ISM Volvo 'V40' wordt compleet anders ADVERTEREN OP DEZE PAGINA? Weg en wiel Citroen Xantia Activa helt niet over CITROEN MNDERNELDE Komeet Golf steekt koning Astra naar de kroon 071-356230 Minder ergernis bij stoplicht GROOT LEIDEN E/o VOLVO bewijst het H'AI' DONDERDAG 19 JANUARI 1995 23 REDACT if PfUKlOOEWilKS Zwitsers vignet laat los De Zwitserse autoriteiten zijn druk doende een pijnlijk pro bleem op te lossen: het zelfklevende Autobahnvignet voor dit jaar laat na een tijdje los. De sticker is een betalingsbewijs voor het gebruik van de autosnelwegen in de Alpenstaat en geldt voor een kalenderjaar. Het nieuwe vignet, dat ook verplicht is voor buitenlanders, kost 40 frank (ruim 50 gulden) en moet op de voorruit van het voertuig worden geplakt. Voorlopig mogen au tomobilisten het bewijs ook met plakband bevestigen of op het dashboard laten liggen. Normaliter is dat streng verboden om te voorkomen dat meerdere personen gebruik maken van hetzelf de vignet. Het Zwitserse Autobahnvignet bestaat sinds 1985. Vo rig jaar bracht de heffing, toen het 30 franken kostte, 280 miljoen gulden op. amsterdam Onder de wat cryptische naam 'SC.CAR' heeft Citroen op het model Xantia een systeem te gen overhellen in de bochten geïntroduceerd. De volledige benaming in het Frans luidt 'Système Citroen de Contróle Actif du Roulis', hetgeen staat voor 'actieve stabilisatie'. Het nieuwe systeem is een uit breidingvan het vernuftige hy- dractieve veersysteem dat op de Xantia al leverbaar was. Het principe van het actief sta biliseren (rechthouden) van de Kennedylaan 118, 2324 WZ Leiden Telefoon: 071-769322 Van Hallstraat 30, 2241 KT Wassenaar Telefoon: 01751-19221 auto in een bocht schuilt in het zeer snel aanpassen van de stijf heid van de stabilisatorstangen. Citroen heeft het actieve veer systeem gekoppeld aan dit on derdeel. Verder zorgen twee ex tra hydraulische cilinders dut de carrosserie weer zijn normale stand krijgt. Ze duwen hem als het ware meteen terug als een bepaalde hellingshoek wordt overschreden. Een en ander gebeurt aan de hand van de informatie van een tweetal sensoren: één die de rij snelheid bekijkt en één die de hoekverdraaiing van het stuur en de snelheid waarmee dat ge beurt, registreert. Van de vijf sensors van het hydractieve veersysteem worden er dus twee eveneens gebruikt voor de actieve stabilisatie. SC.CAR werd in het experimentele sta dium vier jaar voor het eerst ge leden getoond op het prototype Activa 11. De produktie-versie heet dan ook Xantia Activa. Het hele systeem dat is toege past op een Xantia met 2.0 liter 16-kleppen motor zorgt voor 17 kilo toename van het totale wa- gmgmvlcht NedCar presenteert tegenhanger Nederlandse Mitsubishi 'MX' in de herfst BOEKEN De originele Volkswagen Kever De Volkswagen Kever is in 1932 ontworpen door Ferdinand Por sche. Vier jaar later kwamen de eerste prototypes en vlak na de oorlog ging de Ke ver in produktie. Sindsdien zijn er over de gehele wereld meer dan 21 miljoen exemplaren van ver kocht. Sedert 1978 wordt de Ke ver niet meer gemaakt in Euro pa, maar in Midden- en Zuid- Amerika gaat de produktie nog altijd door. Bij uitgeverij Elmar is een boek verschenen over het meest ver kochte automodel ter wereld. De originele VW Keuer (128 blz., 59,50) is een gedetailleerd 'verslag' van de evolutie van de Kever, met fraai fotowerk (ruim 250 platen in kleur) en verhel derende tekst van Kever-specia list Laurence Meredith. Op het oog is de Kever in al die jaren niet veel veranderd maar dat is slechts schijn. Tot voor kort was er nog slech,ts één on derdeel onveran derd gebleven: het metalen stripje tus sen het binnen- scherm en het zijpa neel. Maar op de meest recente Mexi caanse modellen is ook dit verdwenen. Jaarlijks werd de Kever aange past en doorontwikkeld, soms *.op hele kleine punten. Die zijn allemaal terug te vinden in ge noemd boek, dat van 1945 tot 1978 per jaar de wijzigingen op een rijtje zet. Daarmee is het ook een houvast voor Kever liefhebbers die willen nakijken in hoeverre hun exemplaar nog origineel is, want de meeste Ke vers zijn dat niet meer. De schrijver zegt zelfs dat hij in de 35 jaar dat hij met Kevers bezig is geweest, nog nooit twee de zelfde is tegengekomen. Binnenkort is alles anders bij de enige Nederlandse autofabriek, NedCar. Dan loopt in Bom de eerste Ne derlandse Mitsubishi van de band. Een paar maan den later volgt een volko men nieuw Volvo-model, terwijl in dezelfde fabriek ook de produktie van de Volvo 400-serie nog tot 1997 doorloopt. NedCar staat voor een bovenmen selijke krachtsinspanning. born Mitsubishi liet kort geleden een tekening zien van hoe hun nieuwe auto, met de codenaam MX, er ongeveer uit gaat zien. En nu heeft ook Volvo een tip van de sluier opgelicht. Maar pas in de herfst van dit jaar zien we het resultaat van Volvo's V40-project. Het wordt een model tussen de 400- en 850-serie, in de prijs klasse rond 50 mille en de nieu we Volvo moet in het voorjaar van 1996 op de markt komen. Over het aanzien van de auto wil Volvo-president Per-Erik Mohlin nog niet veel kwijt: „Hij zal uiterlijk volledig afwijken van de komende Mitsubishi, groter zijn dan de 440/460, en doen denken aan de Environ mental Concept Car studie van 1992. Slechts heel weinig onder delen van de nieuwe Volvo en Mitsubishi zullen gemeen schappelijk zijn." De nieuwe auto krijgt motoren, die zijn afgeleid van die. uit de 850, aldus Mohlin. Renault meldde onlangs dat de Laguna Op de komende Auto Rai in Amsterdam (2 t/m 12 februari) toont Volvo de experimentele Environmental Concept Car (ECC) uit 1992, die model staat voor de geheel nieuwe Volvo die dit jaar samen met de eveneens nieuwe Mitsubishi 'MX' bij NedCar in produktie zal gaan. foto volvo komend voorjaar een 16-kleps tweeliter krijgt, die is gebaseerd op de 2.5 liter 5-cilinder uit de Volvo 850 die met één cilinder wordt ingekort. Hieruit valt af te leiden dat Volvo een eigen ver sie van die Renault/Volvo-mo- tor in het V40-project gaat ge bruiken. En dat verklaart tevens rgeen 4-cilinder '840' uit Zweden is gekomen. Velen speculeerden, toen de Volvo 850 verscheen en de goedkope re 240 uit produktie ging, dat die laatste zou worden vervan gen door een 840. Maar de 240- opvolger komt dus straks uit Born. Het maakt de samenwerking van Volvo, Mitsubishi en Neder landse Staat in NedCar tot een unicum. Geen andere automer ken bouwen samen twee geheel verschillende, apart van elkaar ontwikkelde modelseries. Mitsubishi en Volvo zitten om zo te zeggen eerder als voor deurdelers dan als gezinseen heid op hetzelfde adres. „Mitsubishi bracht vooral hy permoderne produktiemetho- den en -uitrusting in. Die ma ken het mogelijk in dezelfde fa briek doorelkaai twee totaal verschillende autotypen te bou wen. Door één fabriek te ge bruiken sparen we beiden veel kosten uit, zonder iets van het eigen karakter op te geven", al dus Mohlin. Autoverkoop zit in de lift maar haalt nog niet het oude niveau amsterdam De verkoop van nieuwe personenauto's in Nederland is vorig jaar met bijna 11 procent gestegen. Met 433.913 verkochte wagens is het aantal weliswaar nog niet terug op het niveau van vóór de recessie in 1993, maar de Rai spreekt van 'een duidelijk herstel'. Voor het 26ste jaar op rij is Opel de best verkopende fabrikant. In 1994 gingen er 63.581 nieuwe Opeis van de hand, 9.000 meer dan in 1993. De Astra, opvolger van de Kadett, bleef onder de types kop loper met 29.532 stuks (3.000 meer), op de voet gevolgd door zijn historische ri vaal VW Golf/Vento, die als een komeet omhoog schiet. Er gingen van deze Ke ver-opvolger vorig jaar 29.245 stuks de deur uit, 8.000 meer dan vorig jaar. Bij Opel deden ook de Corsa en de Ome ga het uitstekend. Het Volkswagen-kamp streefde met 39.771 stuks Ford (37.096) voorbij op de .top-10 naar een tweede plaats. Renault klom op naar een vierde plaats dankzij 7.500 meer verkochte auto's (36.076), geheel door de populaire modellen La guna en Twingo. Mercedes kwam pro centueel sterk terug tot boven de 10.000 verkochte auto's (was 7.830 in '93). De Japanse merken bleven achter. Nis san, Suzuki en Honda groeiden licht tot matig met de westerse producenten mee, maar Toyota, Mazda, Mitsubishi en Subaru verloren terrein. De Rai verwacht dat de verkoop van nieuwe personenauto's in Nederland dit jaar verder zal doorgroeien naar 445.000 tot 450.000 stuks. Het economisch herstel bleek vooral in de bedrijfswagensector. Veel transpor teurs kochten nieuw materieel, waarvan ze de aanschaf in '93 hadden uitgesteld. Het aantal verkochte bedrijfswagens steeg daardoor 22 procent tot 11.758 stuks. De dalende verkopen van bestel wagens (een kJeine 42.000 tegen ruim 60.000 in 1993) komt volgens de Rai vol ledig voor rekening van de aangescherp te wettelijke voorwaarden. De afzet wordt nu niet meer vertekend door par ticulieren die oneigenlijk met grijs ken teken rijden. Het aantal verkochte tweedehands au to's steeg met ruim 6 procent tot 761.000. Door de stijgende nieuw-verko- pen groeit ook het aanbod op de twee dehands markt en zullen de prijzen waarschijnlijk dalen, aldus de Rai. Iedere donderdag verschijnt "tVeg en Wiel" in het Leidsch Dagblad FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij Bel voor info: WEGWERKZAAMHEDEN Wijzigingen via ANWB: 06 - 9622 (75 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Alkmaar - Amstelveen (A 9) Tussen de Velsertunnel en Amstelveen, avond en nacht. Amsterdam - Den Haag (A 4) Tussen de Schipholtunnel en aansluiting AIO, avond en nacht. Amsterdam richting Den Haag (A 4) Tussen Leidschendam en Rijswijk, avond en nacht. Hengelo richting Apeldoorn (A 1) Tussen Deventer en Twello, avond en nacht. Emmeloord - Zwolle (N 50) T.h.v. de IJsselbrug. ietsers vinden I het lange JL wachten voor rode stoplichten een van de grootste erger nissen in het verkeer. Vaak moet er om een enkel kruispunt te kunnen oversteken meerdere keren lang worden gewacht, zo blijkt uit recent onder zoek door de fietsers bond ENFB. Het verkeerstechnisch bureau Goudappel Co- ffeng in Deventer heeft op deze klacht gerea geerd met een nieuwe vinding die het wach ten minder ergerlijk maakt. Het gaat om e tijdvoorspeller op het stoplicht, die door middel van een reeks een voor een dovende lampjes aangeeft hoe lang het groene licht nog op zich laat wachten. Volgens het bureau is het aan zienlijk draaglijker voor iemand die voor een stoplicht moet wachten, wanneer hij weet hoe lang dit gaat duren. Dat geldt met name voor fietsers en voet gangers die snel in de verleiding komen om het rode licht te ne geren. Uit onderzoek is geble ken dat het weten van de rood licht-tijd gevoelsmatig overeen komt met een halvering van de wachttijd. Goudappel Coffeng beweert dat Een eigen stoplicht betekent voor fietsers meestal langei wachten v i wacht- r rood. de veiligheid in het verkeer toe neemt met de wachttijdvoor speller. De bereidheid om voor een rood stoplicht te wachten neemt toe en men is minder snel geneigd het risico te nemen door rood licht te rijden. De ENFB merkt hierbij op, dat deze wachttijdvoorspeller alleen nuttig is wanneer deze fiets- vriendelijk werkt. Fietser èn voetganger moeten nu overal in Nederland geduld uitoefenen bij de stoplichten, omdat de au to de langste groentijd krijgt. De ENFB streeft ernaar zoveel mo gelijk kruispunten met stoplich ten op te heffen en te vervangen door minirotondes met fiets stroken. foto gpd Snelspanner Een fiets met snel verstelbaar zadel, zoals een ATB of hybride, is handig. Met zo'n quick relea se, een snelspan ner, gaat het za del in een wip omhoog of om laag. Helaas weet de fietsendief dat maar al te goed, zodat inmiddels menig trotse ei genaar zijn mooie fiets op straat weliswaar stevig op slot, maar zonder zadel heeft aange troffen. Er zijn fietsers die geen enkel risico nemen en na het op slot zetten van de fiets, pomp, voorwiel èn zadel mee naar bin nen nemen. Een speciaal za- delslot van 17,50 verhindert het brutaal onthoofden van een fiets. Deze Seat-keeper is een Amerikaanse vinding en bestaat uit een stuk staaldraad met een lus en een klem. De lus gaat om het frame en de klem heeft een eenmalige sluiting aan het za del. Het zadel is nogsteeds te verstellen, maar kan niet meer van de fiets af. Bij vervanging van het zadel heeft de eigenaar dan wel een probleem. De Volvo dealer voor BAARS PERSONENWAGENS LEIDEN BV Rietschans 70 - Leiderdorp - Tel. 071-899307 Sloop-BMW's naar de dealer swuk»worden ingeleverd. Twee Ne derlandse sloopbedrijven zijn geselecteerd om die auto's af te balen en te verwerken. Voorwaarde Is dat de BMW compleet is, inclusief Neder lands kenteken, en niet volgela den met ander afval dat men kwijt wil. Met dit initiatief volgt de Nederlandse importeur het Duitse BMW-moederbedrijf. Sinds 1 januari betalen we een verwijderingsbijdrage bij aan schaf van een nieuwe auto, zo dat die aan het eind van zijn le ven kosteloos bii erkende slo pers ingeleverd Kan worden. BMW gaat al meteen een stap verder. Elke slooprijpe BMW kan nu kosteloos bij de dealer The American Wav f- to Drive American C.11 Dealer Joop Pontine Chryalnr Chavrolot Dodge Caddllac Floralaan 2, Ri|nsburg Tel 01718 29224 Fax 01718 20703 (A44 afslag Ocgstgecst/Riimburg) Fabriek neemt belang in Lada-import Avtovaz, de Russische fobri kant van Lada auto's, neemt een belang van 51 procent in Gremi. het Ne derlandse importbedrijf voor het merk. Gremi. dat al ruim 20 jaar Lada's im porteert, maakt sinds 1990 deel uit van de ARM groep, onderdeel van het grote handelshuis 1 lagemeyer. ARM. waaronder ook de importeurs van Saab en Kia vallen, behoudt 49 procent van de aandelen in het nieuwe C ïremi. Deelneming van de Lada- fabriek moet zorgen voor een verbeterde aanvoer van auto's en onderdelen. 1 )eze versterking van de import- organisatie sluit aan bij de verwachte groei van de ver kopen, dank zij introductie van de nieuwe modelserie 21 lil in de loop van dit jaai In 4-deurs, 5-aeurs en sta tionwagon-uitvoering de buteerde die reeks afgelo pen najaar op de autoshow van Parijs. In enkele andere Europese landen verzorgt fabrikant Avtovaz al zelf de import via de in I lamburg gevestigde dochter Euro Lada, waar ook de deelne rnlng in Gremi wordt on dergebracht. Reliant gered Het eigenaardige Britse merk Reliant Is gered van de onder gang. Nadat twee maanden ge leden uitstel van betaling was aangevraagd, kocht een con sortium van sympathiserende zakenlui maandag het 60 jaar oude bedrijfje op. Reliant is vooral bekend ge worden met de fabricage van een van de merkwaardigste scheppingen op wielen, de drlewiellge Robin. De eerste Reliant verscheen op de weg In 1935. Het model Ro bin werd echter pas In 1973 In produktie genomen. De jaren '70 waren voor Reliant het ?;ouden decennium. In die tijd lad het bedrijf een omzet van 100 miljoen gulden en 3.7(H) mensen In dienst. Merkwaardig genoeg bouwde Reliant naast de wat onhandig tonende Robin en later Rialto ook een verdienstelijke sport wagen, genaamd Scimitar. De laatste Jaren Is de vraag naar driewielers in Engeland sterk afgenomen, hoewel er al tijd een harde kern van kopers overbleef. Vorig jaar zorgden BOO verkochte auto's voor een omzet van 14 miljoen gulden, terwijl de fabriek in Tam worth Reliant moest In 1991 ook al eens uitstel van betaling aan vragen, maar werd toen gered door Beans Engineering. Deze week verscheen de red dende engel in de vorm van het consortium Avonex, huur man van de Reliant-fabriek. BUK IN HET VERLEDEN Opel bracht het eerste model Kapitün In 1939 op overgenomen door de nieuwe modellen Admiral er de markt. De Tweede Wereldoorlog, die kort Diplomat, die wel waren afgeleid van de Kapltün daarna uitbrak, stond een verkoopsucces echter In maar veel luxer en krachtiger en dus ook duurder de weg. Na de oorlog probeerde de opkrabbelende waren. In 1969 kwam de tweede generatie Duitse fabrikant het nog eens met dezelfde Kapltün (naoorlogse) Admiral en Diplomat en toen zag de als meest luxe Opel. In 1964 werd die rol goedkopere KapltAn er zó uit. FOTO OP(l

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23