'Studenten ontzien' Veel chauffeurs bereid tot actie Justitie: alleen notoire zwartrijders aanpakken Dominee Visser jaagt parasieten de Pauluskerk uit Randstad Bedrijven met illegale software aangepakt Rotterdam ziet af van opvangcentrum Beekweg DINSDAG 17 JANUARI 1995 Begrotingstekort universiteit door minder inschrijvingen Vervolg van voorpagina De Leidse universiteit krijgt minder geld uit Den Haag, verklaart colleglid Waldus het tekort van zeven miljoen op de begroting. „We hebben minder gekregen dan waarop we hadden gerekend. Dat heeft te maken met bezuinigingen van het ministerie van onderwijs en we tenschappen en met een lager aantal studenten waarmee we worden geconfronteerd. En universiteiten krijgen een deel van hun geld op grond van van de ingeschreven stu denten." „Het onderzoek en onderwijs laten we zo veel mogelijk met rust. De werkgroep let vooral op ondersteunende taken. Waar we wel aan kunnen denker* is bijvoorbeeld een lagere reiskos tenvergoeding. Een dergelijke maatregel komt dan naast de al eerder genoemde studenten- sportkaart die 25 gulden duur der wordt en de prijzen in kan tines die we kunnen verhogen voor mensen die niks met de universiteit te maken hebben. Dat zou dit jaar 2 miljoen gul den kunnen opleveren, maar daarmee zijn we er nog niet. Studenten willen we zoveel mo gelijk ontzien: zij worden al ge confronteerd met een lagere studiebeurs." In totaal komt de Leidse uni- Daarnaast zijn er nog wat kleine tegenvallers, aldus Waldus. „Sa mengevat komt het er op neer dat we niet meer in staat zijn om de snelle budgetval goed op te vangen. En dat is triest als je bedenkt dat we er altijd een eer in hebben gesteld te begroting sluitend te maken. We moeten dit zo snel mogelijk oplossen want het is dodelijk voor het elan van de Leidse universiteit. Ons doel is: rust aan het front. De faculteiten hebben al enige tijd hun eigen bezuinigings plannen waar ze mee door gaan. Een breed samengestelde werkgroep moet nu andere be zuinigingsmogelijkheden on derzoeken Malmberg neemt Victor Holland over Roosendaal De educatieve uitgeverij Malmberg - onderdeel van het VNU - heeft het Roosendaalse bedrijf Victor Holland bv overgenomen. Bij Victor Holland, gespecialiseerd in informatise ringssystemen voor scholen, zijn twintig mensen in dienst. Hun werkgelegenheid is volgens de directie 'zeker gegarandeerd'. Malmberg behoort tot de grootste educatieve uitgeverijen in Ne derland, met name als het gaat om basis- en voortgezet onder wijs. In het hele land maken zo'n zestig colleges gebruik van de diensten van Victor I lolland. Dat informatiseert onder meer ge gevens over schoolverzuim, maar ook het maken van roosters en rapporten. Centrale Bank bekijkt kredietbanken den haag De Nederlandsche Bank (DNB) onderzoekt de activi teiten van gemeentelijke kredietbanken. Dat heeft minister van financiën Zalm maandag gezegd naar aanleiding van kamervra gen. Volgens en woordvoerder heeft de bank in het verleden op verzoek van gemeentes wel vaker onderzoek verricht bij de kre dietbanken. Dat gebeurde onder meer bij Gemeentelijke Kre dietbank Groningen (GKB) en 'een tweede gemeentelijke kre dietbank die niet in de publiciteit is gekomen'. Onder meer Lei den heeft een gemeentelijke kredietbank die onder toezicht staat van het college van B en W. 22 miljoen gulden te kort op de begroting van in 1995: de faculteiten zijn verant woordelijk voor een bedrag van 14,5 miljoen gulden. Maar dit tekort was door het college van bestuur vooraf ingecalculeerd. Het ontbrekende geld daarvoor komt dit jaar ui de faculteiten en de i Waldus: „Het tekort van de faculteiten heeft te maken met het feit dat er minder geld komt uit Den Haag. Maar het is niet dramatisch. Natuurlijk moeten de faculteiten wel de broekriem aanhalen. Elke faculteit bekijkt afzonderlijk hoe ze zuiniger aan kunnen doen. Zo heeft een aan tal faculteiten vacature- en be stedingen-stops afgekondigd, terwijl andere per functie bekij ken of deze kan worden ver vuld." Waldus wil niet ingaan op de vorig jaar aangekondigde extra bezuiningen van minister Rit- zen. Eerst wil hij de discussie af wachten die daarover wordt ge voerd door de gezamenlijke van onderwijs. „Iedereen roept nu wat anders in de media. Ik heb geen zin om daaraan mee te doen. Ik wacht het wel af." Knekels in tuin Een tuinman heeft in Overveen bij de aanleg van een pad een schedel en botten, waarschijn lijk van een mens, gevonden. De resten lagen verspreid over een aantal vierkante meters. De familie waar de tuinman voor werkte, heeft na de vondst on middellijk de politie ingescha keld. De schedel en de botten zijn voor onderzoek overgebracht naar het gerechtelijk laboratori um in Rijswijk. Dat onderzoekt hoe oud de resten zijn en of ze inderdaad van een mens af komstig zijn. „Aan de hand van de uitkomst van dit onderzoek kijken we of we verder actie on dernemen", aldus een woord voerder van de politie. Het huis van de Overveense familie is in de twintiger jaren gebouwd. Op vele plaatsen werden gisteren vergaderingen gehouden c feurs in meerderheid voor de staking. r de dreigende staking in het openbaar v In Amsterdam stemden de chauf- Buspersoneel in regio Leiden treft voorbereidingen leiden. rudolf kleun Voorzitter Jaap Koome van de afdeling Leiden van de Ver- voersbond FNV windt er geen doekjes om. „De bereidheid om te staken is groot onder de bus chauffeurs. Van onze leden is 99,9 procent bereid om het werk neer te leggen. Het had weinig gescheeld of het werk was zaterdag al neergelegd, na dat de CAO-onderhandelingen waren afgebroken. Maar we hebben bewust besloten om te wachten tot donderdag. Zodat onze klanten hun maatregelen kunnen nemen." Koome zegt het in de pauze van een ledenvergadering waar chauffeurs en monteurs van de regio Leiden van vervoersbedrijf ZWN worden geïnformeerd over de stand van zaken rond de CAO-onderhandelingen. Formeel hebben de werkgevers (de Vereniging Streekvervoer Nederland) nog tot morgen drie uur de tijd om alsnog tot een akkoord te komen. Maar nie mand van de ettelijke tientallen aanwezigen in de kantine van ZWN aan de Rijnsburgerweg gelooft daar nog in. Aan het slot van de vergadering worden dan ook pamfletten uitgedeeld om vandaag en morgen aan de pas sagiers uit te reiken. Daarin wordt begrip gevraagd voor de acties. Publieksvriendelijk De staking is volgens een van de actievoerders nog relatief pu blieksvriendelijk, zo legt een van de FNV-bestuurders uit. Zelf zegt hij wel 'gecharmeerd' te zijn van de suggestie van een estafette-staking waar een van de aanwezigen op aandringt. Dat betekent dat er iedere dag ergens anders wordt gestaakt. „Maar dat heeft tot gevolg dat de klanten niet meer weten waar ze aan toe zijn. Dan rijden er wel bussen in Leiden, maar niet meer in Leidschendam. Een algemene staking is voor ie dereen duidelijk. Dan rijden er gewoon gedn bussen en kunnen daar vanuit gaan." Voorzitter Koome legt tijdens de vergadering uit dat het de chauffeurs niet alleen maar gaat om 2,4 procent prijscompensa tie tegenover 1,8 procent die de werkgevers bieden. Zeker zo be langrijk is het behoud van de huidige onregelmatigheidstoe slag. De werkgevers willen on der andere dat die niet meer wordt uitbetaald over de uren tussen 6.00 en 8.00 uur. De za terdag en de zondag moeten bovendien als 'gewone werk dag' tellen. „Flexibilisering noemen ze dat. Het scheelt ons 180 gulden netto per maand." Daarnaast willen de werkgevers vergoedin gen voor oproepbaarheid be perken en wijzen ze eisen met betrekking tot kinderopvang, ATV, VUT en werkgelegenheids- garanties af." Volgens Koome gebeurt dit met het argument dat de bedrij ven concurrerend moeten wor den. „Maar dan wordt niet in aanmerking genomen dat veel openbaar vervoersbedrijven een waterhoofd hebben. Op kanto ren, in de organisatie, daar zit ten nogal wat mee-eters, terwijl de chauffeurs het moeten ver dienen. Nu moeten zij de reke ning betalen van de verzelfstan diging. En dat geldt ook voor het mislukte investeringsbeleid, zoals het afschaffen van de stempelautomaten waarin eer der in het hele land miljoenen is gestoken." Of de staking zo breed gedra gen wordt als Koome suggereert zal overigens donderdag moe ten blijken. Enkele aanwezigen weten nog niet of ze mee doen. Een chauffeur laat duidelijk blij ken wel te rijden; ook al is ze vakbondslid en ook al steunt ze het doel van de staking. Maar ze is principieel tegen staking „en ik laat me niks opdringen". Bij een eerdere staking reden onge veer twintig van de 120 chauf feurs in dagdienst toch. Enkele aanwezigen vermoeden dat dit donderdag ook het geval is. rotterdam» ah Het openbaa wil voortaai zwartrijders Volgens offici dreigt er een in Rotterdam alleen onverbeterlijke strafrechtelijk vervolgen, er van justitie I. Wesselink stagnatie bij het openbaar ontstaan door de enorme het aantal processen-ver- irtrijden. Het Rotterdamse vervoerbedrijf RET stuurde vorig jaar ruim 80.000 processen-verbaal naar jus titie, een verdubbeling ten opzichte van 1992. Volgens Wesselink moet de aanpak van zwartrijders „efficiënter en effectie ver". Controles bij de ingang van het sta tion en meer toezichthouders hebben volgens hem meer effect dan strafvervol ging- Reizigers die desondanks toch zonder geldig plaatsbewijs worden betrapt, moeten volgens justitie civiel-rechtelijk worden aangepakt. „Reizigers en het vervoerbedrijf hebben een overeenkomst met elkaar. Ak één van de partijen die overeenkomst niet nakomt, doordat er bijvoorbeeld niet is betaald, kan dat ook via de burgerlijke rechter worden gere geld. Een bijkomend voordeel is dat de kosten meteen kunnen worden verhaald op de wanbetaler", zegt Wesselink. justitie wil een uitzondering maken voor notoire zwartrijders. Wesselink: „Reizigers die frequent zonder geldig plaatsbewijs van het openbaar vervoer gebruik maken, moeten wel strafrechte lijk worden vervolgd." De RET wijst het voorstel van justitie niet op voorhand af. Geen nieuw onderzoek Schiphol Rijk en provincie werken niet mee aan een nieuw onderzoek naar de gevolgen van de aanleg van een vijfde gedraaide (5G) baan op Schiphol. De gemeente Haarlemmermeer had hierom verzocht. Volgens Haarlemmermeer kan Schiphol met een vijfde gedraaide baan op een compacter grondgebied groeien, terwijl de milieuge volgen niet veel afwijken van een vijfde parallelle (5P) baan. Een 5G-baan heeft volgens rijk en provincie meer nadelen dan voordelen. De door Haarlemmermeer voorgestelde 5G-variant leidt vanwege de zuidelijke ligging, dus dicht bij Hoofddorp, tot allerlei complicaties op verkeersgebied. De voor donderdag aange- kondige algemene staking in het streekvervoer zal in elk geval 48 uur duren. Ten zij de werkgevers voor mor genavond alsnog bereid zijn tot concessies, leggen de chauffeurs vanaf de aan vang dienstregeling het werk neer. Dat maakte de Vervoers- bond FNV gisteravond be kend. Mochten de werkge vers door de rechter aan hun vervoersplicht worden gehouden, dan nog kan er worden gestaakt. Bewust heeft de vakbond geen sta king voor onbepaalde tijd aangekondigd. Die zou door de rechter verboden kunnen worden. De werkgevers in het streekvervoer, verenigd in de VSN-Groep, hebben al gedreigd om de goedkopere cao voor taxi- en touring car-bedrijven te gebruiken om de kosten te verlagen. Woordvoerder C. Sledde- ring: „Ons concern bezit ook taxi- en besloten ver voerbedrijven. We schrijven dan gewoon bij aanbeste dingen voor het openbaar net deze bedrij- De vakbonden zijn niet onder de indruk van het dreigement. Bestuurder Van der Heem van de Ver- voersbond FNV: „Wij willen dat de kwaliteit van het ver voer wordt verbeterd. De werkgevers zijn alleen uit op ordinaire bezuinigin gen." Het busbedrijf OAD in Holten wil met een kort ge ding voorkomen dat zijn streekbuschauffeurs don derdag staken. Algemeen directeur Ter Haar heeft dat dinsdag bevestigd. Het be drijf verzorgt het streekver voer in een beperkt deel van Overijssel. Daarvoor heeft de onderneming circa honderd werknemers in dienst. OAD is veel groter in het verzorgen van busrei- Ter Haar vindt dat er één cao moet komen voor het hele openbaar vervoer (ex clusief de Nederlandse Spoorwegen). „Daar zou ik me wel aan conformeren", zei hij. In dat geval zouden de vervoersbonden moeten onderhandelen met Ko ninklijk Nederlands Ver voer, een werkgeversorga nisatie waarbij zowel OAD als de VSN Groep is aange sloten. Indien dat niet mo gelijk is, wil Ter Haar recht streeks met de vakbonden onderhandelen. Het kort geding dient woensdagochtend voor de president van de rechtbank in Zwolle. Pasjes en metaaldetector maken einde aan chaos De metaaldetector, een knuppel met een zendertje eraan, maakt wal ondefinieerbare geluiden. Piepen, dat zo nu en dan over- gaat in 'n sirene. Weer 'n drugs- verslaafde - 'heb je een pasje?" - trotseert het apparaat, terwijl hij door de achteringang van de Pauluskerk naar binnenzeilt. „Er komen hier veel te veel wa pens binnen," zegt vrijwilliger Carlo, een dun snorretje onder de neus. „Vooral messen, pisto len heb ik tot dusver nog niet meegemaakt. Wat we willen voorkomen is dat het, net als vroeger op Perron Nul, ook hier uit de hand gaat lopen." Hij heeft beet. Een aardappel schilmesje wordt door een van de junks uit een jaszak ge toverd, en op de gloednieuwe, houten afscheiding tussen kerk en buitenwereld neergelegd. „Een doos, jongens, haal eens een doos. Ik kan die messen hier niet laten liggen." roept de potige controleur naar beneden. Een schoenendoos wordt in al lerijl aangerukt. Carlo: „Ik denk dat de meesten 't wel begrijpen. Het gaat ook om hun veilig heid." Harde maatregelen waren no dig, zal dominee Visser later uit leggen. omdat de situatie in de Pauluskerk onhoudbaar werd. Er werd gedeald bij het leven, de niet-gebruikende dealers - parasieten in het Visser-jargon - deden goede zaken, de gekook te cocaïne, 'de pitbull onder de drugs', was uit voorraad lever baar. Optreden met harde hand kon niet uitblijven. Visser: „Ze moeten er achter komen dat de Pauluskerk géén Perron Nul is." Centraal in de Pauluskerk- nieuwe-stijl zijn pasjes, of pas poorten: groene en roze. Groe ne voor toegang tot de kerk ex clusief de gedoogzone, de rest voor het hele gebouw. Ofschoon Bezoeker Kraan toont zijn roze pas die hem toegang verschaft tot de Pauluskerk. Met die pas mag hij sinds maandag in de gedoogruimte van de kerk heroine roken en spuiten. foto anp er uitgebreid de tijd is geweest om zo'n felbegeerd kaartje te bemachtigen, bleek niet elke verslaafde op de hoogte van het feit dat de pasjes konden wot- den aangevraagd. De één beent trots met een 'groene' of 'n 'ro ze' de kerk uit. de ander gedesil lusioneerd, zónder toegangsbe wijs. Chaotisch Heroïne-gebruiker Annand kledingstuk, én een roze pasje in de hand: „Dit is de enige ma nier om het wat orderlijk te la ten verlopen. Met die nieuwe regels, voorkom je problemen. Vooral de gedoogzone, daar verliep het nogal eens chao tisch." Géén pasje is er voor een Su rinamer met een rode zakdoek om de nek, en een blauwe base ball-pet op het hoofd. Kwaad kauwt hij op een stuk brood, stukken voedsel vliegen in de rondte. Politiemensen voegen de daad bij het woord: „Zeg, je houdt je hier op, zonder reden, je. bent een van de negatieve bewoners van de Pauluskerk, je houdt de lijnen met niet-ver- slaafde dealers in stand. En dat kunnen we niet hebben. Met 42 man is de politie da gelijks in het centrum aanwezig, om de problemen rondom de Pauluskerk het hoofd te kunnen bieden. Met succes, de situatie is. zoals dat heet. onder contro le. „Zoiets kun je eindeloos vol houden." zegt politieman W. van Lankeren, één van degenen die de leiding hebben over deze forse politiemacht. „De vraag is alleen hoe lang de collega's ge motiveerd blijven. Voor ons blijft het water naar de zee dra gen; het is een illusie te veron derstellen dat je dit als politie eventjes kunt oplossen." De concentratie van verslaaf den in en rond de Pauluskerk is een doom in het oog. „Wat me het meest verontrust," klinkt het, „is de toekomst, als de tem peratuur buiten weer gaat stij gen. Dat vraagt langdurig conti nue inzet van de politie, een be hoorlijke belasting dus." Van Lankeren wijst op de zo nu en dan 'geladen spanning' in de buurt, vertelt dat er al een junk door wat buurtbewoners in el kaar is geslagen. Bedreiging „Stel je maar eens voor," vertelt hij. „Een vrouw komt met haar kind de trap af, zit er 'n verslaaf de in het portiek. Maakt die ke rel met de vlakke hand zo'n be weging langs z'n keel. Zo'n non- verbale bedreiging, plus de ver waarloosde uitstraling van zo'n man, de lucht die er omheen hangt. Zoiets geeft natuurlijk een gevoel van onveiligheid." Aan de voorkant, in de entree van de kerk, gaat het uitdelen van de pasjes vrolijk door. Links een bakje met roze kaartjes, rechts de groene. Een Franse verslaafde vist achter het net: er ligt geen pasje voor hem klaar. „Kom morgen maar terug," zegt een medewerkster van de Pauluskerk. „Demain, avec un photo!" Wie om een of andere reden geen verzoek om een pasje heeft kunnen indienen, krijgt de komende tijd nog wat herkansingen. Alleen Rotter damse verslaafden komen in aanmerking, de Fransman kan het dus schudden. Driehonderd pasjes liggen al klaar - met gemak zouden er nog eens driehonderd extra aan de man kunnen worden ge bracht, zegt een vrijwilliger. „Nog eens driehonderd erbij?" besluit Visser. „Hou op, alsje blieft. We gaan voorlopig eerst eens even kijken hoe het loopt. Zo'n pasje is alleen maar een instrument om de bezoekers op hun verantwoordelijkheid te wijzen. En we kunnen hier na tuurlijk niet de hele Rotterdam se drugsscene opvangen." AMSTERDAM GPD BSA, een samenwerkingsver band van softwarebedrijven, heeft bij drie ondernemingen in Heemskerk, Den Haag en Den Bosch beslag laten leggen op vermoedelijk illegaal gekopieer de software. De Business Soft ware Alliance had via zijn tele fonische meldpunt tips ontvan gen dat de bedrijven illegale computerprogramma's zouden gebruiken. Volgens een woordvoerder van BSA zijn de 'overvallen' be drijven respectievelijk een uit geverij, een importeur van con- sumenten-elektronica en eer dealerorganiatie in dezelfde branche. Om de bedrijven niet lam te leggen is alleen beslag gelegd op de software: zij gen er tot nader order mee doorwerken. BSA probeert financiële regelirtg met de bruikers te treffen. BSA, in 1990 opgericht, is een organisatie die wereldwijd het gebruik van ille gale software'bestrijdt. In Ne derland zijn onder meer Adobe, Autodesk, Intergraph, Lotus, Microsoft en Novell aangesloten bij de club. ROTTERDAM ANP Rotterdam ziet af van het plan om aan de Beekweg in Over- schie vijftig toegelaten asielzoe kers te huisvesten die wachten op permanente woonruimte in Nederland. Dit heeft wethouder ir. H. Meijer maandagochtend besloten. Volgens een gemeen tewoordvoerder is de beslissing genomen naar aanleiding van de brand, die zondagnacht een verbouwde loods verwoestte. „Daarmee is de lokatie te bela den geworden," zegt hij. Volgens de woordvoerder brengt het besluit de opvang van statushouders in Rotterdam niet in gevaar. De Maasstad lijkt echter te zijn gezwicht voor de bedreigingen, die voormalige bewoners van de loods de afge lopen week uitten. De groep staat onder leiding van de om streden hulpverlener C. van Wesdonk. Tien tot twintig men sen met psycho-sociale proble men bewonen sinds januari 1993 de loods. Zij zijn anderhal ve week geleden op straat gezet. „Sindsdien zijn drie pogingen tot vernieling en sabotage ge pleegd," zegt de gemeente woordvoerder desgevraagd. „Eerst zijn de leidingen van de gastanks doorgehakt, later werd tot twee keer toe de stroom voorziening gesaboteerd. Over de brand van afgelopen nacht bestaat het sterke vermoeden dat die is aangestoken. Maar dat valt moeilijk te bewijzen." Een aantal voormalig bewo ners van de Beekweg bivakkeert sinds de ontruiming in auto's en een caravan in de buurt. Ook hulpverlener Van Wesdonk ver blijft daar. Hij ontkent iedere betrokkenheid bij de brand. Vo rige week heeft hij in diverse vraaggesprekken en via zijn raadsman aangekondigd, dat de loods zijn langste tijd zou heb ben gehad. De caravan waarin hij de tijd doodt, was maandag ochtend voorzien van een span doek met de tekst „Nederlan ders moeten wijken voor asiel zoekers".

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 16