Leidsch Dagblad Rover: overleg CAO hervatten 7,4% Vooral scholieren slachtoffer staking Koningin haalt frisse neus in Katwijk Alternatief voor collegegeldverhoging Helder past kostuum Siemerink in tweede ronde Jongeren slaags met politie bij Madonna Riskante bijwerking van contrastvloeistof Natuurlijke hulpbronnen steeds verder uitgeput BEL: 071-128030 06-0331 j Nr. bank/giro:— 1AANDAG 16 JANUAR11995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR 40673 LOSSE NUMMERS 1,65 liddelbare scholieren in de eidse regio lijken nog het ïeest de wrange vruchten te lukken van de staking die don- erdag waarschijnlijk uitbreekt het streekvervoer. Juist deze reek zijn de schoolonderzoe- en voor de eindexamens in olie gang. Het bedrijfsleven reest de staking daarentegen liet of nauwelijks. De bereid- ïeid om te staken is ook in deze egio overigens groot, zegt voor- 2 jtter J. Koome van de Leidse af- leling van de vervoersbond NV. Scholengemeenschap Agnes- -V- lonaventura in Leiden heeft reel leerlingen uit de regio, met ïame Alkemade en de Bollen- itreek. Velen komen in de wim met de bus. ,,We zullen dan jok zeker nagaan wat de gevol de staking zijn. Maar die zullen opvangen, veten we nu in elk geval nog liet", laat een woordvoerder /eten. Conrector A. de Zitter van het )a Vinci-college (voorheen ,ouise de Coligny) heeft er goe ie hoop op dat haar school wat ninder last van de staking heeft. Het Da Vinei en de chris telijke scholengemeenschap Visser 't Hooft laten samen een speciale scholierenbus rijden vanuit Alkemade naar de Lei- derdorpse dependances. ,,Ik veronderstel dat de scholieren- lijn wel blijft rijden." Daarvan gaat ook woordvoerder L. Ja cobs van de NZH (die de lijn runt) uit. ,,De chauffeurs in het besloten vervoer vallen onder een andere CAO." Regiodirecteur B. Leeuwen- burgh van ZWN dat een soort; gelijke lijn laat rijden die wordt betaald door de bedrijven op het Zoeterwoudse industrieter rein Grote Polder is daar minder zeker van. „Dat zullen we nog moeten afwachten." Verschillende bedrijven, ook in de Grote Polder, verwachten overigens weinig problemen. Bij Heineken zouden slechts enkele tientallen van de 1600 werkne mers met de bus komen. Bij AK ZO Nobel in Sassenheim geldt een soortgelijke situatie. Zuivel- producent Menken van Grieken is toch al slecht bereikbaar is per openbaar vervoer. Dat geldt ook voor bijvoorbeeld de psy chiatrische inrichting Langeveld in Noordwijkerhout. Geld Suriname 3 De ruzie is achter de rug: minister Pronk vindt dat de geldkraan voor Suriname weer kan worden opengedraaid. Omsingeld 5 Russische troepen in Tsjetsjenië beweren dat ze het presidentieel paleis in Grozny geheel hebben omsingeld. Spijtbetuiging Indonesische kerken I v zitten volgens bis schop Muskens niet te wachten op de spijtbetui ging uit Nederland. De belangenvereniging van reizigers Rover heeft gisteren de partijen die zijn betrokken bij het CAO-conflict in het streekvervoer, opgeroepen de onderhandelingen te her vatten. Mochten ze er zelf niet uitkomen, dan moet de hulp van een onpartijdige derde worden ingeroepen, al dus de organisatie in een brief aan de onderhandelings partijen. den haag-utrecht anp-gpdVSN-Groep, een ultimatum. Zij moeten vóór donderdag met een beter CAO-bod voor de 14.000 werknemers komen. Ge beurt dat niet, dan gaat het streekvervoer voor onbepaalde tijd plat. De achterban van de FNV-bond heeft zaterdag in overgrote meerderheid gekozen voor acties. Bij de vervoersbond CNV wordt vandaag over de si tuatie gesproken, maar onder- Rover maakt zich ongerust over de staking die de vervoersbon- den voor donderdag hebben aangekondigd. De belangenver eniging wijst erop dat ruim 1,2 miljoen reizigers de dupe zullen worden van zo'n staking. De vervoersbonden FNV en CNV stellen de werkgevers in het streekvervoer, verenigd in de handelaar Th. de Jong gaat er van uit dat morgen een geza menlijk ultimatum van beide bonden de deur uitgaat. Tijdens de onderhandelingen wilden de werkgevers niet ver der gaan dan 1,8 procent, de bonden eisen volledige prijs compensatie (2,25 procent). Ook zijn de werkgevers niet be reid een werkgelegenheidsga- rantie te geven. Er staan dit jaar circa 150 arbeidsplaatsen bij het streekvervoer op de tocht. De VSN wilde in deze CAO ook af spraken maken over meer flexi biliteit in de roosters, lagere toe slagen en de zaterdag als gewo ne werkdag. Wegen in Oostenrijk weer berijdbaar In Oostenrijk is de sneeuwval nagenoeg voorbij. De wegensi tuatie begint zich te verbeteren. Dit betekent dat alle gestrande vakantiegangers naar huis kun- Volgens de ANWB zijn vrij- alle wintersportplaatsen via de weg bereikbaar, al nen hier en daar een om weg moeten maken. De snelwe gen zijn allemaal redelijk tot goed te berijden. Veel secundaire wegen ech- e ter, in met name Voralberg en Tirol maar ook in het midden van het land en Steiermark, blij- wegens lawinegevaar afge sloten. De ANWB wijst erop dat het gebruik van winterhanden en sneeuwkettingen in Oosten rijk absoluut noodzakelijk blijft. In verband met de sneeuw rij den er geen treinen tussen Innsbruck en Garmisch Parten- kirchen in Duitsland. Op het traject Bregenz-Ionsbruck moet rekening worden gehouden met uitval van treinen en grote ver traging. Op de Zwitserse wegen komt ook langzaam verbetering in de situatie, maar door de sneeuw is het nog steeds glad in het hele land. Ook daar is het gebruik van sneeuwkettingen noodza kelijk, vooral op de hoger gele gen wegen. Kleding C A brandgevaarlijk katwijk De gestaag vallende regen deerde haar niet. Te paard gezeten, trotseerde koningin Beatrix gisteren het Hollandse weer om een frisse neus te halen op het Katwijkse strand. De koningin werd vergezeld door een hofdame, twee veiligheidsbeambten en een jeep met politie agenten. Op het parkeerterrein De Noordduinen steeg ze af, waarna de paarden en berijdster gemotoriseerd weer naar huis gingen. foto dick hocewoninc C A heeft vandaag via een ad vertentie in dagbladen kopers van bepaalde truien en vesten opgeroepen deze terug te bren gen. De kans bestaat dat 'be paalde sterk aangeruwde 75 tot 100 procent katoenen truien- /vesten in de directe nabijheid van open vuur onverwacht snel vlam kunnen vatten', aldus de mededeling. Het gaat om 'een beperkt aantal' stuks, waarvan het oppervlak 'zacht pluizend' aanvoelt. Ze zijn verkocht in de maanden september tot en met december van het vorig jaar. Studenten komen zelf met plein voor 'prestatiebeurs De studentenorganisatie ISO heeft vanmorgen aan Kamer voorzitter Deetman een plan gepresenteerd waardoor een deel van de omstreden verho ging van het collegegeld kan vervallen. Kern van het plan is, de bijdrage van het rijk aan uni versiteiten en hogescholen af hankelijker te stellen van het aantal mensen dat met een di ploma de instelling verlaat. Het instellen van zo'n 'presta tiebeurs' moet de instellingen stimuleren beter onderwijs te leveren. Het plan levert het rijk jaarlijks tenminste zeventig mil joen gulden op. Het is daarmee geen volledig alternatief voor het voorstel van hét kabinet het collegegeld met 1.000 gulden te verhogen, wat 200 miljoen gulden opbrengt. Het ISO weigert echter om die verlaging van de rijksbijdrage als vaststaand aan te nemen. Het kabinet moet, vindt het ISO, daar maar een oplossing voor vinden. De huidige bekostiging van het hoger onderwijs is volgens het ISO te weinig gericht op rendement. Slechts eenvijfde van de totale rijksbijdrage voor een student hangt af van de vraag of hij of zij een diploma haalt. Dat kan hoger, door een deel van de bijdrage voorwaardelijk toe te kennen. Pas als een stu dent een diploma haalt, wordt dat bedrag omgezet in een gift. Het deel van de bijdrage dat af hangt van het rendement groeit in het voorstel van het ISO van 20 naar 35 procent. Daardoor keert het rijk uiteindelijk struc tureel 70 miljoen gulden minder noordwijk» Glenn Helder hees zich gisteren, onder goedkeurend oog van bondscoacl^Guus Hid- dink, in het Noordwijkse hotel Huis ter Duin voor het eerst in het Oranje-kostuum. De Leidenaar, voetballend bij Vitesse, is geselec teerd voor de oefeninterland woensdag tegen Frankrijk. Het betekende de eerste selectie van de ex-Roodenburger. Twente- spits Michael Mols hoopt evenals Helder in Galgenwaard zijn eerste interland te spelen. foto anp ED oudenaarden Jan Siemerink heeft zich giste ren geplaatst voor de tweede ronde van de Australian Open. De Rijnsburger versloeg de Amerikaan Washington met 6- 2, 7-5, 6-4. Jacco Eltingh won van de Zweed Mats Wilander: 6- 3,7-6,6-4. Bij de vrouwen werk te Brenda Schultz zich langs de Duitse Kschwend 6-3, 6-2. Voorts plaatsten Miriam Ore mans en Kristie Boogert zich voor de tweede ronde. Van de Nederlandse deelnemers be reikte alleen Caronine Vis de tweede ronde niet. Zij verloor van de Franyaise Testud. Pagina 17: Vertrouwen is terug bij Siemerink. Winstpunt van het plan is vol gens het ISO ook, dat er meer tijd ontstaat voor het kabinet om weloverwogen keuzes te maken ten aanzien van het ho ger onderwijs. Er komt tijdelijk extra geld beschikbaar, doordat het bedrag dat het rijk voor waardelijk toekent, pas ten laste van de begroting van het minis terie van onderwijs komt op het moment dat er sprake is van een gift. Het bedrag dat daar door de komende jaren tijdelijk beschikbaar komt, loopt op tot 350 miljoen gulden in '99. Met honkbalknuppels en bil jartkeus is in de nacht van vrij dag op zaterdag ingeslagen op de politie in en bij het jongeren centrum Madonna aan de Olympiaweg in Alphen. De poli tie probeerde daar zeven jonge ren te arresteren. De zeven had den eerder op de avond een spoor van vernielingen door het dorp getrokken. In de Dreespas- sage werd een winkelpui be schadigd, een deur van een wo ning aan de Aarkade moest het ontgelden, regenpijpen werden vernield, twee auto's bescha digd en een lichtmast omverge trokken. Bij de ongeregeldhe den raakten twee agenten licht gewond. Uiteindelijk lukte het de poli tie - die inmiddels versterking had gekregen - om vijf Alphe- naars, een man uit Woubrugge en een Roelofarendsvener in te rekenen nadat zij zich in het Culemborg kiest voor 'bel-auto' culemborg gpd Het Betuwse Culemborg wordt de eerste gemeente in Neder land die een abonnement op de 'bel-auto' verkiest boven de aanschaf van een eigen auto. Het gemeentebestuur heeft daartoe een contract getekend met het 'Call a Car'-project, dat in Culemborg en buurgemeente Buren een groot succes blijkt. „We zouden best twee dagen per week een busje willen heb- beeld kantoorspullen. Maar de hele week is gewoon niet nodig. Dit is meer op maat", aldus een woordvoerder van de gemeente Culemborg. KERK^ BALANS "Houdt de vlam brandend" 9 - 22 januari 1995 De Leidse kerken rekenen op u! Volgens onderzoek in Utrecht utrecht anp Bepaalde contrastvloeistoffen die worden gebruikt bij rönt genonderzoek kunnen ernstige bijwerkingen veroorzaken. Dit blijkt uit een onderzoek van de Utrechtse Wetenschapswinkel Geneesmiddelen in opdracht van de Nederlandse Vereniging van Medische Contrastmidde len en de patiëntenorganisatie NP/CF. De bijwerkingen variëren van betrekkelijk onschuldige hoofd pijn tot een vorm van hersen vliesontsteking die verlamming of de dood tot gevolg kan heb ben. De kans op bijwerkingen is relatief klein maar mensen die tot een risicogroep behoren zoals ouderen van boven de 50 jaar, CARA-patiënten, lijders aan hart- en vaatziekten en dia betici hebben een grotere kans. Contrastvloeistoffen worden bij sommig röntgenonderzoek in het te onderzoeken orgaan, bloedvaten of in de hersen-of ruggemergvliezen ingebracht. washington De natuurlijke hulpbronnen op aarde worden in rap tempo schaarser. Deze ontwikkeling begint nu ook negatieve gevolgen te krijgen voor de wereldeco nomie. Dit heeft Worldwatch, een Ame rikaans instituut voor bestudering van het milieu, vastgesteld. „Niets ontziende visvangst, het zon der onderscheid kappen van bomen en het mateloos droogleggen van water vlakten hebben de natuurlijke hulp bronnen vernietigd en het aantal werk lozen doen stijgen", zo onderstreepte directeur Lester Brown van Worldwatch bij de presentatie van het jaarrapport. De vernietiging van het waterleven heeft een alarmerend niveau bereikt. De vangst van steur (die kaviaar levert) in de Kaspische Zee is gedaald van 700.000 ton tien jaar geleden naar niet meer dan 100.000 ton in 1994. Hetzelfde verschijnsel doet zich voor in de Zwarte Zee, in de Donau, in de Baai van Chesapeake, en bij de mon ding van de Potomac (in de Amerikaan se staat Maryland). Op alle vier deze plaatsen bij elkaar was de vangst van weekdieren in 1994 niet groter dan dui zend ton. In het begin van de eeuw was dat nog 100.000 ton, zo staat in het rap port van 250 bladzijden dat in 27 talen is uitgebracht. De vernietiging van hectaren bos heeft ertoe geleid dat de Filipiinen geen hout meer uitvoeren. In het begin van de jaren '70 verdiende het land op dit terrein nog 217 miljoen dollar per jaar. De toestand is nog rampzaliger in Nige ria dat in 1988 voor honderd miljoen dollar aan houtprodukten moest invoe ren. Nog niet zo lang geleden was het een van de belangrijkste houtexpor teurs in Afrika. Het peil van het grondwater is in een fors aantal landen duidelijk gedaald, vooral in China waar ongeveer driehon derd steden al te kampen hebben met schaarste aan water. In India daalt het niveau van de rivieren in het noorden van het land een meter per jaar, omdat veel graan wordt verbouwd om een be volking van meer dan negenhonderd miljoen mensen te voeden. Voor het jaar 2000 heeft India een miljard inwo ners, zo staat in het rapport. 'De onevenwichtigheid in het milieu' leidt tot economische en politieke pro blemen, en 'het dilemma is niet langer milieu öf werkgelegenheid, maar milieu èn werkgelegenheid', zo onderstreept Brown. Hij roept de internationale ge meenschap ertoe op deze uitdaging van de 21ste eeuw onder ogen te zien. Aan de achteruitgang van de natuur lijke hulpbronnen, het economische verval en de voortschrijdende sociale desintegratie kan volgens het World- watch-instituut alleen een halt worden toegeroepen door middel van een 'snel le afremming van de bevolkingsgroei'. De doelstelling de wereldbevolking te laten stilstaan bij 9,8 miljard in het jaar 2050, zoals vorig najaar is besloten op de conferentie van Cairo, vormt een po sitief element, zo vindt Hilary French, die het rapport mede heeft opgesteld. Nog geen abonnee? HET WOORD IS AAN Benjamin Franklin Voor ontevreden mensen bestaan er geen gemakkelijke stoelen. VANDAAG Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen Info Programma' Regio Religie Sport VANDAAG OOK WETENSCHAP PAGINA 7 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Regen In het algemeen veel bewolking en nu en dan regen. Middagtempera- tuur ongeveer 7 graden Wind uit zuidwest tot zuid, matig, kracht 4, Aan de kust en opiiet IJsselmeer krachtig, 6. hadden verschanst. Dat ging niet zonder proble men. „Eerst hebben we ge poogd om de verdachten met praten uit Madonna te krijgen. Dat mislukte omdat het perso neel alle medewerking weiger de", aldus een woordvoerder van de Alphense politie. „Uiteindelijk kwam de hoofd verdachte na bemiddeling van een bestuurslid van Madonna toch naar buiten. De andere zes konden tijdens de schermutse lingen in het jongerencentrum worden opgepakt." Van de ze ven - in de leeftijd Van 18 tot 30 jaar zijn er inmiddels zes op vrije voeten gesteld. Katwijker (31) overvallen Een 31-jarige Katwijker is zater dagavond in zijn woonplaats overvallen door twee mannen. Hij stond in een snackbar aan de dr. Willem Dreesstraat toen de twee op hem afkwamen en hem bedreigden met een mes. Nadat de Katwijker de mannen 300 gulden gaf, verdwenen ze weer. De politie heeft een goed signalement van de overvallers. Ze zijn nog niet gearresteerd. Extra hoge rente Vaste Termijn Deposito looptijd 5 jaar. Kom langs of bel gratis VSB'BANK Daar kom jo verder m KRANT DE PERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws Dus neem Ik nu een abonnement. in I (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste 2 weken I betaal Ik mi|n abonnement: Q Per maand automatisch 8 vla acceptgiro 31,05) automatisch (f 30,05) j Per kwartaal I vla acceptgiro 87,70) I automatisch 86.70) I Of bel 071-128030

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1