NS nemen deel aan Europees glasvezelnet Oranjeclubs ontstijgen het koekhaptijdperk Binnenland JÉ- 'Studeren moet ingericht als een drietrapsraket' Prehistorisch experiment met rake klappen van start gegaan Voortaan zonder wapenstok Medicijnen helemaal niet zoveel duurder dan elders Korter werken staat centraal in CAO's DINSDAG 17 JANUAR11995 Veel publiek bij begrafenis Kaland •w grote publieke belangstelling gisteren voor de begrafenis van oud-CDA-senator Ad Kaland. Vorige week woensdag overleed de 72-jarige Kaland in zijn woonplaats Zoutelan- de. Hij werd begraven in Middelburg, waar hij gemeenteraadslid en wethouder was. foto anp frans van der linde Tankers botsen op Hollands Diep Willemstad Op het Hollands Diep bij Willemstad zijn gen vroeg een tanker uit België en een uit Duitsland met elkaar in botsing gekomen. Ook een coastqr is geraakt. Volgens de poli tie te water zijn er geen slachtoffers en bestaat er geen gevaar voor het milieu. Het Duitse schip liep een lek boven de waterlijn op. Het gat is inmiddels gedicht. De oorzaak van de aanvaring is nog onbekend. De aanvaring had geen gevolgen voor het overi ge scheepvaartverkeer. Antillen gaan crimineel geld opsporen Willemstad» Vijf fiscale experts uit Nederland helpen de Antilli aanse regering met het opzetten van een fiscaal fraudeteam dat geld moet opsporen dat is verdiend met de drugs- of wapenhan del. De experts zetten een nieuwe afdeling binnen de Antilliaan se Belastingdienst op, zo heeft de Antilliaanse minister van fi nanciën, Ys, gisteren bekendgemaakt. Het duurt nog drie jaar voordat het team operationeel is. Volgens Ys wordt ook de bank sector die zich bezighoudt met de offshore onder de loep geno men. Deze sector heeft zich op de Antillen sterk ontwikkeld. Wethouder hoeft vrouw niet te betalen lelystad De voormalige wethouder A. Gundersen van Almere hoeft geen schadevergoeding te betalen aan een vrouw uit deze stad, die zegt dat ze door de wethouder is verkracht. Dat heeft de rechter in Lelystad bepaald in het kort geding dat de Almeerse tegen Gundersen had aangespannen. Hoewel Justitie de straf zaak tegen de ex-wethouder heeft geseponeerd, houdt de vrouw vol dat hij haar in mei 1993 heeft verkracht. Ze wil 50.000 gulden smarlegeld. Hoog bezoek uit Indonesië den haag De opperbevelhebber van het Indonesische leger, ge neraal Feisal Tanjung, brengt volgende week een bezoek aan Nederland om de 'goede banden' tussen beide landen aan te ha len. Hij spreekt met premier Kok, minister van defensie Voor hoeve en chef-defensiestaf Van den Breemen. Generaal Tanjung is uitgenodigd door Van den Breemen. Zijn voorganger, generaal Van der Vlis, bracht vorig jaar een bezoek aan Indonesië. Ook Mahdia moet naar Parijs, terug gasselternijveen» Het Frans-Algerijnse meisje Mahdia (13) is te ruggestuurd naar Parijs. Het meisje had hier asiel aangevraagd nadat ze haar zomervakantie had doorgebracht bij een Neder lands gastgezin. Ze wilde niet naar huis omdat ze zou worden mishandeld door haar pleegmoeder, tevens haar tante. Haar 7- jarige nichtje Hadjira, dat ook bij een gastgezin logeerde, wilde om die reden ook niet terug. Zij werd vorig najaar door de Ne derlandse kinderrechter naar Parijs gestuurd en onder toezicht geplaatst van de Franse kinderbescherming. amsterdam Het wetenschappelijk onderwijs moet niet in twee, maar in drie fasen worden verdeeld. Univer siteiten moeten een strenge se lectie toepassen als studenten aan een volgende fase willen beginnen. Dat schrijven de on derzoekers P. Baggen en I. Weij- ers in hun boek 'De Toekomst van de Universiteit'. Ze zijn-ver bonden aan de vakgroep Alge mene Pedagogiek van de Ka tholieke Universiteit Nijmegen. Ze willen het hoger onderwijs inrichten als een soort drie trapsraket. Zo'n stelsel moet veel meer rekening houden met de individuele kwaliteiten van studenten, en dient te voorko men dat mensen na vele jaren zonder diploma en met veel frustratie afhaken. In de eerste fase (twee tot vier jaar) hebben studenten veel keuzevrijheid. Ze kunnen uit- Veel verzet tegen windmolenplan Waddenzeekust Bij de start van een prehisto risch experiment zijn gistermid dag in Eindhoven rake klappen gevallen. Enkele actievoerders van de internationale dieren rechtenorganisatie Peta ver stoorden een korte ceremonie en drongen vervolgens door tot op het terrein waar de proef wordt gehouden. Een van de medewerkers van het prehisto risch openluchtmuseum Muse- on Eindhoven sloeg de demon stranten even later naar buiten. Ook daarna weigerden de ac tievoerders van Peta te vertrek ken. De politie hield daarop acht van hen aan wegens 'erf- vredebreuk'. De acht werden in de loop van de dag weer vrijge laten Kort na het middaguur trok ken zes mensen, onder wie vier vrouwen, zich voor ongeveer twee maanden terug in een na gebootst dorpje uit de Ijzertijd. Over veertien dagen voegt zich een Franse archeoloog bij hen. De groep wil de komende tijd, verstoken van alle hedendaagse voorzieningen en comfort, le ven /.oals dat in de prehistorie het geval was. Een dergelijk langdurig experiment in de win ter heeft niet eerder in Neder land plaatsgevonden. Voordat het zestal zich terug trok, stookten ze op prehistori sche wijze een vuurtje. Achter blijvers luidden de groep uit met muziek en offers. Een me tershoge houten wal sluit het onderkomen van de groep, een greppelboerderij en bijbehoren de schuren, van de buitenwe reld af. De actievoerders van Pe ta verzetten zich met name te gen het slachten van vee. De or ganisatie bood eerder aan om dieren te ruilen tegen vers fruit en groenten. De deelnemers aan het project gingen hier niet op in. Overigens is het niet de bedoeling te slachten zoals dat in de ijzertijd gebeurde. Ook in het prehistorisch dorp gelden wat dat betreft namelijk de strenge regels van de twintigste eeuw. Dat betekent dat er een keurmeester aan te pas moet komen. De proef vergde een voorbe reiding van ruim twee jaar. De deelnemers willen middels het experiment meer inzicht krijgen in de manier waarop de mens in de Ijzertijd leefde. Ook zijn ze benieuwd hoe het sociale drag in zo'n kleine groep j onder deze omstandighei ontwikkelt. De opgedane ei Mogelijk belangrijke schakel tussen mobiele telefoonnetten Elf Europese spoorwegmaatschappijen, waaronder de Nederlandse NS, willen binnenkort beginnen met de aanleg van een Europees glasvezelnetwerk. Dit opent de weg voor de spoorwegmaatschappijen om ook interna tionaal te concurreren met de landelijke PTT's. het glasvezelnet een belangrijke schakel kan worden tussen mo biele telefoonnetten. NS werken al samen met een aantal grote energiebedrijven aan een tweede Nederlands netwerk voor gewoon spraak- verkeer. Dat doen ze via het speciaal daarvoor opgerichte bedrijf EnerTel, dat samenwerkt met het Amerikaanse BellSouth en de kabelexploitanten in Ne derland. EnerTel wil uiterlijk vanaf 1998 operatief zijn en PTT Telecom concurrentie gaan aandoen. Het ligt voor de hand dat EnerTel een belangrijke gebrui- Het samenwerkingsverband van Europese spoorwegmaatschap pijen heet HER. Dat staat voor Hermes Europe Railtel. Gisteren is bekend gemaakt dat het de bedoeling is om het nieuwe Eu ropese glasvezelnet aan derden aan te bieden als 'telefoonmaat schappij voor andere telefoon maatschappijen'. Als doelgroep denkt HER vol gens een woordvoerder aan Eu ropese PTT's, maar gezien de li beralisering in Europa kunnen het ook concurrenten zijn. Te vens werd gisteren gesteld dat ker kan worden van het nieuwe Europese glasvezelnet. De eer der aangehaalde woordvoerder van HER sluit dat dan ook be paald niet uit. De elf spoorwegmaatschap pijen (Nederland. België, Groot Brittannië, Duitsland, Frankrijk, Spanje, Italië, Zwitserland, De nemarken, Zweden en Oosten rijk) hebben elkaar gevonden in de gezamenlijke onderneming Hitrail. Om de nodige techni sche ervaring in huis te halen, is vervolgens samenwerking ge zocht met het het Amerikaanse telecommunicatiebedrijf GTS. Dit samenwerkingsverband wordt HER genoemd. Eind vorig jaar is zes maat schappijen gevraagd een offerte in te dienen voor de aanleg van een glasvezelnet. Het gaat om Alcatel, AT&T, Ericsson, Nokia, Northern Telecom en Siemens. Naar verwachting valt in het tweede kwartaal van dit jaar een ■^beslissing. De Europese spoorwegmaat schappijen hebben elk een even grooi belang in'Hitrail. Voor de NS gaat het om iets minder dan tien procent. Hitrail heeft weer tweederde van de aandelen van HER in handen, hefgenoemde Amerikaanse GTS de rest. HER werkt nu aan een onderne mingsplan, dat particuliere fi nanciers over de streep moet trekken om geld te steken in het glasvezelnet. De aanleg van het net zal drie tot vier jaar duren. I let gaat om een geavanceerd digitaal net werk. dat in een latere fase kan worden uitgerust met het zoge noemde ATM. Dat is een tech niek die het mogelijk maakt om gegevens (data), spraak en beeld als samenhangend pakket eenlopende programma's vol gen, die ze een paar maanden van tevoren kiezen. Naarmate die eerste fase vordert, werken de studenten toe naar een af- studeerprofiel. De circa twee jaar durende tweede fase komt meer overeen met de huidige studierichtingen en is alleen toegankelijk voor studenten die in de eerste fase een afstudeerprofiel kozen dat is gericht op een zwaardere ver volgstudie. De keuzevrijheid van studenten in de tweede fase is veel beperkter. In de derde fa se kunnen de allerbeste studen ten aan een proefschrift werken. Die periode is vergelijkbaar met de huidige tweede fase. Selectie is een belangrijk on derdeel van het model van Bag gen en Weijers. Ze zijn tegen se lectie aan de poort, maar vóór selectie tijdens het verloop van de studie. Het plaatsen van twee- tot vier honderd windturbines langs de gehele Waddenzeekust en de Afsluitdijk stuit in Friesland op grote bezwaren van raadsleden, ondernemers, milieu-organisa ties'en bewoners. Grootste be zwaar is de horizonvervuiling die een lang lint van windmo lens met zich meebrengt, zo bleek gisteren tijdens een hoor zitting in het provinciehuis te Leeuwarden. Maar er zijn ook andere be zwaren, zegt de Friese Milieu Federatie waarin 32 milieugroe pen zijn vertegenwoordigd. Vo gels zouden er last van hebben als de windmolens pal aan de kust staan. Als de molens iets meer in het binnenland komen, is dat probleem over. De pro vincie Friesland beslist in mei. den haag robin uitham Een nieuw elan. Dat willen de twee overkoepelende organisaties van Oran jeverenigingen met hun fusie bereiken. Naast praktische voordelen brengt de nieuwe gezamenlijke bond meer een heid in activiteiten rond het Oranjehuis met zich mee. Bovendien moet er in de multiculturele samenleving ook meer worden gedaan om allochtonen bij ko ninginnedag te betrekken. ,,We bundelen onze krachten", zegt burgemeester J. Pommer van Ammer- zoden, die kandidaat-voorzitter is van de nieuwe Bond van Oranjeverenigin gen. De Christelijke Bond van Oranje verenigingen (1910) en de Federatie van Oranjeverenigingen (1952) houden op 28 januari in de Rolzaal de oprichtings vergadering voor de nieuwe bond. „We hebben de naam dat we niet ver der komen dan koekhappen, ringsteken en zaklopen. Er is niks mis met die spel letjes, maar de samenleving wordt steeds multicultureler. We willen ook mer, die i deratie. n allochtonen aanspreken, en inbreng van andere cultu- ereniging krijgen", zegt Pom- j nog voorzitter is van de fe- bond wil op plaatselijk ni veau lesbrieven en voorlichtingsmateri aal uitgeven over het verschijnsel Oran jevereniging. „De Oranjeclubs in Ne derland zijn uniek in de hele wereld. Dat willen we uitdragen, ook aan ande re culturen, in de hoop dat ze erbij be trokken raken." Aan de andere kant heeft de fusie ook veel praktische voordelen. „Veel Oran jeverenigingen vinden het moeilijk om te kiezen bij welke koepel ze zich moe ten aansluiten, de christelijke of de neu trale. Hun achterban is vaak gemengd." Dat bezwaar geldt nu niet meer. Van de circa 1.500 Oranjeverengingen, zijn er vierhonderd aangesloten bij de koepels. Pommer heeft goede hoop dat het er nu meer worden. Om tot een betere organisatie te komen gaat de nieuwe bond onder meer een blad uitgeven, dat ter promotie een jaar lang aan alle Oranjeverenigingen en ge meenten wordt toegestuurd. „Verder hebben we contacten gelegd met het Nationaal Comité 4 en 5 mei. Zij moe ten na 1995 ook advies uitbrengen over hun functie. We hebben aangeboden meer te gaan samenwerken. Veel plaat selijke Oranjeverenigingen organiseren ook 5 mei-feesten." De nieuwe bond wil een soort informa tiebureau vormen voor de aangesloten verenigingen. „Ze kunnen dan bij voor beeld informatie krijgen over de Oran jegeschiedenis of over bedrijven die speciale Oranje-artikelen leveren. We willen meer service leveren." Zo is er al een regeling met de BUMA over onder andere auteursrecht op bladmuziek. Oranjevereningen kunnen tegen een laag tarief een muziekgroep laten optre den. Verder denkt de bond aan een collectie ve WA-verzekering. „Veel Oranjevereni gingen zijn ad-hoc-clubs. Ze organise ren veel in korte tijd en hebben geen rechtspersoon. Wij kunnen concept statuten bieden en bij voorbeeld be middelen bij de Kamer van Koophandel of bij het verkrijgen van subsidie." De bond is van plan regionale afdelingen pp te richten die het contact met de le den onderhouden, Vooral in kleinere plaatsen zijn actieve Oranjeverenigingen, geeft Pommer toe, maar ook steden als Sittard, Haarlem, Hoofddorp en Enschede hebben veel Oranje-activiteiten. „Neem Rotterdam, waarvan iedereen altijd zegt dat het een 'rooie' stad is. Toen de koningin daar op werkbezoek was, was de belangstel ling massaal." De Christelijke Bond van Oranjevereni gingen heft zichzelf op 27 mei op, na haar 85-jarig jubileum. De federatie houdt op 10 juni op te bestaan. De fu sieplannen hebben zelfs van het ko ninklijk huis positieve reacties uitgelokt. Uit contacten blijkt dat de koningin hel samengaan van de koepels toejuicht, vertelt Pommer. Drie dagen na de op richting van de nieuwe bond is een de legatie uitgenodigd op haar verjaardag op paleis I luis Ten Bosch. ringen vormen te zijner tijd de Een politieman sprak gisteren met basis voor een populair-weten een van de demonstranten, schappelijk boekje en lesmateri- foto anp» koen suyk Instituut verwerpt berekeningen Duitsers den haag gpd Dat I r klopt niets van berekeningen die zeggen dat medicijnen in ons land veel duurder zijn dan elders in Europa. Dit stelt het Instituut voor onderzoek van overheidsuitgaven (100) in een vanmiddag verschenen rapport De organisatie van genees middelen-fabrikanten, Nefar ma, had om het onderzoek ge vraagd en heeft opgetogen gere ageerd op het resultaat. „Dit hebben wij altijd al gezegd", zegt een woordvoerster. Onlangs dreigde minister Borst (VWS) wettelijk te zullen ingrijpen als de betrokkenen niet zelf zouden zorgen voor een prijsverlaging. Volgens de bewindsvrouwe liggen de prij zen in Nederland bijna vijftig procent hoger dan het Europees gemiddelde. Voor dit jaar werd een verdere stijging met zeven procent voorzien. Het IOO stelt nu dat de cijfers waarop de minister zich baseert onjuist zijn. Die berekeningen zijn gemaakt door een Duits in stituut. Dat gaf aan dat medicij nen in ons land in 1993 bijna vijftig procent duurder waren dan elders in Europa. Eerder becijferde de Europese consu mentenorganisatie BEUG een prijsverschil van 31 proce was in 1988. Beide onderzoeken waren volgens het IOO slordig. Zo werd ondermeer een verkeerd BTW-percentage gebruikt. Alle prijzen werden bij elkaar opge teld, waarbij geen acht werd ge slagen op het gebruik. Goedko pe, algemeen werkende medi cijnen werden grotendeels bui ten beschouwing gelaten terwijl die 25 procent van het gebruik uitmaken. Verder werd alleen gekeken naar prijzen bij de apo theek, niet naar de industrie- prijs. Winstmarges en bonussen werden zo ten onrechte meege rekend. Er is inmiddels een Oosten rijks onderzoek dat aangeeft dat de prijzen van medicijnen in ons land lager liggen dan in De nemarken, Zwitserland en Duitsland. Ook in Oostenrijk betaalt de consument meer. Het IOO stelt dat de medicij nen in Nederland wel duurder zijn dan in Zuid-Europa en En geland. Volgens Nefarma is een geneesmiddel hier nog onge veer twintig procent duurder dan elders in Europa. Dat prijs verschil loopt echter jaarlijks te rug. Dit jaar waarschijnlijk met zo n vijf procent. Rotterdam Een Rotterdamse parkeerwachter levert samen met haar collega onder protest een groot aantal handboeien en wapenstokken in. De Rotterdamse parkeerwachters zijn het echter in het geheel niet eens met de maatregel, dat zij voortaan zonder stok en handboeien de straat op moeten. Ze zijn daarom sinds gisteren in staking gegaan. Ze schrijven deze week geen bonnen uit. Het uitrusten van de parkeerwachter met stok en handboeien is indertijd ingesteld maar gemeente, politie en justitie hebben de maatregel ingestrokken. foto anp ed oudenaarden Voedingsbond FNV zet in op meer banen voor minder overwerk, uitzend krachten en invoering van agra rische arbeidspools. Werkne mers die hun baan verliezen, kunnen daar dan in zodat ze een vaste baan houden. Er moeteft verder werkgelegen heidsprojecten komen voor langdurig werklozen. In een agrarische sector als de vleeswarenindustrie wordt een loonsverhoging van 2,25 pro cent geëist. Naleving van de CAO blijkt in beide bedrijfstak ken een heikel onderwerp. In de land- en tuinbouw moeten werkgevers die zich niet aan de CAO houden, worden gestraft. In de vleeswarenindustrie dient te worden onderzocht hoe nale ving van de bepalingen kan worden gegarandeerd. Als het aan de Voedingsbond FNV ligt, krijgen werknemers vanaf 50 jaar in de vleeswaren industrie er een vrije dag in de twee weken bij zonder er in in komen op achteruit te gaan. Voor werknemers van 55 jaar en ouder vraagt de bond een extra vrije dag per week. Op elke vijf tig werknemers in de fabriek moet een leerling worden aan genomen. De CAO-onderhandelingen voor de tuinbouw beginnen op 30 januari, voor de landbouw op 7 februari en voor de vlees warenindustrie op 21 februari. Verkorting van de arbeidstijd slaat centraal in de gisteren ge presenteerde AO-voorstellen van de Voedingsbond FNV. In de agrarische sectoren' (75.000 werknemers) wil de FNV-bond terug van 38 naar 36 uur werken per week. In de vleeswarenin dustrie (9.000 werknemers) wordt gepleit voor extra vrije dagen voor oudere werknemers. De voorstellen voor land en tuinbouw staan lijnrecht te genover de inzet die de werkge- versorgansitie LTO vrijdag be kendmaakte. De agrarische on dernemer wil af van de 38-urige werkweek. De LTO vindt dat er in drukke tijden meer en in rus tige tijden minder moet worden gewerkt. De werkgevers willen voor werken op de zaterdagoch tend niet langer een toeslag be talen. Volgens de Voedingsbond FNV is verdere flexibilisering niet nodig omdat de huidige (AO's daarvoor voldoende mo gelijkheden bieden. In plaats daarvan moeten er aanvullende afspraken worden gemaakt over bevordering van de werkgele genheid. Naast de arbeidstijd verkorting voor iedereen is een vierdaagse werkweek voor 50- plusscrs een middel. Verder pleit de voedingsbond CURSUS CAFÉBEDRIJF f295,- Binnenkort start de cursus Vakbekwaamheid Cafébedrijf o.a. In Den Haag, Delft, Zoetermeer, Lelden, Alphen a/d Rijn, Gouda, Haarlem, Hoofddorp, Beverwl|k, Amsterdam, Amstelveen. Deze cursus bestaat uit 10 wekelijkse lessen en kost In totaal f 295. Men kan zich nog aanmelden. Lagere school als vooropleiding is voldoende. Het examen is op 7 juni. De zeor afwisselende cursus wordt zowel door vrouwen ala mannen uit pure hobby gevolgd. Sommige hebben In hun achterhoofd de gedachte om ooit nog eens 'n eigen bodrl|f(Je) te beginnen Ook Is er thans een groot tekort aan vakbekwaam Horecapersoneol De lessen worden levendig gebracht met dia's, vrijblijvend wijnproeven etc. Ook gaat men gezamenlijk naar een Brouwerij. Met hot Diploma kan men zelfstandig eon Cafó, Petit-Restaurant, Disco. Kantine, etc. beheren. SUBSIDIE TOT 100% MOGELIJK. Voor gratia Brochure of aanmelden, bel: |P*jStichting Horeca Onderwijs Poatbua 1161, Breda. ÏT 076-710078 OOK CURSUS HANDELSKENNI8 HORECA of RESTAURANTBEDRIJF

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3