Europarlement dreigt Santer met 'nee' Ooit machtig politicus en autospuiter voor de rechter Buitenland Israël wil twee keer zoveel huizen in bezet gebied Begraven onder sneeuw Opnieuw zware gevechten tussen Koerden Noord-Irak Bondgenoten Berlusconi pressen formateur Dini DINSDAG 17 JANUARI 1995 Ontslagen bisschop op de barricaden parus Bisschop Gaillot van het Franse Evreux, die vrijdag door het Vaticaan uit zijn ambt werd gezet wegens zijn wat al te mo derne opstelling, is op de bres gesprongen voor de werklozen. Gaillot nam gisteren deel aan de bezetting van de sociale dienst van het Parijse 14de arrondissement. Met zo'n honderd dak- en werklozen bezette hij enkele lokalen van de dienst. De demon stranten vroegen aandacht voor de problemen van jonge werk en daklozen. Meer doden bij vliegtuigongelukken londen Vorig jaar zijn bij vliegtuigongelukken 1.385 doden ge vallen, een kwart meer dan in 1993. Het aantal ongelukken nam met één af tot 47. Menselijk falen en slecht weer vormden de hoofdoorzaken van de ongelukken, zo bericht vandaag het ge zaghebbende luchtvaartblad Flight. Het bedrag aan geëiste schadevergoedingen in de luchtvaart verdubbelde tot twee mil jard dollar (3,4 miljard gulden). Dat is een record. Verbod op Britse afslankreclame 'Europees landbouwbeleid moet drastisch op de helling Het Europees Parlement (EP) wil morgen in Straatsburg zijn spierballen laten rollen als het moet stemmen over de nieüwe Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Unie. Als de nieuwe Commissie-voor zitter, de Luxemburgse premier Jacques Santer, vandaag niet tegemoet komt aan de bezwaren van het EP tegen één of meer van de nieuwe commissarissen, zal er een onverbiddelijk 'nee' worden uitgesproken. gaard. Santer is vanmorgen in het Europees Parlement begon nen met het uiteenzetten van zijn beleidsvoornemens. Zijn toespraak wordt gevolgd door het debat De Nederlandse CDA-fractie in het EP, aangevoerd door Hanja Maij-Weggen, diende gis teravond het verzoek in om de •n op vragen erkterrein. r haar be i de Eu- straatsburg-brussel londen Advertenties die meisjes onder de 18 aar slanken zijn vanaf 1 februari in Groot-Brittannië verboden. De nieuwe regels zijn uitgevaardigd vanwege het toenemende aan tal meisjes met de eetstoornis anorexia nervosa. Andere regelge ving betrof reclame voor auto's, die niet meer hun snelheid als belangrijkste eigenschap naar voren mag brengen. China houdt rekening met dood Deng peking China lijkt nu ook officieel rekening te houden met een overlijden van Deng Xiaoping op korte termijn. Het partijblad Renmin Ribao schreef gisteren op de voorpagina dat de partij één lijn moet trekken met het het centraal comité van de Com- munistische Partij en de werken van Deng bestuderen. Lawine treft dorp in IJsland Reykjavik» Een lawine op huizen van het IJslandse vissersdorp Sudavik heeft gisteren aan vijf mensen het leven gekost. Zeker elf mensen, onder wie negen kinderen, worden vermist. Hun overlevingskansen zijn miniem ook als gevolg van een zeven graden vorst. Redders wisten tien mensen levend onder de ton- vandaan te halen. De meesten van hen waren peter de vries.correspondenten Dat was althans vanmorgen de sfeer in Straatsburg, waar het EP voor het eerst in zijn nieuwe sa menstelling met Finnen, Oos tenrijkers en Zweden bijeen kwam. In het EP als geheel be staan grote bedenkingen over de 'vrouwvriendelijkheid' van de zittende commissaris voor sociale zaken en de gelijkbe rechtiging van vrouwen, de Ier PadraigFlynn. Maar de christen-democraten hebben het voornamelijk ge munt op de nieuwe sociaalde mocratische Deense commissa ris voor milieuzaken Ritt Bjerre- eming ropese Co maanden uit te stellen 'zodat voorzitter Santer orde op zaken kan stellen'. Volgens de CDA'ers in het EP kon Bjerregaard, oud minister van onderwijs in Dene marken, vorige week tijdens de hoorzitting in het Europarle- ent v de r elijks antwoord ge- Het CDA, dat overigens maar de helft van de overige Euro- christen-democraten achter zich zou hebben, heeft ook be zwaren tegen de sociaaldemo cratische commissaris die door Zweden is aangewezen. Daarbij gaat het om de vroegere Zweed se minister van immigratie en buitenlandse handel, Anita Gra- din, die in de nieuwe Europese Commissie de portefeuille im migratie krijgt. Het CDA tekent bij haar echter aan dat 'als tijde lijk excuus' mag gelden dat ze 'uit een nieuw Unieland komt en geen ervaring heeft met de Europese politiek'. Jacques Santer moet vandaag nen ïjse zwaargewond. Weer radioactief metaal in Estland tallinn In Estland is gisteren naarstig gezocht naar stukken ra dioactief metaal, nadat bij een parkeerplaats langs een snelweg een zeer radioactief stuk cesium was gevonden. De vondst werd vrijdag langs de weg tussen Tallinn en St. Petersburg bij toeval gedaan nadat een geigerteller in een passerende auto was uitge slagen. Het cesium lag op een vuilnisbelt. Vrouw Fujimori niet bij verkiezingen lima» De partij van Susana Higuchi, de echtgenote van de Peru aanse president Fujimori, mag niet meedoen aan de parle mentsverkiezingen. Dat bepaalde de kiescommissie gisteren. De presidentsvrouw, die in onmin leeft met haar man, wilde een ze tel in het Congres nadat ze in oktober was uitgesloten van de presidentsverkiezingen. Om mee te doen moest haar partij 120 kandidaten aanmelden. Op haar lijst waren zeven'namen dub bel vermeld. Zwitsers referendum over huizenbezit bern» De rechtse Zwitserse Democratische Partij heeft genoeg handtekeningen verzameld voor een volksraadpleging over de plannen die buitenlanders meer mogelijkheden bieden onroe rend goed in Zwitserland te verwerven. De partij spreekt van 'uitverkoop van ons geboorteland'. 1 Iet Zwitserse parlement ging in oktober vorig jaar akkoord met een versoepeling van wet uit 1985 die het huizenbezit door buitenlanders beperkte. De beslissing betekent dat buitenlanders die in Zwisterland wc nen en regelmatig werken, geen toestemming meer nodig heb ben om panden te kopen die zij als woonhuis of voor commcei ciële doeleinden willen gebruiken. Plan regering behelst 30.000 woningen JERUZALEM Rtr-A Israël wil in de komende drie tot vier jaar in Oost-Jeruzalem en de bezette Westelijke Jordaan- oever bijna twee keer zoveel huizen bouwen als oorspronke lijk de bedoeling was. Het bouwplan van de regering voor- ziet nu in 30.000 nieuwe wonin gen in plaats van 17.000. Dit heeft een regeringsfunctionaris, die anoniem wilde blijven, gis teren verklaard. Van de huizen komen er 14.000 in Jeruzalem zelf, 13.000 om de stad en de rest op de Westelijke Jordaanoever, aldus Onderzoekers vinden oudste rotstekeningen Bij opgravingen in het Bourgondische Arcy-sur- Cure zijn waarschijnlijk de oudste muurschilderingen ter wereld in grotten ont dekt. Franse wetenschap pers menen op grond van een analyse van de radioac tieve koolstof-isotoop C-14 te kunnen vaststellen dat de grot van 28.250 tot 27.630 jaar voor het begin van on ze jaartelling dateert. De in 1991 ontdekte Cosquer-grot bij Cassis in de Middelland se Zee gold tot nu toe als de oudste rotsschildering, die volgens specialisten 27.110 jaar geleden werd gemaakt. In Arcy-sur-Cure zijn tot nu toe 117 schilderingen ontdekt. Er zijn onder meer beren, neushoorns, katach tige roofdieren en vogels te zien. Ook zouden er men selijke sporen uit de Brons tijd, de Romeinse tijd, de Gallo-Romeinse periode en de Renaissance zijn gevon den. In het voorjaar gaan de wetenschappers verder met de opgravingen. de zegsman. Het is de bedoeling de nederzettingen ten zuiden van Jeruzalem door de bouw aaneen te smeden tot één blok. De Palestijnen hebben premier Rabin van Israël ge waarschuwd dat uitbreiding van joodse vestigingen het einde kan betekenen van het vredes overleg. Zij eisen een totale bouwstop. Enkele bouwactivi teiten werden gisteren op last van de regering tot nader order stil gelegd. Een Israëlische bewaker heeft gisteren twee Palestij: geschoten die met een bestel wagen aardappelen wilden afle veren bij een joods in West-Jeruzalem. Et twee, een 25-jarige leed later aan zijn verwondin gen. In Oost-Jeruzalem, waar de gedode Palestijn woonde, brak onrust uit nadat het incident bekend werd. op z'n minst één gebaar maken naar liet Europarlement. Hij kan ertoe overgaan de omstre den portefeuille 'gelijkberechti ging van vrouwen' van Padraig 1 lynn al ie nemen ..I H|e.ie gaard terug te sturen naar Ko penhagen. Geen van beide op ties werd echter serieus moge lijk geacht, omdat dit ieen te groot gezichtsverlies voor de nieuwe EC-voorziter zou bete kenen De boeren in de Europese Unie moeten zich voorbereiden op lagere prijzen voor hun pro- dukten, wanneer zes Oost- europese landen begin volgen de eeuw lid worden van de EU. Zonder een nieuwe ingrijpende hervorming rijzen de kosten van het Brusselse landbouwbe leid anders de pan uit. Dat staat in vier wetenschappelijke stu dies die gisteren in Brussel zijn gepubliceerd. De rapporten vor men nieuwe olie op het smeu lende vuurtje binnen de Unie over de toekomst van het ge meenschappelijke landbouvvhe leid. Drie jaar geleden werd dat door de toenmalige commissa ris MacSharry al gesaneerd, maar verschillende landen vin den dal de agra che nog altijd een te groot deel van de begroting opslokt. Boerenor- ganisaties en landbouwdeskun digen van de Europese Com missie, het Brusselse dagelijks bestuur van de EU, voelen ech ter niets voor nieuwe ingrepen. istanbul» jessica lut2 correspondent Nog voor de inkt kon drogen van de overeenkomst tot een wapenstilstand zijn opnieuw hevige gevechten uitgebroken tussen de twee grootste Koerdi sche partijen in Noord-Irak. De strijd, die zich concentreert rond de hoofdstadErbil van Iraaks Koerdistan; heeft sinds de, jaarwisseling aan meer dan vijfhonderd mensen het leven Humanitaire hulptransporten gaan al drie weken het gebied niet meer in. Turkije riep bet af gelopen weekeinde de partijen op de wapens neer te leggen en bood aan om fe bemiddelen. Het land is hang dat de Turks Koerdische afscheidingsbewe ging PKK profiteert van de wan orde in het huurland om zich te hergroeperen en de strijd tegen het Turkse leger op te voeren. rome GPD-AFP-Rtrnisiers zal kiezen zonder in menging van tie leiders van di partijen. Berlusconi's partij Forza Italia en haar bondgenoten, de neo- fascistische Nationale Alliantie, het Christen-Democratisch Centrum en een kleine liberale partij, onderstreepten in een verklaring dat politieke sympa thieën Dini's keuze van minis ters niet mogen dicteren. „Elk De pren Silvic Sarajevo» Een inwoner van de Bosnische hoofdstad Sarajevo wandelt over een met sneeuw bedekte begraafplaats. Het vriest inmiddels 14 graden, de toegangswegen tot de stad worden nog altijd geblokkeerd door Bosnische Serviërs en op verschillende plaatsen in Bosnië wordt weer zwaar ge vochten. Om te voorkomen dat ook in Kroatië de hel weer losbarst, heeft VN-secretaris-generaal Boutros-Ghali er bij de Kroatische regering op aangedrongen de blauwhelmen in het land te laten. De VN-militairen kregen onlangs te horen dat ze de Kroaten in de weg zitten en moeten ver trekken. FOTO EPA Berlusconi en zijn bondgenoten hebben gisteren geëist dat de Italiaanse kabinetsformateur Uimberto Dini leden van de de- missionaire regering ln zijn /.i kenkabinet opneemt. Zij drei gen anders in het parlement hun goedkeuring te onthouden aan Dini's kabinet. President Scalfaro benoemde Dini, minister van financiën in het kabinet-Berlusconi, vrijdag tot formateur. Dini zei gisteren dat zijn kabinet zal bestaan uil technocraten die geen binding hebben met politieke partijen en dat hij de namen van de mi- Vissers bestelen overlevende van vliegtuigramp Het 9-jarige Colombiaanse meisje dat vorige week als eni ge de vliegramp bij de Colom biaanse havenstad Cartagena overleefde, is door de twee vis sers die haar vonden van haar gouden halsketting heroofd. I)e twee mannen negeerden het hulpgeroep van Erika lïel- gado en vluchtten met het sie raad weg. Gisteren werden de dieven via de radio opgeroepen de halsketting terug te geven, liet sieraad is de enige herinnering van het meisje aan haar vader. Erika's ouders en jongere broer behoorden tot de 51 do den door de vliegramp. Radio verslaggevers haalden donder dag ooggetuigen aan die luid den gezegd dat vissers de slachtoffers van de ramp 's nachts hadden heroofd. Zij na men juwelen en andere per soonlijke bezittingen mee. pro van de regering-Berlusconi dec uitmaakten, zou ontoelaathan zijn", aldus de partijen. Duits rechtbankpubliek kan kiezen uit twee spannende processen bonn peter v m nuusenburg correspondent De een was in de jaren zestig een van de mach tigste mannen in de Westduitse politiek. De an der is een werkloze knutselaar/autospuiter, die een volksheld werd. Deze week staan ze terecht: Karl Wienand in Düsseldorf en Arno Funke in Berlijn. Het rechtbankpubliek kan kiezen. In de zaak-Wienand wordt het publiek morgen weer geconfronteerd met een duistere episode in wat voor de val van de Muur de Duits-Duitse betrek kingen heette. In Berlijn wordt vanaf vandaag vermoedelijk het laatste hoofdstuk van een schelmenroman geschreven. Twee jaar lang heeft een speciaal eenheid van de politie vergeefs jacht op hem gemaakt. En in die tijd werd Arno Funke» alias Dagobert, in Duits land een idool. Niet zozeer vanwege het hem ten laste gelegde Funke heeft geprobeerd het wa renhuisconcern Karstadt 1,4 miljoen mark af te persen. Maar vanwege de spectaculaire manier waarop hij steeds weer aan de politie wist te ont komen. Hij ontsnapte via de Berlijnse riolen, slaagde er in zich op een mountainbike uit de voeten te maken en, dat was zijn meest spectaculaire en hilarische ontsnapping, ontkwam aan de handboeien, toen de politieman die hem al bij zijn kladden had, uitgleed overhondepoep. Funke noemde zich Dagobert, naar de steenrijke oom van stripheld Donald Duck. Maar de ambitie die deze schuilnaam uit lijkt te drukken, heeft hij nooit waar kunnen maken. Want de criminele carrière van Funke mocht dan opzienbarend zijn geweest, ze werd ook en vooral gekenmerkt door een even opmerkelijk gebrek aan succes. Een van de methodes was echter zo ingenieus dat ze een beter lot had verdiend. De politie kreeg in structie om naar een niet meer gebruikte spoor lijn in de buurt van het vliegveld Tegel te gaan. Daar vond ze een mini-lorrie die aangedreven werd door de motor van een video-recorder. De politiemannen moesten het losgeld in de lor rie deponeren, en vervolgens op een rode knop drukken. Het treintje spoot weg met een snelheid van minstens 50 kilometer per uur. De agent die het probeerde bij te houden was kansloos. Ont ploffend vuurwerk joeg hem de stuipen op het lijf en waarschuwde Dagobert dat zijn buit in aan tocht was. Maar vlak bij het doel ging het mis. De trein raakte een bout en vloog van de rails. De buit werd er uitgeslingerd en belandde in de bos jes. Dagobert' had het nakijken. Op 21 april van het vorig jaar liep Dagobert ten slotte tegen de lamp. Toen hij iaeen telefooncel zijn honderdste gesprek met Karstadt voerde, werd hij gearresteerd. De politieman die eerder in de poep was gestapt, kreeg zijn revanche. Funke bekende onmiddellijk. Zo niet Karl Wienand (68), die morgen terecht staat wegens spionage voor de Oostduitse gehei me dienst, de Stasi. De biografie van deze ex-poli ticus leest als een tragische roman. In de laatste fase van de oorlog raakt hij bij Moskou zwaar ge wond: zijn linker onderbeen moet geamputeerd worden. Ondanks deze handicap maakt hij na de oorlog een duizelingwekkende carrière. Hij wordt op 25-jarige leeftijd de jongste burgemeester van het land en een iaar later, voor de sociaal-demo cratische SPD, de jongste afgevaardigde van de Bondsdag. In de fractie valt hij op door zijn organisatietalent, hij wordt secretaris van de fractie en de vertrou weling van fractievoorzitter Herbert Wehner, met de latere kanseliers Brandt en Schmidt de mach tigste man van de SPD. Wienand is de trait- cl union tussen dit drietal, dat elkaar niet goed kan lijden, en is van alles, dus ook van de contac ten met de toenmalige DDR, op de hoogte. redering De 27-ste april van 1972 markeert het keerpunt in deze tot dusver meer dan voorspoedige carrière, 'l egen kanselier Brandt wordt een motie van wantrouwen ingediend. De meerderheid van de ering is flinterdun en kalft af. De oppositie lijkt :rwinning. Na de stemming blijkt Brandt met een stem meerderheid de motie van wantrouwen Ie hebben overleefd. Onmiddellijk doen geruchten van omkoping de ronde. En een lid van de oppositie, Steiner, ver klaart dat Wienand hem 50.000 mark heeft be taald om voor Brandt te stemmen. Wienand blijkt onschuldig. Steiner is een medewerker van de Stasi, die ook hel geld heeft gefourneerd. Maar Wienand slaagt er niet i/i de wolk van verdenking te verdrijven. Zijn carrière is voorbij. Daarna gaat eigenlijk alles rnis: zijn zoon veron gelukt, zakelijke ondernemingen mislukken, de fiscus eist een kapitaal aan achterstallige belas ting. Wienand is aan het eind van zijn latijn. De aanklacht dat hij sinds 1970 voor de Stasi heeft gewerkt en gevoelige informatie heeft doorge speeld, is, hoe het vonnis ook zal uitpakken, de slotacte van een tragisch leven. Opschudding bij aankomst paus in Port Moresby PORT MORESBY «DPA-AFP-Rtr Voor een menigte van tiendui zenden gelovigen heeft paus Jo hannes Paulus II vandaag in Port Moresby, de hoofdstad van Papoea-Nieuw Guinea, Peter To Bot zaligverklaard. To Hot, een lekeprediker, was na de Japanse bezetting in 1942 en de internering van de katho lieke missionarissen verant woordelijk voor de zielszorg van de gemeente. Jmdat hij weiger de op te houden met preken, werd hl) ill 1945 gevangen ge nomen en met een gifinjectie geëxecuteerd. Enkele uren voor de komst van Johannes Paulus ontstond enige opschudding naar aanlei ding van- berichten over een klopjacht van de politie op twee Iraniërs, die een aanslag op de paus zouden beramen. De mannen bleken onschuldig. Wel werd een Filipijn aangehouden die met een geladen pistool hij zich het stadion wilde binnen Gesprek Rabin en Mubarak JERUZALEM gpd President Welzman van Israël heeft gisteravond zijn Egypt i- sche collega Mubarak opgeheld, in een poging de oplopende spanning tussen de twee landen te verminderen. Mubarak zou erin hebben toegestemd bin nenkort weereen ontmoeting te hebben met premier Rabin, die hij niet heeft gesproken sinds de bekendmaking van het vredes verdrag tussen Israël en Jorda nië, vorig jaar september. De spanning is sindsdien toe genomen, onder meer door Egyptische pogingen Israël er toe te bewegen het verdrag te gen de verspreiding van kern wapens te ondertekenen. Als Is raël blijft weigeren, wil Egypte de Arabische wereld ertoe over halen evenmin te tekenen. Het Egyptische dagblad 'Al-Ahram' zinspeelde vorige week voor het eerst op de ontwikkeling van een Arabisch kernwapen, om te voorkomen dat Israël de enige kernwapenmogendheid in het Midden-Oosten blijft.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5