Advocaat Kemp: 'Meer transporteurs schuldig' Kerkwegbewoners: drempels levensgevaarlijk ijdt niet over Oosterweg Kleine Oase moet wellicht jaar dicht Vrachtverkeer rijdt niet over Oosterweg Rijn Veenstreek oor gerestaureerd monument Alsnog subsidie voor gerestaureerd monument Zoeterwöude test fitheid Na maand al 'lelijke scheur' in Teraarse woning TER AAR MARIETTA KROFT Nog maar zo'n vier weken lig gen de drie verkeersdrempels in de Kerkweg in Ter Aar, maar wat de bewoners betreft, heb ben ze hun langste tijd al weer gehad. Vooral degenen die zo'n drempel tegenover hun huis hebben, ondervinden veel last van trillingen en lawaai van het verkeer. Eén woning vertoont sinds afgelopen zaterdag al een 'lelijke scheur', aldus bewoon ster A. Hoogeveen. „Het wach ten is nu op de volgende scheur, den haag/alphen ruud sep Dat betoogde zij gisteren voor de Haagse rechtbank, waar Kemp terechtstond voor het il legaal dumpen van chemisch afval in de Coupépolder. De staat eist dat de inmiddels werkloze Kemp de kosten van de sanering van de'gifbelt, ge schat op tien miljoen gulden, voor zijn rekening neemt. Kemp had inderdaad chemisch afval opgehaald bij bedrijven en hij had gestort op de Coupépolder, maar volgens advocaat Van Boxtel blijkt nergens dat Kemp dat chemisch afval inderdaad naar Alphen liet rijden. Hij ver voerde immers ook ander afval en hij leverde ook afval af op leiderdorp/ru pwetering Vrijwilligers en boeren die de weidevogels willen beschermen, kunnen hiervoor een cursus volgen in Leiderdorp. De Stich ting Natuur- en Landschapsbe heer Zuid-Holland (NLB) geeft de cursus op de dinsdagavon den 7 en 21 februari, 7 maart en 25 april. Op zaterdag 15 april wordt een excursie gehouden. Al meer dan tien jaar worden in de Rijnstreek en rond Rijpwe- tering maatregelen getroffen leimuiden liesbeth buitink Het Leimuidese zwembad De Kleine Oase moet wellicht een jaar sluiten tot het bad na een renovatie weer voldoet aan de wet Hygiëne Veiligheid Zwem- gelegenheden. Dat bleek gister avond tijdens de commissie al gemene zaken, die werd geïn formeerd over de renovatie plannen voor het zwembad. Ja- cobswoude hoopt evenwel dat de provincie De Kleine Oase een jaar respijt geeft als de ge meente toezegt direct na de zo- want als er een vrachtwagen voorbij komt, kraakt het hele huis in zijn voegen. Het lijkt net een aardbeving", aldus Hoog eveen. Gisteravond hébben de Kerkwegbewoners hun grieven kunnen spuien in de project groep sociale vernieuwing die in het gemeentehuis bijeen kwam. andere plaatsen, waar onder de AVR in Rotterdam en de stort plaats in het Belgische Mellery. Kemp was volgens haar eigen lijk maar een kleine jongen was. De Alphensë transporteurs Ver kerk en Jannes Vos leverden ve le malen meer afval aan dan Kemp, die tussen 1997 en 1981 niet meer dan twee auto's op de weg had. Volgens de advocaat is het in strijd met het gelijkheids beginsel om alleen Kemp te ver volgen en de grote jongens on gemoeid te laten. Van Boxtel, die al sinds de zaak in 1988 aan het rollen kwam Kemp ter zijde staat, vond dat er ook ntf nog 'niets is bewezen tegenover haar cliënt. Maar de Staat beschouwt de Hazerswoudse afvaltrans- om de weidevogelnesten te be schermen. Toch zijn er nog grote stuk ken land, zo meent de stichting NLB, waar de nesten niet wor den beschermd. Ook zijn er boeren die graag met vrijwilli gers willen samenwerken aan de bescherming van de vogels. De cursuskOsten bedragen 40 gulden. Voor informatie en op gave: Stichting Natuur- en Landschapsbeheer Zuid-Hol land, Postbus 558, 2800 AN Gouda, tel.:01820-24500. mer met de werkzaamheden te beginnen. J. Duijvestijn, van het Alphen- se bureau Installine dat onder zoek deed naar de verbeterin gen die het zwembad moet on dergaan, is bang dat de wet het niet zal toestaan nog een zomer het zwembad te gebruiken zon der renovatie. ..De periode van ontheffing op de wet is al ruim- Volgens de Kerkwegbewoon- ster moest er iets gebeuren op het deel van de weg waar een 50-kilometerzone geldt. „Er werd verschrikkelijk hard gere den. Wij dachten zelf daarom aan verkeersremmers in de vorm van sluisjes en bloembak ken. Voor drempels hebben we porteur Siem Kemp als dé grote vervuiler van de Coupépolder. Als er al anderen zijn geweest die chemisch afval op de Al- phense vuilnisbelt hebben ge stort, dan valt dat volgens landsadvocaat H. Uniken Vene- ma in het niet bij de bijdrage van Kemp. Om die reden is het volgens hem redelijk om te ei sen dat de inmiddels werkloze transporteur de volledige sane ring van de Coupépolder be taalt. De kosten voor onderzoek en beheer van de gifbelt bedra gen inmiddels meer dan tien miljoen gulden. De landsadvocaat betoogde gisteren voor de Haagse recht bank dat is bewezen dat Kemp tussen 1977 en 1981 enkele tienduizenden vaten met che misch afval illegaal in Alphen heeft gestort. Hij baseert zich daarbij met name op de verho ren van voormalige werknemers van de Hazerswoudse transpor teur. Daarnaast blijkt dat de af- •schoots op." Burgemeester W. van Beek heeft zijn hoop gevestigd op an dere maatregelen. „Het bad sluiten zou mijn laatste keuze zijn. Tot de renovatie zou het met goede begeleiding mogelijk moeten zijn om het zwembad ook het komende seizoen ver antwoord open te houden om de continuïteit te waarborgen. de gemeente diverse keren ge waarschuwd. In hoeveel andere gemeenten zijn ze immers weer weggehaald omdat er zoveel nadelen aan zaten? Maar nee hoor, de drempels moesten en zouden er van de gemeente ko- Volgens Hoogeveen is de vei valstoffen die Kemp bij bedrij ven ophaalde, precies corresp onderen met de giftige stoffen die nu langzaam uit de belt sij pelen. Uniken Venema trekt daaruit de conclusie dat de to tale vervuiling van de Cou pépolder door Kemp is veroor zaakt, of in elk geval kén zijn veroorzaakt. In 1993 werd de Hazerswou- denaar veroordeeld tot drie jaar cel voor illegale vuilstortingen en fraude. Voor de vervuiling van de Coupépolder werd hij echter vrijgesproken bij gebrek aan bewijs. De rechtbank doet op 22 maart uitspraak over de eis tot schadevergoeding. Maar nu al staat vast dat de zaak - die al sinds 1988 loopt - daarmee niet is afgerond. Beide partijen zul len tot aan de Kroon blijven doorvechten om hun gelijk te krijgen. Het kan nog wel tien jaar duren voor het zover is. ligheid er niet op vooruit ge gaan. „Ca maar eens tijdens de spits kijken. Iedere keer zie je het ween de voorste auto remt af voor de drempel en de auto daarachter haalt die in. Levens gevaarlijk is dat. Je hebt ook au tomobilisten die tussen twee drempels door weer even flink gas geven. We hebben hier vlak bij een school. Kinderen denken nu: die auto stopt voor ons en steken dus over. Maar die auto stopt helemaal niet. die passeert alleen maar een drempel." Een oplossing is volgens de actievoerders om van de Kerk weg een 30-kilometerzóne te maken met een snelheidscame ra erbij. „Die is dan wel duur, maar verdient zichzelf zo te rug". meent Hoogeveen. Ook denken zij aan het weren van vrachtwagens door de straat. „Ter Aar heeft voldoende wegen waarover het verkeer zou kun nen worden omgeleid." neelslasten. Randvoorwaarde als u hel zwembad overeind wilt houden, is vakbekwaam perso- goed toezicht. Wij zijn er erg op tegen om ook die taken door vrijwilligers te laten doen, want het zwembad moet een solide bedrijfsvoering hebben. Dus u moet niet denken dat op de personeelslasten gigantisch be spaard kan worden." Afgesproken is gisteravond dat een afvaardiging van de Kerkwegbewoners samen met iemand van de projectgroep binnenkort gaat praten met wethouder H. Ruygrok (WD/openbare werken). Ver der buigen burgemeester en wethouders van Ter Aar zich vandaag over een ambtelijk ad vies om de hoogte van twee van de drie drempels te laten zak ken, zodat de trillingen minder worden. Korting op abonnement De Fluit LEIDSCHENDAM Leidschendammers die volgend jaar een ooievaarspas kopen, krijgen vijftig procent korting op een lesabonnement voor het zwembad De Fluit. De pas, die vorig jaar werd ingevoerd, is be stemd voor mensen met een minimuminkomen. Het is voor het eerst dat zwemmers korting krijgen. De gemeente noemt de pas een succes. De eerste acht maanden zijn er bijna tweehon derd verstrekt. De bezitters ma ken vooral gebruik van kortin gen op bioscopen, op dicrgaar lie Blijdorp en Madurodam. To neelvoorstellingen en muziek uitvoeringen zijn minder in trek. Alkeniade: geen subsidie voor buddyzorg alkemade De gemeente Alkemade kent geen subsidie toe aan het AIDS Projekten Bum ten be hoeve van de zogenoemde buddyzorg. De commissie bezwaar- en beroepschriften van de gemeente Alkemade heelt het prptesl van het bu reau om geen subsidie toe te kennen, ongegrond ver klaard. De commissie verklaarde het ongegrond omdat de subsidie aanvraag ten eerste te laat is Ingediend en ten tweede omdat de Stichting Maatschappelijk Werk in Lei den en de Ifiagg soortgelijke hulp bieden. De gemeente Alkemade betaalt aan deze instellingen al een bijdrage. Buddyzorg Is een gespecia liseerde vorm van vrijwilli- AIDS en hun sociale omge ving. De vrijwilligers verle nen praktische, sociale en emotionele ondersteuning aan mensen met AIDS. De- kosten van het opzetten van een dergelijk project in de I eidse regio en de Duin en Bollenstreek kunnen variëren van 20.000 tot 150.000 gul den. B i-n W van Alkemade besloten in november al om de gevraagde bijdrage in de kosten niet te verlenen, liet college meende dat de ver antwoordelijkheid voor de buddy-zorg niet tot de ge meentelijke taken behoort. Volgens het AIDS Projecten Buro heelt het ministerie van VWS uitgesproken dat do buddyzorg landelijk wordt erkend en heeft het advies van de hand gewezen om de buddyzorg vanuit de thuis zorg te organiseren. Hoogmadc wil beeld van Gerard Brouwer HOOOMAPE Meer dan de helft van I loogma- denaren die het afgelopen weekeinde in het Drieluik heb ben gestemd over een beeld voor hun dorp, hebben gekozen voor kunstenaar Gerard Brou wer. Van de 205 mensen die een stembiljet invulden, gaven niet minder dan 113 de voorkeur aan een beeld van hern. In to taal bezochten 2.47 Hoogmade- naren de tentoonstelling die was georganiseerd door de stichting Culfurajacobswoude. De beelden van Brouwer stel len 'dorpstafereeltjes' voor. Fa voriet bij de Hoogmadenaren was zijn beeld van drie schaat sers, dat 84 stemmen kreeg. Het kaasvrouwtje van Ineke van Dijk eindigde met 22 stemmen op de tweede plaats. De stich ting zal nu aan net Jacobswoud se gemeentebestuur voorstellen om de schaatsers van Brouwer aan te schaffen en te plaatsen in het parkje tegenover de her vormde kerk aan het Noordein de. Het is de bedoeling dat het beeld nog voor de zomer wordt miiMin Advocaat Y. van Boxtel protesteert er tegen dat het hele justitiële apparaat over de Hazerwoudse ex-vuiltranspor- teur Simon Kemp is gevallen. Volgens haar zijn er genoeg bewijzen beschikbaar om diverse transporteurs te dag vaarden. Zoeken naar vaten gif op de voormalige vuilnisbelt in de Coupépolder in Alphei archieffoto ben Of r de Burgemees- i te liggen. Om ditverkeer toch e net ten noor- De bewoners iet plan. De al- t de gemeente ilden meer dan -uwen van de negatieve sal- ior is, houdt Ja- Als de grond ante meter zou ;nte bij de aan- in wel quitte. commissie fi- 205 gulden per i. De commis sieleden vroegen zich af of de aanleg van het bedrijfsterrein niet wat goedkoper kan. Alleen al de werkzaamheden aan het zuidelijke stukje Oosterweg, dat deel uit gaat maken van de rondweg, kost 470.000 gulden. WD'er J. van Dam stel- <de voor de weg rondom de bedrijven dood te laten lopen op de Oosterweg, zodat die niet hoeft te worden gereno veerd. Daarvan leken de andere commissiele den echter geen voorstander. „Bij een brand moet wel de veiligheid gegaran deerd zijn", vond CDA'er H. van der Na gel. „Maar de kosten liggen er wel alle maal lekker vet boven op." Volgens bur gemeester W. van Beek kan de gemeente echter niet te veel bezuinigen bij de aan leg van het bedrijfsterrein. ,,I)e verkeers- circulatie moet goed zijn", verwees hij naar een eventuele toekomstige uitbrei- ding. Of het bedrijfsterrein inderdaad via de- Burgemeester Bakhuizen laan wordt ont sloten, is nog niet zeker. De commissie leden informeerden gisteravond wel be langstellend naar de gevolgen en naar eventuele alternatieven, maar spraken nog geen goed- of afkeuring uit. liet col lege heeft ook andere ontsluitlngsmoge- lijkhcden onderzocht, maar zag uitein delijk alleen de Oosterweg of de route via de Burgemeester Bakhuizcnlaan als reële alter praat v De ■rkre td verder over het bedrijfs srdag 18 februari meedoen aan vereniging SJZ. In de Klaverhal uk, longfunctie, leningheid en i gulden. Degenen die geen cho- ilden. Deelnemers moeten zich Ier Kapel via telefoonnummer hoogmadeDe woonboerderij aan de Voorhofse Polderkade werd twaalf jaar geleden al grondig gerestaureerd. Enkele jaren later werd ook het ernaast gelegen zomerhuis onder handen genomen. Pas dit jaar krijgt de familie Schulpen voor de restauratie het laatste gedeelte van de subsidie. In totaal heeft die 94.000 gulden gekost. Het huis aan de Does is daarbij zoveel mogelijk in de staat gehouden die de boerderij al had toen die in het jaar 1613 werd gebouwd. foto hen of bruyn Man ziet oplegger niet alphen aan den run Een 20-jarige Alphenaar is gisteravond ge wond geraakt toen zijn auto tegen een stilstaande oplegger bots te. De 38-jarige bestuurder hiervan, afkomstig uit Susteren, reed achteruit een fabrieksterrein aan de Magazijnweg op, toen de automobilist vanaf de spoorwegoyerweg naderde. De man zag de oplegger, die de hele weg blokkeerde, over het hoofd. Hij is met hoofd- en nekverwondingen naar het Academisch Zieken huis Leiden overgebracht. Inbraak in bouwkeet alphen aan den run Naar nu pas bekend is geworden is het afge lopen weekeinde ingebroken in twee bouwketen van een aanne mersbedrijf aan de Noorderwierkring in Alphen. Daarbij is ge reedschap, materiaal en handwerk ter waarde van 15.000 gulden gestolen. Onverbeterlijke winkeldief alphen aan den rijn Een 24-jarige man uit Alphen heeft gisteren een winkeldiefstal gepleegd bij de Gamma aan de Euromarkt. De man werd betrapt toen hij'de winkel uit wilde lopen met voor 150 gulden aan materiaal bij zich. Hij werd aangehouden en meegenomen naar het bureau, later mocht hij naar huis. La ter op de dag werd hij weer opgepakt, toen hij bij de Albert Heijn goederen ter waarde van 150 gulden wilde meenemen. De Al phenaar is weer naar het politiebureau gebracht waar hij tegen de avond werd vrijgelaten. Computer en printer gestolen alphen aan den run. In een automatiseringsbedrijf aan de Eiken laan is gistermorgen rond half twaalf ingebroken. De dieven na men een printer van 3600 gulden mee en een computer van 2800 gulden. Een getuige heeft rond die tijd tweemannen bij het bedrijf gezien. Er zijn nog geen aanhoudingen verricht. Cursus vogelnest beschermen voor boeren en vrijwilligers leimuiden liesbeth buitink De kans is groot dat het nieuwe bedrijfs terrein aan de Oosterweg in Leimuiden een aparte ontsluiting krijgt via de Bur gemeester Bakhuizeiïlaan. Het vracht verkeer zou daardoor niet over de Oos terweg hoeven te rijden. De bewoners van de straat, waar de woningen niet zijn onderheid, protesteerden vorige zomer tegen de komst van het vrachtverkeer. Door de alternatieve ontsluiting wordt het bedrijfsterrein fors duurder en toont het exploitatieplan zelfs een negatief sal do. Het bedrijfsterrein komt aan de zuid kant van de Oosterweg te liggen en krijgt een rondweg om de bedrijven heen. In de noordoostelijke punt van die rondweg moet de ontsluiting naar de Burgemees ter Bakhuizcnlaan komen te liggen. Om te voorkomen dat het vrachtverkeer toch de Oosterweg kiest, kan die net ten noor den worden afgesloten. De bewoners zijn wel voorstander van het plan. De al ternatieve ontsluiting kost de gemeente echter een half miljoen gulden meer dan het verbreden en vernieuwen van de Oosterweg. Hoe hoog het negatieve sal do voor het terrein daardoor is, houdt Ja- cobswoude nog geheim. Als de grond prijs 217 gulden per vierkante meter zou bedragen, draait de gemeente bij de aan leg van het bedrijfsterrein wel quitte. Maar het college stelde de commissie fi nanciën gisteren voor om 205 gulden per vierkante meter te vragen. De commis sieleden vroegen zich af of de aanleg van het bedrijfsterrein niet wat goedkoper kan. Alleen al de werkzaamheden aan het zuidelijke stukje Oosterweg, dat deel uit gaat maken van de rondweg, kost 470.000 gulden. WD'er J. van Dam stel- 'de voor de weg rondom de bedrijven dood te laten lopen op de Oosterweg, zodat die niet hoeft te worden gereno veerd. Daarvan leken de andere commissieje- den echter geen voorstander. „Bij een brand moet wel de veiligheid gegaran deerd zijn", vond CDA'er H. van der Na gel. „Maar de kosten liggen er wel alle maal lekker vet boven op." Volgens bur gemeester W. van Beek kan de gemeente echter niet te veel bezuinigen bij de aan leg van het bedrijfsterrein. ,,I)e verkeers circulatie moet goed zijn", verwees bi naar een eventuele toekomstige uitbrei ding. Of het bedrijfsterrein inderdaad via dt Burgemeester Bakluiizenluan wordt ont sloten, is nog niet zeker. De commissie leden informeerden gisteravond wel be langstellend naar de gevolgen en nan eventuele alternatieven, maar spraker nog geen goed of afkeuring uil. liet col lege heeft ook andere ontsluidngsmogc lijkheden onderzocht, maar zag uitein delijk alleen de Oosterweg of de route vi; de Burgemeester Bakhuizcnlaan als reëli alter praat v De •rkee id verder over hei bedrijfs We kunnen er wellicht aan den ken om èen maximum te stellen aan het aantal bezoekers op topdagen", aldus Van Beek. De commissie deed gister avond nog geen definitieve uit spraak over de wenselijkheid van een renovatie. De WD sprak zich al wel uit voor het open houden van het zwembad, maar zette vraagtekens bij de verhoging van de toegangsprij zen. „Een abonnementsverho ging van dertig procent vinden we nogal wal", stelde J. van Dam vast. Volgens D66'er P. van Hoesel moet Jacobswoude het zwem bad niet koste wat kost open houden. „Continuïering is al leen aanvaardbaar als er zicht komt op afnemende lasten voor de gemeente. We moeten naar een veel lager niveau, pakweg een halvering van de kosten in een jaar of tien." Woordvoerder L. Overbeek van de Vrienden van de Kleine Oase, die in de toekomst een groot deel van het werk in het zwembad vrijwillig moeten gaan doen, had daarbij zijn twijfels. „Er zijn toch ook perso- zoeterwoupe Zoeterwoudenaren kunnen op zaterdag 18 februari meedoen aan een fitheid-test van de gymnastiekvereniging SJZ. In de Klaverhal worden dan onder meer bloeddruk, longfunctie, leningheid en cholesterol bekeken. De test kost 20 gulden. Degenen die geen cho lesterol laten meten, betalen 15 gulden. Deelnemers moeten zich van tevoren opgeven bij A. van der Kapel via telefoonnummer 01715-3047.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15