Das voorkomt erger Trends Gezondheid Leven met ME betekent jezelf in acht nemen DINSDAG 17 JANUARI 1995«i GELDZAKEN ooo oo- Energie nibuo Wist u dat we gemiddeld 5 tot 10 procent van ons netto besteed baar inkomen aan het energiebedrijf overmaken7 Dat gaat om aar, dige bedragen, nietwaar? Het kan dus alleen al uit financieel oog punt best de moeite waard zijn om na te gaan of er op het terrein van de energiebesparing nog mogelijkheden zijn. Dat is in deze tty van het jaar extra interessant en helemaal voor het gasverbruik. In de wintermaanden gaat er namelijk ongeveer zes maal zoveel gas door als in de zomer. Mogelijk ziet u op zich wel het nut van energiebesparing, maar denkt u dat er in huis allerlei technische ingrepen en prijzige inves teringen gedaan moeten worden om iets in die richting te kunnen bereiken. Nu is het grappige dat er al heel wat gewonnen kan wor den zonder dat er zelfs maar een tochtstripje wordt aangeschaft. Want wat blijkt in de praktijk? Mensen die de stand van hun ener-|y giemeters regelmatig noteren, gaan 'vanzelf minder energie ge bruiken. in ieder geval zonder dat ze daar speciaal iets voor doen. Wilt u wel eens proberen of dit in uw geval ook opgaat? Bij het energiebedrijf zijn speciale kaarten verkrijgbaar voor het bijhoudei van gas- en elektriciteitsverbruik. Uw eigen verbruik per week kunt u vergelijken met de gemiddelde gebruikscijfers die iedere week in de plaatselijke huisaanhuisbladen vermeld worden. Wie twijfelt aai de bereidheid van de overige gezinsleden om zich in te zetten voor een lager energieverbruik, heeft misschien iets aan de tip die het Nibud een tijdje geleden ontving van een moeder van drie kinde ren. kn, Zij werd er een beetje moedeloos van dat haar kinderen alle deurei je open lieten staan, lichten lieten branden in kamers waar ze hele maal niet meer hoefden te zijn en eindeloos onder de douche ston den. Daar kwam een eind aan dankzij de volgende truc. Zij sprak met de kinderen af dat. als het lukte de energierekening omlaag te krijgen, zij mee mochten beslissen over de besteding van het be drag dat ze aan het eind van het jaar terug zouden krijgen van het energiebedrijf. Vanaf dat moment corrigeerden de kinderen elkaar als ze toch nog eens een deur open lieten staan, en kwamen ze be halve met enthousiaste plannen voor de besteding van dat geld steeds weer met ideeën om gas en elektriciteit te besparen! Het zijn vaak kleine veranderingen van gewoonten die ertoe bijdra gen dat de energiemeters wat minder hard draaien. Behalve het be kende deuren achter je dichtdoen en gordijnen tijdig sluiten, en het uitdoen van radiatorei ie in vertrekken waar niemand is, zijn dat bijvoorbeeld: het lager in stellen van verwarming. Ieder graadje dat de thermostaat lager staat, kan zo'n a 50, per jaar schelen. Daarnaast kan het laag zetten van de verwarming 's nachts en overi dag als u niet thuis bent gemiddeld zo'n 100. per jaar schelen. Verder wordt er op jaarbasis gemiddeld zo'n 60, bespaard als ie dereen in huis voortaan per keer één minuut korter doucht. En men kan zo'n 30. per jaar voordeliger uitzijn als de wasmachine voortaan draait als het nachtstroomtarief geldt. Nog meer resultaat kan bereikt worden met behulp van enkele sim i\ pele ingrepen in huis, die zelfs met twee linkerhanden nog wel uit te voeren zijn. Bijvoorbeeld het aanbrengen van radiatorfolie, het indraaien van spaarlampen en het bevestigen van een waterbespa rende douchekop. Het zijn kleine investeringen, maar die verdie nen zichzelf binnen één of twee jaar terug. Daarna levert elk van deze maatregelen u ieder jaar alleen maar geld op. Het gaat dan on U bedragen die uiteenlopen van een gulden of vijf tot enkele tientjes, h; Een extra aansporing om echt iets aan energièbesparing te gaan kt doen,'kan de energieheffing zijn, die met ingang van 1996 wordt gevoerd. Vanaf dat moment levert zuinig zijn met energie nog meei op. Stropdas maakt van mannetje een meneer Mannen haten en koesteren de stropdas. Het is het eerste kledingstuk dat thuis uitgaat, maar op het werk kunnen velen niet zonder. De das geeft een zeker aanzien. Bij ver voersbedrijven kunnen ze wel jammeren over het verplichte kledingstuk, maar de das maakt van menig mannetje een meneer. MONIQUE DE KNEGT Geen spoor van twijfel in zijn stem. Natuurlijk moet de strop das als kledingvoorschrift blij ven. Anders is het hek van de dam. Misschien gaat alleen het boordknoopje open, maar mo gelijk ook het tweede en derde knoopje. En wat zien wc dan? Kettingen, tatoeages, borsthaar, een versleten T-shirt? Met een stropdas is alles opgehorgen. „Zolang het merendeel van de mensen geen smaak heeft, is het veiliger de stropdas voor te schrijven. Een foute das is altijd nog minder erg dan een schreeuwerig I lawaï-hemd". Eiliaalmanager van een betere schoenenzaak, sporen verdiend in de confectie. Zijden, klassieke das, dubbele windsorstrop. Draagt in zijn vrije tijd zelden een stropdas, maar in de zaak moet het. En dat is goed zo. „Een mooie coltrui is een prima alternatief, maar een groot deel van Nederland is vergrijsd. Dat stelt een jasje met dasje op prijs. Het geeft gezag, aanzien en schept duidelijkheid: klanten weten wie ze aan kunnen spre ken". Handleiding Op televisie, in de trein, bus, tram, veel winkels, banken, de politiek en het bedrijfsleven bungelt de das. Als een lan taarnpaal op kruishoogte of hal verwege een ronde buik. .Strop pen scheef, uitgezakt of juist in elkaar getrokken. „Wat je alle maal om je heen ziet, is enorm", beaamt G. Mens. Klas sieke streepdas in zijde, enkele strop met 'Italiaans' gootje. Mens is verkoopleider bij Micro, een van de grootste dassenfa- brikanten van Nederland. Sinds kort levert de fabriek bij de stropdassen folders, waarin stap voor stap wordt uitgelegd hoe dit kleinood moet worden ge dragen. Want het is har en boos in Nederland. „Als je dat verge lijkt met hoe ze in Italië en Bel gië hun dassen dragen en com bineren... Maar in die landen hebben mannen over het alge meen veel meer aandacht voor hun kleding." Volgens het Haagse onder zoeksbureau NSS gaat het niet zo goed met de verkoop van stropdassen. De afgelopen jaren zijn in de grote steden welis waar diverse speciaalzaken ge opend, de malaise in de confec tie zet ook de verkoop van stropdassen onder druk. In de afgelopen twee jaar zijn in Ne derland bijna 20% minder stropdassen verkocht. Maar het bedrag dat de klanten over heb ben voor een das is gestegen naar gemiddeld 39 gulden. Er is een hang naar natuurlijke mate rialen en een zijden das is nu eenmaal duurder dan eentje van polyester. „Wij verkopen bijna alleen maar zijde. Afkom- stig uit China en gemaakt en bedrukt in Italië", zegt Erik van Gulik. Zijden, klassieke das, windsor-knoop. Van Gulik is fi liaalmanager van Tie-Rack, een Engels bedrijf met 380 filialen over de gehele wereld. Op slechte dagen verkoopt hij twin tig en op goeie honderd dassen. „De verkoop loopt de laatste tijd achteruit, maar dat is tijde lijk. Een stropdas is representa- Stropdassen zijn van alle^ijden. Anderhalve eeuw geleden werden ze volgens de Weense mode letterlijk gestrikt. foto intermodis SPREEKUUR Ierse onderzoekers krijgen prijs voor liun pionierswerk Feestje Sjaak was naar een feestje geweest en had daar flink aan het bier gezeten. Toen zijn vrienden hem begonnen te manen dat het nu toch wel genoeg was geweest, werd hij enorm kwaad en zette zijn glas met een harde klap op tafel. I let glas ging aan scherven en de scherven gingen in Sjaaks hand. Einde feestje, af naar EHBO. I let bierglas heeft Sjaaks hand nogal beschadigd: diepe sneden in handpalm en drie van de vier vingers. Aan een diepe wond aan de hand is altijd het risico van peesletsel verbonden. Pezen vormen de verbinding tussen een spier en een botstuk. Als de spier samentrekt, wordt de kracht via de pees op het bot overgebracht, met (meestal) de bedoeling een gewricht te laten bewegen. Pe zen bestaan uit sterk en taai bindweefsel, dat echter niet direct van bloed is voorzien. Voor hun voeding zijn de pezen afhankelijk van de peesschede die erom heen ligt. De hand bezit heel weinig spieren, maar des te meer pezen. Vrijwel alle bewegingen van de vingers worden gestuurd door spieren in de onderarm, waar vandaan lange pezen naar de vingerkootjes vertrekken. Alle vingers kun nen alle kootjes afzonderlijk bewegen, maar mensen die piano spelen weten wel dat het moeilijk is de vingers ook onafhankelijk van elkaar te bewegen. Vooral middel- en ringvinger zijn in hun bewegingen gekoppeld. Het testen van de pezen gebeurt door alle vingers op een na vast te houden en de vrije vinger door de patiënt te laten buigen en strekken. Sjaaks middel vinger buigt niet meer naar behoren, en dat houdt in dat het glas een van de twee buigpezen heeft doorgesneden. Een doorgesneden of gescheurde pees kan spontaan nauwelijks genezen. Ten eerste zorgt het feit dat het weefsel niet doorbloed is voor een heel langzame genezing en ten tweede trekt de spier die aan de pees vast zit samen op het moment dat de pees kapot gaat. Als een doorgesneden elastiekje schiet de pees terug en zo komen de twee einden een stukje van elkaar te liggen. Spontaan aan elkaar groeien wordt dan wel heel moeilijk. Een gescheurde pees, waarbij de peesschede intact is gebleven, kan nog zon der operatie genezen. Een voorbeeld hiervan is een gescheurde achillespees, die met gipsverband behandeld kan worden. Een doorgesneden pees daaren tegen moet altijd gehecht worden. Hechten van vingerpezen is een secuur werkje, dat moet worden overgelaten aan iemand die er veel ervaring mee heeft. Het verlies van de buigfunctie van een van de vingers brengt immers een zekere mate van arbeidsongeschiktheid met zich mee, en om nou door een bierglas in het WAO-gat terecht te komen is wel heel triest. Sjaak had pech met die doorgesneden pees. Hij heeft ook pech dat zijn won den veroorzaakt zijn door glas. Glasverwondingen zijn vaak gemene letsels. Niet alleen omdat glas scherp is en dus diepe sneden maakt, maar vooral om dat het in de wond nog verder kan versplinteren. Het zoeken in een wond naar achtergebleven stukjes glas is voor de patiënt, zelfs met verdoving, meestal erg onaangenaam, maar Sjaak is te zat om er veel last van te hebben. Ondanks zorgvuldige inspectie en reiniging kan een kleine splinter gemakke lijk over het hoofd worden gezien, en ook met röntgenonderzoek is glas niet te ontdekken. Een achtergebleven stukje leidt vaak tot vertraging van de genezing en kan, als de wond eenmaal dicht is, in het litteken veel last geven. Vaak is dan na enige maanden in het oude wondgebied een bobbeltje te voelen, dat bestaat uit het stukje glas en M *1 een bindweefselkapsel. Het lichaam vormt dit kapsel om de indringer onschadelijk te houden, maar een scherpe splinter kan bij bewegen door het kapsel heen prikken. Een dergelijke ingekapselde splinter moet, als hij veel last geeft vaak alsnog verwijderd worden. EVA-MARIA DEN BALVERT ANP Onbegrip en ongeloof. Vrienden die wegblijven, artsen die je afdoen als een „aanstelster die gewoon eens flink gepakt moet worden." Het is de dagelijk se praktijk voor ruim tienduizend Nederlanders met Myalgische Encephalomyelitis (ME). De mees te ME-patiënten kunnen het aantal artsen en psy chiaters dat ze bezocht hebben al niet meer op twee handen tellen. Een kuur tegen allergie waarbij allerlei bacteriën werden ingespoten, viel voor de Amsterdamse Ma rion Lescrauwaet averechts uit. „Toen is mijn hele immuunsysteem op hol geslagen." Ze ziet het als het begin van haar ME. Lescrauwaet. biologe, is ruim twintig jaar ziek en actief voor de Stichting ME die de belangen van pa tiënten behartigt. De ziekte, waaraan de schrijfster Renate Dorrestein haar boek „Heden ik" wijdde, wordt ook wel Chro nisch Vermoeidheidssyndroom genoemd. Lescrauwaet kan er woest om worden omdat het een psychische oorzaak voor de ziekte suggereert. „Die naam hebben Amerikaanse medici in 1988 aan ME gegeVen na een vermoeidheidsepidemie in Nevada. Dè deskundige op dit gebied, de Engels man Meivin Ramsay, vermeldt snelle spieruitput- ting na geringe inspanning als één van de sympto men van ME." ME-patiënten vergelijken hun lichaam vaak met een accu die niet oplaadt. Ze zijn niet in staat tij dens inspanning hun energiepeil weer aan te vul len. ME leidt tot ernstige vermoeidheid, spierpijn over het hele lichaam en krampen. Daarnaast heeft een patiënt vaak last van hoofdpijn, concentratie- stoornissen en vergeetachtigheid. Artsen weten vaak geen raad met de patiënten en sommigen weigeren volgens de stichting zelfs toe te geven dat de ziekte bestaat. „Reguliere onderzoe ken tonen geen ME aan omdat ze zijn gericht op gebieden waar bij ons geen afwijkingen te vinden zijn", legt Marion Lescrauwaet uit. „De onderzoe ken die nodig zijn om het aan te tonen, zijn echter kostbaar, waardoor ze weinig worden uitgevoerd." Toch zijn er wel degelijk afwijkingen te vinden in de hersenen van ME-patiënten. Zo is de bloedtoevoer naar verschillende hersendelen extreem laag. De regulatie van hormonen is geheel van slag, terwijl bloeddruk, lichaamstemperatuur en bloedsuiker- spiegel voortdurend op en neer schieten. Daar naast ontwikkelen ME-patiërtten allerhande aller gieën. waardoor ze bij voorbeeld van de lucht van wasmiddelen al hondsberoerd worden en heel sterk reageren op bepaalde voedingsmiddelen. Leven met ME betekent jezelf in acht nemen. De meeste patiënten volgen een streng dieet. Koffie, suiker en kunstmatige stoffen worden aan de kant gezet. Voldoende rust is regel nummer één.Als je niet te zwaar erfelijk belast bent en je keurig netjes aan de regels houdt, dan is het mogelijk met be hulp van elektro-acupunctuur. homeopatische ge neesmiddelen en vitamine- en mineralenprepara- Marion Lescrauwaet is al 20 jaar ME patiënt en ook actief voor de Stichting ME. „ME-patiënten gaan niet dood, maar hebben ook geen leven." foto anp ten zoveel 'beterder' te worden dat je weer normaal kunt functioneren", vertelt Lescrauwaet. „Hoe eer der je er bij bent en maatregelen neemt, hoe groter de kans op genezing is." Aversie heeft ze echter tegen psychiaters die de ziekte afdoen als „iets psychisch." „In Dublin en Fort Lauderdale (Florida) zijn dit jaar ME-conferen- ties gehouden, waar onderzoekers hun bevindingen konden tonen. Zij kunnen nu bewijzen dat de symptomen veroorzaakt worden door lichamelijke afwijkingen, hoewel de geest ook wel enige invloed heeft." Die ontdekking is volgens patiënten de eer ste stap op de weg naar de oplossing van het raad sel ME. Aan twee Ierse onderzoekers in Schotland, prof. P.O. Behan, neuroloog, en zijn vrouw W. Be- han, pathologe, wordt op 18 januari door minister E. Borst-Eilers de Dutch ME-fund Award uitgereikt. De prijs is ingesteld door het ME-fonds en bestaat uit een sculptuur en tienduizend gulden. De weten schappers worden onderscheiden vanwege huh pionierswerk in het onderzoek naar de ziekte. Geneesmiddel bestrijdt dwangstoornis Geneesmiddelenfabrikant Duphar heeft voor het eerst in Nederland een genees middel op de markt ge bracht voor mensen die lij den aan een dwangstoor nis. Het gaat om het ge neesmiddel Fluvoxamine, dat al langer bekend is als middel tegen depressies. Ongeveer een op de vijftig personen lijdt aan een dwangneurose. Mensen met deze psychische ziekte, die vóak gepaard gaat met depressie, hebben last van ongewilde, aanhoudende gedachten of handelingen. Deze gedachten dwingen patiënten voortdurend de zelfde zinloze rituelen uit te voeren. Patiënten besteden bijvoorbeeld vaak vele uren per dag aan het schoonma ken van hun huis. Anderen zijn de hele dag bezig om allerlei zaken te controle ren, voorwerpen te tellen of namen te herhalen. Met de ze rituelen proberen zij hun angstgevoelens, zoals smet vrees. te beheersen. Lange tijd bestond hiervoor geen medische verklaring. Inmiddels is bekend dat de ziekte onder meer samen hangt met een verstoring van het serotonine-gehalte in de hersenen. Deze stof zorgt ervoor dat in de her senen signalen op de juiste wijze worden doorgegeven. Met Fluvoxamine, door Du phar op de markt gebracht onder de naam Fevarin, kan het serotonine-gehalte zo beïnvloed worden, dat de psychische problemen weer beheersbaar worden Stropdassen voor elke smaak in de speciaalzaak. foto cpd tief, netjes, niet weg te denken. Het maakt een combinatie af en zegt iets over de drager". Opgesloten Omdat veel mannen er geen sjoege van hebben, laten ze de keus van de das over aan hun vrouw, vriendin of de verkoper in de winkel. Van Gulik: „Veel klanten weten niet eens hoe ze een das moeten strikken. Wij leggen er dan een strop in en volgens mij gaat ie er daarna nooit meer uit". Mannen in dienst bij de politie, marechaus see, maar ook veel conducteurs, hoeven niet te kunnen strikken. Zij dragen een zogenoemde clipdas. Op het moment dat ie mand hen naar de keel vliegt, schiet de nep-sjrop los. Simon Verlaat, zwart pak met coltrui, is directeur van het Ne derlandse Mode Instituut en leest dassen als een dagboek. Aan de breedte, kleuren en het design ziet hij of het een oudje is. Aan het materiaal leest hij af of de drager er geld voor over heeft. „Maar je ziet ook aan dassen of ie 's avonds wordt uit gehangen of dat de vrouw er ooit een strop in heeft gelegd en er nu een vetplek op zit van de kin". Verlaat draagt liever geen stropdas. Een das geeft hem 'een opgesloten gevoel'. Veel mannen klagen daarover. En eenmaal met de vut of pensioen komt ie nauwelijks meer de kast uit. De groep mannen tussen de 55 en 64 jaar koopt de helft minder dassen dan de leeftijds- Consument koopt minder, maar wel duurdere stropdassen. foto cpd ren zijn uit. Evenals het hele Disney-gedoe. Van de stripfigu ren kan alleen Kuifje nog. Een Mondriaandas is 'popie', maar mag, evenals Escher en andere driedimensionele motieven. In opkomst zijn de wat zwaardere zijden geweven dassen (jac quard). En voor de dikkerds en lange mannen: naast de stan daard stropdassen van 1,39 me ter bestaan er extra lange van 1,69 meter zodat ook bij hen de das de broekriem kan raken. categorie 45 tot 54 jaar. Macht Maar ondanks het 'opgesloten gevoel' zal het corset van de mannen nooit en te nimmer uit het wes terse straatbeeld verdwijnen, meent Verlaat. „Mandela had bij zijn inaugu ratie een prachtig printhemd aan. De Klerk een wit hemd met stropdas. In het Westen dragen de machthebbers nu eenmaal dassen". „Banken, beurzen, de gehele financiële wereld in h^t Wes ten kan er niet om heen. Alle veertigers en vijftigers die aan de touwtjes trekken, dragen dassen. De nieuwe generatie zal de codes van de macht overnemen. En ach, een stropdas is best een mooie toevoeging. Ik hoop al leen dat mannen er meer creati viteit in gaan leggen. Juist als je werkt in een wereld vol donker blauwe en grijze pakken kun je je van de massa onderscheiden met een das. In kleur, maar ook in materiaal. Ik voorzie nieuwe materialen. Misschien komen er straks dassen op de markt van latex". Voorlopig is het polyester en zij de wat de klok slaat. Drukke dassen met schreeuwende kleu-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10