Vlietland moet toerist lokken Leiderdorp pakt graffiti aan Geen referendum markt Leiderdorp Leiden Regio Sportclubs tegen grenscorrectie Leiderdorp schrapt drie hangplekken Vrij baan bromfietsers op nieuw fietspad _U DINSDAG 17 JANUAR11995 I Plannen voor hotel, camping en golfbaan dichterbij Een hotel, vakantie-appartementen, een naturistencam ping en een golfbaan. Deze voorzieningen moeten het recreatiegebied Vlietland in Leidschendam rendabeler maken. Gisteravond oordeelde de meerderheid van de gemeenteraad tijdens een gecombineerde commissiever gadering positief over voorzieningen die meer mensen naar het recreatiegebied zullen lokken. Alleen de Socia listische Partij keerde zich tegen alle bouwplannen. LEIDSCHENDAM DORITH LIGTVOET Dat Vlietland meer toeristen moet trekken, is zonneklaar. De provincie heeft niet genoeg geld om het gebied te onderhouden en dreigt het beheer naar de ge meente Leidschendam door te schuiven. Voor de gemeente geen aantrekkelijk perspectief, want de kosten lopen jaarlijks in de tonnen. En entreeprijzen heffen voor het recreatiegebied is voor Leidschendam ook geen aanlokkelijk idee. B. Carpentier Alting, directeur van het recreatiecentrum Vliet land, speelde hier handig op in door te zeggen dat de komst van een hotel en appartemen ten het heffen van entreeprijzen overbodig maakt. Ook wees hij op de toename van werkgele genheid en op de verbetering van de sociale controle in het gebied. Een minderheid van PvdA, Groen Links en SP was tegen de aanleg van een golfbaan in de noordelijke hoek van Vlietland. Het ruimtebeslag, veiligheids aspecten en het grote aantal golfbanen elders in de regio wa ren voor hen redenen om de baan af te wijzen. Vooral het CDA voelde veel voor een klei nere free golfbaan. Bij de komst van een naturis tencamping zetten vooral D66 en het CDA vraagtekens. „Kunt u niet onderzoeken of het wat bescheidener kan"?, aldus M. Duermijer, die parkeerproble men vreesde. H. Tetteroo (D66) vroeg zich af of de aanleg van een camping noodzakelijk is om de sociale controle in het gebied te vergroten. Alle partijen vonden dat Vliet land per bus beter bereikbaar moet zijn dan nu het geval is. Maar wethouder H. Dwarshuis (VVD) sloeg alle hoop bij voor baat de bodem in. „Volgens mijn collegewethouder Span is het al moeilijk om openbaar vervoer te krijgen in wijken waar men op meer passagiers kan rekenen dan in Vlietland. De openbaar vervoerbedrijven letten nu eenmaal veel meer op de opbrengst dan vroeger." Met een hogedrukspuit wordt de graffiti in een oogwenk verwijderd. Leiderdorp is gisteren begon nen met een schoonmaakactie om alle graffiti van de openbare gebouwen te laten halen. Bur gemeester M. Zonnevylle gaf het startsein voor de actie door met een hogedrukspuit de gra- fitti (die voor de gelegenheid was aangebracht) van de gevel van het gemeentehuis te verwij deren. Leiderdorp heeft een on derhoudscontract getekend met inside Cleaning Service, het be drijf dat de schoonmaakactie gaat uitvoeren. In eerste instan tie zal alle graffiti op de ge meentelijke eigendommen in 20 tot 25 dagen worden schoon gemaakt en daarna zal er een lik-op-stuk-beleid ingaan. Dit houdt in dat gedurende een jaar de graffiti na binnenkomst van een melding binnen 48 uur wordt verwijderd. Het bedrijf is in principe niet inzetbaar bij particulieren, maar als de be treffende gemeente ee"n con tract met het schoonmaakbe drijf onderhoudt, willen ze af en toe ook bij particulieren de leu zen en handtekeningen wegha len. Dit kost hun dan geen cent. De burgemeester zei dat de mensen meer en veel vaker aangifte moeten doen wanneer er graffiti op hun muren zit. „Het is uiteindelijk een daad van vernieling en toch doen de meeste mensen geen aangifte. Dat moeten ze juist wel doen." OEGSTGEEST LOMAN LEEFMANS Alle sportclubs in Oegstgeest - en vooral de ijsclub - zijn tegen een grenswijziging met Leiden. Evenals de gemeente Oegst geest zelf. Als de grenscorrectie doorgaat, verliest Oegstgeest niet alleen de Broek- en Si- montjespolder aan Leiden, maar ook het terrein van de ijs baan aan de Oegstgeesterweg. De schaatsclub vreest dat dit wel eens het einde van de ver eniging kan betekenen. „Ook wij zijn zeer ontstemd. De grenscorrectie kan al niet door de beugel. Maar nu op eens de ijsbaan zonder overleg bij de wijziging is betrokken, is er zelfs sprake van onbehoorlijk bestuur", aldus wethouder Van Eisen gisteravond tijdens een bijeenkomst van de sportraad. Oegstgeest. Leiden en de pro vincie Zuid-Holland zijn al jaren verwikkeld in een partijtje touwtrekken om de gewraakte polder. De twee gemeenten wil den uiteindelijk beide het ge bied met zo'n duizend wonin gen bebouwen maar de provin cie koos de kant van Leiden. De polder, nu nog van Oegstgeest, zou per 1 januari 1996 bij Lei den worden getrokken. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -356429 De aanleg van fietspad 224 langs de spoorlijn tussen Warmond en Voorhout begint mogelijk al dit jaar. foto i WARMOND FRANK BUURMAN Bromfietsers zijn welkom op het nieuwe provinciale fietspad 224 dat binnenkort tus sen Warmond en Voorhout langs de spoor lijn wordt aangelegd. Hoewel een meerder heid van de gemeenteraad alleen fietsers op het fietspad wil toelaten, wil het gemeente bestuur van Warmond zijn voorstel toch handhaven. Dit omdat het in de praktijk niet mogelijk zal zijn de bromfietsers te we ren. Bewoners van de Van Wassenaarstraat, waar het fietspad vlak langs komt te lopen, hebben bezwaar tegen het gebruik van het pad door bromfietsers. Zij vrezen geluids overlast en verkeersonveiligheid vanwege jongeren met opgevoerde bromfietsen. Voor het college is het feit dat de provin cie binnenkort met de aanleg van een fiels- viaduct over de Herenweg begint naast het spoorwegviaduct een goede reden om te gen de wil van de gemeenteraad in te gaan. Dat viaduct maakt het namelijk mogelijk voor de fietsers en bromfietsers die vanaf het Veerpolderpad uit de Leidse Merenwijk komen om direct in de richting Voorhout door te rijden. Het is een illusie om te den ken dat bromfietsers zich iets zullen aan trekken van plotseling verbod bij het via duct, omdat ze op het Veerpolderpad wel mogen rijden, stelt het college. De politie is ook niet bereid om dat te gaan controleren. Overigens denkt het college dat ook in het gevS dat er geen fietsviaduct was geko men de bromfietsers hun weg naar het 'ver boden' fietspad wel hadden kunnen vinden. Het Warmondse college heeft de provin cie en de gemeente Sassenheim, over wiens grondgebied het fietspad ook loopt, zelfs uitdrukkelijk verzocht het fietspad ook voor bromfietsers te bestemmen. Dit om een verwarrende en onoverzichtelijke situatie te voorkomen. Een ander argument is dat de provincie nu nog bereid is om het fietspad te verbreden ten behoeve van de fietsers. Als dat pas in een later stadium zou gebeu ren, bijvoorbeeld omdat een bromfietsver bod in de praktijk niet te handhaven is, zou de gemeente Warmond voor de kosten moeten opdraaien. Om het fietspad te kunnen aanleggen is een wijziging van het bestemmingsplan Schipholspoorlijn noodzakelijk. Dat maakt het aantekenen van bezwaar mogelijk. Ove rigens lijken bezwaren kansloos, omdat met het fietspad een algemeen belang wordt ge diend. Fietspad 224 maakt een veilige ver binding voor het langzaam verkeer met Voorhout mogelijk. Als recreatief fietspad is het een onmisbare schakel in de verbinding Leiden-Noordwijk. Voor scholieren en mensen die op de fiets naar hun werk wil len is het fietspad van zeer groot belang. De provincie heeft 600.000 gulden gere serveerd voor de aanleg van het fietspad in 1995/1996. Het fietsviaduct kost het dubbe le. 1.2 miljoen gulden. De provincie betaalt alle kosten. De gemeente wordt eigenares en krijgt eenmalig geld voor het beheer en onderhoud van het fietspad. Waarschijnlijk krijgt het pad ook verlichting. VRIJE TIJD Het is de bedoeling dat er op de locaties foto's worden ge maakt van de 'handtekening' van de graffitispuiter. Zo kan de politie een dossier aanleggen van de dader en kan deze mak kelijker opgespoord worden. De heer Duijvesteijn van het schoonmaakbedrijf is ervan overtuigd dat dit soort schoon maakacties erg goed werken. „Als binnen 24 uur de graffiti weer verwijderd is, zien ze dat het geen zin heeft. Het helpt dan echt, want het wordt steeds minder. Kijk maar eens op de Dam in Amsterdam waar ze ook met een dergelijk project bezig zijn, daar zie je sinds an derhalf jaar geen graffiti meer." Er komt geen referendum over de toekomst van de Leiderdorp- se weekmarkt. Een meerderheid van de gemeenteraad wees gis teravond de motie van D66 hierover af. Er zou te weinig voorbereidingstijd zijn voor een volksraadpleging op 8 maart. D66 wilde 8 maart, de dag van de provinciale statenverkie zingen, benutten voor een proef met een referendum. Leiderdor pers zouden kunnen kiezen wat de nieuwe locatie van de week markt moet worden: het oude dorp of het nieuwe centrum tussen Winkelhof en Santhorst. „Zeven weken is een te korte periode om een referendum goed te organiseren," vond CDA-fractievoorzitter A. Roest. Voorman van Burger Belangen Leiderdorp (BBL), J.L. Holsberg, steunde de CDA'er daarin. Hoe wel zijn partij voorstander is van het houden van referenda, zag ook hij veel haken en ogen. „Voor de hele organisatie en het formuleren van een goede vraag is de tijdsdruk te groot." Ook burgemeester M. Zonnevylle vond dat er te weinig voorberei dingstijd was voor de volksraad pleging. „Als je een experiment wilt, moet het wel goed zijn. Het mag niet sneuvelen op techni sche zaken." Het D66-voorstel kreeg alleen steun van Groen Links en de PvdA. Volgens D66-fractievoorzitter E. Grootaarts is er sprake van onwil bij de politiek. „Toen ik dit twee maanden geleden voorstelde kon het niet omdat een beslissing over de week markt niet zo lang kon wachten. Nu die vertraagd is valt het pri ma samen met de statenverkie zingen." Grootaarts denkt dat in zeven weken makkelijk een re ferendum kan worden georga niseerd. „Het college van B en W heeft zich uitgeput om aller lei uitvluchten te verzinnen." De fractievoorzitter vindt dat Leiderdorp een kans mist. „Er komen voorlopig geen verkie zingen meer. Als je dus een re ferendum wilt houden moet je het apart organiseren en dat wordt peperduur." Krijgskunst. De vereniging Shi Zen Ryu geeft woensdag 18 januari van 18.15-19.45 uur met een beginnerscursus T'ai Chi Chuan, een krijgskunst. Voor verdere informatie: Ed Smulders tel. 124682, Maaike Mentink tel. 126302 of Kim Fok tel. 134590. Borstvoedingsgroep. De borstvoedingsgroep Leiden en omstre ken draait op haar informatie-avond op donderdag 19 januari om 20 uur een film over het aanleggen van een baby. De entree is een rijksdaalder per persoon. De bijeenkomst wordt gehouden bij José de Boer, Witte Rozenstraat 17 in I-eiden. ALPHEN AAN DEN RIJN Elkerlyc. In buurtcentrum Elkerlyc wordt woensdag 18 januari om 9.30 uur een Koffie-lnn gehouden. Voor verdere informatie: 01720-22291. In hetzelfde buurtcentrum, dat ligt aan de Ha- vixhorst 254, wordt 's middags een kinderknutselmiddag gehou den. De entree is een gulden en de limonade is gratis. Voor verde re informatie: tel. 01720-44521. Mondriaan. De Vrije Academie voor Kunsthistorisch Onderwijs heeft voor woensdag 18 januari een lezing georganiseerd over de schilder Piet Mondriaan, naar aanleiding van de tentoonstelling over Mondriaan in het Haags Gemeentemuseum. De lezing is van 10-11.30 uur in de openbare bibliotheek aan de Thorbeckestraat la in Alphen aan den Rijn. Hier kunnen ook de kaarten van 7,50 gulden gekocht worden. Humanistisch Verbond. Het Humanistisch Verbond presenteert zich woensdag 18 januari om acht uur in Alphen aan den Rijn. Paul Cliteur, voorzitter van hot landelijk Humanisten Verbond, zal daar een lezing geven. De bijeenkomst wordt gehouden in wijk centrum De Oude Wereld aan De Oude Wereld 57. De toegang is gratis. LEIDERDORP JUDY NIHOF plekken op het eiland bij Buitenhofvijver, op het Hu brechtplein en het terrein bij de Elckerlycschool in 1 eiderdorp. De gemeente heeft de locaties voorlopig geschrapt vanwege de stroom van bezwaren tegen de ze drie plekken als ontmoe tingspunt voor jongeren. I let is nu ile bedoeling om, naast de reeds bestaande Jongeren Ont- moetings Plaats (JQP) in de Bloemerd geen vier, maar twee plekken in te richten: een in de Roerdompstraat en een in park de Houtkamp. De Houtkamp was nog niet eerder genoemd. Op korte termijn wil het college kijken welke plek in het park precies geschikt is als JOP. Zo'n 300 Leiderdorpers maakten bezwaar tegen het oorspronkelijke plan van het college voor vier löP's. Volgens B en W wordt met de grote hoe veelheid reacties aangetoond dat 'de burgers nog niet vol doende vertrouwen hebben in de positieve gevolgen van het JOP-beleid'. De twee plekken in de Roer- dompstraat en De Houtkamp, die nog voor de zomer ingericht worden, beschouwt het college als een experiment. Eind dit jaar wordt gekeken of de proef is ge slaagd. Dan wordt ook gekeken of er meer JOP's ingericht moe ten worden. I let college sluit niet dat de drie locaties die nu vervallen, dan opnieuw in aan merking komen als hangplek. Brochure over begraafplaats VOORSCHOTEN FRANK BUURMAN Voorschoten wil een voorlich tingsbrochure (kosten 8000 gul den) laten drukken over be graafplaats Rosenburgh. Dit om de mensen zo goed mogelijk te informeren over de regels, rech ten en plichten ten aanzien van het begraven. Vaak is niet dui delijk waar informatie verkrijg baar is. liet ministerie van bin nenlandse zaken heeft de diver se gemeenten aangeschreven met het verzoek om daar iets aan te doen. Voorschoten is snel inge sprongen op dat verzoek. Het is de bedoeling een fraaie, maar sober uitgevoerde brochure sa men te stellen die zowel op het gemeentehuis als op de be graafplaats kan worden uitge reikt. Momenteel wordt infor matie nog mondeling gegeven: door de beheerder van de be graafplaats en een medewerk ster van de begraafplaatsadmi- nistrotie. De folder wordt vervaardigd in een oplage van 2000 exem plaren, met een los inlegvel voor de tarieven. Dit aantal zou voor vijf jaar genoeg zijn. Computerbeurs In de Grocnoordhallcn in lx.'i- icii hééft zaterdag 'i januari van tien uur 's morgens tot vier uur 's middags een grote com puterbeurs plaats. Ruim 60 standhouders uit Nederland, België en Duitsland zullen aller lei koopjes op computergebied aanbieden. Voor verdere infor matie: tel. 070-3588929. NAGERECHT Schapen Toen de bijbehorende teke ningen vorige week op het raad huis aan het Wilhelminapark per post binnenkwamen, bleek dat ook de ijsbaan aan de Oegstgeesterweg Leids grond gebied wordt. De ijsclub had al haar vrees uitgesproken over eventuele bouwplannen. Nu Leiden de baan in beheer krijgt, is de kans daarop veel groter, vreest het schaatsbestuur. In een motie verklaarden de vertegenwoordi gers van alle andere sportclubs zich solidair. De provincie kan binnenkort een bezwaarschrift van heel sportend Oegstgeest verwachten. Berouw lijkt de 42-jarige Noord- wijkerhouter niet te hebben. La coniek staat de man maandag morgen voor het hekje van de kantonrechter. Hij blikt of bloost niet als hem de tenlaste legging wordt voorgelezen. „U heeft een of meer van uw scha pen de nodige verzorging en voedsel onthouden. Drie scha pen zijn als gevolg daarvan ge storven en een aantal is sterk vermagerd en/of ziek aangetrof fen." De ondervoede en zieke dieren trof de politie vorig jaar aan op een weiland langs de 's Gravendamseweg in Noordwij- kerhout. De slachtoffers maak ten deel uit van een groep van ruim 30 schapen. „Wilt u nog iets zeggen over de ze aanklacht", vraagt de kan tonrechter na het voorlezen van enkele passages uit het proces verbaal. Het stuk bevat onder meer een verklaring van een dierenarts en foto's van de ka davers die ongeveer een week op het weiland zijn blijven lig gen. „Nou, ik heb mijn eigen vee-arts erbij gehaald en die zei dat het wel meeviel", zegt de verdachte. De vee-arts zou heb ben gezegd hebben dat een me dische behandeling van de zie ke dieren niet noodzakelijk was. De kantonrechter is toch be nieuwd hoe het zover is geko men. „Ging u daar elke dag kij ken en voedsel brengen?", wil hij weten. „Er was gras zat", zegt de Noordwijkerhouter. „En er is altijd wel een koppel dat het minder goed doet." De kan tonrechter blijkt een kenner: „U weet toch wel dat een schaap een gevoelig produkt is? En het is natuurlijk niet zo dat die schapen van de ene op de an dere dag ziek en ondervoed zijn." De officier van justitie wijst op 's mans recidive. „Klopt 't dal u hier eerder voor bent veroor- deeld? In juli 1993 heeft u voor hetzelfde feit een flinke boete gehad, van 2.000 gulden. Daar heeft u blijkbaar niets van ge leerd." Omdat het de tweede keer is dat de Noordwijkerhou ter wegens dierenmishandeling voor moet komen eist ze een gevangenisstraf van twee we ken. „Ik vind het schandalig zoals u die dieren, die geheel af hankelijk van u zijn, hebt be handeld." De verdachte schrikt van de te gen hem geëiste gevangenis straf. Hij wil alsnog zijn vee-arts laten getuigen. Maar daarvoor is het te laat, zegt de rechter. „IJ heeft in volstrekt onvoldoende mate voor uw dieren gezorgd en u recidiveert." De eis van de of ficier neemt hij over. „U kunt binnen twee weken in beroep gaan en dan alsnog uw vee-arts meenemen." Ventvergunning Een 'verontruste burger' had de politie ingeschakeld. Op de Burggravenlaan liepen enige personen rond die huis-aan- huis kortingskaarten voor een Leids restaurant verkochten. Zonder de daarvoor benodigde ventvergunning. Op die overtre ding staat een boete van 125 gulden. Een 21-jarige Rotterdamse is naar het Leidse kantongerecht gekomen om te vertellen dat zo'n ventvergunning helemaal niet nodig is. „Mijn vriendin heeft me verteld dat de col portagewet begin 1993 is veran derd. Wij verkochten die kor tingskaarten voor 40 gulden per stuk, maar ze waren eigenlijk veel meer waard. Op de achter kant van de kaarten stond een telefoonnummer van het bedrijf waar de actie vanuit ging. Het was dus geen colportage, maar serviceverlening: daar heb je geen ventvergunning voor no- dig." De Rotterdamse had de boete van 125 gulden rnaqr beter ge lijk kunnen betalen, denkt de kantonrechter, ,,'t Is geen hals zaak hoor, wat u gedaan heeft. Ik waardeer uw aanwezigheid hier, maar uw verweer is niet echt steekhoudend." De officier is evenmin op ande re gedachten te brengen. „Ik ge loof niet dat u niet wist dat u een vergunning nodig had. Op radio en tv, overal word je ge waarschuwd voor verkopers aan de deur." Omdat de verdachte een duidelijk verweer heeft eist ze geen hogere boete dan het transactiebedrag van de politie: 125 gulden. De kantonrechter is het met die eis eens. Achtervolging Ze dacht dat iemand haar ach tervolgde en drukte het gaspe daal stevig in. Met een snelheid van 170 kilometer per uur werd de 28-jarige Hillegomse op een provinciale weg ter hoogte van Noordwijkerhout aangehouden. De politie bleek haar achtervol - ger. Het Is het bekende kip-en-ei- verhaal. De politie beweert dal ze de achtervolging inzette om- dal de automobiliste de maxi mumsnelheid van J 00 kilomter per uur overschreed. De vrouw zegt dat ze te hard reed vanwe ge naar 'achtervolger'. „I let was midden in de nacht en u reed daar alleen, als weerloze vrouw", zegt de rechtei erna lend. „IJ was net in een barge weest en had daar een minder prettig contact gehad met ie mand, begrijp ik uit het proces verbaal?" De Hillegomse knikt bevestigend. „Pas toen die auto, een burgerauto, een paar centi meter van mijn bumper afzat ben ik harder gaan rijden. Ik had het idee dat de bestuurder een spelletje met me speelde." De officier van justitie gelooft niets van die 'paar centimeter'. „De politie zou dat nooit doen, want dat is heel gevaarlijk en beangstigend. In het proces verbaal staat dat ze 30 meter af stand hielden. En die verklaring is onder ambtseed afgelegd." De vrouw wordt conform de els veroordeeld tot een boete van 525 gulden. ERNA STRAATSMA

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13