Vol water Conserven naar Polen @ï8ji VAC Rijnwoude stopt uit frustratie Rijn Veenstreek het beste I.D. voor uw nieuwe keuken Jacobswoude zoekt alternatief bibliobus Alphense bajes nu al streng bewaakt Studie naar stortlocatie Ontuchtzaak Alphen zit op dood spoor OPENBAAR VERVOER WAT NIET STAAKT!! )ONDERDAG 19 JANUARI 1995 >..\N\ 'V! M M KU' O'! I Nederlandse wetgeving maakt het alleen maar moeilijk voor de ondernemer' Conserven aan de Langeweg in Roelofarends- heeft plannen om naar Polen te verhuizen. Direc Bert Volwater denkt aan een verhuizing 'over een jaar of vier, vijf. „Als het beleid in Nederland zo door gaat, schat ik de kans dat het gebeurt, in op 80 procent." MARIETA KROFT het oog hierop laten hij en pjn partner Aad van der Voet - Liet wie Volwater nu al een ïandelsondememing in Polen ïeeft - twee bedrijfspanden louwen in de Lasso-Zuid in (oelofarendsveen. „Deze hallen unnen in de toekomst dienen lis centraal magazijn, waar van laan de produkten kunnen vorden gedistribueerd." Morgen slaat de schoonvader ■an Volwater, N. Heemskerk, de ■erste paal voor de beide aan- jrenzende bedrijfshallen op een ippervlak van zo'n 3000 vier- ante meter. Aannemingsbe- lrijf Heembouw bouwt ze op iet voormalige kassencomplex ran Van der Zwet. De opleve- an de bijna 20.000 kubieke meter grote hallen heeft plaats njuni. De hal van Volwater neemt hij zelf in gebruik. Het betreft een uitbreiding van zijn bedrijf. „Wij zijn namelijk uit ons jasje gegroeid", zegt hij met trots. Van der Voet is van plan om zijn hal voorlopig te verhuren, totdat het eventueel dienst kan doen als centraal magazijn voor de in Polen geproduceerde con- Een bedrijf op twee plekken in de gemeente, vindt de con- servendirecteur niet ideaal. „Wat is er mooier dan om alles op één plek te hebben", meent hij. „Aan de Langeweg was ech ter geen ruimte meer. We kun nen ook niet het hele bedrijf naar de Lasso-Zuid verhuizen. Volgens het bestemmingsplan mag daar niet worden geprodu ceerd." Voor de vestiging van zijn he le bedrijf heeft hij ook aan het toekomstig bedrijfsterrein Veenderveld gedacht. „Maar daar kan ik niet op wachten. Ik heb die uitbreiding nu nodig. Stel dat Polen niet doorgaat, dan moeten we te zijner tijd misschien nog eens een verhui zing naar het Veenderveld over wegen." Er zijn veel voordelen voor ondernemers om naar de voor malige Oostbloklanden te ver huizen, meent Volwater. Hij praat uit ervaring omdat hij sa men met Aad van der Voet, die tevens garagehouder is in Roelofarendsveen, al een han delsonderneming voor inmaak- produkten in Polen heeft. „Po len is een mooi en interessant land", legt de Veender uit. „De tijd heeft daar lange tijd stilge staan. Je weet dat als je daar nu een pandje koopt, de waarde in enkele jaren verdubbelt. Je doet er nu nog veel met een miljoen gulden. Vorig jaar bijvoorbeeld, zijn er in totaal 8400 manuren gestoken in de teelt van verse augurken in Polen. Ik was nog geen 20.000 gulden kwijt. Hier ben je al veel geld kwijt aan le ges en milieu-aanpassingen. De Nederlandse wetgeving maakt het alleen maar moeilijk voor de ondernemer." Ook over de af stand doet de Veense onderne mer niet moeilijk. „Ik hoef maar in de auto te stappen en over 13 uur ben ik er." Dat hij zijn verhuisplannen pas over een jaar of vier, vijf wil uitvoeren is gevoelsmatig, zegt hij. „Dit jaar komt mijn zoon in het bedrijf. Hij is 21 jaar en wil iets groots opbouwen. Ik wil hem niet zijn hoofd laten sto ten. Hij moet eerst maar eens nadenken wat hij wil en hier er varing opdoen." Het in 1913 opgerichte con- servenbedrijf aan de Langeweg heeft twaalf vaste mensen in dienst. In het drukke seizoen kan het aantal arbeidskrachten wel oplopen tot 60. Of de vaste personeelsleden mee zullen gaan naar Polen, betwijfelt Vol water. „De meesten zijn boven de 35 en hebben hier hun hele bestaan opgebouwd. Die zullen niet staan te trappelen om mee te gaan." WMR m Bert Volwater: 'Ondernemersklimaat in Nederland niet aantrekkelijk.' Zoeterwoude kiest sporters 1994 ZOETERWOUDE UESBETH BU1TINK Wordt de schaatser Jeroen Straathof voor de vierde keer op rij uitgeroepen tot sportman van het jaar. of gaat de eer voor 1994 naar Sparta-jeugdvoetbal Ier Wouter Verheij of zwemmer Bart Vermeulen? Tijdens een grote sportavond in Don Bosco worden zaterdag 28 januari de beste Zoeterwoudse sportman, sportvrouw en sportploeg van 1994 gekozen. De nominaties zijn deze week bekendgemaakt. Bij de vrouwen zijn vier du mes genomineerd voor de jaar titel. Tennister Charlotte Zand bergen, turnster Eveline de Cïrijff en de schaatsenrijdsters Dorien van der Poel en Judith Straathof maken dit keer kans op de titel. Straathof werd in 1992 al uitgeroepen tot sport vrouw van het jaar. Was er vorig jaar geen enkele nominatie voor de sportploeg van het jaar, voor de titel van 1994 zijn maar liefst acht ploe- gen genomineerd. In elke categorie worden drie prijzen uitgedeeld. Bij de sport avond in Don Bosco is de spe ciale gast motorrijder laan van der Kooij, die verschillende ke ren heeft deelgenomen aan de rally Parijs-Dakar. De toegang kost 3,50 gulden. De bijeen komst begint om negen uur. Inbrekers actief in Zoeterwoude zoeterwoude-dorpEen video-recorder is gisternacht gestolen uit een woning aan de Ambachtsherenweg in Zoeterwoude- Dorp. Om binnen te komen werd het keukenraam opengebro ken. Bij een andere woning aan dezelfde weg bleef het bij een poging. Vermoedelijk werden de inbrekers gestoord omdat de aners wakker werden. Een woning aan het Duizendbladhof heeft eveneens ongewenst bezoek gehad. Omdat de bewoner met vakantie was, kon nog niet worden vastgesteld wat er wordt vermist. Schoorsteenbrand in Rijpwetering rupwetering» De brandweer heeft gistermiddag rond kwart over 'e een schoorsteenbrandje geblust in een woning aan de H.P. der Poellaan in Rijpwetering. Over de ontstane schade is g niets bekend. Sterke drank gestolen mphen aan den rijn» Vijftig flessen sterke drank met een totale waarde van 1500 gulden zijn gistermiddag tussen vijf uur en half s gestolen bij een horeca-bedrijf aan de Kromme Aarweg in Alphen. De drank lag opgeslagen in een zeecontainer. Gereedschap gestolen ij aan den r Terwijl een bewoner van de Marketentster het klussen was in zijn woning, heeft een inbreker gister avond tussen half negen en half tien kans gezien gereedschap uit zijn niet afgesloten schuur te stelen. Het gereedschap heeft totale waarde van 1200 gulden. Zwammerdammer (15) mishandeld zwammerdam Een 15-jarige jongen uit Zwammerdam is gister avond op de Buitendorpstraat in zijn woonplaats mishandeld door een onbekend gebleven jongen. De Zwammerdammer fietste omstreeks half negen langs twee jongens. Zonder dat daartoe aanleiding was, gaf één van hen de fietser een flinke jchop tegen zijn arm en zijn borst. Het slachtoffer moest in een ziekenhuis worden behandeld. De ouderen die wekelijks mee doen aan het 'bewegen voor ou deren' in Zoeterwoude-Rijndijk, krijgen volgende week een koersbalmat. Op de mat, die is betaald met een donatie van Heineken en een subsidie van jacobswoude/hoogmape uesbeth buitink lacobswoude onderzoekt of er een alternatief is voor de biblio bus, die de vier kernen van de gemeente elke week aandoet. De bibliobus kost Jacobswoude 100.000 gulden per jaar. Door bezuinigingen bij de Pro vinciale Bibliotheek Centrale (PCB), die de dienst verzorgt, wordt de bus echter steeds duurder en dreigt te worden op geheven. De gemeente bekijkt nu of ze in samenwerking met een grote bibliotheek uit de regio, bijvoor beeld uit Alphen of Leiden, zelf een bibliotheekdienst kan op zetten. „We kijken of we zelf een bibliobus kunnen aanschaf fen of dependances van zo'n "ote bibliotheek kunnen ma in in bijvoorbeeld de basis scholen. We zouden iedere in woner ook een gratis abonne ment van de bibliotheek in Al phen kunnen geven, dan zijn we altijd nog goedkoper uit dan met de huidige regeling", aldus Rijnwoude heeft sinds 1 januari geen vrouwenadviescommissie (VAC) meer. De commissie heeft zichzelf na drie jaar opge heven. Frustratie over de slech te communicatie met de ge meente en de geringe hoeveel heid werk die op de VAC af kwam, waren de belangrijkste redenen om er een eind aan te maken. Ex-: i de lige vrouwenadviescommissic H. Toooten-van der Laar heeft weinig goeds te melden over de gemeente die zo'n vier jaar ge leden zelf het initiatief nam een VAC in het leven te roepen. „We kregen steeds meer de indruk dat ze niet op ons zat te wach ten. We hadden bijvoorbeeld een subsidie-aanvraag inge diend. Van de gemeente kregen we wel voorschotten op de sub sidie, maar ons is nooit meege deeld hoeveel subsidie we nou eigenlijk kregen. En in 1993 hebben we diverse brieven aan de gemeente geschreven die nooit zijn behandeld. Ja, op één brief kwam wel een reactie, maar niet voordat we daarover een klacht hadden ingediend." Zo slecht als de contacten met de gemeente waren, zo goed heeft de VAC de voorbije jaren samengewerkt met de Rijnwoudse woningbouwvere nigingen. Tooten: „Vooral met de Hazerswoudse woningbouw vereniging ging het heel leuk. Zij nodigde ons uit bij opleve ringen zodat we met de uitein delijke bewoners konden praten over hoe bepaalde dingen be vielen. Samen hebben we ook een woongeriefonderzoek ge houden aan de Rijndijk. De uit komsten daarvan worden door de woningbouw gebruikt bij toekomstige projecten." De belangrijkste taak van de VAC was het adviseren bij nieuwbouwprojecten. Een heel praktische reden om te gaan twijfelen aan het bestaansrecht van de commissie was dan ook het feit dat de nieuwbouw in Rijnwoude bijna tot nul is ge daald. Toen de VAC enige lijd geleden bij wethouder G. Hoog- endoorn-Oskam (CDA/volkshuisvesting) kwam om haar nood te klagen, stelde de wethouder voor dat de com missie zich meer regionaal zou gaan bewegen. De Rijnwoudse VAC zou moeten opgaan in een regionale VAC. „Daar hebben we uiteindelijk niet voor geko zen", vertelt Tooien, „omdat je met zo'n regionale samenwer king tegen allerlei aanloopt als het problemen mi subsidie I erk goed te i, moet je bekend zijn met ilaatselijke woonomgeving, om hebben we besloten elf per 1 januari op te hef- Goedhart Bouwhuis, Hoorn 126a (tegenover Avifauna), Alphen a/d Rijn, of maak een afspraak: tel. 01720-2210» Ouderen krijgen koersbalmat de gemeente, kan een combina tie tussen kegelen en jeu de boules worden gespeeld. De mat wordt op donderdag 2 fe bruari in gebruik genomen. Elke donderdag sporten de ouderen in het multifunctioneel centrum de Eendenkooi tussen 10.30 en burgemeester W. van Beek. Jacobswoude denkt vooral aan een samenwerking met de gemeente Alphen, die onder meer in Zwammerdam ook een bibliobus van de PCB laat rij den. „Alphen kent waarschijn lijk dezelfde problemen en mis schien kunnen we die met een samenwerking in één klap op lossen", aldus Van Beek. De bibliobus veroorzaakte de ze maand problemen in Hoog- made, omdat die ineens niet meer op woensdag- maar op vrijdagavond kwam. Ja cobswoude heeft nu met de PCB afgesproken dat de boe kenbus in het Vervolg op dins- 1 dag tussen 12 en 14 uur in het dorp komt. Van Beek: „Woens dag was echt onmogelijk, om dat de PCB dan niet meer met een bibliobus rijdt in verband met bezuinigingen. Dinsdag tij dens de lunch was wel geschikt. De basisschool Ter Does kan dan ook met de leerlingen van de bibliobus gebruik blijven maken." si run» Boeven opsluiten lukt nog niet. Daarvoor is het Alphense huis van bewaring nog iets te luchtig. Misdadig Nederland moet nog een jaartje geduld hebben voordat het zijn intrek kan nemen in de Alphense bajes. Toch valt er ook al in dit stadium geen kwaad woord te zeggen over de bewaking. Een foto ma ken van het bouwterrein? Ten strengste verboden volgens de bewa ker. Dan maar een foto vanuit de verte. Mag volgens de bewaker trou wens ook niet. Mondje dicht dus. FOTO HOLVASTMARK LAMERS en been over stank uit de sloot. Baggeren was echter niet aan de orde omdat dat zonder eigen slibberging onbetaalbaar zou worden. Ook in de Ridderbuurt, langs de Kalkovenweg en langs het Aarlanderveense Noordein de liggen sloten al jaren te wachten om te worden ultge- b*0mt Een woordvoerder van de ge meente benadrukt dat de plan nen nog in een vroeg stadium verkeren. Er valt nog niet te zeg gen hoe groot de kans is dat er daadwerkelijk aan tie leidse Schouw een gemeentelijk bag gcrdepot komt en op welke ter mijn dat eventueel zal gebcu Alphen onderzoekt de mogelijk heid om bij de nieuwe water zuiveringsinstallatie aan de Leidse Schouw een slibstortlo catie aan te leggen. Het onder zoek heeft plaats op aandringen van de afdeling woonomgeving. Doordat Alphen op dit moment nergens naar toe kan met ver vuild slib, kunnen de meeste sloten en vaarten in de gemeen te al enkele jaren niet meer worden uitgebaggerd. Gevolg: de sloten slibben dicht. Hierdoor komt de water afvoer in de problemen en gaan sloten vaker stinken. In de zo mer van 1992 klaagden omwo nenden van de Aarkade steen RETOURTJE TWIMOO VJL S3.- P.O. 100 KM VRIJ IXCL HUUR MIJ AUTO Pint LEIDEN: STAAGT» STRAAT 14 TB071 134700 LEIDERDORP: II2A TEL 071 «70120 De omvang van de Alphense ontuchtzaak, die de politie dins dag openbaar maakte, is vol strekt onbekend. De mogelijk heid bestaat dat er helemaal niets aan de hand is, omdat het onderzoek op dood spoor is be land. Ondanks het gevaar voor een nieuw 'Oude Pekela' koos de politie er voor een verhaal naar buiten te brengen over het mogelijke misbruik van elf kin deren tussen 3 en 5 jaar. „Door zo'n persbericht kun je onrust wegnemen. Dan denken de mensen toch: de politie is er in tensief mee bezig geweest." Dinsdag stuurde de Alphense politie het persbericht rond dat een grootscheeps onderzoek naar een omvangrijke ontucht zaak op een laag pitje was gezet. De politie had daartoe besloten na het verhoor van elf mogelijke slachtoffers in de leeftijd van drie tot vijfjaar. I let was voor het eerst dat de politie iets meldde over de zaak, die op 15 december 'aan het licht' kwam. Een van de moge lijke slachtoffers deed die dag aangifte van seksueel misbruik. Het kind, waarvan de leeftijd niet door de politie is vrijgege ven, zou misbruikt zijn in een woning in de Alphense 'Steinenbuurt'. Deze buurt ligt tussen tussen zwembad De Thermen en winkelcentrum De Herenhof. Veel meer kan en wil de poli tie niet kwijt over het verloop van het daaropvolgende onder zoek. Het slachtoffer dat aangif te deed is gehoord, maar kon een mogelijke dader niet aan wijzen. Daarna zijn tien andere kinderen geïnterviewd. Volgens politievoorlichter H. Schimmel zijn deze kinderen 'vriendjes en vriendinnetjes' van het eerste vermeende slachtoffer. Het uit gebreide onderzoek heeft echter geen duidelijkheid kunnen ver schaffen over de identiteit en het adres van een of meer da ders. De uitkomst van het in tensieve onderzoek is een ver zameling verhalen waarin 'snoepgoed' veelvuldig terug keert. Veel kinderen hebben ge zegd dat er iels is gebeurd waar voor ze bang waren. „Er zijn signalen, maar de waarde van die signalen is niet uit de verf gekomen," zegt Schimmel. En daar wil de Alphense politie het verder bij laten. „We hebben detail te (reden De politie wil de vraag waaro brek aan bewik voor openbaarn 'chtlljnen rt verder niet in ver deze zaak." niet ingaan op n ondanks ge en, is gekozen •ld. Er zijn spe voor publikatle i zedenzaken, Voor geheim houding wordt soms gekozen op verzoek van de aangever. Openbaarmaking kan aange vers ervan weerhouden aangifte te doen. „We zijn heel voorzich lig in het naar buiten brengen van dit soort zaken," Om die re den is halverwege december be sloten de ontuchtzaak voorlopig binnenskamers te houden. „Je weel niet precies wat er aan de hand is en je wilt geen paniek zaaien. Daarom hebben we in eerste instantie besloten geen ruchtbaarheid aan de zaak te geven. Maar uiteindelijk moet Je het toch kenbaar maken, hoe vaag het verhaal ook is. Want er gaan natuurlijk verhalen de ronde als er elf kinderen zijn ge interviewd. Ie kunt die kinderen moeilijk een spreekverbod op leggen." De jeugd en zedenpo litie heeft speciale richtlijnen voor het naar buiten brengen. De politie zorgt er echter wel voor dat de gelederen zoveel mogelijk gesloten blijven. „Allo scholen in de buurt hebben met de politie een afspraak gemaakt dat we niets over deze kwestie vertellen," zegt K. Boer, onder wijzer van de rooms-katholieke basisschool De Regenboog. „Als er informatie wordt gevraagd moeten wij doorverwijzen naar de politie." Boer zegt erbij dat hij van ouders of kinderen op school niets heeft gehoord over de ontuchtzaak. Directeur van openbare ba sisschool De Hobbitburcht, W.FLF. de /wart, lijkt bevreesd voor negatieve publiciteit over zijn school. „De politie heeft ons geïnformeerd. Ik heb verder geen reactie op dat ontuchtver baal. Het heeft niets met onze school te maken." Van enige onrust onder ouders is De /wart niet op de hoogte. „Ik ben vandaag niet op school ge weest." )olt hij de protectants christelijke Wegwijzer zegt een leerkracht 'van niets te weten'. Een peuterleidster van buurt huis Elkerlyc heeft hetzelfde 'verhaal'. „Nee, ik weet echt van niets. We hebben een peuter groep in de Steinen, maar ik neb van ouders geen verhalen gehoord over mogelijke on tucht."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21