Leiden Milieuvriendelijk Wonen 'gemeente uitgeknikkerd' Einde nadert voor laatste huis Mors IV Gehandicapten kunnen werken in eigen galerie Detectorpiloten helpen archeologen Centocor kan weer personeel gebruiken Vooral veel telefoontjes over brandbare truien Meer Leidenaars zouden aanspraak kunnen maken op Bijstandswet-plus DINSDAG 17 JANUAR11995 11 «ji °rojectgroep vestigt hoop op Voorschoten Vlietland q De plannen voor I J een hotel, camping en golfbaan in Vlietland zijn weer een stapje dich terbij gekomen. Kemp /irDe advocaat van I D Kemp zegt dat er bewijzen zijn om meer vuiltransporteurs te dag vaarden. Staking A /- Buschauffeurs tref- I D fen voorbereidingen donderdag te staken. In Leiden gaat het streekver voer helemaal plat. EIDEN .lei in )e projectgroep Milieuvriendelijk Wonen Leiden heeft aai ia vijfeneenhalf jaar de blik over de stadsgrenzen gericht. ,Want hier hebben we na al die tijd nog niks bereikt", :egt woordvoerder Sjaak van Rijn. ,,Als we met de ge- neente praten gaat het over bouwplekken die over vijf of re' ien jaar ontwikkeld kunnen worden. Dat leidt inmiddels ot een zeker fatalisme. We worden gewoon de gemeente litgeknikkerd, verbannen naar de regio." den. „Een architect meldde zich spontaan. We hebben veel ge studeerd, veel voorstellen ge daan voor wat wij geschikte bouwplekken vonden, maar het heeft tot niets geleid. Veel ste den en dorpen zijn ons inmid dels voorbij gestreefd." De groep is na vijf jaar ook uitgedund. „De mensen die wat meer geld hadden hebben zelf een gewoon huis gekocht. Dat is jammer voor de groep en jam mer voor hen", zegt Van Rijn. „Want vijf jaar geleden hadden wij echt een visioen van een milieuvriendelijk buurtje. We hadden het ons allemaal heel anders voorgesteld Sommige leden van de groep .eidse raadsleden zeiden vorige week in een vergadering van de ïissie volkshuisvesting ïog, dat zij zeer enthousiast zijn het plan van de groep voor be 'en milieuvriendelijke buurt in .eiden. „Maar gevoelsmatig is )or die mensen toch een in m'n bedshow", denkt Jan Rijn. „Ze zijn tevreden over je inspanningen van de ge- neente, terwijl er helemaal ïiets gebeurt. Het is nooit echt sp de politieke agenda ge- Milieuvriendelijk Wonen tel le na een eerste informatie avond in 1989 al meteen 60 le- In het Stadsbouwhuis aan de Langegracht in Leiden is van dinsdag 24 januari tot en met vrijdag 3 februari een expositie over milieuvriendelijk bouwen. In de hal wordt materiaal ten toongesteld van architect Frits Wirix, die afstudeerde op een ecologisch bouwplan voor het Crab-terrein in de Maredijk- buurt. In het plan van Wirix worden drie gebouwen met woningen, bedrijfsruimten, een buurtwinkel, een café en een openbare ruimte gegroepeerd om een heemtuin. De Leidse architect is betrokken bij de projectgroep Milieuvriendelijk Wonen Leiden. richten inmiddels de blik op Voorschoten. „Die gemeente wil ruimte geven aan alternatie ve woonvormen, dus misschien kunnen een paar mensen daar terecht. Als Voorschoten op dit gebied sneller is dan blijven al leen de mensen die aan Leiden verknocht zijn hier", zegt Van Rijn. „En wij wachten dus nog op een aanbod van de gemeen te Leiden." De gemeente heeft de pro jectgroep wel één ding beloofd: als Leiden het Crab-terrein in de Maredijkbuurt verwerft wordt er eerst nhet Milieuvrien delijk Wonen gepraat over de invulling van dat terrein. De groep heeft de haalbaarheid van milieuvriendelijk bouwen in die buurt al onderzocht. Het ge biedje is volgens architect T. Reijenga geschikt voor een eco logisch bouwproject. Er zouden dan 32 huizen kunnen komen. Het laatste huis in het Mors IV-gebied. Op de achtergrond de heistelling op het terrein Gemeente onteigent woning H. Blik/non LEIDEN LOMAN LEEFMANS i het centrum van on Leiden waar verstandelijk ge handicapten kunst kunnen ma ken en exposities en verkopen ■kunnen houden. Daarvoor heeft 2 stichting voor zorg en dienst erlening aan mensen met een ïandicap (SVG) het pand aan de Hogewoerd 164 op het oog. Als de gemeente toestemt kan galerie volgens G. Gerding van de SVG 'zo snel mogelijk' worden gerealiseerd. SVG is 'een instelling die ver spreid over drie dagcentra zorgt voor de daginvulling van ver standelijk gehandicapten. Daar horen ook kunst- en schilderac tiviteiten bij die nu onder meer in een van de vestigingen in Oegstgeest worden ontplooid. „Maar dit is zo'n interessante gebleken dat we op zoek zijn gegaan naar een ruim te in de Leidse binnenstad", al dus Gerding. Het pand van een tegelhandel aan de Hogewoerd bleek ie huur te zijn, maar het kan niet zonder procedurele slag of stoot tot atelier worden omgevormd. Aangezien het om een monu mentaal pand gaat moeten di verse gemeentelijke commissie eerst hun goedkeuring aan de plannen verlenen. LEIDEN LOMAN LEEFMANS Het enige nog resterende huis in het Mors IV-gebied wordt door de gemeente onteigend. Bewoner 11. Blikman heeft tot nu toe alle voorstellen van de plaatselijke overheid over onder meer aankoop en herhuisves ting van de hand gewezen en is ondanks de verregaande ver paupering, kraakacties en sloop van de andere huizen standvas tig in het pand Morsweg 232 blijven zitten. Volgens de ge meente bleef geen andere optie over dan onteigening. Oud-wethouder D. Tesselaar (PvdA) dacht acht jaar geleden nog dat de 44 huizen aan de Morsweg, ten zuiden van de Dr. Lelylaan, snel leeg zouden ko men. I let spoor moest worden verdubbeld en de gemeente zag op de grond daarnaast liever een industriegebied komen. I let pakte heel anders uit. Verschil lende groepen krakers en Blik- lijke v lingvE argden voor een behoor- •rtraging in de ontwikke- n het bedrijventerrein. Inmiddels zijn de krakers al weer een tijd weg en zijn alle woningen op één na met de grond gelijk gemaakt. I let spoor is verdubbeld en een maand ge leden begon ile bouw van een nieuwe vestiging van bouwbe drijf Burgy op de plaats waar vroeger Mors IV begon. Het huis van Blikman staat echter De gemeente jaar geleden al onteigening de laatste be rderop nog fier' kondigde drie volgen als met geen ovw LMistemming kon worden be reikt. Problemen met het be stemmingsplan weerhielden Leiden er van dit dreigement uit te voeren. Maar die problemen zijn er niet meer. Blikmai bereik Leidenaar bekent inbraken leiden De politie heeft gistermorgen een 32-jarige Leidenaar aangehouden die wordt verdacht van enkele inbraken. De man heeft inmiddels inbraken bekend in een woning aan de Zoeter- woudesingel, een school aan de Boommarkt, het postkantoor aan de Breestraat en een kelderbox in de Antillenstraat. De in braken zijn in de afgelopen drie maanden gepleegd. Geldkist hockey vereniging gestolen leiden Uit een pand aan de Jan van Goyenkade is gistermiddag een geldkist met 1400 gulden ontvreemd. Het geld was van een hockeyvereniging. De geldkist stond op een tafel in een woning. Via het raam aan de achterzijde is de dief het pand binnengeko men. De lege geldkist is later op de dag aangetroffen in de Hugo de Grootstraat. Noordwijker R. Melsert boos over verzoek om metaaldetectors te verbieden Bedrijf uit rode cijfers RUDOLF KLEUN Het Leidse biotechnologiebe drijf Centocor dat vorig jaar nog in problemen verkeerde en honderd mensen ontsloeg, neemt weer nieuw personeel aan. Dit jaar verwacht de onder neming bovendien voor het eerst uit de rode cijfers te ko men en quitte te draaien. Aan de basis van die omwenteling ligt de toelating van twee nieu we geneesmiddelen in respec tievelijk Duitsland en in de Ver enigde Staten en de EG (met uitzondering van België). Centocor, waarvan het moe derbedrijf in de Verenigde Sta ten is gevestigd, heeft tot de af gelopen jaren vooral veel kapi taal verbruikt bij de ontwikke ling van nieuwe geneesmidde len op basis van antilichamen. Vorig jaar lag het 'verbruik' van onderzoekskapitaal tussen de 40 en 50 miljoen gulden. Er was toen wel sprake van een grote tegenvaller doordat een middel tegen bloedvergiftiging uit de Amerikaanse markt moest wor den genomen nadat een ver hoogd sterftepercentage was waargenomen onder patiënten. Het Leidse produktiebedrijf moest daardoor fors inkrimpen. Er verdwenen ongeveer 100 van de 250 arbeidsplaatsen, meren deels door gedwongen ontslag. Inmiddels werken in Leiden weer ongeveer 200 mensen. De verwachting is overigens dat het onderzoek naar het betrokken middel Centoxin in de loop van dit jaar wordt afgerond. Dotteren Centocor heeft met name hoge verwachtingen van het nieuwe produkt ReoPro dat onlangs of ficieel is toegelaten in de Vere nigde Staten en de Europese Gemeenschap (met uitzonde ring van België). Het middel is toegelaten voor de bestrijding van complicaties bij dotterope raties (waarbij dichtgeslibde hart-kransaderen weer worden opengeschraapt) te beperken. Bij die operaties bestaat gevaar dat bloedstolsels ontstaan en de aderen weer dichtslibben. De afgelopen maanden zijn in Lei den al 60.000 potjes met het middel afgevuld, vertelt direc teur prof. S. Warnaar. Het mid del wordt in de Verenigde Sta ten gedistribueerd door het Amerikaanse farmaceutisch be drijf Eli Lilly and Co. Directeur prof. S. Warnaar verwacht dat als de markt eenmaal open is voor ReoPro de produktie snel oploopt. Bovendien zal het middel op den duur ook andere toepassingen krijgen. Dat is me de de basis voor een winstver wachting voor het hele bedrijf in 1996. Het Leidse produktie bedrijf is nu al rendabel. Centocor kreeg naast de bre dere toelating van ReoPro ook vergunning om een ander mid del, Panorex, in Duitsland op de markt te brengen. De beperkte toelating heeft te maken met de schaal van het klinisch onder zoek, vertelt prof. Warnaar. Hij verwacht dat ook Panorex na verloop van tijd op meer mark ten wordt toegelaten. Panorex wordt gedistribueerd door het Britse farmaceutische bedrijf Wellcome. Het middel wordt gebruikt bij de behandeling van kanker aan de dunne en dikke darm. Het gaat om het eerste goedgekeurde geneesmiddel voor de behandeling van kanker met behulp van een anti-li chaam. Dit antilichaam mar keert tumorcellen, zodat het immuunsysteem van het li chaam ze herkent en kan oprui- LEIDEN ANNET VAN AARSEN Hij is teleurgesteld en eigenlijk ook een beetje boos over het verzoek van de Leidse stadsar- cheoloog M. Dolmans om het gebruik van metaaldetectors in een algemene plaatselijke ver ordening te verbieden. „Dol mans weet niet waarover hij praat", zegt Noordwijker R. Melsert, die in zijn vrije tijd me nig uur met een metaaldetector, een toestel dat metalen voor werpen in de grond opspoort, op pad gaat. „We doen geen kwaad. We klimmen niet over hekken en als we ergens gaan zoeken doen we dat met toe stemming van de landeigenaar. Alleen in de bovenste dertig centimeter grond zoeken we. Terwijl archeologen vaak een bulldozer laten komen om eerst een laag van één meter weg te graven." Melsert, lid van de Detector Amateur - een landelijke vereni ging van 'detectorpiloten' - en van de Archeologische Werk groep Nederland, vindt dat Dol mans hem en zijn mede-hob byisten ten onrechte beticht van schatgraverij. „Alsof we dieven en rovers zijn", zegt hij. „Dat wil ik toch even rechtzetten." „De leden van onze club hou den zich in ieder geval gewoon aan de regels. Er zijn zo'n vijftig, zestig mensen in Leiden, die re gelmatig er op uittrekken. Mis schien dat er éen, twee tussen zitten, die de regels niet hele maal in acht nemen. Maar als je iets illegaals doet, word je de vereniging uitgezet. Mensen die met een schepje naar een braakliggend terrein gaan, rich ten veel meer schade aan. Ik heb het gezien, op de Pelikaan hof in Leiden. Daar waren ze op klaarlichte dag aan het graven, haalden ze van alles naar bo ven. Die mensen ruiken gewoon waar de beerputjes zitten." Melsert schafte zo'n twintig jaar geleden zijn eerste metaal detector aan. .Sindsdien haalde hij zo'n tienduizend oude en nieuwe muntjes naar boven, het merendeel van niet bijzondere kwaliteit, en enkele bijzondere stukken zoals een keltische armband. Bijzondere vondsten laat hij registreren. Melsert wordt ook regelmatig te hulp geroepen door mensen die sie raden zijn kwijtgeraakt. „De vrouw van de Chinese ambassa deur was laatst een ketting kwijt. Die heb ik vervolgens op gespoord", aldus Melsert. De Noordwijker, die ook de tectoren verhuurt, zoekt vaak in Leiden - bijvoorbeeld in het Van leiden rudolf kleun Bij de C&A-vestigingen in Leiden, l.isse en Alphen zijn gisteren nog geen klanten aan de kassa's verschenen om al te brandbare katoe nen truien terug te brengen. Wel belden verschillende verontruste mensen de winkels in Leiden en LiSse om te informeren hoe ze de gevaarlijke truien kunnen herkennen. C&A maakte gisteren hekend dat bepaalde pluizige 75 tot 100 procent katoenen truien en vesten brandgevaarlijk zijn. De pluizige laag kan gemakkelijk vlam vatten. De vesten en truien zijn in 'be perkte' aantallen in september tot en met december 1994 verkocht. Via advertenties heeft C&A de klanten gewaarschuwd, /.ij kunnen de kledingstukken terugbrengen en krijgen dan hun geld terug. Detectorpiloot R. Melsert: „Alleen in de bovenste dertig centimetergrond zoeken we. Terwijl archeologen fi ti i I in één meter weg te graven."foto henk bouwman i bulldozer laten komen om eerst e der Werffpark en de Morsebel polder - maar ook op andere plaatsen in het land en zelfs in archeologen niets aan, loopt hij graag te zoeken. Volgens hem kunnen de ar het buitenland. Het is niet per cheologen juist gebruik maken se de ongerepte grond, die hij van detectorpiloten, „laatst onder handen wil nemen. Juist vond een lid van de vereniging in de aarde waarmee terreinen in een weiland bij Zwolle een zijn opgehoogd, en daar hebben uniek kortzwaard uit de brons tijd. Een toevalstreffer, door die vondst konden de archeologen cjaar ook weer verder. Archeolo gen hebben eenvoudigweg de tijd niet om alles af te zoeken. Dat werk kan toch best door vrijwilligers gedaan worden, door hobbyisten." Sociale dienst begint campagne leiden annet v i die Ie weinig n op hebben, melden zich aan voor een bijzondere vergoe ding via de Algemene Bij- andswet-plus (ABW-plus), De iale dien is da, een grootscheepse campagne begonnen om Leidenaars at tent te maken op de regeling, die vroeger Bijzondere Bij stand heette. 'Met de AWB- plus knoopt u de eindjes' aan elkaar', heet de campagne. Onder dat motto verschij nen vandaag enorme posters in de stad om drie belangrijke doelgroepen (ccnouder-ge- zinnen, jongeren en 65 plus sers) te informeren. IT staat een teiefoonteain van de soc i ale dienst klaar om informatie te geven en aanvragen op te nemen. De sociale dienst heeft tot 1 april eén gratis te lefoonnummer ingesteld (06- 0222624). Volgens een onderzoek van Research voor Beleid zijn al leen de eenouder gezinnen redelijk op de hoogte van de ABW-plus. Zo'n 75 procent heeft van de regeling ge hoord. Bij jongeren en 65- plussers ligt dat percentage veel lager: 40 procent. Doel stelling van de gemeente is dat zeer binnenkort MO pro cent van de mensen die er voor in aanmerking komen, gehoord heeft van de AWB- plus, waarvoor jaarlijks 2,5 miljoen gulden beschikbaar Dp 1 november zou maar liefst 30 procent van de recht hebbenden gebruik moeten maken van de ABW-plus. Dat percentage ligt volgens de steekproef van Research voor Beleid momenteel veel lager. Bij de jongeren maakt bij voorbeeld slechts twee tot drie procent gebruik van de regeling. Bij de ouderen is dat 23 procent. Volgens wethouder J. Lau rier (sociale zaken), die giste ren de campagne presenteer de, hebben vooral ouderen moeite om een uitkering via de AWB-plus aan te vragen. „Zij vinden het lastig om zoals dat heel hun hand op te moeten houden", aldus Laurier. Jongeren melden zich juist weer niet aan omdat ze de regeling niet kennen of omdat ze niet weten dat ze recht hebben op een uitke ring via de AWB-plus. Zo be staat bijvoorbeeld de indruk dal alleen mensen met een uitkering zich kunnen aan melden, terwijl ook bijvoor beeld minimumloners aan spraak kunnen doen op de AWB-plus. Uurier: „In 1994 zijn er 220 periodieke verstrekkingen ge weest en zo'n duizend inci dentele. We weten dat er meer mensen zijn die er recht op hebben en die willen we zien te bereiken. De drempel is misschien hoog maar die proberen we te slechten, on der andere met dat gratis 06- nummer." Research voor Beleid doet over enkele maanden op nieuw een steekproef om er achter te komen of de cam pagne is aangeslagen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11