ze'ev en voor de ultra orthodoxe nederzetting Betar. Ben-Eliezers uitspraken lijken in strijd met wat Ra bin in het parlement vertelde. Volgens de premier slaat de term 'Groot-Jeruzalem' alleen op het ge bied dat volgens de 'Jeruzalem-wet' tot de stad be hoort, met andere woorden de bebouwing binnen bezet Palestijns gebied niet wordt gestaakt. FOTO REUTER de in 1967 drastisch uitgebreide stadsgrenzen. Ma'aleh Adumin, Givat Ze'ev en Betar liggen niet binnen die grenzen en daar gelden dus de beper kingen die aan de Amerikaanse regering zijn be loofd, zei Rabin. Zijn uitspraak wijst erop dat de Is raëlische regering de uitbreiding van die nederzet tingen wil overlaten aan het particuliere initiatief. Het rapport dat Ben-Eliezer zal aanbieden is opge steld door zijn eigen ministerie, in nauwe samen werking met het bureau van de minister-president en het ministerie van defensie, dat eveneens onder leiding staat van Rabin. De regering zou dit jaar een bedrag van 60 miljoen shekel (35 miljoen gulden) willen uitgeven aan bouwactiviteiten in de bezette gebieden in de buurt van Jeruzalem. De auteurs van het rapport maken geen geheim van hun doelstelling: het bouwen van een ring om Jeruzalem, om de Palestijnen te kunnen confronte ren met voldongen feiten. Maar ook elders op de Westelijke Jordaanoever zal dit jaar met financiële steun van de regering worden gebouwd, en wel voor een bedrag van ongeveer 12 miljoen shekel (7,5 miljoen gulden). In een poging een crisis over de nederzettingen te bezweren heeft Rabin coalitiepartner Meretz giste ren beloofd dat er zonder toestemming van het vol tallige kabinet geen nieuwbouwprojecten op de Westoever meer zullen worden begonnen. Voor el ke nieuwe bouwactiviteit, ook als deze door parti culieren wordt ondernomen of als het om renova tiewerkzaamheden gaat, is voortaan toestemming nodig van het kabinet, zei Rabins woordvoerder Oded Ben-Ami. JERUZALEM AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT (ATeiiWé AVJTO 8IE£ IWVIk ftVAU EK (pfEN we MAAfc r c)f iwfo hier Nier velen H02. mz wegc BflrtNaourr om zoveel mogelijk van de verloren macht te redden. Dit jaar moet Zuid- Afrika een nieuwe Grondwet aannemen en nu al is duidelijk dat de NP zich met hand en tand zal verzetten tegen één punt waar het ANC niet over wenst te onderhandelen: de invoering van een tradionelemeerderheidsdemocratie, waarbij de partij met de meeste stem men ook de regering vormt. In Zuidafrikaanse verhoudingen bete kent dat een zwarte meerderheidsrege ring en voor de Nationale Partij voor de eerstkomende jaren eqn vaste plaats in de oppositiebanken. In NP-kringen cir culeert een alternatief voorstel, dat De Klerk waarschijnlijk vandaag al aan zijn achterban zal presenteren. Volgens dat plan moet er naast een nor male meerderheidsregering een zoge naamde Staatsraad komen. Daarin heb ben alle partijen zitting. Bij belangrijke punten zoals het overheidsbudget moet die raad een dikke vinger in de pap krij gen. De kans dat die Staatsraad, of welk an der voorstel over gedeelde macht uit eindelijk in de Zuidafrikaanse Grond wet terechtkomt, is zeer gering. Voor het ANC is de huidige regering van na tionale eenheid een compromis ten be hoeve van de overgang van een blank minderheidsbewind naar een meerder heidsregering. Alles wat riekt naar een blokkade van een normale democratie op basis van een parlementaire meer derheid, maakt zeer weinig kans te wor111 den aangenomen. De NP zal moeten leren leven met haar oppositierol, erkent ook Van Schalkwyk la( Belangrijk voor de toekomst wordt, in hoeverre de partij in staat is het oude apartheidsimago af te schudden en ziel e presenteren als vertegenwoordiger !CI an conservatief Zuid-Afrika, blank en zwart. Onder de kleurlingen, die net zo be zorgd zijn als veel blanken voor een zwarte meerderheidsregering, kan de partij op een behoorlijke aanhang reke nen. Bij de parlementsverkiezingen vo rig jaar kreeg de NP 60 tot 70 procent van de stemmen van kleurlingen en In diërs, een percentage dat vergelijkbaar iet de aanhang onder de blanke be volking. Maar blanken en kleurlingen maken slechts 27 procent van het totale aantal kiezers uit. Onder de zwarte bevolking stelt de partij met haar voorgeschiede- i als auteur en langjarige verdediger n de apartheid begrijpelijkerwijze weinig voor. Slechts vier procent van di zwarten stemde in april NP. De vraag ii of de twee zwarte NP-parlementariërs die kandidaat staan voor het partijbe stuur daar veel aan kunnen veranderen Volgens een schatting van de bonden werkt de helft v i supermarkten twaalf uur per week of minder. Na meer dan veertig jaar regerings macht valt het de Nationale Partij (NP) van oud-president F.W. de Klerk niet makkelijk een nieuwe positie te vinden in de Zuidafrikaanse politiek. „Het was een traumatische ervaring om de macht te verliezen", aldus NP-parlementariër Marthinus van Schalkwyk. Als deelnemer in de regering van natio nale eenheid maakt de NP nog steeds deel uit van het landsbestuur. Maar niet van harte, daarvoor staat de partij te ver van het door het ANC bepaalde beleid af. De NP ziet zichzelf als oppositiepar tij in de regering, maar van echt opposi tie voeren heeft ze weinig kaas gegeten. Het driedaagse federale congres dat vandaag in Pretoria begint, moet daar verandering in brengen. Toen president De Werk begin jaren ne gentig het veranderingsproces in Zuid- Afrika in gang zette en het apartheids systeem begon te ontmantelen, stond hem zeker niet voor ogen dat zijn partij daarmee binnen enkele jaren de macht uit handen zou geven aan de zwarte meerderheid. Eerder hoopte hij. en ver wachtte hij een compromis, waarbij de Nationale Partij een deel van haar posi tie zou kwijtraken, maar in principe de belangrijkste rol in het land zou blijven spelen. Maar wat toen een schrikbeeld was, is nu realiteit en het is een realiteit waar de NP maar moeilijk mee kan leven. Het congres wordt ten dele een poging

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2