Zending heeft toch toekomst nü Liljl llË^frTli =f| jf Inir Kerk Samenleving 'Ik ben er niet om de mensen te aaien' M\U\ DONDERDAG 19 JANUAR11995 REDACTIE «DICKV BUITENLAND KORT Pinksterkerken Pinksterkerken in Latijns- Amerika maken een explo sieve groei door. Hoe de tra ditionele protestantse kerken in Latijns-Amerika op die groei moeten reageren, is 'één van de spannende vra gen' die aan de orde komen op de derde assemblée van de Latijnsamerikaan.se Raad van Kerken (CLA1), van 25 ja nuari tot 1 februari in het Chileense Concepción. Vol gens drs. W. van Laar van de- Nederlandse Zendingsraad, die namens de Nederlandse- Raad van Kerken de vergade ring bijwoont, zou rond de- eeuwwisseling 'wel eens een derde van alle Latijnsameri- kanen protestant kunnen zijn'. De pinkstergemeenten, die door de Verenigde Staten werden geïntroduceerd om een tegenwicht te bieden aan de progressieve katholieke basisgemeenschappen, zijn uitgegroeid tot een brede volksbeweging, die in het he le continent vaste voet aan de grorid heeft gekregen. Servisch-Orthodox De beide leiders van de mos lims en de rooms-katholie- ken in Bosnië-Herzegowina hebben de Servisch Ortho doxe Kerk aangeboden sa men te werken. Dat deelde de Bosnische ambassadeur in de Zwitserse hoofdstad Bern, prof. Muhamed l i lipovic, gisteren in Bern mee na afloop van een bespreking met afgevaardigden van het Zwitserse parlement. De lei der van de moslims. Reis Mustafa Ceric, en de rooms- katholieke kardinaal van Sa rajevo, Vinko Puljic. spraken uit dat zij elkaar willen hel pen vernietigde kerken en moskeeën op te bouwen. Ze boden ook de, eveneens bij de besprekingen aanwezige, servisch-orthodoxe bisschop, Atanasije Jevtic, aan zich in te zetten voor de terugkeer van servisch-orthodoxe priesters in Bosnische ge meenten. Dialoog De door het Vaticaan afge zette Franse bisschop Jac ques Gaiilot blijft bereid om met de rooms-katholieke kerkleiding in dialoog te tre den. Dat zei de 'rode bis schop' gisteren in een inter view met het katholieke Bel gische dagblad La libre Belgi- que. Als er vanuit Rome een voorstel voor bemiddeling zou komen, het liefst door de Belgische kardinaal Godfried Danneels, zou hij dat aanne men, zo meldde Gaiilot. Het secretariaat van Danneels weigerde elk commentaar op het bericht. 'Kerken zijn partners geworden Zending is niet meer wat het geweest is, en dat is maar goed ook. Toch heeft de zending als zodanig toekomst. Want 'hoewel het begrip een andere inhoud heeft gekre gen, zal de kern van de zaak blijven bestaan'. Dit hield dominee Aart Verburg zijn gehoor voor op de gemeente avond van de XWO-groep (Zending, Werelddiakonaat en Ontwikkelingssamenwerking) in Oegstgeest. OEGSTGEEST MONIQUE VAN EEDEN Verburg is docent agogische vakken aan het Hendrik Krae- mer Instituut in Oegstgeest. In die functie bereidt hij mensen voor op eèn kortere of langere periode van wonen en werken op het zuidelijk halfrond. Ver- burg kan er zelf uit eigen erva ring over vertellen, want hij was zes jaar lang studentenpredi- kanl in Surabaya. 'Zending is communiceren dat God met ons leven te ma ken wil hebben', stelde de do cent vast. Voor hem ligt de kern van de boodschap in 'de recht vaardiging van het geloof. Tij dens zijn studie theologie leek het hem nog een dogmatisch begrip, maar pas toen hij zelf ging preken merkte hij wat het voor hem in de praktijk bete kende: dat je voor God een waardevol mens bent, onafhan kelijk van je opleiding, status of karakter. Dat de zending in de loop van de tijd van inhoud is veranderd, is wel duidelijk. Vroeger was zending vooral kerken stichten en uitbreiden, maar dat is nu niet meer nodig. De kerken zijn zelfstandig geworden. Verburg: „We kunnen nu verder gaan met het uitwisselen van mensen en ideeën. Zending in alle zes de continenten, dat houdt in dat er een wisselwerking is. De kerken hebben geen moeder- /dochter-relatie meer, ze zijn partners geworden." De 'zending in zes continen ten' heeft wel degelijk toekomst, want de essentie ervan ligt hierin: als je een bepaalde over tuiging hebt, wil je die op een gegeven moment uitdragen. „De moderne zending is als een waaier, één geheel van allemaal verschillende facetten, ledereen mag zich bezighouden met het facet dat hem het meest aan spreekt: onderwijs, scholing, Max Havelaar-koffie, of soep brengen aan de buurvrouw. Het multidimensionele zendingsbe grip heet dat. Daar kun je een eind mee komen." Raad van Kerken tegen uitzetten asielzoekers naar veilige landen van de Eerste Kamer schrijft ds. W. van der Zee, secretaris van de Raad, dat het wetsvoorstel een aantasting is van 'het asiel rechtsysteem, zoals zich dat in de afgelopen decennia op basis van aangegane verdragsver plichtingen heeft ontwikkeld'. De Nederlandse overheid heeft de plicht om te garanderen dat vluchtelingen vanuit een veilig geacht derde land niet naar een niet-veilig land worden doorge stuurd, vindt de Raad. De Raad van Kerken in Neder land wil dat de Eerste Kamer niet instemt met het uitzetten van asielzoekers die via een vei lig geacht 'derde land' naar Ne derland zijn gekomen. Een wetsvoorstel dal dat mogelijk maakt ligt bij de Senaat. De Tweede Kamer keurde het on langs goed. In i brief a de voorzitter BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Ridderkerk (Bolnes): J. het Lam te Dirksland. Aangenomen: naar Ommeren (toez.): drs. W.F. Sulimma, kandidaat te Utrecht. Bedankt: voor KATWIJK AAN ZEE (Pnifilwijk): M. Goudriaan te Arne- GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Rotterdam Centrum (in samenwerking met de deputaten ker kelijke arbeid onder studerenden van de classis Rotterdam) als studenten- te Duivendrecht (part-time), die dit beroep heeft aangenomen. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Heemse: H. Jagersma ti Veenendaal. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Middelburg-Centrum: A.J. Gunst te Tholen, die bedankte voorTncht-Geldermalsen. Bedankt: voor Aalburg: P. Melis te DE ROEPING Zoeterwoude was voor hem de ideale ge meente. En toch ruilt dominee J.R. Wolthaus dit dorp deze maand in voor 'grote buur* Lei den. Op 29 januari wordt hij bevestigd als vas te predikant van de Vredeskerk, een wijkge- meente van hervormden en gereformeerden die hij zal delen met ds. S. Bloemert. Geboren op 27 augustus 1943 bezocht Wolthaus de mulo en vervolgens de Pedagogische Acade mie. Hij had altijd al veel belangstelling voor bijbel en christendom en besloot een aanvul lend examen klassieke talen te doen, zodat hij theologie kon gaan studeren in Leiden. Tij dens zijn studie gaf hij godsdienstles op een middelbare school en ook toen hij dominee werd in Aarlanderveen (1976) bleef hij in deeltijd lesgeven. In 1979 kwam Wolthaus naar de hervormde gemeente van Zoeterwou de. De verhuisdozen in de kamer en de door dringende verlucht in de opgeknapte pasto rie, markeren bijna zestien jaar later een 'nieuw begin' in Leiden. „Atheïsten fascineren me. Ze werpen dezelfde vragen op als kerkmensen: wat is de zin van het leven, waar om is er zoveel lijden in de wereld, waar is God? Ieder een wil dat weten. Ik praat graag over de grens tussen geloven en niet geloven. Over wat het evangelie voor mensen betekent. Voor mij is er dan ook geen. verschil tussen kerkmensen en atheïsten; ze gaan allemaal dood en worden allemaal wel eens verliefd. Kerkmensen zijn niet be ter dan onkerkelijken. In Zoeterwoude had ik buiten de kerk een hele kring van niet-gelovigen die ik be zocht om met ze over de godsdienst te praten. Bij zo'n gesprek gaat het mij erom dat ze iets van het christelijk geloof oppikken, niet om ze naar de kerk te lokken. Ik ben er niet om de mijn doel om de kerk vol te krijgen, maar om contact met de mensen te hebben. De kerk is toch geen voet balstadion. Zoeterwoude was voor mij de ideale gemeente. De gemeenteleden waren ont zettend enthousiast en or ganiseerden veel. Er was een cantorij, een koperbla- zersgroep, een literaire kring. En 'Samen op weg' liep erg goed. Maar ik vind het interessanter om met de katholieke kerk of bij voorbeeld islamieten of atheïsten samen te werken. De verschillen tussen her vormden en gereformeer den zijn zo klein. Met ka tholieken hebben we in Zoeterwoude veel oecume nische diensten gehad en dat was erg leuk. Tot de bis schop ingreep, die vond het te ver gaan. Op een gegeven i dacht ik: nu moet er maar eens een andere dominee in Zoeterwoude komen. De mensen die ik had gedoopt, werden ook door mij ge trouwd. Als je zo lang op een standplaats blijft, ga je er toch teveel je eigen stem pel op drukken, terwijl de gemeente door moet groei en. Ik heb veel geleerd in Zoeterwoude en die erva ring ga ik nu in Leiden ge bruiken. Het lijkt me leuk om met dominee Bloemert een team te vormen, ook omdat ik nog nooit met een vrouwelijk dominee heb sa mengewerkt. Maar eerst moet ik luiste ren, kijken, kennismaken. En ook proberen de men sen hier een beetje lief te hebben." OPGAVE 1 B O R U P I A N 2 A S R P O D O K 3 A E P I R S L 4 G K E R A E N T 5 S N C H S U W M 6 M I A K A R D O 7 T B A D S T A 8 C L E O D W N E 9 H M A E R O M T 10 P E L A L A G N 11 P O I L E K T A 12 M K O A K N E R 13 A G H E N D E A 14 L B ij E B E N L CITAAT Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar be neden en van links naar rechts een citaat. Horizontaal: 1. kleur; 2. geest; 3. maand; 4. dagblad; 5. schrikachtig; 6. Ja pans behendigheidsspel; 7. ge noeg; 8. grappenmaker;-9. nar- renstok; 10. kwelling; 11. dans; 12. zware hamer; 13. aanteken boek; 14. De Heilige Schrift. OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL dalpit er-t-n-do sake-amor e-alibi-e medelijden -gade- toverheks e-egaal-t lire-asla en-l-s-ur roshit- Of RECHTER Mr. Jesse vari Muylwijck IllllJii i i Uil UK asJEE, ÏK HEB DRiE SÏ6AR.EKJZA-KEM MBT LOKETTENJ V/AM K06ELVR.IJ BOES 356443 HET WEER Zachte weer houdt aan De Atlantische machine blijft voor lopig op volle toeren draaien. In de buurt van IJsland ligt een grote centrale depressie, die als sturend systeem fungeert voor verschillen de kleinere storingen, die in rap tempo de oceaan oversteken en de komende dagen onstuimig weer brengen boven West-Europa. Giste ren viel het met de verwachte re gen erg mee. Het front vertraagde boven ons land, maar de meeste neerslag was er toen al uitgeperst. Boven de westelijke kuststrook was de achterkant van de bewolkings- band goed zichtbaar en ze ver plaatste zich nauwelijks. Boven zee heerste duidelijk ander weer. Kijkend in westelijke richting was een wolkenvrije zone te zien, maar aan de horizon doken de massieve gestalten van stapelwol ken op. Op de satellietfoto bleek, dat de buien voorlopers waren van een hele armada van winterse bui en, die in een lange baan van de zuidpunt van Groenland tot aan on ze kust reikte. De buien zijn op de foto zichtbaar in de vorm van hon derden witte vlekjes, die in het zog van de 'depressiekrul' bij IJsland naar de West-Europese kusten worj den verscheept. Met alle activiteit op de oceaé loven de weerfoto's ook de komen de dagen een fraaie impressie te geven van onze rusteloze atmos feer. Echte liefhebbers raad ik aan de wolkenplaatjes op video te ver zamelen en zo mogelijk achter el kaar af te draaien. Zo'n wolkenfilm geeft leerzame informatie over het stromingspatroon van weersyste men. In de operationele weerdienstj j zijn de visuele beelden een dank baar studie-object. Vooral klein schalige systemen, zoals buien klonters of golfjes in een wolken band kunnen een weersverwach ting op het laatste moment doen mislukken en dan zijn de plaatjes van de satelliet een uitkomst. Het wisselvallige en relatief zachte weer houdt aan - zeker nog tot be gin volgende week. Komende nacht passeert een randstoring v de IJslandse depressie met regen en veel wind. Zaterdag of zondag wordt die procedure herhaald. Tus sen de bedrijven door is het rede lijk weer met opklaringen en een enkele bui. De temperatuur schommelt tussen 2 en 7 graden. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met elders Denemarken: Tamelijk den met regen maar daag m het zuiden o en toe zon en droog. XBUKpW,e' Engeland, Schotland, Wisselvallig weer. Vandaag af en toe regen den veel wind. Morgen wisselend be wolkt karakter. Middagtemperatuur in het gemeen rond 5 graden. België en Luxemburg: Vandaag eerst wolkenvelden j en tijdelijk veel wind. Mai van 2 graden in de Ardennen tot 7 langs de kust; morgen iets hogere temperatu- Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag in de oostelijke departementen en morgen in het westen kans op wat zon; verder flink wat wolkenvelden. In de westelijke departementen regent het nu en dan en valt plaatselijk veel neer slag. In de Jura en Vogezen gaat het morgen enige tijd sneeuwen. Vandaag langs de kust veel wind. Middagtempe ratuur vandaag van 12 graden in de Ven- de'e tot 4 rond Straatsburg. In de Jura en Vogezen temperatuur op 1000 meter in de loop van morgen iets boven nul. morgen ook plaat- station weer selijk regen. Vooral in het noordwesten plaatselijk veel neerslag en een harde Amsterdam halfbew. wind. Aan de Costa's in het zuidoosten DeBiit waarbew en oosten tot morgenavond droog en ge- halfbew. regeld zonneschijn. Maxima aan de Cos- Eelde zwaarbew 15 graden bij Gerona tot rond ^.ndl!0!!n VRIJDAG 20 JANUARI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 08.37 Zon onder 17,03 Maan op 21.46 Maan onder09.43 Waterstanden Katwijk Hoog water 05.20 17.30 Laag water 01.06 13.24 Weerrapporten 18 januari 19 uur: 17 z Canarische Eilanden: Vooral aan de noordkant van de eilanden wolkenvelden en mogelijk regen. Aan de zuidstranden perioden met zon. Middag- temperatuur circa 21 graden. Rotterdam half bew. Athene Barcelona Berlijn Boedapest Langs de westkust tijdelijk veel wind. Middagtemperatuur van 9 graden bij Lyon en Bordeaux tot rond 12 langs de zuidkust en aan de voet van de Pyre neeën. Temperatuur op 2000 het algemeen Italië: In het algemeen veel bewolking en in de bergen boven de 1000 meter sneeuw, elders buiige regen. Temperatuur op 2000 meter rond -4 graden. Morgen op veel plaatsen weer opklaringen. Middag- temperaturen van plaatselijk 4 graden in de Po-vlakte tot 15 graden op Sicilië. Duitsland: Eerst nu en dan zon en op veel plaatsen droog. Morgen vooral in het westen flink wat wolkenvelden en toenemende kans op regen, in het zuiden föhn. Middag temperatuur vandaag van +6 in het wes ten tot -2 rond Berlijn; morgen vooral in het zuiden hogere maxima. Tempera tuur op 1000 in het middelgebergte ge leidelijk oplopend tot +6 graden, op 1500 meter in de Zuidduitse Alpen tot 7, Zwitserland: Vandaag flinke opklaringen. Morgen van het westen uit toenemende bewolking, vanaf 1200 meter gevolgd door sneeuw Maxima rond 4 graden, vandaag in Tes- sin hoger. Temperatuur op 2000 meter eerst rond -6 graden, morgen iets hoger. Oostenrijk: Vandaag bewolkt en plaatselijk sneeuw. Morgen in het oosten flink wat opklarin gen; in het westen later opnieuw be wolkt maar tot de avond droog. Tempe ratuur op 2000 meter vandaag rond -7 graden, morgen vooral aan de noord flank van de Alpen beduidend hoger. Brussel Cyprus half bew. regenbui w 1 13 9 0 6 Klagenfurt 19 13 60 16 7 03 14 7 00 -11 -16 00 •1 -8 0.0 Casablanca zwaar bew Johannesburg halfbew./ ,1 34 23 00 COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgever Damiate bv DIRECTIE B M Essenberg. G P Arnold (adj). HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor. Frans Nypels. Henlt van der Post (ad|) OMBUDSMAN RD Paauw. tel dag 9 30- 1 30 uur 071-356215.0 Advertenties071-323508 Fam benchten 071-323508 Redactie071-321921 ADVERTENTIES Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel 071 -128030 txj vooru.tbet (ind BTW) per acc giro autom bet ƒ31.05 30.05 87,70 I 86.70 337,55 336.55 XE ovenge landen op aanvraag KLACHTEN BEZÓRGING

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 18