Helder hoopt op nieuwe kans na debuut Weemoed bij afscheid van gouden generatie Sport Guus Hiddink tilt niet zwaar aan valse start Deur op kier voor Gullit DONDERDAG 19 JANUAR11995 '.VU'IXPA UM'-MW PIV CHEF ROBONDERWATER. 0Z1 -3 Edwin van der Sar teleurgesteld over bankzitten Het is half twaalf. De kleedkamer van Oranje is vrijwel verlaten. Met maatjes Clarence Seedorf en Edgar Davids behoort Glenn Helder tot de achterblijvers. Assistent- bondscoach Rinus Israël doet zijn afscheidsrondje. „Suc ces en tot de volgende keer". „Ik hoop het", antwoordt Helder. negentig minuten interland voetbal tegen Frankrijk, bijvoor beeld. De 26-jarige speler van Vitesse: „Precies". Hij was overigens niet bang ge weest dat zijn oranjedroom gis teravond in stadion Nieuw Gal- duren. CERT-JAN ONVLEE Onzekerheid. Het is het lot van de nieuwkomer, zeker na een verloren interland. ,,Als debu tant moet je blij zijn met alles wat je krijgt", stelt Helder. Met genwaard korter Het Nederlands elftal leent zich niet voor oefenwedstrijden of experimenten. Dat weet Guus Hiddink nu ook. „Een nederlaag is nooit fijn, zeker niet bij je debuut", bromde de nieuwe bonds coach na het verlies in Utrecht tegen Frankrijk. Toch tilde Hiddink niet al te zwaar aan zijn valse start. „Ach, het is vooral de buitenwacht die extra aandacht besteedt aan je eerste wedstrijd. Zelf prik ik daar daarheen. Ik kijk vooral naar de kracht van de tegenstander en naar ons eigen spel. De rest is minder belangrijk." Hiddink had, als één van de weinige Nederlanders, een inte- resssante wedstrijd gezien. „Voor ons was dit een zeer nuttige test. Frankrijk heeft een goed team, met een sterke verdediging en veel fysieke kracht. Wij konden niet op alle fronten gelijk waardig partij bieden. Vooral in de opbouw maakten we te veel fouten. Maar dit soort wedstrijden hebben veel meer waarde dan oefenpartijtjes tegen nietszeggende tegenstanders." Fliddink benadrukte het verschil tussen de nationale subtop en de Europese top. „De nieuwelingen hebben vanavond goed gemerkt dat er in het internationale voetbal andere normen gel den. Het spel is harder, sneller en feller. Dat is in feite de makke van onze competitie. Het niveau ligt in Nederland nu eenmaal een stukje lager. Het is ook jammer dat alle Nederlands clubs in het toernooi om de UEFA-beker zijn uitgeschakeld. De spelers kunnen juist op dat niveau de scherpte opdoen die in dit soort wedstrijden noodzakelijk is." Hiddink, die aanvoerder Blind in de-rust verving wegens licha melijke klachten, wilde nog niet aan de eerstvolgende oefenwed strijd tegen Portugal (22 februa'ri) denken. „Ik moet eerst deze wedstrijd tegen Frankrijk rustig verwerken. Daar doe ik altijd een paar dagen over. Nadat ik alles op een rijtje heb gezet, ga ik me pas met de volgende wedstrijd bezighouden. Of ik dan weer aan het experimenteren sla? Dat valt nog te bezien." Ook het warmlopen van 'super- sub' en collega-linkerspits Peter van Vossen, direct na de pauze, had hem niet verontrust. ..Ik sta op het veld. Dan ben ik met voetbal bezig. Op het moment dat dat bord met nummer 11 omhoog wordt gestoken, is het vroeg genoeg om je met wisse len bezig te houden." De mogelijkheid van een wis sel zat er natuurlijk wel in, be aamt Helder. „Zeker na die eer ste helft. Ik heb toen te weinig m'n eigen spel gespeeld. Ben veel te vaak voor de actie ge gaan, heb te weinig gevarieerd. Daardoor maakte ik het mijn di recte tegenstander eigenlijk veel te gemakkelijk. Na rust ging dat een stuk beter. Misschien dat Hiddink me daarom wel liet Honderd procent tevreden met zijn optreden was Helder dus overtuigend nie rappe Leidenaar ir dienst niet aan ee aan wedstrijdzeni schreef. „Nee, dat Tuurlijk r dat Iets dat de Arnhemse overdosis het niet. ik wel nerveus, as meer een gezonde vorm van wedstrijdspanning." Ervaring Desondanks: negentig minuten met Oranje. Het is een ervaring die niemand Glenn Helder meer afneemt. Een 'gave' erva ring, meldt de oud-Roodenbur- ger op het moment dat hij een magnum-pot met gel uit zijn tas tovert. „Echt enorm. Die sfeer, dat publiek, het Wilhelmus. Dat doet je allemaal echt wel wat. Dat is kicken." En doet verlangen naar meer. Een volgende selectie die hij zelf zal moeten afdwingen, beseft de linkerspits. „Zondag, met Vites se, tegen NAC. Dan moet ik er weer staan. En daarna weer, el ke week. Ik moet me gewoon steeds weer blijven bewijzen. Ervoor zorgen dat de coach niet om me heen kan. Of hel lukt? Ik hoop het. Maar het blijft na tuurlijk afwachten." Van der Sar Glenn Helder is in elk geval in speeltijd voor het Nederlands elftal wel al negentig verder dan Edwin van der Sar. Waar de spits gisteravond met het met nummer acht getooide shirt van AC Milan-vedette Marcel Desailly naar huis ging („Hij kwam uit zichzelf naar me toe. schitterend toch"), wacht de Voorhouter immers nog al tijd op het eerste 'vijandelijke' shirt met nummer een op de rug. De Ajax-goalie toonde zich in de catacomben van stadion Nieuw Galgenwaard dan ook 'teleurgesteld' over het feit dat Feyenoorder Ed de Goey ook na de pauze het doel van Neder land verdedigde. „Nee, er was vooraf niets afgesproken. Maar ik had het wel leuk gevonden na al die wedstrijden op de bank nu eens een helft mee te spelen. Ik had het eigenlijk ook wel ver wacht. Het was er de ideale wedstrijd voor. En als die twee nieuwe jongens een kans krij gen, waarom dan die keeper niet die toch al een tijdje met het Nederlands elftal meeloopt? Duister Over het waarom van zijn ne gentig minuten durende beurt op de bank, tastte Van der Sar gisteravond nog in het duister. En de 24-jarige koele kikker is er nu ook niet direct degene naar die op onderzoek zal uitgaan. De bondscoach zal er zijn reden wel voor hebben gehad, je ziet het Van der Sar gewoon den ken. En: 'mijn tijd komt nog wel'. Hetgeen allemaal niet weg neemt dat Helder gisteravond wat meer voldaan uit Utrecht zal zijn vertrokken. Aan de an dere kant verkeert de Ajax-doel- man natuurlijk weer wel in de prettige wetenschap dat hij er volgende maand gewoon weer bij is als Oranje het, opnieuw vriendschappelijk, opneemt te gen Portugal. Van der Sar is wat dat betreft, ondanks zijn gebrek aan speelminuten, het stadium van de debutant wel ontgroeid. Glenn Helder niet. Die moet het allemaal nog maar afwach ten. En mag alleen maar hopen op een nieuwe uitnodiging van bondscoach Guus Hiddink. Glenn Helder: „Ik ben in de eerste helft veel te vaak v Koeman niet op afscheid UTRECHT» GPP Ronald Koeman is bij Oranje gestopt zonder afscheid te nemen. De libero van Bar celona. die afgelopen zomer bij het WK tegen Brazilië zijn laatste interland speelde, was gisteravond de grote afwezi ge tijdens het feestelijke af scheid van de 'gouden gene ratie'. Volgens Koeman om dat hij pas afgelopen maan dag werd uitgenodigd, vol gens de KNVB omdat de libe ro zijn afspraken niet is na gekomen. Koeman zou nog wel heb ben geprobeerd om een blik sembezock aan Utrecht te brengen. Een retourtje op een dag bleek echter niet haalbaar. Maandag zou hij door de KNVB pas officieel zijn uitgenodigd voor het massale afscheid. Onzin, vol gens de voetbalbond. Guud Hiddink heeft, zo vertelde hij. tien dagen geleden alle net gestopte internationals gebeld. Dus ook Koeman? „Ook Koeman", verzekerde pr-man Rob de Leede. Wim Kieft, Berry van Aerle, Ei-win Koeman, Frank Rijk aard en Jan Wouters, de rug- gegraat van de gouden EK- ploeg van 'BH, waren er gis teravond wel. Zij werden door sectievoorzitter los Staatsen en technische man Karei lansen uitgezwaaid. Een zilveren schaal moet een tastbare herinnering zijn voor de bewezen diensten. Eerbetoon was er ook voor de harde kern van het wa tersnoodelftal. Oor van der Hart (66), loop de Kubbcr i rans de Muntk 32), Rinus Schaap (72), loop Tim niermans (66) en Arie de Vroet (76) vormden liet aller eerste professionele Oranje team. Op 12 maart 1953 werd in Parijs de legendari sche watersnoodwedstrijd te gen Frankrijk gespeeld. En niet 2-1 gewonnen. Een Inge lijste affiche zal de nodige herinneringen boven bren- gen. Oranje is in de overgang Met enige weemoed zwaaide het legioen van Oranje onder anderen Rijkaard en Wouters uit. Het was een uurtje later, na afloop van Nederland - Frank rijk (0-1) in Utrecht, wrang te constateren dat het Nederlands elftal sinds hun afscheid als in ternational alleen van Luxem burg wist te winnen. Twee keer nog wel. De nieuwe bonds coach Hiddink debuteerde woensdag, net als voorganger Advocaat in september 1992 te gen Italië, met een nederlaag in een oefenwedstrijd. De in de middencirkel ge fêteerde Rijkaard en Wouters, maar ook Kieft, Erwin Koeman, diens niet aanwezige broer Ro nald en Van Aerle behoorden tot de gouden generatie die Ne derland tal van successen be zorgde. De speaker noemde ze nog maar eens, terwijl Rijkaard en co schalen in ontvangst na men en zwaaiden naar de fans. Sommigen van hen droegen op het wereldkampioenschap, in de kwartfinale tegen Brazilië, voor het laatste het shirt van de nationale ploeg. Sindsdien heeft Oranje twee keer gewonnen van Luxemburg, nog altijd een voetbaldwerg. Duels tegen Noorwegen en Tsjechië eindigden gelijk, de eerste oefeninterland ging dus verloren. Oranje is in de overgang. Hid dink moet presteren en bou wen. Bijna elke wedstrijd is wel een debutant te bewonderen, soms zelfs wel twee. Vooral in de aanval, met Van Basten al twee jaar en Bergkamp de laatste tijd geblesseerd, liggen problemen. De debutanten van woens dag, Helder en Mols, presen teerden zich niet bepaald geluk kig. Helder, de man in vorm van de laatste weken voor de win terstop, toonde wel lef en werk lust en dat was in hem te prij zen. Na 7 minuten leverde hij bovendien een klassieke voorzet van de achterlijn, hoewel nie mand kon koppen. In het vervolg liet hij de bal nog wel eens pver de lijn lopen of was Karembeu hem eenvou dig de baas. Mols mocht dan wel de opvolger van Ronald de Boer bij FC Twente zijn, hij heeft (nog) niet het niveau van UTRECHT ANP Hoe klein ook, de nieuwe bondscoach Guus Hiddink laat de deur voor Ruud Gullit op een kiertje staan. De laatste dagen is enige discussie ontstaan over een mogelijke rentree van Gullit in Oranje. Die discussie verliep nogal verwarrend. De Achterhoeker: „Ik wilde eigenlijk vooral weten of Gullit nou wel of niet thuishoorde in het rijtje dat vandaag afscheid nam." Dat waren Rijkaard, Wouters, Kieft, Erwin en Ronald Koeman (de laatste niet aanwe zig) en Van Aerle, die tijdens de rust van Nederland - Frankrijk werden gehuldigd. Het lukte de trainer niet contact te leggen met de 32-jarige aanvaller van Sampdoria, die tot woede en onbegrip van het pu bliek vlak voor het WK besloot het trainingskamp te verlaten en zijn interlandloopbaan daarmee als beëindigd beschouwde. „Ik weet dat Gullit me heeft teruggebeld, maar door de organisatie rond de wedstrijd tegen Frankrijk heeft dat nog geen vervolg ge kregen." Hiddink liet zich wederom in wat mysterieuze bewoordingen uit over dat komende vervolg. Duidelijk is dat hij eerst moet we ten hoe de Amsterdammer denkt over een eventuele rentree. Stel dat Gullit interesse toont? Hiddink: „Het heeft geen zin daarover uit te weiden. We krijgen dan een als, als, als-verhaal." Waarmee hij de deur dus niet bij voorbaat dichtgooit. Gullit zei meteen na de aanstelling van Hiddink in november dat hij niet denkt over een zoveelste rentree in Oranje. de geblesseerde en veelzijdige ajatied. Met „beulen" als Desailly en Blanc voortdurend in de buurt viel het ook i mee voor de lichtvoetige spits van FC Twente. Hij kreeg ruim 10 minuten na rust een beleefd applausje voor de moeite. Van Hooijdonk verving hem, maar die schoot nog een keer lach wekkend hoog over. De dreiging voorin was wel erg gering bij Nederland, dat maar weinig tempo in de wed strijd kreeg en talloze malen achteruit voetbalde. Medé door het veelvuldige balverlies bij Jonk, sinds het vertrek van Koe man de belangrijkste vormge ver. Eigenlijk is het niet zo ver wonderlijk dat Hiddink in ieder géval de schijn ophoudt dat het afscheid van Gullit wat hem be treft nog niet definitief is. Gullit in vorm bindt in ieder geval een paar verdedigers en brengt de passie die Hiddink zo graag wil zien. Woensdag was slechts machteloze wilskracht te be speuren. Mols was wel betrokken bij de enige behoorlijke Oranje-kans voor de rust. Met een slim boogje bracht hij Numan alleen voor doelman Lama, maar het schot van de PSV'er ging hoog over. Ook de Fransen kregen voor de pauze slechts één grote mogelijkheid. Werkelijk in de slotseconden lepelde Pedros de bal naar Nantes-ploeggenoot Loko, die hard uithaalde. De Goey hoorde de bal waarschijn lijk alleen langs zijn handen fluiten. Hiddink liet in zijn eerste ba sisopstelling drie verdedigers opdraven: net als meestal bij Advocaat waren dat Valckx, Blind en Frank de Boer. Seedorf, Jonk, Winter en Numan vorm den het middenveld, waarbij Winter het shirt met nummer tien mocht dragen. Maar zijn rol was logischerwijs defensie ver dan die van bij voorbeeld Bergkamp, die fit en wel de aan gewezen man is voor de „tien". Voorin holden Overmars en Helder op de vleugels, vaak doelloos, en was Mols het aan speelpunt in het centrum. Na rust gooide Hiddink de boel behoorlijk om. Blind, na het WK door Advocaat gebom bardeerd van eeuwige reserve tot aanvoerder, verdween onder De Bredase eredivisieclub NAG krijgt definitief een nieuw sta dion. I let gemeentebestuur van Breda heeft een aantal besluiten genomen waardoor uiterlijk I juli de bouw kan beginnen. De gemeente garandeert dal ze er alles aan doet om de proce dures zo snel en soepel mogelijk te laten verlopen. Het is de be doeling dat de club voor het seizoen 1996/1997 naar het nieuwe stadion verhuist. De club speelt al bijna 55 jaar aan de Beatrix straat Met de bouw is circa twintig miljoen gulden gemoeid, waar- NAG elf miljoen voor haar rekening neemt. De grondexploi van het totale complex met bijvelden kost de gemeente nog eens 9,5 miljoen gulden extra. I lel nieuwe stadion komt in het landelijk gebied De Emer, ten noorden van de spoorlijn Breda-Dordrecht. Twintig woningen ten worden gesloopt. De nieuwe accommodatie biedt plaats aan 14.500 bezoekers op uitsluitend zitplaatsen. De tribunes worden gebouwd onder een hoek van 35 graden en zijn daar mee voor Nederlandse begrippen steil. De bedoeling daarvan is om het publiek dicht bij het veld te houden om het traditionele 'avondje NAG' in ere te houden. Alle vier tribunes worden over dekt. Het NAG bestuur is bijzonder ingenomen met de manier waarop de gemeente Breda meewerkt. „Alleen hadden we het nooit gered en dan had Breda op termijn geen betaalde voetbal club meer gehad", reageerde voorzitter Peek. Hij benadrukt dal nieuwbouw noodzakelijk is, mede gezien de beveiligingsproble men waarmee de club geregeld ie kampen heeft. De Mos haalt uit naar Arnesen .Frank Arnesen vindt zichzelf belangrijker dan de spelers, de club en de coach. Ik /al bij een volgende club voorzichtiger zijn met beginnelingen in het management". Dat zegt Aad de Mos in een interview met het weekblad Pa- dat deze week ver schijnt. Volgens De Mos was het PSV dodelijk dat zowel voorzitter Jacques Ruts als manager Kees Ploegsina vrijwel gelijktijdig verdween. „Als zij waren gebleven had ik nu nog bij PSV gezeten", stelt hij. „Het nieuwe management heen nogal wat aangericht en als Ploegsma niet snel terugkeert glijdt PSV nog verder af'. Ook heeft heeft de ontslagen trainer nog een tip voor Dick Advocaat, die na tie interimpe- riode van Kees Rijvers het roei in handen heeft genomen. „Ad vocaal moet aan deze selectie niks meer veranderen. Als hij dat doet komt het snel weer goed in Eindhoven". Stan Valckx wint een kopduel van de Fransman Papin. de douche. Reiziger viel in als rechtsachter, lonk en Valckx formeerden een tweemanscen trum.. Winter was als wel vaker weer rechtshalf, de 18-jarige Seedorf mocht in zijn tweede interland „mid-mid" zijn. Als wel meer in een oefenwedstrijd volgde de ene wissel de andere in hoog tempo op. Reiziger en Van Hooijdonk dus voor Blind en Mols, Van VoSsen voor Over mars, Davids voor Numan. Al leen doelman Van der Sar, voor af bestempeld als de derde de butant van de avond, naast Hiddink blijven zitten. Bij de Fransen viel Papin ne gatief op. De dertiger, die bij Bayern München weinig voet balde door een blessure, raakte de bal niet al te vaak goed. Gan- tona, de veelzijdige vedette van Manchester United, had een volledig vrije rol, haalde de bal len soms op eigen speelhelft op maar viel voor rust weinig op. Na de pauze liet hij zijn weerga- Hiddink zal met enige jaloe zie naar hem hebben gekeken. Wil hij enigszins op het goede pad blijven op de Road naar Wembley, dan heeft hij de Ne derlandse spelers van het ni veau Cantona beslist nodig. Bergkamp in ieder geval, wie weet zelfs Gullit. Rijnsburgse Boys zoekt voor de jeugdafdeling TWEE JONGE AMBITIEUZE TRAINERS r de volgende selecties: trainer voor A-juniorenselektie met daaraan verbonden de coördinatie van do jeua Trainer voor C-juniorenseïektie. Sollicitaties richten aan de secretaris G. A. van Zuijlen, Postbus 163, 2230 AD Rijnsburg.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 25