Leidsch Dagblad Duizend doden bij beving Japan Duurdere sportkaart en hogere kantineprijzen Paus tussen Papoea's ar Russen willen praten over bestand Tsjetsjenië Bedrijven overwegen verhuizing naar buitenland GOED NIEUWS jlNSDAG 17 JANUAR11995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40674 LOSSE NUMMERS 1,65 ok moet keuze maken Strijd om gevechtsheli- C koptervoorluchtmo- iele brigade nadert di- lax. Premier Kok moet de noop doorhakken. iollenbedrijf ifoorhout zorgt oor doorbraak 3QRHOUT/ENKHUIZEN GPD loembollenbedrijf Moolenaar lit Voorhout heeft een geza- alijke verkooporganisatie ipgezet met het bollenbedrijf lotman van Meijel uit Enkhui- Espel (bij Emmeloord). )e bij het gisteren wereldkun- gemaakte 'Bulbex' betrok- en bedrijven spreken van een loorbraak in het bloembollen- fak. Bij de familiebedrijven wer- :n in totaal zo'n 130 mensen, e gezamenlijke omzet ligt ond de zeventig miljoen gul len. Het marktaandeel in de narkt voor siergewassen (totale scportwaarde 1,3 miljard) wordt ;eschat op vijf tot zeven pro- ent. Doel van de samenwer- ing is het gezamenlijk sneller en doeltreffender inspelen op ontwikkelingen en wensen van de markt. W. Moolenaar en Zonen legt al bijna vijftig jaar de nadruk op de export en verkoop van bloembollen aan onder andere iupermarkten en professionele jolbloementelers. Moolenaar ïxporteert bloembollen naar dan zestig landen in alle leien van de wereld. Botman en Van Meijel wer- ;n al sinds 1987 samen in pro- luktie en afzet. Met een pro- iuktie-areaal van 440 hectare :ijn zij een van de grootste bol- enproducenten van Nederland n tulpen, gladiolen en irissen. Telefoneren 3 De NS en elf Europese collegabedrijven gaan samen een glasvezelnet aanleggen in Europa voor telefoonverbindingen. I Vrouw-en-geloof De vrouw-en-ge- I I Z. loofbeweging moet zich herbezinnen. Hoe gaan we verder, nu we zichtbaar zijn? I Sprekend Willeke —t Het personeel van I de Leidse Schouw burg bezocht een repetitie van de musical Willeke: „Ze lijkt sprekend." Zestig Nederlanders in zwaarst getroffen stad Kobe Van de snelweg tussen Osaka en Kobe is niet veel Japan is 21.46 uur Neder landse tijd 5.46 uur plaatselijke tijd getroffen door de zwaarste aardbe ving sinds bijna een halve eeuw. Volgens de laatste overzichten kostte de ramp zeker 1.042 levens en raak ten 3.569 mensen gewond. Tot nu toe worden nog 577 mensen vejrmist. De schok had een kracht van 7,2 op de schaal van Richter en trof vooral Midden-Japan van de oostkust aan de Stille Oceaan tot aan de Ja- panse-Zeekust. TOKYO Rtr/AFP/DPA/UPI Seismologen vrezen dat de aardbeving de voorbode is van een nog grotere aardschok bin nen enkele jaren. Er zijn zeker 460 kleine nabevingen geregi streerd. „Er was een enorm geschud, het leek alsof ik in een diepe put werd gegooid, zo diep als de hel", zei een inwoner van het dorp Nishinomiya nabij de ha- ven- en industriestad Kobe. „Het was verschrikkelijk." Kobe, aan de oostkust, is het zwaarst homSIOO^ getroffen door de beving. Overal woeden branden als gevolg van gaslekken en kortsluitingen. Volgens de politie zijn bijna tweeduizend gebouwen vernie tigd en staan tientallen andere in brand, Het leger is ingezet om te helpen bij de reddings werken. Door de ramp is de 1,4 mil joen inwoners tellende stad ge deeltelijk van de buitenwereld afgesloten. Het treinverkeer is stilgelegd en de snelwegen naar de stad zijn afgesloten. Ook de vroegere hoofdstad Kyoto, Osaka en het eiland Awajishima zijn getroffen. Tien tallen auto's verongelukten toen de Hanshin-snelweg tussen Osaka en Kobe op drie plaatsen instortte. Vijf bruggen van de Shinkasen, de hoge-snelheids- trein tussen Tokyo en Osaka, zijn weggevaagd. Op hei moment van de ramp waren veel mensen nog thuis bezig zich op te maken om naar hun werk te reizen. „De schade zou veel groter zijn geweest als de beving tijdens het spitsuur had plaatsgevonden", aldus Yoshi Kawata, een seismoloog In Kobe wonen naar schatting zestig Nederlanders, liet is on duidelijk of zij zich ook onder de slachtoffers bevinden, zo deelde een woordvoerster van de Nederlandse ambassade in Tokyo vanmorgen mee. De afgelopen weken is Japan bijna dagelijks door aardbevin gen getroffen. De zwaarste van deze reeks was een schok van 7,6 op de schaal van Richter op 28 december op het eiland I lok kaido. Daarbij vielen twee do den en circa zeshonderd ge wonden. De Grote Kanto-aard- beving van 1923 met een inten siteit van 8,3 kostte aan zo'n 140.000 mensen het leven in Tokyo en Yokohama. LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE 'ezuiningen Leidse universiteit Leidse studenten moeten meer gaan betalen voor hun sport kaart. Burgers moeten de maal tijden in kantines en mensa van de Leidse universiteit straks te- gen kostprijs aanschaffen in plaats van.de huidige lage, ge subsidieerde prijs. Verder wordt het bedrag dat dit jaar voor gra tificaties is uitgetrokken, gehal veerd. Het onderzoek en onder wijs van de universiteit wordt Footballclub verkocht voor 330 miljoen RTR/AFP Malcolm Glazer heeft de American-Footballclub Tampa Bay Buccaneers ge kocht voor ruim 185 mil joen dollar (330 miljoen gulden). Dit is een record in de Amerikaanse profsport. De nieuwe eigenaar heeft toegezegd de huis vesting van de club in Tampa Bay niet aan te tasten. De Buccaneers wa ren eigendom van Hugh Culverhouse, die in augus tus vorig jaar overleed. Culverhouse kocht de club in 1974 voor zestien mil joen dollar. Glazer was niet de enige geïnteresseerde in de Buc caneers. Peter Angelos, be zitter van de honkbalclub Baltimore Orioles, bood 173 miljoen dollar voor de topclub uit de National Football Leage en wilde er mee naar Baltimore ver huizen. George Steinbren- ner, eigenaar van de New York Yankees (ook honk bal) en woonachtig in Tampa, had 170 miljoen dollar over voor de Bucca- Glazer maakte zijn for tuin als eigenaar van de First Allied Corporation, een keten van restaurants, winkelcentra, onroerend goed en kabelstations. Hij begon in Rochester, New York, op straat met het verkopen van horloges. Met deze bezuinigingsvoor stellen presenteert het college van bestuur de begroting van 1995 maandagavond aan de universiteitsraad. Voor het eerst sinds jaren heeft de Leidse Rijksuniversiteit een tekort van zeven miljoen op haar begro ting. De totale begroting bedraagt ruim 550 miljoen gulden. De universiteitsraad moet advise ren over de voorstellen. Daar naast moet een werkgroep voor de zomer maatregelen beden ken om het miljoenentekort voor 1995 en volgende jaren te kunnen opvangen. De universiteit wordt dit jaar bovendien geconfronteerd met een gat van 5,7 miljoen gulden op het budget voor de wacht gelden. Het college wil met het ministerie van onderwijs over leggen over dit tekort. „Door al lerlei ingewikkelde berekenin gen van het ministerie is er nu geld te weinig.voor de wachtgel den. Samen met de andere uni versiteiten willen we een claim bij het ministerie leggen", aldus collegelid J. Waldus. De acht fa culteiten moeten ook zuinig aandoen dit jaar. Zo zal de fa culteit Sociale Wetenschappen een gat van een miljoen gulden dichten. Dit betekent dat de sinds oktober vorig jaar inge stelde vacaturestop voorlopig gehandhaafd blijft. Pagina 16: 'Studenten ontzien'. port Moresby» Paus Johannes Paulus is, tijdens zijn Aziatische reis en na de Filipijnen bezocht te heb ben, aangekomen in Papoea-Nieuw-Guinea. Op deze foto zien we de paus zijn opwachting maken bij de aanvang van een ceremonie, die opgeluisterd wordt door feestelijk en traditioneel j_ het Guise stadion in Port Moresby. Zie ook pagina 5: Opschudding bij aankomst paus. FOTO REUTER GPD/Rtr/AFP/DPA Verzet in Grozny houdt stand een onderhoud met zijn Russi sche collega Kozyrev over de Tsjetsjeense crisis. Kozyrev zei gisteren in Genève dat Moskou met elke partij in Tsjetsjenië wil praten, maar dat sommige 'ge wapende bendes' geen vrede willen. De Russische president Jeltsin heeft gisteren minister van fi nanciën Panskov opgenomen zijn zijn Nationale Veiligheids raad, volgens waarnemers om zo een beter inzicht te krijgen in de kosten van de oorlog. Vorige week waarschuwde het interna tionaal Monetair Fonds Moskou dat uitgaven voor de oorlog in Tsjetsjenië de verstrekking van een miljardenlening in gevaar brengen. De Duitse regering heeft maandag haar kritiek op Mos kou'opgevoerd. „Wie zijn terri toriale integriteit wil behouden kan dat niet doen door hele woongebieden tot puin en as te verwoesten", aldus minister Kinkel van buitenlandse zaken. Pagina 2: Ons lot staat vast, sterven doen we toch. Ontuchtzaak Alphen op dood spoor Er moeten directe vredesbe sprekingen komen 'tussen alle betrokken partijen en strijd krachten' om een einde te ma ken aan de dbrlog in Tsjetsjenië. Daartoe heeft de Russische pre mier Tsjemomyrdin gisteren in een toespraak op de Russische televisie opgeroepen. Volgens de premier zouden gesprekken ook een direct staakt-het-vuren moeten inhouden. „Ons be langrijkste doel is het bloedver gieten te stoppen." Gisteren is in Moskou een Tsjetsjeense delegatie gearri veerd met een mandaat van de Tsjetsjeense president Doedajev om te praten over een staakt- hel - vuren. Intussen houdt het Tsjetsjeense verzet stand, on danks hevige beschietingen van Grozny. Het Russische leger slaagde er opnieuw niet in liet omsingelde presidentieel paleis in te nemen. Tsjetsjeense stij- ders beweren dc Russen op en kele plaatsen te hebben terug gedrongen. De schattingen over het aan tal doden in 'Tsjetsjenië lopen sterk uiteen, maar aangenomen moet worden dat het dodencij fer sinds de Russische aanval op 11 december in de duizenden loopt. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Warren Christopher, heeft de Tsjetsjeense strijders opgeroe pen in te gaan op het vredes aanbod van de Russische regc ring. Christopher is gist Onderzoekers: Delen van welvaart en werkgelegenheid op het spel AMSTERDAM «CPD/ANP 'Delen van onze welvaart en werkgele genheid staan op het spel.' Dat is een van de conclusies uit een onderzoek, dat door de Vrije Universiteit Amster dam is verricht in opdracht van Fene- dex, de Federatie voor de Nederlandse Export. En: Bijna twee van de vijf expor terende bedrijven in Nederland overwe gen de komende paar jaar een deel van de produktie naar het buitenland te verhuizen. Dat vertrek wordt met name overwo gen door bedrijven in de produktiesec- tor (38 procent) en minder in de dienst verlenende sector (25 procent). Terwijl 37 procent van de ondervraagde Fene- dex-leden overweegt de komende vijf jaar bedrijfsactiviteiten naar elders te verplaatsen, wordt nauwelijks overwo gen buitenlandse activiteiten terug naar Nederland te halen. Kostenvoordelen (transport, lonen) worden door verreweg de meeste van de ruim tweehonderd ondervraagde be drijven als belangrijkste drijfveer ge noemd. Lagere milieu-eisen daarente gen zijn slechts voor twaalf procent re den om deels naar het buitenland te vertrekken. Opvallend resultaat van het onder zoek is bovendien dat de aantrekkings kracht van de lage-lonenlanden in Oost-Azië helemaal niet zo groot is. Slechts dertien procent van de bedrij ven overweegt een deel var ten naar Azië te verplaatsen, tegen 21 procent naar andere Westeuropese lan den en eveneens 21 procent naar Oost- Europa. Alleen in de sector chemie scoort Azië met 21 procent wat hoger. Uit het onderzoek blijkt overigens dat ook de bedrijven die overwegen meer in het buitenland te gaan doen, toch gro tendeels vanuit Nederland zullen blij ven opereren. Bij de bedrijven die overwegen iets te verplaatsen naar het buitenland gaat het gemiddeld om twintig procent van hun activiteiten. Bij de sector industrie gaat het gemiddeld om 11 procent van de activiteiten, maar de sectoren consu- menten-produkten en 'overige produk tie' zitten met 24 en 23 procent boven dat gemiddelde. Als die bedrijven hun plannen ook uitvoeren heeft dat ver gaande gevolgen voor de directe en in directe werkgelegenheid. In de dienstensector (banken, verze keraars) is de neiging tot hel verplaat sen van activiteiten met zeventien pro cent ook fors. Volgens de onderzoekers een belangrijk signaal voor onze gro tendeels op diensten gebaseerde eco nomie. Het gaat dan met name om het centraliseren van de administratie in een relatief goedkoop land. Daarbij gaat het lang niet alleen om de loonkosten. HET WOORD IS AAN Laura Antonelli De ideale echtgenote kent alle lie velingsgerechten van haar man èn alle restaurants waar je die krij gen kunt. VANDAAG PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie/Beurs- Familieberichten Feiten en meningen Info Programma's Randstad Regio Religie Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Eerst regen Veel bewolking en perioden met regen. In de middag van het wes ten uit opklaringen en droog, Mi nimumtemperatuur omstreeks 4 graden, Middagtemperatuuron geveer 7 graden. Zuidelijke wind, matig tot vrij krachtig, kracht 4 tot 5, aan de kust en op het IJssel- meer, hard 7, mogelijk stormach tig, 8, In de loop van de dag draai end naar zuidwest en afnemend. Krajicek simpel verder MELBOURNE» ANP Richard Krajicek heeft zich van daag zonder moeite geplaatst voor de tweede ronde van de Australian Open. I lij versloeg bij zijn eerste optreden op Flinders Park in 1995 Collin Marsh in drie sets, 6-1 6-16 1. Marsh, een Zuidafrikaan, bood in dc drie sets respectieve lijk 21, 27 i'n 27 minuten tegen stand. Krajicek beëindigde het duel, dat wegens de regen in Melbourne uren later begon dan gepland, met een ace. Krajicek, die vorig Jaar we gens een blessure aan tie knie ontbrak bij de Australian Open, komt in de tweede ronde uit te gen de winnaar van hel duel tussen Stolle en Ondruska. Bij succes begint daarna het serieu- erk. I t-idsch t I laghlad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. )a, dat is goed nieuws Dus neem lk nu een abonnement. Het onderzoek naar een ver meende omvangrijke ontucht zaak in Alphen aan den Rijn is op dood spoor beland. Naar nu bekend is geworden heeft de Al- phense jeugd- en zedenpolitie sinds 15 december intensief ge werkt aan de opheldering de zaak. Na gesprekken met elf mogelijke slachtoffers is de poli tie echter niet veel wijzer ge worden over de plek en eventu ele daders, in totaal werden elf kinderen tussen drie en vijf jaar oud gehoord. De Alphense politie meldt dat dc zaak aan het rollen kwam door één aangifte. „We denken dat er wat aan de hand is, maar we weten niet wat", aldus pol tiewoordvoerder H. Schimmel. „We hebben geen verdachte en alleen wat vage verhalen." Een van de kinderen zegt misbruikt te zijn in een woning in de 'Steincnbuurt'. De andere kinderen hebben volgens de po litie gezegd dal er 'iets is ge beurd waarvoor ze bang waren'. (I.v.rn comrolr bezorging Nu de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch Svla acceptgiro If 31.05) automatisch 30,05) Per kwartaal via acceptgiro 1/ H7,70) automatisch ftö,70) I J Nr. hank/girt Of bel 071128080

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1