Kok bepaalt welke heli het wordt Ons lot staat vast, sterven doen we toch Nederland moet geen papieren tijger kopen Feiten Meningen DINSDAG 17 JANUAR11995 Reeds in de jaren tachtig had de Koninklijke landmacht behoefte aan bewapende heli kopters. Men ging er in die tijd van uit dat de massa's tanks en pantserinfanterie van de Sovjetunie alleen al door hun massaal opereren, een bres in de NAVO-verdediging zouden kunnen slaan en zouden kunnen penetreren in de diepte van die verdedi ging- Teineinde een 'snelle brandweer' te heb ben om deze oprukkende pantsercolonnes te stuiten, waren helikopters nodig om in fanteristen met anti-tankwapens te trans porteren en bewapende helikopters om die taak vanuit de lucht te ondersteunen. Die opvatting werd gesteund door de toenmali ge regering èn de Tweede Kamer (ik hoor de toenmalige voorzitter van de vaste ka mercommissie voor defensie, de sociaal-de mocraat Harry van den Berg, nog zeggen dat hij nu wel was overtuigd). Maar nog steeds is de bewapende helikopter niet aan geschaft. En de strategische situatie is in middels veranderd. Gemakshalve kunnen we de huidige ta ken van de krijgsmacht verdelen in een al gemene verdedigingstaak (in bondgenoot schappelijk verband) en in vredesoperaties of crisisbeheersingsoperaties. In het kader van de algemene verdedigingstaak heeft Nederland onder andere de verplichting op zich genomen deel te nemen aan zogehe ten Rapid Reaction Forces met een Lucht Mobiele Brigade. Daar horen bewapende helikopters bij. liet operationale concept van onze Lucht Mobiele Brigade bestaat uit drie elkaar aanvullende elementen: goed getrainde en goed bewapende professionele infanteristen voldoende transportcapaciteit (op dit moment kan men met de bestelde mix van heli's een bataljon in de lucht verplaatsen: dus niet de hele brigade) een toereikend aantal geavanceerde be wapende helikopters. Mijn inschatting is dat voor het laatste element minimaal veertig bewapende heli kopters nodig zijn. Dan pas is onze bijdrage aan de Rapid Reaction Forces geloofwaar dig. Met dezelfde eenheden kunnen we vre desoperaties uitvoeren. Als liet om vrede af dwingende operaties gaat, zijn veertig heli kopters ook niet overdadig veel. Ze kunnen om onderhoudsredenen namelijk nooit al lemaal tegelijk vliegen. Zo'n zeventig pro cent 'vliegt', dat is dus in de praktijk 28 heli kopters. Maar ook bij vredehandhavende taken kan men de heli's gebruiken om te escaleren, of te dreigen met escaleren of om bedreigde eenheden te ontzetten. Bij een eventuele terugtocht uit Bosnië zijn onze alleenstaand opererende eenhe den te ontzetten. Bij een eventuele terug tocht uit Bosnië zijn onze alleenstaand ope rerende eenheden nu afhankelijk van bewa pende helikopters van andere landen. Ook dan zijn veertig heli's nodig om de noodza kelijke flexibiliteit van inzet bij crisisbeheer- singopcraties te verkrijgen. Men moet dan ook denken dat sprake kan zijn van inzet op twee, geografisch ge scheiden locaties. De getallen die 1111 figure ren, benaderen het getal dertig eerder dan veertig heli's. De diverse bezuinigingen lig gen daaraan ten grondslag. Daar komt nog bij dat er 'ruzie' is over welke type bewa pende helikopter zou moeten worden aan geschaft. Er zijn maar twee geschikte typen. De Amerikaanse Apache is de best bewapende helikopter ter wereld. Ze zijn nü te leveren. Bovendien zijn de Amerikanen bereid bij bestelling de landmacht op voorhand gratis een tiental Apaches te leveren (nogmaals: ze hadden er al moeten zijn). Maar het blijft een Amerikaans toestel en in de groot-Europese gedachte van sommi gen zouden we een Europees toestel moe ten kopen. Alleen de Frans/Duitse Tigre komt dan in aanmerking. Maar... dat toestel kan pas op zijn vroegst in het jaar 2000 wor den geleverd. Fr vliegen nu slechts vier pro totypes. De Tigre is dus een 'papieren heli kopter'. Bovendien blijkt niet uit de papie ren dat de Tigre aanzienlijk beter is, on danks de eventuele nieuwe technologie die dat toestel zal hebben. Alleen de onderde len slijten minder snel. I lel is met name liet ministerie van eco nomische zaken (en wellicht minister van buitenlandse zaken Van Mierlo?) die op de Europese toer wil gaan. Defensie heeft ge kozen: De Apache. Een goed, betrouwbaar, in de Golfoorlog uitgeprobeerd toestel. Hn, nog eenmaal, al in de jaren tachtig hadden er bewapende heli's moeten zijn. Net kabinet besluit een dezer dagen. Daafna beslist de Kamer. Wat ik zo in de wandelgangen hoor, maakt mij niet vrolijk. Minder dan veertig helikopters zullen wor den aangeschaft en men neigt naar de Frans/Duitse Tigre. Er spelen natuurlijk grote commerciële belangen, maar bij de keuze zou Nederland zich niet moeten laten verleiden tot een keuze voor Europa of voor de VS. Er komen dan namelijk onmeetbare, 'zachte', facto ren in liet spel (moet een EU-lid altijd in Europa kopen, moet een lid van het Atlan tisch bondgenootschap niet juist ook in de VS kopen). Bovendien zijn de transportheli's al in Europa gekocht en zou het dus mogelijk moeten zijn dat een tweede order naar de VS gaat. liet belangrijkste argument naar mijn mening zou, naast de operationele eisen, moeten zijn: Welke keuze levert de meeste compensatie-orders op? Voor zover ik heb kunnen nagaan, is er dan tussen beide or ders geen verschil van enig belang. Ik hoop dat er geen papieren tijger zal worden ge kocht. DINS De keuze is afhankelijk van de vraag wat het meeste werk oplevert De strijd om de gevechtshelikopter voor de luchtmobiele brigade (LM1 nadert eind deze maand zijn climax, als het kabinet besluit welke het wordt: de Amerikaanse Apache of de Frans/Duitse Tigre. Defensie wil Apache maar daar heeft premier Kok een stokje voor gestoken. De Frai se minister van buitenlandse zaken Juppé pleitte gisteren bij zijn collej Van Mierlo voor aanschaf van de Europese Tigre. De strijd om één vat de Nederlands grootste defensieorders woedt nog steeds. Een McDonnell Douglas helikopter tijdens een testvlucht. De Apache AH 64-D van het Amerikaanse McDonnell Dopg- las mag dan operationeel de beste 'heli' zijn, bij een dergelij ke aanschaf spelen meer aspec ten een rol, vindt Kok. Zo mo gen de gevolgen van de order voor de Nederlandse defensie industrie en de werkgelegen heid niet uit het oog worden verloren. Voorts spelen de inter- nationale verhoudingen een rol. Blijft het Nederlandse buiten landse beleid hoofdzakelijk ge richt op de Verenigde Staten of verlegt minister Van Mierlo de blik meer naar het Europese vasteland? Deze kanttekeningen lijken de kansen van de voornaamste concurrent van de Apache, de Tigre, te vergroten. Defensie re kende zich te vroeg rijk en Kok bood feitelijk de helikopter van het Frans-Duitse consortium een tweede kans. Het bedrijf gooide er zelfs een persreis tegenaan. Journalisten werden voor een dag overgevlo gen naar het hoofdkantoor in Marseille. Niet de Apache maar juist de Tigre is de gevechtsheli van de toekomst, zo werd ver teld. De Tigre-verkopers noem den de concurrent 'een vliegen- de zaklantaarn die je zo uit de lucht schiet'. Het feit dat de Ti- foto archief gre de tekentafel nauwelijks is ontstegen, wordt getypeerd als De kracht van de Apache is dat die zijn sporen in de praktijk, de Golfoorlog, heeft verdiend. Ook kan de Lucht Mobiele Brigade in 1997 al over het nieuwste Apache-type beschikken. De Ti gre komt niet eerder dan in 1999 op de markt en dan nog kan hij nauwelijks serieus wor den genomen, stelt vliegtuig bouwer McDonnell Douglas. Dat er in deze cruciale fase over en weer met modder wordt ge gooid, is niet vreemd. Het einde van de koude oorlog en de krimpende defensiebudgetten maken de spoeling op de inter nationale wapenmarkt dun. „Ie dereen heeft honger in die be drijfstak", stelt PvdA-kamerlid Henk Vos, binnen zijn fractie de specialist op het gebied van de fensiemateriaal. „Er wordt om elke order enorm gevochten." McDonnell Douglas en Euro- copter bieden flink tegen elkaar op. Beide fabrikanten hebben de regering toegezegd om het orderbedrag (1,3 miljard gul den) volledig te compenseren met tegenorders. Inmiddels weet de Nederlandse industrie zich al verzekerd van tegenor ders ter waarde van 700 miljoen gulden. Een uitzonderlijke situ atie als je kijkt naar het com- Vt pensatieprogramma van de Cougar-transportheli die in 1993 is aangeschaft. Bij de Cougar werd in het eerste jaar 33 procent van het orderbedn gecompenseerd. Nu zoc garandeerde compensatie op voorhand al zo'n 54 procent dragen. De grote vraag is wat Kok nu deze gegevens gaat doen. Zijn stem lijkt doorslaggevend nu Defensie (Apache) en EZ (Tigi niet op een lijn zitten. Kok naar de Tigre, vooral vanwege de perspectieven die Eurocop ter het Nederlandse bedrijfsle ven biedt. Kiest Den Haag voo de Tigrè, dan beloont het Fran Duitse consortium Nederland bedrijven met een essentiële bij het opzetten van een Eu- ropesedefensie-industrie. Zo'n ontwikkeling biedt ondei nemingen zoals Fokker (indi rect verbonden aan Eurocop- ter), DAF Special Products, Phij lips en Hollandse Signaal op langere termijn meer zekerhei dan de Amerikanen in het uitzicht kunnen stellen. En premier die 'werk. werk en noj eens werk' boven alles stelt zali dergelijke perspectieven zwaarj mee laten wegen, is de v wachting. Het leed verscheurt de Noord-Kaukasus Solombek Machaoeri krimpt ineen bij elke doffe dreun die de granaatwerpers produce ren. „Ze schieten op Barmoet, een dorp vijf kilometer verder op. Daar zitten mijn vrouw en vier kinderen. Maar ik kan er niet heen, ze laten me niet door". Wanhopig kijkt hij om hoog naar de loodgrijze hemel boven zijn Tsjetjenië. De avond ervoor, 50 kilometer westelijk, in een wrakkig hotel in Noord-Ossetië. Helikopterpi loot Vladimir giet het zoveelste glas wodka in één teug achter over. De missie van die dag naar de Tsjetsjeense hoofdstad^ Grozny moet uit zijn geheugen verdwijnen. Vladimir keerde te rug met een helikopter vol lij ken. Jonge jongens, morsdood. Hun lichamen lagen sinds 31 december in de straten van Grozny weg te rotten. Afgelopen zondag pas kwam er een kans ze te bergen. Het leed verscheurt de Noord- Kaukasus. Drie dagen geleden beschoten de helikopterjongens van commandant Vladimir het plaatsje Asinovskaja, op hooguit 10 kilometer van de onduidelij ke grens met Ingoesjië. Drie meisjes kwamen om het leven. Sindsdien komen de dodelijke wentelwieken iedere dag terug. Asinovskaja, zo'n 20.000 inwo ners, maakt halverwege de mid dag een uitgestorven indruk. Van de meeste lage huizen aan de lange modderige dorpstraat zijn de blinden gesloten. „Waarom schieten ze op ons? Er zijn geen bojeviki (strijders) hier. De meeste mensen zijn Russen en Kozakken", zegt de mannelijke helft van het echt paar dat zich door de dorpstraat naar huis haast. Maar hij is nog niet uitgesproken of er duiken vier mannen met geweren op. Groene lintjes om hun hoofd, op het hoofd zwarte baretten. BESCHERMEN „Wij zijn vreedzame burgers", zegt de oudste van hen, een man van een jaar of vijftig, „maar we zijn uit onze huizen gekomen om onze vrouwen en kinderen te beschermen". De jongste van het gezelschap, de knaap met blozende wangen, strijkt over de loop van zijn an tieke jachtgeweer. „Als het no dig is vechten we met alles. Dat geweer is een stuk ouder dan hij". Veel gegrinnik volgt. Anderhalve kilometer voor Asinovskaja hebben de Russen zich ingegraven. Tanks, pant serwagens, granaatwerpers. Ook jonge jongens. Ze liggen al eert week in de loopgraven. Zien er vervuild en moe uit. Een kilo meter aan de oostkant van het dorp zijn eveneens Russische stellingen. Daar tussenin loopt het Tjetjeense gevaar, open en bloot over straat. En in Asinovs kaja is het niet anders dan in Barmoet, of welk ander dorp ook. Commandant Vladimir en zijn eerste-officier Valeri, beide Af - ghanistan-veteranen, leggen uit welk probleem dat oplevert. „Je krijgt doorgegeven dat zich in het dorp een vijandelijke een heid bevindt. Erop af. Op twee kilometer afstand stel je de mas sa-vernietigingswapens in. Dan duik je ernaar toe en je hebt hooguit tien seconden de tijd om te bepalen of het gekozen doel een groepje vreedzame burgers is of een gewapende bende. Tja, en waar gehakt wordt vallen spaanders". BURGERLEVENS Dagelijks overbruggen zij in een half uur tijd de afstand tussen het Noordossetische plaatsje Beslan, waar hun basis is geves tigd, en Grozny en omgeving. Hét zijn oorlogsmachines, maar niets menselijks is hun vreemd. „Wij hebben ook vrouwen en kinderen. Onze opdracht hier, bij een operatie in eigen land, is om zoveel mogelijk burgerle vens te sparen. In Afghanistan luidden die opdrachten heel an- STEVENHAGEN ders". Maar valt dat te rijmen met hevige bombardementen op woonwijken of granaatwer pers die met hun dodelijke la ding Solombeks vrouw en kin deren in Barmoet bedreigen? Zo erg binnenlands is Tsjetsjenië ook weer niet. Valeri: „In princi pe is dit buitenland, ja. Ze zeg gen dat het om gewapende bandietenformaties gaat. Maar waar vind je bandieten met tanks, pantserwagens en zwaar geschut. We hebben hier te ma ken met een leger, versterkt met huurlingen uit andere islami tische landen". Valeri en Vladimir (beiden staan op anonimiteit, willen ook de naam van hun onderdeel niet prijsgeven) bestrijden in Tsjets jenië generaal Doedajevs 'crimi nele, gewapende bendes'. Maar helaas voelen ze zich in die strijd niet in dienst van politici en militaire meerderen met een brandschoon blazoen. TWEE UUR Neem defensieminister Gratsjov, toch ook een Afgha nistan-veteraan. Die liet in een overmoedige bui de wereld we ten dat het Tsjetsjeense karwei in twee uur kon worden ge klaard. Maar het machtige Rus sische leger is al vijf weken met die schoonmaak bezig en het einde is nog niet in zicht. Vladi mir: „Als de Amerikanen zoiets doen, bereiden ze het maan denlang voor. Bij ons gaat dat ^spontaan, in één dag. En in de praktijk moeten wij dan de zaak corrigeren". Valeri zet de dompelaar in de zoveelste kan water, zodat de wodka met een kop thee kan worden geserveerd. „In Moskou zitten alleen maar clowns en kletsmajoors en corrupte gene raals. Er moet ifi dit land iets ge beuren om eerlijke mensen weer een kans te geven. En met de pers moet het ook heel anders. „Bij buitenlanders weten we het niet. Maar Russi sche journalisten dienen heel andere belangen dan wij. Van daag kwamen we op onze basis aan. Met al die doden aan boord. Staat er een Russische fotograaf aan één stuk door plaatjes te schieten. Dat kan toch niet". En de wodka mag rijkelijk vloeien, het léed blijft staatsgeheim. Hoeveel doden ze al hebben geborgen wordt niet prijsgegeven. HAAT Er zijn twee overeenkomsten tussen deze militairen en de 76- jarige baboesjka in de dorps traat van Asinovskaja. Ze zijn al len Russen en ze vervloeken al len de besluiten van de 'hoge heren'. Baboesjka huilt. Ze plukt aan haar versleten grasgroene mantel, haar gifgroene hoofd doekje zakt over betraande ogen. „Ik begrijp niet waarom ze haat tussen Russen en Tsjets- jenen proberen te zaaien. Ik be grijp het niet. Ik heb nooit pro blemen gehad hier. Ik woon hier al sinds 1947", snikt ze. „Alles heb ik meegemaakt. Ik heb in een Duits krijgsgevan genkamp gezeten. Nu kan ik nergens meer heen. En ik had gedacht hier vredig te kunnen sterven". Haar betoog gaat af en toe ver loren in de daverende knallen van de granaatwerpers, die steeds dichterbij schijnen te ko men. Aan de andere kant van het dorp klinkt het geratel van machinegeweren. Uit de verte klinkt het geluid van naderende helikopters. De gesprekken met de journa listen worden gestopt. Sommi gen gaan rennen om dekking te zoeken voor het naderende ge vaar. Het blijkt loos alarm. Het geluid verwijdert^ich weer. „Jullie kunnen maar beter weg gaan", zegt een van de mannen. ..Jullie zijn Russische posten ge passeerd en die hebben vast doorgegeven dat er hier nu journalisten op bezoek zijn. Dat vinden ze niet leuk". Er lijkt echter in Asinovskaja meer aan de hand. Afgelopen zaterdag kwamen hier drie Rus sische officieren proviand in slaan. Ze werden in koelen bloede neergeschoten. Niet door dorpelingen. „Welnee", zegt een van de strijders, „het waren mannen van de oppositie tegen Doedajev. Die schieten van achter onze rug op de Rus sen. Gewoon om ze zo te provo ceren dat ze op onze dorpen gaan schieten". Een Russische helikopter kwam boven het dorp hangen en dreigde het plat te bombarde ren als de lijken niet meteen werden ingeleverd. Uiteindelijk kreeg Asinovskaja, na inschake lingvan de raden van oudste, de stoffelijke overschotten los van de oppositie. Maar sinds die tijd was het met de rust in het dorp gedaan. Twee huizen zijn al in puin geschoten. Het zal nog erger worden, voor spellen de bojeviki. „Als Grozny eenmaal in Russische handen is zal de strijd zich naar de dorpen verplaatsen. Hier en in de ber gen. We hebben al Russische in structies gevonden, waarin te lezen staat dat alle mannen bo ven de 16 <^ie zich naar de ber gen begeven moeten worden doodgeschoten. Daar zal het niet bij blijven. We weten nog van Stalins deportaties in 1944. Ons lot staat vast, sterven doen we toch". ASINOVSKAJA HANS GELEUNSE CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2