Afrika worstelt, maar komt boven VS bewandelen nog steeds slinkse wegen om Russische wapens te kopen V Buitenland vJH fcXCHANv» \GéD J Westerse investeerders aarzelen in Zuid-Afrika [DINSDAG 17 JANUAR11995 Washington hans de bruunrikanen waren er echter in geslaagd, niet De Amerikanen probeerden ook tijdens de Pas toen de Russen terugkrabbelden, ver- wapens te verkopen. „Je hoort zo ander- markt en is formeel de koper van Rus I CORRESPONDENT IOp een militair vliegveld in Alabama landde kort geleden een groot transportvliegtuig met een opmerkelijke lading: een Russische I S-300 luchtafweerbatterij, compleet met ra- darapparatuur, raketten en reserveonderde len. De Amerikanen wreven zich in de han den bij dit buitenkansje om een van Rus- lands modernste wapensystemen, de te genhanger Van de Amerikaanse Patriot-ra ket, eens grondig te kunnen bekijken en Maar de Russische leiders in Moskou sloe- '1 gen woedend met de vuisten op tafel. De nj raketbatterij had namelijk nooit in Ameri- j kaanse handen mogen belanden. De Ame- chter in geslaagd, met behulp van een Canadese wapenhandelaai en een bedrijf dat veel zaken met het Pen tagon doet, een deal te sluiten met Wit-Rus- land voor de geheime levering van de raketinstallatie. Het Pentagon zou er slechts 50 miljoen dollar (87,5 miljoen gulden) voor betaald hebben. Het handeltje met de Wit-Russen, dat in de Russische krant Izuestia en door The Was hington Posten The New York Times werd onthuld, maakt deel uit van een agressieve poging van het ministerie van defensie om tot nog toe topgeheime Russische wapens in handen te krijgen. Het Pentagon heeft daarvoor een aparte afdeling in het leven geroepen en op het defensiebudget daar voor zelfs een geheime post opgenomen. De Amerikanen probeerden ook tijdens de Koude Oorlog al Russische wapens i: den te krijgen. Meerdere bedrijven hielden zich daarmee bezig. Vooral Roemenië en Polen bleken geregeld bereid Russische wa pens te leveren. Maar na de val van het communisme kwam daaraan een einde. Het steekt de Russen vooral dat de Ameri kanen, die nu als vrienden en bondgenoten worden beschouwd, blijven doorgaan via een omweg Russische wapens te kopen. Maar de ergernis in Moskou over dit han deltje is deels theater. Uit de berichten in de Russische en Amerikaanse media blijkt dat de Canadese bemiddelaar, ene Emmanuel Weigensberg, eerst bij de Russen zelfheeft aangeklopt om een S-300-installatie te ko pen. Moskou voelde daar eerst wel voor. Pas toen de Russen terugkrabbelden,1 legde Weigensberg zijn inspanningen na Wit-Rusland, dat bij zijn onafhankelijkheid veel Russische wapens meekreeg. Volgens bronnen in Washington zijn ook andere voormalige Sovjet-republieken meer dan bereid om Russisch wapentuig, dat hen voor niets in de schoot is gevallen, voor veel buitenlandse deviezen van de hand te doen. Hun slechte economieën kunnen dat geld goed gebruiken. En de Amerikanen ko pen graag, ook al om te voorkomen dat mo dern wapentuig in handen valt van gevaar lijke dictatoriale regimes, zoals Libië, Irak, Iran of Noord-Korea. Izvestia klaagde onlangs dat de verkopen zijn uitgevoerd 'door Witrussische opportu nisten die zichzelf verrijken' door Russische erkopen. „Je hoort geheimen niet te verkopen", aldus de krant. „Het is illegaal en niet netjes van vrienden en bondgenoten, om het zachtjes te zeggen". Russische nationalisten zeggen dat de handeltjes 'een Amerikaanse poging zijn om Rusland te vernederen en militair te verzwakken' Het Pentagon, dat niet op de berichten wil reageren, kon uiteraard niet direct met Moskou of Minsk onderhandelen. Daarom werd gebruik gemaakt van Weigensberg en het vlakbij Washington gevestigde compu terbedrijf BDM, dat al jaren een goede leve ranciervan het Pentagon is. Geen wonder, want de topman van BDM is Frank Car- lucci, die onder Ronald Reagan enkele jaren minister van defensie was. BDM verkent de narkt en is formeel de koper wapens, waar het Pentagon en de CIA be langstellingvoorhebben. BDM zou aan elke transactie tien procent overhouden. Andere defensie-bedrijven iti de VS klagen dat BDM van het Pentagon danzij Carlucci een voorkeursbehandeling krijgt, waardoor zij zelf niet kunnen mel dingen op deze lucratieve markt. De ana dese wapenhandelaar Weigensberg. die als bemiddelaar optrad, kwam eind jaren tach tig in opspraak toen bleek dat hij een rol had gespeeld bij de (illegale) levering van wapens aan de rechtse contra-rebellen in Nicaragua, als onderdeel van het Iran Con tra-schandaal. 9 Visie IMF en Wereldbank is niet die van Afrikanen zelf Het gaat nog steeds niet goed met Afrika, zoveel is zeker. Maar de me ningen over oorzaken van en mogelijke remedies voor de aanhoudende malaise vallen in twee hoofdstromingen uiteen. Enerzijds zijn er de eco nomische wijzen van de Wereldbank en het Internationale Monetaire Fonds, die volhouden dat hun medicijn op den duur werkt en dat het ooit beter zal gaan. Anderzijds ontstaat er een steeds sterkere zielsver wantschap tussen Afrikaanse marxistische academici, van wie velen in ballingschap leven, en een gestaag groeiende laag van 'politiek correc- ten' in Afrika. Zij willen geld zien van het Westen. LONDEN RICHARD DOWDEN De i IMF We reldbank worden gecontroleerd door westerse geldschieters, die ealistische eisen blijven stel len over 'deugdelijk bestuur' en 'duurzame economische aan passingen'. En wanneer zich er gens in Afrika de zoveelste ramp voltrekt, wringen de westerse regeringen gefrustreerd de han den, zonder hun beleid aan te passen. De linkse academici ge loven dat het continent paradij selijk zou zijn als de Europea nen er niet hadden huisgehou den. Hun oplossing is dat het Westen miljarden guldens scha devergoeding betaalt ter com pensatie voor de slavernij, het imperialisme en de economi sche uitbuiting. De twee groepen pratên niet met elkaar. Integendeel. Hun standpunten groeien alleen maar verder uiteen. Beide stro- - mingen leven in hun eigen we reldje en hebben bovendien weinig voeling met de Afrikaan se realiteit. Neem het probleem van de politieke instabiliteit. In wester se politieke kringen wordt alge meen aangenomen dat deze in stabiliteit een uitvloeisel is van het feit dat de Afrikaanse sa menleving in stammen is ver deeld. In Afrikaanse academi sche kringen heerst echter de overtuiging dat de instabiliteit het directe gevolg is van de door de Europese koloniale machten willekeurig getrokken lands grenzen. Verschillende voor aanstaande Afrikaanse dertkers, onder wie professor Ali Mazrui uit Kenya en de Nigeriaanse Nobelprijswinnaar Wole Soyin- ka, riepen onlangs om nieuwe landsgrenzen. Dekolonisatie Maar hoe dom en ontwrichtend deze grenzen ook waren, ze hebben zelden tot oorlog of po litieke instabiliteit geleid. Na de dekolonisatie hebben Afrikaan se staatshoofden afgesproken dat de grenzen niet ter discussie staan. En over het algemeen hebben ze zich daar keurig aan gehouden. Afgezien van de So malische invasie van Ethiopië in 1977 en de Tanzaniaanse inva sie van Uganda in 1979 hebben de Afrikaanse oorlogen niet tus sen landen of over landsgren zen gewoed. Het zijn steeds in terne conflicten geweest. Zou Afrika daarom stabieler zijn als de grenzen opnieuw werden getrokken? Dat staat nog te bezien. Om deze vraag te beantwoorden, is het in elk ge val belangrijk te weten hoe Afri ka reilde en zeilde voordat de imperialistische Europeanen ten tonele verschenen. Rond het midden van de 19de eeuw telde Afrika tussen de 6.000 en 10.000 politieke eenhe den over het algemeen kleine koninkrijken die waren geba seerd op taalkundige, culturele of etnische groepen. De meeste van deze koninkrijken konden niet als staat worden aange merkt, aangezien er zelden sprake was van een overheids apparaat dat de dood van een monarch overleefde. De ko ninkrijken voerden voortdurend oorlog, werden veroverd en ver nietigd, bloeiden op en raakten Een bekend beeld uit Afrika: hongerende Ethiopiërs wachten op voedselhulp. foto* Het is moeilijk voor te stellen hoe duizenden van dergelijke gemeenschappen zich binrjen een relatief korte periode van honderd jaar op eigen kracht en op een vreedzamere manier tot moderne staten hadden kunnen ontwikkëlen. Het systeem van gecentraliseerde staten is Afrika door de Europese koloniale machthebbers nagelaten. Veranderingen Maar deze staten staan nu - zwaar onder druk. Het machtige Westen heeft de jonge Afrikaan se landen radicale economische veranderingen opgelegd. De koersen van de Afrikaanse munteenheden zijn vrijgegeven, met als gevolg dat de stedelijke elite de beroepskrachten waarop elke staat drijft is ver armd door de vrije val van hun salarissen. Staatsbedrijven zijn verkocht of gesloten, waarmee een belangrijke stabiliserende factor is verdwenen. Afrikaanse leiders kunnen meer gebruiken om politieke en financiële gunsten uit te delen, en zo de bevolking bijeen te houden. Ondertussen raken de jongere generaties gedesillusioneerd door het falende politieke sys teem. De roep om vrijheid en democratie neemt toe. Maar omdat het aan aansprekende ideologieën of nationcüe betrok kenheid ontbreekt, worden po litieke bondgenootschappen I ISA n\j i nu c I veelal op etnische of regionale basis gesloten. Op deze manier steken oude stamverbanden weer de kop op en dreigen Afri kaanse landen verscheurd te ra ken. Maar betekent dit dat er nieuwe landsgrenzen moeten worden getrokken aan de hand van deze hernieuwde etnische tegenstellingen? De recente geschiedenis kent twee gevallen van Afrikaanse staten waar nieuwe grenzen zijn getrokken. Het eerste geval is Eritrea een land waarvan de enige historische claim op na tionale soevereiniteit berust op het feit dat het ooit een Italiaan se kolonie is geweest. Met de onafhankelijkheid van Eritrea is dus geen oude staat of oud ko ninkrijk herrezen, maar is een bestuurlijke eenheid van kolo niale oorsprong hersteld. Somalië 1 Iet tweede geval betreft Soma lië, waar de noordelijke clans Somaliland weer tot leven heb ben gewekt. Maar ook hier is gebruik gemaakt van een oude brug tussen hel verleden en het heden. In grote delen van Afrika ontstaan weer netwerken van adellijke macht en invloed. Uganda In Uganda vormt het koninklij ke hof van de Kabaka een poli tieke machtsbasis. In Nigeria oefenen lokale vorsten, zoals de Oba's en de Emirs, steeds open lijker hun invloed uit. En in Zuid-Afrika maakt een heel le ger plaatselijke vorsten zich op om zich op het politieke toneel te begeven. De centrale regerin gen War bevechter of mkele ji beeld Zaïre i gevols van i misschien nic van de centrale Z; allee net ze sluiten, vreemdeling door bijvoor heeft hij als ontwikkeling nodig, m mingvan koning. I wil doen i belasting het centi Alleen bedrijven die het systeem begrijpen, krijgen voet aan de grond k I Cg®r'"8 de plaatselijke chief of •en bedrijf dat zaken n Afrika zal niet alleen moeten afdragen aan ale gezag, maar ook aan de plaatse lijke chief. Op V»el plaatsen gebeurt dat al. Zo'n ingewik keld systeem is niet aantrekke lijk voor bui tenlandse in vesteerders. Al leen bedrijven die begrijpen hoe het Een Somalisch meisje drinkt water uit een door Amerikaanse militairen achtergelaten ton. foto archief deringen is gekomen. Oorlogen elders in Afrika bijvoorbeeld in Uganda, Angola en Liberia zijn niet veroor zaakt door afscheidingsbewe gingen, maar door het politieke systeem waarbij de winnaar alle macht krijgt. Etnische groepen die naast de overwinning gre pen, voelden zich vaak buiten gesloten en begonnen een oor log om de winnaar van de ver kiezingen alsnog te verslaan. In Rwanda en Burundi heb ben de Hutu's en de Tutsi's nooit afzonderlijke gebieden bewoond. Het conflict is daar om ook niet op te lossen door het trekken van nieuwe gren zen. De twee stammen bewo nen dezelfde heuvels en leven in dezelfde gemeenschap. Van daar ook dat de Rwandese bur geroorlog in volkerenmoord is ontaard: het ging niet om het verdedigen van grondgebied, maar om het radicaal verwijde ren van een andere stam. In dit opzicht zijn Rwanda en Burundi uniek in Afrika. Nergens anders zijn twee stammen zo verstren- geld. Het idee dat wijze mannen een einde kunnen maken aan zulke conflicten door her en der een paar grenzen te verleggen, is even belachelijk als hel klinkt. Het lijkt waarschijnlijker dat de grenzen jqist minder belangrijk zullen worden. Terwijl de cen trale staat in Afrika aan kracht inboet, zijn lokale leiders met een traditionele regionale of et nische machtsbasis sterk in óp- komst. Adellijke families doen zich weer gelden en hun goed opgeleide ldnderen vormen een lokale sys teem werkt, zullen voet aan de grond kun iii-ii krijgen. Zonder groot schalige buitenlandse investe ringen zal de economische ont wikkeling het van binnenlands kapitaal moeten hebben. Dat is minder onmogelijk dan het klinkt. De adellijke families die druk bezig zijn hun eigen regio nale rijkjes op te bouwen, zijn zeer vermogend. Voorlopig heb ben ze hun geld echter veilig weggezet op Europese banken, vanwege de instabiliteit in eigen land. Als deze families er in sla gen orde op zaken te stellen, zouden ze er misschien ook toe bereid zijn hun kapitaal in eigen land te investeren. Naarmate de nieuwt machtstructuren zich verder uitkristalliseren, ontstaan han- delsnetwerken die niet in de statistieken van de Wereldbank zijn terug te vinden. Oude pre koloniale handelsroutes herle- veh, nieuwe bloeien op. Deze verborgen markten maken Afri ka veel rijker dan uil de officiële cijfers blijkt. In heel Afrika, met uitzonde ring van Zuid-Afrika, verliest de centraal geleide staat terrein. Op de ruïnes van de Europese koloniale erfenis ontstaan nieu we netwerken van macht en rijkdom, die beter aansluiten bij de diepgewortelde inheemse- tradities van het Afrikaanse continent. Dit is de realiteit die moet worden onderkend en waarop de internationale ge meenschap zou moeten inspe- VERTALING: MARGREET HESLINGA correspondent „Het gaat nu goed. maar wal gebeurt erna Mandela?" Die vraag kreeg Zuid-Afrika's vice-president Thabo Mbeki onlangs tijdens een bezoek aan Duitsland steeds weer voorgelegd als hij met zaken lieden of bankiers sprak. De vraag bevat in een notdop een van Zuid-Afrika's grote problemen. De afgelopen maanden bezochten zo'n tweehonderd handelsmissies het land. ledereen erkent dat Zuid-Afrika de springplank tot de rest van het continent kan worden. Maar twijfel over de toekomst vveerhoudt velen er van de sprong te wagen. Er zijn op dit moment zo'n honderd grotere buitenlandse Investeerders actlei i enjaai geleden waren dat er nog maar 54. In een behoorlijk aantal gevallen gaat het om bedrijven die voor de afkondi gingvan de VN-sancties tegen net apartheidsregime ook al in Zuid-Afrika gevestigd wa ren. Zo keerden Ford, Volvo en IBM na jarenlange afwe zigheid terug. Maar echt nieuwe investeerders hebben duidelijk koud-watervrees. Zuid-Afrika's terugkeer in de internationale economische gemeenschap komt op een wat ongelukkig moment, werd Mbeki door de 1 )uitse zakenlieden duidelijk ge maakt. De Duitsers, maar ook de meeste andere Europea nen en de Amerikanen, zijn nog volop bezig met de nieu we markten die zich in Oost- Europa na de val van de Muur hebben geopend. Polen, de Tsjechische Repu bliek en I Ion ga rij e bieden goedkope en goedgeschoolde arbeidskrachten, vlak naast de deur. De lonen zijn er lager dan in Zuid-Afrika, de arbei ders beter opgeleid en de vak bonden houden zich rustiger. En ze beschikken bovendien over een betrekkelijk stabiel politiek,klimaat, iets wat in vesteerders in Zuid-Afrika maar moeten afwachten. De Duitse zakenlieden lieten zich tegenover Mbeki met zorg uil over het militante socialisme in de Zuidafrikaanse vakorga- De vraag wat er na Mandela gebeurt, is geen onzinnige. Die houdt veel Zuidafrikanen net zo hard bezig. Het gaat op dit moment verrassend goed in Zuid-Afrika, en iedereen weet dat de president daar een zeer belangrijke rol in speelt. Maar het continent Afrika heeft geen naam hoog te houden als het gaat om po litieke stabiliteit, etnische ver draagzaamheid of liberaal economisch beleid. En waar om zou Zuid-Afrika een uit - zondering zijn? Een man die ervan overtuigd is dat zijn land die uitzonde ring is, is de econoom Pieter Laubscher, verbonden aan het Bureau voor Economisch Onderzoek (BEO), een onaf hankelijk instituut binnen de door Afrikaners gerunde Uni versiteit van Stelïenbosch. BEO is in die zin opmerkelijk, dat het altijd positief geweest is over de toekomst van Zuid- Afrika, ook op een moment dat de blanken massaal het land ontvluchtten uit angst voor wat er na de verkiezin gen zou gebeuren, laubscher constateert een positieve ontwikkeling in de politiek van het AN(1 )at Mandela onlangs in de Vere nigde Staten het belang van privé-ondememingen bena drukte, is zonder morren ge slikt door de organisatie die tot voor kort nog nationalisa ties hoog in haar vaandel had staan. De gematigde ringspoliliek is op hel ANC- congres in december zelfs tot partijpolitiek verheven. 1 )e politieke stabiliteit van Zuid- Afrika op dit moment noemt hij'verbazingwekkend'. I loewel er internationaal veel aandacht was voor de golf van stakingen in augustus, sep tember, meent Laubscher dat de bonden zich in praktijk veel minder radicaal opstellen dan het lijkt. „Die maanden zijn traditioneel de maanden van loononderhandelingen, in die lijd zijn er ieder jaar stakingen." „Maar bij de vakbondleiding is zeker doorgedrongen dat we onze internationale con currentiepositie in de gaten moeten houden. Na de sta kingen in de automobielin dustrie zijn in diezelfde sector bijvoorbeeld verregaande al- spraken gemaakt over her structurering en om- en bij scholing." Internat ionale investeerders zullen zich volgens hem voor al laten leiden door wat natio nale i orders doen. El die geven aan dat ze de rege ring vertrouwen: het aantal binnenlandse investeringen neemt toe en dat is belangrijk voorde broodnoodzakelijke economische groei. I )ie wordt voor komend jaar op 3,5 pro cent geraamd, wat overigens veel (e weinig is om de bevol kingsgroei van 2,5 procent per jaar bij te benen. Laubscher is de laatste die zal ontkennen dat Zuid-Afrika grote problemen heeft. Als een van de belangrijkste noemt hij de hoge criminal! (Mi hangt et de iaal-t problee situatie en de loosheid. Dat i dat opgelost n buitenlanders naar het land lokken. X In dat kader, meent laub scher, is het van groot belang dat het Wederopbouw en Ontwikkelingsplan (RDP) van de regering een succes wordt. Zondereen succesvol RDP zal de onvrede van de bevolking groeien en daarmee ook de reële kans op politieke insta biliieit. Probleem is natuur lijk, dat het RDP van geld af hankelljk is. en dat moet voor een deel uit het buitenland komen. In Zuid Afrika zelf wordt altijd veel nadruk gelegd op het feit dal het land moet zien te con curreren met landen in het Verre )osten. I .aubschcr noemt dat onzin, om de dóódsimpele reden dat het land die concurrentie gewoon niet aankan. Hei arbeidstem- po en de arbeidsmoraal van landen als Thailand, gecom bineerd met de lage salaris sen, zouden in Zuid-Afrika tot een opstand leiden. De echte concurrenten van Zuid-Afrika moet je volgens hem eerder in Zuid- Amerika zoeken, of in Oost-Europa. Die landen zijn wal arheids- tempo en lonen betreffen goed vergelijkbaar en kampen bovendien ten dele ook met het negatieve imago van poli tieke instabiliteit. En Zuid-Afrika moet zijn ster ke kant zien te benadrukken! en dat is dal het land wel de gelijk de springplank naar Afrika kan zijn. Negentig pro cent van de Zuidafrikaanse handel vindt plaats met di rest van Afrika. I lel land be schikt overeen infrastructuur, een vakkennis en een zaken ervaring die nergens anders op het continent te vinden zijn. 1 )ie opstap-functie wordt door sommige bedrijven in middels ook ingezien. IBM heeft zijn Afrikaanse hoofd kantoor onlangs van Italië naar Johannesburg verplaatst en ook de Kl.M gaal zijn Afri kaanse zaken vanuit Johan nesburg beheren.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7