Yrouw-en-geloof in 'herbezinningsfase' Kerk Samenleving GroenLinks: gesprek met kerken leerzaam 10 DINSDAG 17 JANUAR11995 REOACTIE DICK VAN OER PLAS. 071 -356443 BUITENLAND KORT 'Hoe gaan we verder, nu we zichtbaar zijn? Gaillot Bisschop lean Gaillot van Hvreux, die afgelopen vrijdag door het Vaiicaan werd afge zet, geeft de strijd nog niet op. I lij ging zondag voor in een misviering in de gevan genis in zijn woonplaats. Gis teren nam 'de rode bisschop' in Parijs deel aan de bezet ting van een bureau van de sociale dienst De ongeveer honderd demonstranten wil den met hun actie aandacht vestigen op het lot van werk loze jongeren die niet voor een uitkering in aanmerking komen. De afzetting van Gailiot is scherp bekritiseerd door abbé Pierre, de Franse priester die al sinds een halve eeuw voor randfiguren op komt. De beslissing is een 'dwaling, zoals er zoveel in de kerkgeschiedenis zijn voorgekomen', zei abbé Pier re voor de Franse televisie. Het besluit heeft bij de ande re Franse bisschoppen tot grote verlegenheid geleid. ..Ik had het Vaticaan afgelopen voorjaar nog om geduld ge vraagd", zei de voorzitter van de bisschoppenconferentie, mgr. Joseph Duval. Tegelij kertijd had hij er bij Gaillot op ^ingedrongen om minder afstand tussen hem en zijn medebisschoppen, en tussen hem en Rome te scheppen. Heiligdom De Israëlische politie heeft voorkomen dat dertien fana tieke joden gisteren de bij belse joodse Tempelberg be traden waar zich sinds 1300 jaar een islamitisch heilig dom bevindt. Volgens een woordvoerder van de politie zijn de dertien aangehouden voor ondervraging. „Wc strij den voor joods gebed op de Tempelberg en zullen deze strijd niet opgeven", aldus Yehuda Etzion die deel uit maakt van de groep. Hij heeft in het verleden gevan gen gezeten wegens lidmaat schap van een joodse onder grondse organisatie die Ara bieren dooadeen verminkte. Zelfmoord De episcopaalse bisschop van Massachusetts, David Johnson, heeft het afgelopen weekend in zijn woonplaats Boston zelfmoord gepleegd. Dat hebben de politie en reli gieuze autoriteiten in de stad bekendgemaakt. Een vriend vond zondag het lichaam van Johnson (61), die waar schijnlijk zaterdag zelfmoord heeft gepleegd. Hij had zich met een geweer door het hoofd geschoten. Wat zijn motief was, is niet bekend. UTRECHT ANP De vrouw-en-geloofbeweging is over haar hoogtepunt heen. De afgelopen vijftien jaar is het één en ander be reikt; een aantal vrouwen zit nu op strategische plekken. De beweging bevindt zich momenteel in een herbezin ningsfase. Ze vraagt zich af: hoe gaan we verder, nu we zichtbaar zijn? eel geweld, het vormingscen trum De Tiltenberg in Vogelen zang, de Vrijzinnige Hervormde Vrouwenfederatie Nederland en de vrouwenafdeling van het Le ger des Heils. De vrouw-en-geloofbeweging is volgens de redactieleden van Vrouw Woord heel 'divers en diffuus'. Ze bestaat uit een net werk van individuele vrouwen, groepen en organisaties die ac tief zijn op plaatselijk, regionaal, landelijk en internationaal ni veau. Zij houden zich bezig met onderwerpen als arbeid, armoe- Dat constateren Ulla Berger en Jessica Prager-Stein, redacyele- den van de jubilerende spreek buis van de beweging, Vrouw Woord. Met circa honderd leze ressen vierden zij in Utrecht het vijftienjarig bestaan van het zes keer per jaar verschijnende blad. De aanwezige abonnees, overal uit het land vandaan, vertegenwoordigden onder meer plaatselijke Vrouw- Ge- loof-Samenlevinggroepen, een groep rond pastoraat en seksu- de, seksueel geweld, relaties, pastoraat en liturgie. Vrouw Woord fungeert, net als de in 1987 en 1992 gehouden oecu menische 'vrouwensynodes', als één van de weinige plekken waar vrouwen uit alle hoeken en gaten uit die beweging elkaar ontmoeten. In het jubileumnummer van het blad pleit Ans Brandsma, di recteur van de landelijke Gere formeerde Raad voor Samenle- vings-Aangelegenheden, voor de oprichting van een landelijk steunpunt van de beweging. „Dat is al een heel oud idee", aldus Prager-Stein. „Het roept enerzijds aversie op. omdat de meeste vrouwen in de beweging allergisch zijn voor institutiona lisering. AMSTERDAM ANP 'leerzaam' noemde fractievoor zitter Paul Rosenmöller van GroenLinks het eerste gesprek dat zijn partij met de Raad van Kerken had. „Het visionaire van de kerken, dat ik niet dagelijks hoor, sprak mij zeer aan. Bo vendien heeft de raad een sa menhangend concept van een duurzame samenleving, dat meer omvat dan alleen het milieu." Het gesprek in de Baanderij in Amsterdam-Noord was aan gezwengeld door ds. Ab Harre wijn, de vroegere directeur van het kerkelijk bedrijfspastoraat DISK. Harrewijn, die bij de ver kiezingen net naast eèn Kamer zetel greep, wordt volgende week gekozen tot voorzitter van GroenLinks als opvolger van Marjan Lucas. Rosenmöller zag de ontmoe ting ook in het kader van het uitbouwen van het netwerk van zijn partij. „De eerste jaren had GroenLinks nodig om intern de zaak redeijk op de rails te krij gen. Nu zoeken we nauwere contacten met vakbeweging, milieugroeperingen en kerkelij ke organisaties." Bij een deel van GroenLinks, dat onder meer uit de Evangelische Volks partij en de PPR is voortgeko men, bestaat daaraan 'expliciete behoefte'. Verder verwacht hij meer sa menwerking op lokaal niveau. De politieke agenda wordt niet alleen door Den Haag, maar ook aan de basis bepaald. De Raad van Kerken dringt er bij de plaatselijke kerken op aan 'de politiek niet te ontlopen'. DEN HAAG «ANP Val anti-apartheidsheld schokt protestants Nederland Boesak honderdduizend rand (55.000 gulden) van zijn Stichting voor Vrede en Gerechtigheid (FPJ) voor eigen gebruik geleend. Bovendien zou hij met hulpgelden een trustmaatschappij opgericht hebben, die minstens 400.000 rand (220.000 gul den) in zaken heeft gestoken. Dr. H.J. Kouwenhoven, voorzitter van de gere formeerde Deputaten voor Zending en Wereld- diakonaat, is 'geschokt' door de berichten over Boesak. „Het is een zware aantijging. Als blijkt dat die waar is, dan valt het beeld dat je van hem had in gruzelementen." Protestants Nederland kan het maar moeilijk ge loven. Allan Boesak, de man die zo veel Neder landse gelovigen de ogen heeft geopend voor het kwaad van de apartheid in Zuid-Afrika, is van zijn voetstuk gevallen. Kerkelijke functionarissen en anti-apartheidsstrijders zijn geschokt en teleurge steld over de levenswandel van Boesak, die zij al tijd rijkelijk van morele en financiële steun heb ben voorzien. Volgens Scandinavische hulporganisaties heeft Paus verklaart lekeprediker zalig BEROEPINGSWERK PORT MORESBY DPA/AFP/RTR Voor een menigte van tiendui zenden gelovigen heeft paus Jo hannes Paulus II vandaag in Port Moresby, de hoofdstad van Papoea-Nieuw-Guinea, Peter To Rot zaligverklaard. Hij is de eerste zalige van de Stille-Zuid- zeestaat. De paus eerde To Rot tijdens een open-luchtmis in het Sir John Guise Stadion, en herinnerde aan de slachtoffers van christenvervolgingen in de jongste geschiedenis. To Rot, een lekeprediker, was na de Ja panse bezetting in 1942 en de internering van de missionaris sen verantwoordelijk voor de zielszorg van de gemeente. CHR. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: tweetal te Rotterdam Oost/Capelle aan den IJssel: drs. G. van 't Spijker te Zutphen en D. van der Zwaag te Bennekom; te Goes: M C. Mulder te Doesburg/Doetin- chem/NIjmegen. Aangenomen: naar Damwoude: P. Roos te Utrecht-Noord. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Bedankt: voor 's Gravenzande: A. Moerkerken te Gduda. DE SPITS Kerktorens bepalen al eeuwenlang het silhouet van dorp en stad. De oerdegelijke, robuuste, massieve architectuur als eerbetoon aan God houdt ook in deze tijd van secularisatie stand. De kerk mag dan hebben geleerd een toontje lager te zingen, het klokgelui klinkt op zondagmorgen niet minder dominant. Het instandhouden houden van deze bouwwerken is allang geen exclusieve plicht meer van een kleine groep gelovigen, maar wordt gezien als een zaak van algemeen belang. In deze rubriek wordt het werk van oude bouwmeesters gezien door de lens van fotograaf Loek Zuyderduin. Vandaag in De Spits: de toren van de rooms- katholieke Laurentiuskerk aan de Leidsweg in Voorschoten (momenteel in restauratie), gebouwd in 1866 als een creatie van de Amsterdamse architect Th. Asseler. P u Z E L 10 2 8 5 8 9 6 8 9 5 6 5 2 9 5 1 2 4 4 5 4 5 6 7 5 6 6 7 5 5 5 9 4 3 5 3 2 9 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal m de balk onderaan. De let ters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Ver ticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutel woord? Horizontaal: 1leuningstoel; 2. tot armoe brengen; 3. herkauwer; 4. niet moeilijk; 5. hoeve; 6. vonissen-, 7. moment; 8. gewaarwording. WOORDZOEKER Overgebleven woord: POLITIEBOOT DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck HET WEER Druilerig Ons land werd gisteren onthaald op stralend winterweer dankzij de in vloed van een hogedrukgebied, dat al enkele dagen boven Centraal- Europa ligt. Er naderde uit het wes ten wel een regenzone, maar die had nog niet veel haast om het vas teland op te trekken. Slechts een paar ijle vederwolken (cirrus) aan de westelijke horizon wezen op slechter weer boven de Britse Ei landen, waar het uitvoerig regende. De zuidenwind voerde lucht aan, waarin de temperatuur nog tot 7 graden opliep. In de heldere lucht zakte het kwik na zonsondergang snel en vanmorgen vroeg lag de temperatuur rond het vriespunt. De opklaringen worden in de loop van vandaag verruild voor meer be wolking, maar tot middernacht blijft het nog wel droog. Inmiddels spookt het behoorlijk boven de Britse Eilanden. Een snelle storing is in 24 uur tijds de oceaan overge stoken en schampte vanmiddag met een kerndruk van circa 945 millibar de Ierse kust. Rond de kern steekt een zeer zware storm op met uitschieters tot meer dan 150 km/uur. Gelukkig voor ons is de depressie beperkt van omvang Aan de Hol landse kust blijft de windkracht bi perkt tot 7 of 8 Beaufort. In de loop van de nacht zorgt het kou front van deze depressie voor re gen. Het Europese hogedrukgebie heeft zijn standplaats verlegd naa- Rusland, maar versterkt zijn posit nog. Hierdoor vertraagt de regenzi ne morgen boven ons land. zodat het nog vrij lang druilerig blijft. Donderdag komt de storing juist ten oosten van Nederland tot stil stand en is er weer wat ruimte voo zon. Ondanks een aanvoer uit het zuidwesten (kracht 4 5) blijft he aan de frisse kant: circa 5 graden. Op wat langere termijn zie ik weer tonflicten onstaan. Blikvanger op de verwachte weerkaart van vrijdaj is een sterk Noord-Russisch hoge drukgebied (1045 millibar) gevul< met winterkou. Tegenhanger is ee nieuwe depressie bij Schotland met aanvoer van relatief zachte lucht. Er ontstaat in de buurt van ons land een brede overgangszone waarin de beide luchtsoorten om terreinwinst gaan strijden. Dat houdt de wisselvalligheid gaande met kans op regen De temperatuu ligt tussen 0 en 5 graden, zodat er ook natte sneeuw mogelijk is. HET WEER IN EUROPA nmg KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Half tot zwaar bewolkt en met name in het zuiden perioden met regen, m het binnenland sneeuw. Mor gen aan de kusten een stormachtige wind. Maxi ma bij zee tussen +2 en +7 graden, in het binnen land meest lichte vorst. Zweden: Meest bewolkt en vooral morgen van tijd tot tijd re gen, in het binnenland ook sneeuw. Op de meeste plaatsen maximumtempe ratuur iets boven het vries punt, morgen kouder. Denemarken: Wisselvallig met veel be wolking en morgen af en toe regen of sneeuw. Een stevige zuidenwind. Mid- dagtemperatuur iets bo ven nul, morgen rond het vriespunt. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Stormachtig weer met veel bewolking en perioden met regen, morgen buiig en ook een enkele opklaring. Middagtem- peratuur ongeveer 5 graden, aan de Ier se kusten enkele graden hoger. België en Luxemburg: Eerst perioden met zon, m de loop van vandaag steeds meer bewolking en voor namelijk morgen nu en dan regen. Op de hoogste toppen van de Ardennen kans op sneeuw. Middagtemperatuur ongeveer 5 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Van het westen uit toenemende bewol king en vooral morgen af en toe regen In de oostelijke departementen vandaag eerst nog af en toe zon en droog. Aan de westkust veel wind. Maxima tussen de 4 en 8 graden. Temperatuur op 1000 me ter m de Vogezen en Jura ongeveer 3 graden en morgen boven de 500 meter sneeuw, voorafgegaan door regen. Spanje: Vandaag toenemende bewolking, op 'veel plaatsen gevolgd door regen, aan de Costa's in het oosten en zuiden nog zon nige perioden en droog. Morgen weg trekkende regen en geleidelijk meer zon, maar in Galicië buien. Middagtempera tuur vandaag ongeveer 12 graden, aan de kusten tussen 15 en 18 graden. Mor gen maxima rond 10 graden, aan de Costa's ten zuiden van Benidorm 15 tot 20 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon, ook nu en dan wol kenvelden. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 22 graden. Zuid-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en vooral morgen op Veel plaatsen regen, in de oostelijke bergen sneeuw. Vandaag in het oosten nog droog en zonnige perioden. Middag temperatuur ongeveer 10 graden, aan de voet van de Pyreneeën door föhn te gen de 18 graden. Morgen overal kou der. Temperatuur op 2000 meter in de Franse Alpen morgen dalend naar min 5 graden, in de Pyreneeën ongeveer min 3 graden. Italië: Droog en zonnig. Morgen in het noorden toenemende bewolking, later plaatselijk regen, in de Alpen en Dolomieten boven 1000 meter hoogte sneeuw. Middag temperatuur van 5 graden in het noor den tot 14 op Sicilië. Temperatuur in de Italiaanse Alpen en Dolomieten op 2000 meter hoogte vanmiddag iets bo ven het vriespunt, morgen enkele gra den eronder. Duitsland: Vandaag eerst nog plaatselijk mist. ver der vrij zonnig, maar in het noordwesten ook wolkenvelden. Droog. Morgen van het westen uit toenemende bewolking en later kans op wat regen, sneeuwgrens dalend van 2000 naar 1000 meter. Aan de noordkant van de Afpen waait de föhn en de temperatuur op 1500 meter ligt er rond +6 graden, morgen daalt de temperatuur. Zwitserland: Vandaag zonnig. Morgen van het westen uit toenemende bewolking en vooral in het zuiden en westen later regen, sneeuwgrens dalend naar ongeveer 1000 meter. Temperatuur op 2000m hoogte rond +4 graden, morgen dalend. Aan de noordzijde van de Alpen waait de föhn. Oostenrijk: Droog en overwegend zonnig. Morgen in het westen meer bewolking maar waar schijnlijk droog. Aan de noordflank van de Alpen waait de föhn. Middagtempe ratuur op 2000m hoogte en in de dalen in het noordwesten oplopend tot onge veer +4 graden. sneeuw "T~ koufront L lagedruk i_=, hagel u hogedruk Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN WOENSDAG 18 JANUAR11995 Zon- en maanstanden Zon op 08 39 Zon onder 17.0C Maan op 19.23 Maan onder08.54 Waterstanden Katwijk Hoog water 04.10 16 18 Laag water 23 41 12.17 Weerrapporten 16 januari 19 uur: wind temp neersl Amsterdam onbew. Rotterdam onbew. Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Boedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon half bew. nnwl 11 3 0.0 onbew. zzo 4 7 half bew. ozo 1 0 w 1 15 10 5.0 gronomist verand 0 -15 0.0 •3 -14 0.0 4 -3 0.1 22 12 O.O Zurich Bangkok Buenos Aires Casablanca Los Angeles New Orleans New York TelAviv nnwl 17 6 0.0 wmdst 27 20 0.0 17 12 0.0 14 8 0.0 8 1 0.0 1 10 00 Vancouver zwa* bew COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgeveni Damiate bv DIRECTIE B M Essenberg. G P Arnold (ad|). J. Kiel(adj). HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor. Frans Nypels. Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN R D Paauw. tel dag 9.30- 11 30 uur 071-356215, of per post HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82.2321 BM Leiden Telefoon 071-356356 POSTADRES Postbus 54.2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties071 -323508 Fam benchten071-323508 Redactie 071-321921 ADVERTENTIES ma.-vnj. van 08.30-17.00 uur. Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma -vni van 8.30-17 00 uur Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel 071-128030 bi|vooruitbet (tod BTW) per acc giro autom bet per maand 31.05 30.05 per kwartaal 87.70 ƒ86.70 per jaar 337,55 336.55 VERZENDING PER POST Nederland: per kwartaal 134,50 ïdenand: per kwartaal enge landen op aanvr KLACHTEN BEZORGING 'raag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12