Voorzieningen in Leyhof bundelen Gemeente dient toch werkgelegenheidsplannen in Niets fout aan de 'deal van de eeuw' Leiden Regio Bodemvervuiling staat snelle realisering van sporthal in de weg Auto over de kop Warmond akkoord met fietspad (NDERDAG 19 JANUAR11995 19 chef henny van egmond, 071 -356414. plv chef hans koenekoop. 071-356429 Automobiliste licht gewond oegstgeest Een 27-jarige automobiliste uit Velserbroek is gister middag rond half vijf op rijksweg A44 licht gewond geraakt na dat zij de macht over haar stuur kwijt was geraakt. Zij reed met haar auto in de richting van Amsterdam. Ter hoogte van Oegst geest schrok zij van een bestelbusje waar ze te dicht bij kwam. Met haar auto kwam ze via de berm over de sloot terecht. De au to schoot terug en kwam uiteindelijk op zijn kop over de walkant tot stilstand. De bestuurster is overgebracht naar het AZL. De auto is totaal vernield. Politie bekeurt 26 (brom(fietsers wassenaar De politie van Wassenaar heeft tijdens een controle gisterochtend tussen kwart over zeven en tien voor half negen 26 (brom)fietsers bekeurd omdat ze geen goede verlichting had den. De controle had plaats op het Polderpad, in het verlengde van de Deylerweg in Wassenaar. Bij een controle op de Ommedijkseweg, ter hoogte van de oprit naar de A44, heeft de politie gisterochtend tussen half negen en negen uur twee automobilisten op de bon geslingerd. Deze re den achteruit op de oprit om een file op de rijksweg te kunnen omzeilen. Geen Melkertbanen voor Leiden leiden annet van aarsen De gemeente Leiden heeft samen met Dordrecht en Haarlem protest aange tekend tegen de beslissing van het rijk om de drie steden dit jaar geen zoge naamde 'Melkertbanen' toe te wijzen. Het door het kabinet beschikbaar ge stelde geld voor vijfduizend gesubsidi eerde banen gaat voor zeventig pro cent naar de vier grote steden. I let res terende bedrag komt ten goede aan projecten in vijftien kleinere steden buiten de Randstad. Ondanks de beslissing van het rijk om Leiden niet te laten profiteren van de Melkertbanen, is de gemeente van plan om voor dit jaar toch werkgele genheidsprojecten voor langdurig werklozen in te dienen. „Samen met eventuele andere acties moet gepro beerd blijven worden de Leidse plan nen onder de aandacht van het kabinet te brengenmeldt de gisteren uitge brachte notitie Werk. Wethouder J. Laurier gaf gistei avond tijdens de ver gadering van de commissie voor werk en sociale zaken te kennen dat hij stie kem hoopte dat de negentien steden, die dit jaar wel in aanmerking komen voor de Melkertbanen, geld overhou den. T oezichthouders Het kabinet kan volgens de notitie Werk onder andere een subsidie-aan vraag verwachten voor veertig banen in de sfeer van de openbare veilige heid. Het zou gaan om twintig toe zichthouders, die met taken als sociale controle en algemeen onderhoud de wijkteams moeten gaan versterken. De overige twintig banen betreffen zoge naamde 'integrale handhavers', die zich vanaf september zouden moeten bezighouden niet sociale controle, controle op afval, handhaving van de wel cn regelgeving in Leiden. De ge- meente wil daarbij prioriteit geven aan druk bezochte winkelgebieden. Kinderopvang Een ander plan dat de gemeente in wil dienen, betreft het creëren van 35 functies in de kinderopvang. Hel gaat onder andere om twaalf functies als as sistent-peuterleidster en achttien assis tent-huishoudelijk medewerkers. Daarnaast kan de landelijke overheid ook een aanvraag verwachten voor vier banen bij de Puurt Ontwikkelings Maatschappij Leiden-Noord. Het gaat hierbij om beheer en portierswerk zaamheden op het terrein van de Groenoordhallen. De Melkertbanen voor dit jaar ma ken onderdeel uit van het zogenaamde 40.000 banenplan, een plan waarvoor in totaal 1,6 miljard gulden is uitge trokken. Met dat bedrag hoopt de overheid in 1998 40.000 banen te heb ben gecreëerd. Pas vanaf 1996 zou ook Leiden mee kunnen dingen naar de beschikbaar gestelde subsidies. Dit jaar is de gemeente buitengesloten vanwe ge territoriale overwegingen. Geen grote Het banenplan is gekoppeld aan het zogenaamde Grote Steden-beleid en behalve Amsterdam, Den Haag, Rot terdam en Utrecht wilde het kabinet gemeenten buiten de Randstad laten profiteren. „Leiden is daardoor volgens de definitie van de staatssecretaris geen grote stad, gemeenten als Hel mond en Deventer wel", aldus wet houder Laurier. Behalve met het 40.000 banenplan wil het kabinet ook langdurig werklo zen aan de slag krijgen via onder ande re experimenten met inzet van uitke- ringsgelden. Leiden doet binnenkort al een aanvraag bij het ministerie voor sociale zaken voor een zogenaamde ar beidspool, waarbij werklozen aan de slag kunnen met regulier werk. dat an ders gedaan wordt door overwerk of blijft liggen. De deelnemers zouden in de uren dat ze niet aan de slag kunnen scholing krijgen. Momenteel zijn de Zijlbedrijven en de gemeentelijke dienst economische en sociale zaken bezig met het opzetten van een VOE Werk, die de arbeidspool zou moeten uitvoeren. Op locatie bij brug over Dwarswatering Dertig maanden geëist tegen stelende junk Eén supermarkt, kindercrèche, peuterspeelzaal, bedrij ven en woningen. Een combinatie van dergelijke voorzie ningen moet komen op één plek in de toekomstige Lei- derdorpse wijk Leyhof, als het college van B en W ten minste zijn zin krijgt. B en W denken dat het gebied dichtbij de brug over de Dwarswatering het meest in aanmerking komt voor deze concentratie van voorzie ningen. Die locatie ligt gunstig voor zowel de bewoners van de wijk Buitenhof als de toekomstige bewoners van Leyhof. Het college wil ook de mogelijk heden tot vestiging van een avondwinkel onderzoeken. De gemeente^heeft zich de af gelopen tijd beziggehouden met de verdere vormgeving van de nieuwbouwwijk, waar ongeveer negenhonderd woningen moe ten komen. Er is gekeken naar wat er wel en wat niet thuis hoort in de wijk. Daarbij ligt vast dat de wijk voornamelijk eengezinswoningen krijgt: ten minste zestig procent. Hier en daar komt gestapelde bouw, maar die mag niet hoger wor den dan vijf lagen. Er wordt ge bouwd in de vrije sector (45 procent), premiesector en goed kope vrije sector (25 procent) en sociale huur- en koopsector (30 procent). Vast De eerste fase van Leyhof ligt al voor een belangrijk deel tot in detail vast. Zoals bekend heeft i plaatselijk weekblad wil de gemeente over enige tijd een oproep plaatsen waarin kandi daten voor een winkel of een bedrijf in Leyhof wordt ge vraagd zich aan te melden. In middels heeft een aantal onder nemers al uit zichzelf belang stelling getoond. Zo zijn er reeds gegadigden voor het star ten van een chinees afhaalcen- uum^uen supeannrkh£fti.kap-.. 1 salon met zonnecentrum en een rijwielhandel. Ook een fy siotherapeut en een adviesbu- i hebben te kennen gegeven in de wijk te willen vesti gen. Of iedereen ook in Leyhof terecht kan, is nog niet duide lijk. De gemeente wil eerst we ten hoe het zit met de behoefte voorzieningen. Het econo misch beleidsplan dat rond fe bruari verschijnt, moet hierover meer duidelijkheid verschaffen. oegstgeest loman leefmans sporthal in Oegst geest kan niet binnen afzienba- tijd uit de grond worden ge stampt. Particuliere plannen sportcentrum op het terrein van de voormalige riool waterzuivering bij De Voscuyl te bouwen, zijn noodgedwongen op de lange baan geschoven. De geconstateerde bodemvervui ling moet eerst opnieuw wor den onderzocht en daarna waarschijnlijk gesaneerd. „En procedures kosten nu eenmaal tijd", weet sportwet houder G. van Eisen (Groen Links). Ingen-Schenau is een van de initiatiefnemers voor een nieuwe sporthal op de eerder genoemde plek. Volgens hem kampt Oegstgeest met een ge brek aan sportruimte. Het aan- is de laatste jaren wordt hierdoor ernstig 5000 gestegen, maar traagd. de Algemene Woningbo niging Leiderdorp (AWL) hier voor al bouwplannen gemaakt. Het college heeft nu besloten om in die eerste fase verder ze ker geen ouderenwoningen op te' nemen, wellicht wel in een latere fase. Eerst moet de be hoefte aan dergelijke woningen worden gepeild. Ook willen B en W in de eerste fase geen ka vels verkopen aan particulieren met bouwplannen. Overwogen wordt om in een later stadium ongeveer vijftien kavels aan te wijzen voor mensen die zelf iets willen bouwen. Die kavels be vinden zich in elk geval niet op de strook langs de Dwarswate ring. Volgens de gemeente is de vraag van particulieren vrij groot, maar zij verwacht dat die animo wordt getemperd als ze de prijzen horen. Ook voor Nieuw Buitenzorg, een Leider- dorpse instelling voor zwaar ge handicapte kinderen, wordt in de eerste fase geen plaats inge ruimd. Deze instelling wil graag verhuizen naar een woonwijk, maar dat heeft nogal wat voeten in de aarde. In een latere fase wil het college eventueel wel den haag/leiden. cerberus Voor de rechtbank in Den Haag is gisteren tegen een 23 jarige Leidenaar wegens tal van dief stallen dertig maanden onvoor waardelijk gevangenisstraf ge eist. Zijn advocaat maakte geen bezwaar tegen deze eis. De man pleegde vorige jaar in korte tijd ten minste zestien diefstallen en inbraken in zijn woonplaats en omgeving. Met de opbrengst van tie buit bekostigde hij zijn heroïneverslaving. De verdachte gaf zonder blikken of blozen de hele waslijst met diefstallen en inbraken toe. Het betrof voornamelijk diefstallen uit openbare gelegenheden en bedrijven in Lelden en omge ving, waarbij de man porte- video .order K«' Het Oegstgeestse villapark gezien vanaf de A44. Oegstgeest krijgt gelijk tOJO HOL vas MARK LAMERS t bij de oegstgeest loman leefmans De Leiderdorpse politiek buigt zich komende maandag over de voortgang van Leyhor. Ook is er een extra commissie vergadering op maandag 30 ja nuari waarin het plan Leyhof op de agenda staat. De gemeente Oegstgeest heeft bij de 'deal van de eeuw', zoals de bouw van dertig vil la's aan de Dirck van Swietenlaan werd ge noemd, juist gehandeld. Nu, vijf jaar later, oordeelt de Raad van State dat de bouw weliswaar afbreuk doet aan de 'natuurlijke en landschappelijke waarden' van het ge bied, maar dat dat niet opweegt tegenover het belang van de restauratie van kasteel Endegeest. Die kon door aanleg van de vil la's bekostigd worden. Eind jaren tachtig sloot de toenmalige wethouder T. Kohlbcck (PvdA) een over eenkomst met bouwer IBB-kondor. De pro jectontwikkelaar zou de dure restauratie van kasteel Endegecst kosten circa zeven miljoen gulden voor haar rekening ne men. In ruil daarvoor mochten tussen de A44 en de Endegeesterstraatweg 37 dure villa's worden gebouwd. Toen de gemeente in 1990 een rijkssubsidie van 1,8 miljoen in de wacht sleepte, hoefden dal er nog maar dertig te worden. Tegen deze deal werd bezwaar gemaakt door ondermeer de Vereeniging Oud Oegst geest, Groen Links Oegstgeest en de stich ting Rhyngeest. Het bosachtige park en het weiland daarnaast zouden worden aange tast door de bouw en het benodigde ge luidsscherm langs de A44 zou ook geen ver oor de restauratie op Tianier bij elkaar kon i State vindt dat ook, I (Ir villa's fraaiing zijn. De gei het benodigde geld geen enkele andere krijgen. De Raad va zeker omdat is gebleken dat snel kopers werden gevonden. Ook het beroep tegen de uitbreiding van het Academisch Centrum Kinder- en Jeugd psychiatrie Curium aan de Endegeester straatweg is door de raaad verworpen. Op een aantal kleine punten kregen cle be zwaarmakers wel gelijk. Zo mag toekomsti ge nieuwbouw in het hele gebied 'I nde geest' niet hoger zijn dan twaalf in plaats van 13 meter. de voorzieningen op het gebied van sport en recreatie bleven dezelfde. Het plan dat in november werd gepresenteerd, behelsde een zalencentrum waarin ver schillende sporten onderdak kunnen vinden. Van Eisen kwa lificeerde het plan als 'leuk en creatief maar vroeg zich ook di rect af of het financieel wel haalbaar was. Al jaren is duidelijk dat de grond van de voormalige riool waterzuivering is vervuild. Het terrein is in het verleden opge hoogd met huisvuil. Nu moet de gemeente een nieuw onder zoek laten uitvoeren. De bo demgesteldheid wordt voor 17.000 gulden nogmaals is kaart gebracht èn als het nodig blijkt, moet de grond deels daarna worden afgegraven. De eventu ele bouw van een sportcentrum Oegstgeest verbiedt automatenhal De gemeente Oegstgeest is niet van plan de aanvraag van een ondernemer om een speelautomatcnhal te mogen vestigen, te honoreren. Burgemeester en wethouders hebben het verzoek dat eind vorig jaar binnekwam, afgewezen op basis van een plaatselijke verordening uit 1988. Los van het plan van een speelautomatcnhal is de gemeente bezig met het voorbereiden van een nieuw besluit dat het aan tal zogeheten fruit en/of gokautomaten per snackbar of café regelt. Dat besluit zal waarschijnlijk komend voorjaar in de ge meenteraad worden behandeld. reedschappen en computers stal. 1 lij ontkende echter geweld te hebben gebruikt bij diefstal De officier van justitie achtte wel bewezen dat de man een van het restau 1 had gegrepen en tegen een muur had gegooid nadat zij hem op heterdaad had betrapt. Hij sprak van zeer ern stige leiten die de slachtoffers veel economische en emolione Ie schade had toegebracht en eiste daarom dertig maanden onvoorwaardelijk. De 23 jarige I-eidennar was al een aantal malen gearresteerd voor een deel van de delicten. Eenmaal was het gekomen toe een veroordeling tot een gevan genisstiaf van zes maanden, die hij overigens nog niet uitgeze ten heeft. Bij de andere arresta ties moest hij telkens na korte tijd weer worden vrijgelaten we gens cellentekort. Sinds zijn laatste arrestatie in ol tobei zit de Leidenaar in het Huis van Bewaring. De verdachte gaf tijdens tie rechtszitting te kennen graag in de gevangenis te willen zitten omdat hij daarbuiten 'helemaal niets heeft'. De man heeft geen contact meer met zijn ouders, zijn vriendin en kind van vier jaar. Zijn woning is onlangs af gebrand. Hij wil zijn tijd In de gevangenis benutten om van zijn heroïneverslaving af te ko men en eventueel in therapie te gaan. Zijn advocaat maakte daarom geen enkel bezwaar te gen de ets van de officier. De rechter doet over twee we ken uitspraak. (drakebloedboom) heeft echte stammetjes. Hij is warmond makkelijk en staat graag plaats. Zelfs op ei .plekje doet hij Hoogte ±80 oegsgeest Op de rijksweg 44 bij Oegstgeest is gistermiddag tegen vijf uur een vrouw gewond geraakt toen haar auto over de kop sloeg. Het ongeval gebeurde ter hoogte van de afslag Rijnsburg. De brandweer moest er aan te pas komen om het slachtoffer uit haar voertuig te bevrijden. De vrouw is per ambulance afgevoerd naar het ziekenhuis. ie schakenbos de die Het Warmondse fietspad langs de Schiphollijn naar Sassenheim wordt aangelegd. De commissie volkshuisvesting, ruimtelijke ordening, openbare werken en milieu in Warmond heeft gisteravond aarzelend ingestemd met het fietspad, inclusief tie niet zal het fietsviaduct. Voorwaarde is wel dat het pad goed wordt ingepast in de omgeving en dat het verlicht wordt, zoals nu met het deel in de Veer- polder ook al het geval is. Hoewel de twijfels vooral in het CDA-kamp bleven, lijkt er geen dis- het toelaten van brommers op op Warmond," aldus Van Schie. P. den Ouden twintig argumenten moesten pleiten vóór een bromfietspad. Belang rijk daarbij is de structurele verbetering van de oost-west-verbinding voor langzaam verkeer die ermee gerealiseerd wordt. Volgens het college is het zinloos bromfietsers te weren, omdat de poli - rken aan handhaving van het verbod. Voor mevrouw C. van Schie (CDA) blijft het een gemiste kans om geen recreatieroute aan te leg gen. „Ik ben er nog niel uil. Veel zal afhangen van ïleggen van verlichting en de aansluiting het pad. De plannen voor het provinciale fietspad 224 zijn al eerder aan de orde geweest bij de behan deling van de bezwaarschriften die er tegen wa ren ingediend. Toen tekende zich een raadsmeer- derheid af die bezwaar had tegen het gebruik van het pad door brommers. Om door te kunnen gaan met het voorbereiden van de ruimtelijke deningsprocedure, legde het college van B en W het plan af te wijzen. (burgerlid) had gaarne een tekening bij het derwerp gezien. „De provincie is gestopt met te kenen. omdat de gemeente met de hakken in het zand moet om dit er doorheen te krijgen. Als dat lukt gaan ze verder", aldus wethouder J. Wasse naar. Afgesproken werd om een voorbehoud te maken: als het fietsviaduct een wangedrocht wordt, neemt het gemeentebestuur de vrijheid House-discotheek even van de baan leiderdorp judy nihof De vestiging van een house-dis cotheek in een voormalig gym nastieklokaal aan de Lijnbaan in leiderdorp is voorlopig van de baan. De gemeente wil samen met eigenaar Oudshoorn bekij ken of net mogelijk is om in het pand een of meerdere bedrijven te huisvesten. „We hebben con tact gelegd met Oudshoorn," zegt wethouder C. Huigen (WD/economische zaken). Vol gens haar is de gemeente in principe bereid om het bestem mingsplan te wijzigen om be drijfsvestiging mogelijk te ma ken, Volgens de wethouder moet worden gedacht aan klei ne, kantoorachtige bedrijven. Eigenaar Oudshoorn kondig de vorige week aan zijn pand aan de Lijnbaan op korte ter mijn te verkopen aan iemand die er een discotheek van wil maken. Dat kan zonder veel problemen omdat een disco is toegestaan binnen het bestem mingsplan. Oudshoorn, die zelf liever bedrijven in het pand ziet komen, vreesde anders met het gebouw in zijn maag te blijven zitten. Naar zijn zin gaf de ge meente niet snel genoeg ant woord op zijn verzoek om me dewerking te verlenen aan wij ziging van het bestemmings- VRUETIJD LEIDEN Ruilbeurs. Ruilvereniging Koningskork houdt morgen een ruilavont voor verzamelaars van onder andere postzegels, munten en tele foonkaarten. De entree voor niet-leden is l ,50 gulden en voor de jeugd tot en met 15 jaar 1 gulden. De ruilbeurs wordi gehouden in buurthuis I let Spoortje aan de Bemhardkade 40 in Ix'lden. Voor meer inlichtingen: 01729-8422. Volksmuziek. I let I longaarse Volksmuzickensomble Muzsikós treedt morgen op in de grote zaal van het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk33a in Ix'iden. Kaarten voor dit optreden kosten 12,50 gulden per stuk. l iet begint om 20.30 uur. Bingo. LEG houdt morgenavond een bingo in het sportcomplex aan de Boshuizerkade. Aanvang is 20,00 uur, Raynaud-patiënten.Dc Vereniging van Vaatpatiënten houdt zater dag 21 januari een contactbijeenkomst voor mensen die lijden aan de ziekte van Raynaud. Deze ziekte is een verkleuring van vingers ei tenen door kou. I lierbij voelen de vingers of tenen dood aan. 'l ijden deze bijeenkomst kunnen lotgenoten ervaringen uitwisselen en el kaar tips geven over hoe met allerlei dagelijkse problemen om te gaan. De bijeenkomst begint om 14.00 uur en duurt tot ongeveer 16.30 uur. Voor meer informatie en aanmeldingen: 071-142007 ALPHEN AAN DEN RIJN Denksport. 'GO' denksport is morgen om 20.00 uur in buurtten trum Elkerlyc aan de I lavixhorst 254. Voor meer informatie: 01720- 94309. Koopavondconcert. In de concertzaal van de Streekmuziekschool Alphen aan den Rijn begint morgen om 19.30 uur het Koopavond concert worden gehouden. De toegang is 5 gulden voor volwassene en kinderen tot 12 jaar betalen een rijksdaalder. WASSENAAR Twilight Zone. In Twilight Zone het optreden begint om 22.30 ut lerweg 153 in Wassenaar. Vanaf 20.00 dcre informatie: 01751 14415. eedt morgen de band 'I omf op. In boerderij Ter Weer aan de Deij- r is de zaal open. Voor ver-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19